s! Dagmeisjs jh vrouw Lijst) i I \JP %J I Ëuï WOENSDAG ai MEI Viissingen en ris „Zetland". HET PLEEGKIND i^iliovEizioHT. gemeentebestuur feuilleton ""binnenund"" Irg I Jtfsi i«8 T Ing III 2 een nette 119 4919* liresMevr. \V!jS |je Buskenstraat 59. ivor.ds van 8-9 uur. |>f ee.'der een nette tg.v Loon naar be- Idhuissiraai 58. loop- en winkel- t>KO;< itegen 1 Juli a s., Itwee personen, liefst een. Aanvangsaiaris |maand, vrij vvascb, en 5 avonden in de leven motto „Dienst- lu „Vliss. Courant". |aagd een |g of Dinsdags om Adresbureau „Vlis- rant". pnd gevraagd een It 18 (beneden). lor halve dagen. Ihoflaan 5. isi-lsclieppii m komvisit M. d eb u f i 11 e d a in. Ivertrek in Mei v. £c:t I v.Midd 7.— 7.~ 7. -I 7.— ben wordt des mor» ■varen. Ite bekomen J N V Transport en |v-h. Erven G. VOS 3 EENHOORN; IN OOSTERHOUT- |p- AP?FN( \I 5cherij. Ihe Stoom Chem. lij en Ververij jafharding". Ibeyerman. Telefoon 50. leiding. kVATERLEIDiNG- kCHAPPIJ. It 2. Telefoon 64. Jiratie van binnen- Banitaire Artikelen. Indelaren. I AARTSEN. enstraat 62. i d. Eist <S Bueno, (till. Likeuren. Lim. hMMERMAN. kat 8. Tel. Int. 46. (oor zuivere Bor- Tjnen en Advocaat. pi \RDENTUIGERIj. IHMELZER. 9. Reis-, School- en pn. Reparatie-inr. EEPSTUIGERIJ. JBENS <S ZONEN. Tel. 290. en Aannemers- brialen. IBURC 2HU1T- EN ^NKETBAKKERIJ» RWAARDER. hoek Paspoortstr. kbak en Kleingoed |stgelegenheden. JLON1ALE COMESTIBLES. AOND Lzn. (traat A 83. annex Meiksakm [fé- Biljard. advertentie-prijs Van 14 regels ƒ0.80 voor iedere regel meer 20 centbij abonnement speciale prijs. Reclames 40 cent per regel. Dienstaanbiedingen en dienst- aanvragen 10 cent oer regel, bij con tante betaling. Familieberichten van 16 regels f.30, iedere regel meer 20 cent. abonnements-prijs Voor Viissingen en gemeenten op Walcheren: 1.85 per drie maanden. Franco door het geheele rijk: ƒ2.20. Week-abonnemenien 14 cent. Afzon- ierlijike nummers 3 cent. studiebeurzen. ■Burg. en Wetli. der gemeente Viis singen Ibrengen ter algemeene kennis, dat de bestuurders-Collatoren van het „Hendrik Nannes en Catrijn Epes leen" te Bolsward voornemens zijn over te gaan tot de begeven van één of twee studiebeurzen. Jongelieden van 12 tot en met 23 ja ren uit het geslacht der stichters, wier ouders niet in staat zijn uit eigen mid delen hunne studie te bekostigen, wor den uitgenoodigd zich voor mededin ging schriftelijk aan te melden bij den heer D. N. Zuithoff te Bolsward, onder overlegging van eene geboorte-acte, aanwijzing van genoten onderwijs en, zoo noodig, bewijs van afstamming, vóór of op 3 Juni e.k. Viissingen, 20 Mei 1919. Burg. en Weth. van Viissingen, M. LAERNOES, L.B. De Secretaris, J. P. v. ROSSUM Jr. ii. Waarom en hoe is de maatschappij „Zeeland" in Viissingen gekomen Daartoe moeten wij een kleine halve eeuw in onze geschiedenis terug, naar den tijd toen Willem III over Nederland regeerde. Het Huis van Oranje is een Vorsten huis, dat door den wil van de bevol king zelve het bestuur over Nederland heeft verkregen het zou ons te vér voeren om de geschiedenis op te halen van af de zestiende eeuw, maar wij mogen als bekend aannemen dat de Stadhouders en de Koningen evenals onze Koningin in innige gemeenschap hebben geleefd met de bevolking en dat zij inderdaad hebben trachten te bvorderen de welvaart van ons land. 'Een schitterend voorbeeld daarvan is zeker geweest de regeering van Wil lem MI en om ons te beperken tot Viis singen, brengen wij in herinnering dat de Koninklijke maatschappij ,,de Schel de" is gesticht op initiatief van den Koning zelf en dat de maatschappij „Zeeland" is gesticht door 's Konings broeder, den populairen Prins Hendrik. En waarónr koos Prins Hendrik juist Viissingen uit als plaats van waar de „Zeeland" zou moeten varen Het ant woord ligt voor de hand Viissingen is de Nederlandsche haven van waar men het kortste traject heeft naar Lon den, maar buitendien Viissingen heeft de veiligste haven van Nederland. 