HET PLEEGKIND DINSDAG IT JUNI. BINNENLAND- FEUILLETON Stads* enProvincienieuws NO. 140 •lsutril«ftaaL^ VLISSINGSCHE COURANT ADVERTENTIE-PRIJS Van I4 regels ƒ0.80 voor iedere regel meer 20 centbij abonnement speciale prijs. Reclames 40 cent per regel. Dienstaanbiedingen en dieust- aanvragen 10 cent ner regel, bij con tante betaling. Familieberichten van 16 regels f L30, iedere regel meer 20 cent A30NNEMENTS-PRIJS Voor Vtessinigen en gemeenten op Walcheren: ƒ1.85 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 2.20. Week-abonnementen 14 cent. Afzon derlijke nummers 3 cent. Keizer en kroonprins. Volgens een H. N.-telegram uit New- York, seint de Londensche correspon dent van den „American", dat de Duit- scihe keizer en de 'kroonprins, zoodra het vredesverdrag is geteekend, naap Duitsohland zullen terugikeeren. Burgerwachten. Ten einde de samenwerking van de burgerwachten in ons land te verzeke ren, zal het hoofdbestuur van den Ne- derlandsohen Bond van Burgerwachten in ons land vergaderingen houden met de besturen der burgerwachten en bur gemeesters, ten einde tot samenwerking van verschillende -deelen te kómen. de grootst mogelijke productiviteit, de grootst mogelijke welvaart bevorderd. Een belastingplan als dat van minis ter De Vries verslapt dien prikkel in hoogst bedenkelijke mate het drukt den opkomenden man weer naar bene den, dooft de energie en is koren op den molen van het sociaisme. Dit schenkt ons vertrouwen, dat de over- groote meerderheid van omze volksver tegenwoordiging van dit plan niets zal willen hebben. Verlof aan onderofficieren. Teneinde de onderofficieren, die in verband met ihnn leeftijd, bij het in werking treden der nieuwe pensioen wet in aanmerking zullen worden ge bracht voor pensionneering, in de ge legenheid te stellen reeds nu zich een werkkring te verschaffen in de burger maatschappij, heeft het hoofdbestuur der onderofficieren-vereeniging „Ons Belang" aan den minister van oorlog verzocht, hen, desgewensoht reeds nu in het genot van verlof te stellen met behoud van inkomsten tot he't tijdstip van in werking treden dier wet. Vermogens-vermeerdering. ,jDe Loods", het orgaan van den Eco- nomisöhen Bond, verzet zich tegen het plan, aan den minister van financiën toegeschreven, om een belasting van 30 te heffen op alle vermogensvermeer- dering boven de 20.000 aan vermo gen. Deze belasting zal, meent het blad, hoogt ongelijkmatig werken door het gelijke heffingspercentage. Minister De Vries heeft verklaard, tegenstander te zijn van een heffing-in eens. Maar wat is deze geweldige hap uit de vermogens, welke sinds 1 Mei 1916 gevormd zijn, anders dan zulk een hef fing ineens, met dit verschil, dat zij op de meest willekeurige wijze enkele ver mogens treft en andere ongemoeid laaf. Het meest stuitend echter blijft in ons oog, dat deze belasting arbeidzaamheid en spaarzaamheid van een zoo. overma- j tig groot deel harer vruchten berooft en zoodoende het vooruitkomen in de we reld tegengaat van hen, die tot dusver weinig of niets bezaten. Juist dat was voor ons steeds het aantrekkelijke in de tegenwoordige maatschappelijke or dening, al. is zij verre van volmaakt, dat ieder daarin kans geboden werd door eigen kracht,door noeste vlijt en zuinig heid van niet tot iets te wonden. Die kans, dat vooruitzicht, vonmt den prik kel tot ontplooiing van alle eneiigie, van alle gaven en talenten daardoor wondt 115) „Ik vraag u, dokter Rooke", ging de heer de St. Mery voort, „of mylady niet bewonderenswaardig