HET PLEEGKIND •JUNI, pto. 145 m4an04ci üemeentebestuur feuilleton BINNENLAND ADVERTENTIE-PRIJS Van j4 regels ƒ0.80 voor iedere .•egel meer 20 centbij. abonnement tpeciale prijs. Reclames 40 cent per regel. Dienstaanbiedingen en dienst- w.nvragen 10 cent ner regel, bij con tante betaling. Familieberichten van 16 regels ...30, iedere regel meer 20 cent. ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Walcheren: ƒ1.85 per drie maanden. Franco door het gebeele rijk 2.20. Week-abonnementen 14 cent Afzon derlijke nummers 3 cent. UITREIKING BROODKAARTEN. Burg. en Wetfi. van Vlissingen bren gen ter algeimeene kennis dat de brood kaarten voor de 26ste periode zullen worden uitgereikt In Ihet Distributiegebouw, WiHhelgii- naistraat, oip Dinsdag 24 Juni nio. 1 tot 150 van 8 tot 9 uur no. 151 tot 300 van 9 tot 10 uur no. 301 tot 450 van .10 tot 11 uur no. 451 tot 600 van 11 tot 12 uur no. 601 tol 750 van 2 tort 3 uur; no. 751 tot 900 van 3 tot 4 uur no. 901 tot 1050 van 4 tot 5 uur no. 1051 tot 1200 van 5 (tot 6 uur. Op Woensdag 25 April no. 1201 tot 1350 van 8 tot 9 uur no. '351 tot 1500 van 9 tot 10 uur no. 1501 tot 1650 van 10 tot 11 uur no. 1651 lot 1800 van 11 tot 12 uur no. 1801 tot 1950 van 2 tot 3 uur no. 1951 tot 2100 van 3 tot 4 uur no. 2101 tot 2250 van 4 tot 5 uur; no. 2251 tot 2500 van 5 tot 6 uur. Op Donderdag 26 Juni no. 2401 tot 2550 van 8 tot 9 uur mo. 2551 tot 2700 van 9 tot 10 uur no. 2701 tot 2850 van 10 tot 11 uur no. 2851 tot 3000 van 11 tot 12 uur; no. 3001 tot 3150 van 2 tot 3 uur no. 3151 tot 3300 van 3 tot 4 uur no. 3301 tot 3450 van 4 tot 5 uur no. 3451 tot 3600 van 5 tot 6 uur. Op Vrijdag 27 Juni no. 3601 tot 3750 van 8 tot 9 uur no. 3751 tot 3900 van 9 tot 10 uur no. 3901 tol 4050 van 10 tot 11 uur no. 4051 tot 4300 van 11 12 uur no. 4201 tot 4350 van 2 tot 3 nur no. 4351 tol 4500 van 3 tot 4 uur no. 4501 tot 4650 van 4 tot 5 uur no. 4651 tot 4800 van 5 tot 6 uur. Op Zaterdag 28 Juni no. 4801 tot 4950 van 8 tot 9 uur no. 4951 tot 5100 van 9 tot 10 uur no. 5101 tot 5250 van 10 tot 11 uur no. 5251 tot 5400 van 11 lot 12 uur. Dal de broodkaarten uitsluitend op bovengenoemde dagen verkrijgbaar zijn, en dus na die dagen geen brood kaarten mee,r worden uitgereikt. Dat in 'het lokaal gelegenheid bestaat het aantal broodkaarten te controileeren en dat op reclames welke ingebracht worden, nadat men het lokaal heeft verlaten, geen acht meer Ikan worden geslagen. Dat men verplicht is de doimicilie- kaart mede te brengen. Dat men de broodkaarten naar keuze kan ontvangen, en men verzocht wordt een enveloppe mede te brengén, omdat de broodkaarten niet in enveloppen worden uitgereikt. Vlissingen, 23 Juni 1919. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAtN KOUDBKERKE. De Secretaris, J. P. v. ROSSUM Jr. 120' Traverse," hervatte Herbert, „je hebt tooh zooeven de beRentenis van kapitein Lenoir gelezen. Zijn ze eeni- germate verontschuldigend voor uw vader Wees niet onrechtvaardig je gens .hem, vergeet niet, dat hij door de zen Lenoir bedrogen werd en geloof mij, wanneer ik zeg, dat majoor War- field, uw vader, door de scheiding van diegenen, welke hij oprecht beminde, niet minder leed dan uw moeder. Uw ouders waren beiden het slachtoffer van een schanddaad, zooals kapitein Lenoir zijn handelwijze zelf noemt, zij waren het slachtoffer van zijn wraak, en 't wa.re onrecht van u, Traverse", ging Herbert voort, „dengene verbit tering te toonen, die zonder twijfel op dit oogeniblik brandt van verlangen je met open armen te ontvangen en aan zijn vaderhart te drukken." ,Jloe dait Heeft majoor Warfield reeds kennis van den inhoud dezer pa pieren