HET PLEEGKIND DONDERDAG 13 FEBRUARI. No, 37 S7e Jaai*g£iiii 1919 FEUILLETON BINNENLAND ADVERTENTIE-PRIJS Van 14 regels ƒ0.70 voor iedere regel meer 17'/2 cent'plaatsing 312 X; bij abonnement speciale prijs. Recla mes 35 cent per regel. Dienstaanbie dingen em óienstaanvragen 10 cent per regel, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels ƒ1.15, iedere regel meer 17>/2 cent.. ABONNEMENTS-PRIJS Voor VJissingen - en, gemeen tan op Walcheren 1.70 per drie maanden. Franco door het geheele rijk: ƒ2. Week-abonnementen 13 cent. Afzon derlijke nummers 3 cent. Verslag van de vergadering van de commissie van bet tijdelijk distributie bedrijf op Maandagavond 10 Februari, te 7 jA ure. Ter vergadering verscheen een ver tegenwoordiger van het Rijks centraal administratiekantoor voor de distribu tie van levensmiddelen te 's-Gravenha- ge, in verband met het achterwege blij ven van onze bestelling op „Primula's" soeptabletten, bouillon- en jusblokjes, vervaardigd doom de N.V. Overschie- sche Land- en Tuinbouw-Maatschap- pij. Deze vertegenwoordiger had bij verschillende groote winkeliers ter ken nisname afgegeven ecnige tabletten en blokjes en naar hij ons mededeelde vonden deze wel waardeering bij de winkeliers, daar zij de zoo .gewilde Maggi-tabletten vervangen. Staande de vergadering -werden de blokjes ge proefd en van uitstekende hoedanig heid bevonden, terwijl afgevaardigde Huibrechts aangaande de soeptablet ten een gunstig oordeel uitsprak. Als proef vroegen wij aan 17500 ge wone soeptabtetten in diverse soorten, benevens 2500 pikante en 5000 bouil lonblokjes. Bij aankomst zullen zij be schikbaar gesteld worden op een bon uit het boinboekje. Wanneer eventueel de tabletten nat mochten worden, kun nen zij worden teruggezonden, en bij gebleken rechtvaardige reclame ver vangen worden door andere. Aan het 'Rijkskantoor voor suiker te Amsterdam werd kennis gegeven dat bij het berekenen van het aantal inwo ners voor het rantsoen suiker geen re kening was gehouden met het aantal tijdelijk verbiijvendian en militairen. Van het R. D. K. was een kennisge ving ontvangen dat aan de firma A. Polderman Zomen opdracht was ge geven tot levering van een extra hoe veelheid groene erwten. De firma A. Polderman Zonen deelde mede dat deze erwten van goede kwaliteit zijn. Van den Rijks middenstands adviseur voor de Zuidelijke provinciën, Gast huisstraat 55 te Tilburg, was een schrijven ingekomen naar aanleiding van een klacht van een firma te Mid delburg, die zich vestigendeteVlissingen, regeeringsgoederen wenscht te betrek ken ©n deze niet kan worden toegewe zen. Bij, de distributieregeiingen in deze gemeente kam aan het verzoek dezer firma niet worden voldaan. Indien evenwel zich hier hieuw vestigende in woners een kaairt op deze firma doen invullen, ontvangt deze firma vanzelf de regeeringsgoederen voor den kaart houder. Er werd ons een kwitantiestrook ge toond vam een aardappelhandelaar, waarin op de een of andere wijze in de cijfers was geknoeid'. Door bijbetaling van het ons toekomende verschil ont ging hij de straf welke toegepast zou kunnen worden op het plegen van valschheid in geschrifte. Op ons verzoek aan den Minister van Landbouw, om de kleizeep niet meer te doen verstrekken door de N.V. v.h. I. Bousquet Co. te Delft, ont- 12, „Hm zeide de andere, „u moet zich onder het woord „armenhuis" iniet iets aantrekkelijks voorstellen. Het zijn ver beterhuizen, waarin de jonge dagdie ven aan het werk gezet en door strenge tucht aan orde gewend worden. In den regel worden daar alleen dezulken op genomen, die reeds geheel en al bedor ven zijn." „En in zulk een huis zou men. dat arme kind willen taan,gen riep de majoor buiten