F HET PLEEGKIND [lieden laatschaphif m hart VRIJDAG JUNI. feuilleton oemeentebestutir binnenland No. 149 2.25 sr K.G» ir a f t. ÜJWIEL. >ied>ngen DIENDE, aprsjongeR Loopitieisjo ;bode KAMEROVERZICHT. #919' iurffcU Igoed als nieuw Ische Kade 29. Ihe Vlaé Itok en wimp I» lbureau „Vliss. PCULAIRES an XAARTEH. k Van deVei.de WWSBMtSiW» mwsdis6»' fekantooi wordt |(enrn en sehiij- ers Z bureau j. KOPMLLS. irne leplaatst H |lkJG*2R, iemer. 5.50 a f 3 cer feau „Vlisf. Ct." jjASSEN,Van |Haarlem,vraagt Ir a.s., wegens piwoordige, ten tEN, var» goede Loon i 180.—, l i d d e t h u s r d a m. Irekin Juni V-Midd. v. koM I word', des mor en. bekomen Transport en Erven G. VOS I EENHOORN; 30STEPHOITI Kebrs. BUITEN- 124) „Wil je zwijgen, ekster riep de majoor, „van heden af ben je de eenige erfgename van het „Spookhuis" en de uitgestrekte eigendommen, die er bij behooren. Wat zeg je daarvan, mijn kleine Capitola Het jonge meisje sprong van haar stoel op en gaf een luiden gil. „Oom riep ze met beklemde stem, „wat zegt u daa Is dat ernst, of houdt ge mij voor den gek Rijkdom en eer zijn voor mij onverschillige zaken, maar goede God zeidet gij mij niet, dat ik ouders heb, die rijk en machtig zijn en tooit hun kind verlieteneen meisje, dat ze meedoogenloos aan nood, ellende en gevaren prijs gaven van een leven, dat ik nog zou leiden, haddet gij mij niet gevonden en gered." „Beschuldig uw brave ouders niet, mijn kind," hervatte de majoor. „Ze verlieten je niet vrijwillig, maar waren evenals ik en mijn ongelukkige vrouw de slachtoffers van een boosaardig mensch, een levenden duivel, die het op ons aller ongeluk gemunt had. Hij stierf wel rouwmoedig, zooals uit deze papie. ren blijkt, doch mijn toorn vervolgt hem tot in het graf, wanneer ik bedenk, hoe veel onheil hij stichtte. Doch ik wil u zijne onthullingen voorlezen, Cap. Hier- ADVERTENTIE-PR1JS Van I4 regels ƒ0.80 voor iedere regel meer 20 centbij abonnement speciale prijs. Reclames 40 cent per regel. Dienstaanbiedingen en dlenst- sanvragen 10 cent ner regel, bij con tante betaling. Familieberichten van 16 regels f i.30, iedere regel meer 20 cent ABONNEMENTS-PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Walcheren: ƒ1.85 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ2.20. Week-abonnementen 14 cent Afzon- tertiike nummers 3 cent. REGEERINGSGOEDt REN. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen brengen ter algemeene kennis dat ingevolge hunne kennisgeving van 28 Februari 1917, behoorende bij de voor hunne gemeente geldende distributieregeling van regeeringsgoe- deren d.d. 12 en 19 Februari 1917 A no. 213, gedurende de week van 28 Juni tot en met 4 Juli 1919 verkrijgbaar is op bon no. 346: 6 K.G. KLEI- AARDAPPELEN a f 0.07 per K.G. op bon no, 347: \y3 ons JAM a f 0.11 per ons. op bon no. 3481 ons KALI- ZEEP a f 0.08 per ons op bon no. 349 3)4 ons SUIKER (diverse soorten) op Kindersuikerkaart 3 3)4 ons SUIKER (diverse soorten) op Kindermeelkaart no. 10: 1 pond KINDERMEEL. Vlissingen, 27 Juni 1919. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, I. P. v. ROSSUM Jr. EERSTE KAMER. Om niet te laat te komen heeft de voorzitter van de Eerste Kamer ailvast maar den vrede herdacht. Hij herinner de aan het feit dat Nederland een eer lijke neutraliteit heeft beiwaard en zeer veel voor de arme vreemdelingen «eeft gedaan. Steunend cup ons recht bij dag en nacht wakend heeft Nederland alle moeilijkheden overwonnen. Hij eindig de met den wen-söh uit te spreken, dat wij het vrije Nederland zullen blijven onder de zegenrijke regeering van Ko