HET PLEEGKIND Mo. I4S KAMEROVERZICHT. feuilleton DONDERDAG 26 JUNI BINNENLAND ADVERTENTIE-PRIJS Van I4 «egels ƒ0.80 vóór iedere 'r.'ge! meer 20 centbij abonnement -Hjecisie prijs. Reclames 40 cent per -gei. Dienstaanbiedingen en dlenst- iwtvragen 10 cent «r regel, bij con tente betaling. Familieberichten van i6 regels i .30. iedere regel meer 20 cent ABONNEMENTS-PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Walcheren 1.85 Der drie maanden. Franco door het geheeie rijk: ƒ2.20. Voek-ahonnementen 14 cent. Afzon- ierliike nummers 3 cent TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag,. Dinsdagmiddag was de discussie er reeds over begonnen en heden werd ze voortgezet over een amendementGer hard om hef stelsel van de nijverheids- onderwijswet te wijzigen zóó, dat het Rijk in de eerste plaats scholen zal op richten en eerst daarna de gemeente en ten slotte de particulieren, terwijl de Minister juist de omgekeerd volgorde wenscht. De vraag is dus of het Rijk dan wel de particulieren het initiatief zulten nemen. De Minister moest dit amendement wel krachtig ontraden om dat dit er natuurlijk toe zou leiden, dat de gemeenten zeker niets meer deden, want die zullen wel wachten op het Rijk en ook zal het particulier initiatief na tuurlijk zijn veerkracht verliezen. De praktijk zal worden dat ihet Rijk uitslui tend de vakscholen 'opricht. Het eind was dat de heer Gerlhard het amendement maar introk. Enkele amendementen nam de Minis ter over, o.a. dit, dat de directeur eener school tevens leeraar moet zijn en ook dit, dat de scholen van maatschappelijk werk onder de wet worden gebracht. Over het vraagstuk der coëducaten werd nogai gepraat. De heer Gerthard wenscnte de scholen 'gelijkelijk toegan kelijk te stellen voor jongens en meis jes. De Minister was van meening dat aangezien de deskundigen het niet eens zijn over de vraagstukken daarover, geen incidenteele beslissing te nemen. Bij de 'wijziging der L. O. wet kan dit strijdpunt worden beslecht. Met 37 te gen 26 stemmen werd het amendemenf- Gerhard verworpen. Hert Wias een stem ming van rechts tegn links. De Minister was bereid in zijn wet op te nemen de wenschelijikheid dat de scholen voor de lichamelijke opvoeding der leerlingen zul'len zorgen. Geen ver plichting echter wilde de Minister aan vaarden. Ook naim hij over een amen dement-Van der Bilt dat de zeevaart scholen ook in aanmerking kunnen ko men voor de volle 75 subsidie. Verschillende amendememten-Gerhard hard werden verworpen. Ze tradhtten de subsidie te verlhoogen en de oprich ting te vergemakkelijken. Verworpen werd ook het amende ment-Ketelaar om den naam nijver heidsonderwijs te wijzigen in vakonder wijs; verworpen werd het am end enne nt- Ketelaar oim ziekenverpleging onder de leervakkn. op te nemen, maar aange nomen wend landhuishoudkunde als leervak. Verschillende andere amendementen werden ingetrokken. Er werd veel tijd' verpraat aan weinig zaaks. De minister van Onderwijs was allen toch steeds weer de baas. Waarlijk deze Minister toont uitstekend op de hoogte te zijn en hij weert zich zeer krachtig. Onvermoeid verdedigt hij zijn ontwerp en men moet sterk staan om het te winnen. 