Ci, I I S J E Vlissingen en de „Zeeland". HET PLEEGKIND ïeren- ling. Slaapkamer lasvorm i-iisbister stbode. -Juffrsow 5ÏBÜDE, VRIJD4G 30 2HBI GEMEENTEBESTUUR FEUILLETON KAMEROVERZICHT. BINNENLAND Demi-Luns Petit-Beurra Butterfingers Grata J826TMdrë Mosco iaokaCChocBisd Klaproos s Uwen Leveranciep "OFFEN voor de maand neubiletrde genh'.na, door chi- cinderen. leeftijd 15, Brieven o-ider letters „Vliss Couranl". iet Y O1 T r*1*. tren. AdresSchel leneden) in klein gezin iu „Vliss C( urant." VRIES Schr'-elhu s, 23, vraagt een nctie loenwinkel terstond t beneden 18 jaar, motloSchoenwin- Vliss. Courant" iLBERTS, Seisdam, raagt wegens ziekte rdige, zoo spoedig linke' en; voor noodhulp lliaafss&appij m OEnvasff Middelburg U e r d a nt. vertrek in Mei v.Mid4 v Kots ;en wordt des mor- varen. te bekomen t' N.V. Transport en v.h. Erven G. VOS B. EENHOORN N OOSTERHOU ï's P. ARENOUT ftOVERTENTlE-PRIJS Van 4 regels ƒ0.80 voor iedere regel meer 20 cent bij abonnement speciale prijs. Reclames 40 cent per regel. Dienstaanbiedingen en dienst- aanvragen 10 cent oer regel, bij con tante betaling. Familieberichten van 16 regels 11.30, iedere regel meer 20 cent ABONNEMENTS-PRIJS Voor Vlissingein en gemeenten op Walcheren 1.85 per drie maanden. Franco dioor het geheele rijk 2.20. Week-abonnementen 14 cent. Afzon- iedgke nummers 3 cent. REGEERINGSGOED- REN. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen brengen ter algemeene kennis dat ingevolge hunne kennisgeving van 28 Februari 1917, behoorende bij de voor hunne gemeente geldende distributieregeling van regeeringsgoe- deren d.d. 12 en 19 Februari 1917 A no. 213, gedurende de week van 31 Mei tot en met 6 Juni 1919 verkrijgbaar is op bon no. 328: 5 K.G. KLEI- AARDAPPELEN a f 0.07 per K.G.1 op bon no. 329 pond RIJST a f 0.42 per K.G. op bon no. 330: ons JAM a f 0.11 per ons. op bon no. 331 1 pond GECON DENSEERDE TAPMELK met suiker a f 0.30 per pondper flesch van 1 pond f 0.33 op bon no. 3321 PRIMULA- SOEPTABLET oi 2 BOUILLON BLOKJES. Alleen verkrijgbaar aan het loket Distributiegebouw; op bon no. 333 3X ons SUIKER (diverse soorten) op Kindersuikerbon no. 11 3)4 ons SUIKER (diverse soorten) op Kindermeelbon no. 6 1 pond KINDERMEEL Vlissingen, 30 Mei 1919. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, j. P. v. ROSSUM Jr. VIII. Het Haagsche correspondentiebureau meldt Dagbladberichten, volgens welke er sprake van zou zijn, dat de dienst op Engeland van de Stoomvaart-maat schappij „Zeeland" zou worden verlegd van Vlissingen naar een andere plaats van afvaart, geven aanleiding tot de opmerking, dat daaromtrent van regee- ringswege geenerlei beslissing- is geno men. Tot eenige zelfstandige beslissing zou de regeering trouwens niet be voegd zijn. De overeenkomst tusschen den staat en de maatschappij inzake postvervoer, welke de maatschappij verplicht, haar dienst te doen uitgaan van Vlissingen, is bij de wet vastge legd. Wijziging van die overeenkomst zou niet dan met medewerking van den wetgever kunnen geschieden. Het zal een heele geruststelling ge ven dat de Tweede Kamer ook nog een woord heeft mede te spreken, inzake de 101) „Wie dit kon," riep majoor War- fieid, die zijn ware gevoelens niet lan ger kon onderdrukken, „dien zou ik tot mijn laatsten ademtocht zegenen." „Ik, beste oom, ik zal dit I" riep Herbert met vuur, terwijl hij de handen van den grijsaard vatte. ,/Dit zal mijn schoonste levenstaak zijn en ik zal niet rusten, voordat ze vervuld is." XXXIV. Alvoeaat Springfield had de waar heid gezegd, toen hij verklaarde, dat kapitein (Lenoir en zijn