Wisüinp en de „Zeeland". HET PLEEGKIND MAANDAG 26 MEI. Stads- en Provincienieuws FEUILLETON BINNENLAND ££c£&js.ajj$ «sss» ^0» 133 ging met ƒ28.000 en de inkomstenbe lasting zelfs met ƒ967.000. De nieuwe dividend- en tantièmebelasting gaf een opbrengst van 226.000, terwijl de ver mogensbelasting ƒ304.000 meer dan verleden jaar opleverde. De suikeraccijns echter daalde met een bedrag van ƒ952.000, waartegen over de wijnaccijns en die op het ge distilleerd resp. stegen met ƒ17.000 en ƒ1.009.000. De zoutaccijns gaf 137.000 en die op (bier ƒ27.000 minder, maar het geslacht ƒ341.000 meer. Uit de zegelrechten werd een hoo- gere opbrengst verkregen van 123.000 uit de registratierechten van ƒ400.000, en uit de successierechten van 72.000. ■Maar, gelijk wij zeiden, de invoer rechten spanden de kroon. De meerdere opbrengst was ƒ1.738.000 en bedroeg in het geheel 4 maal het cijfer van April 1918. In dezelfde verhouding steeg de opbrengst van het statistiekrecht, dat bij een ontvangst van 75.770 in April 1918 thans een opbrengst gaf van ƒ431.392. Vermelden wij nog dat de domeinen stegen met ƒ8000, dan blijven ten slotte te vermelden de loodsgelden, die ibijna 6 maal het bedrag van het vorig jaar opleverden, nl. 70.662 tegen ƒ12.375. Door deze goede uitkomsten is de opbrengst over de eerste vier maan den van dit jaar 80.580.492.92 /2 te gen ƒ76.612.530.21 in hetzelfde tijdvak -van 1918, zoodat we thans vooruit zijn 3.967.962.711/2- („Nieuwe Ct.") De Rijkskolen-distributie. iHet ,,-Ned. Correspondentiebureau" meldt Naar aanleiding van het bericht, dat de kolendistributie met Augustus a.s. zou worden opgeheven, kunnen wij van de meest betrouwbare zijde mededee- len, dat, ofschoon wijzigingen in de kolendistributie wel in overweging zijn, van opheffing geen sprake is. Naar aanleiding van deze tegen spraak deelt de „N. Ct." mede geen reden te hebben om de juistheid van hun bericht omtrent de bestaande voor nemens in twijfel te trekken. Aanvoer van Dultsclie steenkolen. Men seint aan het „Hbld." uit Zeve naar Sedert Vrijdagavond is onverwachts de aanvoer van steenkolen uit Duitsch- land hervat. Uitgezonderd Zondags zullen nu weer geregeld twee steenko- Ientreinen daags hier aankomen, welk aantal vermoedelijk zal worden uitge breid. Haag, de heer Van Leeuwen en kind, de heeren Rouwenhorst en Fischer en een kind van den heer Hamacher, ter wijl mevr. Hamacher zwaar gewond is. Een overstrooming van de kali Konto heeft geen doorbraak, doch we! schade aan irrigatiewerken veroorzaakt, waar door de bevloeiing onderbroken is. De stand van de Brantasrivier is niet ver ontrustend. In een groot deel van 'Kediri en Ma- lang, waar de asch-regen aanzienlijk was, wordt mislukking van den rijpen den padi-aanplant gevreesd als regen uitblijft. Het „Vad." maakt de volgende aan- teekening Verraderlijk als altijd heeft de Kloet zich plotseling in al zijn geweld doen kennen, voor zoover we weten, zonder eenige voorafgaande waarschuwing, met het gevolg, dat duizenden inlan ders en een 17-tal Europeanen het slachtoffer zijn geworden van deze vul kaan-uitbarsting. Eene belangrijke beschrijving van de ontzettende vernieling, ook aan de om gelegen streken aangericht, door den Kloet en den Smeroe, naar aanleiding van hun laatste uitbarstingen in 1909, vinden we in mr. Vissering's belangrijk werk, getiteld Geweldige Natuur krachten. De Kloet, in Kediri op de grens van Pasoeroean, reikt met zijn hoogsten top slechts tot 