HET PLEEGKIND VRUDAÖ 7 FEBRUARI. gemeentebestuur feuilleton BINNENLAND B-NO. 32 57e «J&£&s»gmiS 1919^ VLISSIINCSCHE COURANT waarin —eplaatst zullen worden een electro-motor van 8 P.K. en een zui- veringsmolen, in het perceel Ri-oolstras.t no. 13, Sectie E no. 100S. Vlissingen, 6 Februari 1919. Burg. en Weth. voornoemd, vain doorn van koudekerke. De Secretaris, j. P. v. ROSSUM jr. Het terugsturen van de Engelsche post. Wij lezen in het „N. v. d. D." Het gaat met de postverzending ,n.aar Engeland in 't geheel niet naar wensch. Nu er weer een een-igszins geregelde verbinding tusschen Vlissingen en Gra- vesend tot stand gekomen is, had men i.n handelskringen gehoopt op een veel beter postverkeer. Echter is er nog steeds groote stagnatie. Maandag zijn in Engeland door de .aldaar aangeko men „Zeeland" slechts 700 pakken ge lost kunnen, worden. Er kwamen liefst 300 zakken terug, zoodat er te Vlis singen een groote post op verscheping wachtte, welke Woensdag is verzon den. .De oneenhoopiog van poststuk ken is daar .nog vermeerderd door de bijkomstige omstandigheid, dat tenge volge van het spoorwegongeval aan den Moerdijk een postwagen voor En geland .onderweg is blijven staan. Als reden voor het gedeeltelijk los sen in Engeland wordt oooegeven ge brek aan tijd en personeel. De directeur van het postkantoor, tot wien wij ons om nadere inlichtingen wendden omtrent de belemmeringen, deelde ons mede, dat aan de nosterijen.de redenen van de groote stagnatie niet bekend zijn. Dat er te weinig tijd voor het los sen van de mail zou zijn, betwijfelde dé directeur ten zeerste, daar de booten geruim-an tijd voor den wal blijven. in,tusschen verneemt het „N. v. d. D.", dat de zaak de volle aandacht heeft van de commissie voor de poste rijen en telegrafie van de .Kamer van Koophandel te Amsterdam. Haar zijn ook geen redenen over de belemmering bekend. Er zou echter overwogen wor den, wat ter verbetering van den toe stand gedaan kan worden. Herziening der Nederland-Belgische grens. De 'bijzondere correspondent van liet socialistisch blad „Ce Peuple" bij de vredesconferentie te .Parijs schrijft, dat de Belgische delegatie een herziening der Nederiandsch-Belgische grens zal voorstellen. Tegelijk met die Luxemburgsche kwestie moeten ook de problemen van de Scheldeniondingen en van Zuid- Limburg worden opgelost. De Belgische gevolmachtigden zul len trachten dit alles door vriendschap pelijke overeenkomsten te regelen. Omtrent d.e procedure, die waar schijnlijk zal gevolgd worden, weet de correspondent het volgende mede te deelen „de .Belgische e-ischen zouden verwezen worden naair een studie-com missie in den aard van die welke de italiaansch-Slavische conflicten, op te lossen heeft. Wanneer dan alle partijen zullen gehoord zijn <en de moedige in lichtingen verkregen, dan zal de zaak door de algemeene vergadering beslist worden. Sympathiebetuiging aan president Wilson. Door den. Senaat der Rijksuniversiteit te Groningen is aan, president Wilson hel volgende telegram verzonden „,De Senaat der Rijksuniversiteit te Groningen (Nederland) heden verga derd, kan niet 'nalaten, .eerbiedig zijn hartelijke instemming te betuigen met de rede, door u ter opening van de be raadslagingen der conferentie over den Volkerenbond, 25 Januari jl. gehouden. Die instemming geldt uw rede i.n haar geheel, maar enkele gedeelten zijn er, die o>ns bijzonder hebben getroffen. Wanneer gij mannelijk de gansche we reld, maar zeker w.el i.n de eerste plaats de academische wereld, de vraag voor legt fs het niet een ontstellende om standigheid, dat de groote ontdekkin