mm ti wiiDüi VRIJDAG 3 JANUARI. ™^ent¥BYSTUTTR FEUILLETON Brieven uit de Hofstad BINNENLAND ADVERTENTIE-PRIJS vji 14 resets 0.70 voor iedere rsgel meer 17$ centplaatsing 3]2 X bii abonnement speciale prijs. Recla mes 35 cent per regel. Dienstaanbie dingen en dienstaanvragen10 cent per regel, bij contante betaling. familieberichten van 16 regels 11.15, iedere regel meer 17'/2 cent. ABGNNEMENTS-PR1JS Voor Vlissingen en gemeenten op Walcheren 1.70 per drie maanden. Pranco door het gebtele rijk 2. Week-abonnementen 13 cent. Afzon- dzisüjke nummers cent. R8GEEBIN0SGQEDLREN. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen brengen ter aigemeene kennis dat ingevolge hunne kennisgeving van 28 Februari 1917, behoorende bij de voor hunne gemeente geldende distributieregeling van regeeringsgoe- deren d.d. 12 cn 19 Februari 1917 A no. 213, gedurende de week van ■4 Januari tot en met 10 Januari 1919 verkrijgbaar is op bon. no. 146: 4 K.G. KLEI- AARDAPPELEN a f 0.08 per K.G. op bon no. 147: pond RIJST a f 0.28 per K.G. op bon no. 148 pond GROENE ERWTEN a f 0.22 per K.G. op bon no. 149: Jj pond CAPU- CljNERS a f 0.54 per K.G. op bon no. 150: 1 ons KAAS (diverse soorten) op bon no. 151 1 stuk CHOCO LADE a f 0.12% per stuk; op bon no. 152: 1% ons JAM a 0.11 per ons; op bon no. 153 1 pond GECON DENSEERDE TAPTEMELK MET SUIKER a i 0.30 per pondper flesch van 1 pond f 0.33 op bon no. 154: pond SUIKER (divesre soorten) op Kindersuikerbon no. 12 Yi pond SUIKER (diverse soorten) op Kindermeclbon no. 9 pond KINDERMEEL a 5 0.21 per pond ;i Op Zeepkaartper gezin 1 pakje ZEEPPOEDER a f 0.20 per pak. Vlissingen, 3 Januari 1919. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, j. P. v. ROSSUM Jr. BELASTING OP HONDEN De Gemeente-Ontvanger van Vlissin gen brergt in herinnering, dat eige naars van Houden in de maand Januari daarvan aangifte en betaling moeten doen ten zijnen kantore. Vlissingen, 2 januari 5919 De Gemeente Ontvanger voornoemd, J. L DE BACK. tmBasmms/KmuèsmtMBSMsam* zamN&mKasMmesa&se&s ONDERHOUD VAN GRAVEN. De Gemeente-Ontvanger van Vlissin gen brengt in herinnering, dat het ver schuldigde wegens onderhoud van gra ven in deze maand ten zijnen kantore moet worden voldaan Vlissingen, 2 Januari 1919 De Gemeente-Ontvanger voornoemd, J. I. DE BACK. Twee antipoden. 1919. Twee grootmeesters in de schilder kunst hebben hun jubileum gevierd en zijn in Den Haag gehuldigd. Grootsche tentoonstellingen van hun werk zijn ge houden en heel kunstlievend Den Haag is „in huldigende stoete" naar de wer ken 'hunner handen gaan kijken. Het ziin Haverman en Toorop. Het zijn wel twee uitersten die hier in één adem genoemd worden. Haver man is de krachtige schilder van het frische portret. iMen ziet dat hij gevoelt voor expressie-rijke koppen en inipo- neerende gestalten. .Hij is de schilder van de realiteit van de scherpe gelaats trekken, de schrandere oogeft, de fris- sohe figuren. Kent gij van hem wellicht tiet majestueuse portret van dr. Kuyper Het is misschien niet het allerbeste, inaisir het geeft juist het talent van den schilder weer en zijn visie op personen. Dr. iKuyper is hier de rijzige persoon lijkheid zooals hij was 'in zijn beste da gen. Het hoofd iets achterover, den lorgnet in de hand, terwijl de andere i hand rust op de tafel, het is dr. Kuyper in een glanspunt van zijn oratorisch ta- lent. L'etat, c'est moi kon het onder- schrift zijn. Hier