1731 M. boven de zee. Doch zijn werking is verscjjjifkkelijk. Op het onverwachtst braakt hij vele verschrikkingen uit roodgloeiende steenen en heete modder slingert hij dan wijd om zich heen kokend water in millioenen kubieke meters en heeten stoom met giftige dampen stoot hij uit; daarna spreidt hij als doodskleed, als ware het om zijne verwoestingen te bedekken, een verstikkenden aschre- gen uit, die de omgeving een en al door maakt en zich zelfs over afstanden van 600 tot 700 K.M. en meer doet gevoe len." En al dat gruwzame heeft soms plaats in slechts enkele uren in het jaar 1848 in slechts twee uren tijds. Dan zwijgt hij weder en blijft loerend zwijgen 9 tot 13 jaren in 1909 was het zelfs 37 jaar lang. Deze schildering van mr. Vissering schijnt thans weder bewaarheid, gezien het groot aantal verongelukten bij de ramp. De geheele omgeving draagt het ken merk van deze geweldige natuur krachten. ADVERTENTIE-PRIJS Van 14 regels ƒ0.80 voor iedere regel meer 20 cent bij abonnement speciale prijs. Reclames 49 cent per regel. Dienstaanbiedingen en dienst- aauvragen 10 cent oer regel, bij con tante betaling. Familieberichten van 6 regels f 1.30, iedere regel meer 20 cent ABONNEMENTS-PRIJS Voor Viissingen en gemeenten op Walcheren: ƒ1.85 per drie maanden. Franco door hel geheele rijk 2.20. V/eek-abiOnnemenlen 14 cent. Afzon- led Üke nummers 3 cent. VI. DE „ZEELAND" EEN NATIONAAL BELANG. De heer M. Laernoes heeft in de Za terdag gehouden zitting van den ge meenteraad het volgende gezegd over het nationaal belang van „de Zee land" Ten onrechte bekijkt men de „Zee land" als een Zeeuwsch of een Vlis- singsch belang. Natuurlijk is de „Zee land" dit in hooge mate, maar boven dit alles is de „Zeeland" een nationaal, een Nederlandsch beiangs mits Viis singen de haven zij en blijve. Verlaat de „Zeeland" Viissingen dan is de veertigjarige strijd om een Neder landsch aandeel in het wereldverkeer "utteloos geweest. De „Zeeland" heeft zich in die veer tig jaar een aandeel in het wereld post en passagiersverkeer veroverd, waar aan ons land vóórdien geen deel had. Dit was uitsluitend in handen van. de 'Engeische, Fransche en Belgische'lij nen die op de kortste zeerouten van het kanaal varen. De eenige kans voor Nederland om van dit groote wereldverkeer ook iets over ons land ie bekomen was natuur lijk de haven te gebruiken die daarvoor niet alleen geschikt was maar die ook de kortste zeeroute aanbood. Prins Hendrik zag dat reeds toen in 1873 de haven van Viissingen werd ge opend en met taaie volharding hield hij vast aan zijn voornemen om een mail dienst tusschen Viissingen en Queens- boro tot stand te brengen. Vele jaren van strijd en volharding heeft het gekost een rechtmatig aandeel in het postverkeer, dat geheel over Ostende en Calais ging, machtig te worden. Dank zij de medewerking der Nederlandsche spoorweg.-Mij. werd dit doel in de laatste jaren vóór den oorlog volkomen bereikt. Thans dreigt men dit Nederlandsch belang geheel te vernietigen door de eenige lijn, die het mogelijk maaki dat Nederland een deel van dat wereldver keer tot zich trekt, te vermoorden, door haar te dwingen hare haven, d.w.z. de „backbone" van de „Zeeland", te ver laten en het veld voortaan vrij te laten voor hare mededingsters in België en Frankrijk. Zonder twijfel zou het aan de Neder landsche spoorwegen eenige opóffering kosten om, tot meer normale toestan den zijn weergekeerd, een behoorlijken treindienst