É.m&- susssrrastsx WOENSDAG 8 «JANUARI. "gëmeêntebestüü¥ ""binnenland"' HGQBMOED EU lfESIDERil FEUILLETON Stads= en Provincienieuws Mo. VLISSIINGSCHE COURANT ABVERTENTIE-FRIJS Van 1—4 regels ƒ0.70 voor iedere regel meer 17'/2 centplaatsing 3|2 X bij abonnement speciale prijs. Recla mes 35 cent per regel. Dienstaanbie dingen en dienstaanvragen 10 cent per regel, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels f 1.15, iedere regei meer 17V2 cent. ABONNEMENTS-PRIjS Voor Viissingen en gemeenten op Walcheren 1.70 per drie maanden, franco door het geheele rijk 2. Week-abonnementen 13 cent. Afzon derlijke nnmmers 3 cent. BEKENDMAKING. Kamers van Arbeid voor de Metaal bewerking en voor de Bouwbedrijven te Viissingen. Burg. en Weth. van Viissingen Gelet op art. 11 van het kiesregle ment voor de Kamers van Arbeid herinneren de hoofden of de bestuur ders van ae bedrijven, vertegenwoor digd in de Kamers van Arbeid voor de Metaalbewerking en de Bouwbedrijven aan hunne verplichtingen, om vóór lé januari e.k. een lijst oi zoo noodg lijsten op te ma! en van de namen en de voornamen der mannelijke en vrou- lijke personen, die in hun bedrijf binnen het gebied der Kamers van Arbeid als patroons of in hun dienst ais werk lieden werkzaam zijn geweest gedu rende het laatstverloopen kalenderjaar, waarvoor wat hei bouwvak van aarde- werkersbedrijf berrett het laatste tijdperk van 7 maanden en wat het lader, en lossen van schepen betreft, het laatste tijdvak van 6 maande:', da! in die bedrijven gewelkt is, geldt; en om die lijst of lijsten voor 15 januari e.k. te zenden aan Burgemeester en Wethouders of in te leveren ten Raadhuize (Griffie). Zij, die gedurende het laatstverloopen kalenderjaar of wat het bouwvak, en aardewerkersbedrtjf betreft, gedurende het laatste tijdvak var. 7 maanden en wat het laden en lossen van schepen betreft gedurende het laatste tijdvak van 6 maanden dat in die bedrijven gewerkt is, niet in het bedrijf van het zelfde hoofd of denzelfden bestuurder werkzaam zijn geweest en die aanspraak kunnen maken om op cene kiezerslijst voor de Kamers van Arbeid geplaatst te worden, worden, er voorts aan her innerd dat zij daarvan vóór Ï5 januari e k aangifte kunnen doen bij Burge meesters en Wethouders voornoemd. De formulieren der lijsten en aangif ten zijn van af heden fer Gemeente- Secretarie (Griffie) kosteloos verkrijg baar. Viissingen, 7 januari 1919. Burg en Weth voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, J. P. v RGSSUM jR. Onze graanvoor/ienlng. Wederom worden eenige graanzen- dingen tc Rotterdam verwacht voor de Nederlandsen? regeering. Het Engelsche stoomschip „Bechtiana", 24 December van Norfolk vertrokken met 5448 tons meel en het Engelsche stoomschip „War ROMAN VAN Fr. LKHN Jffi. 29) Onder 't eten was het haar nog niet zoo opgevallen, maar nu zag ze toch de verandering die bij haar moeder had plaats gevonden. ja, moedertje, Thankmar gaat vanavond aan den boemel. Ik geloof, dat hij niet voor morgenvroeg zal thuis komen. Maar wat scheelt u toch, u weent U moet u niet zoo opwinden. Angstig zag liet jonge meisje op haar moeder neer, die stilletjes weende. Kom eens hier, mijn kind, zeide ze met bevende stem, ga eens heel dicht bij me zitten zoo en zie me nu eens aan. Edith was verbaasd over haar moe ders doen, dat ze zich niet verklaren kon.Ze knielde voor haar moeder neer, de armen om haar moeder heen slaande en sloeg de fraaie oogen tot haar op. Wat is er, moedertje Edith, zeg me eens heb je Waldow, Martha's verloofde, gaarne mogen lijden Spaniel", 3! December van Portland (Maine) vettrokken met 2700 ton haver, 3911 ton tarwe en 390 ton meel, zullen in het Engelsch Kanaal orders bekomen, hun ladingen te 'Rotterdam te lossen. Deze schepen worden resp. 10 en 15 Januari te Rotterdam