'Het ontwerp is afgehandeld. De eind stemming heeft later plaats. ï-mnrn&gfmi* 123) „Capitola fluisterde haar oom, ter wijl hij beproefde te glimlachen. „O, ik weet 't reeds," hervatte 't jonge meisje; den grijsaard ter hulp ko mend, „gij wilt zeggen, dat gij mij eene tante wilt geven, niet waar Maar gij weel niet de juiste inleiding voor uwe rnededeeiing te vinden." ..Ja, lief kind," hernam de oude heer, „wiens gelaat nog rooder werd en zich de kin wreef, dat is 't juist, waarmee ik verlogen ben." Capitola was zoo verrast, dat ze niet wist wat ze zeggen zou. Eindelijk be gon ze hartelijk te lachen. „O, o riep ze, „dat is kostelijk Vergeel mij, oom II; houd 't niet uit van 't lachen. En wie is de gelukkige Adh, wat een genoegen Wie zal de eer habben Toen ze het koperroode geziohl van haar oom zag, sdhaterde ze opnieuw van het lachen. ,,'Het is geen nieuwe beminlde, Cap verklaarde eindelijk de oude heer, „liet is diegene, die sedert jaren reeds mijn vrouw is. iDeze 'woorden deden plotseling onze vriendin het lachen staken, die nu haar oom heel ernstig en verbaasd aankeek. Nederland en België. Het masker af. De Brusselsche correspondent van de ,,N. R. iCt." seint De annexioniistische bladen habben vanochtend' een coimmuniq'ué van het Comité de Politique Nationale, waarin het programma, dat tot nu toe opzet telijk vaag was gehouden, gepreciseerd word. Hef communique luidt aldus Ingevolge het onderhoud, dat het comité met president Wilson gehad heeft, is dit er toe gebracht, zijn pro gram nopens de herziening van het ver drag van 1839 nader te 'preciseeren. •Het comité vraagt ten opzichte van de Schelde lo. vestiging van de Belgi sche souvereiniteit op de wateren der Schelde tot aan haar -mond, behoudens servituten, in te stellen ten toehoeve der oeverbewoners 2o. Belgische souvereiniteit over het kandal en de haven van Terneuzen 3o. controle door België van de uit- wateringsluizen van Vlaanderen op de Schelde 4o. recht van België voor zijn verde diging te 'steeunen op den geheelen lin keroever der rivier 5o. opening van een vrij vaarwater ter vervanging van de OostersChelde. Wat 'Limburg betreft worden de vol gende eischen gesteld lo. ontruiming door Nederland, daar Limburg juridisch Belgisch is gewor den, aangezien het in 1839 aan Neder land werd afgestaan door een verdrag, dat niet meer bestaat 2o. onmiddellijke opening van de economische grenzen van Limburg 3o. overgave van Limburg aan een eigen Liimtourgsch 'bestuur, in afwach ting van een volksstemming, in onderaf- deeiingen bij geheime stemming onder toezicht van den Volkenbond te ihouden. Die onderafdeelingen, welke zich voor België uitspreken, keeren direct tot het moederland terug. 'De bewoners, die dat wensChen, kunnen, hoewel er blijvende, de (Nederliamdsche nationaliteit behou den. Voor het geval de meerderheid zich zou uitspreken voor Nederland, zou België het recht behouden een kanaal te graven van Antwerpen naar den Rijn door Limburg en daarover het bestuur hebben in de enclave van de Maas 4o. Het kanaal Luik:Antwerpen te verbreeden en aan de Maas het noodige water voor beide kanalen te onttrek ken vrij en zonder toezicht van r|e douane te gebruiken alie verkeerswe gen te land en te water voor militaire en hand'el'Stranspo.rten zich te verdedi gen tegen Duitschland in het afgestane Limburg. De Rijksmiddelen. Bij beschouwing van, de maandop- brengst der rijksmiddelen geeft Mei hetzelfde verschijnsel op te merken als de afgeloopen maand April, nl. een ster ke stijging der inkomsten (vergeleken bij verleden jaar), van d'ie bronnen, welke direct in verband staan met de herleving van het handelsverkeer. Het accrès van ruim 5 millioén gul den, waarmede de maand Mei haar naamgenoot van 1918 overtrof, is voor het grootste deel te danken aan de ver hoogde opbrengst van de invoerrech ten, het statistiekrecht en de loodsgel „Capitola'", ging de grijsaard voort, „ik ben getrouiwd en nog wel ianger, dan ik mij zelf durf bekennen. Ik heb een vrouw, van wie ik meer dan