94) Clara speelde voortreffelijk haar rol. Zij sloeg met de rijzweep, neuriede een liedje in den langen gang, en liep de trappen af tot op de binnenplaats, waar zij Wool zag staan met den ponny van Capitola. Zelfs foen zij Dorkey ont moette, liet Clara niet den minsten schrik merken. „Zoo, gaat u weer vertrekken zei- de het leelijke wijf op knorrigen toon. „Indien ik u een goeden raad mag ge ven, kom dan niet gauw weer", voegde zij er ibij, „want gij zult wel bemerkt hebben, dat gij hier te veel zijt." 'De vermomde Clara keek de oude van ter zijde aan en trok verachtelijk de schouders op. Natuurlijk antwoord de ze niets, om zich niet door haar stem te verraden. „Ga maar met uwen trots", riep haar Dorkey na, „en veracht mijn woorden, zoo ge wilt. .De dag van berouw za! nief uitblijven." Wool kwam de jonge miss met de paarden tegemoet en hielp haar in het zadel. „U heeft welgedaan u te sluieren, miss", zei hij, „want de wind is zoo koel, dat mijn neus lang vuurrood zou geworden zijn, indien ik geen zwart Gelegen aar, den breeden Schelde- mond, kan de haven van Viissingen on der alle omstandigheden en bij elke weersgesteldheid, gemakkelijk bereikt worden. Storm noch mist, noch strenge vorst hebben de „Zeeland" belemmerd in het regelmatig uitoefenen van haar dienst de „Zeeland" genoot daardoor een re- ncxmmé hier te lande en in het geheele buitenland. De „Zeeland" had haar vaste klanten die jaren en jaren achtereen van haar schepen gebruik maakten, die zich ab soluut veilig achtten wanneer zij één maal het dek ivan de „Zeeland"-boot onder de voeten hadden. Prins Hendrik was een bevaren zee man en waarlijk hij wist wat hij deed toen hij de nationale stoomvaartlijn op Engeland stichtte te Viissingen. De maatschappij „Zeeland" heeft moeilijke tijden gekend. Zij begon te varen met een paar overgenomen sche pen, liet toen drie 'nieuwe raderbooten bouwen voor den nacht-dienst. Later werden nog drie raderbooten gebouwd, waardoor de maatschappij in staat was ook een dagdienst in te leggen en ein delijk werden de prachtige dubbele schroefschepen gebouwd, waarvan er twee, helaas, tengevolge van den oor log gebleven zijn. De ffnancieele toestand der maat schappij was vele jaren lang alles be halve rooskleurig, maar door onver moeid werken van de directie is zij er bovenop weten te komen, om nu gedu rende den oorlog weer belangrijke ver liezen te lijden, in geld en materiaal. Hoe nu staat het met het vervoer der maatschappij Een zeer groot deel der passagiers waren Duitschers, die naar Engeland gingen en Engelschen, die zich naar Duifschland begaven en nu voorspelt men ons dat dit verkeer in de toekomst zeer gering zal zijn, ten gevolge van den grooten haat die door den oorlog geboren is. Och, men weet zoo weinig van de toekomst, de menschen op de geheele wereld hebben elkander hard noodig wanneer éénmaal de vrede geteekend zal zijn en er een volkerenbond zal zijn gesticht, dan zal men wederzijds er kennen, dat het een waanzin was elkander te vermoorden en elkanders bezittingen te vernietigen, dan zal men gaan begrijpen dat het eenige midde! om de geslagen wonden te heelen en het vernietigde kapitaal terug te win nen, hierin bestaat dat mien weer her stelt de oude relatiesdan zal er een wereld-verkeer ontstaan grooter dan ooit te voren.En niet alleen uit Duitsch- land zullen passagiers voor Engeland komen, maar ook uit Elzas-Lotharin- gen, uit de nieuwe -republieken in het oude