staat een machtige f heersoher in het volle bewustzijn van i ziin macht Cn zijn kracht. Haverman heeft hem juist gezien het tyrannieke I ligt er duidelijk in en toch weer dat I bijzondere scherpzinnige en schrandere f dat de staatsman pur sang kenmerkt. Daarnaast dan Toorop. Hier geen frissche realiteit of fiere figuren hier 5 vervaagt alle lijn in mystisclie fantasie. Er zijn sprekende konpen bij zijn werk, I maar zij zijn van geheel anderen aard. f Sommige zijn meer de uitbeelding van een voorstelling dan de schildering van r een wezenlijk beeld. Toorop neigt naS;r het zoete, het bijna wede. Etherisch zijn zijtrscliiiderijen. ragfijn zijn vakvulling, teer i zijn kleuren, sentimenteel ziin voorstellingen. Idealist is hij, subtiei- religieus in bijna smachtende devotie. Realist is Haverman, materialist bij kans. Zij hebben niets gemeen. De één geeft liet ons zooals het in de koude werkelijkheid is, de ander laat ons zien hoe liet in dep gloed zijner mystfsche geloofsovertuiging moet zijn. Toch zijn beide grootmeesters toch kan men beide tegelijk bewonderen en respecteeren. 'Beide vinden waardeering onder hun tijdgenooten en beide ont-. komen aan de altijd gepropageerde meening dat een schilder pas na zijn dood de ware appreciatie vindt. Het is merkwaardig dat g«er. van beiden iets schijnen te gevoelen voor liet natuurschoon. Men zegt zelfs dat Haverman het land heeft aan boomen cn planten, aan typische grachtjes en roman van Ifr. 25) Voor Edith verliep de eene dag zoo ais de andere. Steeds was ze onvermoeid en ijverig in de weer. Ze wilde boekhoudster worden, daar de hulp bij studie en pia noles op den duur toch geen vaste bron van inkomsten voor haar vormden. Daarom leerde zc vlijtig machineschrij- ven, stenografie, boekhouden en gins; 's avonds-maar een avondcursus. Wanneer Thankmar niet Pasclien van school af was, was er thuis toch niet veel meer te doem en wou ze pro- beeren, op een kantoor te komen. Tus- scben den middag en 's avonds was ze dan thuis 'en kon ze haar moeder vol doende helpen. De arbeid hielp haar over veel heen. Zwijgend onderdrukte ze haar iiefde voor Luciaan en haar trots hielp haar het meeste daarbij, als de herinnering haar te machtig werd. Menigt nacht had ze weenend doorgebracht, nu was het echter stil in haar geworden maar toch, in haar scheen iels gebro ken Een paar maai had ze Waldow in de stad getroffen. Hij ging nu zeer elegant gekleed, had een moderne winterjas aan naar de nieuwste mode, zooals ze met een bit- taren glimlach vaststelde. Zc vreesde dat hij haar zou aanhouden, daarom zette ze zoo een koel gezicht dat ai zijn voornemens daartoe hem wel be geven moesten, wanneer ze hein hzig teruggroette. Weemoedig zag hij haar .'an na, ais fijne landschappen. Ook bij Toorop vin den wij niets dat wijst op liefde voor het natuurschoon. Hij geeft er alleen iejs vari' weer voor zoover het past bij zijn fantasieën en strekken kan tot ver hooging van het sclroon zijner ideëele figuren. Wij laten het gaarne over aan de mannen van het vak om een oordeel te vellen over de beieelcenis van beide ar- tisten, voornamelijk voor de toekomst. Toorop zal blijken .neer gefêteerd te worden door een mode-gril, Haverman zal voor de geschiedenis een groot man blijven. Met deze bespreking van de schoone kunst openen wij het nieuwe jaar. Een zucht van verluchting zal door velen geslaakt zijn, dat het jaar 1918 afge- loopen