HET PLEEGKIND ZATERDAG 22 MAART. Gemeenteraad. lij lui Curat Wuil ran Hmpil. FEU1LLET0N - Wo. 69 -57e Jaargang 1QIQ VLISSINGSCHE COURANT (Vervolg en slot.) ONDERWIJZERS JAARWEDDEN. OBurg. en Wetlh. leggen over een adres van de afideel.inig Vlissingen van den Bond van Neder! Onderwijzers, houdende het verzoek een adres aan de Tweede Kamer der Sitaten-Generaal te richten, om' een wijziging te brengen in het wetsontwerp, regelende de be zoldiging der onderwijzers bij het la ger omdenwljp. Nu zegt art. 10 der slot- en over gangsbepalingen van het wetsontwerp: „Voor de bij het in weitkirng treden dezer wet in dienst zijnde onderwijzers worden de jaarwedden daarbij op geen lagere som vastgesteld dan door hen naar den toestand op 31 December 1918 als jaarbedrag over 1918 is geno ten krachtens de veronderringen en de wetten van 6 Juini 1913 en van 23 Fe bruari 1918." Volgens 'het wetsontwerp zal de jaarwedde van een göhuwrie onderwij zer, zonder hoofdakte, na het maximum aantal dienstjaren voor Vlissingen ƒ2210 bedragen en voor een ongehuw de onderwijzer of onderwijzeres 1710. Voor het geven van onderwijs in de nuttige handiwerlken zal geen bezoldi ging worden toegekend. De maximum1 jaarwedde van een onderwijzeres, die tevens les geeft in de rau/ttiige handwerken bedraagt ingevol ge de op 31 December 1918 ingaande verordening 1400 100 van de wet van 23 Februari 1918 100 voor het hanidiwerkondenwijis 1600 voor het jaar 1918, ƒ1700 voor 1919 en ƒ1800 voor 1920. Zooals dan, raad békend is, wjrd deze tabellarische beizoldjglng vastge steld alls overgangsmaatregel met het oog op de taoge kosten bij onmiddel lijke toepassing van het maximum. Wiaar nu in de overgangsbepaling van het wetsontwerp gesproken wordt van hef jiaarbed'rag over 1918, naar den toestand op 31 December 1918, zouden de bedoelde onderwijzeressen nimmer 1800 salaris ontvangen, doch 18001710 en 90 schade lijden. De adreisseerende vereeniging heeft dan ook de tuisschenlkomst van den raad ingeroepen, teneinde te bevorde- - ren dat het betrekkelijk wetsontwerp alsnog worde gewijzigd in dien zin, dat voor de bij het in wenking treden der wet in diienst zijnde onderwijzers de jaarwedden daarbij op geen lagere som wiorden vastgesteld, dan voor hen in de op 31 December 1918 geldende salarisregeling voor de in functie zijnde onderwijzers zijn aangegeven, bene vens datgene, wat in de wetten van 6 Jiunii 1913 en 23 Februari 1918 is be paald. Indien de overgangsbepaling in den aangegeven zin door de Tweede Ka mer moaht worden aangenomen, dan zal dus ook rekening worden gehouden met de jaarwedden, zooals deze voor 1920 en volgende jaren in de plaatse lijke verordening zijn vastgelegd. >Burg. en Weth. stellen daarom voor overeenkomstig den wensoh van adres- sante, het bovenstaande ter kennis van de Tweede Kamer te brengen. De commissie voor de financiën ad viseert tot aanneming van dit voorstel. De heer De Meij sprak er zijn vol doening over uit dat Bung, en Weth. met dit voorstel bij den raad zijn ge komen. Hij zou aan de Tweede Kamer willen advise eren dat de gemeentebe sturen de vrijheid gelaten wordt om boven het maximum van de wet-de Visser n,og een toeslag te geven. Dat kan v,an belang zijn voor gemeenten die door ihooge salarissen de beste on derwijskrachten willen 2ien te verkrij gen. De heer Tichelman meende, dat er weer een, animositeit tusschen de ge meenten zal ontslaan als h>et aimende- 44) „Waar was je schreeuwde de ma joor opgewonden. „Nu, als u het dan zoo erg graag weten wilt, ik héb mijn wandelrit van daag wat verder uitgestrekt dan ge woonlijk en