HET PLEEGKIND VRIJDAG 4 APRIL. No. SO 1919» GEMEENTEBESTUUR FEUILLETON BINNENLAND INGEZONDEN STUKKEN B ERICH T. Door aanmerkelijke verhooging van den duurtetoeslag van ons personeel, zijn wij genoodzaakt, hoe ongaarne ook, onze abonnements- en adverten tieprijzen te herzien. Met ingang van 7 April zal dan de abonnementsprijs bedragen Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 1.85 per kwartaal en bij wekelijksohe vooruitbetaling 0.14 per week. De postabonnementen worden met 0.20 per kwartaal verhoogd. De advertentieprijs wordt van 14 regels 0.80. Familieberichten van 16 regels 1.30 iederen regel meer 0.20. Dienstaanbiedingen en dienstaanvra- gen blijven 0.10 per regel. De conditie dat advertentiën bij 3 maal plaatsen slechts twee maal berekend worden, vervalt. Wij vertrouwen, dat onze abonrté's, zoowel hier als elders, deze kleine ver hooging als een noodzakelijkheid wil len aanvaarden. DE DIRECTIE. REGEERINGSGOEDcREN. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen brengen ter algemeene kennis dat ingevolge hunne kennisgeving van 28 Februari 1917, behoorende bij de voor hunne gemeente geldende distributieregeling van regeeringsgoe- deren d.d. 12 en 19 Februari 1917 A no. 213, gedurende de week van 5 April tot en met 11 April 1919 verkrijgbaar is op bon no. 264: 5 K. O. AARD APPELEN a f 0.08 per K.O. op bon no. 265 pond RIJST a f 0.28 per K.G. op bon no. 2661 pond PEUL VRUCHTEN (diverse soorten) op bon no. 2671 ons KAAS (diverse soorten) op bon no. 268: ons JAM a f 0.11 per ons op bon no. 2691 pond GECON DENSEERDE TAPTEMELK MET SUIKER a f 0.30 per pond per flesch van 1 pond f 0.33 op bon no. 270 2 ons Ameri- kaansch SPEK a f0.20 per ons; op bon no. 271 X pond SUIKER (diverse soorten) op Kindersuikerkaart no. 2pond SUIKER (diverse soorten) op Kindermeelbon no. 101 pond KINDERMEEL a f 0.40 per pond of per pond f 0.21 op Zeepkaart per persoon 1 stuk KALIZEEP van 2 ons a f 0.06 per 2 ons. Vlissingen, 4 April 1919. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, I. P. v. ROSSUM Jr. STEMMING. iBungeroeester en Wethouders van Vlissingen brengen ter openbare ken nis, dat op Woensdag 9 April 1919, van des morgens acht tot des namiddags 55) Mistress Codimént gaf een gil en viel flauiw. De arme negers en negerin nen stonden, alsof zij veranderd waren in zwart marmeren beelden, stokstijf, en Capitola zelf beschouwde 'n oogen- billifk met bewondering den venmetelen man, die overigens van den panischen schirik, waardoor hiij allile aanwezigen letterlijk verlamd had, gebruik maakte om. zich uit de kamer te verwijderen. Ónze heldin was de eerste, die weder haar tegenwoordigheid van geest ver kreeg. Het instinct, dat den jager voort drijfit, miaakte zich van haar meester en met den luiden kreet „Houdt hem rijpt hem 1 Volgt mij Lafaards, zoudt gij een roiover, een dief laten ontsnap pen vloog het jonge meisje de deur uit. Zij haalde dep bandiet in, die pas de gang had bereikt, sprong met de behendigheid e,n den moed eener jonge tijgerin hem op den rug, klemde zich imet beide handen aan den kraag van izijm buis vast em liet hem niet meer los. Te klein om met baar voeten den grond te bereiken, hing Capitola als lood aan den hals van den roover, terwijl zij voortdurend schreeuwde „Help Help Mooed I Help 1" vijf uur, zal geschieden de STEMMING van de leden van dc Provinciale Sta ten van Zeeland. STEMPLICHT. Herinnerd wordt aan de verplichting, opgelegd bij artikel 71, tweede lid, der Kieswet, dat ieder, die volgens de kie zerslijst bevoegd is tot de keuze mede te werken, zich binnen den voor de stemming bepaalden tijd ter uitoefe ning van zijn kiesrecht moet aanmel den bij het stembureau in het voor hem op de kiezerslijst aangewezen stem- district. ARTIKEL 149 DER KIESWET LUIDT De kiezer, die niet voldoet aan de verplichting, opgelegd bij art. 71, tweede lid, wordt tenizij den rechter van een geldige reden van verhinde ring blijkt, gestraft me,t berisping of met geldboete van ten hoogste drie gulden. indien tijdens het plegen van de overtrading nog geen twee jaren zijn verloopen, sedert een vroeger veroor- deeliing van den schuldige, wegens ge lijke overtreding onherroepelijk is ge wonden, of de deswege opgelegde geldboete vrijwillig is betaald, wordt geldboete van ten hoogste tien gulden opgelegd. De uitspraak is aan booger beroep noch cassatie onderworpen. Indien de straf van berisping wordt opgelegd aan een afwezig gebleven beklaagde, wordt een schriftelijke ver maning van den Kantonrechter om aan de verplichting, opgelegd bij art. 71, tweede lid, in het vervolg te voldoen, aan den veroordeelde van wege het openbaar ministerie beteekemd op de wijee, voorgeschreven bij art. 144 van het Wetboek van Strafvordering. Tevens wordt de aandacht gevestigd op artikel 128 van het Wetboek van Strafrecht, luidende •Hij, die opzettelijk zich voor een an der uitgevende aam een krachtens wet telijk voorschrift uitgeschreven verkie zing deelneemt, wordt gestraft met ge vangenisstraf van ten hoogste EEN JAAR. Vlissingen, 3 April 1919. Burg. en Weth. voornoemd, De Secretaris, J. P. v. ROSSUM Jr. De ex-keizer. Mem herinnert zich dat in het begin vain den winter een gezelschap Ameri- ■kaïanisohe journalisten in auto's uit Bnussel naar Amerongen reisde en daar toegang vroeg in het kasteel om dein ex-lkeizer te spreken. Eerst ver luidde bet, dat 'het hen er o;m te doen was den gewezen monarch op te lich ten, later werd het geval teruggebracht tot een aardigheid, een weddenschap. Maar nu. heeft volgens een radio-be richt, de correspondent van de „New- Yonk Times" het volgende medege deeld Kolonel Luke Lea, voormalig senator te Washington voor den staat Tennes see en aanvoerder van het 114de veld artillerie van de 30ste divisie van het Ameirikaansohe leger, had de leiding van de groep Amlerlloaamische officieren, die verleden winter een poging had gedaan om den Duitschen keizer op te lichtten. Lea was de vorige week uit Frank rijk gekomen, en beeft het relaas dat indertijd van het geval gestaan had in Amerikaanische, Franscihe en Britsche couranten ten volle bevestigd. Volgens heit verhaal van Lea kwa man zij zoo dicht in de nabijheid van Mac Donald had haar zonder com plimenten oip verschillende wijzen kun nen diooden. Het zou gemakkelijk voor hem geweest zijn met een slag van zijn vreeselijke vuist haar hersenpan te ver brijzelen, of haar met zijn ijzeren vin gers te wurgen. Ook was hij gewapend en een enkele stoot met zijn dolk zou voldoende zijn geweest, om het meisje