HET PLEEGKIND No. 30 57e WOENSDAG FEBRUARI, FEUILLETON •1919! DE VLIS8IIMGSCHE NUTSSPAARBANK. Zaterdag a.s. zal het 100 jaren gele den zijn dat de Vlissingsche Nutsspaar- bank werd opgericht. Ter herdenking van dit eeuwfeest is door het bestuur can overzicht uitgegeven van. de ont wikkeling der spaarbank, gedurende haair 100-jairig bestaan. Hoewel de bescheiden waarover kon worden'beschikt voor de samenstelling van dit overzicht, niet volledig waren, geeft het vermelde toch een vrij nauw keurig beeld van de ontwikkeling der Instelling. Aan het overzicht waarin een foto voorkomt van het tegenwoordige be stuur der spaarbank, samengesteld door den tegenwoordigen -directeur der spaarbank, den heer C. Kamermans, ontle-enen wij de volgende bijzonder heden 'Bij missive van 17 Juni 1818 werd door het hoofdbestuur der Maatschap pij tot Nut van 't Algemeen aan het departement Vlissingen het denkbeeld in overweging gegeven om hier ter stede een spaarbank op te richten. In de missive werden tevens eenige maat regelen aan. de hand oedaan, die tot grondslag 'bij de oprichting zouden kunnen dienen» Naar aanleiding van dit feit werd ooor het departement Vlissingen op 5 October d.a.v. ,een vergadering gehou den, waarin o.m. een commissie werd benoemd, aan welke werd opgedragen een onderzoek» in te stellen aangaande de wenschelijkh-eid om ook hier tot de oprichting van een- spaarbank over te gaan. Deze commissie bestond uit de heeren J. Berman, J. C. Dutilti, W. H. O'biteen en C. de Ruyter. Op 12 October kwam de commissie bijeen, en n.a gehouden besprekingen over het nut en de voordeelen van het sparen werd besloten een gunstig ad vies uit te brengen, en tevens werd de heer J. C. Dutilh belast met 'het sa menstellen van een rapport. Jn de tweede vergadering der com missie op 27 October werden ter tafel gebracht dit rapport en ook een con cept-reglement voor de op te richten spaarbank, die beide ina bespreking en goedkeuring aam het departement wer den ingezonden. In zijn vergadering van 18 December 1818 hechtte het de partement zijn goedkeuring aan de ont- wernen en, werd het bestuur gemach tigd de verder noodige voorbereidende maatregelen te treffen, ais daar waren een verzoek te richten aan de achtbare regeering te dezer plaatse om een lo kaal op het raadhuis aan te wijzen, al waar de zittingen der spaarbank ge houden 'konden worden en de gelden konden worden gedeponeerd alsmede om aan de leden van het departement te verzoeken om ieder voor zich een kleine inlage renteloos voor de on te richten, bank af te staan tot dekking der te maken onkosten. 8 'Februari 1819 was de dag, waar op de vergadering, van het departement definitief tot de oprichting van een spaarbank besloot en het ontworpen "reglement voor de nieuwe instelling van kracht verklaarde. 5) „Wat haalt mijnheer in zijn hoofd riep juffrouw Codiment, „om i.n dit jaargetijde .naar het Noorden te reizen Sinds 'jaren herinner ik mij niet meer, dat majoor Warfield het „Onwe-ers- mest" verlaten heeft", voegde zij er hoofdschuddend bij, terwijl zij inmid dels niet verzuimde, uit de kasten de warmste hemden en andere zaken bij elkaar te zoeken, welke zij den majoor ujt voorzorg wilde medegeven. „Dat mag Onze Lieve Heer weten", antwoordde Wool, die met sp'ons en borstel zich alle denkbare, maar v-er- geefsche moeite gaf, om de jassen en broeken van zijn meester den glans van nieuwheid te verleenen. „Het moet wel' iets buitengewoons zijn, dat mijnheer kan bewegen, zulk een reis te onderne men. Ik zou wel eens willen weten, wat er vannacht i,n de heksenkeuken van de oude 'Hat gebeurd is, want blijk baar", voegde hij er zeer scherpzinnig bij, staat deze reis van omz-en meester met zijn nachtelijk bezoek in verband." „Heb je dan, niets uit den majoor kunnen -krijgen, Wool?" vroeg miss - Codiment.'