1SM£>< D1NSDAO 20 MEI. OEM E ENTEBE ST UUR Viissingen en de „Zeeland". HET PLEEGKIND ^BINNENLAND™' IIS FEUILLETON dteMSjr&eurifi ADVERTENTiE-PRSJS Van i4 regels ƒ0.80 voor iedere regel meer 20 centbij abonnement speciale prijs. Reclames 40 cent per regel. Dienstaanbiedingen en dienst- aanvragen 10 cent oer regel, bij con tante betaling. Familieberichten van 16 regels 1.30, iedere regel meer 20 cent. ABONNEMENTSPRIJS Voor Viissingen en gemeenten op Walcheren: ƒ1.85 per drie maanden. Franco dioor het geheele rijk: ƒ2.20. Week-abonnementen 14 cent. Afzon- terlijke nummers 3 cent. VASTSTELLING VAN DEN UITSLAG DER STEMMING TER VER1EZING VAN DE LEDEN VAN DEN GEMEENTERAAD. De Voorzitter van het centraal stem bureau voor de verkiezing van de le den van den Raad der gemeente Viis singen, Gelet op art. 96 der Kieswet, als mede op art. 8 van het Koninklijk Be sluit van 12 December 1917 (Staats blad no. 691) brengt ter openbare kennis, dat de zitting van genoemd stembureau, waarin zal worden vastgesteld de uit slag van de op 22 dezer te houden stemming ter verkiezing van de leden van den Raad dezer gemeente zal wor den gehouden ten Raadhuize op Vrij dag den 23en Mei a.s., des namiddags 31/2 uur. Viissingen, den 19 Mei 1919. De Voorzitter voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKS. STEUN VOOR HUISWAARTS GEZONDEN MILITAIREN. De Burgemeester van Viissingen brengt, ingevolge ontvangen mede- deeling van Zijne Excellentie den Mi nister van Oorlog ter kennis van be langhebbenden, dat door het Bureel Beheer Landmacht ie 's-Gravenhage, na 15 Juni 1919 geen zgn. groene kaar ten meer zullen worden verstrekt aan militairen, die na 31 Juli 1918 huis waarts gezonden zijn. Viissingen, 19 Mei 1919. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Men heeft het angstig-voorzichtig voor ons verborgen gehouden, maar het is uitgelekt en nu schreeuwt men het van de daken „De Zeeland gaat weg De Zeeland gaat weg Inderdaad men -is bezig om de maat schappij „Zeeland" te dwingen zich te verplaatsen naar Rotterdam, de maat schappij „Zeeland" moet mede helpen om de haven van Rotterdam nog beter te doen slagen, de maatschappij „Zee land" moet er toe medewerken om de macht en de welvaart der Spoorweg maatschappijen te vergroeien. Welke invloed deze verplaatsing hebben zal op onze provincie, op onze stad, het deert de heeren van de „hooge financiën" niet, zij gaan onverschrok ken hun gang hun macht en Tijkdom te vergrooten en bekommeren er zich niet om of "steden en provinciën daar onder moeten lijden. Maar het is ons -recht en het is onze 93) „O, die lage kerel riep ze veront waardigd, „zoo met u te spreken en u te dreigen, terwijl gij niet in staat zijt u te verdedigen. Hoe zuilen wij 't aan leggen, om u uit zijn klauwen te ver lossen, laat ons een zien." „Ach, lieve Capitola, ik weet geen raad", jammerde Clara. „Vluchten is onmogelijk, de oude Dorkey en de an dere dienstboden bewaken mij. Ik hoorde .zelfs, dat hij bevel gaf, mij geen voet buiten mijn kamer te laten zetten." „En toch is de vlucht uw eenig red middel", zuchtte Capitola, die inder daad geen anderen weg wist. „Wij moeten de waakzaamheid der oude Dorkey misleiden, maar hoe Zou ik daar geen middel op weten Capitola dacht na, terwijl Clara op nieuw begon te weenen, .Alleen door den dood kan ik mij aan de schande ontrukken snikte zij. „Foei, Clara, wie zou daaraan den ken hernam Ciara zacht. „Zelfmoord blijft onder alle omstandigheden een groote misdaad. Alleen God is