zichz,elven. „Nu, maar daar komt miets vain „Sir", zeide hij, .wanneer er een ach tenswaardig man gevonden werd, die bereid zoude zijn, dit kind tof zich te nemen en voor hare opvoeding zorg te dragen, zoude men, het dan aan zoo iemand toevertrouwen e,n zonder ver dere plichtplegingen overgeven." „Wel zeker", antwoordde de recor der, wien zulk een uitweg zeer aange naam zou zijn. „Dan, sir, stel ik, majoor 1 ra War- field, grondeigenaar in Viirginië, mij u .als denge.ne voor, die het kind tot zich i zal .nemen, en bij haar de plaats van vader wil vervullen. 'Ik geef u alle mo- I ving.' i wij de mededeeling dat de mi nister, voor zoover noodig, daairop te- mug zou komen. Een mededeeling werd ontvangen dat door N.V. Leeuwarder Aardappel meel Stroopfabriek te Leeuwarden op eersten afroep 25 K.G. dextrine zal worden geleverd. Door enkele schippers werd de klacht geuit dat bij het doortrekken des avond-s na 8 uur. de' winkels gesloten zijn. Wij zijn niet bevoegd hen hierom trent van advies te dienen. Waar blijkt dat huishoud jam niet in ■die mate verkocht wordt als de toege- wezene hoeveelheid bedraagt zal voor de volgende periode voor eenmaal geen huishoudjam worden aangevraagd. Van het (Rijkskantoor voor vieesch en vetten, .Stadhouderslaan 102 te 's-iGravenhaue ward toezegging ont vangen van ©ene zending gekookte lijn olie, welke zal worden verstrekt aan j. de Buck, ter vervaardiging van olie goederen, onder controle van den Rijks-waterstaat ©n het loodswezen. in verband met de uiieuwe bepalin gen omtrent de vleeschvoorziening zal het opheffen der centrale slachtplaats vooirloopig nog aangehouden worden en op 'denzelfden voet worden gebe zigd. Gevraagd hebbende aan het Rijks bureau voor de distributie van graan en meel te 's-Gravenhage, of passa giers, die met de stoomvaart-maat schappij „Zeekind" worden vervoerd en hier aankomen doch niet 'hier over nachten, dagbroodkaarten mogen wor den verstrekt voor het gebruik van brood met kaas in het hotel „Zeeland" of stations-restaurant, verwijst voor noemd bureau ons naar de distributie- regeling, op grond' waarvan aan deze passagiers geen dagbroodkaarten mo gen worden verstrekt. Van hei Rijkskantoor voor vetten, Hoogewa! 16a, 's-Gravenhage, ontvin gen wij .een formulier ter verantwoor ding door winkeliers van het ontvan gen© en verkochte kwantum vetten. Eerlang zal met de invoering dezer controle oo de wijze als bij de bakkers geschiedt worden aangevangen. Van de coöperatieve vereeniging „de Broederband" was mededeeling ont vangen dat ter vervanging van den vermoedelijk voor goed vertrokken heer Sap, de heer iLeijn San-derse er. als diens plaatsvervanger de heer H. B. Woltering als afgevaardigde op onze vergadering lalviezen zal uitbrengen. Van 38 Februari 1919 was het quantum volle melk gedistribueerd weder 0.210 liter. Dit is eigenlijk te hoog en daarom moeten wij de ingeze tenen er op wijzen matig met de melk om te gaan en voor zieken slechts in ernstige gevallen aan te vragen. Aan de 'landbouwers en aan den districts-veearts .zal door ons een schrijven worden gericht in. verband met het voorkomen van mond- en klauwzeer. Alhoewel de gevallen nog zeer sporadisch zijn, achten wij het raadzaam bekendheid te geven aan het advies van den heer G. van de Putte, om ,nu reeds aan te vangen met het laten koken der melk gedurende 15 minuten. ,De .ervaring heeft geleerd dat het gebruik van deze gekookte melk, ook al is ze afkomstig van aiain mond en klauwzeer lijdende dieren geen ge vaar oplevert. In elk geval raden wij ■iedereen aan ter voorkoming van ge vaar voor besmetting, om aan het ad vies van dezen ter zake deskundige hel oor welwillend te verleenen. Bij een koken