„Je bent toch zijn vertrou weling voor jou heeft hij geen ge heimen." „Hm... inderdaad, miss Codiment, mijnheer 'is anders nogal mededeel zaam jegens mij, hij stelt mij van alles op de hoogte... wat ook anderen mo gen weten'. Wool, ezelskop, iroept hij, als hij goed gehumeurd is, ik zal je wat toevertrouwen. Ja, sir, antwoord' ik dan en kom dicht bij hem staan-, om zijn vertrouwelijke mpdedeelmg te verne- Tot bestuurderen werden, benoemd een achttal heeren, ml. J. Berman, J. C. Dutilh, J. -Lagaay, J. Doois, A. Moens, W. N. Obreen, -P. iR-o-choll en C. de Ruyter, waarvan' de heer 'Obreen tot voorzitter e-n d-e heer Dutilh tot secre taris werden, verkozen als boekhouder werd aangesteld de heer P. G. de Kos ter. Aldus werd het aanzijn -gegeven aan -een instelling, di-e veel stormen zou h-ebb-e-n te trotse,eren -en vooral in de eerste jaren va.n haar 'bestaan met gfoote moeilijkheden zou hebben te kampen. Met groote toewijding hebben bovengenoemde heeren zicli geheel be langeloos aa-n hun taak gewijd. De eerste zitting h-ad- plaats op Woensdag 5 Mei 1819. 'De uitkomsten hebben in dé eerste jaren in het geheel niet beantwoord aan de hooggespannen verwachtingen van bestuurderen. Zooais uit de notu len blijkt, werd in de vergaderingen van de eerste drie jaren- telkens de vraag 'besproken, of het maair -niet be ter was de zaak te doen ophouden, en er bet bijltje bij neer te leggen zelfs werd deze kwestie bij schrijven van 2 Januari 1821 im de vergadering van het departement aanhangig gemaakt. Op 2 April besloot nochtans het de partement het spaarbankbestuur te verzoeken alsnog vooir -den tijd va-n zes maanden de werkzaamheden te conti- nueeren -en met het oog op mogelijke opheffing.der bank voorloopig de. va catures in hun college niet aan te vul-" ten. 'D-e toestand dreigde hachelijk te worden het Spaarban-kbestuur £af den moed op en het departementsbe- st-uur zat met d-e zaak verlegen. Want wat was er te verwachten van de Vlissingsche Nutsspaarbank, waa-r het aantal spaarders na: -een tweejarig be staan beneden 20 bleef en eerder af- -dan toenam, en waar het gezamenlijke bedrag d-er ingelegde gelden ternau wernood een som beliep van zeven honderd gulden Op 4 Juli van dit noodlottige jaar 1821 was het tegoed-der inleggers da nig gedaald en er was -opzegging ge schied van een bedrag van 116 De noo-d was hoog gestegen en dag op dag nam de zekerheid toe, dat eerlang tot liquidatie zou moeten worden over gegaan. Toch behielden de optimisten de overhand en -op 8 October werd nog maals besloten, „dat de Spaarbank vooralsnog moet worden gecontinu eerd" en teven-s om op voorstel der schoolcommissie over te .gaan tot er is voor ons geen -nieuws onder de zon -invoering van 'het schoolspa- re-n. -Er werd namelijk bepaald, „dat voortaan de ouders der kinderen welke namens het departement ter onderwijs zullen opgenomen worden, Allen ver plicht zijn wekelijks gedurende de zo mermaanden ee-n biid-rage in de Spaar bank te -doen". 'Hieruit blijkt dus, dat men toondertijd -de ouders der kinde ren tot sparen vemlichtte voorze ker een vorm van schoolsoaren, geheel afwijkende van wat daaronder tegen woordig wordt verstaan. Er zijn -ech ter geen aanwijzingen, waaruit blijkt, dat liet werkelijk t-ot uitvoering van men. Luister dan, fluistert de majoor mij in '4 oor, dat ik spits, om maar geen woord-je te verliezen.... Wij gaan van daan op de jacht, schreeuwt hij dan zoo luid, dat het in het heeie kasteel weerklinkt, zoodat ik niet eerst noodig heb, het bevel te geven de paarden te zadelen, daar men zonder dit het reeds i.n den stal beneden k'o.n ho-oren. Ziet u, beste juffrouw, zóo ver heb ik het in zijn vertrouwen gebracht en als u denkt, dat hij mij ooi; maar een letter greep -gezegd heeft van hetgeen de oude -Granny Grewell op haar sterfbed hem -openbaarde, of waarom hij naar het Noorden reist, dan vergist u zich sdhromelijk." „Heb je dan John niet uitgehoord vo-rschte miss -Codiment verder, die nu eenmaal als dochter van Eva -een groo te mate nieuwsgierigheid geërfd had, „die moet toch wel iets -kunnen klap pen „Neen, miss 'Codiment'1, hernam Wool, h" w-e-et niets. Hij heeft onzen heer met den pastoor tot aan de hek- sengroeve gereden. Een paar honderd passen van de hut dier oude Hat, moes ten zij het rijtuig verlaten, daar hier de weg te smal w-ordt om er met een wagen door te komen. Toen beval de majoor hem, met een der irijtuiglan- taarns bij te lichten. Slechts met moei te waren zij tegen wind en storm in -door de sneeuw vo-oruitgebaggerd lot aan: <Je 'hut van- de oude Hat. Daar deed- de -oude toover-kol hen de deur open en nu traden -alle dri-c. d-e majoor, -de -pastoor -en- hij, binnen. In -een hoek lag on een: stro-ozak een -oude vrouw, eene mulattin het was Gra-nny Cre wel, dezelfde, -die, zooals gij weet-voor -dertien jaren op zulk ean onverklaar bare wijze verdwenen is." Misstres 'Codiment knikte. „Die vrouw lag -op sterven", ver volgde Wool, „maar legde groote blijd- boveng-enoemü voorstel is gekomen. Ten einde raa-d wordt een uiterste poging beproefd. 'Hef bestuur d-er Spaarbank besluit in dfc vergadering van 2 April 18j!2 aan het departement het voorstel te doen om een premie uit te loven op" het ge regeld spareu en 'ru hulpfonds te stich ten, waaruit deze premiën zullen wor den betaald.. Door 32 leden van het departement wordt hiervoor een be drag van 79.10 bijeengebracht en in de boeken ingeschreven ten name van de directie der Vlissingsche Spaarbank. Uit de aa-nt-eekenin-gen blijkt verder, dat d-e toen bijeengebrachte isom de grondslag is geweest voor de vorming van 'het reserve-fonds -der Bank. t-ntusschen had-den, de gen-omen maat regelen goede gevolgen zelfs kwam op 9 Juli het verzoek in om bij uitzon- daring toe te staan -een post van 500 als inlage te boeken. In de Januar-i-vergaderiing van het volgende jaar werd beslist dat 5 inleg gers, die geregeld van de Spaarbank gebruik maakten, voor een premie in aanmerking zouden komen en aan elk hunner werd een gouden, dukaat als premie toegekend. In -de vergadering van 15 Januari werden deze premiën met -een toepasselijk woord aa-n, de ter vergadering opgeroepen inleggers ■overhandigd. Eenzelfde plechtige (bijeenkomst had liet volgende jaar op 26 Januari plaats, waarbij twee inleggers een gouden, du kaat -en vijf andere inleggers drie gul den ontvingen. De heer Moens als voorzitter van de Spaarbank -hield een toepasselijke rede en huldigde d-e trouwe spaarders. De notulen va-n deze verga-derm,". die zijn bewaard gebleven, vermelden-, dat de leden vaii het bestuur 'der -Spaarbank „het verzoek indienden om deze rqfle „bij d-e archieven, der bank te mogen „voegen, welk verzoek door den voor zitter gracieuselijk werd toegestaan." Van d-ièr tijd af bleek het aantal spaarders geregeld t-oe te nemen en op dien, grond werd in het jaar 1825 besloten aan -den boekhouder een' be zoldiging toe te .kennen. iNog tweemaal wordt melding ge maakt van 'het uitkeeren van- premiën en wel in 1826, toén aan 8 personen en i,n 1829r toen aan 20 d-er meest „doel matige" inleggers dit voorrecht ten deel viel. in. d-e vergadering van 10 September 1830 werd besloten het irêodfement zoo danig te wijzigen-, -dat ook bedragen boven 500 konden ingebracht wor den, „indien zulks doelmatig voor den inlegger was." 