meester over leven en dood. Wag dus met zulke zondige gedachten Help mij liever iets uitdenken, want 't zou een schande plicht te -strijden voor onze stad, te strijden voor de belangen van liet Zeeuwsche land en wij zullen daarom een reeks artikelen schrijven en daarin aantoonen dat er een waarachtig goede reden is waarom de „Zeeland" i-n Viis singen is, en waarom zij er ook zal moeten blijven. Wij zuilen er voorts op wijzen, dat de spoorweg-maatschappijen, die door haar samensmelting oppermachtig in Nederland zijn geworden, die opper- macht.bezig zijn niet aan te wenden in het nationaal- belang, waar wél en uit sluitend in haar eigen belang dat zij, door aldus verkeerd doende, haar eigen ondergang zullen bewerken. Wij zullen nagaan wat de oecorio- mische gevolgen zullen zijn voor onze stad en voor onze provincie, wanneer deze toeleg mocht gelukken, en wij zullen er op wijzen hoe door verarming van een stad en van een landstreek, de ontevredenheid ontstaat, hoe daar is eer, gunstige bodem voor Nihilisme en Bolsjewisme. Wij zullen nagaan óf, en in hoe verre deze aanslag op het provinciaal belang verband houdt met ons nieuwe kies stelsel, waardoor niet langer de distric ten in de Kamer zijn vertegenwoordigd, maar uitsluitend en alleen de politieke partijen en wij de vraag behandelen of wij niet zelfmoord begaan wanneer wij, Zeeuwen, ons verbinden met de politieke kopstukken in den Haag, die daar niet uitsluitend zitten om voor ons Zeeuwen in de bres te springen. En eindelijk zullen wij een beroep doer, op onze Koningin, wij zullen aan toonen waarom Hare Majesteit niet kan,' niet mag en niet wil medewerken, om datgene van ons wég te nemen, wat ae zegen-rijke hand van Prins Hendrik heeft gebracht, wij zullen de Koningin in herinnering brengen de oude relatie tusschen Haar Huis en onze stad, wij zullen afschrijven het privilegie dat Prins Willem ons verleende omdat wij de eersten, de alier-eersten waren, die de Spanjaarden verdreven, en wij zul len haar vragen of het inderdaad in haar bedoeling kan liggen mede te werken tot den ondergang van die stad, die het eerst koos de zijde van den stichter van Haar Huis. Het verdrag van 1839. De redacteur te Brussel van „de Maasbode" seint d.d. 18 dezer Minister president Delacroix is heden naar Parijs vertrokken, om bij de eerste ontmoeting van de Nederlandsche en Belgische onderhandelaars tegenwoor dig te zijn. De meest Belgische bladen oordeelen, dat het voor den loop der onderhandelingen het best is zich van alle commentaar te onthouden. De Libre iBelgique" laat een poli tieke persoonlijkheid verklaren, dat de resultaten der onderhandelingen in ze ker opzicht van grooter 'belang zullen zijn voor de toekomst van België dan de schadeloosstellingen door Dmtsch- iand. Nog seint men uit Brussel aan het blad, d.d.d 18 dezer Votgens de „lndependance Beige" zal in de zitting der zeven ministers van buiteniandsche zaken der vijf groo te mogendheden £n van Nederland en België, welke morgen te Parijs zal ge wezen, indien wij dien sluwen mijn heer Craven niet konden verschalken. Maar iwacht", riep ze en klapte in de han-den, „ik weet iets, droog vlug uw tranen, Ciara, want gij -zijt gered Van uw kant wordt slechts een beetje moed gevorderd, dan ben je binnen een half uur buiten dit huis." „O, Capitola, gij doet mij weer her leven- Spreek, wat hebt gij uitge dacht „Evenals eergisteren kunt ge mij vandaag ook weer -uw kleeren geven", hervatte Capitola, „met dit verschil da-t gij u ook