HET PLEEGKIND VRIJDAG 14 FEBRUARI. —as NO» 3® 57e Jaargang r 1919i Ingekomen Stukken bij den Gemeenteraad. FEUILLETON BINNENLAND WattiHWIIiSi'7a*eBW ADVERTENTIE-PRIJS Van 1—4 regels ƒ0.70 voor iedere regel meer t7'/4 cent plaatsing 312 X; bij .abonnement speciale prijs. Recla mes 35 cent per regel. Dienstaanbie dingen en dienstaanvragen 10 cent per regel, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels 1.15, iedere regel meer HV2 cent.. ABONNEMENTS-PRIJS Voor Vlissingen en. gemeenten op Walcheren: 1.70 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 2. Week-abonnementen 13 cent. Afzon derlijke nummers 3 cent. In de heden gehouden vergadering van den gemeenteraad werden de vol gende stukken overgelegd Van 41 schippers van de alhier ge stat ionneerde gar.nalenvisschersvloot was een adres ingekomen, waarin zij zeggen, dat de Westerhaven dringend verbetering behoeft. Veel hinder wordt ondervonden van die ondiepte dezer haven, en zijn zij verplicht bij laag wa ter aan het Westerhavenhoofd te blij ven liggen, totdat er genoeg water in de Westerhaven is en door de opeen- hoo-ping wordt veel schade aan de schepen toegebracht, hetgeen ook het geval is in de haven zelve, waar men verplicht is Ark rijen van zes of meer te gaan liggen wegens gebrek aan voldoende trappen aa,n den kaaimuur. Adressanten verzoeken de Westerha- ven te laten uitdiepen en. vl-oeipalen aan te brengen, evenals meerdere trap pen. en verklaren zich bereid door een vast te 'Stellen kaaigeld in de kosten bij te dragen. Overgelegd werd een. verslag van den cursus-Fr dier in de radlo-telegra- fie, waaruit blijkt, dat aan schoolgeld ontvangen werd 2340, terwijl^ 98o. 10 werd nitgegeven en er dus een goed slot is van 1354.90. De cursus mocht zich. steeds in .groote belangstelling verheugen, terwijl hij iin een behoefte voorziet, wijl de zoogenaamde schip- perswet bepaalt, dat de eerste stuur lieden zullen hebben blijk te geven, dat zij kennis van de radio telegrafie bezit ten.' iHet lesgeld bedraagt 6 per leer ling en per maand. 17 leerlingen be taalden half geld en 7 ontvangen, gra tis onderricht, van. wie enkele ook gra tis boeken ontvangen. Van de commissie van den Vlissin genKoudekerkschen straatweg is een adres ingekomen, om die commissie op te heffen en het ,kaoitaal groot 16666, te verdeelen over beide gemeenten, waardoor Vlissingen. voon* 272 M. weg 1448.29 en iKoudekerke voor 2858 M. weg 15127.71 ontvangen, zal. Van de N. V. Vianda te Hoek van Holland was een verzoek ingekomen om de bepaling, dat bij ingevoerd vleesch ook de organen moeten aanwe zig zijn. voor uit Zuid-Amerika inge voerd vleesch te doen. vervallen, daar de exporteurs hiertegen bezwaar heb ben. Adressanten wijzen, er op, d'ait van de 11233 ingevoerde runderen, er een onder bepaalde voorwaarden en de overige allen onvoorwaardelijk werden goedgekeurd. Van. den heer J. 'C. iPaap een verzoek om ontslag tegen 1 April als onbezol digd ambtenaar van den burgerlijken stand. 13) „Ik ben tot uwen dienst, sir", ant woordde zij, „kom maar, jongeheer, of liever jongejuffrouw en volg mij." Capitola ging met haar mede.