'De Belgische opstand van genoemd jaar bracht ook moeilijkheden voor het Spaarbankbestuur. Een belangrijke daling in. de koer'sen -der effecten maak te een krassen maatregel noodzakelijk. Op 12 October nam het bestuur h«t stoutmoedige besluit om alle terugbe talingen te doen geschieden met 30 korting. Alleen de inlagen, die na 1 October vain, dat jaar w-aren geschied, werden ten v-olle terugbetaald. Tot September 1833 bleef deze kor ting gehandhaafd, maar werd van dien datum -af tot 10 teruggebracht. In Januari van het volgende jaar schap aan den dag, toen: de majoor binnentrad. „God zij gedankt I" riep zij. „Mijn gebed is verhoord. -Go-d ze- gene u, majoor Warfield, voor uwe komst." „Onze heer, vertelde John mij ver der, was zeer -ontroerd -en heeft zeer weekhartig -en welwillend' met de oude vrouw gesproken. Deze heeft alsdan verlangd, -dat de beide ander,en de pastoor en John de kamer zouden verlaten- en -dus was het hem, John, onmogelijk geweest iets naders te? ver nemen. ID-e oude Hat, het leelijkste wijf onder de zou, terloops aange merkt heeft in een le-ege schuur vuur aangemaakt -err -daar hebben de pastoor en 'hij -gewa-cht, -daar hij de paarden m-et het irütuig onder een voor uitspringend r-otsblo-k had' geborgen en over de eerste de wollen deken,s gelegd, zoo-dat hi' m-et een gerust geweten bij het koesterend vuur zijn verstijfde le dematen kon laten: -omtdoooi-en. Na vertoon va-n een half uur had de majoor geroepen en kwam de pastoor en hij* weder im de kamer. Daar lag de zieke te zieltogen en allen behalve de oudé Hat, -die d-aar buiten met 't een of -ander bezig was e-n- -daardoor be wees, dat zij werkelijk een heks is' allen, nl. de pastoor, d>e majoor en John, knielden -om hare legerstede en -ba-de,n met luider stemme de gebeden der stervenden mede,- terwijl pastoor Goodwin voorbad. Zoo stierf dus Granny Crew-ell als een goede Chris tin niemand echter weet iets van haar geheim dan de majoor, aan wien zij het toevertrouwde e-n als wii het -ook willen weten, miss 'Codiment, dan zullen wij verplicht zién, hem er naar te vragen." Beiden lieten dit echter wijselijk ach terwege, terwijl de majoor zich niet om -de nieuwsgierigheid zijner lieden bekommerde, maar z-ich vergenoegde nu en dan met een krachtige uitdruk- werd -de korting opgeheven en kregen d-e spaarders weer het volle bedrag uitbetaald. -Het duurde tot 1839, vóói* men- op den maatregel der korting terugkwam, want in genoemd jaar wer-d in d-e ver- gad-erin» van 30 "Juni het genereus® be sluit genomen' om d-e ingehouden pen ningen aan de rechthebbenden ten vol le weer terug te 'betalen. 'Het 25-j.arig bestaan der Spaarbank wer-d in- 1844 met -opgewektheid ge vierd. "De bloei der instelling mam steeds toe -en de -drie volgende jaren wezen j ee-n- gestadigen vooruitgang aan. 'tn het revolutiejaar 1848 zag de Spaarbank zicli w-eg-e.ns de groote da ling -der -effecten,koersen opnieuw in zeer onuu-nstige omstandigheden ge bracht. Evemais i.n 1830 werd' besloten de terugbetalingen te doen met een kleinere of groot,ere korting, naar ge lang van dan 'koers der -effecten, die voor dit doel verkocht moesten wor den. Geen korting ward Ingehouden, bij terugbetalingen van 10 of minder. In het jaar 1848 varieerden de kor tingen tusschen. 25 en 30 In Janu ari 1849 werd z-e vastgesteld -on 15 en de rentevergoeding voor de spaar ders van 4 -op 3 teruggebracht deze irenteverinindering zou eerst in werking traden, <als de terugbetalingen zonder korting hervat werden. In de maand April werd de korting bepaald op 10 -en op 1 Januari 1850 opgeheven. Dat het tegoed -der inleggers van 24.786.34 in korten tijd met 8000 verminderde, zal mogelijk voor ^en d-e-el veroorzaakt zij-n door de vermin derde rentevergoeding, maar voor een ander deel ook -door de 'omstandigheid, dat d-e uitbetalingen nu weer zonder ■korting .geschiedden. De notulen van -de vergaderingen in d-e eerstvolgende, jaren vermelden geen bijzondere gebeurtenissen- Tot -in "het najaar van 1890 