HET PLEEGKIND! MAANDAG 16 JUNI. No. 139 t%7m Jaargang 1919 s— BINNENLAND FEUILLETON VL1SSINGSCHE COURANT ADVERTENTIE-PRIJS Van 14 regels 0.80 voor iedere regel meer 20 centbij abonnement speciale prijs. Reclames 40 cent per regel. Dienstaanbiedingen en dienst- •eanvragen 10 cent oer regel, bij con tante betaling. Familieberichten van 16 regels f ï.30, iedere regel meer 20 cent. ABONNEMENTS-PRiJS Voor Vlissingen en gemeenten op Walcheren: ƒ1.85 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 2.20. Week-abonnementen 14 cent Afzon- ite-rfliike nummers 3 cent. Nederland en België. Men seint uit Brussel aan de „N. R. Ct." Nopens de verdragen van 1839 heeft men zich afgevraagd, rwat .men in de rede van Paul Hiim-ans moest ver staan onder de „attributen van de soe vereiniteit, .die België wil uitoefenen op de Schelde", iemand, die van de kwes tie goed op de hoogte is, heeft ons daaromtrent het volgende meegedeeld Volgens het verdrag van 1839 heeft Ne derland alle rechten, behalve die welke het verdrag aan België afstond. Het ideaal zou zijn, dat bij den toekomsti- gen stand van zaken België zou be schikken over alle rechten, imet dit voorbehoud, dat Nederland die rechten zou behouden, waarover 'het onvermij delijk moet beschikken ter bescherming van zijn belangen, die, naar het zelf verklaart, zeer gering zijn. Aanvoer van levensmiddelen. De Fransche legatie heeft de N.O.T. bericht, dat de Fransche regeering in overeenstem,miinig met de andere geas socieerde regeerimgen besloten heeft, dat in den vervolge de aanvoer van le vensmiddelen naar Nederland zal kun nen geschieden, zonder dat deze aan de N.O.T. geconsigneerd zijn. ,De uitdrukking „levensmiddelen" om vat alle producten voor imenschelijk voedsel bestemd en doorgaans voor dit doel gebruikt, met uitzondering even wel van lijnolie. De rijst vrij. Naar het „Vad." verneemt zal de rijst op 17 dezer vrijkomen. Om prijsopdrij ving ie voorkomen heeft de minister van landbouw echter een maximumprijs vastgesteld, die hooger is dan de thans vastgestelde prijs. De reden, dat de rijst duurder zal worden, ligt in het feit, dat de regeering op den ouden prijs een bijslag geeft. Thans zal het publiek den kostprijs moeten betalen. Ziekenverzorging. Bij Kon. besluit is ingesteld een com missie tot het uitbrengen van advies aangaande de meest wens'chelijke wijze waarop de ziekenverzorging van arbei ders en van in economisch opzicht met de arbeiders gelijkst-aanden al of niet in aansluiting aan de bij de Ziektewet (wet van 5 juni 1913) geregelde Ziek teverzekering zou kunnen worden ge regeld. Luchtvaartwet. 'De commissie van rapporteurs over het wetsontwerp tot voorloopige rege ling van het venkeer me! vliegtuigen en luchtschepen (luchtvaartwet) stelt voor een hernieuwd onderzoek van dit wetsontwerp in de afdeelingen. In haar desbetreffend verslag aan de Tweede Kamer zegt de commissie dat zij, na kennis genomen te hebben van de door den minister van waterstaat ingezon den nota van wijziging tot de overtui ging is gekomen, dat daarmede zoo in grijpende veranderingen in het oor spronkelijk ontwerp worden gebracht dat een hernieuwd afdeeiinvsonder- zoek alleszins gewen,scht is. Bovendien zijn, sinids het oorspronkelijk wetsont werp in de zitting 19111912 in de af deelingen werd onderzocht de toestan den op liet gebied van het vliegwezen aanmerkelijk veranderd. Een en ander geeüt de commissie aanleiding tot het doen van genoemd voorste!, te meer nu sinds de indiening in de samenstel ling van de Kamer, zoo ingrijpende wijzigingen hebben plaats gevonden. Achtergehouden vuurwapenen. Volgens de militaire administratie waren na de gedeeltelijke mobilisatie