- inmiddels zond' de majoor zijn rijtuig weg en hield -een ander, dat even laty leeg voorbijreed, aan, terwijl hij den koetsier beduidde, dat hij voor 't maga zijn moest wachten, totdat er een jonge dame zou komen, om met 'hem naar het Washington-hotel te rijden. Een half uur later kwam het jonge meisje met de winkeljuffrouw bij den majoor terug. Deze vertrouwde zijn oogen bijna niet, want Capitola was haast .niet ineer te herkennen. Uit den brutalen, met verscheurde lompen be- kleeden straatjongen van gisteren, was ee,n sierlijke, bevallige dame gegroeid, die zich fatsoenlijk wist te gedragen en in de vrouw,enkieeding er zoo groot uitzag, dat zij onvoorwaardelijk voor zestien jaar kon doorgaan. Haar schoon, zwart haair, in het midden ge scheiden, vie!' achter de ooren in weel derige glanzende lokken op hare schouderen en omlijstte de blozende wangen. Een, japon van paarlgrijze, fijne wollen stof, een roode, kostbare Van den directeur en leeraren van de burgeravondschool en de avondschool voor handswerklieden ean adres met memorie van toelichting, in welk adres zij er op wijzen, dat de salarissen van de gemeente-ambtenaren in 1918 twee- maai zijn verhoogd, en die van hen niet, doch dat voor hen ook dezelfde reden voor salarisverhooving geldt ais voor de overige gemeente,-ambtenforen en hun salarissen niet in verhouding staan tot de salarissen die tegenwoor dig algemeen bij het M. O. gelden. Ook .achten adressanten liet verkeerd, dat de pensioensbijdrage van de leeraren van de avondschool voor handwerks lieden voor rekening der gemeente ko men en die van de leeraren der burger avondschool niet, terwijl zij er met na druk op wijzen, dat de werkzaamheid aan de avondscholen niet is te beschou wen als bijbetrekking, de leeraren aan de avondscholen' hebben juist een moeilijker taak te 'vervullen dan de leeraren aan een dagschool. Zij verzoe ken daarom de salarissen te herzien en meer in overeenstemming te brengen met den aard en het belang hunner diensten en met de tegenwoordige tijdsomstandigheden en eventueele sa larisherziening te doen ingaan op 1 Ja nuari 1919. Van den oongierge-amanuensis van genoemde avondscholen een, verzoek om ook zijn sallairis te verhoogen, dat sedert Ï912 slechts met 20 werd verhoogd, terwijl de loonen der werk lieden meer dan verdubbeld werden en hij 'bij aanstelling nog niet belast was met liet werk van amanuensis. 'Van den iKerkeraad der 'Ned. Herv. Kerk een. dringend verzoek om tot af schaffing van de kermis over te gaan, om reeds vroeger door adressant aan gevoerde redenen. Thans wijst hij er bovendien met nadruk op. dat er nu een bijzonder geschikte gelegenheid is het kermishouden te doen eindigen, nu in de oorlogsjaren de kermis toch niet gehouden, .is, men. er afgewend raakt en het i,n de zeker nog hoogst ernstige tij den door zeer velen gewaardeerd zal worden, wanneer de raad op het ver zoek ingaat. Van de afdeellng van het Nederl. On- derwijzersgenootschlaip een verzoek om ook voor de onderwijzers de pen sioensbijdragen te restitueeren of als dit om formeele redenen niet kan, de salarissen die in 1920 .zonden gelden, reeds op 1 December 1918 te doen in gaan. Zij meent, dat de onderwijzers anders bij- de 'gemeente-ambtenaren worden achtergesteld en het doel van de commissie voo.r de salarisherziening niet wordt bereikt. Adressante herin nert aan de woonden van wethouder Vlam Niftrik i,n den 'Raad, dat wat de onderwijzers betreft, 'Burg. en Weth. er alles voor gevoelen om hunne jaarwed den op te voeren en de meermalen door den wethouder van onderwijs geuite meening, -dat de salarissen der onder wijzers nog lang niet op peil zijn, en daarom vleit het bestuur der afdeeiing' zich, dat de inwilliging van zijn be scheiden verzoek bij het 'Dag. Bestuur geen bezwaar zal ontmoeten. Van. 72 bewoners van de Kanaal straat een verzoek om de boomen in die straat te doen wegnemen, om