ümmwimm, HET PLEEGKIND 125 1 ■w,_# i»_ «c js a at if WOBIVSDAG 28 MEI BINNENLAND FEUILLETON Stads* en Provincienieuws ADVERTENTIE-PRIJS Van 14 regels 0.80 voor iedere regel meer 20 centbij abonnement speciale prijs. Reclames 40 cent per regel. Dienstaanbiedingen en dlenst- aanvrageri10 cent oer regel, bij con tante betaling. Familieberichten van 16 regels f UO, iedere regel meer 20 cent. ABONNEMENTS-PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Walcheren: ƒ1.85 per drie maanden. Franco door het geiheele rijk 2.20. Week-abonnementen 14 cent Afzon- 4erlijke nummers 3 cent. MORGEN (HEMELVAARTSDAG) VERSCHIJNT DE „VLISS1NGSCHE COURANT" NIET. TWEEDE KAMER. Vergadering van (Dinsdag. Bij den aanvang der vergadering wijdde de voorzitter eenige gevoelvolle woorden aan de slachtoffers van de Kloet. De minister van koloniën sloot zich daarbij aan. Reedq,had de regee ring zich met de Indische regeering in verbinding gesteld om haar hulp aan te bieden. Echter had ze geen antwoord gekregen. Ze wist echter dat geheel Nederland gereed stond om te helpen. Over de bij-akten werd uit ende na gepraat, 't Was nog loven en bieden. De minister handhaafde zijn standpunt en de voorstellers repliceerden uit den treure. In een nota van wijziging is de minister al veel tegemoet gekomen aan de wenschen in de amendementen belichaamd. De minister was alsnog bereid het vakteekenen op te nemen onder de betaalde bij-akten. Dat was de laatste conclusie. Hij bleef niet wei geren handwerken op te nemen, maar wees op de moeilijkheid dat dit vaak buiten de schooi om gegeven wordt. Het was zoo verward dat zelfs de heer Ketelaar verklaarde dat hij het niet meer kon volgen. Alle amendementen werden geslacht met zeer groote meerderheid. Toen kwam de salarieering van de hoofden van scholen. De heer Otto bood op de heer Bul ten wilde de vrije woning laten verval len en vervangen door woningtoeslag de heer van der Molen -wenschte den woningtoeslag te laten betalen door den gemeenteraad. Weer een verwarde discussie. De mi nister nam het amendement-van der Molen over en de heer Bulten trok het zijne in en de amendementen-Otto werden verworpen. Een mager resultaat. De benoeming van Jhr. Loudon. De benoeming van den heer Loudon tot gezant te Parijs is door de Fran- sche pers zeer gunstig ontvangen. De „Débats" schrijft dat deze uitnemen de keuze de talrijke vrienden van Lou don te Parijs verheugen zal, in welke stad de echtgenoote van den nieuwen gezant verscheiden jaren van haar hu welijk heeft doorgebracht en waar vele banden van hechte vriendschap zijn gesloten. 'De belangen van Frankrijk en Ne derland, schrijft het blad, kunnen in geen betere handen zijn dan in die van een zoo oprecht vriend van Frankrijk als de heer Loudon. Zijn gevoelens waarborgen ons, dat de vraagstukken die aan onze beide volken gemeen zijn, steeds in een geest van overeenstemming en op de meest vriendschappelijke vyijze zullen behan deld worden. jhr. Van Karnebeek te Parijs. (Officieel). Het ministerie van bui- tenlandsche zaken deelt mede dat het bureau van den Parijschen gemeente raad aan den minister van buitenland- sche zaken jhr. mr. dr. H. A. van Karne beek verleden Zondag een noenmaal heeft aangeboden, waaraan o.a. aanza ten de préfect van de Seine en de voor zitter van den Conseil Général van de Seine. Voorts wordt medegedeeld dat de minister Maandag 26 dezer door den president dêï Fransche republiek ontvangen werd. ion) De arme vrouw moest