verwacht. Steenkool uit Engeland. Naar de „Maasb." verneemt, is de laatste dagen de productie der Engel sche steenkolenmijnen zeer toegenomen zcodat de aflevering weer is begonnen. Een 10 tal Nederlandsche schepen, welke thar.s in Engeland liggen te wachten op een gedeelte van het ons toegezegde quantum van 60,000 tons, wordt geladen, zoodat te verwachten is dat nog deze week het tr.mport naar Nederland za! vertrekken. De ex-Keizer Omtrent het gebeurde te Ametongen, waar pogingen gedaan zijn om den ex-keizer te spreken vei nemen wij van bevoegde zijde dat hierin gemengd waren een koione! en eenige andete officieren van liet Amerik&ansche leger, die uit Brussel, waar zij verblijf hielden een pleiïiertochtje in een tweetal auto's naar Nederland hebber, gemaakt en behoefte schenen te gevoelen den gewezen keizer eens te zien. Van be wapening der aulo's of van pantsering dier voeriuigeu iij niets gebleken. Toen de heeren, die vermoedelijk als burgers tot den jouvnaiisiifken stand behoorden, vernamen, dat zij der. ex- keizer niet te spreken konden krijgen, zijn zij vertrokken zonder dat de orde op eenigerlei wijze is verstoord ge worden. Het voorgevallene is hierdoor tot zijn ware verhoudingen teruggebracht. De nestor der Tweede Kamer. Het oudste lid der Tweede Kamer, dr. A Bruutsnelkamp, heeft gisteren zijn 80sten verjaardag gevierd. Ter receptie verschenen dr. A. Kuyper, de ministers Heemskerk, idenburg en De Vries, de Kamerleden Duyinaer van Twist, v. d. Voort van Zijp, Snoeck Henkemans, Rutgers, en de oud-Kamerleden graai' van Bylandt en Rooöhuyzen. Voorts de burgemeester van Loosduinen, mr.Hovy, die een toespraak hield, de burgemeester van Maassluis, de heer Dommisse, die eveneens den tachtigjarige toesprak, ook namens de burgerij dier gemeente, en de heer Van As, ais secretaris van den Nederi. Journalistenkring. Steun aan weduwen en weezen van dienstplichtigen. Het Kamerlid de heer K ter Laan heeft tot den minister van oorlog eenige schriftelijke vragen gericht betreffende een in dienst overleden lands1.ormplicii- tige te Sas van Gent, afkomstig uit DeiSt, op wiens sterfdag de militaire vergoeding aan zijn echtgenoote en kind zou zijn opgehouden zonder dal het Rijk zich verder van het lot dier vrouw iets aantrokterwijl het steun comité te Delft en dat van Hof van Delft, waar zij zich na het sterfgeval metterwoon vestigde, haar hekbert moeten weigeren en zij door Hof ven Delft eenvoudig naar het kerkelijk armbestuur werd verwezen. Tevens wordt gevraagd of de mi nister een wettelijke regeling wil ontwerpen tot steun van weduwen en weezen van dienstplichtigen, die in dienst komen te overlijden. Bij deze onverwachte vraag bloosde Edith tot achter de ooren. Moeder, hoe komt u daarbij Trotsch wierp Edith het hoofd in den nek. Ja, moeder, het is waar. ik wil er niet om liegen. Ik mocht hem gaarne. Maar dat is nu voorbij. Hoe weet u dat echter Dus ook dat nog mompelde juffrouw Btirkner. Edith's angst nam toe, daar ze geen verklaring voor het raadselachtige gedrag van haar moeder kon vinden. Vertel me nu toeft eens Ja, ik zal je alles zeggen, kind. ik was vanmiddag bij de Hilde- brandt's begon ze met flauwe stem, en toen zei Martha dat jij op Wal dow verliefd was geweest. Hem was dat zoo pijnlijk geweest, dat hij daar om is heengegaan. Edith kneep de lippen vast opeen, om niet luid te snikken. Haar trots werd diep gekrenkt. Op bitteren toon zeide ze Dus Martha heeft dat gezegd Zeker, die moet het wel weten. Neen, moeder, Waldow is niet daarom weg gegaan, omdat het hem pijnlijk aan deed, dat ik hem lief had, maar om dat hij zich voor mij schaamde. Want we hadden ons in het geheim ver loofd. Edith, riep haar moeder verrast. Be handelsbetrekkingen met het buitenland De maatschappij van nijverheid heeft het volgend adres