Oostenrijk, die met jeugdige kracht zullen gaan werken om haar deel te krijgen van den wereld-handel uit het weder-geboren Polen en uit Rusland, dat vernieuwd en gelouterd uit de revolutie zal te voorschijn ko men. En wat betreft het verkeer van uit Nederland zij opgemerkt dat er zeker van uit een deel van ons tand de' voor keur zal worden gegeven aan de „Ba tavier-lijn of aan den Hoek van Hol land, maar er blijft nog altijd een ander gezicht had." Clara hief dreigend haar rijzweep op, dat zij zich in naaini van Capitola wel kon veroorloven en waaruit Wool be greep, dat hier niet te gekscheren viel. Hij ontweek zijn meesteres en zat het volgend oogenblik ook in het zadel. Hij volgde de jonge miss, die, volgens ge woonte van Capitola, in een flinken galop wegreed. Toen Woo! zag, dat ze niet den weg naar Warfieldhouse, maar naar Tip- Top insloeg, werd hij ongerust. De ar me man kon niet nalaten zijn vermeen de gebiedster in te halen, om haar op de vergissing opmerkzaam te maken. „Miss", riep hij, „het schijnt, dat ge u vergist in den weg. Hier gaat 't naar Tip-Top. U denkt er toch niet aan daarheen te rijden in plaats van naar huis Clara, die haar paard flink kon be sturen, reed met een kleine wending op den voorhangen neger toe. Toen hij de opgeheven rijzweep bemerkte, zorgde hij weer op behoorlijken af stand te komen, waarbij hii bij hoog en laag verzekerde, zich geen opmerking meer te zullen veroorloven. Hij klaagde m stilte over zijn hard lot, dat tiem tusschen een opvliegenden meester en een koppige meesteres geplaatst had. Clara vervolgde, zonder zich verder om Wool te bekommeren, in vluggen draf den weg naar Tip-Top, waar ze om drie uur 's middags aankwam, juist toen de trein voor Staunton het station groot deel van ons land over waarvan- uit de spoorreis naar Viissingen geen bezwaar is, en dan denken wij in de eerste plaats aan het deel beneden den Moerdijk met zijn zich ontwikkelende industrie. Van den treurigen toestand waarin de maatschappij „Zeeland" nu verkeert wil men gebruik maken om haar te dwingen haar matten te Viissingen op te rollen en zich aan den Hoek te gaan vestigen, maar wij durven die maat schappij voorspellen, dat zij een schit terende toekomst tegemoet gaat ook al blijft ze te Viissingen. Wij vragen die maatschappij dringend blijf Viissin gen, blijf Zeeland getrouw, blijf uw lot aan het onze verbinden, laat ons te- samen strijden v.oor uw en ons belang en wij zullen overwinnen. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag. Het vreedzame debat over de onder wijzers-salarissen werd een dag opge schort door wat geboom over revolu tie en burgerwachten. Het begon met een verzoek van den heer Wijnkoop om vragen te mogen richten tot den minis ter van justitie ter zake van de inbe slagneming van Barbusse's ..De Hel". Over dat verzoek zal morgen worden beslist. i Het is niet prettig voor mr. Troelstra om te zien, dat de stemming die hij in November door zijn onbe kookt optreden zelf heeft gewekt, niet is weg te krijgen. De geesten, die hij opriep, kan hij niet meer kwijtraken. De regeering houdt z.i. kunstmatig de pa niek-stemming in stand die in Novem ber heeft bestaar. In Januari wist de Regeering vrii zéker dat op 20 Janu ari een revolutie zou uitbreken. In April sprak professor Veraart de bekende alarmeerende woorden waaruit zou blijken dat zeer spoedig een uitbreken was te vreezen. De Regeering moest mededeelen wat Voor feiten zij heeft en waaruit zij haar conclusies trekt. Zij had niet het rech; het volk in het don ker te laten en zij draait om de feiten heen. Het eenige positieve dat zij ooit heeft gezegd is <j,it de heer Wijnkoop in voortdurende correspondentie met zijn sovjet-vrienden