haar naam achter haar gehoord hebben of was 't misschien toeval, dat zij op dit oogen- blik omkeek en haar blik dien van haar echtgenoot trof. Zij werd doodsbleek en haar hoofd zonk op haar borst. Het gezicht van majoor Warfield, dat te rood was om ibieek te worden, kreeg een donkerblauwe kleur, en zijn oogen schoten vuur, als wilde h ij hiermee zijn neef en mistress Rocke tegelijker tijd vernietigen. Wegens zijn aanwezigheid voor de rechtbank gaf de majoor aan zijn woe de geen lucht, het scheen veel meer, dat de onverwachte slan de kracht van den grijsaard voor 't oogenblik ver lamde, want hij stond op en verliet met wankelende schreden de gerechtzaal. „Dit zal je mij duur betalen, denkt daarom, Herbert 1" was alles wat de oude Warfield zijn verschrikten neef bij 'f uitgaan toefluisterde. Niemand, zelfs Capitola niet, had dit tusschentooneel bemerkt. Capitola had haar geheele aandacht aan de rede van advocaat Springsfield geschonken, die zij letterlijk wilde weerleggen. Deze pleitte zoo welspre kend mogelijk voor zijn cliënt en poog- Nederland en België. De voorzitter der Tweede Kamer heeft aan den minister van binnenland- sche zaken, tijdelijk voorzitter van den raad van ministers, meegedeeld de vol gende door den heer Marchant inge diende vragen is de regeering in het bezit van de voorstellen der Belgische regeering betreffende de herziening van de trac- taten van 1839? Zoo ja, zal de regeering thans over gaan tot de publicatie van deze voor stellen De liquidatie van het distributiestelsel.. In de memorie van toelichting tot een wetsvoorstel bij de Tweede Kamer ingediend om gelden beschikbaar te stellen voor de laatste 8 maanden van het loopend jaar ten behoeve van de beschikbaarstelling van levensmidde len, schrijft de minister van landbouw, dat het hem voorkomt thans het tijd stip bij uitnemendheid te zijn voor de regeering om op tal van gebieden, waar zij tot dusver heeft ingegrepen, haar bemoeienis te eindigen of nog slechts leidend op te treden. Gaarne erkent de minister dat niet aanstonds geheel met de distributie en 't geven van bijslagen van overheids wege kan gebroken worden een zeer aanzienlijke beperking acht hij echter ook reeds nu mogelijk, zonder dat daarvan ongewenschte gevolgen van belang zijn te verwachten. Een .algeheele beëindiging van ranf- soeneering, distributie en bijslagen neemt hij zich reeds thans voor met betrekking tot visch, vleesch, groen ten, melk, boter, kaas, eieren, gort en havermout bij wijze van overgang zal, totdat de periode van nieüwe aard appelen is gekomen, d.i. dus omstreeks 1 juli, de distributie van rijst en peul vruchten behouden blijven de distri butie van gezouten Amerikaansch spek wordt voortgezet tot half Juni, op weik tijdstip de voorraad uitgeput zal zijn de distributie van aardappelen wordt gehandhaafd tot den nieuwen oogst, om daarna (beëindigd te worden slechts van brood en margarine zal ge durende langeren tijd de distributie worden voortgezet, zij het dan ook, dat voor het eerstgenoemde artikel dezen zomer een geleidelijke prijsver- hooging za! worden ingevoerd. Ter toelichting hiervan merkt de mi nister o.a. op Brood. Het huidige broodrant soen moet voorloopig gehandhaafd blijven. De verstrekking van goedkoop bruinbrood zal worden gehandhaafd. de de rechters te overtuigen, dat Clara Day niet de minste reden had zich over de handelwijze van Lenoir en zijn zoon te beklagen, daar de eerste slechts het beste met haar voor had