HET PLEEGKIND BINNENLAND FEUILLETON i^o. !05 «faaargcurigi VL1SSINGSCHE MMND4G 3 MEI. ADVERTENTIE-PRIJS Van 14 regels ƒ0.80 voor iedere regel meer 20 cent bij abonnement speciale prijs. Reclames 40 cent per regel. Dienstaanbiedingen en dienst- aanvragen 10 cent nar regel, bij con tante betaling. Familieberichten van 16 regels 1.30, iedere regel meer 20 cent. ABONNEMENTS-PRIJS Voor Vfesingen en gemeenten op Walcheren: ƒ1.85 per drie maanden. Franco doo-r het gdheele rijk 2.20. Week-abonnementen 14 cent. Afzou- lerlijke mummers 3 cent. Nederland en België. Blijkens een telegram uit Brussel, heeft de Belgische premier verklaard, dat de onderhandelingen tussehen En geland, Frankrijk, België en Nederland na de onderteekening van den vrede Euililen beginnen. Tot dusver, zeide de minister, heeft België zich nog nie,t met Nederland in verbinding gesteld. De „Etoile Balige" publiceert een ar tikel over de oplossing van het geschil Nerieriand-iBeilgië. Het groote liberale blad zegt o.a. „Wat wij ilbams moeten zien te berei ken is niet een tol- en militair verbond imet Frankrijk, wiaarover -onlangs is gesproken, imaar -een economisch en militair ve.ilbond met Nederland. Br is geen enkele reden waarom dit land wrees zou kiunnen wekken. Het biedt ons ernstige waarborgen en groote voordeelen en het zou bovendien de voornaamste oorzaken uit den weg ruimen voor Ihet misverstand, dat tus sohen orns nis gerezen. De bestaande verschillen zouden kunnen worden opgelost i,n den geest van igroóte weliwiil'tenetheid en verge vensgezindheid, weiike 'het gevolg is van ide gelijkheid van belangen. In Staate-Vlaaaderen verlangt het waarborgen tegen verzanding van de Viaamsohe waterwegen, waarborgen voor het gebruik van (het kanaal van Tememzen en van vrije scheepvaart op de Schelde. In het Nedenlandsche grondgebied van Maastricht, waarin zich de water- vanu van de Kemipensehe kanalen be vinden en waar het kanaal Lu ik-Ant werpen danigs stroomt, verlangt het 't recht dit tonaal te verbreeden in een verhouding overeenkomstig de behoef ten van ihet verkeer. Ook .nog imeer wijzigingen-voor welke .men van 'Nederland afhankelijk is, .zij.n inog noodig ten aanzien van an dere verkeerswegen. Wij kunnen niet treden, zegt ihet blad, in technische bijzonderheden, maar wij kunnen ver klaren, dat 'België geen aanspraak maakt op dingen, waarop het geen recht heeft, of die met de rechten van andereu in strijd zijn. Toenadering tot Nederland De redacteur van „de Maasbode" te Brussel seint dd. 3 Mei In .gesprekken, welke wij de laatste dagen imet verschillende Belgische po litici hebben gehad, bleek ons een sterk streven naar toenadering tussohen Bel gië en Nederland. Niet alleen van Viaamsche zijde wordt daarop gewerkt maar ook in andere kringen koimt uren meer en meer tot ide overtuiging, dat beide volkeren meer dan ooit op elkaar zijn aangewezen. Zij betreuren ten zeerste, dat een kleine groep annexio- nisten. ouder aanvoering van de „Na- 80) „Kolonel Lenoir", viel Traverse den spotter in de rede, terwijl hij van zijn stoel opsprong. „hoort gij zoo den uitersten wil van een stervende aan Het is beneden mijn waardigheid, uw spotternij, voor zoover die mij persoon lijk betreft, te beantwoorden, doch heb eerbied voor den doode, dii-e u, vertrouw wend op uw rechtschapenheid, tot den uitvoerder van zijn laafsten wil be noemde". „Zij.n Iaatsten wil, zeer geachte heer dakter Rocke", hernam Lenoir, „is on getwijfeld in zijn testament vervat. Hieraan zal ik mij streng houden. Al het overige