gen. der wetenschap, de onderzoekin gen in d.e laboratoria en de ontwikke ling die in stille studeclvertrekken- is verkregen, thans voor de vernietiging der beschaving zijn aangewend Dm antwoorden wij niet alleen volmondig Ja. ontstellend .ein beschamend, maar wij willen u met nadruk danken, om dat gij zoo klaar onder woorden hebt gebracht, w,at ooi o.ns sinds lang be zwaarde .en smartte. .Uiting hebt gij in dit groote oogen blik der wereldgeschiedenis gegeven aan veler diep gevoelde overtuiging en hoop. Moogt gij uw hoog en kloek streven bekroond zien met zulk een uit slag, als de Senaat van de Groningsche Universiteit u van veler harte toe- wenscht, .de vereeniging van alle be schaafde volken tot een< broederbond. Een. zeker irecht om dezen, wensch openlijk uit te spreken, meant de Se naat te mogen ontleenen aan liet feit, dat i.n .Groningen slechts een maand vóór bet uitbreken van den broeder oorlog, bij gelegenheid der viering van het 300-j.arig bestaan harer Universi teit, afgevaardigden'uit tal van landen der oude en nieuwe wereld eendrach tig en vriendschappelijk bijeen zijn ge weest, vervuld van waardeering voor elkanders streven .naar bevordering der wettenschap, tot heil van het ge heels menschdom." Twee ons varkensvleesch per week. .Naar „de Tel." verneemt, zal dezer dagen het slachtverbod van varkens, in verband met het vrijgeven van var kensvleesch tot op zekere hoogte wor den opgeheven. Als beperkende bepa ling zal de .nieuwe beschikking ni. het verbod bevatten om meer varkens te slachten dan benoodigd zijn voor een rantsoen van 2 ons per hoofd en per week de burgemeesters zullen hierop, evenals bij de runderen slachtingen heb- Oen toe te zien. In normale tijden waren hier te lande per week ongeveer 13.000 varkens voor de consumptie noodig. l.n hoeverre de officieels beperkende bepaling dit cij fer zal drukken, dient te wonden afge wacht. De praktijk heeft uitgewezen, dat d.e controle op het slachten i.n plat telandsgemeenten zeer lastig is door te voeren. Het Amerikaansche bui.kspek za! spoedig in. den verkoop worden ge bracht. De eerste zending moet reeds onderweg zijn. Het .Rijk zal deze spek- voorzi.ening 12 millioen kosten, want zij heeft per K.G. 2.80 betaald .en ont vangt daarvoor slechts ƒ1.80 terug. ADVERTENTIE-PRIJS Van 14 regels 0.70 voor iedere regel meer 17j/2 cent plaatsing 3|2 Xl bij abonnement speciale prijs*. Recla- mes35 cent per regel. Dienstaanbie dingen en dienstaanvragen 10 cent per regel, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels 1.15, iedere regel meer 17y2 cent. ABONNEMENTS-PRljS Voor Vlissingen en gemeenten op Walcheren: ƒ1.70 per d.rie maanden. Franco door het geheele^ rijk 2.—. Week-abonnementen 13 cent. Afzon derlijke nummers 3 cent. KAMER VAN ARBEID, Burg. .en Weth. van Vlissingen bren gen ter aig.em.eene kennis dat volgens de wet op de Kamers van Arbeid en de daaruit voortvloeiende besluiten, zij, die tot dusver kiesgerechtigd waren voor een Kamer van Arbeid, niet op de in 1919 voor die Kamer vast te stellen kiezerslijsten zouden worden geplaatst, wanneer hunne namen (bijvoorbeeld doordat zij in 1918 ni.et gedurende den vereis-chten .tijd binnen het gebied der Kamer in .een' vertegenwoordigd bedrijf werkzaam waren) niet voorkomen op de lijsten .en formulieren, welke tenge volge de bedoelde wettelijke voor schriften vóór 15 Januari 1919 aan Bur gemeester en. Wethouders behooren te worden toegezonden. Krachtens >de wet van 7 December 1918 (Staatsblad .no. 788) kunnen ech ter ook die personen in aanmerking komen om op de in 1919 voor hunne Kamers vgst