en de laatste haar oprecht beminde. Als bij het getuigenverhoor de beurt aan Cap kwam, sprak zij met een vuur en een overredingskracht, waarover iedereen verbaasd stond. De advocaat van den kapitein viel haar soms in de rede, als zij naar zijn meening te ver ging, doch hierin vond zij een prikkel te meer om zonder mededoogen de beide Lenoirs aan de openbare verach ting prijs te geven. Capitola sprak zoo krachtig voor de zaak van haar vriendin, dat den advo caat van Clara maar weinig meer te zeggen overbleef. -Bijzonder opzien verwekte haar bewering omtrent het spook, dat zij zelf verzekerde gezien te hebben. „Hef is aan geen twijfel onderhevig", riep zij, „of dit verhaal wordt opzette lijk opgedischt, om de menschen van 't „Spookhuis" verwijderd te houden, op dat de eigenaar-niet gestoord worde in zijn boosaardige plannen. Waarschijn lijk laat zich een persoon als werktuig gebruiken, doch 't is ook mogelijk, dat daar een ongelukkige gevangene leeft, wat ook 't lot mijner arme vriendin Clara geweest ware, indien ik haar met Gods hulp niet (bevrijd had." „Ik moet," voegde dokter Williams er bij, nadat hij verzocht had over dit Peulvruchten. In de zomer periode vervalt de distributie van peul vruchten van zelf en de minister meent dat er geen aanleiding is die distributie in het najaar te hervatten. -R ij s t. Gok van rijst wordt bij wijze van overgang de distributie be neden den kostprijs voortgezet tot 17 Juni e.k. Na 17 Juni za! vermoedelijk verdere verstrekking slechts kunnen geschieden door den vrijen handel. Spek. De regeering zal verder geen spek aankoopen omdat de handel het tegen behoorlijke prijzen kan leve ren, terwijl ook de varkensstapel in ons land snel toeneemt. Visch. Met de verstrekking van regeeringsvisch is de regeering geëin digd wijl dit niet meer noodig was, nu door het deelnemen der stoomtraw lers de hoeveelheid visch aanzienlijk toeneemt. Aardappelen. Het is de be doeling den prijs van 7 ets. per K.G. te handhaven, alsmede de distributie voor een hoofdelijk rantsoen van 5 K.G. per week voort te zetten tot het tijdstip waarop voldoende nieuwe aardappelen beschikbaar zijn, derhalve tot om streeks 1 Juli e.k. Eer- distributie tegen verlaagde prijzen van vroege aardap pelen ligt niet in 's ministers voorne men. Kalkeieren. Wegens de da ling der eierenprijs is er thans nog een reserve van 2.800.000 kalkeieren. De minister meent, dat deze in het komen de najaar tegen den kostenden prijs aan de industrie hier te lande of in het buitenland kunnen worden afgezet. Zeep. De schaarschte aan grondstoffen maakte het dit voorjaar niet mogelijk andere zeeipen dan harde kalizeep te distribueeren. Het ontbre ken van grondstoffen is oorzaak, dat ook de distributie dezer zeep einde Mei dezes jaars gestaakt zal moeten wor den. De minister vertrouwt echter, dat er alsdan voldoende lijnolie be'schikbaar zijn zal om zachte groene of ;gele zeep in de benoodigde hoeveelheid te doen vervaardigen. Schoenen. Door het tot stand komen van den wapenstilstand in Ne- vember ji. zag de minister van oorlog zich in de gelegenheid gesteld uit de militaire voorraden 500.000 paar schoenen af te staar Uit het voorgaande blijkt dus, dat al moge van sommige goederen ook aan vankelijk nog de distributie worden voortgezet, bij het einde dezes jaars slechts de verstrekking van goedkoop bruinbrood en roggebrood zal worden gehandhaafd. -Deze verstrekking zal mede als gevolg van het besteden van hooge garantieprijzen van graan voor den oogst 1919 ook in een deel van het jaar 1920 waarschijnlijk nog moe ten worden bestendigd. De kosten van beschikbaarstelling voor Rijk en gemeenten van 1 Mei tot 31 December 1919 worden geraamd op a. Regeeringsmeel 32.048.660 b. Regeeringsbloem ƒ1.643.750 c. Rogge ƒ12.677.500; d. Aardappelen ƒ5.455.000; e. Margarine 1.200.000 f. Peulvruch ten ƒ1.865.500; g. 