twin tig jaar gescheiden leefik heb een zoon, die reeds een man geworden, is, zonder dat i.k hem ken. „Waarom staart ge mij met uwe grijze oogen zoo aan, alsof ge mij met uwe oogen doorboren wilt „Waarom zegt ge mij niet liever een troostend woond in plaats van gelijk een. dreigende nemesis voor mij te •staan „Ik ben stom van verbazing, maar ik luister," hernam Capitola, zoridcr hare oogen van den grijsaard af te'wenden. „Cap," hernam de majoor, „ik was afgunstig en achtte mij zwaar belee- digd. In mijn vermeenden rechtimatigen toorn, kende ik geen genade voor haar, daar ik meende, dat ze mijn maam met voeten getrapt had. Maar, verduiveld, zou i.k als een arme zondaar biechten Kort en goed, die schurk van een Lenoir •heeft mij Ieelijk gefopt en ieder man zou in ^zoo'n ^geval gehandeld Hebben als „Ja," zei het meisje bij zicih zelve, ik wist vooruit, dat hij de schuld op anderen zou iaden. O, i.k ken dat Het is de gewoonte van alle mannen, die zich even alls hij onfeilbaar achten." „In Mexico, zwaar gewond en den dood nabij," ging de majoor voort, „schreef de ellendeling, die mij zoo schandelijk bedrogen had, op zijn sterf den, al habben de zegel- en registra tierechten, de accijns op gedistilleerd en die op het geslacht, evenals de divi dend- en. tanfièmebelasting en de immer wisselvallige successierechten er ook het hunne toe bijgedragen. Met de directe belastingen was het minder gunstig gesteld alleen de in komsten- en vermogensbelastingen overtroffen het bedrag van Mei 1918, Maar grond- en personeele belasting konden het bedrag van verleden jaar niet halen. Laatstgenoemde middelen bleven successievelijk met 200.000 en ƒ139.000 bij verleden jaar ten achter. De inkomstenbelasting bracht ƒ272.000 meer terwijl de tantièmdbelasting voor de eerste maal in Mei 548.092.92 op leverde. De vermogensbelasting gaf ƒ476.000 meer. Wat de accijnzen betreft, de suiker wees eén lager bedrag van ƒ875.000 aan, waartegenover een som van ƒ838 000 meer uit dien op het gedistil leerd werd ontvangen. Van de overige accijnzen gaf die op den wijn 12.000 eri dié op het ge slacht ƒ366.000 meer, maar de zouf- accijn® en die op 'het bier gaven ƒ214.000 en ƒ49.000 minder. De zegelrechten stegen met ƒ390.000, de registratierechten met 129.000 en de successierechten met ƒ248.000, ter wijl de invoerrechten bijna 5 maal liet bedrag van Mei 1918 opbrachten, nl. ƒ2.972.516.23 tegen 593.973.32 verle den jaar. Ook viel weer een stijging waar te nemen bij de belasting op gou den en zilveren werken, en wel van ƒ17.000. Het statistiekrecht gaf wel bijna 10 maai de som van verleden jaar, nl. 660.247.11 JA, tegen in Mei 1918 67.521.32/2. 'De domeinen gingen met het geringe bedrag van 80Ó0 terug. Last not Least mag de stiiicjn.w der loodsgelden wor den geconstateerd ƒ96.720.36 tegen 12.948.16 in het vorig jaar. De geheeie opbrengst van Mei 1919 bedroeg ƒ28.857.970.36. terwij! in Mei 1918 werd ontvangen 23.800.830.34 ]A Ten slotte zij medegedeeld', dat de geheele opbrengst over de eerste vijf maanden, van dit jaar was de som van 109.438.463.28 '/2 en in hetzelfde tijd perk van 1918 totaal 100.413.360.551/2 dus «hans ƒ9.025.102.73 meer. („Nieuwe CL") De uitlevering van den keizer. In verband met Ihet telegram dat Ne derland tegen de uitlevering van den keizer is en dat de Nederlandsohe soci alistische partij en andere partijen op het standpunt staan, dat het asylrecht tot geen prijs geschonden mag worden, schrijft de „Deutsche Allgemeine Zei- tung" Te oordeelen naar de 'houding door Nederland tot nu ingenomen in de kwestie van de uitlevering des keizers, mag