HET PLEEGKIND MAANO&O 19 MEI. "gemeentebestuur binnenland FEUILLETON Stads- en Provincienieuws W7 4S j?*® sra gg: S/tüJtMSSBSEtS^ZmSSSS^X5SJnSS3SS^ a»W^Kg!K^5gg'^»?«a JJ a adv KRTENTIE-PRIJS Vsn i regels ƒ0.80 voor iedere regel meer 20 cent bij abonnement speciale prijs. Reclames 40 cent per regel. Dienstaanbiedingen en dïenst- aanvragen 10 cent "er regel, bij con tante betaling. Familieberichten van 16 regels f 00, iedere regel meer 20 cent ABONNEMENTS-PMJS Voor Viissingen en gemeenten op Walcheren l'.85 per drie maanden. Franco door het geheele rijk: 2.20. Week-abonnementen i4 cent. Afzon- Ier !iike nummers 3 cent. MILITIERAAD. De Burgemeester van Viissingen brengt ter kennis van 'belanghebben den, dat de Militieraad in Zeeland zitting zal houden tot het doen van uit spraken omtrent thans aangevraagde vrijstellingen wegens foroèderdienst voor dienstplichtigen van de lichtingen 1918 en 1919, die indertijd verzuimd hebben bedoelde vrijstelling aan te vragen, op Dinsdag 27 Mei 1919, te Middelburg, in het Stadhuis (ingang Helm), des namiddags te 2Yz uur. Belanghebbenden zullen alsdan in de gelegenheid worden gesteld, desver- langd hun aanvrage toe te lichten of te doen toelichten. Viissingen, 19 Mei 1919. De .Burgemeester voornoemd, VAN DOORiN VAN KOUDEKERKE Een Amerikaatiscb blad over de Schelde. De „World" verneemt, naar het Ned. Tel. Af. uit Washington meldt, dat het feit, dat de Schelde in zuik een staat verkeert, dat men het plan om Wilson met de „George Washington" van Antwerpen naar de Vereen. Staten te laten vertrekken, heeft moeten op geven, door de Belgen zal worden ge bruikt als een krachtig argument om België bet beheer en de zorg over de Schelde op te dragen,-daar Nederland deze 'belangen niet schijnt te -beha-rti- K«m. De Belgische kolen. Het ,,-Bbki," spreekt inzake de leve ring der Belgische kolen het vermoeden uit. dat men van Belgische zijde pres sie wenscht te oefenen op Nederland- sche belanghebbenden teneinde het creriet-vraagstuk, dat de Belgen aan de kolen-leveranties veribonden hebben, in voor hen gunstiger zin te zien opge lost. -Het schijnt, dat België geen kolen meer zal exoorteer.en naar Nederland, wanneer geen vrij aanzienlijke credie- ten worden toegestaan. De aandacht zij er nog eens op ge vestigd, dat de regeertng volkomen buiten de Belgische kolen-leveranties staat. De transacties zijn en zuilen in de toekomst worden afgesloten door particulieren, die evenwel de verplich ting op zich nemen,, de geïmporteerde brandstof aan de controle- en distribu tie-maatregelen van de rijkskolendistri- foutie te onderwerpen. Een dreigement. Uit New-York wordt aan de Daily Telegraph" geseind Xn de „New-York Times" is een krachtig gesteld hoofdartikel o-pgeno- 92 ,,H-m, Heve miss, heelt misschien de zonderlinge Capitoia Black u zulke fiere woorden geteerd Uw voornemen om in 't beslissend oogenblik „neen" te zeggen, is heldhaftig," spotte Cra ven, „doch ik voorspel u, dat ge niet neen, maar vrijwillig ja zult zeggen. ■Hoor mij aa-n", ging Craven voort. „Ik bied u als mijn echtgenoote een eervol len stand in de wereld aan -mijn ver mogen, gevoegd bij het uwe, verzekert ons een prachtig, benijdenswaardig be staan. Wij reizen naar Europa, naar Parijs, die stad van vermaak en genot, het brandpunt van alles wat de wereld schoons kan aanbieden. Ik omgeef u met weelde, zooals ean Amerikaansche Nabob dit alleen vermag en gij zult in de eerste salons der voorname wereld de voornaamste, de eerste