is, omdat onze hoop er krachtig op gevestigd is, dat het nieuwe jaar heel veel béter zal zijft dan de vorige. Wel is het directe voo 'uitzicht nog niet bijster helder, maar zoo slecht als wij het gehad hebben, zullen wij het hoogstwaarschijnlijk niet meer krijgen. Zullen wij spoedig verlost worden van het distributie-stelsel Ellendiger over last dan dat is 'naast niet denkbaar. Groote gezinnen hebben bijna een ad ministrateur noodig, willen zij niets verzuimen'. En dan worden we wei voi- gevoerd met kaarten eu bons, maar de hoeveelheid eetbare 1« st blijft nog ge ring. Het 'publiek is hier te lande wel zeer gewillig geweest en het «heeft zich geduldig geschikt onder de meest hin derlijke bepalingen en voorschriften. Met een weergalooze hardnekkigheid heeft de bureaucratie haar omslachtig stelsel doorgezet cn altijd weer heeft het publiek zich gebuk voor het onbe grijpelijke gewurm van de admisftatie- ve bepalingen. Misschien verschijnt te eenigér tijd wel eens een boek waarin het stelsel van de distributie wordt be- schreven voor het nageslacht zal het een belangrijk en interessant werk zijn en een standaardboek getuigende van de hopelooze pogingen van de admi nistratie om regelmaat te brengen in het stelsel. We zien dit, om een een voudig voorbeeld te geven, aan de thee-distributie, die eindelij!; zal komen. Meer dan een Ivalf jaar ligt deze tliee al in ons land. Dat me,i niet onmiddel lijk het laatste restje heeft weggegeven valt te begrijpen, maar zou het niet een zeer elemcr.tkfif psychologisch besluit geweest zijn wanneer men met de feest- j dagen Kerstmis en Nieuwjaar de menschen had getracteerd. Wij hebben eens geïnformeerd of nu waarlijk de distributie zoo moeilijk was dat deze een half jaar voorbereiding noodig had. Men lachte ons uit. Er is aan die voor bereiding tot begin December niets ge daan. Het werk dat aan de distributie is verbonden is zeer gering, werd ons verzekerd. Waarom is het dan niet eer der geschied Antwoord vraag het de sterren Men ziet hieruit hoe er maar raak wordt gedaan. Met eenigen wensch, met eenige menschenkennis wordt geen rekening gehouden. Men doet geheel willëÜfeurig. Dat is liet onaangename gevoel van getyranniseerd te worden, dat het distributie-ge rommel zoo'n on aangenaam karakter geeft.. Maar nu 1919. Dat wij alle lezeressen en lezers een voorspoedig jaa.r wenschen ligt voor de hand. Dat zij in de eerste plaats alie spoedig verlost zullen worden van het distributie-juk, is wel de beste wensch dien wij kunnen uitspreken. Niet eer kan van eenig (herstel der oude toestan den gesproken worden, zoolang wij dat juk hebben te dragen. Zij het nieuwe jaar een jaar van vrede en voorspoed, van herademing en opluchting. Wij beginnen dezen brief met een lieriiiering aan de harmonie der fraaie kunsten. Mocht het komende jaar ons wat meer harmonie in het dagelijkse!: leven geven, dan zouden wij dubbel dankbaar kunnen zijn en nog meer kun nen genieten van het goede en schoone dat ihet leven ons kan bieden. Zij het zoo. EIBER. ze in trotsche houding doorliep. Ze wilde zich niet onder;: tóoncn dan ze was en, geen onverschilligheid huiche len, daar liaa,r hart vol verbittering was. En hij had Edith meer lief dan ooit, nu ze voor hem onbereikbaar was hij kon haar riet vergeren en zijn verlooide was weinig geschikt heiri Edith te hel pen vergeten. Dikwijls zelfs kwelde ze hem door haar jalouzie, maar haar ste