staat. Dat zegt echter niet veel. Met die burgerwachten prikkelt men het volk en staat men een humane oplossing van de conflicten die aan onze grenzen niet blijven staan, in den weg. In dienzelfden geest sprak de heer Wijnkoop, die ondanks den uit slag der Staten-verkiezingen volhoudt dat er sedert November een opschui ving in de geesten heeft plaats gehad naar links. De heele geschiedenis van de bur gerwachten is uitgelokt door het optre den van den 'heer Troelstra en zijn vrienden, zoo betoogde de heer Mar- chant. Gij hebt de onrust gewekt, zoo voegde hij den heer Troelstra toe en de Regeering tracht dien te herstellen. Gij zijt het levende antwoord op uw eigen vraag op welke feiten de opvatting der •Regeering berust, zoo voegde de mi nister van binnenlandsclie zaken er bij. In November verloor de meerderheid ■een oogenblik het zelfvertrouwen. Een revolutie wordt nu eenmaal gemaakt door een doelbewuste minderheid die een ongeorganiseerde meerderheid op het lijf zal vallen. Zoo was het in No vember en wat de Regeering deed was niets anders dan een herstel van dat vertrouwen. Zoolang openlijk of be- dektelijk tot revolutie wordt aangezet, blijft de Regeering zich verzetten en zich organiseeren, ook ter bescherming van de zwakkeren, de vrouwen en de kinderen. Van een revolutie op 20 Ja nuari wist hij niets af. Wel wist hij, dat nog dezer dagen getracht is auto's met munitie Nederland binnen te smok kelen. De heer Wijnkoop fulmineerde nog tegen deze laatste mededeeling. Hij wist er niets van. Bij de stemming over het ontwerp stemden de socialisten en communisten tegen. Een soortgelijk ontwerp, dat betref fende de vuurwapenen en de munitie vond bij de beeren Schaper en Van Ravesteijn bestrijding. De eerste vrees de willekeur 'bij de toepassing de tweede 'beweerde dat dit ontwerp over bodig was. Het bommenschandaal van Amsterdam was heet anders, zeide hij. De bommen-fabrikant Hofman stond allang onder verdenking van in com- nectie te staan met de ipolitie... Minister Heemskerk vond de discus sie over dit ontwerp nogal overbodig en ging op deze dwaasheid niet in. Hij nam er een loopje mee. Nederland en Befgië. De correspondent te Parijs van de ,,N. 'R. Ct." seint d.d. gisteren j ln zijn uiteenzetting heeft Hijmans gisteren eraan herinnerd, welke ernsti ge ongemakken tijdens den oorlog het gevolg waren geweest van de onvol doende waarborgen, die het tractaai van 1839 voor de veiligheid van Bel gië verschafte. Herhaaldelijk zoo zeide hij hebben de Duitschers de grens overschreden en zijn in Neder- 1 landsch Limburg binnengedrongen. I Aan den anderen kant zal 'België pas economisch werkelijk onafhankelijk zijn en zal de haven van Antwerpen pas haar volle waarde hebben als de scheepvaart op de Schelde vrii zal zijn. 'Hijmans besloot met te zeggen, dat België op de medewerking van de ge allieerde mogendhden rekende om een staat van zaken te wijzigen, die het ernstige nadeelen berokkende. Van Karnebeek antwoordde dat Bel gië Nederland volkomen bereid zou vinden, om het.de vervulling van zijn wensehen gemakkelijk te maken, voor al voor zoover zij de scheepvaart op de 'Schelde betreffen. Maar men is in den Haag vair meening, dat er geen sprake van kan zijn om Nederlandsche bevolkingen onder vreemd gezag te brengen wier trouw pas nog bij de jongste bezoeken van de Koningin zoo schitterend aan den dag is gekomen. Hij vindt derhalve dat een oplossing j van de vraagstukken, die België stelt, gevonden moet worden zonder eenige territoriale wijziging. Hij meent dat België en Nederland samen aan die taak kunnen werken en dat de beste oplossing zou zijn, die waartoe zij door rechtstreeksche overeenstemming zou den komen. De