en de hierop gevolgde inlevering van vuurwapenen door de verlofgangers, nqg een 20.000 a 25.000 geweren of ka rabijnen zoek, althans niet aanwezig op de plaats waar dit behoorde. Een oip last van hooigenhand inge steld onderzoek door cheel hef land, naar de zoogenaamd „achtergehouden" vuurwapenen, heeft geen resultaat van beteekenis opgeleverd. Op enkele uitzonderingen na konden de verlofgangers met hun zakboekje aantoonen, dat zij, hun geweer hadden ingeleverd en de van overheidswege aanbevolen dwangmaatregelen, be staande o.a. in het inhouden van even tueel toegekende steun door plaatselijke of andere steuncommissies, konden dan ook achterwege blijven. Intusschen is echter, voor zoover be kend, nog niet opgehelderd waar de vermiste geweren gebleven zijn. Veron dersteld wordt, dat de militaire admini stratie ook op dit punt minder juist is geweest, of dat de geweren, zich be vinden op plaatsen waar zij in 's lands belang niet mogen worden geduld. Voor de eerste onderstelling bestaat voorshands de meeste aanleiding, om dat de autoriteiten blijkbaar op een 5000-tal na niet juist konden opgeven welk aantal inderdaad vermist werd. Evenwel geeft dit weinig reden tot ge rustheid, omdat een dusdanige onzeker heid ruimte laat voor andere veronder stellingen. De anti-revolutionairen en het vrouwenkiesrecht. in een driestar over het vrouwenkies recht schrijft de „Standaard" o.m. Gaat, gelijk te voorzien is, de poging van den heer Marchant door, om' ook aan de vroow stemrecht te geven, en haar het kiezen als plicht op te leiden blijkt dat de overgroote meerderheid in weerwil van ons protest, hierin mee gaat, en sluit ook ten slotte de meerder heid van beide Kamers z-ich hierbij aan, dan is voorshands ook voor ons de mo gelijkheid afgesneden, om het vrouwen kiesrecht ter zijde te zetten. Het vrou wenkiesrecht zal dan ook aan onze vrouwen als plicht worden opgelegd, en het zich niet kwijten van dien plicht zal een strafbaar verzuim zijn. De anti-revolutionaire beginselen zullen dan ook op onze vrouwen een tiaar niet aangename taak leggen. Toch zal dit haar in geen enkel opzicht vrij laten, oim ;zich aan dien nieuwen plicht te onttrekken. Doch dan zal ook van zelf de vraag aan de orde koimen, en in 114! Het gebouw van twee verdiepingen zag er vriendelijk uit en deed geheei en al de treurige bestemming van het in- wendige vergeten. Van de groote ven- sters had men een bekoorlijk gezicht op de golf. Het geheel lieek meer op de woning van een rijk planter, dan op 't veilbliji dier ongelukkigen, voor wie SI. Mery dit ingericht had. I (Bïikoord door de sohoone streek en j dooi den smaakvollen aanleg van den j tuin, die met fonteinen, tropische plan- 1 ten en beelden versierd was en in 't jeugdig schoon der lente schitterde, volgde Traverse den directeur. De tweede arts en dienis vrouw, die i tijdens de afwezigheid van den heer de i St. Mery het bestuur der inrichting 'had waargenomen, yersehenen om de aan- komenden te begroeten. De heer de St. Mery stelde hun zijn vriend Rocke voor en vroeg daarna met de bezorgdheid van een huisvader naar den toestand i zijner „faimliie", zooals hij die krankzin nigen noemde. „Alle zieken zijn in hun normalen toestand," antwoordde de arts op de vraag van den directeur, „allen, uitge nomen de lady", „Qe doet mij schrikken," riep St. Me ry. „Ze js toch niet erger geworden De kranfeinnige, waarvan hier sprake is, voegde hij er bij, zich tot Traverse wendende, „zal u veel te denken geven, wanneer gij haar zielstoestand bestu deert. Mogelijk houdt ge ze niet voor krankzinnig, toch vrees ik, behoort ze tot dc ongeneesiijiken." „(De aanvallen van razernij hebben zich