EN HET PLEEGKIND bode rtbods eisje DINSDAG 25 MAART. Wo. 71 1919» Zatdhandei 5JE ppij van BINNENLAND FEUILLETON^ INGEZQNDEN STUKKEN VLISSINGSCHE :ONTANï, .juffrouw h aan te eder. h aan te tEUTER, oulevard klaan. I b u r g aart. y. Kott. i.— 7'.— tea mor- spori en 3. VOS; OORN tHOUT; UT. ADVERTENTIE-PRIJS Van 14 regels ƒ0.70 voor iedere regel meer 17V4 cent plaatsing 3j2 X i bij abonnement speciale prijs. Recla mes 35 cent per regel. Dienstaanbie- dingen en dienstaanvragen 10 cent ner regel, bij contante betaling. Familieberichten van 1G regels ƒ1.15, iedere regel meer 17!/2 cent. ABONNEMENTS-PR1JS Voor Vlissingen en gemeenten op Walcheren 1.70 per drie maanden. Franco door het geheels rijk ƒ2. Week-abonnementen 13 cent. Afzon derlijke nummers 3 cent. Nederland en België. Men imeldit uiiit Brussel aan de „N. Rott. Ct" Het sibcialistisehe Senaatsilid La Fon taine, tevens afgevaardigde ter confe rentie 'te Parijs om er de organisatie vam den volkenbond te bestudeer en. tie eft ons in verband im«t de vraagstuik- ike'n betreffende de Maas en de Schelde en Ihet tonaal van Ter-neuzen, gezegd, dat eirgen sprake is van annexatie van gelbiedi, irreaar dat er een internationale regeling getroffen' imoet worden, waar bij aan België de volle beschikking over die waterwegen gegeven wordt. Het betreft Ihiier niet zoozeer een poli tieke dan 'wal een juridische 'kwestie (hat is de toepassing van 'het beginsel van Ihet recht van doorvaart. België, zich tot kampioen van de kwestie ma- ikenid, verdedigt een 'belang, dat een gemeenschappelijk belang is van alle volken, iwier gébied en havens geen natuurlijken toegangsweg to,t de oipen zee en de igroote werelidiverbiiisdingswe- gen bezitten. Tot 'de volkan, die in deze positie verikeeren, ibdhooren Polen, Bo- ihemen, Servië, Zwitserland, f'k herhaal dat 'wij niet tegenover een politiek vraagstuk, imiaar tegenover een juridi sche kwestie staan, die 'in Ihet algemeen belang opgelost moet worden. De ex-keizer voorgoed in Nederland In aansluiting oip 'de vorige berichten aangaande de regeling der financiën van den ex-ikeizér, verneemt de Ber lijn,sche correspondent van „de Tel.", dat Wilhelm II den. wensch had te ken nen gegeven om op ,zij,n privaat-bezit een grooteir bedrag toe te kennen, ten einde een Nederlandsch® bezitting aan te koopen. 'Hem is daarop door de re- geening 1 mill,ioen mark ter beschik king gesteld'. De ex-kroonprins. De kroonprins heeft de pastorie o,p Wieringen,welke hem als verblijfplaats was aangewezen en door hem voor een half jaar was gehuurd, opnieuw voor drie maanden ingehuurd. Rantsoeneering van brood. De minister van landbouw heeft tot de burgemeesters de volgende circu laire gericht Van verschillende zijden heeft mij de mededeeling bereikt, dat in sommige gemeenten ide meerling heeft post gevat als zon binnen zeer korten tijd de rantsoeneering van 'brood worden op geheven. Er zouden zelfs gemeenten zijn, iwaar met het oog daarop reeds wordt overgegaan tot 'het ontslaan van personeel der distriibutiebureaux, ter wijl door somimfge ibaikkers ireeds brood en beschuit wordt verkocht zonder bons, wellicht in de veronderstelling, dat inlevering diier lbons niet meer noo- dig zal zijn. 46) XV. Onder de leiding van mistress Rocke had alles in het huishouden van dokter Day den regelmatiger, gang van een uurwerk aangenomen, iedereen hield veel van hiaar e.n stelde haar werk zaamheid op prijs. De dokter zelf her baalde voortdurend de verzekering, dat hij niet begreep, hoe hij "het zoo lang zonder mistress Rocke en haar zoon had kunnen stellen, en Clara voegde er bij, dat het hiaar niet meer mogelijk zou zijn, zich ooit van die twee te scheiden. Mistress Rocke moest zelf bekennen, dat de