zoon onver wachts naar Mexico waren geroepen, ook waren beiden niet verlangend lan ger op 't tooneel van hun nederlaag te •blijven. iDat 't proces voor hem een ongun- stigen loop zou nemen, had de kapitein vooruitgezien en hij verkoos niet getui ge te zijn van zijn vonnis. Hij zag in, dat er aan de zaak niets meer te ver anderen viel, wat hem met woede ver vulde en zijn haat jegens Capitola nog vergrootte. Voor zijn vertrek had kapitein Le noir nog een samenkomst met den roo- ver Mac Donald om hem nog eens aan plannen tot verplaatsing van de „Zee land." 'De maatschappij is krachtens de wet verplicht haar dienst van Vlissingen te doen uitgaan en nu moeten alle pogin gen in het werk gesteld worden, dat ileze verplichting op de maatschappij blijft rusten. Als de Tweede Kamer geen wijziging toestaat in het postcon- tract in dien zin, dat de post van uit een andere 'Nederlandsche haven mag worden vervoerd, dan is het behoud van de „Zeeland" voor onze gemeente zoo goed als verzekerd. Met groote instemming lazen wij een beschouwing, welke door het lid der Tweede Kamer, den heer jhr. R. R. L.de Muralt, in de „Midd. Ct." is gegeven en wij achten deze belangrijk genoeg om er het grootste deel van over te nemen. De heer de Muralt schrijft dan •Het staat voor mij vast, dat de direc ties van de H. IJ. M. S. en S. S. thans tot „een" samengesmolten, op de ver legging van den maildienst sterk aan dringen. Zij hebben veel macht door het groot aandeel dat zij hebben in de maatschappij „Zeeland". Het gaat dus niet van de directie van de maatschappij „Zeeland" uit. Vroeger beconcurreerden de beide spoorwegmaatschappijen elkaar ge ducht. iNaar ik meen liepen er 6 treinen naar Vlissingen en 3 treinen naar Hoek van Holland. Naar Vlissingen werden 42 mailreizigers vervoerd per trein en over Hoek van Holland 61 uit Noord- Duitschiand en 24 uit Zuid-Duitschland. Vóór den oorlog werden per jaar 92.000 Nederlanders naar Engeland vervoerd (in 1913). .Hiervan gingen 26 over Vlissingen en 74 over Hoek van Holland. Daar de spoorwegdirecties de eerste jaren geen belangrijk vervoer uit het achterland (Duitschland enz.)venvach- ten (m.i. ten onrechte) en dus theore tisch alleen in hoofdzaak alleen met het reizigersvervoer Nederland—Engeland vice-versa rekening hebben te houden, spreekt het vanzelf dat zij, als zaken lieden, trachten den dienst te verleggen, waardoor^zij vele treindiensten kunnen uitsparen, enz. •Maar het spreekt eveneens van zelf, dat er nog andere belangen zijn dan die van de spoorwegdirecties en betrokken aandeelhouders. Zeeland (in het bijzonder heeft Wal cheren en ook Zeeuwsch-Viaanderen belang bij het behoud van den tegen- woordigen maildienst) behoort nog bij Nederland en zoowel de Hooge Lands vrouwe, Hare Majesteit de Koningin, als de Regeering en het geheele Neder landsche volk hebben zich beijverd om uitbundig te toonen dat zij van ver vreemding van het Zeeuwsche Land niets willen weten. Wat men lief heeft moet men echter ook weten te bescher men en te waardeeren Wij zullen spoedig de proef op de som kunnen ne men in dezen. Een briefschrijver informeerde bij mij waarom ik zonder protest het wetsont werp voor verbetering van de haven van Vlissingen van de agenda liet af voeren. Mij dunkt dat dit nog al duide lijk is Stellig en zeer terecht zou bij de behandeling door verschillende sprekers er op gewezen zijn dat, in ver band met de geruchten omtrent de maatschappij „Zeeland" het wetsont werp niet kon worden aangenomen. Niets is zoo gevaarlijk als het laten afstemmen van een wetsontwerp, wat m.i. zou