HET PLEEGKIND Groot afwisselend Program. DONDERDAO 12 JUWI. MIDDELBURG - MOLENWATER GiROiiS WILKE 1919 KAMEROVERZICHT, FEUILLETON Slechts eenige dagen ^25 M&m 136 VLISSINGSCHE ADVERTENTIE-PRIJS Van 14 regels 0.80 voor iedere regel meer 20 centbij abonnement specials prijs. Reclames 40 cent per regel. Dienstaanbiedingen en dienst- aanvragen 10 cent oer regel, bij con tante betaling. Familieberichten van 16 regels f 1.30, iedere regel meer 20 cent ABONNEMENTS-PRIJS Voor Vlissingen en gemeentel op Walcheren: 1.85 per drie maanden. Franco door bet geheele rijk: ƒ2.20. Week-abonnementen 14 cent Afzon- ierlijke nummers 3 cent. TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag. Wiaarlijik, het is ilang geleden dat de Kamer militaire onderwerpen behan delde. Men kon heusch weer eens ver langen naar een .rede van den heer K. Ter taan over de .militaire aangelegen heden, zooals die alle ter sprake wor den gebracht bij de aanvrage van een buitengewoon (krediet. Vandaag was eindelijk weer eens zoo'n crediet... van 148 imillioen aan de orde. Het ging nu .meest over de demobili satie. Dat delheer K. Ter Laan de eerste spreker was, wie zal er aan twijtelen Die demobilisatie gaat te traag naar zijn zin er staan nog veel te veel man nen in dienst. Waarom dan toch En waarom worden alle noodwetjes niet ingetrokken Hoe is het met dèn broe- dendienst? Enfin, het regende vragen. En toen het over de toelagen voor de gedemobïliseerden ging, kwamen de kiachten pas goed los. Het meest was 'de beer Ter Laan vertoornd over het feit, dat het departement imaar geen antwoord geeft op brieven, die door belanghebbenden worden geschreven. Hij klaagde voorts nog over den ge neeskundigen dienst, over de schade vergoedingen aan de militaire commie zen en aan de slachtoffers bij de bran den in de Harskamp en in de Oranje kazerne. Een (hartelijke wenk ontving de heer Ter Laan van den heer Duijimaer van Twist. Gij moet niet alle klachten „op zouten" tot een debat in de Kamer. Ais ge uw cliënten wilt helpen, iraoet ge u tot het departement wenden. Volgens den Minister kunnen er niet meer memsohen naar (huis. Zoodra de iiöhting 1919 geoefend is, wordt de lichting 1918 naar huis gzonden. Maar er zijn nog veie militairen noodig voor de bewaking van de grenzen, de rijks gebouwen en rijfcsgoederen. Als de lichting 1919 opgekomen is, zal. de Mini-ster er naar streven om het leger weer op vredesvoet te brengen. Dan zal hij ook de andere (kwesties gaan oplossen, (bijv. deze of land- stormplioht die in actieven dienst is vervuld, zal meetellen voor broeder- dienst. De steunregeling is ook moeilijk. On billijkheid kan haast niet uitblijven als men ziet idat alles in (het werk wordt gesteld oan den Minister om den tuin te leiden. Na eenig repliek werd het wetsont werp goedgekeurd met 40 tegen 18 stemmen. Bij het ontwerp houdende demobiii- satiewoorzieningen wenschte de heer Ter Laan de gelegenheid om in het le ger te blijven .als imen geen (betrekking heeft te verlengen van 31 Juli 1919 tot 31 December 1919. Hiertegen hadden de Minister, de (heer Marchant en de heer Kruijt 'hun bezwaren. -De laatste zag er een versterking van het leger in, de tweede wilde oip andere wijze steun verleenen en de Minister was het daar mee eens. .Het amendement werd na tuurlijk verworpen. Tegen de bestendiging van den vrij— willigen iandstonm het derde mili taire ontwerp van den dag hadden de Sieeren K. Ter Laan en Kruijt be zwaar gelijk zij bezwaar hebben tegen burgerwachten. Niettegenstaande dat werd 'het ontwerp zonder stemming goedgekeurd. Het eerste niet-imilitaire ontwerp be trof de wijziging der oorlogszeeonge- vailenwet, die volgens den heer A. P. Staalman zeer gebrekkig -was. De vis- sehers worden z.i. niet voldoende ge holpen. Hij had een definitieve regeling gewild en geen noodregeling. Dit be zwaar werd gedeeld door den heer j Heij.koop, die echter de noodregeling i aanvaardde in afwachting van een spoedige definitieve regeling. Het ont- werp breidt in zooverre de voorziening uit, dat de verzekering niet alleen meer voor ongevallen geldt die het gevolg zijn van den oorlogstoestand. 