ijst) HET PLEEGKIND Groot afwisselend Program. woensdac n jun!. "gemeentebestuur binnenland" feuilleton MIDDELBURG - MOLENWATER en EI5JE »JB. Isciiappij vis iri Slechts eenige dagen CIRCUS WILKE Stads» enProvincienieuws p, issingen. lissingen xmGmwfêÊ' isterdag) cen ÏOCHE. ooning terug eeboulevard". ^raoen. aatst worden i>en3 ger.egen ukzaamheden eiiers ant". T. F, J een iwoudstr. 62. d d e b u i d d a sn. i in Jun! Midd. v.Kott 7.— otd! des mor romen Transport en ,rven G. VCS EENHOORN JSTERHG! IT i rs. BUÏTEN- a. RIJ.. ttoom Chem. Ververij ling". iRMAN. Telefoon 50. >ING. ERLEID1NG- PPiJ. Telefoon 64. van binnen- lire Artikelen. LAREN. TSEN. tat 62. list iS Bueno, ikeuren. Lini. LRMAN. Tel. Int. 46. tuivere Bor en Advocaat. ENTUIGERIj. iLZER. School- en Reparatie-inr. iTUlGERIJ. S ZONEN. Tel. 290. Aannemers- JRG T- EN •TBAKKERIj. 50, Souburg. Sanket, Bitter- en allerhande sort. Bonbons. NIALE MESTIBLES. fto, 135 ADVEKTENTIE-PRIJS Van I4 regels 0.80 voor iedere regel meer 20 centbij abonnement speciale prijs. Reclames 40 cent per regel. Dienstaanbiedingen er. dienst- canvragen 10 cent oer regel, bij con tante betaling. Familieberichten van 16 regels f -30, iedere rege! meer 20 cent ABONNEMENTS-PRIJS vw." VJi£in2«n en gemeenten op Walcheren£L?5 p.er dfie maand*" Franco door het geheete rijk 2.20. Week-abonnementen 14 cent. Afzon derlijke «immers 3 cent. SCHOOLGELD. De Gemeente-Ontvanger van Vlissin- ■gen brengt in herinnering dat de laatste termijn van de betaling van het school geld pp 1 Juni is vervallen. Vlissingen, 10 Juni 1919. De Gemeente-Onitvanger voorn., j. I. DE BACK. Telegramwisseling tusschen Koning Albert en Koningin Wilhelmina. Officieel. Het departement van foui- tenlanrische zaken deelt het volgende mede Hare Majesteit de Koningin ontving van Zijne Majesteit den Koning der Belgen het volgende telegram dd. 7 dezer „Op het oogenblik, dat de omstan digheden aan de laatste Belgen, die door Nederland zoo Ihartelij.k zijn opge nomen gedurende de smartelijke jaren van den oorlog, bet mogelijk gemaakt hdbhen naar iliun vaderland terug te feeeren, richt ik als tollk van de erkente lijkheid der natie tot Uwe Majesteit Ihartetijiken danlk. iBelgië zal nooit kunnen vergeten de gastvrije toevlucht die zijn kinderen op Nederlandschen bodem hebben avon den, noch de onvermoeide pogingen in het werk gesteld om hun ballingschap en lliun lijden te verzachten. lik bied Uwer Majesteit en het Ne derlandsche volk de uitdrukking aan van de gevoelens van het dankbare België (iw.g.) ALBERT." De Koningin heeft daarop met het volgende telegram geantwoord „Ik dank Uwe Majesteit voor de uit drukking van de gevoelens van het dankbare België, welke zij imij en het Nederlandsche volk aanbiedt. Door de gastvrijheid te gedenken, die mijn land zich gelukkig geacht heeft zonder beperking aan de naburige en bevriende natie te kunnen aanbie den, roept Uwe Majesteit de 'herinne ring op aan en betoon van wederkee- rig vertrouwen en sympathie waarin onze beide volkeren elkaar ontmoetten. Als tolk van mijn volk spreek ik den wensch uit, dat de betrekkingen t'is- sflhen België .en Nederland zich in den geest van die herinnering zullen voort zetten. (w.g.) WILHELMINA. Suiker. Officieel. Het in de bladen voorko mende bericht nopens een contract tus schen de Nederlandsche en geallieerde regeeringen betreffende levering van suiker, is geheel uif de lucht gegrepen. Nederland en België. De „Nederlander" schrijft Wij hopen van harte, dat, nu de stee- nen u'rt.den weg zijn geruimd, de toe nadering tusschen Nederland en België geen beletselen meer zal ondervinden. Inderdaad, wij wenschen niets liever dan, zooals onze Minister zeide, met België op voet van vrede en vriend schap te leven. Tal van economische ert tsaJMsngen yerf?in<I«rj on? laaf j ons 'l'/Cperi, (iat het niet ontbreken zal aan den geest van welwillendheid en vriendschap oo welken het inderdaad meer aankomt dan op formules. Voor het overige