diepgang der Schelde. Van bevoegde zijde wordt aan het Haagsch Correspondentie-Bureau ge meld De Amerikaanscbe „World" schreef dezer dagen, dat de Schelde in zulk een staat verkeert, dat men het plan om Wilson mei de „George Washington" van Antwerpen naar de Vereenigde Staten te laten vertrekken, had moeten opgeven. Van dit feit zou door de Bel- I binnenstoomde. Zij .reed naar het station, sprong van 't paard en gat dit aan den hoogst ver baasden Wool. Eer de ongelukkige neger wist, wat zün vermeende meesteres van plan was, was deze op het perron gegaan, sloeg haar sluier terug en zei tot Wool „Beste Wool, zooals je ziet, ben je gefopt. Ik ben niet miss Black, maar haar vriendin. Rijdt nog zoo gauw mo gelijk naar Warfieldhouse en zeg uw meester, dat Capitola zich in 't „Spook huis" bevindt, waar ze waarschijnlijk in groot gevaar is. Hier is een fooi", voegde zij er bij, den verbluften neger een paar dollars toewerpend. Wool was nog 'niet van zijn verba- zincr bekomen, toen hij reeds de loco motief hoorde fluiten. Zoo schel had hij de stoomfluit nooit gehoord, 't ge luid drong hem door merg en been en bracht hem weer tot bezinning. Hij sprong van 't paard, want hij dacht aan de bedreiging van zijn lieer, sprong in een paar schreden op het perron en riep met al de kracht zijner longen „Houdt den trein o,p... Halt, halt I" Doch die verwenschte trein werd niet aangehouden en stoomde met echt Amerikaansche snelheid voort. Een stevig gebouwde kerel,die geen scherts scheen te verstaan, sloeg hein zoo ge ducht met zijn vuist in den nek, dat hij in zijn volle lengte op den grond viel. Half verdoofd door den geweldigen slag, kon Wool het niet beletten, dat men hem knevelde, want men meende met een ontsnapten krankzinnige te doen te hébben. Eerst later kwamen er eenige menschen 'bij, die hem als den slaaf van majoor Warfield herkenden. Wool opende de oogen en werd met vragen bestormd over hetgeen eigenlijk gaande was. „Miss Capitola", stotterde de arme Wool. „Weg... weggetoopen O, o De majoor zal mij de haren laten uit rukken 1 Doch kan ik er voor instaan, dat die heks plotseling in een ander veranderde, om mij te ontvluchten Zij kreeg voor mijn oogen een andere ge daante of eigenlijk alleen een ander ge zicht. In plaats van zwarte haren had ze eensklaps blonde en daarna ver dween zij, zonder dat ik haar kon aan houden. O, o, de majoor, de majoor 1 Ik ken hem, hij zal mij laten ombren gen, als hij hoort, dat ik hem zijn lie veling, zijn Capitola niet terugbreng." Daar men uit deze woorden niet kon opmaken of Wool bij volle verstand was, liet men hem voorloopig gekne veld en besloot men, een bode naar Warfieldhouse te zenden om den ma joor van hef gebeurde in kennis te stel len. Wij zullen echter weer onze vriendin Capitola volgen. xxxjj. „Wie zal 't spel winnen?" had Ca pitola zich afgevraagd, terwijl ze ach- gen worden gebruik gemaakt als een krachtig argument om België het be heer en de zorg over de Schelde op te dragen, daar Nederland deze belangen niet schijnt te .behartigen. 'De inhoud hiervan is geheel bezijden de waarheid, hetgeen moge blijken uit het feit, dat 2 dagen na aankomst van de „George Washington" te Brest (13 Maart), het Noorsche stoomschip ,,Ta- la'bot", van geheel denzelfden diepgang bij nacht door het Oostgat naar binnen werd geloodst en via de Schelde naar Antwerpen stoomde. De Nederlandsche marine-autoritei ten hebben de aandacht van den Ame- rikaanschc-n marine-attaché op dit on juiste 'bericht gevestigd. TeVens moge hier nog eens in herin nering worden gebracht het Reuter-te- legram van 2 Maart luidende „President Wilson was voornemens geweest bij zijn terug-keer naar Europa te Antwerpen aan