'De pre mies zijn volgens den heer Staalman te hoog en de wij.ze waarop de regeling is geschied is z.i. onvolledig. In het algemeen achtte hij de bedra gen te laag, hetgeen (hei gevolg hiervan is dat de loonschalen die als basis zijn genomen te laag waren. Hij verdedigde een amendement om terugwerkende kracht aan de wijziging te geven tot 19 Juli 1915, den dag waarop de wet in werking trad en tevens om de genees kundige verzorging in de wet o- te ne men. Nog verdedigde de heer Visser van IJ.zendoorn een amendement om scheidsrechterlijke uitspfaak over ge schillen omtrent onderwijs mogelijk te maken. Minister van IJsselsteiJn verdedigde het ontwerp, verwierp het amende- ment-Heijkoop en nam dat van den heer Visser van IJzendoorn over. Mi nister Aalberse deelde mede dat zijn 1 ontwer.p zeeongevallenwet zeer spoe- dig zal verschijnen, .'hetgeen den heer Heijlkoop er niet toe brengen kon, om zijn amendement in te trekken. Morgen de stemming en daarna de interpellatie inzake de inbeslagneming van De Hei. Nederland en België. Na (het Ibakend worden van de verkla ring van den .minister van ibuiitenland- sche zaken in .de vergadering van de Eerste Kamer der Staten-Gneraal van 6 juni jii., wiet (betrekking tot ,den stand der (besprekingen in de conferentie van ministers van buiten,landscihe zaken be treffende het vraagstuk der herziening van de verdragen van 1839 en nopens de .door België geformuleerde wen- schen, ontving H. M. de Koningin een telegram van (het Algemeen Comité te gen annexatie in Zeeuwsch-Vlaan,deren (voorzitter ds. J. N. Pattist te Aarden- burg, secretaris Mr. .P. J. van Bortel te Ooslburg) van den volgenden inhoud „Nu de territoriale eisohen van Bel gië van de baan zijn en Zeeuwsch- V'laanderen dus verzekerd is Neder- landseh te blijven, brengen we namens geheel Zeeuwseh-Vlaanderen Uwe Ma jesteit onzen diapgevoelden dank voor de krachtige leiding in deze innerlijke tijden en de betoonde .liefde voor onze nu Zwijgend had Traverse zijn hand in die van den kapitein gelegd, zwijgend luisterde hij ook naar de met ontroe ring gesproken woorden. ,Jk heb u wreed en ontmenschelijk behandeld, Traverse", ging de sterven de voort, „veel wreeder dan gij tot nu toe zelf weet. Gij zult later... na mijn dood eerst vernemen, hoe laag en wraakzuchtig ik jegens u was en toch reken ilit op uw edel hart, dat ge mij ■vergiffenis schenkt. Ik was hard en on rechtvaardig jegens u... ik kwelde u, waar ik maar kon, ik was vindingrijk in wreedheden, die ik aan u beging, ja, ik beoogde uw ongeluk en schuwde geen middel .om daartoe te ko.men. De goede God nam Je in zijn bescherming en al mijn boosheid trof geen doel. Maar de barmhartige God deed nog sneer. Hij schonk mij nog den tijd om mij met u te verzoenen en u hier in te genwoordigheid van uw edelen vriend Greyson en dezen eerwaarden geeste lijke plechtig vergiffenis te vragen en u te smeeken .mijn nagedachtenis niet te •vervloeken, al is ook de ongerechtig heid, die ik aan u beging, veel grooter dan ge denkt... O, Traverse", riep hij, toen hij bemerkte, dat de jonge man hem verwonderd aankeek, „vraag mij niet... verlang niet, dat ik mij in mijn stervensuur duidelijker verklaar... daar in dat pakje, dat ik u, majoor Greyson ter hand stel, zijn- mijn bekentenissen vervat. Open het na mijn dood, niet eerder, Herbert, hoor je l.k smeek u, eerst na mijn dood, dan zult ge alles tijdig genoeg weten, Traverse. Laat het nu voldoende zijn te verklaren, dat ik mijn handelwijze verafschuw, dat ik ze oprecht betreur en gaarne ongedaan zou maken, indien 't mij mogelijk was. Kunt ge mij na deze verklaring verge ven, Traverse? Mag ik mijn oogen sluiten met de zekerheid, dat ge mij niet vloekt, maar dat ge alles groot moedig vergeeft, wat ik u berokken de Kunt ge dat, Traverse „Ja", zei de jonge man diep