HET PLEEGKIND DONDERDAG 3 APRIL. I IS s ÖËMËËNTEBËSTUÜR BINNENLAND FEUILLETON INGEZONDEN STUKKEN No. 79 1919 55-! 7.— 7.— Ti des mor- VLISSI1NGSCHE COURANT ADVERTENTIE-PRiJS Van 14 regels ƒ0.70 voor iedere regel meer 17</2 cent plaatsing 3|2 X 1 bij abonnement speciale prijs. Recla mes 35 cent per regel. Dienstaanbie dingen en dienstaanvragen 10 cent ner regel, bij contante betaling. Familieberichten van i6 regels 1.15, iedere regel meer 17'/2 cent. ABONNEMENTS-PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Walcheren: 1.70 per drie maanden. Franco door het geheele rijk: ƒ2. Week-abonnementen 13 cent. Afzon derlijke nummers 3 cent. DRANKWET. .Bungein® eater en Wethouders van Vlissingen, geilet op ant. 12 der Drank wet, doen te weten dat bij hen zijn ingekomen lo. een verzoek van Maria Elisabeth Nijsen, weduwe van Johan nes Smits, oin vergunning tot verkoop _van sterken drank i,n heit klein voor 'perceel no. 13, gelegen aan de Bree- straait 2o. van Jan Krijger, om verlof tot venkoop wan alcohoil-houdenden drank, anderen dan sterken drank, voor per ceel no-. 14, gelegen aan de Lamipsenis- stmaat. Dat vanaf lieden gedurende veertien dagen schriftelijke bezwaren tegen het eventueel verleenen van die gevraagde vergunning en het verlof kunnen wor den ingebracht bij Burgemeester en Wethouders voornoemd. Vilissrnigen, 2 April 1919. Burg. en Weth-, voonnoemidi, De Secretaris, J. P. v. ROSSUM Jr. De gewezen keizeir. De „Haagsche Cl" bevat een cor respondentie omtrent het verblijf van den ex-keizer van Duitsehland te Ame- rongen. Het meeste wat over den kei zer wend> medegedeeld was schromelijk ovendreven. Volgens dezan correspon dent is de keizer zoo gezond alis een visch e,n oogenschijmlijk kalm en opge wekt. iHet geheele gevolg van [het ex-kei zerlijk echtpaar bestaat thans uit tien personen allien en alten inbegrepen. De beide hoogste hofidigniitarissen heb ben dicht bij het kasteel een gemeubi- leend'e woning gebuurd en leven geheel op zichzelf. Het overige personeel .acht personen dus vertoeft bij den keizer en de keizerin op het kasteel. Buiten het kasteel wondit wacht gehou den door een aldeeling marechaussees, van wie men niet veel- bespeurt, maar die toch wei ter dege oip haar qui- viv-e is. De familie van gnaaf Be,n,tink bestaat uit een dochter en drie zoons een de zer zoons is ingenieur en vertoeft niet op het kasteel de tweede is in Duit- schen dienst aan het front geweest de derde was of is voornemens zich .aan d'e diplomatie te iwijden, en doet nu dienst .als trait d'union tus- schen den keizer en onze regeering, wanneer deze opmerkingen meent te moetan maken of eenigerlei medeidee- ling heeft te doen. Van diiireete relatie tussohen dien keizer en onze regeering is geen sprake. iBuiten het kasteel wordt men tegen woordig niets meer van het verblijf des keizers gewaar, behalve dat men zeer dikwijls bezoek krijgt van Neder- 54) „Al die zoogenaamde -buitenlandsche stoffen worden daar vervaardigd en dan door eigen agenten in het land ge vent, die zich als matrozen verkleeden en een ige'heimziningjheid aan den dag leggen, oim te d-oen gelooven, dat zij de artikelen hebben gesmokkeld. Zij we ten, dat op die manier de goederen eerder koopsters vinden, die hun gaar ne den dubbelen prijs betalen, omdat 'het erg verleidelijk is, de regaering, te bedriegen en japonnen te dragen, w-elllke zij als vermoedelijke smokkel waar, de helft goeid'kooper -meenen te hebben gekocht." .JDius ben je geen sluikhandelaar vroeg de huishoudster aan den matroos klaarblijkelijk gefoelgcl over hare te leurstelling. „ilik heb u