keligheden ten opzichte van Edith wets hij altijd met kracht af. Aan haar mocht niet geroerd warden. Martha's ouders verwenden hem. Al zijn vrijen tijd moest hij natuurlijk bij hen doorbrengen en de kostbare oude viool, die ze hem eens bad laten zien, was natuurlijk een eerste geschenk ge weest. Op geen concert mankeerde de familie Hildebrandt. Hij ergerde zich vaak, hoe zelfbewust en uitdagend en meestal op bet laatste nippertje ais ze gingen zitten, hem vriendelijk toewuif den en dan om zich heen zagen, of ieder het wel goed gezien had, op welk een intiemen voet ze met den gevierden kunstenaar stonden. Want gevierd was Luciaan; hij spee1- ae ook bijzonder prachtig. En zoo aan grijpend had hij zeker nog nooit ge speeld, als toen dien avond, toen hij Edith in een der hoeken met zijn scher pe oogen had ontdekt hij speelde al leen voor haar. Edith kon geen weerstand bieden, ze moest hem éénmaal ihooren. De Biirkners spraken hun familie bij na nooit meer. Kerstmis hadden ze kalm onder el kaar doorgebracht de gebruikeliike uitnoodiging tweeden Kerstdag te ko men eten, was ditmaal ook uitgebleven. De Hiklebrandt's hadden weer een ge zelschap, waarin de Biirkners niet pas ten. Luciaan Waldow werkte hard aan zijn tooneelstuk. Martha, drong hein steeds tot werken aan ze was zeer eerzuchtig, de eer, die haar verloofde ten deel viel, maakte haar trotscher dan ooit. Ze zag hem in gedachten al door het publiek een ova tie gebracht, dat om den schrijver riep. En zijn verloofde zat gelukkig cn trotsch in haar loge. Martha wilde de vrouw van een be roemd kunstenaar zijn. Haar huis zou een der meest gezochte der stad wor den, men zou er een eer in stellen, daar ontvangen te worden. Ze schilderde zich de toekomst in lielie kleuren voor 'Luciaan was dik wijls verschrikt over zooveel eerzucht. Nu pas zag hij in, hoe juist Edith haar nicht had beoordeeld, als zc van haar verteldenu begreep hij ooit Mar tha's antipathie tc-gen Edith, die ze voor hein niet onder stoelen of banken stak. Neen, die blonde schoonheid kon Mar tha niet naast zich dulden, ze zou door Edith geheel overschaduwd zijn, iets, wat ze nimmer zou .kunnen verdragen en daarvandaan de haat, die ze tegen Edith koesterde. Luciaan Waldow hield van gemak cn rust en dat trachtte Martha hem af te leeren. Stijve bezoeken en gezelschappen verveelden- hem, en hij zocht zich ook altijd daaraan te onttrekken, terwijl zooiets juist Martha's element was. Ze wilde met haar verloofde pronken. 'Dikwijls was het hierover tusschen beiden al tot levendige twistgesprek ken gekomen, waarbij mevrouw Hilde- brandt haar dochter geliik gaf natuur lijk, terwijl de oude Hildebrandt aan de zijde van zijn toekomsligen schoonzoon stond, die tot zijn groote vreugde voor treffelijk .kaart kon spelen. Luciaan was deze komedie soms har telijk moe en met stil verlangen dacht hij aan de gezellige avondjes bij de fa milie Blirkner. Hij verlangde soms on- Nederland en Befgië De correspondent van de „N. R Crt." schrijft dei. 1 dezer: De Belgische pers heeft weer iets nieuws verzonnen. Hoe komen toch ineens de Hollanders zoo zenuwachtig dat is de vraag, die ze zich nu stelt. Me: name vindt men dat in een ar tikel van de „Etoile Beige" van giste ren, weik blad het heel erg zou vin den, wanneer deze zenuwachtigheid algemeen zou worden, want daardoor zouden tusschen beide landen misver standen kunnen ontstaan, die in geen van beider