van de mijne bedient. In één woord, wij verwisselen onze rolien. Gij verlaat als Capitola dit huis en ik blijf ais miss Day óp deze kamer." ..Maar wat zou er dan om 's hemels wil van u geworden meende Clara, terwijl zij een angstigen blik op Capi tola wierp. „Vóór alles handelt het zich hier om u, lieve vriendin", hernam deze, „dus geen bezwaren maken. De hoofdzaak is, dat gij gelukkig builen komt, waar Wool met mijn paard u wacht. Zijt gij eenmaal buiten de poort, spring dan op mijn Gyp en rijdt vlug naar Tip- Top. Van daar begeeft ge u per spoor naar uw vrienden in Staunton, die wel de rest zullen doen om u te redden. Ge ziet wel, lieve Clara, dat het plan licht uitvoerbaar is. Het vordert slechts koelbloedigheid en de kleine kunst, mijn gang en vlugheid aan te nemen, houden worden, minister Hymans een uiteenzetting geven van het Belgisch standpunt, terwijl fhr. van Karnebeek de Hollandsche wenschen zal uiteen zetten. Na afloop van deze zitting zal een commissie worden benoemd, waarin vertegenwoordigers van alle mogend heden zitting zullen hebben, welke op dracht zullen hebben verschillende han gende punten te (bestudeeren en een rapport te .redigeeren. Het blad voegt er aan toe, dial in welingelichte kringen met vertrouwen het resultaat dezer onderhandelingen tegemoet gezipn wordt. Een crediet van 25 millioen aan Frankrijk. Bij den .Raad van State is thans een wetsontwerp aanhangig tot het verlee- nen van een crediet uit 's rijks schat kist van 25 millioen aan Frankrijk. Dit ontwerp is een gevolg van de werkzaamheid der commissie, welke eenigen tijd geleden, in opdracht van de Nederlandsche regeering, onder voorzitterschap van den heer Joost van Vollenhoven naar Frankrijk is gegaan ten- einde met de Fransche autoriteiten overleg te plegen omtrent de wijze, waarop Nederland aan den wederop bouw van de in den oorlog verwoeste streken zou kunnen helpen. De wenscheiijkheid trad toen in het licht, dat door Nederland voor de fi nanciering van voor bovenbedoeld doel geschikte leveranties, voor zoover die goederen betreffen met een langen ge bruiksduur, een crediet van 25 millioen voor een tijdvak van 5 jaren aan Frankrijk werd verleend. Teneinde hierin te voorzien, besloot de regeering het vorenbedoelde wetsontwerp aan hangig te m'aken. Vrijz.-Dem. Bond en Lib. Unie. In de openbare vergadering van den Vrijzinnig-Democratischen Bond heeft tijdens het debat een lid zich laten ontvallen, dat in de huishoudelijke zit ting besloten was, niet te treden in een verzoek om samen te gaan met de Li berale Unie. De „N. R. Ct." verneemt hieromtrent, dat prof. Heeres, voorzitter van de Lib. Unie, aan mr. T-hiei, voorzitter van den Vrijiz. Dem. Bond had verzocht, in de vergadering van dien bond de moge lijkheid van eventueel samengaan van Unie-Lib. en Vrijz." Dcm. Bond te be spreken. Prof. Heeres zou dan dit punt in de vergadering -der Lib. Unie ter sprake brengen. Namens mr. Thiel heeft mr. Lim burg in de vergadering van den Vrijz. Dem. -bond aan het verzoek van prof. Heeres voldaan. De vergadering ibleek echter gekant tegen elk samengaan met de Lib. Unie, daar men vreesde, dat dit spoedig tot onderlinge geschilpunten van onoverkomelijken aard zou aanlei ding geven. Nog werd de wenscheiijkheid be sproken, dat alvorens ieder samengaan af te wijzen, eerst besprekingen zou den worden gevoerd tusschen de be sturen der 'beide lichamen, doch zelfs daarvoor bleek geen meerderheid te vinden. Een eigenaardige wijziging in de