gezonden aan den minister van buitenlandsche zaken Het hoofdbestuur der Mij. van nij verheid acht het voor het herstel der Nederlandsche handelsbetrekkingen met het buitenland van groot belang, dat door U wordt overwogen of de bezet ting der Nederlandsche gezantschaps- en consulaire posien, nog beantwoordt aan de opvatlingen er. eischen, welke uit den drang der omstandigheden zijn voortgekomen. Het hoofdbestuur heeft in di! ver band met ingenomenheid en erkente lijkheid kennis genomen van de wijze, waarop door U te Washington, Londen en Parijs een nieuwe koers is ingesteld. Het vertrouwt, da! ook in andere handelscentra eenzelfde richting zal worden gevo gd en dat ook door het tijdelijk uitzenden van deskundige per sonen den officieelen vertegenwoordiger den steun uit vakkringen za! worden gegeven, zonder welken de goede be hartiging der zakvnbciangen te vee! aa» het toeval wordt oveigeiaten. Wat in het bij zonde; Belgie betreft, zoo acht 't hoofdbestuur het Neder landsche belang 't bet-Ie gediend door het zoo spoedig mogelijk benoemen van den heer Van Yollenhoven tof gezant te Brussel. voor Scheeps- en Werktuigbouw Feijen- oord te Rotterdam contracten heeft ge sloten voor den aanbouw van 1 vracht schip met de Nederland, voor 1 vracht schip met den Roti Lloyd en voor I passagierschip met de Pakketvaart-Mij., terwijl, als het blad goed is ingelicht, nog onderhandeld wordt met de Hol- land-Amerika-lijn over den aanbouw van een der 4 vrachtschepen, die deze maatschappij voor Engelsche rekening kan iaten bouwen als compensatie voor het verlies van de „Statendam", voor welke schepen Engeland de materialen zal leveren. Belgische dankbaarheid Het V'iaamsche soidatenbiad „Ons Vaderland" verdedigt naar „de Toorts" meldt in een hoofdartikel de Nederlandsche regeer ng tegen de beschuldiging wegens slechte behande ling der Belgische geïnterneerden. Er het fijne van willend navolging van Zweden en Zwitserland, de volgende motie opgesteld, met het doel haar gemeenschappelijk aan de komende vredesconferentie aan te bieden „In de vaste overtuiging, dat alle ontzettende offers van den oorlog vergeefs gebracht zijn, wanneer op de verwoesting niet een vernieuwing volgt overeenkomstig de beginselen van het Evangelie van |ezus Christus van gerechtigheid en verzoening, richten wij tot allen, die weldra ge roepen zullen worden om aan de vredesonderhandelingen deel te ne men, de ernstige bede bij de aan staande onderhandelingen te streven naar een vrede in den geest van deze beginseleneen vrede, die zooveel mogelijk vermijdt wat nieuwe volke- renhaat ent wraakzucht zou kunnen bevorderen en die tot verzoening en weten JgJP, „,w6 aldus het blad en, in staat gesield j wederzijdsch vertrouwen voert, opdat zijnde om de pure waarheid te achter- een goe(je verstandhouding tusschen allen verstaat ge wel? allen waren iret eens en 's eens, om met lof j en dank te spreken over onthaal, ver- I biijf en behandeling bij het Holland- 1 Nieuwe schepen voor de Holland—Amerika-iijn. Tusschen de Engelsche regeeringen de Ho! azd-Amerika Lijn is, naar de „NRCi meldt, onlangs een overeen komst tot stand gekomen, waarbij de maatschappij als gedeeltelijke vergoe ding voor den indertijd door de. En gelsche regeering in gebruik genomen „Staiendam* (die, naar men weet, tij dens den ootlog is getorpedseerd) een hoeveelheid materiaal voor liet bouwen van nieuwe schepen ontvangt van 60,000 ton, in den vorm van platen, spanten enz terwijl de maatschappij verder nog gerechtigd is om alle verdere benoodigdheden voor Je te bouwen schepen in Engeland .e koopen. De Engelsche regeering 2a! voor een en ander de uitvoervergunningen direct aan de maatschappij 1 hand stellen. Verder heeft de Engelsche regeering op zich genomen om aan de maatschappij elke maand een zekere