ben aan den anderen kant van de beek geweest." LHeb ik je dat niet streng verboden? Hoe diurf jij het te wagen, mij onge hoorzaam te zijn Jij het maaksel van mijn goedheid Jij, de kleine ellendige landloopster, die ik uit de achterbuur ten van New-York heb opgeraapt, ooi van haar een jongejuffrouw te maken Hoe duirf je de brutaliteit in je corpus te halen, kleine bedelares, om het ver bod van je weldoener te verachten, van een miain van mijn leeftijd, van mijn ka rakter, van mijn rang,, m ij ,n verbod I" De oude heer kon niet verder spre ken. Hij begon opnieuw met zijin razend rondloopen in de vestibule. Capitol,a was volkomen bedaard ge- ment van den heer De Meij wordt aan genomen. De heer Merdkens is eveneens tegen het amendement-De Meij. iDe heer Staverman is evenmin en thousiast voor het amendementDe Meij. De onderwijzers worden rijks ambtenaren. De classificatie, zooals minister de Visser die voorstelt, daar heeft spreker ernstige bezwaren tegen. De lieer Tichelman vindt het ver keerd, dat wij hüer op elk afzonderlijk punt van de wetde Visser critiek gaan uitoefenen. De heer Mercikens zou, ook gaarne een andere classificatie willen zien. De heer De Meij bleef van meening zijn amendement te moeten handhaven. Het voorstel van. Burg. en Weth. werd daarna zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Het amendementde Meij werd nog bestreden door de hee,ren Merckens en Auer. Het ligt niet op den weg van de gemeentebesturen hierover te adiressee- ren. Dit ligt op den weg van de vak bonden der ondenwijzers. De heer De Meij trok zijn amende ment daarop in. Ook de lieer Sfeveroian nam daarop zijn amendement terug. VERHUUR GROND. Daar de vroegere huurder A. Pieren,s is overleden, stellen Burg. en Weth. voor een, stuik gemeentegrond op den 'hoek van het Pluiimistraatje, ter grootte van 95 M2, dat verhuurd was voor 12, thans voor den tijd van 1 April 1919 tot 1 October 1924 te verhuren aan W. Leijnse, den tageniwoorddgen eigenaar van den opstal, bestaande uit twee loodsen. Ook met dit voorstel vereenigt de commissie voor de financiën zich. Ataoo werd besloten, VERKOOP GROND. Overeenkomstig h,et desbetreffend verzoek stellen Burg. en Weth. voor aan, S. M. Visser 30 M2 grond hoek Molenstraat en Paardenmarkt te ver- taopen voor 7 per M2, om daar bin nen een jaar een woonhuis met verdie ping te bouwen. De commissie voor de fabricage stelt voor niet tot den verkoop over te gaan, alvorens een plan van bebouwing is overgelegd' en de commissie voor de financiën adviseert geen beslissing om trent diiit voorstel te nemen, totdat van gemeentewege een plan van bebouwing, is vastgesteld1 voor het stadsgedeelte gelegen tuisisöhen de Slijkstraat en. den Boulevard de Ruyter. Dit voorstel werd goedgekeurd. Door Bung, en „Weth. wordt voorge steld tot veilkoop aan gezusters Luij- mes van een stuk gemeentegrond," ge legen aan de Van DislhoeokSktraat, ter oppervlakte van 165 M2, tegen 1.50 per M2, ailzoo voor een sonn van 247.50, teneinde dien grond te be stemmen voor wasch- en bleekveld. Dit voorstel werd aangenomen. GRONDVERKOOP AAN DE ELECTROTINFABRIEK. De N.V. „Eilectro Tiinfabriek" heeft Burg. en Weth. het verlangen te ken- nen gegeven van de gemeente een stuk grond te koopan ter grootte van 1102 M2, gëlegen op den hoek van, den Sin- galweg en den Koningsweg. Blijkens medede-eling v,an adressante ligt het iui haar voornemen hare fabriek ulit te breiden door den, bouw van een inrichting voor de fabricage van email- lewaren en blikken bussen. Ter bevordering van de industrie in Vlissingen heeft de commissie voor het grondbedrijf gemeend den koopprijs voor bedoelden grond te mogen stellen op 2.50 per M2, dit is totaal 2755. 