belang zouden zijn. Mogen vrij hier even het "geheugen der Beigische pers opf/issGbeu met ten wedervraag, die tevens zal rnonen, dat wij nu van dit omkeeren der rollende dupe niet zijn? De vraag is deze: Waarom is de Seigische pers enkele weken geleden een geregelde perscam pagne begopnen tegen onze regeering, onze politiek en ons volk, en op wiens aansporing De rechtvaardigheid gebiedt te er kennen, dat de „Etoile Beige" aan deze campagne niet heeft medegedaan. Dankbetuiging van den Koning van Engeland. De koning van Engeland heeft hei volgende telegram 'gezonden aan de Koningin der Nederlanden „Nu de interneering van Britsche krijgsgevangenen ir. Nederland is ge ëindigd, stu ik er prijs op Uwe Majes teit te verzekeren, hoezeer ik waardeer de vriendelijkheid, de sympathie en de achting, welke de officieren en man schappen van het Britsche leger hebben ondervonden, zoowel door de wijze waarop bet plan der interneering werd uitgevoerd ais in hun dagelijkschen om gang met de bevolking van uw land. Zij zullen aan hun verblijf in Neder land terugdenken als aan hun eersten indruk van geluk en vrede, na de ellende en het harde lot dai zij tevoren hadden te verduren." De ziekte van den ex-keizer. De ex-keizer is tengevolge van een beschrijfeHjk naar Editli met haar na tuurlijkheid en naar Thankmar, die al tijd opgewekt en vrooliik was en aan wien hij zooveet te danken had, al was hij ook jaren ouder. Geld én. geluk ze gingen zoo zel den samen. Een afschuw beving hem soms. als hij aan zijn trouwdag dacht in Mei. Voor zijn woordbreuk tegenover Edith was hij zwaar genoeg gestraft door den innerlijken tweestrijd, dien hij tc strijden had. Z"n open, anders voor elke huichelarij gesloten karakter viel hem niet gemakkelijk de rol van min naar te spelen soms gruwde hij er zelfs voor, Martha een kus te geven. Eerst was het wel een licht, heerlijk gevoel geweest, zoo vrij van alle schuld tc zijn. Hij had niet meer geweten, waar heen zich ie wenden, daar hij in 't ge heel niet rekenen kon. De maningen van den kleermaker waren hem onver- dragelijk geworden, vele anderen wa ren daar nog bijgekomen en tenslotte had men hein zelfs met den deurwaar der bedreigd. ,En Edith kon hij ook geen deelgenoot van zijn zorgen maken ze had hem tocli niet kunnen helpen. Toen waren die vele invitaties der fa milie Hildebrandt gekomen, die hem zoo opvallend begunstigde en haar rijk dom zoo ten toon spreidde. De oude Hildebrandt kon zulke heer lijke bowls bereiden Waldow dronk meer, dan goed voor hem was en in zulk een stemming was hij Martha's verloofde geworden. Zoo moest het gebeurd zijn dacht hij nu. Het was thans plicht, zich zoo goed mogelijk tc houden. Hij had een zorgeloos kven noodig, wanneer hij naam wilde maken. En was het geen heerlijk gevoel, rustig te kun nen gaan slapen zonder met zorg ver vuld aan den dag van morgen te hoeven hardnekkige influenza zeer ernstig ziek geweest. De toestand liet zich, daar er zich complicaties voordeden, zóó gevaarlijk aanzien, dat chirurgisch in grijpen r.oodig werd geacht. Prof, Lanz werd ontboden en heeft thans reeds meerdere malen den ex- keizer bezocht. De „Tel." heeft zich tot prof. Lanz gewend om nadere inlichtingen, die deze met de grootste welwillendheid veischafte. Prot. Lanz dan deelde mede, dat in derdaad de toestand gevaarlijk Is ge weest, doch dat thans een merkbare veFbeierbig is ingetreden. Maandag nog heeft