hoeveelheid steenkolen te leveren, gedurende den tijd dat de schepen gebouwd worden. De maatschappij is van plan om met het beschikbaar gestelde materiaal 16 a 18 schepen ie do;n bouwen, waarbij dus voor den bouw van elk schip op 3000 a 4000 ion is gerekend. Het worden schepen van 8000 tot 11000 inhoud. Er zijn thans reeds 4 schepen van de maatschappij, nt. de Zijldijk, de Papendrecht, de Moordrecht en de Eigen Hulp aangewezen om de benoo- digde materialen uit Engeland te halen. De maatschappij zal de orders voor het bouwen van de schepen bij ver schillende Hoilandsehe werven plaatsen. Onze scheepsbouw. Mag het een verblijdend teeken zijn, dat verschillende scheepsbouwmaat schappijen werk krijgen door liet her steilen van Engelsche koopvaardijsche pen, nog verblijdender is het dat er ook genoeg werk schijnt te zijn voor aan bouw voor onze eigen handelsvloot. Zoo verneemt het „Vad." dat de Mij ja, moeder, zoo was het. Mar tha wist dat, ik heb het haar verteld. Toch heeft ze om Waldow verder aangehouden, omdat ze op hem ver liefd was. Dat was ook de reden van haar herhaalde bezoeken bij ons, van haar beminnelijkheid tegenover u. Is ze later nog weer hier geweest, toen ze hem eenmaal had Neen. Het is haar werkelijk gelukt hem te vangen met al haar geld, omdat hij in de schulden zat en geen kans zag om daaruit te komen. Edith, haalde diep adem. Gelooft u nu, dat ik Martha beter ken dan u? U had haartriumf, haar hoon moeten zien, toen ze mij haar verloving met Luciaan vertelde. Edith hield even op, om dan verder te gaan En haar bezoek met hem bracht ze alleen om mij te kwellen. En tt verheugde u over dat bezoek. Maar laten we hierover ophouden en er niet meer over spreken, dat alles is voor mij begraven. Een minuut lang heerschte er stil zwijgen. Edith verborg haar gelaat in haar moeder's schoot en deze streelde het blonde haar van haar oudste. Arm kind, fluisterde ze bewogen. En daarvan heb ik niets vermoed. Als we toch maar een beetje geluk hadden. Fluisterend vertelde ze, wat er nog verder was gebeurd, sctie vo:k; velen onder de teruggekeer den verloren er zelfs hun ruwe pel en komen van ginder „netjes" terug, „hoer!" niet meer óngesnoeid, maar als fijne, welgemanierde menschen, ginder ge dresseerd en opgeleid, mooi, nou." „Eu wat de klachten over se'paarsch- weg zal worden gelegd". Niet alleen kerkeraden, vereenigin- gen, enz., doch ook afzonderlijke personen kunnen hun sympathiebetui gingen inzenden bij prof. dr. J. W. Pont, Willemslaan 28, Bussum. Geen nieuwe beperking in den spoorwegdienst Naar aanleiding van de geruchten, - dat het niet noodig zou zijn, nieuwe heid inzake van bevocding betreft, hei beperkingen in de dienstregeling aan is genoeg gekend en geweten, dat de I te brengen, bleek het „N v.d D." bij Hollanders zeiven niet veel meer onder i informatie dat de directie der spoer- den neus kregen, in do laatste oorlogs- j wegen hoopt, dat nten na Februari maanden. De waarheid behoort gekend niet tot ingrijpende wijzigingen over en de onwaarheid der slechte bthan- behoeft te gaan. Imusschen is nog deling onzer iandgenooten vait dood j geen beslissing genomen; deze is af- revens de peerdeleugen van den door- i hankeiijk van den steenkolenaar.voer tocht der Duitschers door Limburg in j uit Duitschland en Belgie. Zooals be- 1914". I richt is, komen thans weer koten- Plichiverzaking en oneerlijkheid bij tre!: en a,-n- Posten Telegrafie De directeur-generaal heeft de vol- j gecde aanschrijving gericht tot het personeel der posterijen, telegrafie en j telefonie Tot mijn grootc spijt zie ik mij ge- j noodzaakt onder de aandacht van het geheele personeel te brengen, dat in den laafsten tijd het aantal gevallen i van plichtverzaking en oneerlijkheid j toeneemt, dat de goede roep, die in j vroeger jaren van het