van 15 minuten worden de bac teriën gedood. Aan de 'Exporteursvereeniging „Ons Belang" worden deze week 100.000 K.G. onbruikbare aardiaiDoeien voor de drogerijen toegezonden, zoodat de ma- gelijke borgstelling, die gij maar ver- iangt, als gij haar noodig acht, totdat ik mij gelegitimeerd heb als den man, waarvoor ik mij uitgeef.Overigens kunt u in het Astory-hotel inlichtingen om trent mij inwinnen men kent mij daar ■reeds sinds jaren." „Dat is overbodig, majoor Wairfield", antwoordde de ambtenaar hoffelijk. „Wij stellen volgaarne vertrouwen in u, van af dit ©ogenblik, en plaatsen Capi tola onder uwe bescherming." „Ik dank u, sir", antwoordde de oude heer, terwijl hij beleefder boog, dan anders wel zijn gewoonte was. Vervolgens trad hij naar de bank, waarop de berichtgevers der kranten zaten. Ook voor deze heeren maakte hij eerst een buiging, alvorens hij zeide „Mijne heeren, ik verzoek u vriende lijk mij een dienst te bewijzen, name lijk, dat u de geschiedenis van dezen jongen knaap in meisjeskleeren... neen, wat weerlicht omgekeerd, dit meisje in een jongenspakje... waarachtig, ik zal mij zoolang verspreken, totdat ik haar in een passend gewaad zie ik bedoel, dat gij hare geschiedenis niet aan de groote klok hangt. Sla in uwe berichten dit geheele voorval over, mijne heeren, of, als het volstrekt nood zakelijk is, er gewag van te maken, houdt dan ten minste die toegevend heid en eerbied in 't oog, weike elke man van eer aan den goeden naam van gen der ingezetenen daarmede niet zul len behoeven te worden bezwaard. On ze pogingen om deze aardappelen el ders voordeeliger te plaatsen dan 'bij „Ons Belang" ieden schipbreuk op voorschriften der regeering, die aan „Ons 'Belang" de voorkeur geeft. Door den opzichtervan den reinigings dienst werd een schip geladen met aardappelschillen: »en andere afvallen verzonden maar Goes, ter bewerking voor afvalproducten.. Men geve nog maals acht op den oproep van Burg. cu Weth., onlangs verschenen in de „Vlissingsclte Courant". De demobilisatie-regelingen. Ingediend is eer. wetsontwerp betref fende demobilisatie-.voorzianingen. Uit de memorie van toelichtingen blijkt, dat liet wetsontwerp ten doel heeft om ook aan de iandstormplichti- gen het recht te verkenen vrijwillig in wer.kelijken dienst te blijven, en om ge durende dien tijd aan de verwanten van de dienstplichtigen kostwinnersvergoe ding te kunnen toekennen. De regeering meent .echter, dat het behoud' van deze vergoeding er niet toe mag leiden, dat de dienstplichtige vrij willig langeronder de wapenen blijft dan noodig iis, om een voldoend be taalde betrekking in de maatschappij te vinden. Het ligt daarom in het voor nemen tot tnaipsgewijze verlaging van het toe te kennen vergoedingsbedrag ten aanzien van vrijwillig onder de wa penen verblijvende!! over te gaan. Handhaving van het vergoedings maximum op ƒ3 par dag .zal voors hands echter noodig blijven. Art. 4 van het ontwerp heeft ten doel de vergoe ding aan de verwanten na het huis waarts keeren van den dienstplichtigen te doen doorlcopen voor zoover dat noodig is. 'Het tweede lid geeft gelegenheid een uitkeering voor het persoonlijk levens onderhoud van den dienstplichtige te verstrekken, wanneer deze daaraan den eersten tijd raai zijn huiswaartszending behoefte mocht hebben. Mocht een dienstplichtige komen te overlijden, dan zal aan de verwanten van den overledene ook nog eenigen tijd na het overlijden vergoeding wor den uitgekeerd. Voor een vlotte uitbéialing der ver goeding is bepaald, dat nog eenigen tijd wordt bestendigd >de huidige gang van zaken, volgens welken de burge meester de vergoeding in eersten ter- mijd vaststelt en uitbetaalt, welke gel den