is het beleid onzer regeering, en in het bijzonder dat van onzen minister van buitenlandsche za ken, wien wij met de door hem be haalde resultaten gaarne gelukiwen- schen, ons er borg voor, dat ook de „formules", (de „gemeenschappelijke formules", waartoe Nederland en Bel gië moeten komen) niet zullen worden verwaarloosd. Aan de „Manchester Guardian" -wordt uit Parijs gemeld De Belgen zijn diep teleurgesteld over den gang van zaken. De vertegen woordigers der vijf groote mogendhe den, aan wie zij hun punten van geschil met Nederland uiteengezet hebben, ihefoiben blijkbaar genoeg van de ge- iieele geschiedenis. 'Het is niet gemak kelijk te zeggen, wat de ingestelde commissie eigenlijk moet doen ten op zichte der „territoriale vraagstukken" en niemand schijnt een duidelijk denk beeld te hebben over wat er eigenlijk met „servitudes Internationales" be doeld wordt. Economische vraagstuk ken, in venband met rivieren, enz., die de werkelijk belangrijke kwesties uit maken, zijn niet aangeroerd. De Belgen beklagen zich, dat de Nedenlanders een onhandelbare houding Ihsbben aange nomen, tenwijl Frankrijk, Engeland en Amerika er blijkbaar meer dan tevreden mee zijn om niets te doen. De „Indpendance Beige" toont zich geenszins tevreden over de beslissing, die te Parijs "eva'Ilen is. Br is in den Iaatsten tijd meer dan eens heftig ge protesteerd, schrijft het blad o.a., tegen beslissingen, waarbij de belangen van een verbonden land veel minder ver waarloosd waren, dan nu die van Bel gië. Toch wil het ook nu nog afwach ten en hoopt nog steeds dat de Lim- burgsche kwestie en het vraagstuk van de Schelde fn den zin der Belgische eischen zullen opgelost worden. Wij zijn er van overtuigd zoo ein digt Ihet blad dat onze Verbondenen daarvoor zullen zongen. Mocht dit niet het geval zijn, dan zou België, dat zulk een zware taak vervuld heeft en in de toekomst ootk no gzooveel voor de al- geimeene veiligheid zal moeten doen, worden ten offer gebracht aan de eigenliefde van een land, waar men' niets aan gevraagd heeft en ook nu nov niets aan vraagt. En dit ware natuurlijk onmogelijk, want de Verbondenen vertegenwoor digen het Recht. Het Brusselsohe „Laatste Nieuws" oordeelt Jiee'I anders over den toestand. Over de nota der groote mogendheden schrijft dit blad Deze tekst is een uitdrukkelijke ver- i oordeeling van het Belgisch annexio- nisme. Er komt geen Nederlandsch grondgebied bij België elke over dracht van soevereiniteit is uitgesloten. Eens te meer blijkt maar al te duide lijk hoeveel sehade het Belgisch an- 110) „Ik beweer, mijne heeren, dat Tra verse Rocke niet op zijn post sliep, maar in een toestand van bewusteloos heid lag, die zich gemakkelijk laat ver klaren, wanneer men bedenkt, dat men hein vijf dagen en vijf nachten onafge broken dienst liet doen. Een reus zou dan we! moeten bezwijken Ja, mijne heeren eindigde Herbert, wien een traan in de oogen schitterde, „wanneer gij dit alles bedenkt, zult gij den on gelukkige geen smartelijken dood doen sterven, doch allen zult gij eenparig met mij roepen Op mijn eer en gewe ten, Traverse Rocke is onschuldig... hij moet vrijgesproken worden." Deze inet vuur uitgesproken woor den misten hun uitwerking niet. Terwijl de officieren luid en onverho len hun afkeuring over de handelwijze van kapitein Lenoir en Zuten te kennen gaven, verlangden zij eenparig een nieuwe stemming en verklaarden de eerste ongeldig. Tevergeefs merkte generaal X. op, dat dit nog nooit gebeurd was en dat het strijdig was met de wet. Iedereen nam plechtig zijn woord terug en hét resultaat der nieuwe stemming was, dat Traverse vrijgesproken werd. Men liet den jongen vrijwilliger weer roepen om hem de beslissing van den krijgsraad mee te deelen. Als majoor Greyson en Traverse al leen waren, viel de jonge man zijn red der om den hals en riep met een van aandoening trillende stem „O, mij vriend, i.k vind geen woorden om u te danken, zoo-als ge het ver dient." „Niet