immers at gezegd., dat gij mij ten onrechte verdenkt", antwoord de deze. „Ziet u nu weT', zeide Qapitola, „dat ik gelijlk had. Het is niets dan een ver bloede winkelbediende, diie de manie ren van 'n zeeman aanneemt, om ljeht- geloovige-n te misleiden." „Dezen keer althans heeft hij zijn spel verloren", voegde mistress Cod-i- jn'ent er bij. landsche vliegtuigen, uit het nabijgele gen Soesterbeng, diie een poosje boven Amerougen blijven zweven, en dan weer verder trekken. Eemmaal was er een blijlkfbaar vreemd vliegtuig in de buurt, .maar dit tokte zeer spoedig meerdere vliegers v.an Soesterberg, waarna het vreemde vliegtuig aftrok. Het vermoeden ligt voor de hiand dat van uit het vliegkamp te Soesterberg een wakend oog op Ameroingen wordt gehouden. De eemige uit het dorp, die iets meer v.ain den keizer te zien krijgt, is de bar bier die eiken dag tweemaal .naar het kasteel komt om 'is keizers haar op te malleen, 's .morgens na het opstaan en des namiddags voior het middagmaal. Geschoren wordt de keizer niet meer hij laat zijn vollen baard staan. De bescherming van den ex-kroon prins. iNiaar „de Tel.." verneemt is de con trole op 't eiland Wiieningen zeer ver scherpt. een vreemdeling, d.ie het eiland betreedt, of hij wordt aan den lijve on derzocht. Op last wan den minister van binnentandische zaken em van den pro cureur-generaal van het gerechtshof te Amsterdam, zijn eenige rechercheurs ter beveiliging van den ex-kroonprins aangesteld, Zooals men zich herinneren zal, deelden we laatst meide, dat ook de keizer soherip bewaakt wordt. Een en ander schijnt in verband te st-aan met dreigbrieven, die de keizerlijke familie heeft ontvangen. Handhaving van het wettig gezag. Aan autoriteiten, colleges'en ambte naren, ressoirteerende onder ide ver schillende departementen, .is door den betrokken minister onderstaande circu laire gericht IHet geviall ischijint zich voor .te doen, dat rijksambtenaren beldek-tel ijk of openlijk .propaganda imaken .voor onge hoorzaamheid .aan het wettig gezag. IDe .raad van ministers iheeft besloten hiertegen im-ef alle gestrengheid, op te treden. Ik .noodig u daarom uit om, .wanneer zich een dergelijk geval mocht voor doen, dienaangaande terstond te rap porteeren en den schuldige voor ont slag voor te dragen, zoo .noodig met onim idlde 11 ijlke .s chio rs i ng. 'Het verdient .aanbeveling, omdat ieder in zijn eigen belang daarmede bij voorbaat kan rekening houden, d.at de ambtenaren onder u ressor.teere.nde, onverwijld' dn kennis wonden gesteld niet het standpunt dat de regeering te dezen inneemt. Jeugdige personen op terechtzittingen. Naar aanleiding van het verslag over het wetsontwerp tot het verbod van toelating van jeugdige personen tot bij woning wan openbare terechtzittingen in strafzaken wijst de minister van ju stitie er op, dat personen boven de achttien jaren in diie mate met volwas senen .gelijk staan, dat d'e minister te hunnen aamzien bijzondere voorzienin gen, nevens artikel 20, eerste lid, van de wet op de rechterlijke organisatie, aanvankelijk niet noodig acht. .Den president der rechtbank in ieder bijzonder geval te laten beslissen, of een zich aanmeldend „jeugdig per soon" al dan niet als bezoeker zal wor den toegelaten, komlt tie o mislach tig voor. Veilig kan de regel zijn, dat min derjarige personen onider de achttien janen niet worden toegelaten, o.p wel ken regel dan de president uitzonderin gen kan maken. .Natuurlijk kan het gevalt zich voor „Inderdaad, ik heb verloren zeide de matroos niet bijzonderen nadruk en een blik o.p Capitola, welke aan het jonge meisje niet