friesland) mii. ITBODE. 5TERS rcsfbode ggdisnstbcde DIIMSOAG 4 FEBRUARI. FEUILLETON HET PLEEGKIND Stads- en Provincienieuws sa d. 2010 ELI E R. NSTBÖDE 1919 stlbode tackappij van mid BINNENLAND Mo- a9 er/s de Jam beu s lerkhof. RES VOOR aanbevelend, l\ 0 dj), Ksrifeer 138 EUZEN. ERSOON zag zie'? gtieden gaarne ge- mgcusegen een of ver te nemen. Br. Ëurtau „VI. Crt." ENS vraagt een utfrsuw, 43 jaar, als )UOSTER ijks, ook genegen wcrkaian .een hu- aan. o „Hi.ishoudster", Courant". O t V, Prins Hendrik voor direct een TBODE ankemcnde 'cmgjd. iOS CHIC". eerder wordt ge ile riach', tegen hoog enbmeaa „Vliss. nette 17 jaar. 33. »a«d Vliss. Cour." chting.) Middelburg e r d a m. k in Februari. v. Rott. v. Mi4a T.m. 7. 7.— 7.'— 7.— 7.— wardt desmor- •en. bekomen V Transport en t Êrven G VOS 3 EENHOORN; ■OOSTERHOUT; A.RENOUT. VLISSINGSCHE COURANT ADVERTENTIE-PRIJS Van 14 regels ƒ0.70 voor iedere regei meer 17*4 cent plaatsing 3i2 X bij abonnement speciale prijs.. Recla mes 35 cent per regel. Dienstaanbie dingen en dienstaanvragen10 cent per regel, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels f 1.15, iedere regel meer 17Va ee"t. ABONNEMENTS-PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Walcheren 1.70 per drie maanden. Franco door het geheele rijk: ƒ2.—. Week-abonnementen 13 cent. Afzon derlijke nummers 3 cent. De Schelde-kwestie. In bet „Nederiandsche Zeewezen" komt C. K. in een goed gedocumenteerd artikel op tegen de valsche argumenten van Belgische zijde, met name van het Brusselsche blad „Ie Soir" over de overeenkomsten inzake de Schelde tus- schen Nederland en België. Met al die valsche argumenten en drogredenen is het .België te vdoen om de Schelde en een deel van Zeeland van ons land af te .rukken, als de groo- te mogendheden hun maar ter wille zijn. I.ntusschen, de liefde tot ons land en de verontwaardiging tegen deze plannen laait hoog op hier in Zeeland, vooral in Zeeuwsch-Vlasmderen. Kalm zijn de menschen, dat is de volksaard, maar grimmig, vastberaden ook. De boeren hier hebben één vast besluit, en ■1: dat is liever dan ons iand aan België over te leveren, de sluizen open en de dijken door en bet land aan de zee terug gegeven. En dan zet C. K. de puntjes op de i. Hij toont daghelder aan, dat de Schelde van. Vlissingen tot Antwerpen, het ge heeie Nedertemdsche gedeelte, uitste kend bevaarbaar is, de diepgang voor zware schepen zeer voldoende en voor de betonning en verlic ting nauwlettend zorg wordt gedragen. Geheel anders is de toestand op het Belgische gedeelte. Daar zijn de krommingen en daardoor veroorzaakte verzandingen van dien aard, dat het noodzakelijk was voor liet [Belgische riviervak voor zware schepen bijzondere reglementen en sei nen im te stellen. Uit dit alles blijkt wel dat het Bel gische rivierdeel in zeer veel ongunsti ger conditie verkeerde dan zulks met het Nederiandsche het geval was. Dat zuLks door de natuur veroorzaakt is, en buiten menschenmacht, is voor België ,nief zeer gelukkig, doch feit is het dat het Nederiandsche deel der Schelde door de gesteldheid der vaar waters, hun betonning en verlichting, de schepen toeliet te allen tijde op en af te varen, dus de scheepvaart niet ophield, terwijl juist de gesteldheid der vaarwaters op 'het Belgisch gedeelte oorzaak was v.an vertraging, dus de scheepvaart wel oponthoud bezorgde. (Niet de betonning en verlichting op laatstgenoemd gedeelte. Deze was vrij wel uniform aan de Nederiandsche en noeci in orde, hoewel vooral in de bochten de afstanden zoo kort waren, dat