reden deze het uitzicht geheel van de bewo ners belemmeren en zij de verzamel plaats .zijn van. muggen en^andere in secten, zoodflt het iniet doenlijk is, vooral des zomers, 'behoorlijk te venti- leeren. <De boomen staan op het Noor den en hebben daarom de bewoners er geen, nut van, integendeel zij onder- cachemire sjawl en een zwart amazo- nenhoedje van fluweel, met golvenden veder van diezelfde kleur ais de japon maakte de verandering 'volkomen van ■den kleiman courantenventer in een jon ge lady, die lachend voor den verbluf ten majoor neeg en daarbij de oogen bescheiden, ned.erslo.eg, terwijl liet spot tend vertrekken van hare mondhoeken genoegzaam te kennen gaf, dat zij zich van hare eerste zegepraal ais jonge dame tegenover den ouden heer be wust was. De oude majoor maakte eerst zijn compliment aan zijne jonge pupil en vervolgens aan de modiste voor de welgeslaagde gedaanteverwisseling, betaalde de ronde som van driehon derd dollars voor de toileibenoodigd- heden, welke, behalve die Capitola reeds droeg, door de handige ver koopster als allernoodzakelijkste be hoeften «in doozen verpakt, 'aan den uitzet, van het jonge meisje werden toegevoegd en plaatste alsdan, na de modiste bedankten vriendelijk gegroet te hebben, zich trots naast zijn be vallige pleegdochter in het rijtuig, om naar het Washington-hotel gebracht te worden. Onderweg, sprak geen van beiden een woord. Capitola verloor zich in gissingen, omtrent de redenen, die schennen het dan"clit vooral voor de bovenbewoners. Van A. S. Abriaihamse en W. van Ba- kergem twee adressen, waarifi zij ver zoeken ook de iniet-verplichte acte schoonschrijven, M. O. in aanmerking te 'doen komen voor .een vernoedin" van 25, daar dit onderwijs op de la gere scholen van groot nut is en op het éxamen, slechts 40 der can-didaten slagen. Een afdruk van een adres aan de Tweede (Wanner gezonden, waarin is opgenomen een rapport van den com missaris van politie over liet vervoer vam gewonde marine-schepelingen 'ten gevolge van het ongeluk, dat op 11 Ja nuari ji. heeft plaats gehad op Hr. Ms. torpedoboot ;G 14 in de buitenhaven. In dit rapport wijst de commissaris er op, dat de Roode Kr uis-au to mobiel, welke blijkbaar 'te Middelburg is gesta tioneerd, veel te laat is aangekomen (1 uur iO minuten n.a het ongeluk) en de gewonden met een te Vlissingen gehuurde automobiel naar het hospi taal te Middelburg zijn. overgebracht. Waar straks de militairen na de demo bilisatie alleen, vermoedelijk alle in gar nizoen zullen zijn te Middelburg en te Vlissingen, daar kan Middelburg als centrum van het eiland Walcheren voor het bezit van een hospitaal en vervoer- materiaal zeker niet worden aange merkt. ilndien na den oorlog Vlissingen een mari-nestation blijft, 'blijkt uit dit voorgekomen ongeluk toch zekeir de won.schelij.k- en noodzakelijkheid een hospitaal (marine-hospitaal) en het daarbij behoorende vervoermateriaa! te Vlissingen te stationeeren. In Middel burg zullen naar verluidt, alleen de bu reaux van den marinestaf worden ge plaatst, (waarbij ongelukken niet te verwachten zijn,) terwijl in Vlissingen de bodems en vooral het inferieure ma rine-personeel zal worden gevonden. Dit reeds alleen pleit voor het oprich ten van een marine-hospitaal te Vlis singen. 