hebben plaats gevonden. Ik ben van meening, dat zelfs al ver dween de maatschappij „Zeeland" uit Vlissingen, verbetering van de haven te sporen tot 't volbrengen van hetgeen hij beloofd had. Mac Donald zeide, dat hij na 't vertrek van den kapitein dade lijk de hand aan 't werk zou slaan. In een vorig hoofdstuk verhaalden wij, dat de rooverhoofdinan na de be vrijding der drie bandieten gedwongen was eenigen tijd werkeloos te blijven, om zich niet aan nieuwe vervolgingen bloot te stellen. Zooals onze lezers we ten, had hij zich in een hol aan de hek- sengrot teruggetrokken, waar hij wachtte, totdat men hem eenigszins zou vergetèn hebben. Hierin lag ook de oorzaak waarom hij Capitola niet ge vangen nam op een wandelrit, wat hem zeker niet moeilijk zou gevallen zijn. Ook herinneren zich onze lezers nog, dat Mac Donaid zijnen lieden verteld had, hoe vurig hij Capitola beminde en dat hij, wat 't ook kostte, het jonge meisje wilde bezitten. Ditmaal zou hij persoonlijk een poging tot ontvoering doen, daar de eerste mislukt was. Door middel van Bill, die zich als koopman verkleed onder de negers der plantage begaf, wist Mac Donaid nauwkeurig, wat op het slot gebeurde. Zoo vernam hij, dat Capitola nog altijd dezelfde kamer bewoonde en dat alle negers met het aanstaande Kerstfeest een dag vrijaf zouden hebben. Dien dag zou 't slot waarschijnlijk ledig zijn en scheen den bandiet een uitmuntende gelegenheid toe om zijn boosasardig plan ten uitvoer te bren nog noodig is. Wij zullen hieromtrent het antwoord van den minister afwach ten. „Tijd gewonnen is dikwijls veel ge wonnen." Dit zal ook hier weer blijken. De Regeering en de Tweede Kamer, want die moet goedkeuren heeft medezeggenschap in de heele zaak in verband met de postcontraeten, die de maatschappij „Zeeland" niet missen kan. Ik kan mij goed voorstellen, dat het over 't algemeen voordeeiig kan zijn voor de postadministratie, dat de mail dienst wordt verlegd van Vlissingen naar Hoek van Holland. Voor het bui tenland is het echter van groot belang, dat de post met de nachtboot (de voor naamste post) over Vlissingen gaat. De post over Vlissingen is toch 1 f2 uur eerder op den trein dan die over Hoek van Holland, wat van groote beteekenis is. Dergelijke overwegingen moeten m.i. worden bestudeerd. Hierop doelt onder meer mijn vierde vraag. Dat on derzoek geldt dut, ook diplomatiek overleg met het buitenland. Ik zou mij kunnen indenken, dat de Nederlandsche postadministratie veel voelt voor verlegging van den mail dienst naar het hart van het land zij zal echter moeten erkennen, dat in elk geval de nachtbooten over Vlissingen moeten blijven gaan ten behoeve van de buitenlandsche post. De nachtbooten komen zóó vroeg aan, dat de Neder landsche postadministratie ruim den tijd heeft de voor Nederland bestgmde poststukken tijdig te distribueeren, ook ai komt de mail niet in het hart van het land aan. ik geef toe, dat deze zaak bij de dagbooten geheel anders staat. Deze komen vrij laat aan en voor de distri butie van de post is het dan veel waard dat die booten in het centrum van het land aankomen. Ik heb hier echter slechts een enkel punt aangehaald, waaruit kan blijken, dat zelfs in het, belang van den post dienst althans de nachtbooten over Vlissingen zullen moeten blijven gaan. Te Vlissingen zal dan kunnen blijven de zetel der Maatschappij, de reparatie inrichtingen, een zeer groot deel van het personeel en verder zal ook de ver betering van de haven (die m.i. toch noodig zal blijken) nog even urgent blijven. Uit bovenstaande beschouwing make men niet op, dat