volgens het verlangen van den overste Lenoir, voor altijd het zwijgen op te leggen miaar de belachelijkheid van •zijn toestand liet hem in 't geheel niet toe, daaraan te denken. Hij trachtte en kel zich van zijn kleine vervolgster te bevrijden, zonder haar pijn. te doen. Doch daarin lag juist de moeilijkheid, want Capitola haakte zich m.et haar vingers als een kat aan zijn. kraag en bleef .daar hangen, hoe hij zich ook schudde en keerde en draaide, om haar (kwijt te raken. „Werkelijk, op mijn woord van eer!" riep hij, onwillekeurig lachend, „zulk een aantrekkingskracht» heb ik nog nooit beleefd. Nu, mij wel, blijf mij nentwege maar aan mij hangen, schoo- ne m'iss zulk een zoete last zal mij niet te zwaar worden, om er mee tot iaan it eindje van de wereld, te loopen." En Mac Donald siprong nu inderdaad irnet igroote sprongen uit het Ihuiis en rende door den tuin, vanwaar uit men in 't vrije veld kwam. Capitola liet nog altijd niet los en schreeuwde „Hier heen hier heen Mac Donald is mijn gevangene Ik laat hem niet los, al den keizer, dat zij zijn stem konden ivotwen maar de nadering van schild wachten verijdelde de poging, die kort voor Kensfnnis was ondernomen. De Amerikaansohe officieren hadden den keizer willen hebben als een Kerstge schenk voor het leger van de geallieer den. Statenverkiezing Groningen. Volgens dein venkiezingsdiieinst van de vereeniging van dagbladdirecteuren zijn in de Staten van Groningen ge kozen 9 anti-revolutiohnairen, 3 room.sch- kafholiekem, 2 communisten, 3 christe- lijk-hisitoniisehen, 1 vrije liberaal, 14 S. D. A. .P.-ers, 4 unie-liberalen, 9 vrijzin nig-democraten. Het onderstaande lijstje geeft de ou.de en de nieuwe samenstelling van de Staten van Groningen aan Oud Nieuw Vrije lib1 Uinie lib#1 15 4 V.rijiz, dem15 9 iRoomsch Katlh3 Anti Rev3 9 Ohrist. Bist1 3 S. 1). A. P11 14 •Communisten 2 45 45 .Hieronder volgt een staatje van het aantal stemmen behaald bij de Kamer verkiezing van verleden jaar en de stemming van eergisteren voor de Staten Totaal uitgebracht 71933 66347 Vrije lib1779 1769 Unie lib3659 6224 Vrijz. dem11064 13162 •Roomisoh Kath. 3629 3666 Anti Rev15230 13956 Ohrist. Hist4508 4417 S. D. A. P24908 19788 Communisten 1504 2692 'In 1918 behaalde de oeconomische bond, die rii.tmia.ail geen candidaten ge steld had, 2413 stemmen. Verschillen de kleine partijen namen toen aan de verkiezing deel, die dit nu ook hebben nagelaten. Het eerste vrouwelijke Statenlid. Het eerste vrouwelijke Statenlid, dat in ons land gekozen wend, mevr. S. GeysnRapipange (S. D. A. P.), is naar „Het Volk" meldt een arbeiders vrouw. Haar man is mijnwerker. Bulten verantwo. rdelljkbeld der redactie De copie woidt niet teruggegeven Mijnheer de Radacteur, Motor heeft zijn pen neergelegd. Hij heeft in uw blad menig debat gevoerd met loyale tegenstanders, die, evenals hij, toonde te begrijpen, dat het laag en taf is, een pennenaaim als een vrij brief fe beschouwen, oim dingen te zeg gen, die men niet met zijin familienaam zou durven onderteekenen. Hij zal aan hen de aangenaamste herinneringen bewaren. Maar zijn artikel „Gp 'f hobbel paard" heeft ridders met gesloten vi zier in 't krijt gebracht, aian wie ridder lijkheid ten eenenimate vreemd is. Dat heeft hem van verder