'De commissaris'laat nog geheet buiten, beschouwing het 'geval, dat on gelukken zich op zee of de 'Schelde voordoen, wa-arbij de gewonden alsdan door hun bodem naar Vlissingen wor den vervoerd. In dlait geval wil het hem voorkomen, dat het hebben van een marine-hospitaal te Middelburg misda- d»~ is, daar alsdan bet vervoer der gewonden, die al reeds geleden hebben onder hum vervoeg-van uit zee of van de reede naar Vlissingen, nog van daar weder vervoerd moeten worden naar Middelburg. Een adres van P. S. Dijkstra, dat de onderhandelingen betreffende de op richting van e-en, fabriek van -houtbe werking zijn afgesprongen -en hij daar om verzoekt d.e aanvrage om .erfpacht van een. terrein tusschen den Konings weg -en de iLampsensstraat .als inge trokken te beschouwen. Een verzoek van, P. Mos, ontslagen ambtenaar bij het distributiebedrijf, om eene commissie uit den ra'ad te benoe men., die de reden van dit -ontslag on derzoekt, daar -er geruchten over loo- pen, -die zijn eer en goeden naam aam- randen. Een verzoek van de reppblikeinsche partij om alle hoofden van. dienst op te dragen bij benoemingen niet te vragen naar -de godsdienstige overtuiging van sollicitanten, maar 'alleen, te letten op geschiktheid. Nog wand overgelegd het gisteren opgenomen adres van de afdeeiing Vlissingen van den 'Nederlandschen Bond van Koffiehuis- en 'Restaurant houders en Slijters, Anzlaike afschaffing den grijsaard er toe konden geleid hebben, haar als zijne pleegdochter aan te nemen die goede oude ma joor, aan wien de recorder, zonder zich te bedenken, snel haar lot had toevertrouwd en die dit vertrouwen op zulk een verrassende en schitte rende wijze rechtvaardigde. Majoor Warfield, van zijn kant in niet minder diepe droomen verzonken dan Capitola, zat zwijgend naast haar, totdat zij het Washington-hotel be reikten, waar hij voor zich en zijne nicht onder dezen titel schreef hij Capitola in hetvreemdeliegenboek in twee kamers en een salon bestelde. Toen hij Capitola in deze laatste ge bracht had, reed hij naar het Astory- hotel, om daar zijn bagage af te halen, waarmes hij een half uur later in zijn nieuw logement terugkeerde. Het doei, dat majoor Warfield met die verhuizing beoogde, was, op deze wijze zich te onttrekken aan mogelijk nieuwsgierige nasporingen, daar zijn gedrag bij den hoofdcommissaris, alsmede de adoptie van Capitola geen gering opzien had gebaard. Bij zijn tefugkomst bestelde majoor Warfield het diner, dat hij voor zich en zijne nicht in het salon liet opdisschen. En welk een dinerNog van de kermis, en een. adres over deze kwestie van de'Nederlandsche Vereeni- ging vam. Kermisgasten „Ons Belang", die er op wijst, dat aanneming van, het voorstel, om .de kermis af te schaffen, niet .alleen voor de leden van den Bond, maar ook voor alle neringdoenden in Vlissingen een groote slag za! zijn. Adressant meent, dat bij dc behande ling van, het voorstel d.e .tijdsomstan digheden. niet vam invloed mogen zijn, wijl hét nu niet galait over liet al of niet. doorgaan, maar over liet nemen van een, prircipieeIe beslissing, terwijl hij meent, dat het moreel voordeel van af schaffing niet -groot is, gezien -plaatsen zonder kermis/ waar de moraliteit vooral niet hooger staat dan in plaat sen met kermis. Verder werd. overgelegd een proces verbaal van de verpachting van liet jachtrecht op -de gronden der gemeente Vlissingen op 10 dezer, waarbij was ingeschreven door G. H. Vij.gcboom voor 40 en door J. J. Buijsrog.ge voor 26.25 per jaar, gedurende 3 jaar, 1919, 1920 en 1921. VCin de.n inspecteur der directe belas tingen was een schrijven ontvangen, waarin hij kennis geeft van den Minis ter van. Financiën telegrafisch bericht te hebben ontvangen, dat de,ze bezwaar heeft tegen het doen