ningin Wilihelmina. Tot commies-griffier der Kamer w.erd na twee stemmingen en een loting be noemd de heer jhr. mr. A. Beelaerts van Blokland. De lange reeks wetsontwerpen die onlangs in de Tweede Kamer is aange nomen, ging hier onder den hamer door. Bij het ontwerp tot aanvulling van de tijdelijke bepalingen betreffende hef vervoer en de nederlagen van goede ren, drongen de. (h-eeren Bergsma en v. j d. Maesen de Somtbref aan op spoedige intrekking dezer bepalingen. De laatste vond vooral bestrijding bij minister de Vries, die van oordeel was dat de smokkelhandel dit nog niet toelaat. Hij was echter van oordeel dat de wet zoo spoedig mogelijk moet worden inge trokken. Indien althans de toestand aan de grens dit toelaat. De overige opmerkingen waren van zeer ondergeschikten aard-. -De voorzitter kon daarom na een uurtje de vergadering weer verdagen. Waarschijnlijk komt de Kamer mi weer 8 Juli bijeen om de onderwijssaiarissen te behandelen. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag. De heer Wijnkoop ha-d nu eens een succesje zijn interpellatie inzake het niet toelaten- van den Russisehen ge zant zal Woensdag vóór de Arbeids wet worden behandeld, mits de gan- sche behandeling slechts drie kwartier duurt. Eindelijk gaat dus dat onder werp van de baan. Vee! te lang werd gepraat over het beschikbaar stellen van gelden voor den aanleg van drinkwaterleidingen. Het gepraat over meer of mindere centra lisatie had achterwege kunnen blijven als foch de wet zonder stemming wordt aamge nomen. Vervolgens was aan de orde de aan leg van de bekende kanalen in Twente. Staande de vergadering wijzigde de minister zijn pta-n- en nam hij de verbe tering van het kanaal Zwolie-Almelo terug, aangezien de nieuiwste peilingen in den IJisel getoond hebben- dat de diepte 50 centimeter grooter is. De be handeling werd verward, aangezien de mini-ster maar wijzigde en dan weer overwegen zou. De heer Atbarida dien de een motie in om toch de verbinding Atmelo-Zwolle te verbeferen. Daarover za!-Woensdag gestemd worden. -De heer Lé'y stelde voor in den Gel- derschen achterhoek kanalen aan te leggen, nl. van Lochem naar Winters wijk, met een zijtak van Borculo naar Haaksbergen. Dat ,p!an was vastge legd in een motie. Na een hopeloos heen en weer gepraat en na uitstel van stemming over deze motie werd het ontwerp goedgekeurd. Toen praatte de heer Kruijt over de beihandeling van vreemdelingen. Hij had het daarover zeer te kwaad. Die vreemdelingen worden z.i. heel onbe hoorlijk aangepakt en vastgehouden. Het zijn natuurlijk allemaal brave Hen driken, die Russisdhe broeders die hier het lanld binnenstormen. Hij vroeg ten slotte met welk recht de regeering vreemdelingen tegenhoudt om naar elders te vertrekken. Minister Ruijs zeide dat het hem absoluut onbe kend was dat dit geschiedde. Verder kon hij op de algemeene klachten niet ingaan. Hij is bereid ieder geval te on derzoeken. Minister Heemskerk gaf het zelfde antwoord. De onhandigheid van den heer Kruijt bezorgde hem het mini mum succes. Hij gaf verhalen over al ler gevallen maar gaf geen concrete kwesties, waarop de regeering kon in gaan. Het slot was natuurlijk dat de zaak werd uitgesteld. Nog werden-eenige onbeduidende ont werpen afgedaan, o.a. betreffende het overbrengen van een gedeelte van den rijksweg Groningen-iDelf.zijl in onder houd bij de gemeente Groningen. Woensdag de Arbeidswet. Nederland en België. Naar aanleiding van de bekend ge worden eischen van het Comité de poli tique nationale, waarvan wij in ons vo- uit zult ge het best uw ei-gen geschiede- nis