dit bericht wel als juist besohoiuwd worden. Bij alle Duitschers heerscht de diepste verbittering, niet alleen over de economische en territoriale verminking van het rijk, maar ook, en nog meer, over den ontecrenden eisch, dat door de uitlevering van Duitschers het recht van de jurisdictie, een wezenlijk be standdeel van de souvereiniteit, ver kracht za! -worden. Gedwongen voor liet geweid te wijken, .heeft Duitschland dezen eisch moeten inwilligen. Wanneer de Nederlanders in dit oogeriblik van den ihoogsten nood en onmacht aan het rechtstandip'Unt de verschuldigde eer doen toekomen en daarmede onze eer ophouden, dan zal het Duitsctie volk hiervoor innig dankbaar zijn. bed eenige onthullingen over zijn mis dadig leven. Hij gaf dit mijn neef en deze zond mij een afschrift er van. Aan Gaibriël Lenoir heb ik mijn ongeluk te danken. Ook mijn arme, onschuldige, •door mij verlaten vrouw kent gij, Cap. Zij leefde in de nabijheid van Staunton, onder haren meisjesnaam Martha Rocke De majoor liet een zwaren zucht [hoeren en sloeg zwijgend de oogen neer, alsof hij uit den mond zijner nicht (het laatste oordeel moest afwachten. Capitola begreep nu alles, waarvan ze zich vroeger geen denkbeeld kon vormen. Nu wist ze waarom de majoor zoo woedend geworden was, toen Her- bert zijn pleegmoeder in de gunst van den majoor aanbeval, waarmee hij de ongelukkige mistress Rocke bedoelde. Nu begreep ze ook de oorzaak van zijn woede in de gerechtszaal van Staunton. Ook zij zweeg, want ze wist niet, wat ze doen zo-u. Zou ze haar oom omhel zen enizijn lot betreuren, of zou ze hem niet eerder, wegens het hemeltergend onrecht, der deugdzame vrouw aange daan, den grijzen baard uitrukken. Ge lukkigerwijze kwam ze tot geen besluit, ze bleef bedaard en deed noch 't een noch 't ander. De oude driftkop begon opnieuw. Oim aan den pijnlijken toestand, waarin 'hij tegenover zijn nicht'Stond, een einde te maken, gaf li ij een andere wending aan het gesprek. „Nu weef ge alles omtrent die onge- De gerequlreerde schepen. De teruggave der door Amerika ge- repuircerde schepen is tbanis volkomen geregeld, zood'at wii vóór - Augustus a.s. de beschikking zullen habben over de tonnage, die indertijd in beslag werd genomen. Mr. Troelstra en de schending van het telegram-geheim. De .Nieuwe Haagsche Ct." meldt In de kringen der Kamerleden wordt verteld, dat een der leden der Sociaat- Deimocratisdhe fractie eenige vragen zal lichten tot de regeering, ten einde ze kerheid te verkrijgen over de vraag, in, hoever .de heer froeistra betrokken is bij het misdrijf van den ontrouwen te- legraaf-ambtenaar. De fractie acht dit nooidig met (het oog op Ihet toch reedis sedert November zoo geschokte presti ge van den vroegeren leider. Zij is van oordeel, dat, indien hij zich ook nu modht hebben gecompromitteerd, zijn verdwijnen uit de politiek noodzakelijk is. Nederlandscbe unifomren. Er is een verandering in de uniformen van ons leger op komst. Het ministerie van oorlog heeft ontwerpen doen rond gaan bij de verschillende korpsen en de meeming van de korpsen daarover ge vraagd. De keuze van de uniformen voor onze weermacht mag niet uitslui tend door technisohe eiscihen worden beheersclrt, schrijft „Ons Leger". Uit het uiterlijk van den soldaat spreekt ook het volkskarakter o.ok hieraan moet zeer ernstig worden gedacht bij het nemen van de beslissing omtrent de uniform, die zal worden gegeven aan het leger. Het leger is toch als het ware het symbool van den wil der natie om zich zeiven te zijn en te blijven. Men herinnert zich dat in 1912 in Frankrijk, toen ook daar een