uit de gemeentekas worden voor geschoten. De nieuwe geest in het leger. De mjnister van oorlog heeft be paald, dat met ingang van Maart a.s. de volgende .bepalingen Ln werking treden Elk militair mag, ook raaimens ande ren, verzoeken of bezwaren, 'betrek king hebbende op plaatselijke toestan den. schriftelijk indienen aan den com mandant van het legeronderdeel, waar toe hij behoort, of aan een hoogeren militairen chef. Hierbij kan worden verzocht tot na dere toelichting een mondeling onder houd te mogen hebben. Wanneer bij rechtspersoonlijkheid bezittende 'bonden en vereenigi.ngen of bij plaatselijke afdeefingen dier bon den en vareenigingan de wensch be staat, om verzoeken of bezwaren van 'ffidgemeenen aard kenbaar te maken aan den commandant van het veldle ger of zelfstandige hoofden van wa pens of dienstvakken kan dit schrifte een jong meisje verschuldigd is." De journalisten beloofden dit en nu keerde de majoor zich tot Capitola. „Ben je geneigd, mijn' kind, met mij te gaan en je onder mijn bescherming te stellen vroeg hij haar. „O, met alle pleizier riep Capitola. „Volg mij dan, mijn rijtuig wacht be neden." „En het meisje bij die hand .nemend, groette hij de heeren van het gerecht en verwijderde zich te midden van 'de halfluid' uitgesproken, lang niet vleien de aardigheden van het talrijke publiek. Zonder zich in het minst aan de ste kelige gezegden te storen, begaf de majoor zich met Capitola naar den uit gaing en inam beneden tegenover haar in het rijtuig plaats, terwijl hij den koetsier bevel gaf, hem voorloopig zon der bepaald doel, maar zoo spoedig mogelijk van het politiebureau, weg te rijden. Toen het .rijtuig heenrolde, wendde hij zich tot liet jonge meisje, dat nu zijne pupil was. „Capitola," sprak hij, „ik doe nu een beroep op je helder verstand en je ken nis met de plaatselijke gesteldheid. Hoe leveren we 'm dat, om zonder op zien te baren, je jongenspakje' te ver ruilen voor de kleederen, die je beta men." „O, niets gemakkelijker dan dat, gouverneur..." lijk geschieden. Hierbij kan door een of meer leden van het bestuur worden verzocht tot nadere toelichting een mondeling onderhoud te mogen heb ben. Commissies van samenwerking. Ten einde aan de militairen van lage- men rang gelegenheid te verschaffen, tot medewerking mei hun chefs in,zake hunne verzorging, zullen drie soorten commissies ln het leven worden geroe pen, te weten Kazerne^commissies, voor de belan gen d.er militairen in zake de huisves ting, nachtligging en. al hetgeen verder de samenleving in de kazerne be- heerscht Voedings-commissies vaor de belan gen der deelnemers aan de menage met betrekking tot de goede hoedanig heid, de goede bewaring en de smake lijke bereiding der levensmiddelen en iCantin.e-commissi.es, voor de belan gen .der militairen, mét betrekking tot de cantine. De leden dezer .commissies worden aangewezen door den commandeeren den officier of, indien er meer korpsen bij betrokken zijn, door de commandee- rende officieren in onderling overleg. 'Hierbij zal zoo mogelijk rekening worden gehouden met de wenschen van ■belanghebbenden. De ministerieel© beschikking bevat verder bijzondere bepalingen betreffen de de instelling dier commissies. Zijn er varkens 'Nu het weer mogelijk is varkens te slachten, heeft „het Vad." getracht te weten te komen of, evenals met liet ■rundvleesch geschied is, ook weer vi2ir- kensvleesch in voldoende hoeveelheid op de markt zal komen. 