vroeg Traverse. ,.Ja, ik zond hem een afschrift er va.n, voor zooverre ze hem betreffen. Het origineel meende ik echter in han den te moeten houden, daar 't oins van pas kan komen om de vrijheid van mistress Lenoir te bewerken. Ik denk, inidien wij den heer de St. Mery dit De Schelde-kwestie. De Brusselsche redacteur van „de Maasbode" seint De „Lilbre Belgique" imeent te weten, dat iraza/ke de Schelde-kwestie sinds en kele dagen tot de volgende taktiek be sloten is Daar het verdrag van 1839 niet meer bestaat, moet België even goed als Holland in de Schelde alle weiiken kunnen uitvoeren, welke het nuttig of noodig oordeelt en het behoeft zich daarbij niet meer te storen aan de voorwaarden der oude overeenkom,sten, omdat deze door de beslissing van Pa rijs niet meer bestaan. Wij zijn be nieuwd, zoo zegt het blad, of de Neder- lanriische regeering pogen zal een tegen werping te maken tegen het gebruik van deze methode, welke niets anders is dan het logisch gevolg van Ihet besluit van den raad van vier. De uitlevering van den ex-keizer. De „Westphalisöhe Ztg." meldt Volgens een berioht van „De Tele- grafenunion" uit Genéve meldt de „Echo de Paris", dat op zijn vroegst den lsten Juli reeds geformuleerde ver zoek aan (Bolland tot uitlevering van keizer Wilhelm zal worden verzonden. Van de inwilliging van dit verzoek zal, volgens dit blad, de toelating tot den Volkenbond afhangen. Keizer Wilhelm zal als staatsgevangene der geallieer den naar Parijs gebracht worden tot het gerechtshof der geallieerden een nadere beslissing genomen heeft. Onze kolenpositie. De „Tel." meldt, dat te Amsterdam door een combinatie van voornaamste mannen o,p handelsgebied, door welker bemiddeling reeds een groot kwantum Belgische kolen naar Nederland was in gevoerd, en waarvoor onlangs de heer Lüisfken, de vroegere leider van de b.randstofferibureaux aan het Rokin, naar België vertrok, een steenkolen- maatsohaippij is opgericht met een kapi taal, van twee millioen gulden. De maatschappij heeft haar eigen vloot voor transport en heeft de hand gelegd op de voornaamste Belgische mijnen. Als directeuren traden op de heeren Lüsken en Ragout. Naar aanleiding van een Reuterbe- richt, dat Nederland te Parijs stappen had .gedaan inzake onze steenkolen- voorziening uit Duitschland, 'heeft het Ned. Corr.-bureau inlichtingen, ge vraagd aan het ministerie van buiten- lantdsohe zaken. Men deelde daar made, dat bij de studie van het ontwenp-vredesverdrag was gebleken, dat over de steenkool productie van Duitschland zoodanig was beschikt, dat voor uitvoer naar Nederland geen hoeveelheden beschik baar zouden zijn. Aangezien bij vroegere besprakingen met de geassocieerden gebleken wss, dat ihet geenszins in hun bedoeling lag Nederland van steenkooltoevoer uit Duitschland af te snijden, zijn de be trokken geassocieerde autoriteiten op de gevolgen van de bepalingen van het vredesverdrag gewezen en is haar ver zocht zoodanige wijzigingen aan te brengen, dat de mogelijkheid van invoer van steenkool uit Duitschland blijft be staan. De Arbeidswet. De memorie van antwoord is ver schenen op het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp, schrijven toonen, dat op Capitola's moeder betrekking heeft, hij dan ook niet zal weigeren, de vermeende onge neesbare de vrijheid te geven. Doch, lees zeil, Traverse, ge zult zien, daf Le noir ook dit tweede offer van zijn ge wetenloosheid volle voldoening geeft, daar hij zijn aam haar begaan onrecht bekent en haar om vergiffenis vraagt." „Onrecht Je hebt zeer verzachtende woonden voor de snoode vergrijpen, voor de roekelooze schanddaden van dezen onimensch", riep