de verlichting niet volkomen leiding kon geven.) Wanneer de scheepvaart dus ver meende reden tot klagen te hebben in zake oponthoud der schepen (en daar komt toch ten slotte alles op neer) door de gesteldheid der vaarwaters, dan komt zulks geheel voor rekening van België. Op België's rivierdeel zaten Bé oorzaken, niet op het Nederiandsche 4) „Wat, drinkt u geen punch riep majoor Warfield, die zulks eenvoudig niet kon begrijpen. „Kóm, kom, een glas punch moet u drinken; dat verwarmt de maag en gij zult, waarachtig, het wei kunnen, gebruiken. Natuurlijk blfjft u van nacht hier." „Neen, ik kan iniet, sir. Ik dank u vriendelijk, want ik moet over een paar minuten weder weg." „Wel zeker, waarom niet Wat valt u in 'Het is bij middernacht en het sneeuwt vrnn waar ben je me." ,Het spijt mij zeer, sir, dat ik van uw gastvrijheid geen gebruik kan maken, maar ik ben integendeel gedwongen, u mee te inemen." „Mij... mij... mede te nemen?" riep Warfield: „Neen, maar waarachtig, eer waarde, daar debiteert u een kostelijke grap. Ha, ha, ha, ha I" "Sif, er is geen spake van, een grap. Woo! zal u ongetwijfeld wel gezegd hebben, dat ee.n u.torst gewichtige zaak mij tot u brengt." „Jawel. Maar wat is dat, sir?" „In de hut van de oude Hat, bij de neksertgroeve, ligt een vrouw op ster- deel. Ons land kan daarvoor geer.erlei blaam treffen. Wat de toegangen, tot de Schelde betreft, Wielingen en Oostgat, deze wa ren Tuim en diep enoeg, om schepen toe te laten, waarvan wij op heden nog maar droomen. Alleen de Saröijn- ge-ul bij Vlissingen is een zwak punt, maar dat zeegat kan men verwijden de schepen kunnen de Wielingen bin- nenloopen. De verlichting van die zeegaten is van Belgische zijde allertreurigst in vergelijk vam de Nederiandsche licht schepen. Ook wat den loodsdienst aangaat, "betoogt de schrijver dat Nederland aan zijn verplichtingen ten volle voldoet en Steeds voldaan heeft. Nederland zoo besluit de schrijver -wil naar zijn beste vermogen mede werken om de toegangswegen tot Bel gië's Antwerpen, en ook tot de belang rijke handelsstad Gent, in uitnemenden staat te honden voor zoover dit Neder- iandsch gebied betreft vrij en onbe lemmerd, zullen wij zorgen, zal handel •en scheepvaart zich daarover kunnen bewegen met al hun moderne middelen, doch wij houdt het ons ten goede, „wij witten baas blijven in ons eigen huis 1" Zeeuwsch-Vlaanderen. De annexatie-lust van een deel der Belgische pers heeft dir. J. de Hullu, rijks-archivaris te 's-Gravenhage, een geboren Zeeuwsch-Vlaming, naar de pen doen grijpen. Hij heeft een brochu re samengesteld, getiteld „Zceuwsch- Viaainderem door historie en volksaard No o r d-Ne d orland sch geb ied ■Deze brochure is uitgegeven door Martinus Nijhoff te 's-Gravenhage. Wij zulten de conclusie van dr. de Hullu uit zijn brochure overnemen, waaruit duidelijk, de begeerte van dit deel van onze provincie blijkt om deel te blijven uitmaken van Nederland. Dr. de Hullu zegt daarin het volgen de „Noch in 1814 .noch in 1830 heeft de bevolking ook maar de allergeringste begeerte aan den dag gelegd om van Noord-Nedertend afgescheurd en aan België geplakt te worden. Integendeel, zij heeft in beide die jaren metterdaad getoond onder peen andere souvereini- teit te willen staan dan die van hei ge liefde Huis van Oranje. Het tegenwoor dige geslacht begeert dit niet minder vurig dan de vaderen nu 88 en 100 jaar geleden. Zeeuwsch-Vlaanderen moge eenmaal, in lang vervlogen tijden, deel hebben uitgemaakt van het graafschap Vlaanderen, het verschil in