bewo gen, „ja, iik vergeef u Deze woonden gingen vergezeld van een lichten druk zijner hand, die hij nog altijd in die van de kapitein had laten rusten. „O, dank, duizendmaal dank lis pelde de stervende, over wiens gelaat een blijde glimlach kwam. „Nu sterf ik gaarne, want de zwaarste last is van mijn hart gewenteld. En nu nog eenige woorden Traverse. Dat .tiweede pak, het grootste van beide, is voor jou be stemd opent het zoodra ge thuis komt. Ge behoeft hiermede niet tot na mijn dood te wachten, zooais dit met het' paikje van Herbert het geval is. Open het, en indien gij u verbitterd gevoelt over mijn schanddaden, denk dan aan dit laatste oogeniblik mijns levens, her inner u dan mijn berouw en mijn verne dering en dan zal uiw edel hart weer kracht vinden, om mij te vergeven." landstreek. Dit laatste jaar heeft zoo mogelijk de banden tusschen Nederland Oranje en Zeeuwseh-Vlaanderen nog vaster gemaakt. ■Namens (het Algemeen Comité tegen annexatie in Zeeuwseh-Vlaanderen Ds. J. N. PATTIST, Aardenburg, Voorzitter. (Mr. J. P. VAN BORTEL, Oostburg, Secretaris. (H. M. antwoordde telegrafisch als volgt Van ganscher Iharte deel i.k uw vreug- de in iden voor Zeeuwseh-Vlaanderen en ons geheele Nederland gelukkigen afloop der voorloopige besprekingen te Parijs, lik dank uw comité en de ge heele bevolking voor den krachtigen steun der .Regeering verleend tot het belhoud onzer nationale eenheid. (Mogen de hechte banden, welke uw landstreek met Nederland en mijn huis verbinden, tot in lengte van dagen uwer bevolking (hei!, zegen en voorspoed brengen. (.wg.) W1LHELMJNA. Hare Majesteit ontving een dergelijk telegram van (hulde van tiet Comité Limburg bij Nederland. De verklaring van minister Hijmans. De redacteur van de „Maasbode" te Brussel seint dd. 1 i dezer De Kamer was hedenmiddag tot in. de uiterste hoeken gevuld. De ioces der diplomaten waren bezet en de ruimte voor de buitenlandsche pers bleek veel ie klein. Na een vrij (heftig debat tusschen den minister van bevoorrading en Fe- ron en Lemonnier over den graan-in- voer, welke uitsluitend aan de firma Bunge werd toevertrouwd, kwam mi nister Hij.mans aan Ihet woord. Onder doodsche stilte deed hij zijn verklaringen, waarin na de uiteenzet ting van .minister van Karneibeek nog weinig nieuws werd meegedeeld. Toen de .minister met verheffing van stem sprak over de vrijheid der Schel de, die in de toekomst niet .meer onder heit beheer van een vreemden staat kon staan, en verklaarde dat de Belgische politiek geen politiek is van vergroofing dus niet imperialistisch, en dat de .her ziening van de verdragen van 1839 een algemeen Europeesch belang was, klonk van enkele (banken een gedempt „trés bien". De regeling der Nederlandsche financi- eele belangen ter vredesconferentie. Men hoont bijzonder weinig van den arbeid der commissie uit de vredescon ferentie die zich bezig heelt te houden met de financieele belangen der onzij- digen. De heer Ter.meulen is nu al we kenlang in Parijs, zijn adviseurs zijn al len weer in Nederland teruggekeerd, maar resultaten laten op zich wachten. Hetgeen men naar alle waarschijnlijk heid den Nederlandschen gedelegeerde niet wijten ma«. aldus meldt de Haag- sche correspondent van het „Hbld.". Tolt dusver is behalve de eenigszins vage en nooit in details vastgestelde re geling der verlenging van de kredieten aan Duitschland tot 15 Augustus a.s. feitelijk voor Nederland in Pariis niets van onmiddellijk belang geschied. Het schijnt, dat inmiddels ook een, nog al tijd intusschen voorlootvn-e regeling is getroffen van de vereffening der rente door Duitschland over het tijdvak tot midden Augustus. Oo-k over het (Ne derlandsche) plan betreffende neutrale kredietverfeening aan Duitschland ver neemt men niets meer. Dat schijnt voorioopig gdheel van de baan te zijn. De vrijwillige burgerwachten. (Een wetsontwerp is ingediend, waar- b;i wordt ingevoegd op de desbetref fende begrooting een post van ƒ100.000 wegens kosten van