dienstvak uitging, j dreigt verleren tc gaan. Ook het aantal klachten van het publiek betreffende Een rneevafierije. Op hei te Haarlemmermeer vastge stelde suppletoir kohier van den hoof- delijken omslag, bevattende de namen van de landbouwers der groote bedrij ven, is het bedrag van het belasibaar inkomen zoo hoog, dat het oorspron kelijk geraamde heffings-percentage te hoog blijkt te zijn. Daardoor zulien zij, wier namen voor komen op het primitief kohier (bijna uits'uitend middenstanders, ambtenaren, onderwijzers en arbeiders) een gedeelte van de reeds door hen betaalde belas- onheusche behandeling aan de loketten tinggelden gerestitueerd krijgen. SFfm' voortdurend in,. Voar velen alzoo een ongedachte ver seemt voortdurend toe. Zee? veel kan hierbij worden voor komen, wanneer de organisaties en het gelukkig nog groote aantal plichtge trouwe ambtenaren er toe medewerken om ieder in zijn omgeving den goeden naam, dien 't dienstvak vroeger had, te herstellen. En ik vertrouw dan ook op die medewerking niet tevergeefs een beroep te mogen doen. Het personeel za! voorts hebben Ie bedenken, dat de toekenning van perio- dieke saiarisverhoogingen afhankelijk is van dienstijver en geschiktheid en dat, waar deze te wenschen overlaten, zoo danige verhooging niet zal worden toegekend. Vredssmotte. De afdeeling Nederland van den Wereldbond van Kerken, heeft, in 1 F_-,'1 w'mvr* 'i' *rv jy— rassmg. VLfSSINQEN, 8 JANUARI. Ik wilde een goed woord voor Thankmar doen, opdat de arme jongen het niet zoo moeilijk zou hebben oom heeft me echter ronduit eiken steun geweigerd en ons bovendien nog beleedigd je vader en mij. Hij gunt het ons niet, dat Thankmar zoo goed Ieeren kan, omdat zijn zoon een deugniet en een nietsnut is. Ze zweeg, uitgeput, door de her innering overweldigd. Moedertje, had u maar een enket woord van uw plan gezegd, dan was u dat bespaard gebleven. In geen geval had u daarheen mogen gaan. U hebt ons nooit willen ge- looven. Edith streelde haar moeder's han den. We vertellen vader en Thank mar voorloopig er niets van. En naar de Hildebrandt's' gaan we ook niet meer, we hebben daar niets meer.te doen. Edith, in Mei of juni zal de bruiloft plaats hebben, zeide juffrouw Bürkner zachtjes. Een schaduw vloog over Edith's gelaat, maar weldra verscheen een glimlach. Wees maar onbezorgd, moeder tje. Laat die samen gelukkig worden, zonder afgunst gun ik het hun. U moet, echter na al dat gebeurde direct naar bed, moeder. Neen, neen, niet AGENDA VAN HET DISTRIBUTIE BEDRIJF. DONDERDAG S JANUARI Paardenvleesch De verkoop vangt aan op Donder dagmorgen 8 uur. Men neme niét meer dan 2 ons per persoon, zoodat ieder zijn deel bekomt. Noorsche haring. Wij hadden heden bezoek van den hier A. Hoogendijk Jzn., te Vlaardin- tegenspreken. Liefdevol hielp Edith haar moeder naar bed. Ze dekte haar nog eens toe en wilde juist heengaan, toen haar moeder met zwakke stem zeide Edith, geef me mijn droppels eens, ik weet niet, ik voel me zoo vreemd ik ben toch wat zenuw achtig Moeder, riep Edith een bang voorgevoel bekroop haar. Moeder, zal ik niet liever den dokter halen Afwerend hief deze de hand op. Neen, laat maar, het zal wel overgaan. Waren vader en Thankmar maar thuis. Ik wil probeereu wat te slapen. Moe sloot ze de oogen. Toen Edith dacht, dat ze ingeslapen was, snelde ze een verdieping naar boven, waar een weduwe woonde. Edith deed wel eens een boodschap voor haar. Zou uw zoon mijn vader ook even kunnen halen verzocht ze. Moeder is lang niet goed en ik maak me bezorgd over haar. Natuurlijk, juffrouw Edith, zeker wel, hoorIk hoop, dat het niet erg zal blijken. Als u me noodig hebt, dan roept u me maar. Edith wachtte haar vader in de gang op en deelde hem haar bezorgdheid mede. (Wordt vervolgd).

Vlissingse Courant | 1919 | | pagina 1