te geven, doch is dat niet te rechtvaardigen, waar het een natio naal, een Nederlandsch belang geldt om een eenmaal met groote opoffering en strijd verkregen aandeel in het we reldverkeer te behouden De strijd van de „Zeeland", eenmaal glansrijk doorstaan en met succes be kroond, opnieuw te beginnen van uit 58) „Dit, lieve moeder, verwacht en hoopt van u, uw dankbare Traverse." „Arme zoon f" zei mistress Rocke, als ze den brief gelezen en weer opge vouwen op tafel gelegd had, „gij weet niet wat gij van mij verlangt Ik zou het „Spookhuis" betreden, z ij n huis Hoe is dit mogelijk na de gebeurtenis sen, die mijn zoon ombekend zijn En toch," voegde zij er bij, „zal ik het moeten doen, anders zou Clara mij een ondankbare noemen." „Dat zal ik nooit, lieve moeder," riep op dit oogemblik de stem van een jong meisje, dat ongemerkt door de geopende deur was binnengetreden en een oogenblik later in de armen harer moederlijke vriendin lag. Het was Clara. Onze lezers kunnen zich de vreugde voorstellen, waarmee mistress Rocke het lieve kind aan haar hart drukte. W.at hadden ze elkaar veel te vertellen en te vragen 1 Na het sober ontbijt, dat mistress Rocke hare jeugdige vriendin voorzette, vertelde Clara alles, wat zij sedert haar vertrek van Willow-Heights beleefd aan de Nederlandsche kust, meer Noordelijk gelegen havens, is nutte loos. Als het van Viissingen uit, de meest zuidelijke en best gelegen haven van ons iand, de kortste route biedende overtocht, reeds een menschenleven heeft gekost, een plaats onder de zon in het wereld-snelverkeer te veroveren dan is het niet denkbaar dat van Noor delijker gelegen' havens de concurrentie met Ostende en Calais mogelijk zou zijn. Met het verdwijnen van de „Zeeland" van Viissingen zou een Nederlandsch belang worden opgeofferd, een parel uit de oranjekroon, een Nederlandsch monument, een Nederlandsche bron van welvaart, een band van Zuidelijk geïsoleerde provinciën met het vader land worden vernietigd. Dat alles zou geschieden omdat men bezwaar maakt een onpelukkigen treindienst wat te verbeteren en ver snellen, want zonder treinen kan men Zeeland toch niet laten. Meer dan een behoorlijken trein per dag is onmis baar en veel meer kan het niet kosten om die ook dienstbaar te maken aan het doorgaand verkeer, tot zoolang de i toestanden normaler worden, naar ge- j lang waarvan alsdan de dienst kan j worden uitgebreid. i Laat men dus vooral bedenken dat niet alleen en in de eerste plaats een provinciaal een stedelijk belang bij de „Zeeland" betrokken is, maar in hoofd zaak een nationaal belang. Laat men niet het veld ruimen voor onze concur renten, die zullen lachen indien zij zon der eenige inspanning heer en meester worden in het groote post- en passa giersverkeer der wereidrouten. De groote nationale zangwedstrijden in Den Haag. Zaterdagavond zijn de groote zang wedstrijden van het Haagsche koor „Onder Ons" in het Kurhaus te Sche- veningen geopend in tegenwoordigheid van de beide Koninginnen en den Prins. Burgemeester Patijn hield daarbij een rede. In verband hiermede was een annexi- onistische betooging op touw gezet, naar aanleiding van het feit dat een groot aantal zangverenigingen uit Zeeuwsch-Vlaanderen en uit Limburg aan de wedstrijden kwamen deelnemen. Li het eere-comité hadden zitting ge nomen de ministers van binnenlandsche i zaken, van ooriog, van onderwijs c.a., de Commissarissen der Koningin in 1 Zeeland en in Limburg, de voorzitter