verklaar ik nu reeds voor ongeldig." „Ook de bepaling, dat Clara hier te Wilil-ow-Heights met mijn moeder zou blijven wonen ,,Ook dit 1" riep de kolonel. „O, de zaak wordt duidelijker, ik doorzie u op den eersten blik. En denkt ge, dat ik mijn pupil het slachtoffer laat worden van een schandelijke intrige, waartoe zij aan. mijn toezicht onttrokken en tiaar aanzienlijk vermogen uw buit zou worden „Mijnheer tion Beige" de 'Stemming an Holland niet gunstig gemaakt .heeft. Men hoopt evenwel op spoedige betering. Het is zeker wel teekenend, dat van daag, nu de „.Nation Beige" huilt van teleurstelling, omdat zijn eisohen ten koste van Nederland heelemaal niet zijn ingew'iitlegd, de „Etoile Beige" een der ernstigste organen van Brussel, toornt met een artikel over een econo misch verbond tussohen België en Ne derland. Er zijn geen twee landen, die zoo op elkaar zijn aangewezen, zegt de „Eltoiie". Wij, wensclhen geen econo.- misch verbonid met Frankrijk, maar een economische overeenkomst met Neder land, welke later tot een militair ver bond zou kunnen worden uitgebreid. Qp die wijze zouden wij wederzijds ernstige waarborgen voor de veiligheid en belangrijke voordeelen krijgen. Bo vendien zouden op die wijze de mis verstanden kunnen worden wegge ruimd. Wijziging van de persorieele belasting. Verschenen is de memorie van ant woord op 'het voorloopig verslag der Tweede Kamer nopens het wetsont werp tot wijziging van de pers'oneele belasting. De minister van Financiën stelt alsnog voor, de haardsteden en rijwielen uit de bekisting te verwijde ren, doch daartegenover de belasting der 'huurwaarde te ver.hoogen van 8 tot 10 ten honderd. Voorts stelt de mi nister o.a. voor eenige meerdere ver lichting betreffende kinderaftrek en verder aanvaardt Ihij als maatstaf van belasting ivoor motorrijtuigen de waar de in plaats van het aantal paarde- krachten. Duurtebijslag. Blijkens het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het desbetreffend wetsontwerp was men algemeen zeer erkentelijk, dat zij, het oorspronkelijk door haar ingenomen standpunt ver latende, ook voor 1919 een regeling wil treffen, waardoor als regel aan het personeel in 's Rijiks dienst en enikele andere daarmede gelijk gestelde perso nen ee,n hoofldbijstag zal worden toe gekend. Van verschillende zijden werd op den voorgrond gesteld,, dat het oordeel over de hier aan de Kamer aangeboden ontwerpen in nauw verband staat met dat over de in het vorig jaar tot stand gekomen salarisregeling voor de Rijks ambtenaren en -beambten. Erkennende, dat aan de salarisregeling, zooals die op grond van het door de staatscom- misS'ie-Stork uitgebrachte rapport is tot stand gebracht, veile bezwaren ver bonden zijn, verklaarden vele leden over het algemeen met de beginselen, die aan die regeling ten grondslag lig gen, zich niettemin zeer ingenomen. Zij betreurden het daarom zeer, dat de re geering in de duurtebijslagregeling zooals die thans door haar is ontwor pen, tot basis heeft genomen de sala rissen die op 1 Januari 1916, vóór de invoering van het bezoldigingsbesluit dus, waren vastgesteld. Deze leden waren van oordeel, dat uitsluitend en over de geheele lijn, de op 1 Januari 1919 genoten bezoldigin gen tot grondslag moeten worden ge nomen bij de beoordeeling van de vraag, of ook voor het jaar 1919 tot toekenning van een duurtebijslag moet wonden overgegaan. Wordt dan de vraag, of 'bij de tegenwoordige kosten vari levensonderhoud zulk een bijslag noodzakelijk is, bevestigend beant- i woord, clan moet de