schrijven doen afzien. lik neem zijn pen over, en. hoop te schrijven in denzelfden trant, als het hart mij tot schrijven dringt. Alleen zal mijin stift zich vrijer be wegen, omdat ik m.ij niet belemmerd voel door de bijzondere verplichtingen, die, volgens Motor's opvattingen, rus ten op den drager van een schuilnaam. zou ih.et mijin dood zijn 1 Hier (heen „Wilt gij u. dan met allle geweld door miij laten schaken, lief kind I" ant woordde de bandiet onder het loopen. „Voor den drommel, ik Iheb er niets op tegen, ais u er pleizier in hebt." En lachend vervolgde hij zijn weg, zonder door zijn trouwens niet zeer zware aanhangsel, dat hij op zijn rug had, rn zijn vlucht te worden gehin derd. Hij had de binnenplaats al achter zich. en bevond zich met Capitola in de laan, welke naar het kasteel voert en aan beide zijden door een heg den weg •naar de veilden scheidt, toen hij achter zich een groot geschreeuw vernam. Het lawa>m van de negers, die van hun plotsclingen schrik bekomen, met hooi vorken, spaden en pieken gewapend, den vluchteling nazetten. Van alle kaïnten hoorde men nu schreeuwen „Mac Donald Mac Do nald Bandiet Roover Houdt hem „Ik heb hem ik hou hem vast Ik heb hem gevangen schreeuwde Ca pitola van haar kant. „Help Gauw, gauw help Ofschoon Mac Donald zijn toestand nog steeds uiterst belachelijk vond en van de grappigste zijde opvatte, welke er inderdaad bestond, hield hij het nochtans geraden, zijin loop te versnel len, om den uitgang der laan te berei ken, waar de twee hagen ophielden en hein dus niet hinderden, diwars over de velden te loopen en zich in het naburig Dol is een fctóm voordcel. Maar daar staat een nadeel tegenover. Wie in een artifeêt van mijne hand aanlei ding vindt, om met mij van gedachten te wissel#n, zal, volgens algemeen gel- gend journalistiek geibnulk, met zijn waren naam moeten •onlderteekemen. Dat nu is jammer. Want het is een be lemmering voor een ruime deelneming aan het debat. „Een Opmerker" pluist nog altijd aan de franje. Gisteren gaf hij er zoo waar een rukje aan onder het uiten van een paar dikke wioorden struikroo- verspolitiek in den Raad, eerlijke open bare voorlichting, politieke misleiding. Motor zou „Een Opmerker" e-n. zijn liefhebberij hebben genegeerd. I.k wil coulamter wiezen. ■lik beweerde, dat de Raad tweemaal gelegenheid heeft gehad, om althans de meeslt draconische bepalingen uit heil gascontract te doen lichten. „Een Opmerker" spreekt dat tegen. Hiij meent, dat de afwijking van het ta rief een gevolg is der lastgeving van de rijlkskolendisfiriiibutie. Aan deze last geving moest gevolg gegeven worden, daar anders aan onze gemeente geen kolen zouden zijn toegewezen. Mag ik den geaohiten schrijver ver zoeken, eens op te slaan de Handelin gen van onzen Raad, betreffende 1917, Uz. 288, 407, '568 en volgende. Ik ver trouw, dat hij dooir hef nalezen van de daar te vinden discussiën aangaande gaisipfijs-venhtoogi'ng tot mijine meaning zal bekeerd Wonden. Van een lastge ving, 'zooals hij bedoelt,, is nergens sprake. Daarentegen zal hij opmerken, dat twee raadsleden, namelijk Dr. Mer- ckens en Dir. Venmaas, een ernstige po ging gewaagd hebben in de door mij aangewezen richting. iMocht de lezing der notulen „een Opmerker" niet tot een ander