rioodig," hernam Herbert glim lachende. „Haid ik 't je niet vooruit ge zegd Dit is onize eerste overwinning. Met Gods hulp zullen we meer over winnen I" XXXIX. Drie dagen na de behandeling van den krijgsraad rukte het overwinnend leger onder bevel van generaal Scott tegen de hoofdstad van Mexico op. Herbert Greyson had zich met roem bedekt en met eere de kokmeteepauièt- ten verdiend. ■Niet minder dapper had zich ook onze vriend Traverse gedragen. Toen de vaandrig dood aan zijn zijde neder- viel, had hij zelf de banier gegrepen en zich midden in den kogelregen gestort. Hij was het eerste otp de vesting en scheen bevrijld tegen het vijandelijk ge schut. Minder gelukkig was de adjudant Craven Lenoir. Naast zijn vader had een kanon,kogel hem in tweeën gesla gen. Ook officier Zuten'viel met kogels doorboord aan den voet der vesting. Wat den kapitein Lenoir betreft, deze was wel niet gekwetst in Mexico ge komen, doch den volgenden dag kreeg hij bij een straatgevecht een schot in de nexionisime aan ons iand berokkend heeft. Inpiaats de banden tusschen Neder land en België door een wederkeerig vertrouwen nauwer toe te halen, wat aan onze rechtmatige belangen in ver band met de Schelde en hef Antrwerpen- Rijnkanaal ware ten goede gekomen, hebben de Belgische annexionisten in Nederland misverstanden en ontstem- jniSp gekweekt. (Prachtige vaderlander», inderdaad, onze annexionisten Wij zullen ,hier oj5 hun bedoelingen niet verder ingaan, maar het zou minstens moeten uitge sloten zijn, dat zij alle landgenooten verdacht maken, die niet denken zooals zij. in tusschen kunnen wij slechts her halen, dat België er het grootste be lang bij heeft, de beste 'betrekkingen te onderhouden met Nederland. Dat ver onderstelt vanwege België geen enkele verzaking van zijn rechtmatige belan gen. Wel integendeel. Beide kleine tan den mogen elkaar niet bestrijden, maar moeten op allerlei gebied samenwer ken. Aldus zullen zij ook een wereldbe lang dienen, dat aan de Noordzee vol komen onafhankelijke staten vergt. Elke oplossing, die tusschen Neder land en België goede betrekkingen schept, is tevens een Vlaamsch be lang, en opmerkelijk is het eens te meer hoe de algemeene schikkingen van de Vredesconferentie, die in die richting hun invloed laten gelden, door de Vla mingen goed onthaald worden. CIRCUS WILKE Oaielijks 8 uur tïST Bezoekt en oordeelt zelf over dit Reuzen Wereldstad-Programma CIRCUS WILKE is hft oenigste circus wat de hoege eer had, op Mei j.h in n.ine ter.ten aanwezig te hebbsn gehad H.M. Ko ningin Wiihelmlna, Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden en H.K.H. Prinses Juliana. Belasting op vermogensvermeer dering. Het Ned. Corr.-Bureau meldf dat het in de bedoeling ligt de heffing van de voorgenomen belasting op de vermo- gensvenmeerdering, genaamd op 200 millioen, om de drie jaar te herhalen, Een gedeelte der vermogensvermeerde- ring zal onbelast blijven, in Ihet belang der klai-ne spaarders. Dit bedrag is uit den aard der zaak echter niet hoog. Rotterdam-Antwerpen. De Antwenpsche Handelskamer heeft aan minister-president Delacroix een krachtig protest gericht tegen de be voordeeling van Rotterdam lboven Ant werpen door Engeland. Dit land, zoo luidt het in het protest, zendt alles via Rotterdam naar hel bezette gebied, hetwelk vroeger hinterland van Ant werpen was. Dat is een toestand, die zeer schadelijk er. diep treurig is. Deze toestand wordt nog schenper gemaakt door een soort riff Idee ie bekrachtiging, aangezien de verzendingen met uit voervergunningen voortaan verplich tend over Rotterdam moeten geschie den, zelfs indien ze voor België be stemd zijn. Wij hebben voor ons de be palingen voor den uitvoer va,n Enge land via Holland naar België, Eilzas- Lotlharingen, Zwitserland en het bezette gebied van den linkêr-Rijnoever. Deze verzendingen moeten aan de Standard Bank of South Africa te Rotterdam ge consigneerd worden voor rekening van den eigenlijken bestemmeling, aange