sdhoon is Traverse'bepaalde zich tot een stom me buiging. Dit scheen hem het ge schiktste antwoord dat hij geven kon. „En hoe ging 't u, mylady, geduren de mijn afwezigheid vroeg nu de di recteur deelnemend. „Daden de men sahen in het huis hun plicht Werden uw wenschen door de bedienden ver vuld, mylady ,ge weet, dat gij slechts te bevelen hebt." „Wenschen ...bevelen", herhaalde de dame met een bitteren glimlach. „Klinkt dit niet als spot; alles wat Lk zeg, houdt ge immers voor de taal van een krank zinnige Lk heb besloten te zwijgen", voegde ze er bij, terwijl ze zich naar 't raam toekeerde en de twee genees- heeren niet meer scheen te zien. „O, mylady, zoo wreed zult ge toch uw dienaar, uw vriend niet willen straf fen." Ze maakte een gebaar van misnoe gen. ,»Koim, laat ons gaan", zei de St. Mery, „toorn kan gevaarlijk voor haar worden en ik zie, dat ze zeer opgewon den is." „Mijnheer de St. Mery", vroeg de De nederlaag der liberale partij. Schrijvend over den verkiezingsuit slag voor de gemeenteraden en de ne derlaag der liberale partij, merkt de „Nationale" het volgende op De zwakke zijde van ieder kiesrecht is dat een juiste maatstaf voor den goe den kiezer niet is te vinden. Wij geven gaarne toe dat op zeker tijdstip het al gemeen kiesrecht het minst willekeurige kan zijn. Maar nemen wij een oogen- hltk aan, dat de politieke positie van de liberalen samenhing met het feit, dat zij economisch, wetenschappelijk en finan cieel de grootste macht vormden, met andere woorden, de economische en geestelijke leiders waren, verandert het iets aan hun politieke waarde als men hen ïm de minderheid brengt door de toevoeging van een aanta! kiezers, niet tot de economische en wetenschappelijk vooraanstaanden behooremde Men zou evengoed kunnen zeggen, dat de medici hebben afgedaan, ais men zou bepalen dat hun patiënten voortaan on hun congressen mochten meestem men. Waarbij wij. van geneesheer en patiënt spraken zonder de bedoeling op zich zelf een vergelijking te maken met oude en nieuwe kiezers. Het verschil tusschen de wereld en het stemrecht en die van het economi sche, wetenschappelijke en financieele leven ligt daarin dat in deze laatste zulke getallen-willeikeur is uitgesloten. In de maatschappij, in den kring van studie en nadenken, krijgt als regel al léén hij een plaats die deze door zijn beteekenis verdient. Men kan in dui zend wetten zetten, dat de eerste de beste pauper economisch, wetenschap pelijk of financieel evenveel waard is als 'n Van Aalst of Stonk, 'n Lorenz of Vissering, de man blijft zijn bescheiden plaats houden. Alleen politiek kam men hem, in een kieswet, met de anderen gelijk stellen. Maar dat beteekent voor die anderen nu niet juist een nederlaag. iDe liberaal zal op de egale massa steeds beperkten invloed houden. Zijn beginsel spreekt slechts voor wie in eenig opzicht boven de massa kan uit komen. Bij iedere kiesregeling waarbij de massa den uitslag bepaalt zal de li beraal dus zéér in de minderheid moe ten zijn. Dit is een fout in het politieke stelsel. Wij spreken van den „liberaal", omdat de rech'tsche bladen dit deden, maar wij willen het begrip uitbreiden tot allen, die meer vooraanstaan in de economi sche en geestelijke levenssfeer. Dat zijn in de politiek bij algemeen kiesrecht en evenredige vertegenwoordiging de zwakste groepen. Dit is een verwijt aan de tegenwoor dige regeling van dat politieke leven. Een prijsvraag. Door de Ned. vereenigimg tot be scherming van Dieren is een prijsvraag