'Rijst ƒ1.080.000; h. Spek 1.500.000 i. Kaas ƒ300.000 j. Zeep 637.000. Totaal ƒ58.417.410. Van dit bedrag komt 9| 10 of 52.575.669 voor rekening van het rijk. Patrimonium. De jaarvergadering van „Patrimo nium" werd gisterenmorgen te Amster dam voortgezet. Aan de orde was een voorstel-Sr.eek, punt zijn gedachte te mogen zeggen, „de verklaringen van miss Black nog hiermee aanvullen, dat in den laatsten tijd dezelfde geruchten over spoken omtrent de woning van miss Dav te Willow-Heights in omloop zijn, die ka pitein Lenoir onder toezicht van een vertrouwd agent stelde. Dezelfde witte gedaante, die miss Black beschreef, werd ook in dit huis aan de ramen ge zien, zoodat 't dringend wenschelijk ware, dat vanwege de justitie een on derzoek naar de.ze geheimzinnige zaak ingesteld werd." „Alles schijnt hier -samen te span nen," riep de advocaat van den kapi tein, „om mijn cliënt in een slecht dag licht te stellen, doch zijn goede naam en rechtgeaard karakter zijn te goed bekend, dan dat zulke verdachtmakin gen hem ernstig zouden kunnen scha den." Een- twijfelachtig schouderophalen van dokter Williams bewees duidelijk, wat hij over den goeden naam dacht, terwijl -miss -Day onverholen verklaar de, dat zij den kapitein voor den groot sten huichelaar van de wereld hield. De behandeling werd gesloten, aan de beslissing der rechtbank viet bijna niet te twijfelen, het was zoo goed als zeker, dat ze ten gunste van Clara zou uitvallen. En zoo was 't. Het meisje werd gemachtigd weer naar Willow- Heights te mogen terugkeeren, terwijl haar voogd alleen 't beheer der goede ren werd toegekend. waarin de noodzakelijkheid wordt uit gedrukt bij de regeering aan te dringen op meerdere Zondagsrust bij de poste rijen. Besloten werd dat het Verbondsbe- stuur met den Christelijken Bond van P. en T. personeel over deze zaak na der in overleg zal treden. Een voorstel-Axel bedoelde de jaar vergadering te doen besluiten tot het benoemen van een commissie om te on derzoeken in hoeverre het mogelijk is, invloed uit te oefenen op en samen werking te verkrijgen met de militairen, opdat de Christelijke levensbeschou wing in ons leger doordringe. (Besloten werd in overleg te treden met de militaire commissie en met de Vereeniging Pro Rege. De afdeeiing Den Haag had voorge steld aan de Synoden der protestantseh Chr. kerken in Nederland hun volle aandacht te wijden aan het urgente vraagstuk van de prediking des Woords, in verband met de huidige maatschappelijke toestanden, en steile zich in verbinding met de universiteiten en theologische scholen om aan te dringen op meerdere studie van de so ciaal-ethische en economische beginse len, waarvan de kennis voor het practi- sche leven der hedendaagsche christe nen en niet in het minst voor de predi kanten, onontbeerlijk is. Tevens be doelt het voorstel er bij de afdeelingen op aan te dringen, plaatselijk contact te zoeken met de kerkeraden om de aandacht op de groote geestelijke ze delijke waarde van de -Chr. Soc. actie te vestigen en steun daarvoor te ver zoeken in de prediking en in het huis