Staatsloterij. Blijkens het officieele Man der 421e loterij, vastgesteld bij resolutie van den minister van financiën, d.d. 1 Mei 1919, zal een verandering in de nummers der loten plaats hebben. Tot dusver liepen de nummers der 10.500 loten, die voor al-le klassen wor den uitgegeven, of de 'zgn. doorgefour- dan zal zelfs Wool u niet 'herkennen. Overigens heeft de neger te veei eer bied voor mij, dat hij het wagen zou u te naderen, indien ge hem niet roept, wat ge natuurlijk van zelf niet zult doen." Ciapitola gaf deze instructie als een kleine Napoleon in vrouwenkieeren. Het was een lust, om aan te hooren, met welk een beslistheid en vertrou wen op den roeden uitslag zij haar plan ontwikkelde, zonder de gevolgen te berekenen, die de daad voor haar kon hebben, daar zij alleen de redding van haar vriendin op het oog had. Haar edel en moedig karakter vertoon de zich in 't schoonste licht. Clara wierp zich in haar armen. „O, mijn beschermster, mijn edel moedige vriendin riep Clara, „aan welke gevaren wilt ge u voor mij blootstellen Hebt ge ook bedacht, lieve Capitola, dat ge de heele wraak van dien ellendeling op u laadt „Ik heb niets bedacht en ik bedenk ook niets", hernam deze, „dan dat we geen tijd mogen verliezen, want hoe eerder je wegkomt, hoe beter. Ge zoudt den trein naar Staunton anders missen en wie weet, welke gevolgen dit kon hebben." „Maar hoe kan ik zulk een offer aan nemen „Wilt ge misschien- liever de vrouw van den heer Craven Lenoir worden „Capitola neerde loten, van no. 1 tot en met no. 10.500 en de nummers van 10.500 loten, welke van klasse tot klasse worden uitgegeven of de z"ii. klassikale loten, van no. 10.501 tot en met no. 21.000. Thans liggen de nummers der 10.500 doorgefourneerde loten tusschen no. 1 en 11.500 en zijn de 10.500 (klassikale loten genummerd van -no. 11.501 tot en met no. 22.000. Hieruit volgt, dat van de nummers 1 tot en met 11.500 duizend nummers worden overgeslagen, verdeeld over verschillende groepen. Verder ondergaat het plan geen ver andering. Het publiek wordt verzocht op het vorenstaande te letten bij het aankoo- pen van loten of gedeelten van loten. De ,.N. Fin. en Kaïp." schrijft naar aanleiding van deze wijziging in het frekkingsplian Men zal wel niet mistasten met aan te nemen, dat de bedoeling daarvan is aan Lotisico, Tijdgeest, Witte Kruis e.a. loterijondernemingen liet bedrijf fe bemoeilijken. Tot no» toe „trokken" de „polissen", „aanhangsels", „obliga- tiën" of hoe verder de verschillende „briefjes" dezer ondernemingen ook niogen heeten. „op" de Staatsloterij. Voor deze laatste wordt het thans de vraag: „Wat nu?" Van voor'gaan op den ouden voet is geen sprake meer. De „uitgelichte nummers" zijn onbe kend en dus wordt het trekkingsplan 121.000 in de war gestuurd. Toen in het begin van den oorlog de trekkingen der Staatsloterij opgeschort waren, berie.p Lotisico zich op een bepaling in de overeenkomst, naar luid waarvan de polissen herinneren wij ons wè'. in obligatiën verwisseld moesten worden. Dit heeft toen heel wat stof opgewor pen, daar immers niet de Staatsloterij ais zoodanig werd afgeschaft of ge wijzigd en alleen de trekkingen gedu rende korten tijd- werden geschorst, zooals spoedig 'bleek. Zal nu Lotisico zelfstandig „trekken" of de zaak sta ken Het eerste kost geld, ook omdat de uitslag telkens moet worden bekend gemaakt en het heeft bovendien dit be zwaar, dat het niet meer „via" de Staatsloterij kan gaan, al geven wij toe dat zelfstandige trekkingen even