vrijwillige burger- wachten, zulks o.m van rijkswege hulp en medewerking aan de burgerwachten te verleenen en wel door geldelijke vergoedingen toe te kennen aan militair en nietHmilitair personeel wegens het verleenen van hulp en voorlichting bij de oefening.Voorts komt het gewenscht j voor in sommige gevallen vergoeding van reis- en verblijfkosten toe te ken nen wegens reizen buiten hun woon plaats gedaan door vertegenwoordi gers en leden van burgerwachten als CIRCUS WILKE mede door vertegenwoordigers van ge meentebesturen o.a. tot bijwoning van bijeenkomsten, belegd door de Com missarissen der Koningin tot 'het hou- 'den van gezamenlijk overleg. Naar mate de burgerwachten zich ontwikkelen, zal allengs moeten blijken welke kosten overigens nog billijk heidshalve ten laste van het rijk dienen te worden genomen, waarbij ook reke ning zal zijn te houden met omstandig heden, welke tot daadwerkelijk optre den van die corporaties kunnen nopen. De minister van binnenlandsche zaken wenschL» zich te dier zake vrijheid te zien gelaten, in verband waarmede een eenigszins ruime omschrijving van het becrootingsartike! wordt voorgesteld. De vredesbeweging in Nederland. Het is bekend, dat de Nederlandsche Anti-Oorlogsnaad op 7 Januari is ont bonden en dat, ter .voortzetting van zijn buitenlandsch weilk, in zijn plaats is getreden de Nederlandsche groep van de Centrale Orgaisatie voor een duur- zamen Vrede, waartoe in .het algemeen dezelfde leden behooren, die deel uit maakten van den N. A. O. R. Gedurende ihet bestaan van den N. A. O. R. heeft «ie sedért 1871 bestaande Algemeene Nederlandsche Bond Vrede door Recht zijn .werkzaamheden met die van den N. A. O. R. gecombineerd. Nu de oorlog als geëindigd mag wor den beschouwd en voor ihet pacifistisch werk in Ihet binnenland principieel een zelfde toestand optreedt als voor den oorlog, zou Vrede door ReCht zijn ar beid hebben kunnen (hervatten. Het hoofdbestuur heeft evenwel aan een al gemeene vergadering de vraag gesteld of men het gewenscht achtte, dat Vrede door Recht op .den ouden voet of krach tig gereorganiseerd zijn bestaan zou voortzetten, dan wel, dat men pogingen in ihet wenk zou -stellen om te .komen tot.de oprichting van-een geheel nieuwe pacifistische organisatie, welke zooveel mogelijk allen, die, in welke richting oo.k, aan dien arbeid willen deelnemen, kan omvatten. Gedurende iden oorlog toch is gebleken, dat (de pacifistische beginselen .worden aangehangen door een groot aantal personen, die zich te voren, toen de vredesbeweging zich op wat al te vaag en idealistisch standpunt stelde, daarbuiten (hielden, .maar die aan den practischen .arbeid, waartoe .de vre desbeweging .meer en meer is geraakt, willen deelnemen. De algemeene vergadering iheeft de haar voorgelegde vraag met overgroote meerderheid bevestigend (beantwoord, zoodat .dus thans de voorbereidende wenkzaamheden worden verricht om te ko.men tot een nieuwe nationale orga nisatie van den oacifistisichen arbeid, die de werkzaamheden van den N. A. O. R. zal voortzetten en zijn .programma, ge baseerd o.p den Volkenbond, voor een deel overnemen. Dagelijks 8 uur Eieieoeïtt en oordeelt zelf over dit Reuzen Wsreldstad-Programma IC1S3CIU8 WiLÜB is het eenigste circus wat de hosce eer had, op Mei j.l. in zene te. ten aanwezig te hebbtn gehad H.M. Ko ningin Wilhelraina, Z. K. H. Prins H. ndrik der Nederlanden en H.X.H. Primes Juliana. „lik zal het doen", iiuisterde Traver se, die werkelijk allen haat en wrok uit zijn hart voeide verdwijnen, bij het zien van zooveel zelfverloochening. „En nu nog eenige woorden aan u, Herbert", ging kapitein Lenoir voort. „Gij zijt de neef van een man, die ik zwaar belëedigde. Hij was sedert mijn bitterste vijand en dit iitteeken op -mijn voorhoofd is no<r h"f spoor der wraak, die hij nam. Ik liet hem in den verkeer den waan, waarin hij sedert di.en tijd leefde, dit is een mijner grootste zon den, want hierdoor vergalde ik het le ven van een wakker