te stellen kiezerslijsten van patroons of werklieden te worden gebracht, mits Jij vóór 15 Februari 1919 aan Burgemeester en Wethouders een behoorlijk ingevuld .en omdertee- kend aanmeldings-formulier inzen den, dat door .Burgemeester en Wet houders wordt verstrekt. Deze formu lieren zijn aan belanghebbenden toege zonden/Aan hen, id ie aannemelijk ma ken, dat zij geen aanmeldingsformulier hebben ontvangen, 'hoewel zij in aan merking .kunnen komen om krachtens de wet van 7 December 1918 (Staats blad no. 788) op de in 1919 vast te stellen kiezerslijsten te worden ge plaatst, of dat het hun toegezonden formulier in het ongereede is geraakt, wordt op aanvraag alsnog zulk een formulier verstrekt. Zij kunnen zich daartoe aanmelden vóór 15 Februari 1919 (Gemeente-Secretarie, bureau Griffie). I.n verband niet de getroffen regeling ■is de datum, waarop de kiezerslijsten voor de Kamers van Arbeid in 1919 zullen -worden, vastgesteld in plaats van op 15 .Februari, bepaald op 15 Maart. Vlissingen, <5 Februari 1919. Burg. .en. Weth. voornoemd. VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, J. P. v. ROSSUM Jr. HINDERWET. Burg. en Weth. van Vlissingen bren gen! ter openbare kennis dat aan. de Firma A. POLDERMAN <S ZONEN al hier vergunning is verleend tot het op richten van een inrichting tot het rei nigen en sorteer,en, van. peulvruchten, 7) - „Wanneer ik echter tegen jou zeg je moogt hem wel houden „.Dat zou ik wel graag doen, maar ik mag niet. .Het zou niet eerlijk zijn, gou verneur. Ik zie, dat u van buiten komt en in .de stad niet bekend zijt. Het zou mij ieelijk staan als ik van. uwe dom heid misbruik maakte." „Domheid?... Onfatsoenlijke lummel die je bentHoe durf je zoo iets zeg gen „Wel, wat weerlicht Het is toch niets dia.n domheid, als men een jon gen, .die .een v.alies droeg en .dan nog wel zoo licht, alsof er niets in zit daarvoor een dollar geeft. Ge moogt van geluk spreken, gouverneur, dat ge ■in 'handen van ee.n. eerlijk man zijt ge vallen, want een ander zou u waar schijnlijk niet op uw abuis opmerkzaam hebben gemaakt. Ik herhaal het, liet ta rief .is zes pen.ee en .a.is .nu bijzonder royaal wilt zijn, dan geeft g.e er ne gen... daar kan niemand iets op tegen hebben." „Om jou .tarief geef .ik geen sikke pit", antwoordde de majoor. „Houd dat geiden, hier", voev.de hij er aan toe, „•daar heb je er nog een dollar bij. En nu vooruit, koetsier, anders kom ik mijn levensdagen, .n.iet met dien kleinen .rakker klaar." Hij ha.d den knaap weder een goud stuk toegeworpen, en wel dezeri keer een vijfdoHarstuk, terwijl die cabriolet zich in beweging zette en. spoedig daarop uit de oogen van don eerlijken jongen, ver.dwe.nen was. „Die arme, goede, oude heer", zeide de jongen. „Hij is zeker uit een gekken huis gevlucht, want het is blijkbaar niet .pluis in zijn bovenkamer, 't Zou mis schien. .niet kwaad zijn, als ik de politie op hem opmerkzaam maakte. Zijn be wakers zullen zeker naar 'hem zoeken, ik had hem zoo niet moeten laten ont snappen. Nu weet .ik niet, waarheen hij gestoven is, maair wacht, dat ka.n Bill mij wel vertellen., ik zal maar diens standplaats gaan, om het hem te vra gen. -Zonder zich langer te bedenken, be gaf het kleine kereltje zich op weg, ter wijl hij onder het "aan ziin couranten uitventte. „Herald! Express! Tribune!... De laatste berichten van den. verkiezings strijd in Canada .Groot ongeluk op de Missisippi Afschuwelijke moord op een echtgenoot gepleegd Dat alles staat hier te lezen voor drie penny Herald Express Tribune Zoo schreeuwend slenterde hi: lang zaam door verscheidene straten, totdat hij, zoowa.t na verloop van een half umr, op het stationsplein kwam, waar .Bil! met zién cabriolet placht te staan. Gelukkig behoefde de kleine couran ten-jongen niet eerst op hem te wach ten, wamt de koetsier was zijn „vracht je" (den majoor) kwnt en. weder naar zijn gewone standplaats gereden. „Zeg, Bill", sprak de knaap, „.niet waar, de ouwe... Hij maakte .een be weging met d.e hand .en. 