inzicht brengen, dat hij dan even melde, waar iets over de door hem bedoelde lastge ving te vinden is. Maar hij bedenke, dat hij thans staat tegenover iemand met open vizier en teeikene dius, volgens goed journalis tiek gebruik, met zijn waren naam. Erkent „een Opmerker", dat hij zich heeft vergist, dan zal ik daarom toch nog iniet spreken van politieke mislei ding. Ik houd wel van dikke- feiten, maar niet van dikke woorden. Dankend en hoogachtend, R. G. VAN NIEUW,KUYK. HET SALARISONTWERP VOOR DE ONDERWIJZERS. Naar aanleiding van (het berichtje onder „Kertc- en Schooinieuwis", waar in medegedeeld wordt dat „niettegen staande ide salarissen van de onderwij zers door de nieuwe onderwijswet aan- imenkelik Kullen verhoogd worden" er ;nog rniaar weinig kandidaten voor kweek- en normaalschool zich hebben aangemeld, wensen ondergetekenden (hert volgende pp te «nerfken. Het iis iniet waar, dat 'het salaris- ontwerp van Dr. de Visser de salaris sen aanmenkelik zal verbeteren, inte gendeel. Voor zeer veje onderwijzers toch, brengt dit wetsontwerp geen verbete ring, maar Is het een zeer belangrijke finantiële achteruitgang. Dit moge bil ijlken uit het volgende. 809 gemeenten Ve klasse. Gegevens van 386 gemeenten. Aanvaings alariis. 266 gemeenten achteruit 40 (tot 240. 0 gemeenten gelijik. 120 genieenten vooruit 10 tot 60. •Eiinldsalaris ongehuwden zonder Ihoofdialkte 35 gemeenten achteruit 25 tot 225. bosch in. veiligheid te brengen. Mis schien was hij nog een vijftig passen van dit punt verwijderd en dus er dicht aan toe om zijn vervolgers te ontsnap pen, toen plotseling de majoor den •iaoeik om kwam en regelrecht hem te gemoet liep. Zonder zich nauwkeurig rekenschap te kunnen geven van het geschreeuw der negers, die hij, zoo snel zij konden een man zag achterna rennen, welke, hoe zonderling, Capitola op zijn rug droeg, raadde de oude heer toch half en half wat er aan 't handje was. Van haar (kant voelde Capitola den reeds zinkenden moed bij den aanblik van haar dapperen oom 'herleven, want nu twijfelde zij niet meer dat de roover een verloren man was. „•Help, oom riep zij den majoor toe. „Help Het is Mac Donald, dien ik hier te pakiken heb Ilk laat hem niet los, nnaar help mij I" De majoor stiet een zijner gewone wloëkein uit en. stelde zich, zoover zijn leeftijd en corpulentie heim dit mogelijk maakten, met uitgestrekte armen en wijdbeens in den loop op, om den ban diet den pas af te snijden. Deze zag in, dat er niet langer te gekscheren viel. Achter hem de negens, voor hem den majoor en pp zijn rug Capitola, wier gewicht hij toch. langzamerhand begon •te bespeuren, dit was inderdaad een toestand, waaraan het niet aan gevaar onltbrak. Maar juist op dit oogenblik gaf zijin tegenwoordigheid van geest 24 gemeenten gelijk. 327 gemeenten vooruit 25 tot ƒ.275, Ei.ndsal.aris •ongéhuiwiden imet "hoofd akte 25 gemeenten achteruit 50 tot f 150. 2 gemeenten gelijk. 359 (gemeenten vooruit 25 tot 325. Eindisalaris gehuwden met hoofd akte 0 genteenden achteruit. 0 gemeenten gelijk. 386 gemeenten vooruit 140 tot 765. 219 gemeenten IVe klasse.. Gegevens iva.n 157 gemeenten. Aanvaings alariis. 73 gemeenten achteruit 25 tot 300. 63 gemeenten gelijk. 