toekenning daar- j van plaats hebben boven het thans door de daarvoor in aanmerking ko- Mijnheer riep de kolonel, die op stond. „Ik verzoek u geen wioond meer te spreken. Uw plannen, waarvoor ge in uw moeder een waardige medehelp ster hebt. heb ik doorgrond. Ge maakt jacht op een rijke erfgename. Maar de kunstles, waarmee ge mijn airmen zwa ger miisteiïdidet, baten bij mij niet. Koe", ring hij voort, „vreemd volk nestelt zich hier in en misbruikt de zwakheid van een grijsaard en ik zou dat spel 'bedaard blijven toekijken Vandaag nog wordt het testament geopend, de advocaat van mijn zwager is reeds verwittigd hij, zai binnen weinige uren 'hier zijn. Staat iets van uw beweringen in het testament, dan is het goed. Doch zoo niet, beste mijnheer, dan kunt ge uw biezen pakken,, gij met uiw moeder, want ik duld geen avontuurlijk volkje in dit huis, geen oogenibttk 1" Traverse was bij het hooren van de ze brutale beschuldiging krijtwit ge worden, het blioed scheen in zijn ade ren te stollen en, op het eerste oogen- blilk leek hij een marmeren beeld, onbe kwaam een woord uit te brengen. Plot seling echter herkreeg hij weer de volle levenskracht, fir trad den kolonel een stap nader en zei op een toon, waaruit de vinnigste haat klonk „KolioneJ 'Lenoir Slechts een lage schurk, die zelf tot allerlei ondeugd in staat is, kan van andeiren zoo slecht denken.slechts een nietswaardige kan zulke beschuldigingen tegen 'n deugd- mende ambtenaren genoten salaris. De bezoldiging, zooals die vóór de inwer- kinigtredinf der nieuwe salarisregeling was, dient bij de vaststelling van den bijslag geheel buiten beschouwing te blijven. Was deze aanmerkelijk lager dan het tegenwoordige salaris, dan zou dit slechts bewijizen, dat deze ambte naren vroeger veel te weinig ontvin gen. Eenige reden om hun thans den duurtebijslag geheel of gedeeltelijk te onthouden, is voor den Staat in die vroegere tekortkoming zeker allerminst gelagen. De burgerwacht. De garnizoenscommandant van De venter heeft het „Deventer Dagblad" verboden, weer een stuk op te nemen als dat hetwelk onder de rubriek Inge zonden (buiten verantwoordelijkheid der redactie) in ihet nummer van Dins dag jlk van dat blad versoheen en waarin de heer J. Roebers, voorzitter van den Deventer Bestuurdersbond, de arbeiders ontried, zich aan te sluiten bij de burgerwacht, (dit naar aanlei ding van een ingezonden stuik, waarin de 'burgerwacht werd aanbevolen in de belangstelling der ingezetenen). Naar ons ter oore kwam, imoat de comman dant (hebben gedreigd, Ihet blad op te heffen bij overtreding van zijn verbod. („N. (R. Cl") Gemeenteraadsverkiezingen. De secretaris van 'de S. D. A. P., de heer Mattlhijesen, schrijft aan „het Voilik" In Schoonhoven is de lijst >der Libe rale Unie voor de raadsverkiezingen ongeldig verklaard, om een dier vorm gebreken, welke ook in eenige andere gemeenten tot nieiig-verklaning van de door een S. D. A. P.-af'deeling of door andere partijen ingediende lijsten leid den. Dientengevolge zouden de vrijzinni gen in genoemde gemeente van verte genwoordiging in den raad uitgesloten zijn. De afdeeiing Schoonhoven der S. D. A. 'P. iheeft zich nu in overeenstem ming «net het advies van het partijbe stuur bereid verklaard, er toe mede te werken, dat eer., nieuwe verkiezing moet worden uitgeschreven, waaraan dan alle politieke groepen kunnen deel nemen. Zij heeft aan de afdeeiing van de Liberale Unie in overweging gege ven, in overleg te treden met de kies- vereenigingen, die een lijst inleverden, ten einde te bereiken, dat geen der op de lijsten genoemde candidaten zijn ge loofsbrieven inzendt. 