en eenige leden van de Tweede Kamer en de burgemeester van 'Den Haag. In de residentie werd druk gevlagd. Veie werkgevers hadden hun personeel vrij gegeven. De zangers uit het Zuiden werden aan het station van de Holland- sche Spoor afgehaald toen zij des mid dags ten 3 uur met extratreinen uit Rotterdam aankwamen. Burgemeester Patijn, vergezeld van eenige comitéleden, heette de zangers welkom, die met groot gejuich werden begroet, vooral toen de Zeeuwsche boerinnetjes verschenen. Er vormde zich een lange optocht, ieder deelnemer droeg een kaart met het opschrift „Geen annexatie van Nederlandsch grondgebied." Voorop ging de muziek van de hu zaren, daarop kwamen de comitéleden, een groot aantal Haagsche zangver- eenigingen met de banieren, de feest vierende vereeniging „Onder Ons" en wederom andere, zangvereenigingen. Telkens zag men opschriften als „Zeeuwsch-Vlaanderen in Nederland had, totdat z;i door de kloeke daad van Capitela verlost werd. „Nu is het mijn plan", zoo besloot zij, „dokter Williams te verzoeken, dat hij zich opnieuw voor mij tot de recht bank wendt, indien wij nu bewijzen, hetgeen nu niet moeilijk zal vallen, hoe ver mijn voogd zijn macht over mij te buiten ging, twijfel ik er niet aan of de rechter zal een anderen voogd benoe men of tenminste de laatste wilsbe schikking mijns vaders omtrent mijn verblijf fe Willow-Heights doen nale ven." „God geve hef, mijn kind," hernam mistress Rocke. O, die Lenoirs Er zijn geen grooter huichelaars dan zij, geen gevaarlijker menschen dan deze kapi tein en zijn zoon Doch wij zullen op de Voorzienigheid vertrouwen, God zal u helpen „Indien ik slechts verkrijgen kan," zeide Clara, „dat ik met u, lieve moe-' der, mijn geliefd Willow-Heights kan betrekken. Het is immefs nog onbe woond, niet waar ofschoon mijn voogd het wilde verhuren." „ja, hef is ledig," hernam mistress Rocke, „en wel om een zonderlinge en kinderachtige reden." „En die is vroeg Clara nieuws gierig. „Denk eens aan, lieve Clara, men zegt, dat het in uw huis spookt. Er zijn menschen, die beweren, des nachts een één „Wij willen blijven wat wij zijn Nederlanders 1" enz. Langs den geheeten langen weg stond de minigte geschaard. De stoet trok van het station naar hei Spui, door de Wagen-, Veene- en Hoogstraten naar het Voorhout. De Koningin-Moe der kwam met gevolg op het balcon. De huzaren speelden het Wilhelmus. De Zeeuwen en Limburgers zongen liederen. Na deze ovatie, waarvoor de Konin gin-Moeder vriendelijk dankte, ging de optocht naar het Huis ten Bosch. De Koningin, de Prins en Prinses Ju liana verschenen met gevjolg op de trappen van het huis. Naast de konin gin stonden de voorzitter van de Twee de Kamer en minister Ruys de Beeren- brouck. De leden van het comité voeg den zich bij het hooge gezelschap. Nu begon het défilé der vereenigin- gen over het voorplein. De Zeeuwen en de Limburgers kregen de eereplaa.tsen en bij hun optreden begon er een harte lijke ovatie, waarna de vereenigingen uit het Zuiden hare liederen zongen. De kapel van de jagers speelde „Lim burg mijn vaderland en „Wij willen Holland houden", liederen welke door allen, ook door de Koninklijke Familie, werden meegezongen. De Koningin onderhield zich min zaam met verschillende bestuurders. Toep daarna het muziekcorps van „Klein maar Dapper" het Wilhelmus i inzette, zongen allen met ontbloot hoofd mede. De heer Van der Hamer las een oor konde voor welke namens het comité aan de Koningin werd aangeboden. De Koningin 'bracht hiervoor dank met de verzekering dat zij deze groot- sche betooging nooit zou vergeten. Zij dankte het bestuur zooveel te hebben gedaan om de Zeeuwsche en Limburg- sche jongens welkom te heeten. 