uniform- verandering aan de orde was, het tijd schrift „Je sais tout" een aantal schil ders en teekenaars heeft opgewekt, om in beeld te brengen de uniformen, zoo als zij zich die voor het Fransche le«er dachten. Aan die opwekking hebben toen tal van kunstenaars voldaan. Iets dergelijks wil de vereeniging „Ons Leger" ook doen. Ieder, die vaardig is met pen ep tee- kenstift en die een denkbeeld heeft om trent de wijze, waarop de Nederland sche soldaat moet zijn gekleed, wordt uitgenoodigd, zijn ontwerp, voor zoo veel noodi" vergezeld van een enkel toelichtend woord, vóór 1 Augustus aan de redactie van het orgaan toe te zenden. ■En ais het gelukt, afbeeldingen van de unifonm volgens het ontwerp van het ministerie van oorlog in het orgaan te geven, dan zai de redactie zeer gaar ne toei-oordeel, vooral Oo.k van de bur gerleden, over die ontwerpen vernemer Het uiterlijk van ons leger is een na tionale zaak. alleen van den 6, 18, 19 en 20 gemeld. De neerslag .gemiddeld over liet geheeie land bedroeg sledhts de helft van de normale hoeveelheid en was het ge ringst in Zuid- en Noord-Holland en in het Oostelijk deel van Gelderland. Op den 1 en 2 regende het over het geheele land, van 10 tot 12 in de Zuidelijke en den 25 en 26 in de Noordelijke helft den 10 en 11 kwam op verscheidene plaatsen onweer voor. Overigens was het nagenoeg steeds droog weer. Het aantal uren niet zonneschijn, gemiddeld over de vijf hoofdstations, bedroeg 2971/2 tegen 1921/2 uren. normaal in Mei de drie dekaden telden resp. 731/2, 105 en 119 uren. Te De Bildt werd met 300 uren het record sedert 1899 over schreden tot dusverre werd de groot ste maamdsom in 1909 met 279 uren bereikt. Over h-et geheele land ken merkten zich de laatste drie weken o-ok door een groot aantal heldere dagen en geringe vochtigheid. Het weer in Mei. Aan het maandelijiksch overzicht der weersgesteldheid in Nederland over de maand Mei, opgemaakt door het Kon. Ned. Meteorologisch bureau te De Bildt, ontleenen wij De temperatuur, gemiddeld over de geheele maand, wats bijna 2 gr. hooger dan. de normale het dagelijikscshe mi nimum week er weinig van af, diaaren- tegen waren de dagelijksche maxima in de laatste drie weken ongeveer 3 gr. er boven. Den 23 en 31 steeg op verscheidene plaatsen de temperatuur boven 25 gr. Lichte nachtvorsten kwa men veelvuldig voo.r sterke werden KERK- EN SCHOOLNIEUWS. N d. Herv. Kerk. Beroepen te Mar ken (eiland) de heer G- Mol, cand. te 's Heer Arendskerke. De gisteren te Middelburg gehou den vergadering van de classis Middel burg der Ned. Herv. kerk werd bijge woond door 22 predikanten en 24 ouderlingen. Zij werd gepresideerd door ds. A. S. Tialma uit Vlissingen, bij ontstentenis van den voorzitter, den heer ds. N. M. de Ligt. De voorzitter sprak de beste wensohen uit voor ihet spoedig herstel van ds. De Ligt, die reeds zoovele jaren voorzitter is. Woorden van waardee- ring werden gewijd aan de nagedachte nis van wijlen ds. Terneden te Souburg en den Iheer Ravesloot, ouderling te Vlissingen. Bil de stemmingen werden de aftre dende primus en secundus leden ds.Van Empel, ds. Postera en ds. Vaandrager herkozen en gekozen als secundus ds. Van Eimpel en ds. Ten Hove te Ritthem. In de iplaats van den heer Dekker, lid-ouderling werd gekozen de heer A. Petenmeijer en in plaats van wijlen den heer Ravesloot als secundus de heer Vergers te Vlissingen. Nog wenden her kozen ds. 'G. J. Weijland als lid van het provinciaal kerkbestuur en ds.' Voor hoeve als secundus. 