'Indien dit geschiedt, heeft de ge meente Schoonhoven in September geen gemeenteraad meer. "Wat in deze omstandigheid geschie den moet, is bij de wijziging van de Kieswet niet geregeld. Maar een nood wetje, dat voor dit geval het uitschrij ven van een nieuwe verkiezing gelast, kan spoedig genoeg in deze leemte voorzien. Bereids is aan de soc.-dam. Kamer fractie in overweging gegeven, tot den minister van binneniandische zaken de vraag te richten, of hij eventueel bereid zou izijn, aam een spoedige oplossing in dezen zin mede te werken. Het stoomschip „Bolland" vergaan Het stoomschip „Holland" van d'e N.V. Algemeene Rotterdamsche Over zee Scheepvaartmaatschappij, carga doors vian Muyden Co-. en varende tussohen Rotterdam en Bordeaux, is vermoedelijk een ongeval overkomen. Sedert ihet vertrek van Rotterdam op Dinsdag 15 April j'l. is niets «neer van het schip ver,nomen. zame vrouw, als mijn moeder, uitbra ken slechts een ellendeling kan zoo handelen ais rij Wanneer gij een vo'k eergevoel bezit, trekt ge uw leu genachtige woorden terug, of wel, ik keer u met verachting den rug toe." „Pak je weg, kwajongen riep Le noir woedend. „Ilk zal mij wreken 1" Bier, met een blik vol afschuw op den kolonel, verliet Traverse langzaam de kamer, terwijl Lenoir een gebalde vuist tegen hem ophief. Clara wachtte in het salon op haar vriend. Met ongeduld verbeidde ze op den uitslag van zijn gesprek met haar voogd. Na eerst even door den twin gewandeld te hebben, om tot bedaren te komen, gdw Traverse naar zijn bruid. „Wel", riep ze, „welk nieuws brengt ge Hij verzet zich tegen, de laatste beschikkingen van papa Nietwaar „Kolomel Lenoir wil eerst de opening van het testament afwachten", hernam de jonge dokter, „eer hij zich uit spreekt. Dit zal dezen middag plaats vinden. In, elk geval is het noodzake lijk dat wij dadelijk naar Stauinton zenden, om de doktoren Williams en Jaimes hier te verzoeken, want tam ge tuigenis is noodig, om de mondelinge verklaringen van uw papa zaliger gel dig te verklaren." „Mijn God", jammerde Clara, „dus is het vermoeden van uw mama be- Opvarenden zijn A. Lagendijk, ka pitein H. L. Sital Persad, stuurman N. van Vliet, le machinist P. Smit, 2e machinist E. Hanekamp, bootsman J. Kiesewetter, A. Groeneweg en M. Hendriiksen, allen lichtmatroos J. IJzerman, donkeyman E. Maas, sto ker J. A. den Haasert, kok allen van Rottendam, behalve P. Smit van den Helder. ('Het stoomschip „Holland", groot bruto 225 en uetto 117 reg. ton, werd in 1917 gebouwd). Huldiging van Multatuli's nagedach tenis in 1920. Het uitvoerend comité verzoekt ons mede te deelerv, dat voor het stichten van plaatselijke comdté's tlhans een re geling is getroffen. Het bestuur zal binnen eenige dagen tot de stichting daarvan overgaan. Multatuti-vereer- ders die zich geroepen gevoelen, door zitting te nemen in zoo'n plaatselijk comité of oip andere, nader te overleg gen. wijze «nede te werken om de voor genomen Ih-ulde zoo grootsch en luis terrijk mogelijk te doen zijn, worden verzocht ihun naam' en adres op te ge ven aan den secretaris, den heer G. Götze te Amsterdam, Veerstraat 36. Rotterdam en Antwerpen. Gedurende de miaa-nd April .kwamen te Antwerpen binnen 309 stoom- en 41 zeilschepen, inhoudende 415.130 tons. Wij laten hieronder een vergelijken den staat volgen van de havenbewe- ging van Rotterdam en Antwerpen. Rotterdam. Antwerpen. 