'Het défilé werd herhaald. De Zeeu wen en Limburgers hielden daarbij halt en juichten de Koninklijke Familie toe. Daarop trok de geheele stoet naar de Maliebaan waar 'hij uiteenging. De j vereenigingen uit het Zuiden waren aan een feestmaal de gasten van „Onder Ons". Zondagmiddag zijn de Limburgsche en Zeeuwsche zangers door H. M. de Koningin op het 'Huis ten Bosch ont vangen. Rijksmiddelen. De verbeterde tijdsomstandigheden drukken haar sfem'pel up de geldmid delen van den Staat. De opbrengst van 's 'Rijks middelen over de maand April toont dit duidelijk aan. Vergeleken bij haar naamgenoot van het vorig jaar heeft April meer dan 2y2 millioen gul den hooger opbrengst. Slechts voor een gering gedeelte hebben de directe 'belastingen daartoe bijgedragen. Ook de successierechten, die nu en dan voor een aangename ver rassing zorgen, hebben dit avans niet op haar rekening, en de accijns op suiker, die eveneens nu en dan bij draagt aan een flink accres, heeft zich in de afgeloopen maand zelfs in dalen de lijn bewogen. Juist die middelen echter welke ver band houden met de levendigheid van het handelsverkeer en met onze econo mische verhoudingen, hebben de flinke stijging van de opbrengst veroorzaakt. Het zijn de invoerrechten, het statis tiekrecht en de loodsgelden, welke haar hebben veroorzaakt terwijl de aan zienlijke vermeerdering van den ac cijns op het gedistilleerd ook niet on opgemerkt kan blijven. Stellen wij de cijfers van de maanden April 1918 en 1919 naast elkander, dan blijkt, dat de grondbelasting achteruit- blauw licht aan het raam gezien te hebben. Gisterennacht zouden de buren een witte gedaante aan het raam be merkt en een akelig gejammer gehoord hebben." „Een gejammer... gisterennacht?" herhaalde Clara, terwijl zij zich het akelig tooneel herinnerde, dat in het „Spookhuis", voor zoover zij het ge hoord had, moest zijn voorgevallen. „Blijkbaar staat dit in verband met een misdaad, die onmiddellijk in mijn na bijheid, in een kamer boven mij ge pleegd is. Oordeel maar zelf," voegde Clara er bij, terwijl zij haar moederlijke vriendin breedvoerig begon te vertel len, wat zij dien nacht in 't „Spook huis" beleefd had. Met gespannen aandacht volgde mistress Rocke het verhaal van haar jeugdige vriendin en beaamde volko men haar vermoeden, dat door de twee Lenoirs een misdaad begaan was. Waarschijnlijk was iemand naar Wil- iow-Heights vervoerd, want Clara had duidelijk, naar 't scheen, een lijk de trap af hooren sleepen en dadelijk daarna een rijtuig hooren wegrijden, waarin kapitein Lenoir zeker iemand naar Willow-Heights vervoerd had. Dat de buren gejammer gehoord had den, deed vermoeden, dat bedoelde persoon niet vermoord, maar wel zwaar gewond hier gebracht was, waar zij onder toezicht van een agent Geen stemplicht, doch meldingsplicht. 