HET PLEEGKIND WOENSDAG 19 FEBRUARI. BINNENLAND FEUILLETON 4-2 f£i 1QIQ VLISSIINGSCHE COURANT geen a-nnexio-nistische ideeën koestert. Want zoolang wij niet zeker weten wat de Belgische regeering met .ons voor heeft, wordt de ongerustheid welke alom in ons land valt waar te nemen, niet weggenomen. Alleen blijkt uit het communiqué dat ook afgevaardigden uit Nederland een woordje mogen me- despreken als over ons iot beslist wordt. Dat Nederlandsche afgevaardigden slechts één eisch kennen, nl. zich zoo krachtig mogelijk verzetten tegen den afstand van eiken meter grond, dat weet iedereen in ons land wel en dat zullen nu ook de buitenlandsche mo gendheden zoo zachtjes aan ook wel weten. Daarom hopen wij dat onze regee ring er in moge slagen een zoo positief mogelijk antwoord van België te ver krijgen wat men eigenlijk met ons voor heeft. Wamt op het ©ogenblik weten wij dit nog niet en de allerwege waar te nemen ongerustheid dient zoo spoedig mogelijk te worden weggenomen. Evenmin .als de Belgen zich geen morzel grond willen laten -ontnemen, kunnen wij d-it toestaan. En zou mu België, dat zoo terecht krachtig heeft' geprotesteerd tegen het haar aange daan onrecht, zich aan, dezelfde on vergeeflijke'fout gaan schuldig maken Wij kunnen het niet gelooven Cu wij vertrouwen dat spoedig genoeg zal blijken -dat ons optimisme niet onge grond is geweest. ,;De Tijd" is ook niet bevredigd door het communiqué en schrijft iDe Belgische regeeringsverklaring, post factum gepubliceerd, zal voors hands hier te lande onbevredigend worden genoemd. In stee de juiste sa menvatting te geven van hetgeen, mi nister Hymans ter vredesconferentie heeft bepleit, bepaalt zij zich opnieuw tot vaagheden in den stijl der onop rechte politiek, welke men te Brussel nopens de aanhangige quaesties heeft gevolgd ten opzichte van ons land. De mededeeling, dat die Belgische minister van buitenlandsche zaken slechts op de bestaande „bezwaarlijke regeling" heeft gewezen, klinkt even euphemis- tisch als de vriendelijkheden blijken te zijn geweest, welke hij aan de Neder landsche buitengewone missie bewees. 'Indien de .Belgische re,geering zoo veel mogelijk den on.gunsti.gen indruk ongedaan wil maken, dien haar ave- rechtsche manieren hier te lande heb ben gewekt, dan legge zij den letter lijken tekst van het gehouden pleidooi over. 'En bovenal beginne zij met een teeken, dat haar beroep op haar bon-d- genooten met voorbijgaan van de Ne derlandsche welwillendheid, Ja met klaarblijkelijke minachting van deze, een misvatting is geweest. Ook de Nieuwe Courant" is niet voldaan. Het Haagscbe orgaan mist al le duidelijkheid in de Belgische regee- ringsverklairing en zegt Wiaf .kan, de bedoeling zijn van het zinnetje over het tegenwoordig régime van de Schelde en, het kanaal Gent Terneuzan, e,n van de directe verbin ding te water' van Antwerpen met de Maas en zoo mogelijk met den Rijn over Maastricht en Limburg? Het is mogelijk, dat tusschen Belmë en Ne derland op vriendschappelijke wijze overeenstemming wordt bereikt over verbeteringen der vaart ,en ook ten aanzien van een verbinding tusscheh Schelde en, Rijn over Nederlandsch ge bied en wel in gemeenschappelijk over leg een regeling zijn te treffen, die met de belangen, van Nederland en Beigié beide rekening hield. Onze tegemoetkoming ten deze ztiu d-an evenwel recht geven op een tege moetkoming-op ander gebied, naar op zichzelf zou aan een vreedzame rege ling van dien aard niets in den weg be hoeven te staan. (Alleen indien België dat wenscht. waarom wendt zich de Be'gische re geering dan niet eenvoudig tot de onze om in overleg tusschen d,e twee staten, die het aangaat een