Traverse, wiens gelaat van verontwaardiging gloeide. „Hij is dood, Traverse, en ge hebt hem op zijn sterfbed vergiffenis ge schonken", vermaande Herbert. „Draag uw toorn niet verder dan het graf, wa.nt hij stierf met oprecht berouw." Traverse zweeg en nam de papieren weer op, waarin hij een volledige be kentenis vond van de handelwijze van den kapitein jegens mistress Eugène Lenoir. Alles wal onze lezers reeds vernomen hebben door '1 gesprek der ongelukki ge met Traverse Rocke, stond hier zwart op wit in bijzonderheden venmeid en met opgave der hebzuchtige be weegredenen, die Lenoir er toe geleid hadden. Het groote venmogen, dat na den dood van zijn ouderen broeder op hem overging, had hem de oogen uitgesto ken. Alvorens zijn sohoonzuster moeder was, had hij haar met achting behan deld. Eerst toen hij vernam van 'het kind, dat erfgenaam zou worden, ver houdende bepalingen tot beperking van den arbeidsduur in het algemeen en tot het tegengaan van gevaarlijken arbeid voor jeugdige personen en vrouwen. De memorie van antwoord consta teert, dat principieel verzet tegen wet telijke beperking van den arbeidsduur van volwassen mannelijke arbeiders niet is gerezen. Telkens wanneer maatregelen van socialen aard in eenig land aanhangig waren, zijn imimers door mannen, die doorkneed waren in eenigen tak va> in dustrie eni wier goede trouw niet in twijfel behoefde ter worden getrokken, de somberste voorstellingen uitgespro ken omtrent de gevolgen van die maat regelen voor het bedrijf, maar steeds heeft de ervaring geleerd, dat de in dustrie zioh zeer wel wist te schikken naar de nieuwe voorwaarden, waaraan i zij had te voldoen. i 'De minister staat lijnrecht tegenover j de leden, die zoo qverwegend gewicht i hechten aan den invloed van de werk tijd-beperking op de productie. Wanneer men, zooals in het voorloo pig verslag wordt opgemerkt, in vele bedrijven nog niet voldoende op de in voering van den 8-urigen arbeidsdag is voorbereid, dan mag met deze voor beelden voor oogen gevraagd worden, of de wenkgevers in die bedrijven wel den voo,ruitzienden blik ihbben, welke zo-o noodig is voor hen, die aan het hoofd van ondernemingen staan. De memorie van föèltó|tinig en o-ok de art. 26 en 27 geven er blijk van, dat de mi nister inziet, dat in enkele gevaillen een overganstijd noodzakelijk kan wezen, i maar nogmaals meent hij er op te moe ten wijzen, dat slechts een spaarzaam gebruik van de bij die artikelen gege ven bevoegdheden zal worden gemaakt en dat werkgevers, die gemis aan voortvarendheid bij het nemen van maatregelen tot bekorting van den ar beidsduur aan den dag leggen, reiet er op kunnen hopen, dat die artikelen te hunnen behoeve zullen worden toege past. De minister geeft toe, dat zooals in het voorloopig verslag wordt opge merkt het ontwerp geen waarborg geeft tegen stakingen, voortvloeiende uit vérgaande eischen der arbeiders, maar het is niet te Weerspreken, dat de wettelijke invoering van den achturen- dag den grond wegneemt voor stakin gen tot het verkrijgen van de beperking van den arbeidsduur en dat waar het verlangen naar die beperking allerwege zoo sterk op den voorgrond treedt dit gevolg der ontworpen wet als een groot voordeel moet worden aange merkt, ook waar men haar invloed op de voorziening in 't wereldtekort over weegt. De minister wijst er op, dat de ar beidsweek van 45 op 48 uur wordt ge steld. hetzij een la.ng.eren arbeidsdag dan 8 uur moet worden toegelaten, het zij de vrije Zaterdagmiddag niet kan worden gehandhaafd. Voldoende reden om op een dezer belangrijke punten het wetsontwerp te wijzigen heeft de minis ter niet kunnen vinden. Over