verandering, welke in haar toestand was ontstaan, een zeer gelukkige kon genoemd, wonden, want wait zij reeds alls verloren had be schouwd, haar gezondheid en. de opge ruimdheid des gemoeds, was onder den invloed van een liefdevolle 'omgeving teruggekomen, en uiitte zicji in een riseh opbloeien van haar teedere jeug dige schoonheid', zooals voorheen. Wat onzen vriend Traverse aanbe langt, deze maakt gnoate vorderingen in zijn stadie want de machtige be weegredenen voor een rechtschapen h.a.rt verdubbelden zijn ijver in de eerste plaats de liefde voior zijin moe Jn veiiband hiermede Iheib ik de eer u te berichten, dat van een beëindiging der broodrantisoeneering vooralsnog neem sprake is. De verwachtingen ten aanzien van den graan,aanvoer mogen zich dan al gunstiger laten aanzien, hieruit mag nog geenszins worden op gemaakt, dat de rantsoeneering van brood en beschuit binnen, zeer 'korten tijd tot Ihet verleden zal beihooren. Zoo lang dan ook ook die Irantsoeneering niet is opgeheven zal het den bakkers ten strengste verboden zijn brood of beschuit te verkoopen zonder inont- vangsinetning van bons en ik zoude het mitsdien ten zeerste opiprijs stellen, in dien Uwerzijds een zoo strenge en nauwgezet .mogelijke controle op dien verkoop werd uitgeoefend. Ten overvloede meen ik .te mogen verwijzen naair het bepaalde in artikel 23 van %le Distritoutieiregaling van brood, enz., volgens welk artikel het afleveren van brood en beschuit zonder bons is verboden. Levensmiddelenbeleid. I.11 zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over de begrooting van landbouw en handel, verklaart de de .minister, dat liet inderdaad zijin bedoeling is de vrijheid van beweging voor de verschillende takken van be drijf in een snel tempo haar beslag te doen krijgen. Het toestagstelsel bij het verstrekken van. levesnimiid.de len zal daarbij, zoodra de omstandigheden dit toelaten, zij het voor enkele artikelen op geleidelijke wijze, buiten werking wonden gesteld. Door het handhaven van uitvoerver boden zal in sommige gevallen kunnen bevorderd worden, dat de prijzen niet ongemotiveerd stijgen men zie hierbij echter niet voorbij, dat het beletten van den uitvoer er toe zou kénnen, leiden, dat de producent genoopt wordt zijn waren beneden productieprijs van de hand te doen. In dit geval heeft zulks een nadeeligen blijvenden invloed o,p de productie. In dit verband is het mo gelijk, dat juist door van een .zeker percentage uitvoer toe te laten, de prij zen miet onbelangrijk dalen. Oip den weg van de geleidelijke op heffing van crisis-maatregelen zal met spoed worden voortgegaan. De minister is niet voornemens nieu we aintikelen meer voor de distributie op te nemen, bij, d.en verkoop waarvan de regeering zou moeten toeleggen'. Waar t<jt dusver in het algemeen de distributie is voortgezet op den-zelfden voet ais in het vorig najaar, kan van een bezuiniging ais gevolg van de ge nomen maatregelen n&g niet worden gesproken. Zoo beloopen de kosten 'der distributie, voor zoover die voor rijksrekening kramen (met uitzondering van de kosten der visch-distribuitie, die ongeveer 500.000 per ma-and beloo pen), over die eerste 10 weken van dit jaar volgens voórloopige berekening van het rijiksdistriibutie,kantoor een som 49.032.827.78, terwijl zij over de laat ste 10 waken van 1918 38.656.875.06 bedroegen. De ongunstige verhouding voor 1919 vloeit voor een zeer groot deel voort uit de veitooiging der rant soenen. Aangezien die graanpositie niet vol doende zekerheid verschaft, dat het huidige broodrantsoen ten volle zal kunnen worden gehandhaafd, indien voor de samenstelling van het brood uitsluitend tarwe en rogge worden ge bezigd, bljjjït he-t vooralsnog noradza- lijk