'Hiermede vereenigan Burg. en,.Weth. zich en stelten daarom voor daartoe te besluiten. Nu doel zich het geval voor, dat een deel van den te verkootpen grond be- bleven. Tenwijl zij met de eene hand haar rijkleed opnam en hiaar hoed in de andere hield, stond zij, in de houding eener deftige daime daar, alsof de ver wijten van haren ooim op haar geen be trekking hadden. Bij de laatste belee- d'igenlde woorden van den grijsaard kwam er ee.n donkere blos op hare wangen zij richtte een billik op den majoor, waarin een mengeling van smart en wrevel lag uitgedrukt en ver liet toen, zonder een woord te zeggen, de vestibule, om zich op hare kamer af te zonderen. Wij willen Capitola niet verontschul digen, waarde lezer, nog minder haar gedrag goedkeuren. Wij. verhalen hiaar geschiedenis en teekenen haar zoo, ge lijk wij haar gekend hebben. Wij laten het aan u over haar te oordeelen. Den volgenden morgen kwam zij voor het ontbijt maar beneden met een besluit, dat zich in hiaar hoofdje had vastgezet en dat aldus luidde: „lik houd zeer zeker veelt van den ouden man, maar ifk mag niiet toestaan, dat hij, mij op zulk een onwaardige wijze behan delt, en dat moet hem aan 't verstand gebracht wonden." Toen zij in de eetzaal kwam, zaten grepen is in hef sluik grond, hetwelk aan de firma, F. Wiibaut 61 Zoon v.an 15 .November 1918 voor één jaar is verhuurd. Volgens de huurvoorwaarden heeft de gemeente zich het recht voorbehou den indien zij de beschikking over den grond voor evemtueelen venkoop of'a,n- derszins noodig heeft, de huurovereen komst tussclienitijds te doen eindigen, schriftelijk (kennis gevende aan de huurster. De aanvaarding van den grond en de betaling der itaoippennnmgen zal dus niet eender kunnen gesdhieden dan na de ontbinding der huur,overeenkomst met de firma Wibauf, aizoo op 1 Juli 1919. Eerst na dien datum kan imet den bouw der nieuwe fabriek een aanvang worden gemaakt. Verder stelten iBuirg. en, Wétlh. o.m. als voonwiaarden voor, dat de verzoe ker izidhi verbindt de Ikosten van het door de gemeente lang-s den grond aan te leggen trottoir ad 877.15 te beta len, dat zij, van 1 Jiuli 1920 een behoor lijke afschutting om (het terrein heeft doen makein, en dat de grond uitslui tend voor fabrieksterrein tnag worden bestemd dn niet aan derden mag wor den 'overgedragen, tenzij, met toestem ming van den Raad. Burg. en Weth, stellen voor de ,hu ur- overeenkomst met de firma Wibauf te doen eindigen op 1 Jmli 1919 irnet toe kenning van 75 wegens restitutie der betaalde (huurpenningen -over 'het tijd vak van, 1 JiU'Iii tot 15 November 1919. De commissie voor de finantiën ad viseert tot aanneming van het voorstel. De lieer Krijger wilde voor het nieu,w te leggen trottoir den kostprijs in re kening brengen. De heer Van Niiftrik meende, dat daar vooitoopig best een taplaag va,n klin kers of een trottoir van betow^gelegd kan wonden. De venkoopprijzen moeten niet fe veel verhoogd worden, omdat thans de materialen buitengewoon duur zij.it. De heer Krijger wilde alleen de be paling opgenomen zien, dat de kost prijs zal worden betaald o,p het oo,gen- blik dat er behoefte aan het trottoir is. De heer Van Niftrik meende dat het gemeentebelang niet geschaad wordt, wanneer de troftoirkosten geraamd worden en deze kosten in het verkoop contract wonden opgenomen. Na nog eenige discussie werd het voorstel v,an Burg. en Wetfy aangeno men en zal. een clausule worden opge nomen dat de kosten van hef trottoir berekend zullen worden