het hoofd gezien mag niet worden dat bijv. in groote chemische bedrijven de 45-urige arbeidsweek niet noodzakelijk behoeft te leiden tol verkorting van de produc- tieweek. In dergelijke bedrijven is zeer goed een werktijdregeling denkbaar i met een zgn. 3'/2 ploeg, waarbij ieder j man 45 uur, doch het volle bedrijf 6 of 7 volle etmalen per week werkt. Blijkt dat de mogelijkheid om de concurrentie met het buitenland vol te aniderde zijn sympathie voor de jonge weduwe in een onverzoeniijiken haat, die hem_aiïe bahbaarsche middelen deed aangrijpen, om zich in het ongestoorde bezit van liet rijke erfdeel te stellen. Hij ontrukte het wicht aan de jonge moe der en verkocht het met de min Granny Crewell aan een slavenhandelaar. Toen hij hef reeds lang dood waande, ver scheen het plotseling in den persoon van Capitola, die majoor WarfieM in New-York gevonden en naar Warfield- house gebracht had. Van dit oogenblik af had hij hef jonge meisje naar het le ven "estaan en zich daartoe van den bandiet Mac Donald bediend, die ge lukkigerwijze zoo zei hij op zijn sterfbed niets uitgevoerd had. Wat den dood van zijn broeder be treft, daaraan was hij onschuldig, doch toevallig was hij er van getuige. Hij zat destiids diep in schulden en was dertig mijlen ver van zijn standplaats geko men otm hulp te vinden bij zijn broeder. In de nabijheid van het „Spookhuis" ontmoette hij toevallig zijn broeder op het oogenblik, dat zijn eigen geweer losbrandde en hem levenloos deed neer storten. Verschrikt door dit ongeluk was hij gevlucht, zonder zich in het „Spookhuis" te laten zien. De gedachte dat men hem voor den moordenaar zou houden, deed hem ijlings naar zijn standplaats teruglkeeren. Niemand had zi'n korte aanwezigheid bemerkt en hij had er natuurlijk- over gezwegen. Toen hij beridht kreeg van den dood van zijn broeder, speelde hij den verraste en houden ernstig gevaaj; loopt door de 45-urige arbeidsweek, dan zal van art. 27 gebruik kunnen worden gemaald om nadeelige gevolgen te voorkomen. Ge durende den tijd dat dit artikel werkt, zal voldoende blijken hoe de toestand in het buitenland zich ook onder den invloed van de wetgeving ontwikkelt en kan de moodige ervaring worden op gedaan om vast te stellen in hoeverre de Nederlandsche wet zich daarnaar heeft te richten om het bestaan van eigen industrieën niet in de waagschaal te stellen. Anders zijn de omstandigheden bij werkzaamheden die buiten die inrich tingen worden verricht. Een deel der arbeiders heeft zeer lichte werkzaam heden in de buitenluchtandere zijn werkzaam bij een vervoer, daf niet bin nen een tijdsverloop van 8 uren kan afgebroken worden.weer andere heb ben een groot deel van hun werktijd weinig of niets te d-oen hun werktijd staat voor een deel gelijk met de rust tijden van arbeiders in fabrieken en kantoren. Er zijn echter ook werkzaam heden die even intensief worden ver richt als de arbeid in fabrieken of werk plaatsen, en niet minder inspanning eischen. Het wetsontwerp maakt het mogelijk voor zulken arbeid een maxi mumduur van 8 uur bij algemeenen maatregel van bestuur voor te schrij ven, en zeker zal van die gelegenheid wonden gebruik gemaakt. De minister heeft hier o.a. het oog op laad- en los werk, pakhuiswerk, arbeid van machi- nekaimenpersoneel, het bezorgen van goederen te voet met of zonder wagen en per r"wiel, het werk van chauffeurs en straatreinigers. In winkels, koffiehuizen, hotels en apotheken kan de arbeid niet als in fa brieken regelmatig verdeeld worden over een zeker aantal uren. De drukte is geheel afhankelijk van het publiek. Ook op de dagen dat e.r zeer weinig omgaat, is het personeel