uitgeschreven van een vignet, om te ge bruiken voor briefpapier en sluitzagel. In het vignet moet duidelijk zijn weengegeven het begrip „bescherming van het dier", maar het mag geen af- jonge man toen ze buiten de kamer wa ren, „zeide u niet, dat deze jonge dame tot de ongeneeslijke'n behoorde „Helaas ja 1 Het arme meisje I Lk heb alle hoop op genezing opgegeven." „Zij schijnt mij integendeel toe, heel wel bij haar verstand te zijn." „Ha, mijn jonge vriend", hernam de Sf. Mery, „in dit opzicht hebt ge nog geen ervaring. Alle krankzinnigen be weren bepaald en met zekere overtui ging, dat ze volkomen verstandig zijn, net zooals de meeste misdadigers hun onschuld bezweren. We zullen op al de kamers in deze gang geen enkele krankzinnige vinden en toch hebben ze waanschijlijik voor altijd het verstand verloren." Traverse kon zich van de waarheid dezer woorden overtuigen, alvorens hij met den directeur de ronde gemaakt had. „Wel", vroeg hem de heer St. Mery toen ze weer in het salon kwamen, „hebt ge u nu overtuigd, dat niet een enlkele aan zijn krankzinnigheid ge looft „Ja", hernam Traverse, „behalve de jonge dame op de eerste vendieping. Tusschen deze en de overige zieken schijnt een hemelsbreed verschil te be staan." „Bah, bah Miss Montclar is schooner, voornamer en bevalliger dan de anderen, en ge hebt u door haar be koorlijk uiterlijk laten verleiden, dat is alles. Wanneer er een onderscheid be staat, is het, dat haar krankzinnigheid beelding van wreedheid geven. De naam der vereeniging moet er tevens op voorkomen. iDe jury zal bstaan uit drie hoofdbe stuursleden en twee kunstenaars. Het hoofdbestuur stelt 350 beschikbaar, welke in verhouding verdeeld zal wor den onder de beste twee (hoogstens 3) ontwerpen. De inzending is open tot uiterlijk 20 Juli a.s. Ontwerpen moeten worden ingezonden aan het adres Baii- straat 20 te 's-Gravenihage. De be kroonde zullen gedurende 25 dagen worden tentoongesteld op de tentoon stelling voor de Opvoeding van de Jeugd 'boven den leerplichtigen leeftijd in het gymnasium, Laan van Meerder- voorf te 's-Gravénhage. PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. Zomcr/.itiing. Door Ged. Staten zal mededeeling worden gedaan van de oprichting van de Provinciale Zeeuwsche Electriciteits- Maatschappij, onder overlegging van de goedgekeurde statuten. Veider wordt o a medegedeeld, dat behalve de pro- I vincie, als aandeelhouders, ieder met een half aandeel, deelnemen de ge meenten Middelburg, Vliss ngen, Oost- burg, Terneuzen, Hulst, Sas van tient, Goes en Zierikzee. Ged. Stalen stellen voor om een j adres van den bureelambtenaar van den Provincialen waterstaat J J. Dron- i kers, van dezelfde strekking ais de reeds genoemde van de opzichters van den Provincialen waterstaat, in hun handen te stellen ter afdoening. Ged. Stalen stellen voor aan J. Leendertse ie Wemeldinge voor 19.9 weder een subsidie vooi den wagen- i dienst Wemeldinge—station Viake toe j te kennen. Voor een verhooging tot I f 750, zooak Leenderse vroeg, vinden zij geen termen. Ged. Staten stellen voor afwijzend te j beschikken op een adres van den op- zicbier bij den Prov. waterstaat P. s Boone om de Provmcale ambtenaren, f die vroeger geen bijdragen voor eigen j pensioen betaalden, daarvan vrij te 5 stellen geen bijdragt n meer te vor- j deren voor weduwen- en 'weezenpen- stoen en de pensioenen te verhoogen verder op een adres van de bureel- ambteraren van gelijke strekking en tevens om de salarissen te brengen t voor eerste