wel niet herhaald," zei de assis tent-arts, „doch sedert eenige dagen is ze in een toestand van droefgeestig heid vervallen, die binnenkort in stomp zinnigheid zai overgaan, wanneer 't ons niet gelukt haar op te vroolijken of te verstrooien." „Deze lady, zooals wij ze hier in huis noemen," ging de 'heer de St. Mery voort, „is een hoogst belangwekkende persoon. Hare lijdensgeschiedenis is treffend, zelfs voor ons, die daaraan gewoon zijn. Ook hare schoonheid wekt sympathie op. Ko,m nu mee naar het salon, waar mistress Betty (zoo heette de vrouw van den assistent-afts) ons de thee wel zal willen klaar zetten." De heer de St. Mery en zijne zuster waren vermoeid van de reis en verlang den naar rust, daarom werd na de thee niet lang meer gepraat en Traverse de voor hem bestemde kamer aangewezen, die zich op dezelfde verdieping bevond, waar de krankzinnigen lagen. Men verzocht hem voor dezen nacht er mee genoegen te nemen, daar de tijd ont brak om een andere in gereedlheid te brengen. 'Hij moest een langen, met tapijten beiegden gang door, waar aan weers kanten een dubbele rij glazen deuren waren, zoodat men de krankzinnigen onzen eigen kring tot beslissing moeten gebracht worden, welke middelen zul len zijn aan te wenden, om het voor de christelijke vrouw klaar en duidelijk te maken, hoe zij zich van dezen nieu wen plicht zal te kwijten hebben, en in welk verband ze zal te treden hebben met ons electorale kader. Christ. Hist. Unie. In de te Utrech: gehouden aigemee- ne vergadering der Christ. Hist. Unie, werd in het bestuur gekozen in de plaats van ds. J. Th. de Visser, die be dankt had, mr. C.s F. Katz, te Amster dam. Met het oog op^ie uitgebreide agen da hield de voorzitter, dr. K. j. Schok king, geen openingsgrede. Alleen wenschte hij de leden, die benoemd zijn tot lid van een gemeenteraad, geluk met die benoeming en voegde daarbij de bede, dat zij beseffen de hooge be teekenis van deze benoeming. Hij sprak er voorts zfjn vreugde over uit, dat het wetsontwerp betreffende de onderwijzerssalarissen was aangeno men. Aan minister De Visser werd een telegram van hulde gezonden. Aangenomen wérd het voorstel van het hoofdbestuur De algameene ver gadering, van oordeel, dat de partij zicih »oo mogelijk behoort uit te sore- ken over de meest gewenschte uitwer king van de door de Unie in haar pro gram neergelegde beginselen, ten aan zien van bepaalde aangelegenheden, vertrouwt van de leden der Unie, die geroepen worden in de verschillende publieke colleges mede te werken aan het tot stand komen van wettelijke maatregelen, dat zij zich daarbij zullen richten naar - de bedoelde uitspraken, tenzij afwijking daarvan op deugdelijk aan te wijzen gronden, noodzakelijk voorkomt. Liberale Unie. ■De Liberale Unie heeft Zaterdag te Amsterdam een buitengewone aige- meene vergadering gehouden onder lei ding van prof. mr. J. E. Heeres tc Lei den. In zijn openingswoord herdacht spr. de belangrijkste gebeurtenissen sedert de jongste atgemeene vergadering in Januari. Prof. Heeres bracht daarbij hulde aan het suc:°:>vo\ optreden van den minister van buitenlandsche zaken, den heer Van Karnebeek, bij zijn be- sprekingen te Parijs inzake de door S België gewenschte herziening der trac- tóten van 1839. Voorts besprak de inleider het in be- j slag nemen van Banbusse's „Hel", waarbij hij van oordeel was, dat de proc.