vervallen van een maximum huurprijs voor het belasting- gebouw, maar dat hij bereid is het maximum te verhoogen van 3200 op 3850, mits. de gemeente ook zorgt voor een behoorlijke kluisdeur, in welk geval het werk zou kuniriém worden ge gund. De inspecteur verzoekt -nu te mogen vernemen of thans tot den bouw van het -centraal bellaistin.ggebouw zal wor den overgegaan. Voorts werd nog'Overgelegd een on,t- werp-loonregeling van de havenarbei ders, ingezonden door de Haven- en Tran.sportarbejdersve&eeniging. (KSSS-ÜE Nederland en België De correspondent van de „N.ft.Ct." te Londen seint De „Daiiy News" verneemt uit Parijs Het is waarschijnlijk, dat er een-bijzon dere commissie aangewejg-n zal worden om «e aanspraken van België te be handelen, die de volgende punten om vattenwijziging van de Belgisch-Ne derlandsche grens; vrijheid van de Schelde van Antwerpen naar zee teruggave aan België van «e Nederland sche enclaves op den linker Schelde- oever en van Limburg voor zoover het zich van Maastricht tof Roermond langs den rechter Maasoever uitstrekt voorts de Duitsche distneten Montjoie er. Malméty, die tot 1815 Belgisch waren en waaivar, de bevolking nog grooiendeels Waalseh is.Btjrnans giondt deze aanspraken op het nationaliteits beginsel Wat den onzijdigen staat Luxemburg betreft, betoogde hij, eiat Luxemburg, zoo het aan zichzelf werd oveigelaien, opnieuw door Duitschland gebruikt zou kunnen worden orn er dosr te trekken, gelijk in 1914 hét geval is geweest. Daarom gaf Hijmans in overweging, dat het deel zou uitmaken van de Franseb- Beigisehe defensieve organisatie. De „Daily News* zegt, dat er in vef- band met ce conferentie te Parijs één punt is, dat in het bijzonder om aan dacht vraagt. Algemeen bestaat het verlangen om tegemoet te komen aan nooit was de geur van zulke spijzen in Capitola's neusje opgekomen nog nooit had het arme kind zulk een overdaad en heerlijkheid gezien, zoo als hier aan deze welvoorziene tafel te vinden was nog nooit zulk een glans, zulk een weelde, zulk een ge mak, zelfs niet in hare schoonste droomen, ook maar vermoed, waar van hier in dit salon altes straalde en blonk. Hoe gezellig brandde het vuur in den haard en hoe verkwis tend, vergeleken bij den armzaligen kolengloed, die tot nu toe in den winter haar eenig verwarmingsmiddel was geweestHoe scheen deze tafel onder den last van rijk vergulde schotels van het fijnste porselein voor haar te buigenvoor haar, die nog een uur geleden niet anders gegeten had, dan uit hare hand, of op zijn hoogst uit een grof aarden pannetje. Hoe sriel en met hoeveel opmerk zaamheid bedienden de twee oppas sers, die in zwarte rokken en witte dassen er als Engelsche lords uit zagen Hoe heerlijk was haar eigen toilet, dat haar zoo sierlijk stond, zoo bevallig kleedde en welks deftig ritselen haar als muziek in de ooren I klonkHoe arist®cratisch kaatste billijke aanspraken vau België, daï eoo bitter door den oorlog geleden heeft. Men mag verwachten, dat het niet moeilijk zal zijn den wensch van Bel gië ten opzictite van de vrijheid van de Schelde re voldoen Maar de con ferentie mag de territoriale aanspraken van België ten opzichie van den lin ker Schelde oever en Nederlandsch Limhu.g we' zeer nauwkeurig onder zoeken. De behoefte aan dit gebied blijkt volstrekt niet, want er is geen reden waarom het ontworpen Schelde Rijn kanaal over uitsluitend Belgisch gebied zou iQupen. Maar tie wenschen van de bevo k iig behooren den doorslag te geven. Door deze everweging zullen de besluiten