zijn. Lacht u dat vooruitizcht niet aan, lieve „Ik veracht het", hernam Clara. „Wel, dan geef ik u ean andere keus. Gij weet, Clara, dat gij hier onder de bescherming va-n mijn vader staat, en dat hij u dit stil, afgelegen huis aan wees, opdat gij niet in aanraking zoudt komen met de buitenwereld, met aarde- re woorden, dat ge in zijn en mijn macht zijt. Moet ik nog meer zeggen Een zwakke kreet kwam over Cla- men, dat een beschouwing bevat over de houding van de Nederlandsche re- gee-ring i>o betrekking tot de-n gewezen keizer en waarin beweerd wordt dat aan 'Nederland, ingeval dit mocht wei geren den vluchteling uit te leveren, door de geallieerde mogendheden zeer duidelijk zou moetan worden te kennen gegeven, dat de Holla-ndsche orders voor kolen en ruwe grondstoffen niet meer stipt door de Vereen. Staten en Engeland zouden kunnen worden uit gevoerd. De intrekking der zwarte lijsten. Zooals bekend is, hebben tiidens den oorlog verschillende Nederiandsche fir ma's zich in de noodzakelijkheid be vonden bijzondere verbintenissen aan te gaan tegenover de geassocieerde re- geeri-ngen om hun schrapping van de zwarte lijsten dier regeeringen te ver- krijgen-. Aangezien bedoelde zwarte lijsten thans echter voortoopig buiten werking zijn gesteld, zijn naar uit betrouwbare bron wordt gemeld on der de tegenwoordige omstandigheden genoemde firma's van de verplichtin gen, welke zij op zich hadden genomen eveneens tot nader order ontheven. Vrijzinnig-democratische bond. De Vrijzinnig-Democratische Bond begon Zaterdag in het gebouw Frascati te Amsterdam zijn algemeene vergade ring, welke gisteren werd voortgezet. De heer mr. J. Limburg sprak bij af wezigheid van den voorzitter tot. H. van Thlel de openingsrede uit. Hij herinnerde eerst aon de algemee- ne vergadering van 5 maanden geleden, onder den nog verschen indruk der November-gebeurtenissen. Het geheele staatkundige en econo mische leven van Europa is bezig te hervormen, aanvankelijk tengevolge van den oorlognood-zaak ontstaan, zui len burgerrecht hebben verkregen of althans, zij het gewijzigd, grondslag blijven voor verdere proefnemingen. 'Bij het nemen van maatregelen, om een productie, voldoende as-n de be hoefte, te bereiken, zal gebruik moeten worden gemaakt van die economische vormenydie de hoogste productie waar borgen. Zij, die daarbij spreken van een alge-meene socialisatie, zullen spoe dig ontwaren, dat het gemakkelijker is het algemeen woord uit te spreken, dan begriv-wn te formuleeren, die toege past kunnen worden met practisch re sultaat. Spr. begroette den Volkerenbond met al zijn gebreken en onvolkomenheden, als het ochtendgloren van een nieuwen dag. Onder den indruk van het nieuwe ieven, dat gedurende den oorlog in Europa ontkiemde, en dat snel op schoot, in het als democratische repu bliek herboren Duitschiand, verklaarde de Nederlandsche regeering, dat zij den polsstag van den tijd voelde. De Grondwetsherziening van 1917 bespoedigde de indiening van het wets ontwerp op den achturendag zij ver klaarde het algemeen vrouwenkiesrecht te aanvaarden. De vrijzinnig-democratische Kamer fractie verdiende ten aanzien van het vrouwenkiesrecht hulde voor haar daad, .niet alleen van de vrouwen, maar van de. geheele partij. Overgaande tot de beginselverkla ring en het werkprogram zijner partij, kwam het spr. voor dat door de was sende democratie in alle partijen, de toop der feiten- o" het gebied van het -practisch staatsrecht een belangrijke