klasse op D8 0—f2400 en voor tweede k asse op f 800- f 1700 en j len slotte op een adres van de kierken op het kanroor var, den direc'tur van den Provincialen sloombootdienst op 1 de Westerschelde om hen hooger in rang te plaatsen. jj J j Ged. Staten stellen» voor aan de j „Ambachtsteekenschoo! voor Noord- j Beveland te Kongene" een subsidie van 10 pCt. der gewore u rgaven en niet een bepaalde som van f50 zooals bet j bestuur aanvraagt. t Ged. S'alen stellen naar aanleiding van het op voorstel van den heer de Muralt door de Tweede Kamer geno- j men besiuit om voor den verbmdings- j weg tusschen de beide deelen van Zeeuwsch-Vlaarderen niet de helft doch drie vierde deel der kosten voor rekening van het rijk te nemen, voor een wijziging in het desbetreffend be sluit te nemen. Zij deelen vooits mede dat de raming f73000 en de minste van meer innerlijken aard is. Ze bevindt zich reeds tiwintig jaar in dezen toe stand." „Hoe is het mogelijk riep Traver se ongeloovig. „Dan moet ze sedert haar geboorte reeds zwak van geest zijn, want zij schijnt nauwelijks over de achttien jaar te zijn." „En is toch bijna duöbeil zoo oud", hervatte de heer de St. Mery. .Miss Montclar is twee en dertig jaar." Traverse zou dit nooit geloofd heb ben, wanneer hij in zijn eigene moeder er geen voorbeeld van had, die er bijna nog jeugdiger uitzag dan hijzelf. „Welk een ongeluk 1" riep hij. „Nog zoo verblindend schoon en reeds ver oordeeld om hier, afgesloten van de wereld, haar leven te slijten." „Juist haar schoonheid is de schuld van haar ongeluk", hernam de lieer de St. Mery „haar geschiedenis is zeer treurig, zooals ik u reeds vertelde. Twee jaar geleden werd ze hier ge bracht door een heer uit Virginië, die een hoogen rang bezit in het leger, en als een zeer achtenswaardig man be kend staat. Miss Montclar stamt af van een zeer deftig geslacht en is familie van dien hooggeplaatsten officier, die mij vertelde, dat ze nauwelijks vijftien jaar oud was toen ze krankzinnig werd. Ze leefde meerdere jaren in stille afzon dering, totdat haar toestand allengs verergerde en 't gevaarlijk werd haar te bewaken. Er bleef niets anders over dan haar in een gesticht te brengen. Men hoorde van mijn beroemde inrich- inschrijving voor deaardebaan f66220 is geweest. Ged. Staten stellen voor te voldoen aan het verzoek van den Nieuwe West- Kraaijerlpolder in de gemeenten's-Heer Atendskerke cn 's Heerenhoek, om dim polder te vereenden met den Nituwe West-Kraaijertpolder in de gemeente Borsselen, terwijl zij in een tweede voorsrel een daarvoor noodige wijziging in het reglement van den calamiteuzen polder Borssele voorsteller. Het proces gevo°rd tusschm de Pro vincie en vrouwe H. G. de Ranitz Tak van Poortvliet te 's Gravenhage, inge- 1 volge een in 1916 genomen besiuit, is door de rechtbank te Middelburg ten voordeele der provincie beslist, doch de eischeres, genoemde dame, is in hooger beroep gegaan. Ged. Staten steilen nu voor te beslissen, dat de provincie ook deze appèlprocedure zal voeren en tevens te beslunen tot een mogelijke procedure in cassatie. Ged. Staten deelen mede, dat zij» niettegenstaande de Stocmtrammaat- schappij Hulst Walsoorden niet b reid was een bijdrage te geven en de Zeeuwsch - Vlaarrsche tramwegmaat schappij alleen als eerstgenoemde het ook wilde doen, toch den stetgerdam te Wal roerden 21 M breed hebben doen aanleggen, omdat dit voor de uitoefening van den stoombootdienst noodzakelijk is gebleken. Naar aanleiding van het in hun handen