zien deze bank zelve, waarvan de hoofdzetel te Londen gevestigd is, door de regeering Zijner Majesteit als offici- eele consignaris aangeduid en voor bereid is om den uitvoer te vergemak kelijken. Deze maatregelen verlagen onzen wisselkoers met Nederland. Zij zijn rampvol en beleedigend. De Handelskamer hoopt op kracht dadig ingrijpen der regeering, opdat Antwerpen tenminste, op gelijken voet met Rotterdam behandeld worde. zijde, zoodat hij reeds zes dagen'in zijn kwartier naast de kathedraal la" en den dood afwachtte. Sedert hij zich reddeloos verloren gevoelde, was er met den kapitein een merkwaardige verandering gebeurd. Zooals velen, die in de volle kracht van den mannelijiken leeftijd niet aan den dood of aan God denken, zoo had ook Lenoir steeds zijn stoffelijk welzijn voor oogen gehad. Geheel anders vinden we hem nu op zijn sterfbed, worstelend met den dood en tevergeefs zoekend zijn geweten te bedaren. Op den gehelmzinnigen drem pel gekomen, die ons leven van de eeuwirtheid soheidt, kromt hij zich als een nietige worm onder den last-zijner zonden en luistert hij met angstige spanning naar de troostwoorden, die de priester tot hem richt. Sidderend ziet de snoodaard de ure der vergelding naderen en hij, die vroeger slechts voor den schijn zijn godsdienstplichten vervuilde, en onder het masker der vroomheid slechte da den verrichtte die nooit ernstig aan een God geloofd had en de godsdiensti ge gevoelens in zijn hart opzettelijk verstikt had, deze man zwichtte nu in stomme vertwijfeling voor het oogen blik, dat hij voor den rechterstoel des AHlerfooogsten zou moeten verschijnen. „O, mijn God... mijn God... roept hij, „hoe kan ik genade bij u vinden, ik, die mijn geheele leven misdaad op misdaad stapelde, ik, die altijd ge streefd heb naar het verzamelen van schatten Het is te laat het is te Vereeniging van R. Kath. bijzondere onderwijzers. In een te Haarlem gehouden verga dering van bovengenoemde vereeniging werd met 69 stemmen voor, 1 tegen en 26 blanco de volgende motie ingediend door den heer Fluitman, afdeeling Hoorn, aangenomen De vergadering enz* hoewel niet ge heel bevredigd door de salarissen, zoo- als die ziin vastgesteld in het wetsont werp-de Visser, erkent, dankbaar dat de aanneming een eerste stap zal zijn op het pad der gelijkstelling, spreekt gaarne iiaar waardeering uit jegens de katholieke Kamerclulb voor de wijze, waarop deze de belangen der bijzonde re onderwijzers heeft behartigd bij de behandeling van dit wetsontwerp, en gaat over tot de orde van den dag. Verhooging jaarwedden gemeente ambtenaren. Burg. en Wefh. van Amsterdam heb ben bij den gemeenteraad voorstellen gedaan tot heriiening der ambtenaren salarissen. De daarbij gedane voorstellen be oogen, aan allie ambtenaren een salaris- verhooging toe te kennen op de grond- Slag van, in verband met het duurder geworden' levensonderhoud, voor iede re categorie opieuwde bepaalde sala- risgremzen. De nieuwe salaris,grenzen sluiten' voor de hoogste rangen aan bij die voor de hoofdambtenaren der se cretarie vastgesteld terwijl de sala rissen der laagste rangen, zoovefl als mogelijk bleek, verband houden met de loonen der werklieden. Voorgesteld wordt de regeling te doen ingaan 1 Januari 1919 en dus te rugwerkende kricht te geven. Er zullen voortaan zijn 15 groepen van ambtenaren met jaarloon. Het minimum-salaris bedraagt 1500 en het maximum 7500. De totaal-som der verhoogingen be draagt *rond 3.600.000 per jaar. De kosten van de duurtetoeslagen en van de anders in dit jaar toe te kennen ge wone saiarisverhoogingen zouden 800.000 hebben bedragen, zoodat als hoogere uitgave overblijft de som van laat riep hij wanhopig. Men, ziet het, Gabriel Lenoir, de trot- sche, gewetenlooze kapitein, die met roovers verkeerde en sluipmoordenaars in zijn dienst had, hij was, nu de dood zijn kille hand naar hem uitstak, een andere geworden en had nauwelijks het opwekkend woord van een geestelijke noodig om zooveel