aardiappelpoeder te mengen in het brood. Het ligt echter niet in de bedoe ling het drogen van aardappelen lan ger voort te zetten dan noodzakelijk is. der, wier toekomst hiji hoopte te verze keren, tweeden» de dankbaarheid, je gens zijn weldoener, wiens goedheid hij wiiilidie rechtvaardigen, en eindelijk zijn bewondering voor Clara, in wier ach ting hij het schoonste loon voor zijn streven zag. Doch de jonge man gevoelde sedert een-iigan tijd hart en geest door een ern stige kwaal aangetast, die hij in zijn onervarenheid' niet kon verklaren, noch bestrijden. De vreedzame avonden bij het gezellig hiaardvuiur naast den dok ter e-n diens bekoorlijke dochter, deze vroolijike uurtjes van gezellige samen leving, die hein voorheen zoo onuit sprekelijk gelukkig maakten, waren hem nu veeleer een bron. van pijnlijke gewaarwordingen dan- van vreugde. Waarom gloeiden -zijn wangen zoozeer daailbij Waarom klopte zijn hart sneller dan anders, wanneer hij met Olara sprak Waarom wend zijln keel als toegesnoerd en wat was het voor een geve-ei, dat hem verhinderde zijn ntoeder in ',t vertrouwen te nemen of daarover aan zijn vriend Herbert te schrijven De arme Traverse zo-u zeer verlegen zijin geweest, wanneer men 'hem deze vragen ter beantwoording had gesteld. In zijn eenvoud begreep hij nog niet, dat zijn gehee-le ik naar d-ie maagd haakte, dat zich zijn ziel tot haar ziel, zijn hart to.t haar hart ge trokken, voelde. Clara, even onschuldig als Traverse, vermoedde niets en stelde met een be Buiten verantwoordelijkheid der redactie Do copie wordt niet teruggegeven OP 'T HOBBELPAARD. Mijnheer de Redacteur, Het antwoord van Motor op mijn vragen heeft mij niet bevredigd. A'ls ik zijin eerst-ingezonden stuik lees „Maar zal die methode doel tref fen, dan is het nraodig, dat er zich ten spoedigste mannen van karakter be schikbaar stellen, vast besloten als raadslid te ijveren Ie. voor herziening van '1 gascon- tract 2e. voor herziening van 't water- contract 3e. tegen bevoorrechting van plaat selijke naaimilooze vennootschappen, voor zoover die bevoorrechting in- druisch.t tegen 'het rechtvaardigheids gevoel," en iets verder „Maar ik noem opzettelijk die drie punten, om dat ik vast overtuigd ben, dat raads leden, die halsstarrig aan dat eenvou dig programma vasthouden, niet vat baar. zulten, zijn voor den „geheimzin- nigen invloed" en zich d.us niet zulllen laten kneden". En daarop ten antwoord krijg „dat de Bngelsche gasmaatschappij ■tweemaal' aan den Raad machtiging gevraagd heeft o-m te mogen afwijken van het overeengekomen, tarief" en „Zoo kan oo.k de waterleidingmaat schappij wei eens, door 't indianen van een- dringend verzoek, de gelegenheid voor tuisschieniti]dische contractswijzi ging openen" dan volgt uit dit ant woord niet, dat concessies, die voor een bepaald aantal jaren zijn verleend tusschewtijds kunnen woirden ingetrok ken, en zeker niet, dat een eventueele overname dezer bedrijven door de ge meente niet te 'bezwarend zal zijn voor een voordeeliige exploitatie. lik had gedacht, dat Motor, zou heb ben aangetoond, dat door een andere samen-s telling van den Raad deze met kans op succes zou kunnen ijveren voor herziening der paohtconitracten, en de betrekkelijke overeenkomsten van dien aard zijn, dat door een herziening het gemeentebelang gebaat zo-u worden. Als dit alles niet kan worden aan- gtoond' dan vind ik het niet fair het meerendeel der raadsleden' verdacht te maiken, en deze voor te stellen als „ver vormd tot trawanten der autocratie". In dit verband is haf verhandelde in de laatste raadszitting leerzaam. Als de aangevallen wethouder aan toont, dat hij zich niet met de conces sie-voorwaarden voor de electrische centrale heeft