ontging. „Nu dan", vervolgde miistress Codi- ment, die de woorden van den vreem deling niet had geboord of er ten min ste niet op lette, „omdat je geen smok kelaar bent, zal ik een stuik zijden stof van je koopen, als je er niet te duur mee bent. Ik heb verstand van zijde en betaal e.r niet meer voor dan zij waard is. Noem mij derhalve den prijs e,n wees eerlijk." „O, miss, ik wil uw bod .niet voor- uitiloopen", hernam de matroos. „Zeg wat u geven ftdlt en u zult de stof hebben." ,„.Him", zeide Capitola bij zich zelve, „dlat is ee.n wonderlijke verfeooper ik begin te gelooven, dat het heerschap gevaarlijker is dan het schijnt." Na eenig over-en-weer praten, loven en bieden tusscben juffrouw Codiment en den matroos werd de koop gesloten, vervolgens kregen ook de negers en negerinnen toestemming, om hun in- koopen te doen, daar de venter behalve zijden stoffen ooik nog eenige kleinig heden bij zich 'had, voor hun gebruik geschikt. Toen aillen voorzien waren, pakte de matroos het overige van zijn waren weder bijeen en maakte zich gereed om te gaan. Mistress Codiment hield hem op. ,*Het is reeds zeer iaat, goede man", doen, dat een .persoon onder de acht tien jaren reeds meerderjarig is. Alsdan zai hij volgens het voorgestelde artikel worden toegelaten. iDe controle op de naleving van dat artikel heeft «Je minister zich aldus ge dacht, dat de bezoeker, in geval van twijfel, moet aannemelijk maken, dat 'hij den leeftijd van achttien jaren heeft bereikt of, hoewel jonger, meerderjarig is. Door een ldeine wijziging van het voongestelde artikel is dit verduidelijkt. Wat ten slotte betreft de vrijheid van de pers ten op.zich.te van het ter te rechtzitting verhandelde, is de minis ter van oordeel, diat met de werkelijk heid overeenstemmende persversla gen, mits die publicatie daarvan zuiver het karakter vian verslaggever hebbe, in het algemeen daaromtrent geoor loofd dienen te zijn. Of zij dat op dit oogenlblifk naar de wet reeds onder alle omstandigheden zijn, is een vraag, ■waarover geen eenstemmigheid be staat. De minister gelooft in'tusschen niet, dat er eenige dringende behoefte bestaat aan wetswijziging op dit punt. En wanneer de rechter telkens wanneer de belangen van de goede zeden of van de openbare orde .dit vorderen, .de .deu ren toat sluiten, is de'publicatie van be denkelijke persverslagen vanzelf uitge sloten. Distributie van groenten. Het schijnt dat 9om.mi.ge gemeente besturen, gelet op de beslissing van de.n minister van landbouw, om de dis tributie van uien te staken, en den han del daarin virij te laten, huiverig zijn om nog andere vat- en stapelgroenten als p,een, rapen, zuurkool en snijfaoo- nen te bestellen, omdat zij vreezen, dat ook de distributie van die artikelen binnenkort zal worden gestaakt, ten gevolge waanvan de gemeenten, wan neer zij dan nog groote voorraden zou den helbben, belangrijke fi.naneieete schade zouden lijdien. l.n verband hier mede miaa.klt de minister bekend, dat de distributie van bovengenoemde vat- groenlten en van rapen en piee.n tot het einde vian het seizoen zal worden ge handhaafd. Nadienen in verband met vermissing van» rijksgoederen. Bij ministerieele beschikking is be paald, dat uiiteii'ijlk na 2 maanden ge dwongen verblijf onder de wapenen de commandant zioo noodig een voorstel indient voor het langer onder de wa penen houden, onder vermelding o.m. van het bedrag wan de oorspronkelijke schuld, van het hiervan aangezuiverde gedeelte, van gedrag en wijze van dienstvervullon i.n het bijzonder tijdens 'het -nadienen, van alie wegens het zoekmaken opgeiegde