1919: schep netions. schep. net-tons Jan. 214 379.505 95 164.333 Febr. 208 216.209 160 244.251 Maart 304 302.595 289 368.396 April 381 395.204 350 415.130 Tot. 1107 1.293.513 894 1.192.110 De voor Antwerpen opgageven cij fers der tnetto tonnemaat zijn die vol gens Belgische berekening;. Om deze gelijk te maken met de hier gebruikelijke berekening moeten deze cijfers met 15 pet. verminderd worden. Staking bij de Rotterdamsche tram. Nu reeds 8 dagen lang duurt liet conflict 'bij de R. E. T. M. onveranderd voort. De Ihoop op een spoedige oplos sing was voor de geheele burgerij ge vestigd op de raadszitting van Woens dag jl. Veel teleurstelling iheeft deze zitting gebracht. Zij toch had niet het geweinschte resultaat, zelfs kon imen zeggen dat de oplossing vian het con flict sinds dien verder verwijderd is. Het stakinigsoonnité schijnt niet van plan, op onderhandelingen aan te stu ren, op 'den grondslag van de aange nomen motie-Schouten, veeleer schijnt men te witten wachten op pogingen tot onderhandelen van de zijde der di rectie. Het publiek heeft met dit al een gan- sChe week het ongerief van ihet tram- pemis te verduren gehad, een ongerief, dat door het meer dan slechte weer dubbel zwaar te dragen viel. Op een stakersvergadering Zaterdag middag is mede,gedeeld, dat de direc tie thans wei bereid zou zijn aan elk lid van het personeel 100 uit te kee- ren, doch eenige zekerheid omtrent het gerucht heeft men niet. Reeds meerma len zijn aan ihet staikiingisoomité geruch ten ter oore gekomen, die achteraf bleken ellken. grond van waarheid te missen. Meer en meer blijkt nu, dat men in deze staking op toet doode punt geko men i's en afwachten schijnt voorloo- pog de boodschap. In de afgeioopen waarheid Wil hij weigeren,, mij hier te laten wonen „Nog meer dan dat, beste Clara", ging Traverse voort, „hij weigert ook onze verloving te erkennen en wil niet toestaan, dat ilk u ais mijn bruid be schouw." „O, papa, l'ieve papa zuohte Clara, „waarom moest ge juist hem tot mijn voopid benoemen Maar, om 't even, Traverse, geen macht ter wereld zai ons scheiden en al hebben we nog zulk een harden strijd te voeren, we zullen elkaar trouw blijven en den moed niet opgeven 1 Aap u is mijn hart en mijn had Traverse kuste haar hand en her haalde zijn 'betuigingen van getrouw heid. Nadat het tussehen he,m en den kolo nel tot een breuk gekomen was, achtte de dokter het beter, niet aan het diner te verschijnen, en op zijn kamer te eten. Dadelijk na het diner kwamen, in twee rijtuigen, vooreerst de advocaat van dokter Day en daarna de doktoren uit Staunton aan, die Traverse in naam van Clara had laten verzoeken om bij de opening van het testament tegen woordig te zijn. Dit laaitste had i;n de bibliotheek In het bijzijn van alle huis- genooiten nlaats. Het bevatte de uitdrukkelijke bepa ling, dat kolonel Lenoir de voogd van Clara izou worden en met vaderlijke liefde voor haar welzijn te zorgen had. week keende men aan de stakers 18.000 uit. Een ander, niet bevestigd gerucht wil, dat men zal trachten met het werk willig personeel een dienst te organi- seeren, die althans eendgenmate aan het ongerief van het publiek zal tegemoet komen. De „Johan de Witt". Van de werf der Nederlandsche Scheepsbouw-maatschappij is Vrijdag van stapel geloopen het stoomschip „Johan de Witt" in aanbouw voor de stoomvaarl-imaatsch. „Nederland" te Amsterdam. De hoofd afmetingen van Ihet schip zijn Lengte tussehen lood lijnen 482'0". Breedte op buitenk. spanten 59'0". Diepgang 23'0". De waterverplaatsing bij dien diepgang (in tonnen van 1016 .G.) is 13.300. Op