land te gaan en dan op zijn weg naar Parijs, Brussel te be zoeken en de verwoeste streken in Bel gië en Frankrijk. Hij heeft het plan ech ter laten varen toen hij vernam, dat Lioyd George genoodzaakt was op 22 Maart naar Londen terug te keeren." Uitlevering van den ex-keizer De Utreehtsche oud-hoogleeraar de Louter, bespreekt in het ,,'Utr. Dag blad" de kwestie der uitlevering van den gewezen Duitsche keizer. Op grond van de thans geldende tractaten is deze thans niet mogelijk meer en is zeer zeker een nieuwe internaflftnale rechtsorder denkbaar, krachtens welke hij die zondigt tgen de internationale rechtsorde voor een internationale rechtbank kan worden ter verantwoor ding geroepen. Maar er bestaat tot nog toe geen enkele internationale regeling van dien aard. Onder zulke omstandigheden vooruit te ioopen op een mogelijke latere be slissing en dat wel op aandrang van verbitterde en wraakgierige overwin naars, die hun- verslagen vijand in een schier doodelijke omhelzing omknellen, zou een daad zijn van onvergeeflijke zwakheid en karakterloosheid. De Ne derlandsche regeering, die van den aanvang eerlijk en oprecht heeft ge streefd naar de handhaving eener strenge onzijdigheid, terwijl de stormen van links en rechts gierden om haar hoofd, mag haar onbeviekten naam niet bezoedelen door een daad van onrecht en onrechtvaardigheid, van onrecht, omdat het stellig recht zulk een hande ling niet toelaat van onrechtvaardig heid, omdat zij zou strijden met de meest eiemetaire ethische beginselen. „Uit- of overlevering van een weer- loozen vluchteling op het aloud staat kundig en godsdienstig toevluchtsoord van gansch-Europa op verlangen van zijn felle haters ten einde door dezen, zijn aanklagers, tevens te wor den gerechtgesteld en gevonnist en dit alles op grond van een verdrag, waaraan Nederland niet deelnam en waartoe het zelfs niet werd uitgenoo digd, ziedaar zooveel elementen in het* aanhangig vraagstuk als er redenen zijn om elke medewerking kalm maar beslist af te wijzen. In de dagen, waarin de Nederland sche natie den gerechtelijken moord van een zijner grootste zonen, Joan van Oldembarnevelt, vóór 300 jaren her denkt en betreurt, is zij allerminst ge neigd bij te dragen tot een nieuwe pe- rodie van rechtspleging, welke het na geslacht mei schaamte en schande zou bezwaren. 'De oorlogvoerenden mogen onderhandelen en overeenkomen wat ter iniss Day de deur grendelde. „Wat zal Wool zeggen ging ze in gedachten voort, „wanneer hij zijn miss, die hij niet uit het oog verliezen mag, zoo veranderd ziet. En oo<m dati Wat za! hij woeeden en donderen, als ik vandaag niet thuis kom 1 Hm Dit maal zal er in 't ..Onweersnest" een uitbarsting plaats hebben, dat geen steen op den anderen blijft. Doch dit alles zal nog maar kinderspel zijn, in vergelijking met de woede van de hee- ren Lenoir, wanneer ze inzien, dat hun door mijn tusschenkomst én 't erfdeel èn de erfgename ontsnapt is. 'Ha, ha, lia in plaats van de rijke miss Day, 'blijft hun een toegeloopen bedelaarster, zooals mijn oom mij noemt, als hij slecht geluimd is het kind uit de Pavelstraat in New-York. Welk een telurstelling welke woede welk een dorst naar wraak Cap, Cap pas op, ditmaal is 't een gewaagd spel Doch stil, ik hoor de logge stappen van de lieve mistress Dorkey ik laat haar niet binnen, ze moet van buiten door de deur kunnen hooren, hoe ik ween." 'Eenige oogenblikken later klopte Dorkey aan. „Miss Clara", rieip ze, „wil u niet naar beneden komen om te ont bijten Mijnheer Craven verwacht u." Onder hevig snikken, dat haar stem onkenbaar werd, antwoordde Capitola, dat zij geen eetlust had. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1919 | | pagina 1