bezoek. Besloten wordt het voorstel-Den Haag .nader te overwegen en een com missie te benoemen die op de volgende Bondsvergadering over deze zaak zal rapporteeren. Daarna is aan de orde een voorstel- Vlissingen om te trachten tot samen smelting te komen van alie Sociaal- Christelijke Vereenigingen (Protestant- sche) ten einde deze te brengen onder een naam en statuten, afgezien van de namen „Patrimonium", Chr. Nat. Werkmansbond of Maarten Luther, als mede van onderscheidene kerkelijke re ligie, doch die als één man voorstaan één Chr. sociale vereeniging. De voorzitter betoogt dat vroeger reeds pogingen tot fusie zijn gedaan. Patrimonium heeft echter bij den Werkmansbond een blauwtje geioopen, en onder die omstandigheden is 't niet gewenscht dat een voorstel in dien zin thans weer van Patrimonium uitga. Het voorstel wordt van de agenda afgevoerd. Behandeld worden dan de volgende voorstellen van het Venbondsbestuur le. over te gaan tot het instellen van een Centrale Raad, te vormen uit afge vaardigden van Provinciale Bonden of van Ringen 2e. te besluiten tot uit breiding van het Centraal Bureau, voorloopig in dier voege, dat een amb tenaar wordt aangesteld, die zich ge heel aan den arbeid van dit bureau kan wijden 3e. om te benoemen een com missie van redactie voor propaganda- lectuur en andere geschriften 4e. om de door de afdeelingen aan het Ver bond te betalen contributie te verhoo- gen met twintig cent per lid en per jaar. witte- en bruinbroodprijzen geen spra ke kan zijn, omdat de vroegere regeling ongeveer 10 mitiioen per maand kostte. De minister was evenwel bereid de verdere verhooging,speciaal der bruin- broodprijzen, zoo lang mogelijk uit te stellen en zegde eveneens een verhoo ging van het aardappelrantsoen toe. en circulaire zal spoedig door den mi nister aan de burgemeesters worden verzonden. VLISSINGEN, 28 MEI. De witte- en bruinbroodprijzen. -Het bestuur van het Nederlandsch Verbond van Neutrale Vakverenigin gen heeft een conferentie gehad met den minister van landbouw, waarin de ze mededeelde, dat van verlaging der Nog denzelfden dag trok Clara met mistress Rocke weer in 't huis haars vaders. De ontvangst, die Herbert vanwege majoor Warfield ten deel viel, behoe ven we niet te schilderen, daar onzen lezers het opvliegend karakter van den ouden driftkop genoeg bekend is. Herbert liet zijn oom uitwoeden en ook Capitola achtte het raadzamer zijn toorn door opmerkingen, die ze anders wel eens maakte, niet te verhoogen. Eerst als de oude heer rustiger werd, waagde Herbert de redenen op te noe men, die hij voor zijn handelwijze ge had had. „Gij zult niet miskennen, beste oom," zei hij, „dat ik het goed meende. Ware de kapitein aanwezig geweest, ik zou hem tot de verklaring gedwongen heb ben, dat zijn handelwijze een uitvloei sel was van zijn diepen haat en wrok jegens u, waardoor duidelijk de on schuld uwer echtgenoote bewezen was. Een verzoening tusschen u en mistress Rocke zou stellig gevolgd zijn... een verzoening, beste oom", voegde Her- bert er bij, „waarnaar u zoo ik uw hart niet valsch (beoordeel reeds lang verlangt." Herbert had goed gezien. Zelfs op dit oogenblik •woelde een bittere smart in de borst van den majoor, die hij te vergeefs poogde te onderdrukken of door uitbarsting van toorn te verber gen. Hij wou niet laten merken, dat 't weerzien van zijn echtgenoote hem AGENDA VAN HET DISTRIBUTIE BEDRIJF. VRIJDAG 30 MEI Uitreiking van bonnen voor mans sokken op Vrijdag en