leeren kennen." Capitola volgde met spanning het j verhaal der vele misdaden, die majoor Warfield haar uit de nagelaten papie- I ren van zijn doodsvijand voorlas. Zoo werden haar eindelijk de donkere ge heimen onthuld, die over haar jeugdig leven rustten. Wat de machtigste, vreugdevolste indruk op haar maakte, was de zalige gedachte, hare moeder nog te bezitten. En ze kende ze reeijs, ze herinnerde zich nu helder het bleeke gelaat der witte gedaante, die in 't „Spookhuis" zicih over ha air ge-bogen en haar op 't voorhoofd gekust had. Ook de opvallende gelijkenis van deze persoon met het portret, dat zij meer in haar leven meende gezien te hetaben, zonder zich te kunnen herinneren wan neer, was haar nu geen raadsel meer. Zij geleek zelf pp heKportret, het was de gelijkenis van moeder en d-ochter, die ook destijds den jongen Lenoir«o-p 't ware spoor der identiteit van Capi tola bracht. „Dus zal ik zoo gelukkig zijn, mijn moeder weer te zien riep ze ver- heugd uit. „Zeid-et gij niet, oom, dat zij met uiw zoon Traverse en met Herbert op de terugreis naar hier zijn „Ja, mijn kind", hernam de grijsaard. „De wakkere jongens brengen haar hierheen, we kunnen eiken dag hun aankomst verwachten. Zie eens, Cap, welk een wonderbaren samenhang van gebeurtenissen Ik... ik was zoo ge lukkig de dochter van Eugène Lenoir rig nummer melding maakten, schrijft het ,,-HM-d. van Antwerpen" •Het Comité de politique nationale, na met een onschuldig masker voor tal van gemeentebesturen te hebben verschalkt, komt nu met zijn ware plannen voor d-en dag. Waarom heeft het dat siet durven doen van den eersten dag? Keuren al de gemeentebesturen, die hunne bijtreding zonden, die openlijke annexatieplannen goed Nu het stoken van 3e!gisch-annexio- nistische zijde in Limburg voortduurt, stelt de „Limto. Koerier" de vraag, wat er zou gebeuren, als omgekeerd onder de aan/hangers der Groot-Nederland- sc-he Gedachte z-ich bijv. eens een acti- vistengroep zou vormen, die in België vlugschriften ging verspreiden ter aan beveling van 'n afscheuring der Vlaam- sche gewesten en aansluiting bij Ne- dewand, een denkbeeld, waarvoor aan beide zijden der grens evenzeer aanhangers zijn te vin-den als voor een afscheuring van Limburg en aansluiting ■bij België. Er is geen zweem van twij fel de brochures zouden onmiddellijk in beslag genomen en de verspreiders ingerekend worden. Moeten wij, vraagt het blad, van on zen kant ons nu maar elke brutale pro paganda tegen onze Staatseenheid bin nen onze eigen landspalen ongehinderd laten welgevallen De heeren van het „K-omifeit voor Nationale Politiek" maken 't er wezen lijk niet n.aar, dat wij hen en hun aan hang behoeven te ontzien. Frausch bezoek aan ons land. Op initiatief van de vereeniging tot verbreiding van kennis over Nederland in den vreemde, zal een gezelschap van 25 Fransche land- en'tuinbouwers een bezoek aan ons land brengen. De Fran sche regeering heeft haar groote be langstelling uitgesproken in de voorge nomen reis, terwijl de Naderlandsche regeering niet zal nalaten, alles in het werk te stellen, om deze excursie zoo vruchtdragend mogelijk te maken. Het gezelschap zal einde dezer maand -hier te lande aankomen. Het bestaat uit 25 personen, waarvan er 5 zich in het bijzonder voor zaadculturen interes seeren, 5 voor veeteelt, 5 voor tuin bouw, 5 voor visscherh, en 5 voor zui vel- en melkvoorziening van groote steden. Iedere groep van 5 personen zal een afzonderlijke studiereis maken, ter wijl slechts enkele dagen voor gemeen schappelijke bezoeken zullen gebruikt worden. De ex-kroonprins