straffen, zoome de van gegevens omtrent d'e fina.n.cieele positie voor zoover deae een beletsel mocht zijn om de schuld uit eiigan mid delen aan te zuiveren 'en nopens om standigheden van belang ter beoondee- ling van de schuld van het zoekmaken. Bulten verautwot rdelijkheid der redactie De copie woidt niet teruggegeven Vrijzinnig-Dam. en S. D. A. P. Mr. Marchianit heeft te Groningen verklaard dat de vrijzinnig-democraten van samenwerking met de S. D. A. P. niet willen weten zoolang deze partij blijkt te zij.n een revolutionaire partij. Dè S. D. A. P. moeit echter gedwongen wordien dit standpunt te verlaten e,n te worden een democratische partij.Wan neer zij dat zal zijn geworden zijn de vrijz. dem. bereid met hiaar e.n met de democraten van alle partijen samen te wenken om te vormen ee.n democrati sche regeeningsmeerdeiilheid. zeide zij, „en in Warfieldhouse is men te gastvrij, dan dat men een reiziger om dezen tijd nog zou laten vertrek ken. Als ge wilt, kunt ge hier over nachten en dan morgen vroeg, na een ontbijt te hebben gebruikt, waarvoor ik zal zorg;»*! je reis voortzetten." „Ik dank u", antwoordde de matroos. lik kan echter uw vriendelijk aanbod niet aannemen, want ik moet van nacht nog een langen weg afleggen." „Gij zijit onbekend met de landstreek en weef niet aan welke gevaren gij u blootstelt." „Gevaren, miss In deze vreedzame landsdouw „Ja, en vooral om je kostbare .waren", verzekerde mistress Codiment met zichtbaren angst. „U maakt mij ongerust, miss, gaf de matroos tot 'bescheid, „Wat kan een vreedzaam mensch als ik voor gevaar looipen „Goede hemel", riep mistress Codi ment, „vraag je dat nog? Heb je dan nooit van Mac Donald gehoord „Mac Donald herhaalde de vreem deling, die dezen naam nog nooit ge hoord scheen te hebben. „iDe gevaarlijkste, wreedste en bru taalste roover", .hernam de huishoud ster, „een monster, dait van bloed drui.pit, van wien men niet zonder af schuw kan spreken." „Uw gezegde doet mij inderdaad ontstellen", zeide de matroos. „Ik heb nooit geweten, dat deze streek onveilig VLEKTYPHUS. Een medie.se verhandeling Neen lezer, of liever lezeres, want i het .is in de eerste plaats tol u, moe ders, dat wij ons richten. Een school- I meesferspraatje, naar aanleiding van een brochuretje van dr. J. Kuiper, j geneeSheer-d.irekteur van het Wilhel- mina-Gastlhuis te Amsterdam. Wij beginnen met aan te nemen, dat ieder uwer de uiterste reinheid be tracht, dat ieder uwer de kimders weke- I'iks wast en verschoont, ze dageliks', g.bed gewassen naar school stuurt, die meisjes met netjes opgemaakte hoof den, zelfs met een lintje of strikje in 'hef haar. We nemen ook aain, dat ge dageliks de kranten volgt, ein dus reeds meer dan een keer iets gelezen heib't over Viek-typlhus, kleerluizen, etc. Maar wij willen u wat vertellen van de scholen, van de gevaren, die uw ki.nid, dus uw gezin daar bedreigen, en waartegen gij dus uw maatregelen dient te treffen. Wij o-nidenwijzers werken in klassen met 35, 40, vaak 42 kinderen. Deze kinderen komen uit evenzo veel ver schillende gezinnen, gezinnen, soms zeer net, zoialts de uwe, soms slordig, zoals d.at van uiw buurvrouw, soms door en door vervuild ep verwaarloosd, als van die vrouw uit hef steegje of stapje, achterom. 