hervorming vanzelf haar beslag zal doen krijgen, (Hij acht het meer dan waarschijnlijk, dat in de -komende tij den niet alleen- de Volksvertegenwoor diging feitelijk de hoogste -macht zal •uitoefenen, maar ook dat de regeering het ministerie, meer en meer als de lasthebbers van de Volksvertegen woordiging zal worden beschouwd. Voor de ontwikkeling der -wetgeving zal dit van groot gewicht zijn. De Volksverteo-eniwoordigin-'r is meer en meer geworden het lichaam dat de po litieke en geestelijke stroomingen des volks moet weergeven. Mevrouw Ketelaar-Van Goch, voor zitster der vrijz.-dem. Vrouwenclub, bracht daarop buide en dank aan de vrijz.-dem. Kamerfractie voor het initi atief-voorstel tot invoering van het vrouwenkiesrecht. Z;i -bood namens de aangesloten vrouwen aan den voorzit ter der Kamerfractie een bloemenhulde aan. Ook zegde zij, als -meer blijvende hulde, toe een- gedenkboek Inzake vrou wenkiesrecht. Mr. Marchant dankte namens de Ka merfractie de vrouwen voor de hulde die zij hebben willen brengen en heette de vrouwen -in de partij hartclij-k als kiezers welkom. De algemeen* toeschouwingen over de beginselverklaring werden geopend. -Het concept luidt als volgt „De Vrijzinnig-Democratische Bond stelt zich ten doei een georganiseerd optreden te bevorderen van- alle veree- nigingen en personen, die de volgende beginselen oirderschrii-ven I. Regeermacht en wetgeving toehoo- ren haar oorsprong te vinden in de ge organiseerde vrije wilsuiting van alle meerderjarige Nederlanders. Ter bereiking van. dit doel moet de staatkundige opvoeding des volks be vorderd worden e.n is de grootst mo gelijke openbaarheid van alle regee- rin-gs/beteid alsmede een onbeperkte verantwoordelijkheid van de overheid tegenover de vertegenwoordigende li chamen gelboden. 41. Wetgeving en overheidsbeleid moeten aan ieder gelijke kans verzeke ren op een vrije harmonische ontwik keling zijner persoonlijkheid. Het -persoonlijke eigendomsrecht is on-misbaar voor de individueele vrij heid en. voor de toeneming van het voortbrengend vermogen van het volk, doch de overheid is verplicht individu eele rechten te -btpenken en den priva ten ondernemingsvorm geheel of ge deeltelijk ter zijde te stellen, indien zonder dit de productieve kracht van het volk niet tot haar hoogtepunt wordt opgevoerd of een rechtvaardige ver- deelin-g van het maatschappelijk inko men belemmerd." Na discussie en stemming wordt in den geest van de ïormuleerin-g-Mar- chant punt 1 als volgt -vastgesteld 1. Regeermacht en wetgeving behoo- ren te steunen op de vrije georganiseer de wilsuiting van, alle meerderjarige Nederlanders. 2. Ter bereiking van dit doel moet de staatkundige opvoeding des volks worden bevorderd van. alle regeerings- toeleid. alsmede een onbeperkte verant woordelijkheid van de overheid tegen over de vertegenwoordigende licha men geboden. De ex-keizer. Volgens een mededeeling, welke aa-n den -Brusselschen correspondent van de ,,N. R. Ct." is verstrekt, zou art. 227 van het -vredesverdrag met betrekking tot den gewezen keizer een-ige wijzi ging hebben ondergaan. De eisch tot ra's lippen. Doodsbleek viel ze weer op haar stoet neer. CTa-ven beschouwde haar met een durvelachtigen blik hij zag, dat de ongelukkige overwonnen had en deze haar on-macht begreep. „Ik zie i.n", zei hij, „dat u de keu-ze niet moeilijk zal vallen. Om zes uur moet u gereed zijn om mee naar de ker.k te rijden, waar pastoor Goodwi-n on-s verwacht, om ons te trouwen. Pas toor