19 gemeenten vooruit' 25 tot 100. Eindisalaris ongehuwden zonder hoofdakte 48 gemeenten achteruit 5 tot 430 0 gemeenten gelijk. 109 gemeenten vooruit 20 tot 345. Eimdsalaris ongehuwden. met hoofd akte 27 gemeenten achteruit 10 tot 460. 0 gemeenten gelijk. 130 gemeenten vooruit 40 tot 515. Kinrisalaris gehuwden imet 'hoofd akte 4 gemeenten achteruit 10 tót ƒ160. 0 gemeenten gelijk. 153 gemeenten vooruit 40 tot 865. 78 gemeenten Ille klasse. Gegevenss van 74 gëmeëntèn. Aanvanwlaris 59 gemeenten achteruit 20 tóf 370. 0 gemeenten gelijk. 15 gemeenten vooruit 30 tof ƒ.80. Eimdsalaris ongelhuwden zander hoofdakte 44 gemeenten achteruit ƒ10 tot 760. 0 gemeenten gelijk. 30 gemeenten vooruit 40 tot 390. •Bindsalaris ongehuwden met hoofd akte 28 gemeenten achteruit 5 tot 780. 0 gemeenten gelijk. 46 gemeenten vooruit 20 tot ,520. Eindisalaris gehuwden met hoofd akte 2 (gemeenten achteruit 400 tof 500 3 gemeenten gelijik. 69 gemeenten vooruit 50 tot 900. 17 (gemeenten He klasse. •Gegevens van 16 gemeenten. Aamvangsalaris 12 gemeenten achteruit 30 tot 230. 0 gemeenten gelijk. 4 gemeenten vooruit 20 tot 70. Eimdsalaris ongehuwden zonder hoofdakte 8 gemeenten achteruit 90 tot 990. 0 gemeenten gelijk. 8 gemeenten vooruit 10 tot 110. Eindisalaris ongehuwden met hoofti» •akte 5 gemeenten achteruit 100 tot 800. 3 gemeenten gelijk. 8 gemeenten vooruit 100 tof 200. Eindsalaris gehuwden met hoofd akte 2 gemeenten achteruit 50 tot 400. 0 gemeenten gelijk. '14 gemeenten vooruit 100 tof 500. 3 gemeenten Ie klasse. Gegevens van 3 gemeenten. Aamvangsalaris. 1 gemeente achteruit 300. 0 gemeenten gelijik. 2 gemeenten vooruit 100. •Eindsalaris ongelhuwden zonder hoofdakte 2 gemeenten achteruit 420 tot 620. 0 gemeenten gelijik. 1 gemeente vooruit 280. Eindsalaris ongehuwden met hoofd akte 2 gemeenten achteruit 320 tot 620. 0 gemeenten gelijk. 1 gemeente vooruit 180. hem een middel in, om zich te redden, een zoo eenvoudig middel, dat hij er zich over moest verwonderen, niet ter stond er op te zijn gekomen. Hij knoopte zijn buis los en ontdeed er zich van met de daaraan hangende Capitola,, alvorens deze er op. verdacht was. Buis en Capitola vielen alle twee achter hem op den grond, hij rende nu, met het hoofd vooruit, als een wilde stier tegen den majoor aan, zoodat de ze den geweldigen stoot, dien hij gelijk een stormram tegen zijin borst kreeg, niet kon wedersfaan hij rolde achter over in een tamelijk diepen greppel, met regenwater tot.boven toe gevuld. Eeniige oogenbliklken later, en veel sneller dan Capitola ein de majoor op stonden, bevond Mac Donald zich in .veiligheid, daar hij thans het bosch be reikt bad, hetwelk slechts op een paar honderd passen afstand lag, in welks dooillhofaehtige zich kruisende paden, kronkelwegen en dicht struikgewas er iniet aan te denken viel hem te vangen. •Er heerschte terzelfder tijd rondom den ouden heer en zijn nicht een schro melijke verwarring, want de negers waren nu aangekomen en putten zich uit in klachten, veriwenschingen van den veonefelen bandiet en in weder- zijdscihe verwijten over het bij deze ge legenheid van hun kant bewezen ge brek aan moed, zoodat men in dit cha otisch door elkaar schreeuwen van stemmen baast zijn eigen woorden niet kon verstaan. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1919 | | pagina 1