'Die kinderen ziften in de klasse op banken, twee aan twee naast elkaar, voor elkaar, achter elkaar. Enfin, zoals u weet en meer dan .een keer bij uw bezoeken aan de meester of de juf frouw hebt kunnen waarnemen. Soiins zit een zeer net kind naast een mlinide.r net, soms een zeer net achter een zeer slordig. Ook bij de slordige en vervuilde bestaat de eigenschap, gaarne lange haren .te .dragen, 't liefst natuurlik loshangend, en nu zijn we, wiaar wc wezen moeten. Op die hoof den der slordiger huist soms een hele menagerie, en aJts echte boegsprietlo pers marcheren ze over en langs de haren. Een 'hoofdschudden, een beetje gdkrap, e,n daar stort zo'n zespotige klauf'eraar omlaag en komt op de bank, waarop uw kind zit. Deze ziet dat niet, zit met haar armen over elkaar op de bank de reet begrijpt u. Wat we bier schrijven over de -hooSdliuis, geldt natuurlik ook, mis schien zelfs in nog sterker mate voor de kleren-luis. Enfin, 't is er maar eentje. I.n de brochure van dr. Kuiper lezen we „.De bekende Delft-se natuuronder zoeker Antonie van Leeuwenhoek heeft ons reeds in de 17e eeuw, in zijn 98ste wetenschappelijk brief, mededeling »e- daan van ee.n proef, oim de voortplan ting dezer dieren te bestuderen. Daar toe heeft bij enige luizen in zijn onder kous opgesloten en gezien, dat „twee wij-ilkenis-tui'seu binnen den tijd van agt welken ovengrootmoeder konden zijn van tieniduysend iuysen". Het zal u nu duidelük zijn, dat ook „eentje" zeer gevaarlik kan zij.n, en te vens hoe liet toch komt, dat je somis van die echte „iuizenlbossen" ziet en de hoofden bezet zijn door hondenden „ne'tein". Maar nog du.idel.iker zal het u we zen, hoe dringend noodizakelik het is, de hoofden uwer kinderen, niet alleen Ligt in de Openbare Leeszaal al hier ter lezing. was. Overigens ben ik niet bang. Zoo als u ziet, ben ik flink en stevig ge bouwd en sta mijn man. Bovendien is het niet zeker, dat ik hiem ontmoet." „Zeker is het niet, miaiar toch zeer waarschijnlijk, want Mac Donald is ■overal en nergens-Vanidaag ginds, mor gen twintig mijlen verder, is hij mis schien. reeds in 't volgend oogenblik midden onder ons, zonder dat wij het vermoeden. Verleden week pas heeft dait schandelijk stuk memsch den sheriff Keepe o.p de binnenplaats van het ge rechtshof de handboeien aangedaan, ik begrijp niet 'hoe .het mogelijk was, dal de Sheriff Ihem niet op het eerste ge zicht herkende. Ik voor mijn persoon ben zeker, dat ik mij niet in hem be driegen zou." „Inderdaad, miss? Beeft u hem dan reeds van aangezicht tot aangezicht gezien vroeg de matroos. „I'k Denk je, dat ik alsdan nog on der de levenden zou be:hoore.n „Kom, kom, miss wel beschouwd is hij mischien toch niet zoo slecht als men he.m wel uitkrijt. De duivel zelfs is miet zoo zwart, als men hem uit schildert." „Alleen de schrik zou mij doodan, als ik dat monster ooit zou komen te ■zie.n", verzekerde mistress Codiment. „.En ik, ik zou mij vei1h,cuge.n hem te leenen kennen", riep Capitola op haar overmoedige, vastberaden wijze van doen. „is u dat ernst vroeg de vreemde wat te kammen, zodat ze er aardig uit zien, maar dat een dtgelikse inspectie, dringende'eist van zelfbehoud 'is,: Leven-we! met'de hóptocn' aljecu ji.an niet volstaan wordénXafêt de kiepen, zo.wel boven- als omSSSKere-n, eisen een nauwkeuriger toezicht dan amejers. De jassen, mantels, hoeden, petten uwer kinderen hangen-tps-san en naast, die van andere leerlingen. Dr-. Kuiper schrijft „.De kleerlurs is iets langer dam de hoofdluis en is enig,zins vuilgrijs van ■kleur dit insect is zeer traag in zij.n bewegingen. De luis houdt zich bij voorkeur op in het ondergoed wan neer zij echter "hangerig wordt, draait zij zich 180 graden om, boort haar- kop in de huid en drinkt de baar beno digde hoeveelheid bloed. Zod.ra ze hier klaar is, keert zij naar het ondergoed terug, waarin zij ook hhar eieren legt, .De luizem bevinden zich liet liefst op die plekjes van liet ondergoed-, die