Zaterdag a.s. aan hen, die aangeslagen zijn in de 4e, 5e en 6e klasse van den H. O. voor zoover de voorraad strekt. Aanvulüngsbroodkaarten. dn verband met den maatregel dat de verstrekking van levensmiddelen in na- tura aan militairen, die zelf voor hunne voeding moeten zorg dragen, met 1 juni 1919 zal eindigen, zullen aan deze militairen, 'voorkomende op den staat dd. 23 dezer aan ons ingediend door de garnizoens-commandant, twee aanvul lingsbroodkaarten worden verstrekt en behooren zij zich, ingevolge schrijven van genoemden commandant, zich ten onzen kantore te vervoegen ter beko ming van de noodige levensmiddelen kaarten en bonboekjes. Klei-aardappeleu. Handelaren, die geen cf niet vol doende aardappelen hebben bekomen bij de laatste uitreiking kirnen ueze bekomen aanstaanden Vrijdag op de gioenten- en fruitveilingsterreinen Na vooraf te zijn besteld kunnen die aardappelen per wagen geleverd worden. Jam etc. Bestellingen op jam, kindermeel en puddingpoeder worden ingewacht Vrij dag lu scben 9 en 12 uur op het dis- tribuiiebureau Groentevaten. Als uiterste dag van inlevering der ledige groentevaten wordt gesteld 31 Mei 1919, van des morgens 911 uur. Staatscourant No. 122. Deze ligt ter lezing o.p het distribu tiebureau en bevat Met I Juni 1919 opheffing van het Rijkskantoor voor zeep en de daaraan verbonden commissie, benevens intrek king der verbodsbepalingen op kool zure potasch en kaliioog Opgaaf van beschikbare voorraden kaas met recht van uitvoer. Inlichtin gen worden verstrekt op 30 Mei 1919 door het Rijkskantoor voor melk en zuivelproducten, afdeeiing kaas, fe 's-Gravenhage. Biedingen worden in gewacht aan voornoemd kantoor, Prins Hendrikplein 11, te 's-Gravenhage, uiterlijk 4 Juni 1919, doch biedingen voor kleinere hoeveelheden dan 50.000 K.G. worden niet aangenomen. Verdere bijzonderheden geeft de Staatscourant voornoemd In de maand October 1919 zullen cur sussen ter opleiding van tuinbouwvak- onderwijzers geopend worden. Aan meldingen voor vruchtenteelt, groen- tenteelt of teelt van siergewassen moe ten vóór of op 1 Juli worden ingezon den bij den inspecteur van het land bouwonderwijs te 's-Gravenhage diep getroffen en in zijn hart gevoelens had gewekt, die hij reeds lang verstikt meende te zijn en waartegen zijn kop pigheid zich vergeefs verzette. „Bah," riep hij op zijn gewonen ru wen toon, doch zijn stem beefde eenigs- zins, „wat weet jij van de gevoelens van mijn hart. Bekommer je over je eigen hart en niet om 't mijne, want 't is een ondankbare zaak den vrede stichter te willen spelen, als men van de onverzoenbaarheid der partijen overtuigd is." „Doch ik ben van 't tegendeel over tuigd," hervatte Herbert warm. „Ik weet, dat mistress Rocke u nog altijd bemint. Zoo vaak ze mij over u sprak, bewees dit ieder woord. Geen verwijt over den geheelen smaad, geen klacht over de ellende, die zij twintig lange jaren verduurd heeft, kwam over haar lippen. „Mijn echtgenoot moest zoo over mij denken, de schijn was tegen mij," daarmede verontschuldigde zij de hardheid, die zij ondervond van uw kant." „O, zij wist altijd de zachte, de toe gevende te spelen," hernam de majoor. „Dit alles is list en bedrog, alles 'bere kende huichelarij en juist daarom haat ik haar..." j „Een gedwongen haat, beste oom," viel hem (Herbert in de rede, „en die verdwijnen zal, zoodra men u de be wijzen van de onschuld uwer vrouw levert." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1919 | | pagina 1