HET PLEEGKIND Groot afwisselend Program. MIDDELBURG - MOLENWATER ZATERDAG 14 JUNI. Belastingplannen. KAMEROVERZICHT. circus wilke bïnnënDlnd"" mo. 138 1919 VLISSINGSCHE COURANT i deze Gwnt beheorf san Sijyoegsel. ADVERTENTlE-PRijfS Van 14 regels ƒ0.80 voor iedere regel meer 20 centbij abonnement speciale prijs. Reclames 40 cent per regel. Dienstaanbiedingen en dienst- aanvragen 10 cent oer regel, bij con tante betaling. Familieberichten van 16 regels ..30, iedere regel meer 20 cent A80NNEMENTS-PRIJS Voor Vlissin-ge-n en gemeenten op Walcheren: ƒ1.85 per drie maanden. Franco door het gebeele rijk: ƒ2.20. Week-abon-nementen 14 cent Afzon- üerlijike nummers 3 cent. Gelijk alles in dezen belangrijken tijd met een sneller tempo geschiedt dan wij ooit zaïgen gelbeuren, zoo zijn ook onze lands-financiën in zulk een snelle vaart uitgebreid, dat het moeilijk wordt zich daarvan nog een duidelijke voor stelling te maken. Niettegenstaande het bedrag der Nederlandsche staatslenin gen in de laatste jaren ontzaggelijk is toegenomen en nog pas 'n nieuwe groo- te leening door den'Staatwerd uitgege ven, is door de regeering reeds weder zooveel geld opgenomen, dat het be drag onzer zoogenaamde vlottende söhutd zich boven de 500 millioen gul den bevindt. Dit is dus niet minder dan een half milliard en welk een reusachtig bedrag een milliard uitmaakt is zeer moeilijk te doen begrijpen. Wij zijn aan millioenen en millianden in dazen oor logstijd zoozeer gewend geraakt, dat ons de ware beteekenis dezer sommen ten eenen male ontgaat. Het meest dui delijk wordt het ons nog door te be denken, dat vanaf he,t begin onzer christelijke jaartelling tot op dezen tijd circa één milliard minuten zijn verloo p-en zoo ontzaggelijk groot is dit cij fer, hetwelk wij toch in minder dan geen tijd hebben uitgesproken. Het halve milliard gulden dat aan vlottende schuld eerlang moet gedelgd worden, is derhalve een uitermate respectabele -som, en het is alleszins begrijpelijk da-t de regeering, per intermediair van den minister van financiën te dier zake maatregelen beraamt, hoe 's lands fi nanciën weder op het rechte spoor te brengen. Daartoe staan haar een twee tal wegen open, ten eerste verhooging van belastingen die reeds bestaan of noig te creëren zijn, ten tweede alweder een nieuwe leening uitschrijven. Blij kens de desbetreffende officieele mede- deelinigen ligt het in ihet voornemen der reigeering zoowel het eerste, als het ■tweede te doen. Wij hebben ons der halve er pp voor te bereiden, dat zoo wel het bedrag onzer vaste staats schuld, als onze belastingen verhoogd zuilen worden. Daaraan is niet te ont komen, doch wel mogen wij mqeten kunnen vertrouwen, dat de druk der nieuwe lasten naar billijkheid en naar verhouding plaats zal vinden. iDe minister dian is voornemens in directe belastingen te gaan heffen. Hierbede kunnen wij in zoover a-ocoord -gaan, wanneer daarmede ni-et de eerste levensbehoeften worden getroffen. In dezen tijd van groote zorg voor de niet-kapitaaIkra-chti-gen is elke druk op den levensstandaard der eenvoudigen gelegd, uit den hoo-ze te noemen. Het is dan ook aangewezen, dat voor heffing eener indirecte belasting in het bijzon der een belasting o<p de weelde in aan merking tarnt. Nu is het begrip „weel de" tamelijk rekbaar, daar de een in geheel andere levensomstandigheden en j -beloften leeft, dan de ander. Het is derhalve goed gezien om te dier zake een commissie van advies in het leven te roepen. Dat is waarlijk de goede weg. Wat echter minder aannemelijk lijkt, is de voorgenomen belasting op vermogensvenmeenderirtg. Hier toch dient vooral met zeer veel takt en om zichtigheid te worden gehandeld. Im mers zoodanig een vermeerdering (.ge rekend zal worden van 1 Mei '18 tot 1 Mei '19) kan het uitsluitend gevolg zijn geweest van spaarzaamheid, over leg en extra-arbeid, hetzij van den zui nigen