'wees op zij.n voorhoofd, „Wat meen je daarmee?" „Dat het .niet zuiver met hem is." „.Hij Gek De .hemel beware (e, jongen, maar als jij. geen srootere gek bent dan die oude gentleman, dan staat het met je verstand goed genoeg." ,,ls 't werkelijk? Von-dt ie dan ook niet, dat hij een slag van den molen beet heeft „Neen, zeker niet Hij is een gentle man en wel .een echte uit Virginië, die ai zijn zakken vol goud heeft zitten. Als 'hij jou >een paar dollars schenkt, staat dat gelijk, zie je, alsoi ik j.e een glas zeewater zou geven e.n jij z-ou-d-t meenen, dat daardoor de oceaan is leeggeschepl." „O, zoo Dus kan ik het geld met ■een gerust geweten behouden vroeg ■de eerlijke jongen. „Zeker, dat mag je en nog meer, wanneer hij hei je geeft." „Hoera Nu roep ik .Leve de ma joor .Nu zal ik vanavond- eens be- behoorlijk mijn bekomst kunnen eten en in een bed slapen. Morgen koop fk nieuwe, kleeren en dan moet e.r iemand komen, die durTïe zeggen, dat ik een bedeljongen ben „In blijde stemming verliet de kleine zij» vriend Bill, die hem met welgeval len naoogde, terwijl de eerste weder met ziin klankrijke, heldere stem luid keels schreeuwde „'Herald Express Tribune Mocrd Schaking Alles voor drie penny!" Nog nooit had de kleine couranten- venter zich opgeruimd gevoeld, nog nooit met .zulk -een moed de toe komst zien naderen. 'Nadat majoor Warfieid den jongen had verlaten, was hij 'naar zijn. loge ment gereden, waar hij na ee.n voor treffelijk diner aan de table d'hote zich naar zij.n kamer begaf, om daar uit te rusten, een. sigaar te rooken en over zij» plannen .na te denken. „'Ber.,rd Waarachtig, zeer ber.,rdl" bromde hij voor zich heen. „Waar lean De prijs voor den detailverkoop zal 2 mogen bedragen. Brandstoffennood. Het gemeentebestuur van Haarlem heeft een telegram aan den minister van landbouw gezonden, met de mede- deeling dat de bra-n-dst-offenv-oorziening in die gemeente zeer veel te wenschen laat. De nog aanwezige voorraad is uiterst gering, de laatste twee maanden kon slechts een zeer klein deel van het vastgestelde rantsoen worden toege wezen. Vele gezinnen hebben thans in het geheel geen brandstoffen in. huis een spoedige verbetering in dezen toe stand 'schijnt mi-et te verwachten. Het gemeentebestuur verzoekt zoo spoedig mogelijk om een grootere hoeveelheid. Ingevroren kippen. iNaar het „Vad." verneemt, beschikt de .regeering nog over een voorraad in gevroren kippen,, die voor ƒ2.90 per K.G. aan ziekenhuizen verkocht zouden wórden voor zieke» en herstellenden. Gebleken is echter, dat geen, enkele in richting een noemenswaardige hoeveel heid heeft willen betrekken, e» daarom is thans besloten de kippen aan, hotels en restaurants te leveren. Rijkstelefonisten. Door den Bond van Rijkstelefonisten is aan.de Tweede Kamer een, adres ge richt, waarin er op gewezen wordt, dat het ranebev,orderingsplan door den di recteur-generaal voor de rijks,telefonis ten ontworpen, in strijd is met de ge lijkstelling van telefonisten ,en. .telegra fisten door de Kamer bij de bgrooting voor 1918 toegezegd. De bond verzoekt de Kamer den d-irecteu-generaal op te dragen het rangbevorcieringsplan in overeenstemming te brengen met de gelijkstelling