-igeneraal bij het Haagsohe Hof, de draagkracht van zijn handeling niet juist voor oogen heeft gelhad, wijl hij thans, door het niet overal van kracht zijn van het bevel, slechts reclame heeft gemaakt voor „de Hel",iwaarvan ie Am sterdam reeds de derde druk voor de ramen der winkels prijkt. Waf de aanstaande verkiezingen van „gedeputeerden" en „wethouders" 'be treft, staat de Liberale Unie nog ste.eds op haar standpunt van het November- manifest. Ais de S. D. A. P. de revo lutie wil, zal de S. D. A. P. de Liberale Unie tegen zich vinden. Indien de revo lutie slechts voorkomen kan worden, door steun te geven aan de rechtschen, zal die steun worden gegeven. De groote meerderheid van ons volk is „tegen" revolutie. Met de communis tische partij is vanzelf samenwerking buitengesloten. in hunne kamers ongehinderd kon ga deslaan. Allen sliepen reeds. Traverse z.ou dus zijn nieuwsgierigheid niet be vredigen. Hij haastte zich in bed te ko men en was weldra alle lief en leed vergeten. (Den volgenden morgen werd hij door een gewar van stemmen gewekt schreeuwen, lachen, brullen, alies klonk door eikaar en vormde een akeligen wanklank. Vlug kleedde hij zich aan en snelde naar buiten om dit verfoeielijik concert niet langer te hooren, dat zoodanig op zijn zenuwen werkte alsof hij te nnidden dezer krankzinnigen zelf 't verstand zou verliezen. In 't voorbijgaan wierp hij een vluchtigen blik door eenige deuren in de kamers der ongelukkigen. Het waren nneest no jonge vrouwen, die op deze verdieping woonden. Het zien der eljendige schepsels vervulde zijn ziel met innig medelijden. Reeds bij de der de deur kon hr het niet meer van zich verkrijgen naar binnen (e zien en snelde de trappen af. Aan 't einde van de gang was een deur, waardoor hij moest kij ken, of hij moest de oogen sluiten. Hij bleef onwillekeurig staan, de bewoon ster was een buitengewoon schoone daine, zij- zat aan het raam, het hoofd bevallig op de kleine hand steunende. Een onbeschrijfelijke lieftalligheid lag op haar edel gelaat, donkere jwarte wimpers overschaduwden de schoone oogen. De bleekheid van haar gelaat werd nog verhoogd door den blauw zwarten glans der zijden haarlokken, die tot op de schouders neerdaalden. 'Niettemin heeft de S. D. A. P. zich opgewerkt tot een parlementaire positie van groote beteekenis, zoodat „de vrees voor revolutie" geen' juist richtsnoer kan .zijn voor de bedoelde keuze van gedeputeerden en wethouders, leder anti-sociaail-demoeratisch blok zou uit hoofde van de stroominfe der tijden tot mislukking gedoemd zijn. Men zou die partij slechts daar brengen, waar men haar niel wil zien en daartoe zal de Liberale Unie niet medewerken. In de Vrijdag gehouden vergadering van Unie-Liberale leden der Provinciale Staten en het 'hoofdbestuur der Liberale Unie bleek bij geen der aanwezigen neiging te bestaan tot medewerking aan een anti-sociaail-demoeratisoh bloc. Een rede van mr. Troelstra. In een Zaterdagavond in het Concert gebouw te Amsterdam gehouden feest- vergariering van Concordia Inter Nos, afdeeling Amsterdam van den algemee- nen Nederlandschen Timmerliedenbond, welke plaats had ter gelegenheid van de invoering van den acht-urigen ar beidsdag, 'heeft mr. Troelstra een feest rede uitgesproken, waarin hij zeide, dat de achturige arbeidsdag hier te lande niet izou zijn ingevoerd, indien in No vember niet ide Duitsche revolutie ware uitgebroken. (Het kapitalisme heeft voor en tijdens den oorlog dusdanig den boel bedorven, dat het verplicht is de teugels van het bewind aan de arbei dersklasse over te geven. Ook de Ne- Ne-derlandsohe bourgeoisie moet er op rekenen dat ais de revolutie ook in ons land uitbreekt, de arbeiders niet ais burgerwacht dienst zullen doen om de revolutie tegen te houden. Overigens bemerkt men niet meer de opiwaartsohe beweging alleen in de landen waar de oorlog verloren is doch ook in die, waar de oorlog gewonnen is. Zoowel bij de Italiaansche, Fransche als Engel- sohe arbeiders