ik er al in toe zou kunnen stemmen, ,dat de dagbooten voortaan uit Rotterdam zouden varen I Het geheele bedrijf behoort In Vlissin gen te blijven. Zoodra de zaak dan in de Tweede Kamer aan de orde komt, hetzij bij een interpellatie, hetzij op andere wijze, zal ik de gelegenheid wel aangrijpen, dit in den breede aan te toonen. Wij zullen ons kruit nu maar niet verder verschie ten en op de debatten vooruit loopen. Het zou al een zeer eigenaardig reflex van Noord^Nederland ten opzichte van de intens-gevoerde anti-annexatiebe weging in het Zeeuwsche Zuiden zijn, indien op zóó ingrijpende wijze het be lang van Zeeland werd geschaad door verlegging van den maildienst van Vlis singen naar elders,. Zeeuwen Weest waakzaam. Laat u niet door de spoorwegdirecties in den nek zien TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag. Vijftien ontwerpen van minder be- lang gingen onder den hamer door. Het wetje tot wijziging der post-ta- rieven werd goedgekeurd met 61 tegen 19 stemmen. gen. Op den avond van den bewusten dag naderde Mac Donald het kasteel en wist er ongemerkt in te sluipen. Ondanks de duisternis in de gangen en op de trappen wist hij vlug Capito- la's kamer te bereiken, terwij! deze met haar oom en mistress Codiment thee zat te drinken en een brief las van Her- bert, die intusschentijd naar het leger vertrokken was. Een helder vuur In den haard ver lichtte 't vertrek, waardoor de bandiet een plaatsje kon zoeken om zich te ver bergen. Tot zijn groote verrassing be merkte hij op de werktafel van het meisje een schotel met verschillend ge bak, dat Pitapat er gezet had, wegens 't Kerstfeest. Ook had de kleine negerin er een flesch cognac bijgevoegd, als soms haar meesteres voor 't naar bed gaan trek mocht krijgen in een grogje. Mac Donald beschouwde die iekker- •nijen met groot welgevallen, hij begon te watertanden. De cognac wilde hij toch eens proeven, hij zette de flesch aan zijn mond en nam een flinke teug. ,/Hm," bromde hij, zijn lippen met de tong likkend, „ik moet zeggen, dat de majoor een kennis is van fijne dran ken. Ik zou ook wel zulk een kelder willen bezitten, doch wie weet," voeg de hij er met een schalkschen glimlach bij, „indien ik miss Capitola Black, die, ■naar men verzekert, de eenige erfge name van haar oom is, tro-uw, kan ik Daarna met frissehen moed aan het L.O.-wetje. Verworpen werd een amen- dement-Óssendorp om de onderwijzers 2 honorarium te geven voor ieder les uur buiten het leerplan. De Minister had bezwaar omdat het moeilijk is te bepalen welke lesuren buiten het leer plan zulten vallen. Ook had de Minister bezwaar tegen het meetellen van tijde lijke jaren, omdat dit o.a. in de hand werkt het slechte stelsel te Amsterdam gevolgd, waar een corps tijdelijke on derwijzers bestaat voor de vervulling van dienen bij ziekte, vacature enz. De heer Ossendorp trok dit amendement in omdat dit voorstel bij de overgangsbe palingen geregeld zal worden. Een poging ook van den heer Ossen- dorp om de gelegenheid voor de ge meenten om hoogere salarissen te ver krijgen, te verruimen, werd verijdeld. De Minister had er principieele bezwa ren tegen, omdat slechts zeer bij uit zondering een dergelijke afwijking moet kunnen plaats hebben. Het amen dement werd verworpen met 35 tegen 32 stemmen. Na eenig debat gingen er z. h. st. door de artikelen 26 dpcies, indecies en duodecies, waarna de heer Ketelaar voorstelde de rijksregeling der onder wijzerssalarissen iedere 5 jaar te her zien, waartegen de minister zich verzet te, als in strijd met het belang van het onderwijs en de onderwijzers. De