der telefonisten in 1918 verleend. De arbeidsvoorwaarden in het zee- vaartbedrijf. Aan een bericht .in „het Volk" ontlee nen we liet volgende Voor de zeelieden zijn de volgende gages verkregen: onderofficieren 130, matroos 115, stoker 120, bevaren tremmer 100, onbevaren tremmer ƒ90, matroos o.d. gage 65, jongens 30, kok 130. Deze gages bet.eeken.en een verbete ring tot die van, 1914 van ruim 150 procent. Arbeidstijd. In binnen- en buitenland- sche havens za.I voor het dek- en ma- chinepersoneel .de 8-urige arbeidsdag in de reglementen wel worden vastge legd-, terwijl d.e vrije Zaterdavmidag in alle havens en op zee, met uitzonde ring van werkzaamheden voor veilig heid van schip e.n •lading .en die voor een goede» gang van zaken noodzake lijk zijn,, verkregen is. Geen overeenstemming werd bereikt omtrent het verlangen- -der zeelieden, om ook onmiddellük de.n 8-uren-da.g op zee in te voeren. De technische commissie zal echter nauwkeurig onderzoeken,- in hoeverre de achi-nreti-dag -op verschillende ca tegorieën van stoomschepen mogelijk zal zijn ,en daaromtrent vóór 1 Juni a.s. aan den .Loonraad rapport uitbrengen. Hoewel Z-ondagsw-erk en werk o-p Zaterdagmiddag verplicht blijft, zijn de reeders bereid, den gezagvoerders te ik nu naar haar vragen De oude Cr-ewell zeide mii, dat zij het ongeluk kige kind in de Pavelsteeg bij hunne medebewoners, een arme bleekersfami- lie, had achtergelaten. Hoe heetten ook weer -die lied-en?" viel hij zichzelven in de re-de, terwijl hij zijn notitieboekje te voorschijn haalde ,en daarin blader de. „Ja, juist, Madlo-n Simon, wasch- vrouw, vrouw van .Dick Simons, sjou werman, Pavelsteeg No. 17. Hm, hm En nu is de Pavelsteeg met hare be woners verdwenen Arme Capitola Arm kind Zal het mij gelukken je weer te vinden i.n, d.it Babylon, waa.r je wellicht tijdens 'Granny's afwezigheid zijt -omgekomen Maar wat geelt het of ik het hoofd al laat hangen?" on derbrak 'hij weder zichzelven, terwijl hij met geweld die droefgeestige ge dachte van zich wierp, „daarmede ben ik .niet geholpen. Ben ,ik dan .naar Nfw-York gekomen om bij den eersten den besten hinderpaal -den moed te ver liezen Neen, neen, ,d.at is .overigens mij»- gewoonte niet. ik zal -onmiddellijk ee,n. paar dozijn advertenties schrijven en ze .naar de verschillende oou.ranten- bu-reaux zenden, e». moirgen zal mijn eerste wer.lt zijn, naar de oolitie te gaan." De oude heer schreef d.e advertenties, verzond ze n.og id-ienzelfde-n avond naar d.e verschillende drukkerijen, en begaf zich alstoen te .rusten. Den volgenden morgen liet hij een rij tuig ontbieden, en reed, volgens zijn voornemen, naar de politie, waar hij den commissaris persoonlijk zijn geval wilde vertellen en het hem dringend aanbevelen. Toen hij de t-ran van het commissa riaat poging, ontwaarde hij, dat het kantoor, zoowel als de gar.g, vol mer.- in-strueertn, op Zondag en Zaterdag middag g. en andere dan voor schip en lading -noodzakelijke werkzaamheden te doen verrichten. Het overwerkgeld zal bedragen, voor den matroos onder de gage ƒ0.40, voor de andere schepelingen ƒ0.70 per uur. Het Zondagswerk voor den ma troos o.d. gage 0.60, alle anderen 1 per uur. Daarenboven zal n,og ee,n ex tra-loon worden -evestigd voor werk zaamheden in de lading in, de havens, of voor het verwerpen. van steenkolen van de ruimen naar de bunkers op zee. Er zal een teehn-ische commissie worden ingesteld', die het vraagstuk van den, omvang van den stokersar- beid zal bestudeer,en en klachten over te kleine stokersbemanningen in onder zoek kan, -nemen. 