komt het verzet op tegen den geiwsldvrede. Het zijn niet alleen economische eischen, waarvoor men strijdt, doch -meer om op te komen voor de opheffing van de blokkade, waar door het Duitsche volk wordt uitgehon gerd. Thans is de tijd gekomen, waarin de arbeidersklasse ide macht in handen heeft te nemen. De arbeidersklasse zal, ondanks de invoering van den acht- urigen arbeidsdag niet gaan rusten. Integendeel zij zal met meer strijdlust zich verder weten te verheffen. DE VERPLAATSING VAN DE MAAT SCHAPPIJ „ZEELAND". Naar aanleiding van de plannen tot verplaatsing van den zetel der maat schappij „Zeeland" heeft hef „Bbld." een onderhoud gehad met de directie der Nederlandsche spoorwegen. Van den heer Van KrétsChm^r van Veen, di recteur-generaal der Staatsspoor, kreeg (het 'blad de volgende beschouwing te hooren „Het denkbeeld om den dienst op Engeland van de maatsch. „Zeeland" te verplaatsen van Vlissingen naar Hoek van Holland berust uitsluitend op eco nomische overwegingen. De concurren tie tusschen ide beide routes, die vóór den oorlog bestond, noopte de stoom vaartlijnen en de spoorwegmaatschap pijen tot het 'onderhouden van een zeer uitgabreiden dienst, veel uitgebreider dan voor den omvang van het verkeer werd vereischt. Dit geldt zoowel voor de „Zeeland" als voor de „Great Eas tern", voor de EngelsChe ais voor de Nederlandsche en Duitsche spoorwe gen. Over beide routes iwenden iin 1913 291.000 reizigers vervoerd, d.i. gemid deld 400 per dag in iedere richting. Hiervan liepen in 'Nederland via Vlissingen 6 trei-, nen in iedere richting of per dag 1774 K.M., via 'Hoek van 'Holland 3 treinen in iedere richting of per dag 1058 K.M. op Ihet zeetraject via Vlissingen 1 dienst in iedere richting op Folkestone, 1 dienst in iedere richting op Queenbo- rougth of per dag 745 K.M., via Hoek van iHollanid 1 dienst in iedere richting op Harwich' of per dag 404 K.M. in Engeland via Folkestone 1 trein 'in iedere richting of per dag 234 K.M., via Queenlborogih 1 trein in iedere rich- ling of per dag 168 K.M., via Harwich 1 trein in iedere richting of per dag 222 K.M. In Duitscihland iwerden de treinen in verschillende richtingen voortgezet 'Het is 'duidelijk, dat bij concentratie van (het verkeer over één route een be sparing van beteekenis kan worden verkregen. 'Bij herstel van het verkeer tot de hoogte van vóór den oorlog zou dit ge- wenscht zijn, ibij den aanvankelijk te verwachten geringeren omvang van het Engelsdh-Duitsohe verkeer zijn de bij-na 70 van ihet igeheel over de beide routen en de sterk gestegen exploitatiekosten is 'het, van het be- 'drijfsstandpunt gezien, noodzakelijk voor alle daarbij betrokken partijen. De belangengemeenschap der spoor wegen in Nederland en- de drang tot vereenvoudiging en bezuiniging in alle landen maiken thans een oplossing in dien zin mogelijk. En .aangezien 'het hier in de eerste plaats geldt ihet -verkeer tusschen Ne derland en Engeland, ligt ihet voor de hand, dat in het Nederlandsche ver- keprsbelanig de keuze moet vallen op de kortste verbmdVg, die de meest ge riefelijke dienstregling 'mogelijk maakt tusschen de groote Nederlandsche han dels- en bevolkingscentra en Lon-den, d. i. de weig via Hoek van Holland. Van de 92.000 reizigers, die in 1913 tusschen Nederland en Engeland reis den, gingen 24.000 of 26 over Vlis singen en 68.000 of 74 over Hoek van Holland. Deze voorkeur voor Hoek van Holland -spreekt nog duidelijker, wanneer men 'bedenk!, dat over Vlis singen twee diensten liepen en over Hoek van Holland slechts één. Ook de nationale gevoelens, die op papier, vooral thans, zulk een groote rol spe len, Ikonden niet beletten, dat -de vreem de