eerlijk kunnen zijn. De reputatie van Lotisico is echter niet prima, van wege de chicanes die soms werden gemaakt, en het publiek is wantrouwend. De vraag is daarom of met zelfstandige trekkingen de „briefjes" nog even goed zullen blijven „trekken" als tot dusver. Het is bovendien zeer de vraa~ of zelf standige trekkingen niet zulten worden opgevat als het op touw zetten eener nieuwe loterij, dus in strijd met de lo- terijwet. De nieuwe nummerindeeling kan dus wei eens voor Lotisico het be gin van hei einde worden, al zal het ook wel niet aan pogingen tot „reor ganisatie" ontbreken. Ter bevoegder plaatse werd ons be vestigd. dat de wijziging in het trek kingsplan der Staatsloterij inderdaad is aangebracht om het „trekken op de Staatsloterij" van particuliere loterijen onmogelijk te maken. Wij vernemen intusschen, dat al thans één van deze laatste al een han- di" middeltje gevonden heeft om het bedrijf op den ouden voet voort te zet ten, zonder nochtans zelf te trekken." Een oproep aan de geallieerden. Te Haarlem is dezer dagen een be weging in het werk gesteld, om uit naiarn van alle kerken en godsdienstige organisaties ter plaatse een oproep te richten tot de vier leidende Ententevol keren. om alles in het werk te stellen, „Welaan dan, trek uw kleed uit en volg mijn voorbeeld", zei Capitola, die reeds haar hoed had afgelegd en zich begon te cntkleeden. „Wees maar niet bang," ging het moedige meisje voort, „ik zal mij wel uit den brand helpen. In geen geval behoeft ge te vreezen, dat Craven mij in uw plaals zal trou wen, want dan zal hij met de nagels mijner vingers kennis maken want ik iblijf u er borg voor, dat ik hem de oogen izou uitkrabben, indien hij mij tot straf met zich zou willen doen trouwen." Onder dit gesprek, waardoor Capi tola de bedeesde Clara moed wilde in spreken, hadden de twee vriendinnen van kieeren verwisseld. Clara stond nu daar als amazone, Capitola als de be droefde miss Day. „Heerlijk, prachtig riep Capitola, terwijl zij twee schreden terugging, om de gedaanteverwisseling van Clara te beschouwen. Het rijkleed staat je uit stekend. Nu den hoed opgezet en den sluier neergelaten I Gelukkig is hij groen en dicht genoeg om uw gelaats trekken te verbergen. Maar uw haar, uw blond haar, terwijl het mijne pik zwart is Wat beginnen we daarmee Ze afknippen? Dat ware schande... Neen, neen 't k%va'ad is te verhelpen. Hier aan uw kleed zit breede, zwarte kant. Vlug een schaar hier Wij knip pen hem af en naaien 'hem achter tegen den hoed, dan bedekt hij genoeg uw opdat, onverschillig of de gestelde vre desvoorwaarden worden aangenomen, of geweigerd, alsnog andere voorwaar den gesteld worden, in overeenstem ming met de nederigheid des geloofs en de heiligste beginselen van men- schenrecht, en tegelijk ongetwijfeld niet in strijd met ware staatsmanswijsheid. Zij zijn overtuigd hiermede te spreken in den geest van geheel kerkelijk en godsdienstig Nederland, zoo niet van heel de neutrale wereld wier betuigng van instemming met hun woord u zeker niet onbekend blijft. „De Hel" van Barbusse verboden. Op last van den Hoogen Raad is het pornografisch werk van Barbusse „De Hel" verboden. In alle boekwinkels, waar het verkrijgbaar was, zal het in besiag worden genomen. Ook hier ter stede zije gisteren, op last van hoogerhand, de in de boek winkels aanwez ge exemplaren van dit beek in beslag genomen. De stemplicht. in „de Loods", het orgaan van den Economisehen Bond, heeft 'n Haagsch journalist, de heer W. N. van