dergelijk doel na te streven? Daar zit het zonderlinge element, indien België volkomen iets legitiems verlangt is er geen enkele re den a,an te nemen, dat onzerzijds moei lijkheden in den weg zullen worden ge legd. Nu België zich toch tot de vre desconferentie wendt in plaats van toi zijr. buurman moet men wei aannemen, dat het iets verlangt, waarvan wordt verondersteld, oaf dit nier in vreed zaam overleg met Nederland zal kun nen worden verkregen m.a.w.. Jat het op één of andere wijze inbreuk wil ma ken op Nederlandsche rechten. Dat blij kens het telegram Nederland daarover zal worden gehoord is dan toch wel het allerminst. «Het zou toch- volmaakt ondenkbaar zijn dat men buiten ons be schikte over onze souvereiniteitsrech- ten. België verlangt nieuwe waarborgen voor izijn onafhankelijkheid en wel vaart. «Het schijnt dit niet te zien in de regelingen die ,de-Panische conferentie ten aanzien van de samenleving 'der natiën ontwerpt, het kan daarover een beter oordeel hebben dan wij, want het werkte bij de toebereidselen mee. Maar welke reden is er te veronder stellen, dat wij iets zouden moeten prijs geven, dat waarborg is voor onze onaf hankelijkheid en welvaart En indien hetgeen België vraagt onze waarbor gen intact laat, dan, wij vragen het al weer, waarom kom men onze regeering geen mededeeling doen van de verlan gens, die men i.n Parijs zou formulee- ren Waarom wordt -er zelfs in deze mededeeling dan nief met volstrekte duidelijkheid -pezegd wat men verlangt? Waarom gaat men voort de ongerust heid der iNederliaindsche natie te voe den Steenkool uit Duitichland De Spa.taeisten in Durtseh'.and heb ben, naar Het „Hbid." meldt, Maandag avond toegestaan datdesteenkolentrei- ne* naar Nederland vertrekken. Laat in den avond arriveerden te Zevenaar twee treinen. Het personenverkeer zai vermoedelijk heden worden hervat, tenzij vandaag de verwachte staking in hét kolenbekken mooht uitbreken. Volgens de „Koln. Ztg." zijn in het Rahigebied nog aanzienlijke hoeveel heden steenkolen en cokes aanwezig. Deskundigen ramen die hoeveelheid op 800.000 top cokes en 40Ó.0Ó0 ton kolen Alleen het gebrek aan vervoermiddelen is oarzaak, dat die r.iet niet voordeel van de hand kunnen worden gedaan. Een dergelijke overeenkomst als thans met ZwrtserUnd wordt voorgesteld, leopt reeds sedert aridden januari met Nederland, welk land maandelijks 50 tot 60.00!?lon kolen ontvangt, die met eigen spoorwegmateiiaa! worden ge- hrïald, In ruil daarvoor ontvangt Duilsch- land een aantal belangrijke artikelen, zooals ve', ieder, hennep en ook vee. Crisis aan marine. Het ligt in de bedoeling, na het den minister van marine op diens verzoek te verieenen ontslag ud zijn ambt, den minister van binnerilandsche zaken, jhr. Ruys de Beerenbrouck, ie belasten met het beheer van het dednrtement van maiine Tariefsverhooging Megraaf en Telefoon. Wij vernemen, dat binnenkort een verhooging is ie verwachten van de thans geiderde tarieven voor de rijks telegraaf en telefoon. Het „Vad." kan hieraan toevoegen, dat het in de bedoeling ligt de tarie ven voor de telegraaf (per tien woor den) en voor de telefoon met 5 cent te verboegen. Zoo mogelijk zal de regeling reeds met 1 Maart van kracht werden. De posterijen en telegrafie meent tot verhooging te moeten overgaan, omdat de steeds stijgende kosten van het materiaal het noodig aaken naargroo- tere bronnen van inkomsten te zoeken. Deze partieels verhooging zal dan ook tijdelijk zijn, in afwachting van radioale wijziging van de tarieven. De loonactie van het spoorweg personeel. Op ,de vragen van den lqeer Beumer, betreffende overlegging van, een ver gelijkenden sta-at der nieuw vastgestel