naar Duitschiand gevlucht De redacteur van „de Maasbode" te Brussel seint dd. 26 dezer In de wandelgangen der Kamer deel de een minister aan verschillende Ka merleden miede, dat de kroonprins plot seling uit Wieringen vertrokken was naar Duitschiand. Volgens hem zou de ex-keizer hetzelfde plan hebben. Ook een Reuter-telegra-m maakt hier van melding. Hier te lande is echter van een vlucht voorzoover we weten, niets bekend. De Dultsche schepen te Hellevoetsluis De redacteur van de „Maasbode" te Biussel seint: De „Soir" vraagt, waarom de vijftig Duitsehe schepen, torpedobooien e>c, die bij den wapenstilstand utt Antwer pen naar Hellevoetsluis zijn gevlucht et: rechtens aan België behooren, nog altijd daar liggen. De gezant Carton de Wiart daaromtrent ondervraagd, uit de gevaren van New-York te redden en nu is 't weer mijn zoon, waarvan de Voorzienigheid- zich bedient, om je moeder te -redden. Is hier niet duidelijk God-s hand in liet spet, die ons leidde We willen nu ter ruste gaan, beste Cap, want i.k moet morgen zeer vroeg naar Tip-Top, om vandaar den eersten trein naar Staunton te nemen. Op 't punt van naar zijn kamer te gaan, hoorde hij met den ijzeren klop per ;zoo hevig op de groote slotpoort beuiken, dat het door 't kasteel dreunde. Onmiddellijk daarna ging de poort open. „Zouden liet reeds ontze verwachte reiziger® zijn zei de majoor. „Het zou mij .zeer aangenaam zijn, indien ik hen wlekom kon heeten. voordat ik mijn vrouw afhaal." Oom en nicht luisterden nog toen Wool de deur opende, en met een van vreugde stralend gelaat uitriep „Mister Herbert... Sir mister Her bert „Ha-, mijn neef riep de majoor, den binnentredenden man de hand reikend, daar hij hem niet omarmen kon, wijl Capitola reeds aan d-cn hals van den knappen kapitein hinig, „mijn lieve Her- bert, ik ben trotsoh op je Wat ben ik blij je weer te zien Je hebt uw oom eer aangedaan, waarlijk, de cadet van West Point heeft zich dapper gedragen, wees daarom welkom... hartelijk wel kom Wij verwachtten je mét onge duld, ik heb je 'brief aan Cap voorge lezen", voegde hij er in één adem bij, verklaarde zu'ks riet te begrijpen, te meer, daar de Nederlandsche regeering geen bezwaar maakt tegen overbren ging van deze schepen naar BH ië Te Hellevoefslui? zijn thans Belgische officieren gearriveerd, om de Duitsehe schepen naar Antwerpen te vervoeren. Subsidieertng van orkesten. Blijkens het v-oorloopig verslag der Tweede Kamer van de begrooting van onderwijs, kunsten en 'wetenschappen hebben vele leden de post betrekkelijk artikel 274 met instemming begroef. Enlkele leden voegden daaraan toe. of het niet mogelijk is, otm, evenals bij an dere subsidies geschiedt, hieraan voor waarden te verbinden ten aanzien der salarissen en 'toezicht te houden op de besteding 'der financiën. 'Gevraagd .werd, welke maatstaf is aangelegd bij de verdeeling van hef uit getrokken ibedrag. Men zou (het betreu- j ren, indien de regeering de artistieke waarde der orkesten gaat toeoordeeien. Enkele leden, die op zichzelf geen bezwaar hadden tegen dezen post, vroegen of het -wel noodig is al de ge noemde plaatselijke orkesten te subsi- (d'ieeren. Naar hun -meening ware hierbij eenige matiging te betrachten. Andere leiden kwamen daartegen op. Zij meenden, dat ook de Concertveree- niging Haarlem's Muziekkorps voor een subsidie in aanmerking had behooren te bomen. Mr. Troelstra en de schending van het telegram- geheim. „Het Volk" spreekt het bericht tegen van de „Nieuwe Haagsche Crt.", waarin wend medegedeeld, dat een der leden der sociaal-idemocratische