werden ■de zittingen geregeld gehouden ten huize van, den. boekhouder en menig oud Vlissinwer zal zich -herinneren, hoe gemoedelijk het -op -di-e zittingen f-oe- gin-tr. Op -den duur was deze toestand echter -niet houdbaar en daarom be sloot het toenmalig bestuur tot het aanschaffen van een eigen gebouw over t-e gaan en deed Jot dit doel aan koop vso een -huis gelegen aan de Nieuwstraat, waarin tot op heden, het kantoor -der Spaarbank is gevestigd. De -eerste zitting wer-d hier -gehouden O" 1 Deoember 1890. -In Maart 1905 werd een proef geno men met de vestiging van twee bijkan toren, één in. de Joost -de Moorst-raat en één -in de Glaci-sstraat. Deze pro-et slaagde niet naar wensch en -daarom werd met ingang van 1 Ja nuari 1906 tot opheffing der bijkanto ren besloten. Intusschen werden verschillende po gingen aangewend -om aan de Spaar bank meerdere bekendheid te ""even er werden, reclamekaarten verspiréid van verschillende® vorm, ook werden in de Vlissingsche blad-en geregeld fi- nantieele overzichten -en advertenties geplaatst -om d-e aandacht gaande te houden. -Het succes was echter daarbij ki.ng -er tusschen te komen, wanneer dit of -dat -ni-et -naar zijn- zin -in den koffer werd gepakt.' Eerst op het laatste «ogenblik van zijn vertrek gaf hij de in.iem.and bevre digende opheldering, d.at hij naar het Noorden ging, om 'im New-York be langrijke geldzaken in orde te bren gen. Hij zei-de dit m-et het onmisbaar opzet, om de menschen, die soms .naar de re-den. van zijin reis mochten vor- sch-en, -op -een -dwaalspoor te -brengen. W-ooi vergezelde zijn hee,r e,n mees ter tot aa,n het idorpie Tip-Top, waar ■de spoortrein voorbiigin" toen liet d-e majoor hem gaan, om va-n hieruit zijn r-eis alléén- te vervolgen. Deze zonder linge gril, om zich zelfs miet door W-ool te laten geleiden, bracht de li,eden van het kasteel -opnieuw i,n -de grootste verbazing, men begreep zulks letterlijk niet. „Wie zal n-u zij-n punch klaar ma ken", riep Wool op den toon van ge krenkte eerzucht, „wie zal nu zii- bed en nachthemden warmen?" „O, de kellners in -de logementen, waar hij afstapt, zullen dit wel doen", antwoordde miss Cordimen-t een beetje boosaardig. ..Neen, misstres, -dat zullen zij miet", hernam Wool <renikeerd. „Dat verstaat -n-iemand zoo goed als ik. Men- moet precies 'ra-den, hoe warm -d-e majoor zijn bed' verlangt -of kennen die vreemde snoeshanen zijne gewoonten eg -eigenaardigheden z-oo goed als ik Neen, .neen, i.k iaat liet mij ni-et ontstrij den, dat onze heer stapelgek moet zijn geworden. Waarachtig, het zou mii niet verwonderen als hij naar 't Noorden gereisd was om te 'trouwen en hij o,ns een jonge vouw thuis bracht." „H-oud toch je mond Heeft men ooit zulk een zottepraat gehoord sprak de 'huishoudster, die bij de ge dachte, misschien op zekeren dag van niet evenredig aan de geldelijke onkos ten, -die er mede gepaard ningen. :Een tijdperk van krachtiger bloei is voor d-e Ba;nik Ingetreden met het jaar !908, toen 'een geheele reorganisatie werd tot stand gebracht. Tevens werd een belangriik-e verbe tering aangebracht in de administratie door -de invoering van liet kaart systeem. Al -deze 'hervormingen bleken al spoedig -een- allerginnstigsten invloed te hebben op het geheele bedrijf. In de 10 jaren van 1908 tot 1918 steeg het aantal inleggers van 1400 tot 3200. Ook buit-en -d-e gemeente breidde de -Bank haar werkzaamheid uit d-oor d-e vestiging in 1914 van een bijkantoor te O. -en W. Souburg, alwaar driemaal per week zitting wordt gehouden. Ten: -einde -een1 -denkbeeld te geven van den aanwas van het getal inleggers in het geheele tijdperk van- 100 jaren, volgen hier -een naar cijfers dit getal was geste,ge-n tot 50 inleggers in 1822, 100 in 1843, 500 in 1877, 1000 in 1886, 2000 in 1911 en 3000 