bemoeid, zich niet met de onderhandelingen heeft ingelaten, en zich niet in de discussies heeft ge mengd, dan vanzelf kon hem autocratie niet worden aangewreven, doch als dan wordit hem verweten, dat hij niet genoegzaam heeft medegewerkt om een eigen centrale op te richten. Met als gevolg... dat, behalve twee leden, de geheele Raad voio-r 'het contract stemde. Over welke hoeveelheid suggestie beschikt deze man toch Of is het ook mogelijk, dat de raads leden naar hunne eerlijke overtuiging gestemd hebben, daar zij eigen-exploi tatie niet in het belang der gemeente achtten Het antwoord op deze vragen laat ik a-an het oordeel van den weldenlkenden lezer. Met dank voor de plaatsing, OPMERKER. koorlijke vrijmoedigheid a®le pogingen in 't werk, om dan zwijgenden jongen man te verstrooien., terwijl zij hem zei- de, dat hij te veel' stuidteerde en haar vaider verzocht, toch den overdreven ijver van zijn leerling te temperen. De dokter gaf haar lachend ten ant woord, dat zij gerust kon zijn en Tra verse volkomen getijik had, wanf dat dit het eenige middel was om het tot i'ets in de wereld te brengen.Het scheen wel, dat die woort.reffel.iike grijsaard, bij alle kennis van het menscheiij.k hart, er niets van bespeurde, dat zijn gunsteling al aandiig op weg was, o-m voor zijn dochter en erfgename een kwalijk ge- wenscWte toegenegenheid o-p te vatten. Alleen misltress Rocke met haar juis- ten takt ais vrouw en moeder, was hel derziend genoeg, o-m- de waarheid te raden. Zij zag in dat hiaar zoom, zonder het zelf te weten, in gevaar verkeerde, o,m door een klimmeniden hartstocht voor het schoon®, jonge meisje, waar mede bij dagelijks omging, te worden meegesleurd en dat het van zijn kant kra-nkzininghieid zou zijn, oim ook maar ééin oogenlb'liik er aan te denken, ooit in Clara's bezit te kunnen, geraken. Dag aa-n dag sloeg zij de ontwikke ling van deze jeugdige liefde gadJ en beefde daarbij voor het geluk der bei de kinderen. De blindheid van den goe den dokter bevreemdde haar zeer, zij begreep niet, dat hij in. het geheel niets bemerkte, dat hij de bedenkelijke ge volgen van deze wademzifidsehe ver- ANTWOORD AAN „MOTOR". Mijiniheer de Redacteur, Vergum mij nogmaals van- de gast vrijheid iin. uiw blad gebruik te ma-ken, ten einde te kunnen voldoen aan „Mo tor's" verzoek mij, gedaan in diens in gezonden stuk van 20 dezer, n.I. aan te geven hoe ik miij de „verwezenlijking", voorstel van het „dertklbieeW", de a.s.i kiezers een democratische of te wel eerlijke openbare voorlichting te geven. Bij, voorbaat mijn dank. ■lik wensch dat te doen in beknopte» en daardoor wellicht niei volledigen vornr en zal daarom enkele tegenstel lingen geven. Alvorens daartoe over te gaan moet ik er evenwel uifdrulkkelijik „Motor's"! aandacht op vestigen., dat ik bij het op peren van dat „denkbeeld" Ineib gespre ken van een democratische of te wel eerlijke voorlichting met den gansciien aankleve van dien en, dat door mij on der een eerlijke voorlichting wordt ver-' staan niet alleen liet gehalte dat haar hat cachet „eerlijk" op drukt, doch ook de wijze waarop on de middelen .waar mede ze wondt gegeven. Welnu dan,, „Motor", er is luier van 'hert „verwezenlijken" v.an een „denk beeld" gelukkig geen sprake meer, want liet is reeds „feit". En ik meen het in U te m'oerépjfee- jamimeren, dat gij als „democraat die wetenschap nog niet schijnt te be zitten. Wamt „Motor" er zijn heusch reeds- politieke partijen die het aandurven el kaar met ópen vizier te bestrijden, die het wagen den politieken strijd te strij den in openbare vergaderingen met... delbat. Die dierhalve de eerlijke open bare voorlichting in praktijk 'brengen althans er naar trachten, want daarge laten of daze wijze