de Ioonen voor de laagste rangen van hef spoorwegpersoneel en. der in ver schillende gemeenten geldende loon regeling voor met dat personeel gelijk staande gemeentewerklieden heeft de minister van waterstaat een omvang rijken staat overgelegd, die een verge lijking bevat -van de minima en maxi ma der bij de nieuwe loonregeling vast gestelde laagste ioonen van spoorweg personeel ter plaatse met de Ioonen van personeel in eenigszins overeenkomsti- gen gemeentedienst, benevens een ver gelijking van de wederzijdsche Ioonen met inbegrip van duurtetoeslagen. Omtrent dep duurtetoeslag voor het spoorwegpersoneel wordt door«den mi nister opgemerkt, dat de directies nog niet hebben bepaald, op welken voet deze naast de thans vastgestelde loon regeling zal worden toegekend. Aange nomen mag echter worden, dat de toe te kennen toeslag niet minder zal be dragen dan twee weken loon per drie maanden, in verband hiermede was er geen bezwaar voor vergelijking van de laagste Ioonen met inbegrip vat* duur tetoeslagen gebruik te maken van de cijfers, die gegolden zouden hebben, als ■de door de directies ontworpen loonre geling ware goedgekeurd. Voor deze vergelijking zijn derhalve d.e in het ont werp d-er directies aangenomen laagste Ioonen vermeerderd met -de duurtetoe slagen, die daarnevens In, uitzicht wa ren gesteld. jaarwedden politie-personeel. Burg. en Weth. van Haarlem stellen den gemeenteraad voor de jaarwedden ADVERTENTIE-PRIJS Van 14 regels ƒ0.70 voor iedere regel meer 17y2 cent plaatsing 312 X bij abonnement speciale prijs. Recla mes 35 cent per regel. Dienstaanbie dingen en dienstaanvragen 10 cent per regel, bij contante betaling. Familieberichten van 1—6 regels ƒ1.15, iedere regel meer 17'/2 ceiit. ABONNEMENTS-PRljS Voor Vlissingen, en gemeenten op Walcheren: ƒ1.70 per drie maanden. Franco door het geheele rijk: ƒ2. Week-abonnemenicn 13 cent. Afzon derlijke .nummers 3 cent. Regcerings verklaring. De Minister van buiteniandsohe zaken heeft gisterenmiddag in de Tweede Kamer de volgende verklaring afgelegd In antwoord ep de vragen door het lid der Kamer, rnr. Loetf gesteld, had ik op Vrijdag 14 dezer de eer in deze Kamer eene mededeeling te doen nopens de houding der Regeering naar aan leiding van de dagbladberieht«n, waarin van eischea der Belgische Re geering oa. ten aanzien van den linker- Scbelde-ocver was gewag gemaakt. Ik brachl daarbij in herinnering dat van wege het Vradescongrci aan de Re geering gedane toezegging dat neutrale staten zullen worden gehoord bij het •nderzeek van aangelegenheden, die hen rechtstreeks aangaan en veralaarde verder, dat de Regeering ep grond van vaststaande rechten, en het beginsel van aelfbeschikking, tegenover eisshen, die op gabiedsafstand van welken aard eok, gericht mochten zijn, beslist ai- wijzend zeu moeten optreden, in ver hand waarmade de Regearing, in af wachting van nadere gegevens, zich hare houding tegenover de Belgische Regeering voorbehield. Sedert is op Maandag 17 dezer een communiqué van het Belgische mini sterie van buitenlandsche zaken ver schenen, waaruit blijkt dat de Belgische regeering door middel vari een uiteen zetting op de conferentie te Parijs bij de vertegenwoordigers der vijf groots geallieerde en geassocieerde mogend heden vraagstukken heeft aanhangig gemaakt, waarbij Nederlandsche belan gen rechtstreeks zi|n betrokken Naar dit oordeel der regeering stelt die oticieele bekendmaking haar tot plicht aatt de Belgische regeering na dera inlichtingen te vragen nopens de mededaelingen, door haar te Parijs ge daan. In verband hiermede is aan het gezantschap te Brussel de opdracht gegeven een daartoe strekkenden slap