in, 1916. Het iNutsdepartement heeft im de honderd jaren, di-e verloopen: zij-n, aan zij,ni zij-de en onder zijn toezicht een dochter-instelling zien; opgroeien-, die in den- loop der j-ar-en veel heeft bij gedragen tot vermeerdering der stoffe lijke welvaart van Vlissiingens ingeze tenen. Hoewel de verhouding tusschen de beide instellingen: steeds heeft berust op wederzijds,ciie waardeer-i-nf, was in vroegere jaren feitelijk nooit met juist heid aangegeven, hoe ver -de inmenging van het Nut op de Spaarba-nkzaken, ook in finantieel ooz-icht wel zou mo gen gaan. Ond-er het tegenwoordige Spaarbankbestuur is deze zaok tot klaarheid gebracht. in het voor -d-e Spaarbank zoo ge wichtige jaar 1908 is ma onderling overleg en bij -overeenkomst d-e vol gende formuleering vastgesteld en op genomen in de Statuten om daarmede het wezen en de werkzaamheid der in stelling te kenschetsenr „de Spaarbank „is een, zelfstandige stichting met eigen „vermogen,, die ten d-oel heeft liet spa- „ren te bevorderen." Wanneer m-en de naamlijst overziet van -hen, die vóór dezen met het beheer van; de Spaarbank zijn belast geweest, zal m-en daaronder -de namen van man ner.- va-n veel invloed en, bekwaamheid vinden, waarvan sommigen 20 jaren en meer voor het welzijn der Spaarbank zijn- werkzaam geweest. Onder hen verdient bijzondere vermelding de oud- burgemeester van Vlissingen, de heer J W. Callenfels, die meer -dan, 50 j-are.n de belangen der Spaarbank heeft be hartigd. Eveneens verdient gereleveerd te wcur-den het feit, -dat de eerste boek houder, d-e heer P. -G. de Koster, gedu rende ruim 51 jaren zijn werkkring met groote toewij-ding heeft vervuld,. Het maakt ean pij.nlijken indruk, dat aan- liet slot van dit overzicht nog moet melding gemaakt worden vain de laaf- ste periode -in het 100-jarig bestaan der Spaarbank, -di-e samenvalt met den vreeselijken- wereldoorlog, welke de oorzaak was, dat in -de laatste jaren geen andere verandering of uitbreiding tot stand kwam, -dan alleen deze, dat haar bestier te worden -ontheven en na de majoor .niet meer.de eerste persoon in -huis te zullen zijn, buit-en zichzelve geraakte. „Dat kan en zal ,niet zij® „Die 't beleeft, zal 't wel zi-e-n", ant woordde Wool. Met deze -diepzinnige bemerking ein dig-de d,e klein-e twist, teirwiil bei-d-e par tijen -uiteengingen, om hare huiselijke bezigheden te verrichten. Terwijl -de lieden in het „Oinweers- .nest" voortgingen hunne op- e,n aan merkingen over liet zonderling gedrag va.n hunnen heer te mak-en, snelde deze op -de vleugelen van. d.en stoom -naar New-York, waar 'hij, na -ee,n reis van twee -dagen, slechts door den nacht on derbroken, half dood van vermoeienis, 's namiddags onr vier uur aankwam. lH-et gekrioel van menschen, het la waai, het ratelen, -der rijtuigen-, het ge schreeuw van allerlei slag v.an volk, het gillend fluiten d-er aankomende en ver trek,kende tremen aa-n het station, maakten onzen prikkelbaren- majoor bij,na dol. „Nepn!... Loop naar d-e maan!... Haal jouw d-e drommel!... Uit den w-eg of ik geef je een oorvijg Dit waren en passant d-e antwoorden, wel ke hij den pakjesdragers, aapjes-koet siers, omnibus-conducteurs naar 't hoofd slingerde, die hem bij zijn, af stappen aam. het station omringden. Eindelijk, al zijn geduld verliezend, pakte d-e oude heer zijn, valies -bij d-e twee ooren, e-n zwaaide liet als -ee,n !n- dianenknod-s met zulk -een geweld om zich heen, dat m-en links en. rechts voor 'hem uitweek en plaats maakte. Nu w-en-d-de hij zich tot een koetsi-er, die niet, zooals de anderen, hem met zijn indringendheid had- lastig vevallen en zei-de „Hier heb je mijn bagage-requ. Laat je mijn koffers geven en breng ze naar het Astory-hotel." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1919 | | pagina 1