0ok zal een voedingscommissie worden benoemd, die tot taak zal heb ben een- goede oplossing van het voe- dingsvra^gstuk voor te bereiden. Vlektyphus. De Centrale Gezondheidsraad ver zoekt ons -opneming van het volgende in den taatsten tijd zijn in ons land verschillende gevallen van vlektyphus (typhus exanthematicus) voorgeko men, en, het gevaar van verdere uitbrei ding der ziekte is niet denkbeeldig. De aandacht wordt er daarom op ge vestigd, dat deze ziekte door luizen en meer bijzonder door de z.g. kleerluizen wordt overgebracht. D,eze leggen hare eieren (neten) vooral in de naden van de kleeren, terwijl de hoofdluis die aan de haren bevestigt. De bestrijding van de ziekte ver- eischt daarom in de êerste plaats een too te mate van zindelijkheid. Met het .oog ,op het hier bestaande gevaar hoede men zich in. het bijzonder voor besmetting met kleerluizen-. Een maal besmet, dient men zoo spoedig mogelijk te zorgen zich van die euvel t.e ontdoen. 'Om hiertoe te geraken moet men, waar ontsmetti-ngsin-r-ichtingen bestaan of bereikbaar zijn-, daarvan gebruik maken, .indien -dit op het oogenblik nog niet mogelijk is, zij er o,p gewezen, dat wait de reiniging van kleeren aangaat, linnen katoenen ondergoederen door uitkoken te zuiveren zij». Wat boven- kleere»- betreft, verdient het -o.m. aan beveling, deze aangenomen dat zij lang genoeg gemist kunnen worden -eeu-ige weken afzonderlijk te laten hangen. De Centrale Gezondheidsraad bevor dert inmiddels dat waar noodig hulp middelen waarvan de toepassing buiten het bereik va» het publiek ligt, wor den beschikbaar gesteld. Thee. In aansluiting bij het varig bericht OMirent den ie verwachten ruimen aan voer van thee vernemen wij, dat Je N. O. T. thans weder een consent heeft verleend voor den aanvoer voor een nieuwe partij thee uit Java, groat 30 000 kisten. De Times schrijftBe derde veiling van thee voor export wordt vandaag te Londen gehouden, en de kans dat men de aangehoden hoeveelheid van weer ongeveer een miliieen (Engelsche) pond van de hand zal zetten, blijkt zeer gunstig te zijn. Er is in de laatste da- schan stonden, die hier .nieuwsgierig waren opeengepakt, om, naar het scheen, over 't een of ander belangrijk voorval direct uit de .eerste h.aind iets naders te vernemen. Onder die Vnenigte bespeurde majoor Warfieid toevallig -den koetsier, die hem -daaigs te voren had gereden, en wien, hij vroeg, wat er eigenlijk gaande was. „O, niets bijzonders, sir-e", zei-de de ze, terwijl hij op koetsiersman-ie.r aan dep rand van zijn hoed tikte, „het be treft maar gen jongen, die -opgebracht ■is door de politie, omdat hij i.n, meisjes- kleeren liep, of omgekeerd een meisje, dat zich als jonge» verkleed had. 'Pre cies weet ik het niet." „Laat mij -dan- maar -door, men- schen," riep -de majoor, „ik moet de hoofdcommissar.is sp.reken „Dan hadt gij -de andere trap, links moeten opgaan", kreeg hij ten ant woord, „want zij» kantoor is ginds, aan het .andere einde van de gang." De oude gentleman wilde de aange geven richting inslaan, maar op dat oogenbiilt viel zij.n blik door -de deur in het voor hem openstaand vertrek van- -den recorder- (een -politieambte naar) en, wat hij -d.aair zag, boeide zijn aandacht dermate, dat hij in de kamer drong. Voor den politiebeambte stond ,een knaap, die majoor Warfieid o-ogeoblik- keltik, trots zij» fonkelnieuw pak van grijs' laken, eerstens aa,n- zijn mooie, zwarte lokken,, vervolgens -ook aan zijn gelaat, waarop thans -een uitdrukking van- groote verlegenheid zetelde, als zijn, wegwijzer van gisteren herkende. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1919 | | pagina 1