naar den prijs wanneer het tegslegenertijd moet wor den gelegd. e VERHUUR GEMEENTE WONINGEN. Burg. en Weth. stelen voor een aan tal gemeente-woningen wederom voor den, Itijd van één jaar, .in/plaats van voor drie jaren, zooals gdhruikelijik was, te verhuren,. Alhoewel van die woningen vele voor een venhooging van id,en huurprijs in aanmerking izouden kunnen komen, mieenen Burg. en Wetlh, met ihet oog op de dure tijden, daartoe, evenals ten voriigen jare, inog niet te moeten over gaan. De commissie v,oor de financiën gaat met dit voorstel aocoord. Overeenkomstig dit voorstel werd besloten. RECHTEN OP GEBRUIK VAN DE VISCHMARKT. De verordening op de heffing van rechten voor ihet 'gebruik van de visch- markt .is vastgesteld tot 1 Juli 1919. Aangezien deze termijn, binnen korten tijd aal izijin verstreken en de belasting voor Ihef gebruik der vischmarkt ten bedrage van 10 van de onzuivere opbrengst der aldaar verkochte vlsrih zal moeten worden geheven, bieden Buirg. en, Weth. opnieuw eene verorde ning oip de heffing vain bedoelde rech ten ter vaststelling aan. De commissie voor de financiën stelt majoor Warfield en mistress Godiment al aan tafel. De eerste had het tooneel v-an den vorigen avond reeds glad ver geten en keerde zich om, ten einde zijin pupil te begroeten. „Goeden morgen, Capitola", zeide hij. Zonder d'it insgelijks te doen, als hadde zij den groet niet géhoord, begaf Capitola zich naar hare plaats. „Hun... heb je mijin „goeden morgen" niet gehoord, Cap Cap zweeg en ontving ui,t de handen van mistress Godiment een kop thee. „Hm,., ihiml... Goeden morgen, Capi tola," herhaalde de oude met klem. Maar het meisje dronk hiaar thee uit zonder een syllabe te antwoorden. Waarschijnlijk zou de majoor weder woedend zij.n gewonden, als hij niet in dit opizicht daags le voren al te zeer zijn best h'aid gedaan en zijin gal... uit gespogen, had. Hoe dan ook, hij ont beet zwijgend en ging vervolge,ns uit. Van haren, kant bezield door den wensoh, om met een weinigje banmbar- tiigjhiaid de straf te verzachten, die zij met recht, zooals zij meende, haren oom had opgelegd, ging Capitola naar de kamer van den grijsaard, om na te ink voor de verordening opnieuw vast le stellen. Aizoo werd besloten. Sedert 1 Januari bestaat er ann de Handelsschool een vacature van teer,aar in 'handelswetenschappen, ten getale van 14 lesuren per .week. Overeenkomstig ihet advies der com missie van toezicht op het middelbaar onderwijs, waarmede de Inspecteur van (het middelbaar onderwijs zich heeft kunnen vereenigen, stellen Burg. en Wefih. voor, de bezoldiging van de leeraren, iwegens de waarneming der lesuren van de vaceerende betrekking vian Beenaar in de handelswetenschap pen te bepalen op (hef evenredig deel der jiaanwedde, naar het aantal waar genomen 'lesuren, aan ide vacante (be trekking verbondeni. De commissie voor de financiën ad viseert tot aanneming van dit voorstel, i Dit voorstel werd goedgekeurd. Vastgesteld werd een istaat van ont- heffingen voor de plaatselijke directe belasting iniaar ihet inkomen voor den dienst 1918 en twee Staten van onthef fingen wegens schoolgeld, eveneens voor den dienst 1918. Tot een bedrag van 368.16 wérd beschikt over den post onvoorziene uitgaven voor den dienst 1918. Vastgesteld iwerd een wijziging der gemeenfe-lbeigrooting voor den dienst I 1918. De openbare vergadering ging hier na over in een met gesloten deuren. 