bestuur, in tradition, in afstamming, zeden, taai- eigen, heeft gedurende de twee, drie eeuwen en meer, dat zij met Noord-Ne derland verbonden zijn geweest, op de bewoners een, eigen stempel gedrukt, hun een karakter geschonken onuitwis baar Nederiandsch, tof in den diepsten grond afwijkende van den Belgischen volksaard. Zij zijn zich daar ten volle van bewust, zij gevoelen zich in hart en nieren Hollanders, zij blijven Konin- ptn. Wil'helmina houw en trouw, even innig als de ingezetenen van welk an der gedeelte van het koninkrijk der Nederlanden." De dank van Antwerpen aan Neder,and. De gemeenteraad van Antwerpen heeft Zondag in tegenwoordigheid van vele belangstellenden op piechuge wij ze de gezanten van de Vereenigde Staten, Spanje en Nederland entvan- ven, die u voor haren dood wenscht te spreken." „Wel ja, dacht ik het niet," riep de oude heer wrevelig. „Er zijn nog geen vijf minuten verloopen, kedert ik mij geluk wenschte, geen dokter of geeste lijke te zijn, daar het anders ook mij kon gebeuren, midden in den nacht er uit te moeten... En nu verlangt een stervende naar mij?... Waarachtig, ik zou wel eens willen weten, waarin i k haar helpen kan. daar ik noch lichame lijke, noch geestelijke hulp kan bren gen." „Zijt gij nietkortelijks tot vrede rechter benoemd, sir zei de pastoor. „Zekerlijk I U wilt daarmede toch niet zeggen, eerwaarde, dat ik daarom midden in den macht en bij. zulk een weer er uit moet, om een oude vrouw te zien sterven Neen, neen, vraag iets verstandigere van mij, sir, en ik zal er mij gewillig in schikken: Wool, haal mijn beurs uit mijn jaszak, en geef haar aan zijn eerwaarde wek vervolgens miss Codiment en zeg haar, dat zij een mand moet nemen en daarin alles pak ken, wat een arme vrouw, die op ster van lig, .noodig .kan hebben, en draag jij die mand' dan naar de hut van de oude Hat, aan de heksengroeve... U ziet, eerwaarde, ik ben tot alles bereid', maar verlang van mij niet, dat ik er zelf heenga..." „En toch, sir, moet ik er op aandrin gen, daar deze vrouw u belangrijke me- gen. De burgemeester begroette hen namens de stad ais groote vrien den van Belt» en veikiaarde: Als wij in de meest sombere tijden vol ver- trouwen zijn gebleven in de eindover winning van het recht, is dat voor een groot deel te danken aan den voort- durenden steun en de vriendschap van de gezanten, die onze belangen be hartigden. De burgemeester herinnerde aan de tragische dagen van de arbei ders beponaties en zeide. dat de neu trale gezanten al het mogelijke hebben beproefd voos de veiligheid der Bel gen Dank zij hun lus chenkomst, is men g conflict veimeden. Maar vooral door hun werken op het gebied d< r levensmiddcleuvoorziening zuilen hun namen in de herinnering van allen gegrift blijven en in de annalen der ge- schedenis worden vermeld. Daarna werden hun de d ploma's van eereburgerschap overhandigd. De heer Van Vollenhsven zeide dat het voor de Nederiandsche regee ring een gronte vo'doening was ge weest, hup ie beden naar de mate ha'er mid telen er, een steun te zijn voor de Belgische bevoik:ng, vooral voor die van Antwerpen, die ais gevolg van de ooriogsnoodzaak naar Neder land moest vluchten Vervo'gens sprak hij ever de zwakke geesten, die zich voor ware Vlamingen trachtten uit te geven en tweedracht wilden zaaien, maar die er niet in slaagden, de eerlijkhe'd en de tiouw van het Belgisch volk te verminderen. Daarna prees hij de Antwerpsche kunst. Brand Whitlok en Villa Lobar be- tu'gden op hun beuri hun dark voor de bewezen eer. Zij herinnerden