en uitspraken van de oon- ferentie, naar deze plechtig verklaard heeft, geleid worden. En de wenschen van dc bevolking strekken zonder eeni- gen twijfel in oveistctpende meerder heid orn te. blijven onder Nederland sche vlag. Dit teil behoort den door slag te geven. De „Daily Chronicle" schrijft in een artikel over de Belgische aanspraken ter vredesconferentie: Bete zanspiaken moeten te Parijs in ren goedgunstig licht woraen be schouwd, aaar zij tn verband staan trrat de geweldige offers weike België heeft gebracht De quaestie waarbij Nederland be trokken is zijn van Lijzonderen aaid, daai zij een staat betieffen, die neu traal was. De geallieerde mogendheden kunnen niet wenschen Nederland van zich of van België te vervreemden, maar wanneer zij iets kunnen doen ent een vriendschappelijke overeenkomst tusschen Nederland en België te be vorderen, dan motten zij dit niet na laten. De eisch Van algeheele vrijheid van scheepvaart op de Schelde, dat wil zeggen dat Antwerpen in rijd van »«r- log zoowel ais van vrede bereikbaar is zoowel voor oorlogs- als voer koop vaardijschepen, is er een, waartegen geen bezwaar kan worden ingebracht. Me! de aanspraken op Zeeuwsah- Vlaanderen en Limburg is het anders gesteld, aangezien de inwill'ging daar van de overdracht van gebieden en bevolkingeif zou beietkenen, waar schijnlijk tegen den wil van deze laat ster! Op grond hiervan is de Neder landsche openbare meening tegen de eischen gekant, maar aangezien de plaatselijke bevolkingen inderdaad zeer klein zijn, en de gebisden om geogra- ph'sche redenen van meer waarde voor België dan voor Nederland, behoeven wij niet te wanhopen aan een vriend schappelijke regeling. De enneutrale handelwijze van Nederland in November jl. door aar' Duitsche troepen toe te staan door Limburg terug te trekken, kan niet geheel buiten rekening worden gelaten. Belgische vrijmoedigheid. „De Tijd" schrijft: Ér komen verontrustende mede- deelingrn over de eischen der Belgische afgevaardigden nopens de Schelde- kwestie. De uitlatingen van den heer Hy.aans jegens de bijzondere Neder landsche missie te Bmsse! bikken thans euphemistisch te zijn geweest. De eisth van de opheffing der Nederlandsche bezetting van' den iinker-Schelde-eever te gronden op de extravagante aan klacht, dat Nederland de oorlogswetten heeft geschonden, is van een aard om in ons land ernstige ontstemming jegens dergelijke pei'tieke manoeuvres van een buurstaat te wekken. Zelfs indien de haar beeltenis uit de groote Veneti- aansche spiegels terug, die van het plafond tot aan het vloertapijt reikten 1 Hoe verrassend en gunstig was de indruk, dien zij op zichzelf maakte, hu zij zich van top tot teen in een voleinde dame zag veranderd, zij die, om zoo te zeggen, tot dusverre zich zelf nog niet kende zij, de arme verlaten vondelinge, die tot op den huidigen dag in de ellendigste om standigheden had geleefd, en zich nu plotseling onder de eerbiedwaardige bescherming van een Ioyalen, vrijge- vigen en naar allen schijn vermogen den, machtigen gentleman zag ge steld, wiens enkel woord voldoende was geweest, om haar uit de handen der politie te verlossen. Dit alles vereenigde zich tot een zoo ongehoord groote, als het ware door tooverij veroorzaakte omwente ling en verandering in hare tot dus verre doorleefde omstandigheden, dat Capitola vam de gevoelens, welke haar hart bestormden .en beroerden, zich niet in het bijzonder rekenschap vermocht te geven. (Wordt vervolgd).

Vlissingse Courant | 1919 | | pagina 1