aanwezig. Het wetsontwerp laat toch ook hier weer gelegenheid om bij algemeenen maatre gel van bestuur den 8-urendag voor te sohrijven, waarvoor naa.r de minister meent, reeds aanstonds bijv. het koks- personeel in aaramerkink zal kunnen komen. Dat voor den arbeid in verplegings- inrichtingen nog een arbeidsdag van 10 uur wond't toegelaten, heeft eenigermate dezelfde oorzaken doCh hienbii heeft ook het bezwaar gegolden, dat het ge- ruimen tijd zal vorderen vóór hef ver plegend personeel zoozeer in aantal zal zijn toegenomen, dat het 3-ploegen stel sel ingevoerd kan worden. Hier stean zoo groote belangen op het spel. dat mi et te voorzichtig kan worden inge grepen. Met de leden die betreurden, dal de wetgever hier weder geroepen wordt om in het maatschappelijk leven in te grijpen, is de minister van oordeel, dat verreweg de voorkeur had verdiend, wanneer wenkgevers en arbeiders Jnrr onderling overleg tot verkorting van den arbeidsduur waren gekomen. Hil is niet blind voor de bezwaren welke aan wettelijke maatregelen als deze verbon den zijn, al gelooft hij dat die leden de storende we riving van de ontworpen re geling op verschillende bedrijven over schatten. De minister had verwacht dat men na kennisneming van strekking en om vang van hef ontwerp, niet het verwijt zou herhalen dat hij met de indiening heeft getalmd. Nu men het toch weder om tot hem richt, zal hij daarin berus ten, in de overtuiging dat al het moge- vertrok dadelijk om de begrafenis bij te wonen en de erfenis te aanvaarden. In het „Spookhuis" en den heelen om trek meende men, dat Eugène Lenoir vermoord was. Niet minder was hij ediiiter verrast, toen eenige dagen na zijn aankomst Mac Donald, met wien hij reeds vroeger in verbinding stond, zich als den moordenaar van Engène Lenoir aanmeldde. De roover meende daarvoor een rijke belooning te ont vangen en Lenoir nam den schijn aan, alsof hij den bandiet geloofde, om zich later beter van hem te kunnen bedie nen. De waarheid was dat hij de kapitein zoowel als Mac Donald aan den dood van Eugène onschuldig wa ren. Dit bezwoer hij op het oogeniblik, dat hij op het punt was voor Gods rechterstoel te verschijnen. Een rouwmoedige vraag om vergiffe nis voor zijn slechte daden vormde het slot der bekentenissen van den kapitein en hij uitte een innigen zegewensch voor de verbinding van Traverse War field met Clara Day. iNaidat Traverse de papieren doorge lezen had, stond hij ap en trachtte zijn aandoening te bedwingen. „Welk een afgrond van slechtheid 1" zei hij. „Hoe kan iemand zoo diep zin ken en zich toch nog den schijn van een man van eer geven. Want als zoo danig stond 'de ellendeling te boek bij ihen, die hem niet nader kenden." „Tracht zijn .misdaden te vergeten, Traverse en veriheug je in deze papie ren de middelen te bezitten, om 't ge lijke is gedaan om spoed, te betrachten, die vereeniigBaar was met het leveren van doordacht werk. Sedert zijn optre den vroegen echter nog andere zaken dan de Arbeidswet en daarmee samen hangende maatregelen tot beperking van anbeidsduur zijn aandacht. De minister kan begrijpen, dat men grieven jegens zijn beleid heeft, maar dat men hom van talmen beschuldigt is een niet op te lo-ssen raadsel. Wanneer men ondanks de verklarin gen van den tijdled ijken voorzitter van den ministeraad op 10 December en 's ministers mededeeiinigen op 21 Februari nog van oordeel is daf het wetsontwerp door. de Novemtoerbeiwegingg is afge dwongen, dan'moet de minister hierin berusten, zij het ouder protest tegen de wijze waarop men bedoelde verkla ringen bejegent. De verleiding is groot om thans met breed telbaar voo,r allen denkbaren