aan de rol, welke Antwerpen tijdens den oorlog heeft gespeeld en eindigden met hun beste wenschen uit te spre ken voor de ontwikkeling en den b oei van de havenstad Antwerpen en geheel België. Een Nederiandsche commissie voor de verwoeste streken in Frankrijk Teneinde een biijk van belangstel ling te geven in deu toestand van de door der. oorlog veiwoeste streken, en rate gaan in hoeverre met Nederiand sche medewerking in de behoeften daar van z<%,kunnen worden voorden, zal [Zich rrfeden loop der volgende wetk een commissie naar Parijs begeven; om aldaar met de door de Framche regee ring aangewezen autoriteiten en licha men ter zake besprekingen te voeren. De commissie zal btsiaan uit de na volgende heeren Joost van l oilenho-. ven, directeur van de Neder!. Bank as voorzitter, Dr Lovinck, commissaris- gent raai van Landbouwproduelie, Van Sandick, algemeen secretaris van het Kon. instituut van ii genieurs, mr. V asnderen, voorziiter van de Maat schappij van Nijverheid, Veute, van de firma Mirandoüe en Voute, voorzitter van het centraal Comité voor de ver zorging in Nederland van Fransche kin- de. tn uit het bezette gebied, terwijl als secretaris fungeeren zal de heer A E Dinges, ingenieur, chef van het bouwkundig bureau der Staatsmijnen te Heerlen. Officieel publiciteitsbureau. De „Res.-bode" deelt mede, dat onze R geering sinds eenigen tij i ir. onder handeling is om een soort off cieel pu bliciteifsbureau in te richten, waar met name ook met foto's gewerkt zal wor den, om het buitenland beter inzicht te geven in onze toestonden. Actie va» het spoorwegpersoneel. In verband met de beslissing die deze week de minister van waters'aat zal nemen ten aanzien van de officietle vaststelling der nieuwe ioonregel ng voor het spoorwegpe soneel is tegen Maandag 10 Feb uari as. te Utrecht een buitengewoon congres belegd met de be-turen der aangesloten plaatse lijke afdrelingen, om nader te ovei we gen wat zal moeten gebeuren voor het geval de voorgestelde regeling der di recties door den Minister ongewijzigd zal worden aangenomen en dus met de wen«chen der organisaties gc-en of on voldoende rekening zal zijn gehouden. VLISSINGEN, 4 FEBRUARI. Kerk en Staat. Het Centraal Comité der anti-rev. par ij heelt oeriotc-n een commissie voor Grondwetsherziening te benoemen, die o in. het vraagsiuk van de verhouding van Keik en Siaat zal or.dei handen nemen. dedeelingen heeft te doen." „Gewichtige mededeelingen „Zij heeft u dingen te zeggen, waar van zij getuigde, dat zij voor u van het grootste belang zijn." „Voor mij?... Dingen van het hoog ste belang?... Wie is die vrouw?... „Kent gij haren naam?..." „Ja, sir. Zij heet Granny Creweil, die, zooals ge u zult herinneren, dertien of veertien jaar neleden zoo plotseling uit deze streken is verdwenen." „Granny Creweil herhaalde de majoor, „ja, ja, wel zeker, ik herinner het mij. Me.n kon haar verdwijning niet verklaren en vermoedde, dat er een of andere misdaad aan haar gepleegd was." „Dat. is het ook, sir. Zij werd destijds met geweld geschaakt." „Geschaakt?" riep Warfield ten zeerste verrast. „Geschaakt en dat eene vrouw, die destijds al dicht bij de zestig was „Ja, sir. Geschaakt, om als onvrijwil lig werktuig te dienen voor een mis daad, die ik u onthullen zal." „Maar mijn hemel, pastoor, waarom heeft u mij dat niet terstond gezegd riep nu de majoor, terwijl hij uit zijn bed sprong en zich onmiddellijk begon aan te kleeden. „Er is hier dus sprake van een misdaad 1 O, dan... dan is het natuurlijk mijn plicht, mij tot