fractie eeni ge vragen zou richten tot de regeering, teneinde zekerheid te verkrijgen over de vraag in hoever de heer Troelstra betrokken is bij het misdrijf van den on trouwen telegraaf-ambtenaar, omdat de fractie van oordeel is, dat indien hij zich ook nu mocht hebben gecompro mitteerd, zijn-verdwijnen uit de politiek noodzakelijk is. Processieverbod. Enkele bladen 'hebben bericht, dat de minister van binnenland-sche zaken zou de geraadpleegd zijn in zake het hou den van processies in Zuid-Limburg. Bij dat overleg zou de minister den raad hebben gegeven, de -processies rustig te laten trekken om daarna pro cesverbaal op te maken. In verband hiermede heeft het Cor- respond-entiebureau zich om inlichtin gen tot den minister gewend die het machtigde tot ide verklaring dat hem hoegenaamd -geen vraag i-s gesteld en met hem dus geenerlei overleg heeft plaats gelhad, terwijl bovendien de aan gelegenheid van het trekken van pro cessies niet tot de bevoegdheid van het departement van binnenlandsohe zaken bethoort. Delgende nieuwe tramstaking tc Rotterdam. De Ned. Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel iheeft Woensdag avond een vergadering gehouden te Rotterdam, in verband met het bekend worden der klasse-indeeling, zo-oals de Rotterd. Tramweg-Mij. deze voorstelt en zooals die door Burg. en Weth. aan d'en gemeenteraad ter goedkeuring wordt voorgelegd. 'De eerste spreker, de heer Peterse, hoofdbestuurder van de Ned. Ver., gaf naar de „Tel." meldt, uiting aan de groote ontstemming onder het tramper- „je zult haar hebben, ja... je zult met haar bruiloft vieren, wanneer je wilt. Ik. haal mij ook morgen mijn vrouw, want je hebt woond gphouden en mij haar onschuld bewezen. Morgen vroeg ga ik naar Willow-Heights." „Niet noodig, dat ge zoo ver g-aat, lieve oom", hernam Herbert. „Doch ver oorloof mij eerst een vraag aan Cap, dan zal ik u zeggen, waarom gij niet naar Willow-Heights behoeft te gaan... Caip, onze goede oom heeft je al-les ge zegd, niet waar „Ja, alles", hernam het jonge meisje, ..'t is daarom niet noodig, dat je het herhaalt. Maar waar hebt ge mijn moe der gelaten Is ze niet bij je „Ja, en je zuit haar dadelijk zien", hernam Herbert, „en i-k ben vooruitge sneld om eer.st nog een andere persoon voor te stellen." „Oom", zei hij tot dezen, ,jwc zijn over Staunton gereisd en hebben mis tress Warfield en miss Day binnenge bracht. Traverse breng uw moeder en uw bruid binnen Gelijktijdig ginig de deur open om den jongen dokter en zijn moeder bin nen te laten, die op den anm van haar zoon leunende, langzaam en aarzelend den majoor naderde, terwijl Clara aan de deur bleef staan. De oude driftkop meende, dat de grond onder zijn voeten wegzonk niet wankelende schreden ging hij zijn vrouw tegemoet en zou zich zeker voor haar op de knieën gewonpen hebben, indien Martha niet beide armen naar soneel, wegens de houding der directie sedert het conflict. •Bij de thans door B. en W. voorge stelde regeling is met de .aanmerkingen 'der Ned. Ver. in 't geheel geen rekening 'gehouden. 'De directie heeft zich niet gehouden aan de overeenkomst, d'ie bij de opheffing der staking .werd getrof fen. Spr. dreigde imef een nieuwe staking en hij was er niet zeker van, dat het bit dit conflict zou .blijven. Volko-men ver- eeniigde 'hij zich met de -motie, die de 'soc.