der Hout, een artikel geschreven, getiteld „Stem plicht". De schrijver verwacht dat het vraagstuk van den stemplicht weer ernstig zal worden behandeld bij de eerstvolgende grondwetsherziening. Volgens den lieer de Savornin Lohrnan is de stemplicht een groot fiasco geweest, hetgeen z.i. ecliter grootendecls is te wijten aan de afgrij selijke wijze waarop de rechter met de stembus-spijlbelaars is omgesprongen. Natuurlijk is dit slechts van bijkomsti ge beteekenis. Hoofdzaak is dat een 'breede schare kiezers het nief de moei te waard blijft vinden om een tocht naar het stemiokoal te ondernemen en er zelfs wat soesa van vervolging voor over heeft om dezen tocht uit te sparen. Het ware te wenschen, dat men zich eens wat meer rekenschap had gegeven van de redenen en de oorzaken voor het spijbelen. Stemplicht is een lap middel, waarmede men heeft getracht een leelijk verschijnsel te bedekken. Dat ieelijke verschijnsel 'bestaat hierin dat duizenden en duizenden, wien men het kiesrecht heeft cadeau gedaan, er geen duit waarde aan hechten. Nu is het voor wie in de politiek zijn hoogste heil ziet en voor wien de wijze waarop ons land geregeerd wordt een levens kwestie is, allesbehalve aangenaam om te zien, dat een ibreede schare kie zers en lang niet de slechtste „maling" heeft aan de politiek, de Ka mer met den nek aanziet en ijskoud blijft onder al het regeeringsgedoe. Alen heeft om dit feit te verbloemen getracht kunstmatig den schijn te red den door het stemmen verplicht te stel len. Daardoor kon dan aangetoond ■worden, dat er toch heusch zeer veel belangstelling bestaat. Bij de discus sies over den stemplicht heeft niemand eerlijk de vraag durven stellen waarom die talloos velen afkeerig zijn van de politiek. Zooals het met de kerken is gegaan, gaat het ook met de politiek steeds verder raakt een groote massa alle contact kwijt en -wordt elke ge dachte er aan gebannen uit de geesten. Stemplicht is ten slotte niets anders dan kunstmatig herstel van dit contact, waarmede vooral de schijn gered moet worden. Na een paar proeven van toe passing klinkt echter reeds het vernie tigende oordeel dat het middel een groot fiasco is. Misschien komt men nu fot inkeer. Volgens den schrijver heeft de stem- 'blonde tokken, want aan een visitatie zal u toch niemand onderwerpen, al mocht u iemand ontmoeten bij het uit gaan." Miss Day bracht een schaar en naald en in wen Me minuten was de hoed met kant 'bezet, en toen Clara hem opzette, was van haar hoofd geeh blond haar meer te zien. De klok sloeg twaalf uur. „Zoo", zei Capitola, „nu is het hoog tijd. Loop nog eens even door de ka mer, dan kan ik zien of ge ook kunt gaan zooals ik." Ctara gehoorzaamde als een volg zaam kind en bootste naar het beste vermogen de houding en den gang van Capitola na. „Goed zoo I" riep deze met kinder lijke vreugde. „Werp het hoofd een beejte achterover en indien ge de oude Dorkey ontmoet, werp haar dan een verachtelij'ken blik toe in het voorbij gaan, dan meent ze zeker mij te zien." Clara beloofde dit alles nauwkeurig te doen en viel haar vriendin nogmaals 0111 den hals, die zich zachtkens van haar losrukte en haar naar de deur geleidde. „Indien gij zoo gevoelvol zijt, lieve Clara, lijkt gij niet op mij", zei ze. „Nu opgepast en vooruit... vooruit Dit zeggende duwde Capitola de jonge miss buiten de kamer en sloot de deur achter haar af, om haar den terugkeer onmogelijk te maken. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1919 | | pagina 1