'Na heropening der zitting vroeg de heer Van Niftrik het woord. Hij wees er op, dat het tegen ,de verkiezingen gaat en daarom de heer Van Nieuw- kuyk in de courant verschillende stuk ken tegen zijn persoon plaatst. Hij zat op deze stukken natuurlijk niet ant woorden. Het is een ander gevat, wanneer het hier in den raad gebeurt. iDe ,hee,r Klijbeig heeft daar straks zoo'n aanval gedaan op spreker. Spre ker heeft hiier voor zich liggen de no tulen van de vengadering van 1909, waarin de onderhandelingen, werden gevoerd over het contract met de elec- trische centrale. iHij heeft ziah nooit met de conces sievoorwaarden bemoeid. De heer Van Raalte heeft zijp plaats ingenomen en spreker heeft zich niet met de onder handelingen ingelaten en zich niet in de disouissies gemengd. Spreker wijist er op dat hij efectrici- teit nooit ais concurrent van het gas heeft beschouwd. Hij deed vooinlezing van de notulen van 1909, waaruit blijkt dat de ge meente het niet aandurfde een electri- söhe centrale op fe richten en het moest worden gewaardeerd, dat een particuliere maatschappij het wel aan durfde. Het komt volgens spreker niet te pas, dat men iemand met oneeiilijke mid delen bestrijdt, zooals de ,'heer Kiijiberg heeft gedaan, diie destijds zeilf heeft ge stemd voor het contract met de eilec- trische centrale. Alleen de heeren Van der Meer en Van de Putte stemden destijds tegen het contract. De heer KUijlbeng zeide dat hij niet het minst de bedoeling gehad heeft, iemand te beleedigen. De heer Kiijiberg maakte nog de op merking, dat waar de heer De Meij hem er op geweizen Ihad dat Ihij zélf Ihad me degewerkt aan de totstandkoming van het contract en ide ;beer Van Niftrik thans voorlezing deed van de notulen van de desbetreffende vergadering in 1909, de gevolgtrekking is te maken, dat de heeren (De Meij en Van Niftrik zeker dit met sikander Ihabben over legd. De iheer Van Niftrik antwoordde daarop, dat hij -zoo pas nadat de iheer Klijberg deze zaak ter sprake had ge bracht, deze notulen iheeflopgezocht. De iheer Kiijiberg verklaarde daarop zien, of zij betreffende zijn gemak iets kon viniden, waardoor zij zich bij hem aangenaam kon maken. Zijn kamer japon en pantoffels hadden nieuwe, warme voering noodig. Zij nam beide mede naar hare kamer en zette ziah aain 't wedk. Bij het middagmaal kwamen oom en nicht weder te za-men. „Hoe gaat het met je, Capitola begon de majoor het eerst. Het jonge meisje schonk, zonder hem een blik te verwaardigen, zich een glas water in en dironik het uit. „Ho, hio Heb je de spraak verboren, naar ihet sohijnt rieip de oude. Van Capitola geen antwoord. Ook majoor Warfield zweeg nu en de maal tijd liep ten einlde, zonder dat er een wioond gesproken werd. Toen ging hij naar de bilbliotheek en Capitola naar hare kamer, waar zij zich met de naald repte w?.t zij kon, om met haar werk klaar te komen. Hetzelfde tooneel als 's middags her baalde zidh 's lavondis, toen men zich sohaande om de theetafel. „Nh Capitola, ben je nog altijd stom vroeg oom-. In plaats van een antwoord te geven, deze beschuldiging onmiddellijk terug te nemen. Hij wees er op, dat wij destijds een electrisolie centrale voor de gemeente hadden gehad, als wij niet den lieer Van Niftrik als webhouider had den gehsd. die directeur van de gasfa briek was en dit was vooral jam mer daar (ie heer Van Niftrik met zijn capaciteiten, die hij bezit, zeker had medegewerkt om een eigen, electrische centrale op te riohiten. Hij heeft zich daartegen destijds niet verzet, doch niet de medewerking verleend, welks hij zou verteend hebben als hij geen direeitcwirjvan de gasfabriek was ge weest. De voorzifter vond het beter de dis cussie over deze quaestie te sluiten. De heer Limdeijer drong nogmaals aan op uithef ailing van vol