Goodwin meent, dat ons huweliik reeds voor den dood van rnv vad-er be paald was en dat het n-u in alle stilte geschiedt, wegens den diepen rouw. Alles is dus in orde mijn vader heeft voor alles gezorgd, zonder dat gij het wist er bestaat ge-en -beletsel meer voor onze verbinding. Dus", voegde Craven er bij, terwijl hij haar een kus handje toewierp, „om zes uur wacht ons het rijtuig.'1 Craven- gi-ng en liet Clara half dood, j half levend alleen. Het eerste kwartier i kon zij niet helder denken, de afschu welijke woorden van den ellendeling scheen ze nog altijd te hooran en had den op haar geest een werdoovende, verpletterende uitwerking. Eerst langzaam ontwaakte ze uit haar toestand en brak in. tranen, uit. Clara achtte zich verloren. Nergens zag ze een mogelijkheid op redding. XXXI. „Moge .ze nooit meer terugkomen I" had de oude Dorkey gefluisterd, toen ze Capitoia na haar bezoek bij miss iwwiwii—nrmi' "'ïïwiimiw wmwuiwfi wmii h hu hw -Day zag wegrijden, doch haa-r wensch zou niet vervuld worden. In weerwil van 't vreeselij-k tooneel, dat na den- te rugkeer van Capitoia op 't „Onweers nest" voorviel, ondanks het dreigen, vermstnen en smeeken van de-n- kant vaan den majoor, om toch haar bezoek in het „Drakenhol" niet meer te herha len-, kon Capitoia niet nalaten, haar lie ve vriendin Clara weer te bezoeken. -Het een-ige verschil was, dat ze dit maal -niet alteen kwam, -maar in gezel schap van Wool, die van den- majoor, onder bedreiging van hem de haren te laten uitrukken, het strengste bevel ge kregen- had, Capitoia op den- voet te volgen, opdat ze niet zonder hulp zou wezen. Men kan zich voorstellen, met welk een angst de arme neger de bevelen van zijn meester n-akwam, wien, 't wel een-s ernst kon worden met zijn be dreigingen, want majoor Warfield had bewezen, dat Capitoia zijn oogappel was, en dat vrees voor haar hem tot razernij kon voeren. W-ool was in een hachelijken toe stand jegens zijn jeugdige gebiedster, want deze vond zijn gezelschap uiterst lastig. Als ze den volgenden morgen haar Gyp besteeg en zag, dat Wool .ook te paard klom, om haar op een passenden afstand na te rijden, keek -ze -den neger vertoaasd aan en, vroeg hem wat dit te beduiden had. Wool ver klaarde ha-ar de zaak en vertelde, wat hem te wachten stond, indien hij haar niet volgde. vervolging zou gebaseerd zijn op dit feit hoogste schending van de inter nationale moraal. Diente-ngevole zou -men het verschij nen van den keizer eischen voor een internationale rechtbank, samengesteld uit vertegenwoordigers der vijf groote mogendheden. Verhoog:ng van den broodprijs. -Burg. en Weth. van Amsterdam heb- -be-n een brief gericht tot den minister van landbouw, -nijverheid en handel, waarin er op wordt aangedrongen, als nog terug te komen op de verhooging van- den prijs voor regeeri-ngsbloem en regeeringsmeel, die een zoo sterke ver- j hooging van den- broodprijs tot gevolg i zou moeten hebben, als thans het geval i is. Zij schrijven, dat de kosten van ie- - vensonderhoud nog miet of zeer weinig zijn gedaald en door deze toroodprijs- verhoogin-g weer belangrijk zouden stijgen. Er wordt in overweging gege ven, o.m. indien toch reeds thans on vermijdelijk tot verhooging van den prijs voor regeeringsfoloem en regee ringsmeel moet -worden overgegaan, in elk geval dan deze verhooging terug te -brengen tot de helft van de door den minister reeds aangekondigde. Geen vervoer van materialen naar het buitenland. De Amerikaansche Aannemersbond heeft