die onge lukkige te begeven 1 Wool vervolgde de majoor, „ga maar beneden en wek John. Zeg hem, dat hij den muilezel AGENDA VAN HET DISTRIBUTIE BEDRIJF. WOENSDAG 5 FEBRUARI Geldigheid broodkaarten De aandacht wordt er ep gevestigd, dat men op Ce nieuwe broodkaarten de hoeveelheid brood kan betrekken, die ook indtrdaad op de bons is vermeld. Dus op een bon van 400 gram ont vangt men ook 400 gram brool en geen 800 gram, zooals tot dusver het geval was. Thee. Het ligt in het voornemen van den minister van landbouw, nijveiheid en handel om, onmiddellijk na af oop van de thans reeds aangekondigde distri butie van thee, weke op 7 Februari a.s. aanvangt, een proef te nemen met herstel van den gebeelen viij ;n handel. -E)e datum, met ii gang van we;ken in rijen loop van Februari maximum prijs" en distributerege ing voor zoover thee betreft, zullen worden opgeheven, zal nader worden bekend gemaakt. Kaas Het rijkskantoor voor melk en kaas deelt mede, dat het door omstandig heden niet mogelijk is, de wintervoor raadkaas (seizoen 1918) te voorzien van ten pnkmerk, zooals aanvankelijk de bedoeling was Ter onderscheiding van de jonge kaas zal de teiroenksas 1918 daarom tot nader order worden voorzien van een riismeik inplaats van een prikmerk en wel De Edammer 40 plus seizoen 1918 met V 40 De Edammer 30 plus seizoen 1918 met V 30. De Edammer 20 plas seizoen 1918 met V 20. Meikbons. Wij noodigen de ingezetenen nogmaals dringet d uit aan de melkhandelaren geen bons af te geven, waarop niet de hoeveelheid meik is ontvangen, waarop zij recht geven. Doet men zulks toch, dan stelt men de melkverkoopers in de gelegenheid te knoeien en men wordt dan van die knoeierij natuurlijk ook zelf het slacht offer. van pastoor im den stal brenge en van voedsel voorzie. Dan moet hij de twee groote hengsten inspannen... hij moet den gesloten landauer nemen, hoor je en de lantaarns aansteken, want het is een slechte weg en pikdonker. Maak toch de deur dicht 1 Neem mij niet kwalijk, eerwaarde, maar dat ongeiuks- kind heeft de onzalige gewoonte, altijd tusschen deur en drempel te blijven staan, als men hem iets opdraagt." De goede pastoor knikte glimlachend met het hoofd. 'Hij kende de opvliegend heid van den majoor, die bij alle ge neigdheid om eensklaps in toorn te ont steken, toch een voortreffelijk hart be zat. De oude heer voleindigde middeler wijl zijn toilet, waarbij hij dikwijls den naam Granny Creweil bij zichzelven mompelde. „Het is desniettemin een beroerde geschiedenis", bromde hij, terwijl hij zijn pelsmantel aantrok, „ja, zelfs een zeer beroerde geschiedenis, als men zoo midden in den1 nacht en dan nog we! bij zulk hondenweer er op uit moet... In elk gevat", vervolgde hij, zich tot den geestelijke keerend, „zal het niet kwaad zijn, als u eerwaarde het gebed der Kerk bidt, waarin God gesmeekt wordt, ons, arme menschenkinderen, van pest, hongersnood, moord en plotselingen dood te bewaren want als wij zoo gelukkig zijn, dien beruchten Mac Do nald en zijn bende te ontkomen, dan Vervoer van gedorsthi graan en peulvruchten. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevesiigd, dal het vervoer van gedorscht graan en peulvruchten, dat tot nu toe vrij was, sinds 20 januari verboden is, behoudens de bijzondera gevallen, die in de ministerieele besch k- king van 31 December IJ. verrmldzijn. Zoodoende Is het vervoerverbod niet van toepassing voor zoovet het vei voer geschiedt in opdracht van de autori te ten van ieger en vloot, ter uitvoering van de plaatselijke distributie van levensmiddelen en ter uit.oering van de Rijksveevofderd stributie, fn opdiaclit van het Rijkskantoor of Provinciaal kantoor voer veevoeder. Overigens moet het vervoer gedekt zijn door een maaibewijs of een zaai zaadbon (af te geven door het Rijks bureau voor de distributie van granen en mee'), een vervoerbewijs (af te geven door dat bureau of dooi ten dei Re- geeringseommissarissen) of een vcivoer- bewijs af te geven door een der ge meenten binnen welke het vervoer plaats vindt. Bereiding thee-extract ons write suiker goed bru'ri bran den; giet daarbij een halve liter kokend waler; voeg daarbij 2 schepjes thee. Dit gezamenlijk 10 minuten laten koken en men heeft een halve liter zeer sma kelijk extract. Bij gebruik neme mer> voor aannen- ging kokend water in stede vai melk. Slechts een kleine hoeveelheid is noedig voor een flinke kop thee. Ned. Opera-Ensemble. Voor een goed bezette zaal gaf het Ned opera-ensemble gisteravond in üe „Oude Vriendschap" een opvoering van „Mignorr, opera in 3 bedrijven. Het was een gastvooistelling van de bekende opera- zangeres mevr. Engelen- Sewirg. Als hoofdpersonen (raden in deze opera op: „M'gnon", het zigsunerkmd, Philine, een toore' Ispeelster, Lotharie, een bedelaar en W.lbelm Meister, een onbekend dichter. Allen wedijverden om de eer van den avond, en ze hebben daarom gegeven, wat zij konden geverr. De heeren Leen- ders en Mastenbrotk zijn voor ons geen onbekenden, en reeds hij vorige gele genheden mochten wij beiden gunstig beoordeelen. Ook gisteravond waren zij goed op dreef. He'- publiek bewees door sponrai.e toejuichingen, dat het hun werk op prijs stelde Wanneer we hier beide genoemde damrs moeten beoordeelen, clan gaat onze rympathie meer in de richting var; M gnon (mej Dilmar) dan in die van Philine (mevr. Engelen-Sewng). M gnen beschikt over een vol, be schaafd, prachtig geluid, dat tot achter in de zaal doordringt. Doodstil was her, teen ze zong: Krnt gij 't land, 't ackoone land, Waar de citroenboom bloeit, enz. En bijzonder goed was ze in hel tweede oedrijf, toen ze zoo gevoelvol voordroeg 'k Ken een ongelukkig kind, ken arm aigeonermekje, enz. Na deze coupletten was het publiek opgetogen en bracht het Mignsn een ovatie, len veile verdiend. Pniliice is in haar ui spraak niet zoo duidelijk en al zong ze zuiver, is de hoogte ken ze ons niet bekoren Haar rol was zwaarin de vervulling zweven wij in geen geringer gevaar, om in deze Egyptische duisternis on derstboven gegooid te worden en met paard en wagen' im een afgrond te stor ten." Wool kwam thans terug en verwit tigde zijn meester, dat het rijtuig voor was. „Laten wij dan in 's hemels masm maar gaan zuchtte de majoor, die zich zoo in zijn mantel wikkelde, dat men hem eerder voor een wandelende mummie, dam voor een levend wezen had kunnen houden. Daarbuiten was de duisternis zoo di,k, dat men haar, om zoo te zeggen, niet de handen voeten kon. Zonder de twee lantaarns, die ais vuurkogels in den nacht flonkerden, zouden noch de majoor, noch de geestelijke het rijtuig gezien hebben, dat voor het bordes op hen wachtte. 11. Er heerschte een geweldige opschud ding onder het dienstpersoneel in het „Onweersnest", van af de zoozeer ge vreesde miss 'Codiment fot aan den laatsteo keukenjongen, toen des ande ren daags majoor Warfield van zijn nachtelijken tocht huiswaarts keerde èn zijn oude Woo! voor alles het bevel gaf. al het noodige in gereedheid te brengen tot een reis maar het noorden. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1919 | | pagina 1