-'dem. raadsfractie bij d-en gemeen teraad heeft ingediend. Hierna werd het woord gevoerd door den heer Moltmaker, die eveneens de .mogelijkheid van een tweede staking besprak en enkele personen uit-de ver gadering, 'waarbij medegedeeld wordt, dat het plan had bestaan om buiten de organisatie oim in staking te gaan. Hier tegen werd gewaarschuwd. De heeren Moltmalk-er en Peterse beantwoordden de verschillende sprekers. DE PROVINCIALE STOOMBOOT DIENSTEN IN 1918. Door de booten van den dienst Viis- singen-Breskens-Terneuzen werden in 1918 1467 reizen heen en weer van Vlissingen naar Breskens gemaakt en 730 van Vlissingen naar Terneuzen en terug, totaal 4394 reizen. Vervoerd werden van Breskens naar Vlissingen 28129 passagiers eerste en 114436 tweede klasse, van Breskens naar Borsseien 76 en 475 van Bres kens naar Terneuzen 76 en 520 van Vlissingen naar Breskens 30016 en 63875, naar Borsseien 430 en 2605, naar Terneuzen 11005 en 24522 van Bors seien naar Vlissingen 451 en 2744, naar Breskens 98 en 286, naar Terneuzen 386 en 2596 van Terneuzen naar Borsseien 507 en 2230, naar Breskens 96 en 195 en naar Vlissingen 10063 en 19297. In totaail werden dus vervoerd 81335 eerste klasse en 233811 tweede klasse, met resp. 73266.27/2 en 149.317.49j4 opbrengst. Aan vracht werd ontvangen voor goederen 49981.15, militair vervoer op cradiet f 4599.64, vee 12361.50, rijwielen 8359.80. Abonnementskaarten (31) braoMen 393 op en 6 sdhoolkaarien 74.Totaal maakt dit 'n ontvangst van ƒ291.353.86. Onder de verdere ontvangsten komt voor. 12.000 voor vervoer van brie venmalen en postpaketten en 15000 toeslag van het rij.k op de vergoeding postvervoer 1916 en 1917. De totale ontvangsten waren 97.457.97, mate rieel 86.073.195-2, steenkolen en mut saards 117.965.04. Het kwaad slot be draagt dius 49.479.36. Voor 1920 wondt aan ontvangsten 244.699 en aan uitgaven 328.499 ge raamd, alzoo een kwaad, slot van 83.000, terwijl voor 1919 f 60.000 is geraamd. Het groote verschil komt door de bij besluit 1918 voorgeschreven grootere storting in het reservefonds, namelijk 21.091.26 meer. Op de lijn Walzoonden-Vlake maakte de stoomboot 1601 reizen heen en weer en de tram 1613 ritten in beide richtin g-en. Vervoerd werden per boot van Hansweert naar Walzoorden 12009 eer ste en 40355 tweede klasse passagiers en van Walsoorden naar Hansweert 11412 eerste en 31310 tweede klasse of. totaal 23421 eerste en 71665 tweede klasse met resp. 19634.27J4 én 45002.60 opbrengst. De tramdienst vervoerde van Vla,ke naar Hansweert in doorgaand verkeer 51628 passagiers. hemi uitstrekte. „Martha, Martha riep of staimelde de grijsaard, „zult ge mij ooit kunnen vengeven Mistress Rocke, of beter gezegd mistress Warfield, zonk aan de borst van haar echtgenoot, die zij met tranen van, liefde besproeide. Het is een oogen- blik van plechtige stilte, waarop zon der een ooigenbli.k te spreken, een duur zame verzoening plaats vond. Oo,k Traverse gevoelde .geen wrok meer jegens den-gene, die hij zoo die.p geroerd in de armen van zijn moeder liggen en- ween-en zag. Hij vatte de hand van zijn vader, die zich nu van Martha losmaakte o-m zijn zoon te om helzen. Zonder iets te zeggen, had zich Her- bert een oogenblik verwijderd. Hij kwam terug met Capitola's moeder. Weldra lagen moeder en dochter aan elkanders borst. Eenige minuten lanig hearschfe in de. zaal een verward geluid van zuchten, kussen en uitroepen van liefde, Toen allen weer wat bedaard waren, stelde Traverse zijn vader Clara Day ais zijn bruid voor, die door den ouden -heer zeer hartelijk ais zijn aanstaande lieve schoondochter begroet werd. Wij verlaten met onze lezers voor acht dagen- Warfiefdsihouse, om er dan een drievoudig feest te vieren bij de gelukkige familie. (Wondt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1919 | | pagina 1