zich krachtens besluit zijner on langs gehou-den huishoudelijke verga dering tot het departement van land bouw gewend met het verzoek óm geen vergunningen tot den- uitvoer van bouwmaterialen naar het buitenland toe te staan, teneinde te voorkomen, dat de prijzen der materialen op het te genwoordige veel te hooge niveau blij ven gehandhaafd, waardoor de belan gen der bouwnijverheid in bet alge meen en die der voorziening i-n den enormen woningnood in het bijzonder ernstig worden geschaad en tot de de partementen van oorlog, justitie, bin- nenlan-dsche zaken en landbouw, met het verzoek om, evenals blijkens het Aanbestedings-reglement !9i9, voor het departement van -waterstaat reeds is bepaald, de voor hun rekening uit te voeren werken zoo spoedig moge lijk ais voorheen weder aan te beste den, zoodat het rijk niet langer de -voordeelen der concurrentie derft en de aannemer in de vrije, onbeperkte uit oefening van zijn bedrijf nier meer ge hinderd wordt. -Het doei van dit verzoek is, om de gedurende de laatste jaren onder den drang der tijdsomstandigheden meer malen toegepaste wijze van uitvoering van werken- te verlaten, waarbij deze eenvoudig aan een bepaalden- aanne mer tegen vergoeding van een van te voren vastgesteld -bedrag voor zijn be moeiingen als uitvoerder worden op gedragen. Vrijwillige landstorm en burgerwacht Volgens de beginselen- door de re geering vastgesteld, komen -bij voor keur in- aanmerking a. Voor -aansluiting bij den vrijwiiü- gen landstorm de dienstplichtigen tot en met den 30-jarigen leeftijd. b. Voor aansluiting -bij de Burger wachten de dienstplichtigen- iboven den 30-jarigen leeftijd. Varlofspersoneei, ongeacht zijn leef tijd, kan dienst doen -bij den- vrijwiliigen landstorm of -burgerwachten. -Bij de -burgerwachten kun-nen blijven de dienstplichtigen van alle lichtingen, die een rang bij de -burgerwachten be- kieeden. irrmrwnrmwrrwrgrotiii iiii n iupwah iin tti i muf mi—wiw hcihi-i 1 m „Denk eens aan, miss", klaagde hij, ,,-dat de majoor mij de haren zou laten uitrukken 1 Nu zult gij toch medelijden -met mij hebben en- mij achter u dul den voegde hij er smeekend bij. Capitoia moest om 't beteuterd ge zicht van den neger onwillekeurig lachen, en daar wij weten, dat zij aan haar koppigheid toch een goed hart paarde, moeten we ons niet verwonde ren, dat ze zich, tot groote blijdschap van Wool, diens gezelschap liet wel gevallen. „Wat mij -betreft", zei ze, „je kunt -meerijden, maar je moogt mij niet hin deren. Blijf maar ver genoeg achter mij." Wool bleef n-u dertig schreden terug, zoodoende meende hij het best aan de bevelen van zijn beer en die der jonge miss te voldoen. Zonder zich dezen keer bij de oude Hat op te houden, vervolgde Capitoia den baar n-u bekenden weg naar het „Spookhuis", waar zij om elf uur, dus ongeveer twee uur na het onderhoud van Craven met Clara, aankwam. Zij wenkte Wool nader te komen, en gaf hem hef paard met het -bevel, het dier wat romd te leiden, daar 't bezoek kort zou wezen. De oude Dorkey opende weer de poort, doch wilde haar den ingang nog hardnekkiger dan de eerste maal wei geren. Doch 't -baatte niet. Capitoia maakte korte metten en- zonder zich om 't brommen der oud-e te bekomme ren, snelde ze de trap o-p. Voor nieuwe kaderleden ter vervan ging van degenen^ die de -burgerwach ten verlaten, mogen geen dienstplich tigen beneden den 30-jarigen leeftijd aangenomen worden. Nederlandsche officieren naar het bezette gebied. Gisteren begaven