'Het „Hbld." meldt Toen prof. mr. D. P. D. Fabius Don derdag in de Schinkelschool te Amster dam verscheen, waarin het stemdistrict is gevestigd op zijn oproepingskaart vermeld, gaf hij aan den voorzitter van het stembureau zijn oproepingskaart terug en weigerde een stembiljet in ont vangst te nemen wij! de wet hem niet tot stemmen verplichtte. Er bestond slechts m e 1 d i n g s - of opkomst plicht, géén stem plicht. Professor verzocht den voorzitter nadrukkelijk deze weigering om te stemmen in het procesverbaal te ver melden. De uitbarsting van de Kioet. Bij de uitbarsting van de Kloet wor den als omgekomen opgegeven de heer De Man, de heer en mevr. Arriëns en kind, de heer en mevr. Boekhout en twee kinderen, de heer De Boer, che mist Insulinde, mevr. Bruggeman rgasareggi.Bpj.'M sa eaanas van Lenoir gevangen gehouden werd. Beide vriendinnen bespraken nog lang deze gewichtige gebeurtenis, die zij ook aan dokter Williams wilden meedeelen, om een onderzoek te doen instellen en begaven zich eindelijk ter ruste beiden gelukkig weder ver- eenigd te zijn. Den volgenden morgen vinden wij mistress Rocke en Clara reeds vroeg tijdig op weg naar het ongeveer twee uur verwijderde Staunton. Uit voor zichtigheid waren ze te voet gegaan, daar ze op 't spoor wel eens den kolo nel konden treffen, die zeker druk in de weer was met zijn voorvluchtige pupil te zoeken. Te Staunton aangekomen, vervoeg den ze zich dadelijk 'bij dokter Wil liams, die gelukkig thuis was en de dames met blijde verrassing ontving Clara weer te zien was voor hem een heel onverwacht toeval. Clara deelde hem 't voorgevallene mee, waarbij de goede dokter niet kon nalaten aan zijn verontwaardiging lucht te geven. „Gij hebt wellicht gehoord, lieve miss," zei 'hij, „dat de vorige rechter verplaatst is. De nieuwe is, God zij dank, onomkoopbaar een groote zeldzaamheid in ons veelgeprezen Amerika. Hij kent alleen plicht en wet. Indien wij hem uw goed recht bewij zen, zal alles goed afioopen. Toch zul- VLISSINGEN, 26 MEI. AGENDA VAN HET DISTRIBUTIE BEDRIJF. DINSDAG 27 MEI Maximumprijslijst. Een beperkt aantal van deze lijsten, bijgewerkt tot 21 Mei, zijn te bekomen aan onze afdeeling vetten in het dis tributiegebouw. Wittebrood-kaart. Het Rijksbureau voor de distributie van graan en meei te 's Gravenhage deeit mede dat omtrent de opheffing van de wittebrood-kaart nog niets met zekerheid kan worden medegedeeld. Amerikaansehe bloem. Het Rijksbureau voor de distributie van graan en meel te 's Gravenhage deelt mede dat voor ui'slui'end banket bakkersbedrijven geen Amerikaansehe bloem wordt beschikbaar gesteld. len wij goed doen een advocaat te ne men, daar uw voogd dit ook wel zal doen. Zoolang tot de rechtbank beslist heeft, blijft gij bij mij, miss, en ook na tuurlijk mistress Rocke. Hier ziji gij beiden veilig." Ciara dankte den braven dokier har telijk en nam zijn welwillend aanbod aan. „We willen geen tijd verliezen," ging mr. Williams voort. „Mistress :R?.cke.. z.a' 200 K°ecl zijn, dadelijk in mijn rijtuig naar hare woning terug te rijden om alles in te pakken en mee te nemen, wat gij voor een verblijf van eenige dagen alhier noodig hebt. On- dertusschen ga ik naar mijn advocaat, een bekwaam jurist, die zich met hart en ziel uw zaak zal aantrekken. Gij, lieve Clara, kunt zoolang in mijn bi bliotheek 'blijven, binnen een half uur ben ik terug." 's Avonds verscheen de advocaat, om zich door Clara van alles te laten onderrichten, wat hij noodig had te weten. Op haar kamer schreef Ciara een langen brief aan Traverse, waarin zij echter niets van de aanstaande veran dering vermeldde. „Het zou hem maar ongerust ma ken," zei ze tot mistress Rocke. „We weten ook nog niet, hoe het proces zal afioopen, ofschoon ons de beste hoop gegeven is. We moeten dus afwach ten." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1919 | | pagina 1