huisvader, den kiemen koopman, of den overleggenden winkelier. Door detze op eene lijn te stellen met den O.W.er, den kettingihiandelaar, den spe culant, of den huizenscharrelaar zou een groote onbillijkheid tegen de eerste categorie onzer burgers worden be gaan. Tegen een eventueele gelijkstel ling van beide categoriën dient dan ook tijdig en met kraoht te worden op gekomen. Even krachtig dient verzet te worden aangeteeikend tegen een meer of min der verkapte wijze van invoering eener heffing-in-eens. Zulk een heffing van het kapitaal zou weliswaar een groot deel der in den oorlog gemaakte staats schulden kunnen delgen, doch zou te zeer het nationaal vermogen der bur gers verminderen op een tijdstip, waar op juist voor de ontwikkeling van han del en industrie, aan particulier kapi taal grooter behoefte is dan oo.it. In theorie heeft de regeerinig dan ook van een heffin-gnin-eerFs algezien. Thans evenwel za! een nieuwe leening met gedwongen deelname plaats vinden. En daar de ervaring der laatste jaren zeer duidelijk aan het licht' heeft gebracht, dat de inschrijvers op onze staatslee- ningen op den koers hunner stukken steeds ernstig verlies lijden, ligt het voor de hand, dat ook nu de gedwon gen inschrijvers op de leerling, die niet tuinder dan 4001 millioen gulden zal be dragen, een min of meer belangrijk gedeelte van het bedrag, waarvoor zij moeten inschrijven, als kapitaalverlies te boeken- zullen hebben. Het is dan ook hier niet anders dan billijk, wan neer de kleine vermogen-bezitters van den dwang tot inschrijven worden ont slagen. De minister stelt zich voor, reeds zij die 20.000 gulden bezitten aan de teeming te doen deelnemen. Ons dunkt, dat het billijker ware de grens van aanvang naar 75.000 of 100.000 g'd. te verleggen. De lieden toch met een gering vermogen, die dit veelal in harden arbeid, en bij groote spaar zaamheid hebben weten te verwerven, FEUILLETON 113) Traverse bevond, dat de pols van den patiënt haast niet meer sloeg, een be wijs, dat hij dicht aan de grens van le ven en dood gekomen was. Door vragen vernam raverse ein delijk van dc praatzieke dame, dat de lijder reeds negen dagen door dokter Carrier behandeld was en op een con sult van meerdere geneeSheeren ais on- redbaar verloren, was opgegeven. Dok ter Cartier had verklaard, dat hij geen hulp meer wist en .had haar den jongen dokter Rocke aanbevolen. Ze zou den laatste eeuwig dankbaar zijn, wanneer hij haar dierbaren broeder kon redden. Traverse was niet weinig trotsch, dat een man zoo berocimd als Cartier, zoo loffelijk over hem gesproken had. Hij vraagde naar 't. verloop der ziekte, overtuigde zich van de tot nu toe ge volgde behandeling en hield met zich zelf raad, hoe hij zou wenken om weer leven in dit bijna verstijfde lichaam aan te brengen. „Mijn broeder," ze-i d-e dame, „.werd als 't ware in Spaansche vliegen gewik keld, doch ze hadden niet de geringste werking ze trokken niet 1" Traverse bedacht zich een oogenblik. Nu was 't tijd om zijn nieuwe genees methode in toepassing te brengen. Slechts krachtige middelen konden een reactie in den toestand teweeg bren imogen niet aan de vrijwel absolute ze kerheid worden blootgesteld, een ge deelte van hun bezit te verliezen. Het wil ons voorkomen, dat inzonder heid de kleine beleggers, de met geen bepaald omvangrijk vermogen begun stigden, bij de voorgenomen financieele maatregelen der regeerinig te weinig wonden ontzien. En niettemin maken juist zij een belangrijk contingent uit onzer bevolking, op welker burger deugden hef herstel van de welvaart van ons land voor een goed deel steunt. Want spaarzaamheid, overleg en in spanning door elk naar de mate zijner krachten, maken een sieraad uit van elke volksgemeenschap. De wereld, wij weten het, staat thans voornamelijk in het teeken van hPogere eischen aan de breede kringen der loontrekkenden in te willigen. Deze