bij'de Belgische regeering te doen. Tevens zijn de Nederlandsche ver tegenwoordigers in de hoofdsteden der betrokken vijf groote mogendheden uitgenoodigd mijne verklaring van 14 dezer officieel ter kennis te brengen van de regeeringen dier mogendheden, Nederland en België.' Het communiqué van de Belgische regferitig, dn on-s vorig nummer opge nomen, reaitjfj ons eigenlijk, dunkt ons, niet veel wijzer, Df regeering had on omwonden moeten yarlflairen dat zij 17) „Zij antwoordde mij in een langen brief op zeer liefdevoile, zusterlijke wij- m, doph sloeg mijn aanbod, om met baar .kind jij was destijds drie of vier jaar oud haar intrek bij mij te nemen, beslist en eens yoor «al af, met de verklaring, dq^ het iijiis, hetwelk voor haar man gesloten was, voor haar, als weduwe, geen toevluchtsoord kon worden. Het bleef daarbij en, alle verdere briefwisseling tusschen ons hield weder op. Ik twijfel er dan ook yiiet snn, Herbert, of j-e moeder zal je eep zekeren afkeer tegen mij hebben weten Ui te boezemen het zou mij ten minste zeer verklaarbaar zijn." „integendeel, sir", antwoordde Her bert met levendigheid, „u vergist zich met zulks te denken. Bij alle liefde en J.rouwfc genegenheid, waarmede zij de nagedachtenis mijns vaders eerde, was mijn goede, godyrgezende moeder niet Snobs op u. Zij zeide, dqf uw karakter edel, uw hart voortreffelijk wan, maar dat gij iieJjt prikkelbaar waart en ge neigd om overijlende besluiten te ne men, die gij dan bleef volhouden, alle om. een vermeend recht te doen, gel den. Zij beval mij op heur sterfbed u, wanneer ik u ooit mocht ontmoeten, te zeggen, dat het haar zeer speet, tiw broederlijk aanborj te hebben afgesla gen." „En als zij nog leefde, zou zij pr ze ker in toestemmen, nietwaar, dat ik mijn welwillende genegenheid over draag op haren zoon?" vroeg de oude man bewogen. «gqaaBBKSMg'.-viaMMwi inrriii «inm Kt „Daarover heeft zij niet gesproken, sir", antwoordde Herbert. „Zij zou ,toch mijn goede diensten voo«r jou niet geweigerd hebben „Missehten niet, sir, wanneer ik uwe hulp noodig had, maar ik dank u. Ik heb niets noodig. Ik heb als stuurman een goede betrekking ,en kan derhalve tevreden, zijn." „Je bent trotsch, zooals je moeder het was, Herbert „En, zijn moeder was in dat opzicht zooals haar broeder", wierp Capitola er -tusschen. „Wij j-e wel eens zwiiw- met je nut- telooze opmerkingen?... Uit den toon, waarop je z-cgtik kan met njijn, toe stand tevreden zijn. maak ik op, dat dit niet heel en ai het geval is. Kom, biecht eens openhartig op bevalt het je bij de koopvaardij „Niet zoo bijster, oom, als ,ik u de waarheid moet zeggen maar men moet «zich in zijn, staat en stand weten te schikken." „Neen, neen? Voor den drommel, de zoon mijner zuster moet. niet half te vreden zijn, ais het welicht in mijn macht staat, hem geheel tevreden te stellen. Heb je so-ms meer zin in de marine „Neem, oom. Als ik kon kiezen, dan zbu ik den zeedienst bepaald vaarwel zeggen," „Maar wat zou je dan willen wor den, m'n- jongen Je zoudt misschien niet ongaarne in het leger overgaan De soldatenstand... hm... maalt die je soms in 't hoofd „Deze zou mij zeer .zeker het liefste zijn, want ik leen geen edeler, schoo ner beroep", bekende Herbert, terwijl zijn gelqqt e?n> zekere levendigheid aannam. „Welnu diain", hernam de oude ma- joor, zichtbaar verheugd over de voor liefde zijns neefs voor een stand, waar toe hij zelf «behoord had, „als jou de soldatenstand zoozeer ter harte gaat wat ik je niet kan kwalijk nemen dan beproefd, dat ge u ook met succes -er aan kun,t wijden. De mi-nister van oorlog, die mij, tusschen, ons gezegd, persoonlijk nooit recht heeft doen we dervaren, «zal