een gemiddelden diepgang v,an 23'0" zat het schip een snelheid hebben van 15 kuoopen. Het schip is geheel van staal- "Cboiuwid, volgens de hoogste klasse van Lloyd Register 100 A. I., volgens de voorschriften van het Inter nationaal Verdrag voor de beveiliging van Menschenlevens op zee, en die der Nederlandsche Schepenwet. Een dub bele bodem, die bijna over de geheele lengte van het schip doorloopt, nil. van voor- tot achterpiekschot, is verdeeld i.n 20 afeouderlijike tanks, welke berg ruimte aanbieden voor het meevoeren van drink- en voedingwater en water bad ast, of vloeibare brandstof. Er zijn 10 waterdichte dwarsschotten, welke alle, behalve de twee middelste, door- loopen tot het opperdek en welke het schip dus i.n elf waterdichte afdeelingen verdeelen. Het roer is een zoogenaamd balansroer. Het schip zal kunnen vervoeren 165 passagiers eerste klasse in 95 hutten en 4 luxe hutten 128 passagiers twee de klasse in 50 hutten, 36 passagiers derde klasse in 12 hutten, 42 passa giers vierde klasse in één verblijf. De bunikei's en de taniks met dubbe len bodem onder de beide ketelrulmten in ruim III zijn geschikt tot medevoeren van petroteum-residu als vloeibare brandstof. Over de lengte van de beide ketel- ramen is het schip voorzien van een dubbele huid, Ioopende tot aan het tus- schendek. De geheele machine- en ketelinstal- latie zal worden geleverd door de Ne derlandsche Fabriek van Werktuigen en SpoorwemmateriaaJ, te Amsterdam, en gebouwd naar plannen en onder toezicht van den heer S. G. Visker, hoofdingenieur van de stoomvaart-mij. „Nederland". Wat de passaigieirsinrlchfingen be treft, deze zulten uit diverse eet-, roo'k- en muzieksalons bestaan, waarvan de artistieke versiering uitgevoerd zal worden naar plannen van den heer C. A. Lion Cachet. Het geheele schip is gebouwd volgens de plannen en onder het toezicht van den heer M. A. Cor- nelissen. scheepsbouwkundig ingenieur te Amsterdam. De plechtigheid van het te water laten en doopen van het schip werd geleid door mevrouw M. S. Od e rw a ldGro en ewo udt, echtge n oote van een der directeuren van de Stoom vaart-Mij. „Nederland". Stadsen Provincienieuws VLISSINGEN, 5 MEI. AGENDA VAN HET DISTRIBUTIE BEDRIJF. DINSDAG 6 MEI Aardappelen. De kleiaardappelen zijn thans aange- Daarna volgden eenige legaten, onder welke twee, elk van duizend dollars, •voor mistress Rbcke en haar zoon, als een bewiis van hoogachting en vriend schap. Nadat het testament voorgelezen was, stond kolonel Lenoir op. „Krach tens deze bepalingen", zeiide hij, „reken i-k het mij tot pliicht, mijn dierbare nicht onder mijn toezicht te nemen en daar dit niet gebeuren kan, zonder dat ik haar onder de oogen heb", ging hij tot Clara sprekende voort. ,imoet ik u, lie ve Glara, verzoeken u reisvaardig te maken, om mij morgen naar mijn wo ning te kunnen volgen. Wat de legaten betreft", zei hij na een pauze, „vraag ik voor de uitbetaling een wettelijk uitstel van twaalf maanden. Ten slotte moet ik nog verklaren", voegde hij er op 'bitsen toon bij „,dat gij, mistress Rocke var uwen -dienst hier in dit huis ont slagen zijit en met uw zoo een ander onderkomen moet zoeken, daar Wil low-Heights in 't vervolc onder toe zicht van een opzichter zal gesteld worden. Mistress Rocke beefde. Als een meid weggezonden te worden, had ze niet verwacht. Smeekend zag ze de beide geneestoeeren uit Staunton aan, als wil de ze hen herinneren, dat 'het nu hun beurt v.an «preken was.?" (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1919 | | pagina 1