eischen zijn meerendeels begrijipelijik en gerechtvaardigd te noe men. Doch degenen, die noch tot de ar beiders, noch tot de kapitaal-krachti- gen gerekend kunnen worden, zij drei gen thans meer en meer bekneld te ge raken tusschen de wrijving, eener-zijds van de opdringende phalanx der werk nemers, anderzijds van het zich te weer stellend groot-kapitaal. Aldus tusschen aambeeld en hamel gerakend, zouden velen onzer die hun leven Iartg ijverig en bescheiden met de geestelijke en li chamelijke middelen, hun geschonken, woekerende, zioh een welverdiend be zit te veroveren wisten, de slachtoffers worden van de tijdsomstandigheden, die zich slechts nichten naar de ar- beids-krachtige en de kapitaal-sterke factoren in Het proces der huidige maatschappelijke ontwikkeling. Daar tegen te walken waar het pas geeft, is de welbegrepen plicht van allen, die zich niet hlind gestaard hebben op de belangen van een gedeelte der bevol king, doch ook het oog open houden voor de nooden van andere kringen. Alleen op deze wijze kan het belang van ons ge'heele volk naar bebooren worden behartigden gediend. TWEEDE KAMER. Vergadering van Vrijdag. Een isaaile dag, ,na den emotievollen van Donderdag. De -motie van orde van de heeren Otto en de Muralt ter zake van de pu bliceering van de notulen van de onder- wijspacificatie-coimmissic werd tot Dinsdag uitgesteld, aangezien -de voor stellers niet aanwezig kunnen zijn. Toen iwerd de discussie over de oojr- logszeeongeva-llenwet voortgezet. Het amendement-Heijkoop om de wet te rugwerkende .kracht te geven tot 19 Juli 1915 pn de medische voorziening op te namen wend verworpen met 36 tegen 20 stemmen. Daarna stelde de lieer iHeijkoop voor de wet te doen gelden vanaf 11 November 1918, zijnde den da." van den -wapenstilstand. Hiertegen Ihad de minister van land/bouw bezwaar omdat hij de financieele gevolgen ervan niet kan ovenzien. Hij was ten slotte bereid een onderzoek in le stelien naar alle ongevallen ter zee sedert 1915. Na die toezegging trok de iheer Heijikoop zijn amendement in. Het wetsontwerp werd daarna goed gekeurd. Vervolgens hield de Kami er zich be zig met het ontwerp tot keuring en aanduiding van waren. De strekking van dit ontwerp is tweeledig. Hef land wordt in districten verdeeld, diie elk een goed .georganiseerden keuringsdienst -zullen bevatten, die van de gemeenten uito-aat. Iedere gemeente moet een ver ordening op de keuring vaststellen en de Staat zorgt voor uniformiteit. De gemeenten en 'liet rijk betalen ieder de helft van de kosten. In de tweede plaats zullen vaste na-men worden aamo-egeven voor de artikelen. Daardoor wordt het mogelijk te voorkomen dat namaaik-ar- tikelen onder een goeden naain wor den aangeboden. Ersatz-middelen zul len dus niet anders dan onder een Er- ^Slechts eenige dagenl 01R0ÜS WILKE Dagelijks 8uur - Bezoekt en oordeelt zelf over dit Rauzen Wereldstad-Programma C5ÏRCSJ» WILKE ia hit eemgat© circus wat de ho.ee j eer had, op v''- Mei j.l. in z ne te' ten aanwezig te hebben gehad H.M Ko oi-,gin Withehmna, Z. K. Hrina j H' ndrik der Nederlanden en H.K.H. Primes Juliana. 1 gen, waarop anders onvermijdelijk de dood zou volgen. „Hier is een mosterdbad noodzake lijk, 'beval hij, „dit moet zoo heet zijn, dal men er maar even de hand in kan houden. Dompel er den zieke in, ver- hoog allengs de temperatuur van 't wa ter en let nauwkeurig op de werking, die zich aan de huid openbaart. Wan neer ,ge ziet, dat ze rood w-ordt, neem dan den lijder er uit en leg hem in een warm bed. Begint hij te zweeten, dan is hij gered. On-dertusschen- ga ik naar huis om de geneesmiddelen gereed te maken." Hij ging heen. Ziïn voorschriften wer_ I den stipt nagekomen. Men bereidde een mosterdbad, twee bedienden zetten er den lijder in, terwijl zijn zuster de tem peratuur van 't bad, aanhoudend ver- j hoogde, door 't 'bijgieten van takend I