het toch niet zoover drij ven, om mij mijn neef <fe weigeren, dat deze in West Point worde geplaatst, als ik Z.Exc. daarom verzoek." „In West Point?" riep i(er-hart ver heugd. „Wat, oom, wilt u er voor zor gen, dat ik geplaatst worde aan ,de militaire academie te West -Point „Ja, mijn jongen, want als je In 't leger wilt. dan wil ik ook, dat je car rière maakt. Op onze terugreis zal ik in Washington vertoeven en de nood-ige stappen doen. Wij vertrekken morgen intusschen neem je afscheid van den kapitein, pak je koffer, want 't spreekt van, zelf, dat je met ons gaat en bij je ouden, oom in het „Onweersnest" blijft, totdat je naar de militaire academie moet." „O, wat een -heerlijkheid, niet met goud te betalen, oom 1" .riep Capitola en ktapt-e van genoegen In haar kleine handen. „Hoe prachtig, hé, Herbert, dat wij samen reizen!.,," „Oom'1, sprak de jonge man, ,uwe onverwachte goedheid brengt mij in verwarring en nog weet ik niet, in wel ke mate ik daarvan gebruik kan maken. In -elk geval veroorlooft een gelukkig toeval mij, u een groot eind te verge zellen, want ook ik ben, van plan, mor gen na-air Virgin,ië te reizen, om daar vrienden te bezoeken, waarbij moeder zaliger en ik .inwoonden. Toen móéder stierf, namen zij mij met groote liefde en genegenheid in zekeren zin als kind aan en nu zijn er drie jaren verloopen, sedert ik hen niet gezien en gesproken heb. Ik geloof oom,dat u met mij zult instemmen, wanneer ik het als mijn plicht beschouw, hen te bezoeken, al vorens mij onder een ander d,ak, at »ou het ook het uwe zijn, neer te laten." „En wat zijn dat voor vrienden, Her bert, wi-e je zoo, met dankbare liefde aanhangt Waar wonen, zij, als ik hen op een of andere wijze van dienst kan zijn, dan zullen zij voor al het goede, jou bewezen, rijkelijk beloond wor den." „O ja, oom, u kuift hen inderdaad, tot nut zijn. Het is een arme weduwe met haren eenigen zoon. Zij heeft eens betere dagen gekend, ofschoon zij ge dwongen is, thans voor andere men- schen te werken, om haar brood to ver dienen,. Toen mijn vader stierf, trok mijn moeder bij haar jf> en, weldra ont stond tusschen beide vrouwen een in nige vriendschap. Ik was tien jaar, toen jk liet ongeluk had, dubbel wees te worden. De brave, arme vriendin mij ner moeder behield nyij echter bij zich en deelde tusschen mij en haa-r kind het brood, dat zij met haird te zwoegen verdiende, totdat ik de gedachte, haar tot last te zijn, nief langer kon ver dragen e,n op zekeren dag ontvluchtte, om als scheepsjongen mijn tegenwoor dige loopbaan te beginnen." „Welk een edele vrouw I" riep de oude heer, ,ik zal haair gelukkig ma ken." „Ja, trek u barer ,en twur zoon aan, oom i Wat mijn persoon aanbelangt, doe ik afstand van alle hulp, welke mij door uwen invloed of uw vermogen ten deel zal kunnen vallen en ik doe zulks dankbaar en met blij gemoed, maar ik verzoek u, laat mijn vriend Traverse studeeren. Hij is zulk een talentvolle van het politie-personeel te herzien. Volgens deze voorstellen zullen de jaarwedden ais volgt geregeld worden •hoofd-Lnspecteur ƒ3200 par jaar met tweejaarlijksche verhoogingen van ƒ100 tot ƒ3500; adjunct hoofdinspec teur 2900 «pel jaar, met tweejaarlijk sche verhoogingen van '00 tot ƒ3100; een inspecteur ie klasse 2500 per jaar, met twee jaarlijksche verhoogin gen van ƒ100 tot ƒ2800 een inspec teur 2e klasse ƒ2100 per jaair, met tweejaarlijksche verhoogingen van ƒ100 tot 2400 een klerk van ƒ1100 per jaar, met tweejaarlijksche verhoo gingen van 100 tot 1600. De agenten, genieten bij hunne in diensttreding bij voorloopige aanstel ling (bij wijze van proef) eene bezoldi ging van 26 per week, welke bij aan stelling in vasten dienst wordt ge bracht op 27 en na 2-, 3- en 4-jarigen dienst verhoogd! wordt met 1 per week en vervolgens om de 2 jaar met 1 per week tot een maximum van 33. 