be- drijifsanbeid 8 uur als maximum vast te stellen. Dat het wetsontwerp niet dien weg opgaat, heeft gegronde redenen, die reeds in de memorie van toelichting zijn uiteengezet. De arbeid in fabrieken en. kantoren wordt in het algemeen tus- scihen het tijdstip, waarop hij begint en dat, waarop hij eindigt, regelmatig voortgezet tusschan die beide tijdstip pen kan volop productief gewerkt worden. Wat het verschijnen van ochtendbla den betreft, sluit de minister zich ge heel aan bij de leden, die oordeeJen dat dit zoowel met het ooig op handelsbe richten als ter wille van regeeringsbe- moeiingen, scheepstijdingen enz. van groot nut is. Wel zal getracht dienen te worden tegen onn-oodige uitbreiding. In de wet een bepaling op te nemen tot beperking van het aantal dagen, waarop per jaar overwenk mag worden toegestaan meent de minister ten sterk ste te moeten ontraden. In de eerste plaats maakt het neerleggen van een maximum in de wet, gelijk de ervaring heeft geleerd, op de wenkgevers den in druk, dat zij een zekere aanspraak op dit aantal ovenwerkdagen hebben. Doch in de tweede en voornaamste plaats is het noodig vrijstellingen van zeer lan gen duur te kunnen geven b.v. waar dit zonider nadeel ol zelf met voordeel voor de arbeiders en in hef belang van het bed,rijf kan geschieden. De minister denkt hierbij aan vrijstellingen van een jaar en langer, die tijdens den oorlog zijn verleend om mogelijk te maken dat in het tekort aan bepaalde producten of halfproducten werd voorzien. Over werk op Zondag zal niet altijd te ver mijden zijn. De minister zou gaarne vender gaan de bepalingen in het belang der Zon dagsrust hebben voorgesteld er moest echter rekening worden gehouden met de eischen van het maatschappelijk verkeer en de bedrijfstechmek. Vrijwillige ouderdomsverzekering. Ingediend is een wetsontwerp betref lende vrijwillige ouriendoimsverzekering. In groote trekken geschetst komt de ontworpen regeling op het volgende neder Alle personen van 16 jaar of ouder, dooh beneden den leeftijd van 35 jaar, die zelf of wier echtgenoot niet naar een hooger inkomen dan van 2000 zijn •aangeslagen 'in de RijksinkO'mstenbel'as- ting, zijn bevoegd zich Ibii 'de Rijksver zekeringsbank de uitkeering te verzeke ren van een wekelijksche rente, ingaan de op den dag, waarop het 65e levens- dane onrecht te herstellen. Laten we nu naar de St. Mery gaau, want ik wil niet langer wachten met mijn aanstaande schoonmoeder haar vrijheid aan te kon digen." De twee vrienden begaven zich naar den ouden directeur, wien Traverse den i kapitein Herbert voorstelde. „O, de naam van den kapitein is mij, reeds bekend", riep de St. Mery. „Alle couranten spreken met lof over zijn dapperheid en zijn beleid." j „Doch ze zeiden u niet, dat ik hier ben om een nieuwe overwinning te be- halen", hernam Herbert lachend. „Ja, i mijnheer", voegde hij er bij, „en wel i een overwinning over u en uw weten- i schap, daar gij u met een uwer krank- zinnigen deerlijk vergist helbt." j De oude dolkter zag eerst Herbert en j daarna Traverse aan. j „Wat meent u daarmee, mijnheer?" j vroeg hij verbaasd. Herbert en Traverse vertelden hem, wat het hier gold. Met de papieren in de hand bewezen zij, hoe valsch hij den i toestand dergene beoordeeld had, die i hij tot nu toe miss Montclar genoemd had. De heer de St. Mery las het schrijven voor zoover het mistress Lenoir betrof en kon aan de echtheid er van niet twij felen, daar hij de hand van den kapitein kende. Hij was in groote verlegenheid die 'hij evenwel met echte Fransche luchthartigheid overwon. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1919 | | pagina 1