'Het eerste voorstel der Synode, om te bepalen dat binnen acht dagen na het uitreiken van een attestatie 'bericht te geven aan den kerkeraiad der gemeen te, waarheen de lidmaat vertrokken is, wend verworpen met 42 tegen 2 stem men. Met 35 tegen 9 stemmen werd toe sloten om ,aan de Synode te adviseeren dat de ikerikeraden elkaar attestaties van degenen, die er om vragen, zullen toe zenden. Het tiweede voorstel van de Synode was dat om de algameene Sy node bevoegd te verklaren toestemming te verleenen tot oniderlhandscihe aanbe steding, op voordracht van de toetrok ken kerkelijke besturen, of van den bouwkundigen raadsman, na debetrok ken (kerkelijke besturen te (hebben ge hoord. Dit voorstel werd aangenomen, met 33 tegen 11 stemmen, terwijl ^3 stemmen zich verklaarden voor sohrap- ping van Ihet laatste gedeelte van het voorstel, dat van den bouwkundigen raadsman. Door dr. 1. de Visser en ids. Al. van Empel te Middelburg waren twee voor stellen ingediend. Het eerste luidde om abt. 13 van het algemeen reglement te lezen als volgt „Het recht der benoe ming van ouderlingen en diakenen be rust 'bij de gemeente, de beroeping van lu'kki.ge toestanden.," zei hij „nu is 't aan jou om mij te zeggen, wat Herbert schreef. Zeg mij eens, Cap, wet je he denmorgen van mij veriangdet, toen ik zoo plotseling wegging". „Wei oom... ik wilde... hem..." nu was de beurt van haperen aan. Capitola. „Voor den dag er mee, vertrouwen om vertrouwen, Cap riep de majoor. „Biecht op, wat is het „•Het is... dat... Herbert uw voor beeld volgen en trouwen wil," luidde Capitola's antwoord. „Ik dacht het bromde Warfield. „Hm... op zijn leeftijd reeds trouwen Een jonge snuiter van nog geen vijf- en-twintig jaar." ,/En gij, ooim hervatte 't ondeugend meisje. „Nog trouwen als een kind van... Hoe oud waart gij toen?" „Slang, wil je zwijgen donderde de majoor, die onwillekeurig lachen moest. .jHier met zijn brief..." „Wel," ging hij voort, na hem gele zen te hebben, indien ik mijn toestem ming niet gaf, zou je toch niet gehoor zamen'. Voor mijn part, kun je doen, wat je wilt." „Ik dank u vriendelijk, beste oom," hernam Capitola' spottend. „Luister, Cap," ging de majoor voort. „Herbert schrijft, dat ze een of twee dagen na het verzenden van dezen brief zullen vertrekken uit New-Or- leans. We kunnen dus eiken dag de rei zigers verwachten. Hen te ontvangen is uw zaak. Cap want ik ga morgen per eersten trein naar Wiiloiw-Heiohts, om mij voor mijn arme vrouw te voet te werpen en haar vergiffenis te vragen." Nu had Capitola geen lust meer haar ouden oom den baard uit te rukken, doch ze wierp zich in zijn armen. „God zegene u, ooim, lieve ooim, beste oom riep ze getroffen. „Dit besluit is uw hart waardig. Moogt gij gelukkig en tevreden zijn tot 't einde uiws leven Diep geroerd door dit bewijs van sympathie van zijn „kleine ekster", zooals 'hij Capitola noemde, drukte de grijsaard het jonge meisje aan zijn borst. „(Capitola. mijn lief kind", sprak hij, „ware uwe keuze niet op Herbert ge vallen dan gaf ik je mijn zoon Traverse en kreegt gii samen alles, wat ik op de wereld bezit. Alaar oim 't even, je hebt je eigen erfdeel. Heb je nooit aan je ouders gedacht, Cap „Zekér, zeer dikwijls. Ik meende, dat ik uwe dochter was en dat mijn moe der gestorven was," hernam Capitola onbevangen. „Je vader, mijn kind, was een braver man dan ik, en je moeder, Cap, is even zoo goed en deugdzaam als Martha Rocke. Van lieden af, kleine avontu rierster... kleine feeks... ondeugende heks en hoe ik je nog al meer noem de..." „Toageloopen bedelares", vulde Ca pitola aan, „Straatmeisje, ratelslang, en zoo voort (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1919 | | pagina 1