prof. Lanz den ex-keizer be zocht en toegestaan, dat hij het bed verlaat. Hij kon den patiënt, met het oog op het "min gunstige weder, waar bij gemakkelijk kans voor recidive ont staat, niet toestaan de kamer te ver laten. Prof. Lanz meende, dat de toestand thans over hei algemeen goed vooruit gaande is. Steenkool alt België? De „Gazette" schrijftDe ouder- j handelingen tusschen Nederland en Beigië over den ruil van runderen en j zuivelproducten tegen steenkool zijn t zoo goed als geëindigd. Nederland heeft aangeboden de steenkool, die België zal leveren, zelf uit Luik te halen. Koitn uit Duiiscbtsnd. j Mét ingang van heden zuilen naar het „Hbla." meldt dagelijks twee trei- i nen steenkool uit Duitschland aan- I voeren. Ü'ijkt bet de Duitsche regeering mogeiijk deze levering voort te zetten, dan i:an op een totaal transport van 40.000 ton per maand uit Duitschiana gerekend worden. Geen goedkoopje tabak en sigaren. Van een prijsdaling der tabakken en sigaren kan, naar beweer i wordt, in j afzienbaren tijd geen sprake zij-:, daar i de aanvoerer van de ruwe grondstof I nog geruime:: tijd uitblijven en de be- j hoefie aan rookmateriaai in het buiten- f land mei den dag toeneemt, zoodat eer S op eeii prijsvermeerdering dan op prijs- vertntodertog zou kunnen worden ge rekend. I Herziening ouderwijzersjaatwedden, I In afwachting van een verdere her- ziening van de o/ideiwijswet heeft de minister van onderwas een ontwerp t iugediend tot herziening van de jaar- j wedden der onderwijzers, j De ten laste van het rijk komende jaatwedden zullen bedragen, wat be treft de openbare scholen f31.257.000, bijzondere schoten f21.071800, te za- men f 52.328.800. Hiertegenover ver vallen de subsidiën ter. bedrage van f 23 475 307. Er blijft dus een vermeer de-ring der uitgaven met f23.853 493. waarbij komt een bedrag van f617.596 voor herhalingsondcrwiis, Rijksuitgaven doet stijgen met f24 361.080. De ge meenten zullen hierdoor van de uitga ven voor salarissen en herhalingson- denken IX. Tot haar verbazing las Edith op een avond in de krant, dat spoedig nog vóór het sluiten van het seizoen in den stadsschouwburg een tooneelstuk, getiteld „Charlotte Krondorf" zijn eer ste opvoering zou beleven en dat de schrijver daarvan de gevierde concert meester van het stadsmuziekgezelschap was, Luciaan Waidow, die thans ook op de planken lauweren wilde plukken, die hern in zijn beroep zoo rijkelijk ten deel vielen. Het was dus toch zoover gekomen. Dat was gauw gegaan. Hij had edi tor nu zonder zorgen kunnen werken, dan was het geen wonder. Edith liep met de krant ,naair Thank mar, die in zijn studeerkamer zat te studeeren, want het examen stond voor de deur. Hij zag op, toen Edith binnentrad. Wat is er, zusjelief? Ze reikte hem de krant. Daar lees, zeide ze en wees naar het artikel, dat ze zoo juist gelezen had. Thankmar las haastig en' lachte. Waar lach je om, Thankmar? vroeg ze verbaasd. Omdat ik denk, dat het nooit veel goeds kan zijn. Het is zeker alleen aan protectie le danken, dat het ding inge studeerd is, omdat het juist Waldow is. Voor zoo knap houdt je hem dus niet 'Neen, zeide Thankmar droogjes en leunde achterover in zijn stoel. Neen, dat is zijn gebied niet. Als men een tooneelstuk schriiven wil, moet men meer kunnen dan viooi spelen. Pas eens op, Edith, dat wordt je reinste schan daal. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1919 | | pagina 1