van voorlichting nu wel steeds met eerlijke voorbeelden ge schiedt, schijnt ze toch. voor de aan wezigen, door de plaats hebbende krui sing der gedachten, eene van democra tisch standpunt' niet genoeg te wiaar- deeren eerlijke gelegenheid zichzelf een oordeel te vormen en wordt daardoor het in zoo- talloos vele gevallen nood lottige „aannemen op gezag" tot een meerderen of minderen graad geredu ceerd'. En nu- mag iik het wel: venklappen, dat er ook hier ter plaatse, om ons nog eens tot onze gemeente en de plaatse lijke politiek te bepalen, een politieke partijafdeeling bestaat, die het loffelijk beginsel voorstaat en in practijk brengt en dat is lang nog niet hetzelfde „Mo tor" de ingezetenen van tijd tot tijd in een openbare vergadering met debat rekening en verantwoordt rig te doen van, de over een bepaald tijdvak door hare mandatarissen in den Raad, ge- presteeirden arbeid. Het is de afdeeiing Vlissingen van de S. D. A. P. Zonder twijfel evenwel zal; „Motor" ook in dit blad wel een.s advertenties hebben geiezen van politieke partijen die een openbare vergadering aankon digen, zonder meer. En het proefondervindelijke oordeel dat ik over dergelijke vergaderingen meen te mogen uitspreken is dit, dat men er en dat ligt trouwens in den aard der zaak, in de meeste gevallen eenzij dig wordt ingelicht om n.u eens geen onvriendelijker woord te bezigen. Bovendien „Motor" heeft men nog die „knusse" onder-onsjes en daarop vooral blijkt een zéér grraote politieke partij in den lande helaas maar él te venzot. Omtrent den uitslag wan. dergelijke „knusse tea's" hoor je in den regel trouweilijikheid der jongelui niet moest voorzien. Billeen morgen zag men Clara en Tra verse gezamenlijk de bloemen verzor gen. wanneer zij dan soims een afhan gend knopje opbonden, dan raakten hun handen elkander aan als zij tege lijkertijd bukten, om iets op te rapen, dan, gebeurde het niet zelden, dat Cla ra's iotóken de wangen van haar mak ker streelden. Tengevolge van een uit drukkelijke bepaling van den dokter, vergezelde Traverse ook Clara alle da gen op haar tochtjes te paard en, des avonds vond men hen in het salon we der bijeen, hetzelfde album dooriMade- rendv een en hetzelfde stuk muziek in- studeerend, of over een en het zelfde schaakbond gebogen, en verdiept'in h-un spel. Het was toch zoo gemakkelijk aan de uitdrukking van hun gelaats trekken, aan hun blikken, die elkaar zochten,, zonder dat zij eigenlijk elkan der kin ritten aanzien, de gewaarwordin gen .te raden, welllke 'hun hart bestorm den. „Als de dokter niets ziet of niets zien wil", zei mistress Rocke bij zdelh zelve, „wat moet ik dam van mijn kant doen? Zeker, het is beter dit huis te verlaten, dan. de neiging van mijn zoom tot zijn eigen ongeluk tot een ombe,dwingbaren hartstocht ie laicn opgroeien, waarbij ook de anme Clara in gevaar verkeert, de rust en vrede haars harten te verlie zen.. O, hemel, het zou veeselijlk zijn, de weldaden van den edelen dokter met weinig; maar bemenkit men-alras des te meer. - Het is dian o'ok om* die redenen, dat ik dergelijke vergaderingeitjen onder onsjes niet beschouw-als uiitjugen van een democratische of te wel eerlijke voorlichting, kweekster van een bewust democratisch pol!Men mecirtswil,om dat zij den sti'.m'toms absoluut mfesdn. Dit alles nu wat de vergaderingen aangaat. De politieke strijder eveawcl heeft tot liet dienen van. een eerlijke volks verlichting nog andere middelen in z'n arsenaal. Daar hebt ge b.v. het strooibiljet. Ge hebt politieke partijen die óók in hunne strooibiljetten eerlijkheid en- po litieke eerlijkheid in de yooplkhlting weten te betrachten "door dóe. strooibil jetten het stépipel hunner afkomst me de te gevetji||ir Anidere weer