zich de kolonel Mijsberg, commandant der brigade grenadiers en jagers, majoor Van Dob- -ben van het 3e reg. huzaren en de kapt. De Gelder, directeur van de school voor verlofsofficieren te Amersfoort, o-n-der geteide van den A-merikaanschen militairen attaché kolonel Davis, in automolbieten naar het door de Ameri kanen bezette gebied van Duitschiand. De uitnoodiging is te beschouwen ais een bewijs van erkentelijkheid voor de faciliteiten den Amerikanen bewe zen bij de inrichting van hun „naval base", in Rotterdam. De verongelukte vliegers. •Usit Soesterberg verneemt „de Tel." dat aldaar uit Oldenburg 'bijzonderhe den- zijn ontvangen omtrent het vlieg ongeluk, waarvan de iuitema-n-ts Duin- ker en Perk het slachtoffer werden. Ooggetuigen moeten oo een gegeven ■moment bemerkt hebben, dat de motor van de Rumpler -niet meer werkte. Daarna zagen zij vlammen, waarop het toestel brandend omlaag viel. Bei de Inzittenden waran onmiddellijk dood. Het stoffelijk overschot der slachtof fers zat waarschijnlijk beden uit Duitschiand naar ons land worden ver voerd. VUSS1NGEN, 19 Me. AGENDA VAN HET DISTR1BUTIE- BEDRIJF. DINSDAG 20 Me Aardappelen. S Handelaren -kunnen a.s. Woensdag - gedurende den ganschen dag kieiaard- appelen afhalen- op de terreinen der ge- i meentelljke groenten- en fruitveiling. Daar de bovengenoemde aardapne- ten reeds aangekomen- zijn, kunnen de- j ze -niet thuisbezorgd worden en behoo- j ren dientengevolge afgehaald te wor- 1 den. De betaling geschiedt met co-ntant 5 geld. Broodkaarten. Den persoon aan wien abusievelijk bij de uitreiking der broodkaarten een domiciliekaart ten name van L. de Bree, Kasteelstraat 93 werd doorgege ven. verzoeken wij deze aan den recht- mafigen eigenaar of aan ons toe te zenden. Staatscourant no. 115. Deze ligt ter lezing op het distribu tiebureau en bevat Goedkeuring van het verdrag betref fende de ophooging va-n den- ouden Rijnmond bij Lobith. De verzekering-Maatschappij „Secu- ritas" te Breme-n heeft voldaan aan haar verplichtingen. Brand in een bioscoop. Zondagmiddag, tijdens de kinder voorstelling, ontstond brand in de Bel- lam y-toioscoop, doordat in de cabine een fil-m doorscheurde en door in aan raking te komen met de lamp, vuur vatte. Door tegenwoordigheid van geest Capitoia vond Clara in tronen. Met wan-ketemdte schreden was ze naar haar ka-mor gegaan en- had er zich opgeslo ten, om den vrijen loop aan haar wan hopige gedachten te kunnen tetan.Toen zij Capitota's stem hoorde, opende zij de deur en vloog haar met uirgestrekte armen tegemoet. „O, mijn vriendin, mijn dieribare Ca pitoia riep ze, „de Hern ei zendt mij u. En ik, ongelukkige, wilde twijfelen aan de Voorzieningheid. O, redt mij God ontfermde zich mijner, loen Hij u naar mij zond." Onze heldin verschrok, toen ze Ciara zoo opgewonden zag. „Maar, beste Clara, wat is er dan gebeurd Wat heeft men, u gedaan vroeg ze medelijdend, ter-wijl ze haar weenende vriendin naar de sofa leidde en naast haar plaats nam. Snikkend verteide miss Day bet too neel tussciien haar en Craven-nog lie ver wilde ze het wanhopigste beproe ven, dan zich aan dien ellendeling over leveren. ,Doch tot zulke besluiten zal het nu niet meer komen, want gij zult mij red den, Capitoia 1" „Ja, lieve Clara, vertrouw op mij, ik wil en zal je redden", verzekerde Capi toia, die haar moed en -wilskracht voel de verdubbelen bij het vernemen V3m die gruwelijke plan-nen. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1919 | | pagina 1