water. Weidra begon de huid van den p,a- tiënt rood te worden, hij kreeg weer le ven en daar men 't bad misschien wat warm gemaakt had, brulde hij van de pijn en sprong als een jong man uit de badkuip in het bed. „God zij gedankt riepen de twee bedienden, „hij is van den dood verre zen Een wonder is gebeurd Een doode is levend geworden I" „Mijn God, hij spreekt, hij beweegt zich, hij leeft jubelde nu ook de klei ne dame. toen ze zag, dat haar broeder zich van pijn door 't bed roide. „O, mijn broeder, je bent gered Welk een geluk „O, gij moordenaars, gij beulen hernam de lijder, die bijna gekookt was. „Je hebt mij levend gekookt Op dit oogenblik kwam Traverse met de geneesmiddelen terug. Hij zag, dat zijn metfhode geholpen ihad en on derzocht met zijn hand de temperatuur van 't water. „Beste hemel, mevrouw, iklieb u niet gezegd, dat gij uw broeder zoudt ko ken riep Traverse, doch de dame hoorde niet en uitte voortdurend haar vreugde. „O, heer dokter, heer dokter Gij hebt mijn broeder gered Hij is genei zen herhaalde ze, terwijl zé den jon gen dokter om den hals viel. Inderdaad, het bad had uitgewerkt, wat 'zonder twijfel geen ander middel vermocht. Het bloed had weer zijn ge wonen omloop gekregen de ziekte was overwonnen. De genezing vorderde spoedig en daar Tra-verse zich wel wachtte te zeg gen, dat zijn patiënt van den dood ge red werd door een toeval, meende iedereen, dat de herstelling aan de kun de van den dokter te danken -was. Wel dra sprak de heele stad van hem en werd hij eertijids slechts in de huizen der minder bedeelden geroepen, nu re kenden, de rij,ken het zich tot een eer, hem als huisdokter te hebben. Zoodoende zou hij zeker in korten tijd een groot vermogen verworven hebben in New-Orleans, wanneer 'i lot niet anders gewild had, zooals wij in 't volgend hoofdstuk zullen zien. XLI. De oude Fransche edelman, tot wiens genezing de kennis van onzen jeugdi gen vriend zoowel als de overdreven ijver zijner zuster had medegewerkt, was in de stellige overtuiging, dat hij alleen aan de bekwaamheid van dokter Rocke zijn herstel te -danken had. Hij verhief hem hemelihoo- en noem de hem zijn vriend, zijn redder. 0,p zekeren dag, toen hij zich sterk -noeg gevoelde om zijn terugreis naar West-Feliciana, zijn geboorteplaats, te aanvaarden, liet hij' den jongen arts roepen en deed hem een even eervol als verrassend aanbod. „Gij weet, mijn vriend", zei hij, „dat ik Henry de St. Mery, ridder de.r Lode- wii-ksor-de en Fransch uit""wekene, de eigenaar en directeur ben van een krankzinnigengesticht; dat op een aristocratischen voet i-s ingericht en w-Sarin alleen personen uit de iwogere standen - opgenomen warden. Traverse boog, want hij had den naam, titel en stand van zijn voormali- gen patiënt wel dertig maal uit diens eigen mond gehoord. „Mijn inrichting," ging de heer St. Mery voort, „ligt aan den boschrijken oever der zee en in een gezonde en schilderachtige streek van West-Feli ciana." „Dit is mij bekend." hernam Traver se, terwijl hij andermaal boog. „Ja, ja, ik meen, dat ik u dit alles reeds gezegd heb. Wat gij echter nog niet weet is, dat ik hierheen kwam om in deze stad een dokter te zoeken, om hem de leiding van mijn inrichting op te dragen, daar de tegenwoordige arts mij verlaten wil. Gij zijt nu mijn man. beste Rocke. Wat dunkt u er van. Hebt satz-n-aam worden aangeduid. De echt heid van de voederen -wordt dus ge waarborgd en ide kwaliteit zal duide lijk te onderkennen zijn. De grondgedachte is dus de goede ■waren -te beschermen door -keuring naar de kwaliteit en door aanduiding met den officieelen naam. Er worden aller lei mengsels in den handel gebracht onder den na-aim van sla-olie. Er zal echter in den vervolge maar één olie izijn die sla-olie 'heet en deze is altijd dezelfde. Alles 'wat niet aan d-ie eisc'hen voldoet, kriigt een anderen naam. Riik en gemeente zullen