'Een positief antwoord is niet wel, te geven. Een overzicht van het juiste getal varkens in ons land bestaat niet en daarbij is steeds clandestien veel geslacht, wat slechts den kettinghandelaar voordeel heeft gebracht. Voor den vrijen handel bet.eeke.nt de beschikking van den mi nister, waarbij het slachten weer toe gestaan kan worden, dan ook een ver ademing in slagerskringen toch werd het slachtverbod er wel eens weerge geven i,n deze woorden „van heden af is vieesch en vet alleen verkrijgbaar iu den 'kett'inghandel". De vraag is -.nu zijn er varkens en wat zijn de prijzen Het .antwoord op het laatste kan .niet anders luiden dan „hoog", want de varkensstapel is, door gebrek aem voedsel, geweldig achteruit gegaan, ©n waar de vraag grooter is dan liet aanbod, stijgen de .prijzen. Maar dit geeft juist de zekerheid, dat de mesterij voortgang zal vinden er is thans geld aa.n te verdienen en er is wat meer voedsel voor de varkens los gekomen. Nu liet brood van betere sa menstelling geworden is, schoot meel ■over, dat nu naar de varkens verhuisde en als van de mais, die uit Zuid-Afrika verwacht wo.rdt, ook een gedeelte voor dierlijk voedsel bestemd zou worden, zal de mesterii met grooter kracht ter hand worden genomen en de gevolgen zijn dan ongtwijfeld spoedig te ver wachten de draagtijd van een varkeni is slechts een week of megen en een worp van 10 of 15 biggen is geen zeld zaamheid. Was e,.r .nu voldoende voed sel aanwez'- dan zou overeen maand of zes de toestand weer geheel normaal zijn. En zoodra ,er maar weer aanvoer naar de markten komt, dalen de prijzen vanzelf. De hooge bedragen, die nu be steed moeten worden, zijn dus een waarbor" dat betrekkelijk spoedig een verlaging zal moeten intreden, Zoover zijn we echter nog niet want luidde voor en in het begin van den oorlog het Rotterdamsche marktbericht gewoon „Mijn jongen," viel de oude majoor Capitola .i.n de rede, „mijn dochter, wilde ik zeggen... Ik ben niet, zooals je schijnt ie meenen, de gouverneur van Virginië ofschoon ik het mis schien zcu zijn, als iedereen naar zijn verdienste beloond werd neen, ik ben .niet de gouverneur, doch maar al leen maijoor !ra Warfield. Geef mij dus geen titel, die mij .niet toekomt," voeg- de hij er bij, terwijl hij in de verste ver- i te niet vermoedde, dat Capitola slechts uit moedwil hem dien titel gaf. „En nu, i mijn kind, moet je mij eens vertellen, hoe .wij je ,nog eens van gedaante Icun- I nen d.oe-,i veranderen." „Ik weet het at, gouver... majoor. Op den hoek van de volgende straat j staat een modewinkel, waar men ge- maak'te kleeren en ailes wat tot het s toilet behoort, kan krijgen." I „Goed, mijn kind. Koetsier, wij hou den stil .op de:i hoek van de andere straat." Een oogenblik lader bleef het rijtuig voor het aangeduide huis staan. De oude 'heer en Capitola stapten uit en gingen het groote magazijn binnen, waar op dat moment toevallig slechts ééne winkeljuffrouw, een dame van middelbaren leeftijd en welwillend uiterlijk, achter de toonbank stond. „Mevrouw," fluisterde de majoor haar vertrouwelijk in 't oor, alsof het een groot staatsgeheim betrof, „ik be- lijk „1000 stuks bij een gemiddelden 's van, 1 per K.G.", het jongste be richt gaf „aanvoer... stuks prijzen van...". Maar de woorden van minister Posthuvna, in de Kamer geuit, dat een varken nog eens tot een voorwereldlijk dier gereend zou worden, zullen ge lukkig bezoden de waarheid blijken. Zou de 2/2 ons vieesch per week en per hoofd, wet ook in normale tijden het vleeschigebruik, over alles omgesla gen, beteekeut, uitsluitend van de var kens moeten komen, dan zou dit het slachten van 15.000 dieren van 100 K.G. noodig maken, .en deze zijn er be slist niet. Zoolang de prijzen echter zoo hoog zijn, zal de vraag minder dan de 2'/, ons bedragen, maar toch nog wel zooveel dat de vraag naar rundvleesch wat zal verminderen, wat weer aan de zen veestapel ten goede zal komen. Is vooreerst voor niet