loop bij ziekte voor de werklieden der ge meente. Ook venzocht hij biji den minister van oorlog aan te dringen dat wij niét voortdurend blijven oipigesoheept met inkwartiering, vooral nu de militaire bezetting zooveel is verminderd. Verder vroeg hij, eefi betere regeling van de inkwartiering, zoo dat deze meer regelmatig over verschillende stadsdee- len plaats heeft. Nog drong hij, aan op een betere uitbetaling aan hen die inkwartiering hebben gehad en dit geregeld bekend te maken. De Voorzitter zeide, dat hij aan djt laatste verzoek zal voldoen. De "h,eer M. Laernoes vroeg in het vervolg dergelijke klachten te voren aan Burg. en Wetlh. mede te deelen, dan kan een ondenzoök worden inge steld en in de raadszitting een afdoend antwoord worden gegeven. De heer Limdeijer vroeg nog inlich ting over de uiitbefaüng van slecihts 70 van 'het toon bij ziekte aan werklie den, der gemeente. De heer Laernoes vroeg de namen der betrokken, personen te willen op geven, waartoe de heer Lindeijer zich bereid vertkilaande. De heer Van Hal vroeg wat de oor zaak is, dat niet regelmatig wordt doorgegaan met het verstrekken van klompen aan behoeftige schoolkinde ren. De heer Auer zeide, d'at het hem niet bekend is, dat deze verstrekking heeft opgehouden en zal een onderzoek in stellen. De heer Hensel vroeg hoe het komt dat wij hier zonder kolen zitten. In Middelburg zijn reeds kolen op bon no. 11 verstrekt en hier slechts op bon 9. De heer De Meij gaf eenige Inlich tingen en zeide dat Middelburg voor is bij Vlissingen. De controleur der rijks ko'lemdistributie gaf dit toe, doch kon de oorzaak niet mededeelen, om dat dit niet voor publiciteit geschikt is. De controleur zeide, dat Vlissingen echlter niet achter was en dat de ad ministratie in Vlissingen bij de b,ramd- stoffen-icommiissie zoo perfect moge lijk in orde is. 'De heer Staverman vroeg welke maatregelen Burg. en Weth, hebben genomen in verband met evenfueele gevallen van vtektyphuis. De heer Vermaas zeide, dat de ba rak klaar staat. De heer Staverman zeide dat de ba rak reeds klaar stond, toen hij in de vorige vergadering zijn vraag deed. Hij zou eveniwdl gaarne zien dat af doende maatregelen werden genomen, voor het geval deze ziekte mocht uit breken. De heer Huson zeide dat de gezond heidscommissie deze zaak niet ter hand heeft genomen en alleen circulairee heeft verzonden, in verband met ont lui zing. :De heer Van Niftrik vroeg of de raad het goedkeurt dat de gemeente een ba rak koopt, wöllke binnenkort in het openbaar zat wonden geveild. •Hij vroeg of de raad het oorbaar reikte Capi'tola heim zwijgend «en kop thee. „Arme kleine 1" mompelde majoor Warfield „ihet moet jg verduiveld zwaar vallen, je zoo voortdurend van praten te onfh,ouiden." iNia de fhee vorud de grijsaard zijn kamerjapon en pantoffels met de nieu we voering er In. De eerste hing over een stoel bij het vuur, om door te war men. „Hé, Capitola, kleine aap 1" riep thans de majoor aangenaam verrast, ,)heb jij dat gedaan 1" Maar Cap was reeds uit de kamer verdwenen. Den volgenden morgen bij, 'f ontbijt volgde de kleine stijfkop dezelfde ge dragslijn. De majoor tan het niet meer uithouden. On,middellijk na het ontbijt gaf h,ij bevel zijn rijtuig in te spannen en reed, vergezeld van Woof, naar Tip- Top. Hij tow'aim noch 's middags, noch ',s avonds thuis, oim te eten, maar dat gebeurde wel meer en verontrustte nie mand. Mistress Codiiment bewaarde thee voor hem, en warmde zijn kamer japon voor 't vuur. Juist was zij daar mede bezig, toen hij binnentrad. (Wondt veiwolad.)

Vlissingse Courant | 1919 | | pagina 1