gestelde adres van den Neder!. Federatieven Bond van personeel om voor het oerroneel in diens der Pro vincie der, 8 urigen arbe dsdag en andere verbeterde arbeidsvoorwaarden in te voeren, wijzen Ged. Staten er op, dat de vasre arbeiders des zomers 10'/a en des winters 8 uur werken, dus g, nrid- deid 9 uur per dag, terwijl slechts in gevallen van hoogste noodzakelijkheid diensten op Zon- en feestdagen worden uirgeoefend. Bij de stoomb'iotdiensten wordt door aanstelling van meer personeel steeds getracht den arbeidsduur in te krimpen, het kantoorpersoneel heeft voor de helft een vrijen Zaterdagmiddag bij de werkplaats is de vrije Zarerdagnrddag ingevoerd. Ged Staten steden voor de wet op den arbeidsduur af te wachten en het adres ter afdoening in hun han den te stellen. Ter vaststelling wordt aangeboden de rekening van de provincie over 1917, weke aanwijst een omvargst van f 986.473.54Vsenin uitgaaf f950 252 40»/z aizoo een goed slot van f36.221.14. Geraamd w?s in e ntvangst en ui,gaaf f 1 320.50 25'/a Nog wordt aangeboden debegrootirg voor 1920, aa-wij», ncle in ontvangst en uitgaaf f I 279 U23 50'me' een post voor onvoorzien ad. f 30.y66,17 In hun toelichting tot deze bsgrooong zeggen Ged Staten, oat ditmaal de posten voor opnemen en uiizerien van ka-geld niet zijn opgeromer. om een zuiverder beeld van de gewone inkomsten en ui'g'aven te krijger,, hetwelk piet opwekkerd is. Om de beg'ooring sluitend te kunnen maken moest in ontvangst een geld- leening voor buitengewone uitgaven var, f360.000 worden gebracht. Sedert 1915 zijn verschillende va-te po ten van uitgaaf verhoogd met f238 700, terwijl voor 1920 weer f35.600 meer moest worden geraamd. Ged. Staten zullen dan ook tegen de najaarszitting nog eens zorgvuldig na gaart of niet andermaal verhoogir.gder belastingen noodzakelijk is en meenen dat met bijzondere zorg zal moeten worden gelet op besluiten, welke een blijvenden druk op de geldmiddelen zoudeH uitoefenen. De opcenten op de Rijksbelastingen worden als volgt voorgesteldgrond belasting voor de ongebouwde eigen dommen 43, gebouwde eigendommen 40, personeeie belasting 33, vermogens belasting 14 en inkomstenbelasting ook 14 Behalve de hier boven genoemde voorsteilen en die welke reeds vroeger zijn gepubliceerd, komen op de agenda neg voor vooretellen tot aanhouding van een adres van de Zeeuwsch Vlaam- sche tramweg-maatschappij om een renteloos voorschot voor den aanleg eener tramlijn Breskens - Hoofdplaat een adres van de N V. spoorweg Tho- ien en West Brabant om een renteloos voorschot voor den aanleg eener spoor lijn op "j>,olen en voor ove'brugging van de Eïndraeht; van een adres van de vereeniging het Ncderlandsche kan kerinstituut om subsidie voor 1920; van een adres om subsidie voor de Prov. Vereeniging tot bestrijding der tuberculose; en van adressen rot ver- leenen van duurt» toeslag. Verder stellen Ged. S'aten nog voor de jaarwede van den ambtenaar, belast met het beheer der Provinciale fondsen te verhoogen de maxima van de sub sidies aan de handelsdag en dc han delsavondschool te M'ddelburg te ver hoogen nadar te regelen den duurte- bijslag voor de verp'eging van krank zinnigen in „Vrederust" en van de bij dragen der gemeenten in de verpie- gingskosten van krankzinnigen Verder is er een voorstel betn ffende het ver zoek om subsidie voor de ten'oomJel- iing van vruchten te Sluis en twee tot wijziging van de begrootingen voor 1918 en 1919. De agenda vermeldt ook de benoe- mirg der leden en het buitengewoon