te goed voor ziene beurzen varkensvleesch niet te betalen, het Ameriltaansche spek, waarvan 12 millioen K.G ingevoerd wordt, dat spoedig verkrijgbaar zal worden gesteld, kan in de behoefte aan vet voorzien. Bons voor militairen. De Minister van Landbouw heeft, onder intrekking voor zooveel noodig van hetgeen ter zake vroeger werd be paald, de navolgende regeling vastge steld voor de verstrekking van levens middelen aan militaire verlofgangers: aan militairen van land-en zeemacht, die met verlof van hun standplaats vertrekken, worden hoi s verstiekt voor den aankoop van hoeveelheden levens- Htidoeien .in verband met den duur van hun vei lof. A. Bij een verlof van zeven dager, of tuinder wo,den var. gemeentewege bons beschikbaar gestald voor wittebrood en melk, en wel vaor een hoeveelheid per dag gelijk of z"oveei mogelijk gelijk aan het vendagsranlsoen der burger bevolking, terwijl voor boter of mar garine dagkaarten zuilen worden ver stekt. Voorts ontvangt de verlofganger hij een vetioi van I tot en met 7 dagen van de Militaire autoriteit per dagéen ban voor 1 K.G aardappelen en bij een verlof' van 3 tot en met 7 dagen bovendien één bon voor 50 gram koffie en éen bon voor 100 gram peulvruch ten, alsmede de volgeade bons voor suiker bij een veriof van 3 dagen twee bons van 50 gram suikerbij een verlof van 4 dagen urie bons van 50 gram suiker hij eeri verlof van 3 dagen drie bons van 50 gram suiker; bij een vetlefvan G dagen vier bons van 50 gram suiker kij een veriof van 7 dagen vijf bons van 50 gram suiker: S. acht dagen er. langer. Alle gerant soeneerde goederen, zoo eel mogelijk nauwkeuFig en overeenstemmend met het rantsoen der burgerbevolking. Voor zoover niet dagkaarten (zoaals bij brood) kunnen worden uitgegeven, zullen bij aankomst in de gemeente aanstonds alle op dat tijdstip geldende bons aan den verlofganger verstrekt worden, tenzij op een dag daaraan volgend een nieuwe periede aanvangt, als wanneer de voor deze periode gel dende bons zullen worden verstrekt. C. In deze beschikking wordt onder gemeente verstaan die gemeente waar van de naam op de achterzijde van verlofpas ef vervserbewijs als plaats van bestemming staat vermeld. De militaire bons staan in geldigheid geheel gelijk met de overeenkomstige bons der burgerbevolking. II. Aan verlofgangers voor acht da gen en langer geschiedt de verstrekking van alle bons doer het vorenbedoelde vind mij in een kleine verlegenheid en hoop, dat u mij er uit zult helpen, na tuurlijk, zooals van zelf spreekt, tegen prompte betaling. Ik ben eerst korte lings in New-York aangekomen, om mijn pupil ie zoeken, dit jonge meisje, dat, zooals u ziet, zich als jongen ver kleed heeft. Alvorens haw mijne vrien den te kunnen -voorstellen, moet zij we der meisjeskleeren aantrekken, en der halve verzoek ik u, dat gij een half dozijn costumes wilt uitzoeken met het n.oodige ondergoed, daar zij ook op dat punt zeer verwaarloosd is. Kies het beste en mooiste uit, wait ge maar hebt en wat haar het liefste staat. Wees ook zoo goed haar een kamer aan te wijzen, waar zij van, kleeren lean ver wisselen ik zal alles betalen, zonder een cent af te dingen." iDe goede dame, eerst een beetje ver bouwereerd, keek den ouden heer en vervolgens zijn pleegdochter scherp en onderzoekend aan maar de rijpe leef tijd van den eerste en de teere jeugd der laatste, alsmede de openhartige uitdrukking van eerlijkheid en zedig heid in beider gelaat, namen even snel alle wantrouwende gedachten weg, zoodat zij met de meeste voorkomend heid zich beleefd en vriendelijk bereid verklaarde, de wenschen van den ma joor in te willigen." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1919 | | pagina 1