mogelijk het on recht goed te maken, dat hij gepleegd haid. „Ik wil mij vernederen voor God en de merischen'', zei hij, „ik wil vergif fenis vragen voor al het kwaad, dat ik anderen berokkende.'" Het was tegen den avond van den- zelfden dag, als Herbert Greyson met zijn wapenbroeders zich aan tafel wilde zetten, dat (hij een briefje kreeg, waarin hij verzocht werd zich oagenbliikkeiijk met Traverse Rocke naar het kwartier van kapitein Lenoir te begeven, daar deze o,p sterven lag en dringend naar beiden verlangde. Herbert verontschul digde zich bij ziin kameraden om aan 't verzoek van den kapitein te voldoen en spoedde zich naar zijn vriend Tra verse, dien hij gelukkig thuis vond. „Vlug, lideed -je gauw aan 1" riep hij binnenkomende. „We moeten belden naar Lenoir, hij verlangt hoofdzakelijk naar jou en ik zal meegaan. Je weet, hij ligt op sterven... de geestelijke schreef het mij en verzoekt mij geen minuut te verliezen." „Kapitein Le-noir vroeg Traverse verbaasd. „Hoe Verlangt hij naar mij? Wat wil hij „Dat zult ge spoedig weten, verbeu- ƒ2.800.000 voor 6500 ambtenaren. Het personeel der politie en de docenten en assistenten der Universiteit zijn 'hier onder niet begrepen een salarisher ziening voor hen zal nog volgen. Pinksterdrukte. De wandelpier te Scheveningen had d,en eersten Pinksterdag 21.887 bezoe kers, den tweeden 22.780, tezamen 44.667. Pinksteren 1901 hield tot dusver het record van Pierbezoek met 43665. De stoomtram Holandsche Spoor Scheveningen, die den dienst uitbreidde tot een kwartierdien,st met 714 ets. ta rief, vervoerde op beide dagen onge veer 40.000 personen. De Staatsspoor- fraim die sinds Zondag ook weer om het kwartier is gaan rijden, vervoerde een 22.000 menschen. Dit geital zou zeker nog grooter zijn geweest, als men maar leeds algemeen de hervatting van den drukken dienst geweten had. De Electrische trein uit Rotterdam Ibraoht eveneens duizenden en duizen den bezoekers aan. Alleen al het ver voer der Rofterdamsche zanders en hun bewonderaars vulde ettelijke wagons. Auto's, stoomfietsen, fietsen, vigelan- ten, aap'es, 't was een volksverhuizing en het Gevers Devnootplein te Scheve- ningen krioelde den 'heelen dag. VLISSINGEN, 11 JUNI. AGENDA VAN HET DISTRIBUTIE BEDRIJF. DONDERDAG 12 JUNI Suiker. Het ministerie van landbouw, nijver heid en handel, bureau Volksvoeding te 's-Graverihage, deelt mede dat niet alleen aan ons bedrijf niet wordt toe gestaan om een percentage te veroor loven voor Ihet uitwegen van suiker, doch evënimin aan eenige andere. Bij het opnemen der voorraden wordt er echter bij een eventueel tekort rekening mede gehouden dat er van in,wegen sprake zou kunnen zijn. Wat betreft zei geen tijd met vragen. Vlug, we mo gen een stervende zijn laatste bede niet weigeren." „Zeker niet I" riep Traverse, want zijn edel hart kende geen wraak, al vroeg hem dit zijn aartsvijand. Als Herbert eenige .minuten later eerst alleen bij den kapitein kwam, vond hij hem zeer zwak. Het scheen, dat hem slechts weinige ©ogenblikken meer bleven oni zich -met hem te ver zoenen, dien hij zoozeer gekrenkt en zoo vurig gehaat had. „Hoe, majoor Greyson, breng je hem niet imee zei hij. „Heeft de pastoor u mijn wensch niet medegedeeld „Toch, sir", hernam Herbert. „Tra verse Rocke wacht buiten. Ik wou eerst zien, of gij willens zijt Ihem te ontvan- gen." zeker, ben ilk dat riep Lenoir. „Laat hem binnenkomen, lik moet af scheid van hem nemen, zoowel ais van u, Herbert. O, 't is goed, dat ge beiden gekomen zijt, iik zal nu met een verlicht hart de groote reis beginnen, waarvoor ik reeds marschvaardig ben." Herbert ging naar de deur en opende ze Traverse trad naar het sterlbed. ..Traverse", zei de kapitein met zwakke stem, terwijl hij den jongen man de lharid toestak, „gij haat geen stervende, niet waar O, anders waart ge nu niet hier, om mijn afscheidswoor den... mijn laatste bede te hooren." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1919 | | pagina 1