man en van een persoon, die ik door mijn boosaardig zwijgen aan zijn ongerechten toorn prijs gaf. Herhaal he.m mijn. woorden, majoor Greyson, zeg hem, dat ik mij in 't dienst mijner ziel schaam over mijn laaghartige daad, zeg hem, dat ik hem door u vergiffenis vraag, daar ik het heni persoonlijk niet kan doen. In het pakje is alles vervat, Wat hierop be trekking heeft. Wanneer ik dood ben, geeft het dan uw oom door den in houd van deze papieren wordt nog'een ander onrecht goed gemaakt, waarbij gij zelf zult winnen, Herbert. Weldra zult ge alles weten, nu moet ik u nog danlken, dat ge kwaamt en Traverse meebracht. Vaartwel... vaartwel bei den... wordt gelukkig, Traverse, met Clara Day, die ik eveneens om vergif fenis vraag. Vaartwel allen en gedenk mijn arme zie! met een stil gebed, wan neer ze dit aardsch omhulsel zal veria ten hebben." Herbert en Traverse scheidden diep aSeKOHMmMKBBimMHRiniKag geroerd van dezen man, die zich als een Christen tot den dood voorbereidde. „De Heer verheugt zich meer over één zondaar, die zich bekeert, dan over zeven rechtvaardigen", fluisterde Her- bert. „Ook wij willen vergeten, wat hij vroeger was en hem vergeven." Op Herbert's kamer, waarheen Tra verse hem vergezeld had, opende de laatste het pakje van den kapitein. .Het bevatte verschillende brieven van Clara en mistress Rocke aan Tra verse, die Gaibriël Lenoir achtergehou den had buitendien een som van 500 dollars, die zijn moeder hem toezond, nadat ze weer met Olara Willowheights betrokken had. „Zie maar, Herbert", riep Traverse, „al deze brieven zijn geopend Hoe moet men zulk een handelwijze noe men „Hij ligt op sterven, Traverse, en je hebt hem vergeven, moet ik je daaraan 'herinneren „Neen, het is hein vergeven", hernam Traverse, „.maar toch blijft het..." (Hij voleindde den zin niet, want nu viel er uit het pak een groot papier, dat den vonm had van een officieel schrij ven. „Wat is dat dan hier riep hij ver wonderd. „Een schrijven met een ver broken staatazegel van den president?" Traverse opende het. Het was zijn verlof, dat de kapitein reeds lang ach tergehouden had, om den vrijiwiliger in zijn macht te behouden. „O, dat is toch te erg", riep Traver se eenigszins verbitterd. „Sedert een Vereeniging van Christeli jke Onderwijzers. De Vereeniging van Christelijke On derwijzers en Onderwijzeressen in Ne derland en Overzeesche bezittingen, heeft te Leiden een algemeene verga dering gehouden. De vergadering is Maandagavond ingewijd in de Pieterskerk, waar als voorganger optrad dr. mr. J. Schok- king. .Na opening Dinsdagvoormiddag van de vergadering, waarin vooraf een aan tal onderwerpen van huishoudelijken aard werden behandeld, leidde prof. dr. i jaar ben ik dus vrij van dienst Indien j men mij veroordeeld had, omdat ik op mijn post sliep, ware er een moord ge beurd, wijl ik niet meer soldaat was. Foei, foei, dat is schandelijk „Hij ligt op sterven, Traverse, en jij hebt hem vergeven I" herhaalde Her- bert. Traverse zweeg en zocht zijn opge wondenheid te bedaren. Het kostte hem wel moeite, maar toch gelukte het hem. Nadat hij eenige keeren met groote stappen door de kamer gewandeld had, ging hij weer zitten. „Beken met mij," zei hij, „dat er veel edelmoedigheid gevorderd wordt, om bij zulke dingen te zwijgen zonder jou lag Ik reeds in een kuil in 't veld en mijn naam was geschandvlekt, indien je mij niet gered hadt." „Zoo kan 't verkeeren", .hernam Her- bert. „Jij leeft en hij, die u dooden wou, sterft. Hij sterft, Traverse, en je hebt hem vergeven. Maar zeg eens, wil je van. dit schrijven gebruik maken Je hebt dapper gevochten en de oorlog zal weldra ten einde zijn wil je niet blij ven tot we allen teru.gkeeren „Neen, Herbert", hernam Traverse, „mijn beroep is niet menschen te kwet sen, maar in het leven te houden. Mor gen zal ik naar den kapitein gaan en hem krachtens dit schrijven, ontslag uit den dienst vragen." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1919 | | pagina 1