0e A.-R. Partfj eu de grondwets herziening. Op uitnoodiging van het centraal comité der anti-rev«!»tionnaire partj is eeu commissie gevormd, welke in studie zal nemen de vraagWelk stand punt heeft de a -r. party in te nemen tegenover de voergenomen grondwets- herzening? Behalve de onderwerpen aan het oordeel der ingestelde staats commissie voor grondwetfirevioie on derworpen, zal deze commissie der a.-r. partij eok hei vraagstuk der ver houding van staat en kerk op hanr programma nemen. De commissie is samengesteid uit de heeren prof. mr. A. Anema, hoegleeraar V. U. te Amsterdam, voorzittermr. J. A de Wilde, lid van de Tweed* Kamer der Staten Oeneraal te Den Haag secretaris; prof. dr. H. H. Kuyper, hoogleeraar V. U. te Bleemenfiaaldz. M van Oriehen, pred. der Ned. Her*. Kerk te Delftdr. E. J. Beumer te. Utrecht en F. H de Monto Verloren te 's-Gravenhage, leden van de Tweede Kamer der Statea-OeaeraRl. De commissie zal het resultaat vaa haar studie neerleggen in een rapport dat aan de kiesvereeaigingen aal wor den toegezonden om het in het najaar op een Cemtalen Gonvent c q. Depu- tatenvetgadering aan de orde te stellen. (.Standaard".) Oud-verlofgangers van vóór 1 Augustus 1918. Te Utrecht' is een gecombineerde vergadering van hoofdbesturen van het Centraal Neutraal Comité te Utrecht en het Landelijk Comité van, teleurgestel de oud-verlofgangers te Haarlem, ge houden. 'In beginsel werd besloten tot fusie van beide organisaties en zal aan den minister van oorlog een gezamenlijke audiëntie aangevraagd worden om ook de oud-verlofgangers van vóór 1 Augustus 1918 in de gunstige bepalin gen der steunregeling te doen opnemen. Den minister z-ail verzocht worden tot dat doel alsnog -een post op de nog door de Tweede Kamer te behandelen ooirlogsbegrooting te brengen. Binnenkort zal te Utrecht -een alge- jongen, dat d-e -onderwijzer van de Zon dagsschool reeds destijds altijd zeide Traverse zal het nog vee brengen. Hij bezit, helaas, in zijn kommervolle om standigheden niet de middelen, welke voor zijne verdere ontwikkeling noodig zijn. «O, oom geef gij hem de middelen, dan zal hij laiter in staat zijn 'zich en zijne moeder een onbezorgd bestaan te verschaffen." „Brave jongen I Zoo onbaatzuchtig zijne eigen belangen op te offeren voor die zijner vrienden, dat verraadt een edel hart. Maar, Gode zij dank, ik ben in staat, u allen, te helpen. Jij, mijnheer en neef, gaat -naar West-Point en je vriend naar een universiteit, die hij zelf mav kiezen. En, daarmede basta ver klaarde de majoor, terwijl ,hij zijn be lofte met een kr.achtigen handslag be zegelde. „En ik, oompje, waar beland ik vroeg Capitola op hare schalksche ma- niet, „Jij?... In €el1 menagerie, kleine slang", antwoordde de grijsaard, ter wijl hij het meisje schertsend een tikje op haar wang gaf. Vervolgens zich we der tot Herbert keerend, riep hij „Ja, mijn jongen, wat ik daar beloof, zal ik volbrengen. En wat die arme, brave weduwe betreft...' „Die -trouwt u, om haar naar ver diensten te «beioonen, nietwaar, oom viel de onverbeterlijke Capitola we der in,. „Misschien wel, kleine aap", ant woordde deze, „al zou het alleen maar zijn om iemand te hebben, die jou eens mores leerde. Wat die weduwe betreft, zal ik er voor zorgen^ idat zij geen ge brek meer lijdt. En nu, Herbert, wees zoo goed en schel eens. Men moet ons koffie brengen en dan zullen wij alles voor onze reis in gereedheid brengen." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1919 | | pagina 1