lid van Ged. Staten. VL1SSINGEN, 17 JUNI. AGENDA VAN HET DISTRIBUTIE- BEDRIjF. WOENSDAG 18 JUNI Aardappelen. Afhaling op Woensdag den ganschen dag als naar gewoonte. Bruinebocnen. Bestelling', n worden ingewacht tus schen 9 en 12 uur, voor e,n kleine par ij bruine boonen, dat dan ponds pond: gcwijze zal worden toegewezen. Militaire Schoenen. Bonnen worden niet meer afgegeven en de rog in omioop zijnde, bthooren deze week omgewisseld te worden bij de schoenwinkeliers daar zij na Zater dag aanstaande vrij zijn met den verkoop Staaiscourant no. 134. Deze ligt ter lezing op het distribu tiebureau en brvat: Besluit betrefiende verhooging van bet invoerrecht op diverse uit of met alcohol bereide stoffen. Besluit omtrent de Zuiderzeewerken in verband met de afsluiting en droog- makmg der Zuiderzee; ting en schreef mij. We hadden weldra accoord en de hooggeplaatste officier, waarvan ik u sprak, bracht haar hier heen. O, die heer was zoo- zacht en goed met haar en nu moet hij nog on dank van haar ondervinden." ..Hoe dat „De ongelukkige beweert nu de schoonzuster van dien braven officier te zijn, de weduwe van zijn broeder, die hij vermoord, en de moeder van een kind, dat hij haar ontroofd had, om zich van haar groot vermogen meester te maken. Daarom wi! ze nu altijd my lady genoemd worden." ,;Dit alles", hernam Traverse, „is voor mij nog geen duidelijk bewijs, dat ze werkelijk krankzinnig is." „,Hoe I Een idee fixe ais dit, waar door juist haar weldoener de vervolger is, zou dit waanzin zijn De verbeel ding, dat ,men haar echtgenoot ver moord heeft, dat de vermoorde de broe der van den moordenaar was en haar van haar kind beroofde... zijn dat geen klare bewijzen van haar krankzinnig heid Wanneer gij haar nader kent, dan zult ge zeker overtuigd zijn, dat ze het verstand verloren heeft en er weini ge hoop bestaat op genezing. In de eer ste dagen kreeg ze aanvallen van woe de en in den laatsten tijd is ze eerst bedaard geworden, ja, zoo bedaard, dat ik vrees voor stompzinnigheid." Traverse dacht bij zich zelf of de heer de St. Mery niet eer het verstand verloren had, want zooiets te beweren van de ongelukkige dame kwam hem onbegrijpelijk voor. De vreemde af miss Montclar, zooals de directeur haar noemde, scheen ongevoelig geworden voor haar rampzalig lot, hetgeen onzen vriend nog al een groot verschil toe scheen met stompzinnigheid. Traverse besloot met bijzondere op merkzaamheid den geestestoestand van de zoogenaamde ongeneesbare te vol gen, die reeds, alvorens hij haar lij densgeschiedenis kende, zijn deelne ming ten zeerste had opgewekt. Wat de heer de St. Mery hem van de edel moedigheid van den vaderlijken vriend van miss Montclar verteld had, bevre digde den jongen arts maar half. Hij begon te twijfelen of de heele geschie denis niet een 'gefingeerde was, om daarachter een misdaad te verbergen. Hij onthield zich daarom van een be paald oordeel over deze zaak, daar hij eerst de jonge dame nauwkeurig wilde gadeslaan en zioh persoonlijk wilde overtuigen of ze niet het slachtoffer was van een schandelijke kuiperij, zoo als men die in krankzinnigengestichten niet zelden vindt. Het was hem onge vallen, dat de heer de St. Mery zoo beslist aan haar genezing twijfelde.Ver giste zich de directeur of handelde hij volgens een geheime opdracht van den „edelen en rechtschapen" officier, die er wellicht een bijzonder belang bij had, miss Montclar hier gevangen te houden. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1919 | | pagina 1