Mi nister kreeg steun van den heer Lohman, de heer Dresselhuijs viel den heer Ketelaar bij, de heer Ossendorp vond 5 jaar te lang. Het amendement werd ten slotte met 59 tegen 11 stem men verworpen. De vergadering werd hierna ver daagd tot a.s. Dinsdag, nadat de heer Ossendorp een amendement had inge trokken, dat de Voorzitter onaanneme lijk wilde laten verklaren, omdat het buiten het doel van dit wetsontwerp lag. Nederland en België. Op de volgende vragen, Woensdag bij den aanvang der vergadering van de Tweede Kamer door den heer Mar- chant tot den tijdelijken voorzitter van den ministerraad gericht ,Js de regeering in bet bezit van de voorstellen der Belgische regeering be treffende de herziening van de tractaten van 1839 Zoo ja, zal de regeering dan overgaan tot de publicatie van deze voorstellen heeft minister Ruys de Beerenbrouck, de vragen dadelijk beantwoordend, gezegd De besprekingen, door de ministers van buitenlandsche zaken in verband met het verzoek tot herzienig van de tractaten van 1839 te Parijs gehouden, hebben tot dusver niet geleid tot het indienen van voorstellen der Belgische regeering bij de Nederlandsche. Wel heeft de Nederlandsche regeeving ver nomen, welke wenschen 'België aan de conferenties van ministers van buiten landsche zaken te Parijs heeft kenbaar gemaakt. Maar zij is niet in staat te beoordeelen, of de huidige stand van deze besprekingen het in 's lands be lang raadzaam maakt, aan die wen schen op dit oogenblik openbaarheid te geven. Zij moet zich dus van mededee- lingen dienaangaande onthouden. Op de nadere vraag van den heer Marchant of het niet goed zou zijn voor de vaststelling van het antwoord op die voorstellen den indruk te kennen, dien zij maken op het Nederlandsche volk, heeft minister Ruys de Beerenbrouck nog meester worden, niet alleen van den kelder, maar van 't heele kasteel." Nadat hij >nog eens gedronken had, zag de rooverhoofdman naar een schuilhoek om en koos daartoe een vensternis uit, waarin hij gemakkelijker achter de gordijnen kon staan, zonder dadelijk door Capitola bemerkt te wor den en waaruit hij de geheele kamer kon overzien. Na een uur wachtens hoorde de ban diet 't meisje komen. iDe schaakpartij met haar oom had dezen dag langer geduurd,.het was bijna twaalf uur toen Capitola op haar kamer kwam. Het eerste wat haar in 't ook viel, was 't gebak, dat Pitapat op de tafel geplaatst had zij moest er luid mee lachen. „Die gekke meid," zei Cap, „wat denkt ze wel Ze nam het bord met •beide handen op en wilde het wegdra gen, toen bij het omkeeren Mac Donald voor haar stond, die de deur sloot en den sleutel bij zich stak. Het bloed stolde onze heldin in de aderen, ze stond als versteend en kon geen geluid geven. Mac Donald lachte om haar schrik. „Ei, ei," riep hij, „kan de dappere amazone dus ook schrikken?... Ik hield u voor moediger, schoone miss doch nu zie ik, dat uw zenuwen niet veel sterker zijn, dan die eener andepe dochter Eva's." De spottende toespraak van den bandiet bracht 'Capitola weer tot be medegedeeld, dat hij daarop niet kon antwoorden, omdat de besprekingen van zoo subtielen aard zijn, dat de aan wezigheid van den minister van buiten landsche zaken daartoe noodig zou zijn. •De uitbarsting van den Kloet (O f f i c i e e 1). De minister van ko loniën heeft het initiatief genomen tot vorming van een comité tot het verlee- nen van geldelijke hulp aan de slacht offers vin de Kloetuitbarsting. Mr. Vissering, president van de Ne derlandsche Bank, zal ais voorzitter optreden. Z. K. H. de Prins der Neder landen heeft zich bereid