v.Iak tegen de huid aanliggen, bijv. d.e kraag van het heimidt dat de uitstekende schouderbladen bedekt, e.n ook het ge deelte, d.at door de band van de onder broek of rok vast tegen de h-ui-d wordt aangedrukt. Zijn zij Ln groten getale aanwezig, dam ziet men haar wel over d.e kraag van .de jas patrouilleren, zij.n er echter weinige, dan iieeft men de meeste kans haar te vinden in de zor mem van het ondergoed," iHoe zal mem zi-ch nu vrijwaren voor de vle.kityplhus Dr. Kuiper schrijft „Het kontakt met personen, van wie men karn verwachten, dat zij luizen herbergen worde vermeden. Voor zeer velen is dat gemakkolik. Onderwijzers e.n onderwijzeressen van sommige scholen e-ohter, en reizigers, naast wie in een op'anibaar middel van vervoer ee,n zwerver komt te zitten, lo-pem gro-ot gevaar ongedierte over te krijgen. (Wij voegen er bij en schootkinderen). Een nauwkeurige inspektie van list hoofd en kleren is voor deze onderwijzers en onderwijzeressen (en kinderen) dage liks nodig en wie een zwerver als buur man heeft gelhad, doet natuurlik het zelfde. Heeft iemand een kieeri-uis bij zich zelf gevonden, dan neme hij een bad en treiktke schoon ondergoed aan. Het uitgetrokken ondergoed moet wor den gewassen i.n kokend water of in een desinfectie-oven worden ontsmet dit laatste geschiede ook met de bo- venitoleren. Bij gebrek aan desinfektie- oven kan men de bovenlderen afstrij ken met een heet strijkijzer speciaal moeten de naden wórden bestreken. De eieren der luizen worden dan gedood." Ge ziet, lezer, reinheid, de meest zorgvuldige reinheid is voor u en ons het enige voorbehoedmiddel. Bovenstaande lazen wij in „School en Huis", maandblad van de afdeel-ing Amsterdam van de Bond van Ne-d. On derwijzers voor Ouders an verdere Be langstellenden. Wij vonden d;i.t artikel belangrik ge noeg om ook onder de aandacht te brengen van de ouders van de Vlis- sinigse schoolkinderen en zeggen de Redakfie Ihia-nteiliik dank voor -de be- reidiwilligSieid om het artikel o-ver te. nemen. Bestuur Bond v. N. O. afd. Vlissingen. Mijinlheer de Redacteur, in im ijn antwoord aam -den heer Van .Nieuwikuylk ikan ik voorz-odver ihe-t be treft ih-et ,niet debialteeren onzerzijds op de vergadering-Oe Wolf zeer kort zijn. Het sobere woord, dat hij alleen de .verantwoording draagt en dus de ling. „O zeker Mac Donald is in mijn oog een 'belangwekkende persoonlijk heid. Zulke mannen bevallen mij, wier naam aileen voldoende is oim d-e me nigte schrik en angst aan te jagen." .,0! miss riep de huishond-ster ver wijtend. „Wel, waarom niet hernam Capi tola. „Indien Mac Donald zoo eerlijk als moedig was, da-n zou ik hem aan bidden, en wanneer er één man op de wereld -bestaat, dien ik graag zou wil len zfen, da-n is hij het". „U schertst, sc'hoone miss", bracht de matroos daartegen in, terwijl hij een doondrinigenden blik wierp op het half s-ppittend, half ernstig gelaat van het jonge meisje. „Neen, ik meen het im volle-n erh-st. Warneer mijn verlangen vervuld kon worden, zou het mij dol veel pleizier doen." „Ik vero.nderstèl zulk een moed niet bij u", hernam de matroos. „Indien ik slechts den eenvoudigen wenseh behoefde uit te spreken om den beroemden bandiet voor mijn oogen te zien staam, dam zou ik het oogenbli-kke- lijik doen. Ja, ik ao.u mij gelukkig ach ten, Mac Donald te zien", herhaalde Gapital-o. „Welnu, beschouw hem dan'! Hier is Mac Donald riep tlhans d'e matroos, terwijl hij tegelijkertijd zijn anme-n over de borst kruiste en zich trotsch, zoo lang hij was, oprichtte. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1919 | | pagina 1