elk de 'helft van de kosten -dragen. Aigo-emeen betuigde men -zijn inge nomenheid niet dit ontwerp doch men ■betreurde Ihet dat het niet vijf jaar eer der is -gekomen. Alleen de Iheer Schaper had liever een rijksregeling gewild zon der opgedrongen meidewer.king va-n de gemeenten. De minister van arbeid, de iheer Aaiberse, izette uiteen ihoe hij zich de samenwerking der gemeenten dacht. Hij wees -op Leiden waar reeds precies bestaat iwat 'hij -wilde. De omliggende gemeenten hebben dezelfde verordening als Leiden en de samenwerking is daar volledig. Ged. Staten moeten meehel pen om die sa-menwerking te bevorde ren. In -dit verband nam de minister een amendement-van Beresteijn over, waar in Ged. Staten de bevoegdheid krijgen een verordening vast te stellen als de gemeente nalatig blijft. Ook was de minister bereid een amendement-Scha per over te nemen dat de strafmaxima op de overtreding verdubbelt en van drie op zes maanden, van duizend op tw-eeduiiizend gulden brengt. De minister wees af een amende ment-Schaper om het rijk alle opzi-ch- terskosten te late rtbetalen. Ook gevoel de hij niets voor een a-mendament-Ru;- igers om het rijk twee derden en de ge meenten -één derde dee! te laten beta len. De amndementen-Scha-per werden gedeeltelijk ingetrokken, gedeeltelijk verworpen het amendement-Rutgers ■werd verworpen met 36 tegen 24 stem men. De heer Schaper wensohte de fanta sie-namen te verbieden. De naam moet aanduiden waaruit het artikel bestaat. De minister was bereid het over te ne men. Namen als „Meco", „Aaibersine" of iets dergelijks zijn dus verboden. Ten einde 'het toezicht oip de melk te versoherpen wenschte -de heer v. d. Waerde de gemeentebesturen de be voegdheid te gewen. -De vergadering werd echter ver daagd tot Dinsdag één uur. Telegrammen van gelukwensch. Het provinciaal comité Limburg 'bij Nederland te Maastricht, het algemeen comité tegen Annexatie in Zeeuwsch- Vlaanideren te -Oostburg, het plaatselijk -protest-comité te Zaamslag en verschil lende gemeentebesturen in Limburg en Zeeuiwsch-Vlaanderen, waaronder die van Maastricht -en van Sas van Gent, hebben aan den 'minister van 'buiten- lan-dsche zaken telegrammen van ge- lukwenscihen gezonden naar aanleiding van Ihet door ih-ein 'bij de te Parijs ge voerde onderhandelingen behaalde re sultaat. Dc Nederlandsch-Belgiscne onder handelingen. iMen -seint uit Brussel aan 'de „Maas bode" gii geen lust o,m mee te gaan Ik zou mij gelukkig achten, indien ik u ats een ervaren dokter, als mij,n redder en mijn vriend te,r zijde had." Traverse had reeds lang gewen-scht, dezen tak der wetenschap de behan deling der krankzinnigen nader te bestu-deeren en door de practijk te loe ren ken-nen, weshalve tri' aarzelde of hij wel als assistent daartoe nuttig kon zijn. „Ik vrees, dat gij mij niet gebruiken kunt," hernam hij op bescheiden toon. „Gij hebt een hulparts noodig en geen man, die nog veel leereri moet, wa.nt mijn kennis van die ziekte is slechts, theoretisch." De heer de St. Mery was va-n een tegenovergesteld gevoelen. „Ik meen," zei liij, „dat dit de waar digste wijze is o-m mijn darrk te betui gen, wanneer ik u de gelegenheid bied uw kennis te vermeerderen." Daar -de gevreesde ziekte in den laat- sten tijd bijna geheel verdwenen was en het steen vripn-d Traverse in New- O-'rieans du-s aan werk begon te ont breken, besloot hij het voorstel van den Franse-hen edelman aan te nemen. Nadat hij izijn moeder, Clara en Herbert van dit besluit in kennis gesteld had, maakte hij toebereidselen voor het ver trek, zoodat iiij reeds den volgenden morgen met ziïn vriend de St. Mery en diens zuster de stad verliet en 's avonds de schilderachtige streek aan den zee oever. bereikte, waar zijn inrichting, die hij „Zorgvliet" noemde, te midden van een praehti-gen tuin gelegen was. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1919 | | pagina 1