verklaart, het eer-voorzitterschap te aanvaarden. Levensmiddelen uit Amerika. De Amerikaansche legatie heeft de N.O.T. bericht, dat blijkens officieeie mededeeling van den War Trade Board der Vereenigde Staten verschepingen van levensmiddelen uit de Vereenigde Staten voortaan rechtstreeks kunnen geconsigneerd worden aan de koopers in Nederland, m.a.w. dat het niet meer noodig is dat deze aan de N.O.T. ge consigneerd worden. Voorts heeft de War Trade Board dezer dagen bekend gemaakt, dat alle verschepingen uit de Vereenigde Sta ten, in doorvoer via Nederland met be stemming voor Eizas-Lotharingen, Zwitserland, België en het bezette ge bied aan den Rijn kunnen worden ge consigneerd aan het Intergeallieerd Handels-Comité te 's-Gravenhage, in- plaats van aan de N.O.T. De ex-kroonprins. Woensdagmorgen te halfzeven is de ex-kroonprins onverwachts op reis ge gaan, in gezelschap van de heeren Muldner, v. Muntheim en burgemeester Peereboom. Per auto ging de reis naar de postboot, welke hen naar de van Ewijcksluis bracht. Hier stond een auto gereed om het gezelschap verder te brengen. In de auto zaten reeds twee heeren. De plaats van bestemming en het doel van de reis zijn nog onbekend. Vogel in Nederland? Het persbureau Vaz Dias seint uit Berlijn De „Freiheitf" beweert, dat de ver oordeelde Vogel uit het Liebknecht- Luxemburg-proces, zich op het Duit- sche gezantschap in Den Haag zou be vinden, waar hij zou wachten op de eerste gelegenheid om naar Argentinië over te steken. Het onafhankelijke or gaan geeft ook een lijst van de namen en andere persoonlijkheden, die bij de vlucht van Vogel behulpzaam zijn ge weest. (Zie „Laatste Berichten"). Mr. H. A. van de Velde, t Op 63-jarigen leeftijd is plotseling overleden mr. H. van de Velde, lid van .Ged. Staten van Zuid^Holland, oud-lid der Tweede Kamer. Mr. Van de Velde behoorde tot de ijverigste leden der anti-revolutionaire partij. Hij was geboren op 9 Sept. 1855, studeerde aan de Rijks Universiteit te Leiden en promoveerde in 1880. Hij 1 was burgemeester van Bodegraven en daarna vele jaren lang van Loosduinen, i waar hij zeer gezien was. Hij werd lid j van Ged. Staten van Zuid-Holland en heeft van 1890 tot 1894 en opnieuw van 1897 tot 1918 zitting gehad in de I Tweede Kamer als afgevaardigde voor Delft. zinning. Vlug herkreeg zij haar tegen woordigheid van geest en overzag rus tig de gevaarlijke positie, waarin zij zich bevond. Hier was 't zaak koelbloedigheid te toonen, want, .indien zij bedaard was, ko.n ze zich wellicht nog redden. „Of mijn zenuwen niet sterker zijn dan die eener andere," hernam Capi tola, „is nog de vraag. Gij ziet, Mac Donald, dat ik al in iet meer beef. Ieder andere had zeker hef bordje laten val len, en zooals ge ziet, zet ik het heel bedaard op zijn plaats. Dat ik op 't eerste oogenblik verschrikte, beken ik, want ik was inderdaad niet op uw be zoek voorbereid. „Op bandieteneer, Capitola, ik be wonder ti riep Mac Donald met vuur „gij zijt het zonderlingste meisje, dat ik ooit zag, en ik beken openlijk, dat het de moeite loont om uwentwil iets te wagen." „Om mijnentwil herhaalde Capi tola verwonderd. „Gij bedoelt toch niet, dat gij om mijnentwil hier binnen geslopen zijt en dat gij andere plannen hebt dan mij te berooven „Gij vergist u, schoone miss," her nam de rooverhoofdman met een hoffe lijke buiging, „wat mij hierheen voerde, was 'i verlangen u openlijk en onom wonden te verklaren, dat ik u vurig bemin en dat ik volgens deze liefde zal weten te handelen." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1919 | | pagina 1