gebruiken ze d&gr deze bij voorkeur fe- bezigen aan deh, voor- avond, van den stembusstrijd,en'ze als dan te dagradeerc-n tot pamfletten door een daarin gestalde niet omderteekende geraffineerde bestrijding vartlden te genstander. Ik meen me te herinneren clat zich hier ter stede ook eens een dergelijk geval heeft voorgedaan. Vergis ik me niet dan zijn'in die kwestie toen door tuissClienikoimsit der justitie de namen dier democraten" aan de vergetelheid ontrukt en is het naar ik ,meen toen aan den zoo demo cratisch bestredene alléén te danken geweest, dat de „eerlijke voilksverllcij- ters" niet in nóg .inniger aanraking met vrouwe-,Joistitia" zijn gekomen. Laat ons hopen „Motor" dat de winnende kracht der democratische ge dachte ook hèn van de dwalingen huns weeïgs zal tielbtoen doen terUiglkeeren. Een verschijnsel dat zich in de' laat ste jaren openbaart en vooral in den l.aatsten tijd toeneemt is het aan de tand van de leeringan van den groo- ten Nazarener geven van, een eerlijke sociaal-poiitieke voorlichting aan de gelootviiigen door hunne voorgangers. Aangezien, zaoals ik reeds opmerkte, dat streven feitelijk nog in de wind selen ligt, treft irnen ook op dit terrein tegenstellingen. Ter illustratie noem ik hier slechts het, door het oog van den tijdgeest be keken, alleszins frappante geval van zéér recenten datum ni het mandement van den aartsbisschop van Utrecht, die daarin de Katholieke patroons aan spoort socialisten uit hunne bedrijven te weren. Ik twijfel er niet aan „Motor" of gij, die op zoo ondubbelzinnige wijze in twee ingezonden stukken Iblijlk gaaft „democraat" te zijn en daardoor ook voor diie wezenis wat te voelen, zult met mij dit optreden van 'dien prelaat gisp.n. En hierbij laat ik het nu. Ilk hoop „Motor" dat ik door deze illustratie mijner opvattingen omtrent een eerlijke politieke volksvoorlichting, diie gebaseerd zijn op een proe'fionder- vindelijke zelfopvoeding, aan uiwen wensch,, geuiit aan liet slot uwer met mij gevoerde polemiek te hebben vol daan -dat U het me,t die opvattingen zult willen eens zijn en er te gelegener tijd zoo noodig naar zult wiillen en we ten te handelen. VERITAS. OP 'T HOBBELPAARD. Mijnheer de Redacteur, In mijn eerste stuk dienen enkele drukfouten veranderd te worden. Ik zal. daarom diit gedeelte van mijn stukje het ongeluk wam zijn eenig kind te ver gelden Neen, neem, zulk een treurige waarsch'ijnlheid moet voorkomen wor den Ik moet met mijnlhear Day spre ken, dat is mijn heilige plicht, welkte ik niet verzuimen mag Nadat dit besluit bij haar vaststond, koos zij, een uiuir, waarop haar zoon en Clara juist op hum dagelijikschen wan delrit waren, oim zich naar den heer Day te begeven, diie op dit oogenibtik in zijn kabinet bezig was. De vriende lijke man ontving haar met zijn ge- wiooh, weiilwillend lachje en daar hij uit haar verlegenheid aflegde, dat een geheel bijzondere oorzaak haar tot hem nnoest hebben gebracht, haastte hij zich hiaar maar de reden te vragen. „lik kom, sir", zeide mistress Rocke, „omi met u over een zaak te spreken, die zeer moeilijk is om uiteen, te zetten; ik weet waarlijk niet, hoe ik beginnen zat" „Mi-stress Rocke", antwoordde de doikter, „ge weet, dat ik even zoo goed uw vriend ais die van uw zoon ben ik zal mij steeds gelukkig aefhten, wan neer i.k u ergens mee van dienst kan zijn. Bliijlf derhalve bedaard en spreek omlbesichrooimid." .X „,N;u dan, beste dokter", hemcim miss Rocke, „ik zal mij, niet vennieten u er een verwijt van te maken, doch dit is zeker, dat u niets ziet. Het sohijnit wel het noodlot van vaders te zijn, niet. vroeger iets te bemerken, da» wanneer het te laat is." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1919 | | pagina 1