lijn over Hoek van Holland door het nieeren-deei! der reizigers venkozen werd boven den langeren nationalen weg over Vlissingen van de „Zeeland". Om het plan tot uitvoering te bren gen, is overeenstemming noodig tus schen de Nederiaradisehe spoorwagen, de „Zeeland" en de Great Eastern Rd. Cy. Hierover wordt overleg gepleegd en dien-aangaande -kan thans nog niets worden medegedeeld. Het spreekt van zelf, dat -bij de onderhandelingen voe ling imoet worden gehouden met de Ne derlandsche regeering, die -bij de zaak is betrokken wegens het postvervoer en haar goedkeuring zal hebben te geven o-p eventueel aan den Hoek van Hol land te maken werken. Zeer tegen de -verwachting der Ned. spoorwegen heeft men getracht dit een voudige -verkeersvraagstuk op tc bla zen tot een nationale en poiitiek-infer- nationale kwestie. De bloei van de „Zeeland" en der Nederlandsche spoor wagen is inderdaad een nationaal -be- De zwarte kleeding stamde overeen met de uitdrukking van droefheid, die over haar geheele wezen lag. Ais Traverse van zijn eersie verba zing bekomen was, bemerkte hij, dat de dame hom zag en blozende over zijn-e -onbescheidenheid snélde hij de trap af, waar hij den heer de St. Mery ontmoette. „Ha, ha lachte de oude lieer, „gij stormt naar beneden, alsof al de krank zinnigen u o-p de hielen zaten. Zeker zij-t gij door hef getier mijner kinderen gewekt en uit uwe kamer verdreven. Ge zijt er niet aan gewoon en ik begrijp, dat dit een pijnlijken indruk op u moest maken." „Ik moet bekennen," hernam Traver se verlegen, „dat ik bang werd, zelf krankzinnig te worden. Er zal eenige tijd noodig wezen, eer i-k in zulke om geving thuis ben." „Vengezel mij eerst bij mijn morgen- bezoek", hernam de heer de St. Mery, dan zult gij ondervinden, dat maar zeer weinigen van hun ongelukkigen ziels toestand bewust zijn. Alleen zij, die heldere O-ogenblikken habiben, zijn het meest te beklagen. Z-oo hebben wij on der anderen een koningin, die zich ge lukkig a-cht in mij een eersten staats minister ie bezitten, een ander ver beeldt zich, dat ze een beroemde zan geres is, die 'hiier o-p haar landgoed op hare lauweren rust, een ander meent door hare schoonheid aller harten te veroveren. Doch laat ons nu ontbijten en dan gaaf u mee." Na het ontbijt ging Traverse met den i directeur weer naar de eerste verdie- Ping.. „-Hier," zei de laatste, toen beiden i den gang betraden, waarop de kamer 1 lag, waarin Traverse geslacen had, „hier wonen onze omgeneesbaren en wel de vrouwen, zooals gij in 't voor bij-gaan hebt kunnen zien. In de eerste tornier is de lady, waarover ik u giste- renavond sprak." j Hij opende de deur door een druk op i een geheime veer, en tra-d met Traverse bij de sohoone ongelukkige binnen. „Miss Montclar", zoo sprak hij haar j aan, „veroorloof mij u mijn vriend, dok- ter Rocke, voor te stellen." Traverse maakte een diepe buiging, j welke door de dame met de houding i eener koningin beantwoord werd. - Daarna wendde zij zich lot den direc- i teur en zet koel „lik heb u reeds zoo - vaak verzocht mij niet miss Montclar te noemen en toch beleedigt gij mij tel- j kens door dezen litcl. Wanneer u mij in i de toekomst niet den ti-tel geeft, die mij toekoimt, zal ik u geen antwoord meer i geven." j „Ik vraag wel verschooning, myla- j dy riep de St. Mery. „Gij ziet er nog zoo jeugdte en bekoorlik uit, dat ge j mij vergeven moet, wanneer ik vergeet, j dat Siig weduwe zijt." j De dame zweeg o-p dit co-m-pliment j en keek eerst den ouden directeur en j daarna zijn begeleider aan, als wilde ze vragen of ze gekomen waren om met haar te spotten. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1919 | | pagina 1