MAANDAG 16 DECEMBER. No» jfawjaarswenschen Nieuwjaarsgroeten. GEMEENTEBESTUUR i^8!)|!ÜüE?f|N IËÜEI El ÏÉÈHil l2> giNNBNUNP VLISSIMCSCHE ADVERTENTIE-PRIJS Van I4 reecis ƒ0.70 voor iedere regel meer Ylxh cent ;<plaaising 3j2 X bij abonnement speciale prijs. Recla mes 35 cent per regel. Dienstaanbie dingen en dienstaanvragen10 cent per regel, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels 1.15, Iedere regel meer 17'/2 Mat. AGONNEMENTS-PR1JS Voor Vlissmgen en gemeenten op Walcheren 1.70 per drie maanden. Franco door het gelieele rijk: ƒ2. Week-nbonnementen 13 cent. Afzon derlijke nummers 3 cent. ||||g|g||«*». Evenals vorige jaren zal in het nummer der Vïissf ïigscl-ïe Courant dat verschijnen zal en bij de Abonne's bezorgd wordt op Dinsdag 31 Decem ber 1918, de gelegenheid worden opengesteld tot het plaatsen van Deze adveitentiën worden opge nomen tegen verminderd tarief en wel van 1 tot 4 regels f 0.50 iedere regel meer 15 cent. In de NaamlijstPer naam en per regel 15 cent. Alles bij vooruitbetaling. Opgaven worden ingewacht vóór of op 30 December a.s. ADMINISTRATIEF BEROEP. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend dat Staatscourant no. 291 bepalingen bevat omtrent admini stratief beroep op den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel. ■Het administratief beroep kan wor den ingesteld d-oor iedereen. Voor na dere bijzonderheden wordt verwezen naar Staatscourant voornoemd, liggen de ter voorlichting van belanghebben den op het distributiebureau. -Vlissingen, 16 December 1S18. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. RECHTSPRAAK. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend diat binnen enkele dagen de instelling van een bijzondere recht spraak in distributie- en andere crisis zaken kan worden verwacht. Zij heeft ten doel aan een beroep op den rechter steeds een beroep op den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel te doen voorafgaan. Voor ver dere 'bepalingen raadplege men Staats courant no. 291 op het distributiebu- reau. Vlissingen, 16 December 1918. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN. VAN KOUDEKERKE. TUINBOUWZADEN. De Burgemeester van Vlissingen vestigt de aandacht van belanghebben den op de wijziging van artiikei 4, voor komende in Staatscourant no. 291. De daarin bedoelde formulieren, ver krijgbaar bij de gemeentelijke Land- bouwcommissie, behooren te worden ingezonden vóór 10 Januari 1919 aan de commissie voornoemd, Vlissingen, 16 December 1918. De Burgemeester voornoemd. VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. ROMAN VAN fF" r. LEHKS. Wat Edith gezegd heeft? Ze meende, dat het te elegant voor haar was, en misschien heeft ze gelijk. Ik kon het afschuwelijke ding echter niet meer dragen, de zon had dé kleur bijna heelemaal uitgebeten. Wie zou ik het anders geven Mijn groene japon- heb ik haar'ook beloofd. Overigens toont Edith een zeer trotschen aard, echte bedqlaarstrots, zeide Martha, met smaak haar gereed gemaakte boterham verorberend. Wanneer ze zoo is, dan behoefde je haar toch die japon niet te beloven, merkte haar moeder op. Ach, ik had zoo'n medelijden met haar in haar behoeftig japonnetje. En wat moet ik met die ouderwetsche ja pon beginnen De mot komt er maar in. Vlijtig is Edith, Oom was niet thuis, hij hielp iemand bij zijn boeken. Bah de oude Hildebrandt zei het minachtend. Had hij zich maar be ter om de zijne bekommerd. Tante zag er echter -ellendig uit, ze klaagde weer over het hart, ging KALKEIEREN. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend dat het aantal kalikeieren vermeerderd is van 30 tot 50 -per week per 1000 inwoners, dientengevolge heeft hij den vertrouwensraad opge dragen voor ernstige ziektegevallen een weinig meer eieren te verstrekken. Vlissingen, 16 December 1918. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. VOEDERBIETEN, MANGELWORTE- LEN, KOOLRAPEN, KNOLLEN EN PAARDENPEEN. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend' dat de bepalingen om trent maximumprijzen en vervoêr va-n bovengenoemde zij-n ingetrokken. Vlissingen, 16 December 1918. 'De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. KUNSTMESTSTOFFEN. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend- dat de kunstinesfcom- missie voornemens is de door de ge associeerde regeeringen aan Nederland toegezegde 45000 ton Chilisalpeter te verdeeleri op de wijze z-ooals genoemd in Staatscourant no. 292. Voor nadere bijzonderheden wende men zich tot de Landlbouwcoinmissie. Vlissingen, 16 December 1918. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN.KOUDEKERKE. VRACHTOVEREENKOMSTEN. De -Burgemeester :van Vlissingen maakt -bekend dat men wel zal doen al- voners deze met het buitenland af te sluiten, zich ter zake te wenden tot het Rijksbureau voor de scheepvaart te 's-Gravenhage. Vlissingen, 16 December 1918. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. MIJNEN. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend dat bij de firma Gebr. van Cleef te 's-Gravenhage verkrijg baar is tegen ƒ0.25 het jaarverslag van den hoofdingenieur der mijnen over 1917. Vlissingen, 16 December 1918. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN K-OUDF.KFRKE. Een geruststellende verklaring. Naar aanleiding van het reeds door ons gepubliceerde Reuterbericht daf de Belgische regeering aan de Hoilandsche faciliteiten zou hebben gevraagd voor het vervoer van oorlogsmateriaal langs de Schelde naar Antwerpen, seint de redacteur van „de Maasbode" te Brus sel, dat een der Belgische ministers hem verzekerde, dat hem daarvan niets bekend was,noch officieel,noch officieus. Hij meende dat er in het Belgische ka binet geen streven naar annexatie be stond, en dat de kwesties heel goed door arbitrage zouden worden opge lost. Nog een Belgische wensch. De „Bruxelles Dépêche" schrijft, dat bij het Scheideprobieem lechts de keuze bestaat tusschon twee oplossingen, n.l. een defensief Hollandsch Belgisch Verbond, zooals vroeger door Beernaert werd voorgestaan, ot wol atstand door Holland aan België van Zeeuwséh- Vlaanderen en de eilanden Walcheren en Zuid-Bevelend, want zonder het bezit van den rechteroever zal België's ALartha verder zonder op haar vaders interruptie te letten. Nu, ja, dat heeft ze er van, wat had ze zo-o'n hongerlijder te trouwen, bromde de oude. Ik heb het haar ge noeg afgeraden, maar ze was compleet gek -en niet voor -rede vatbaar. Nu zit ze met de gebakken peren. Ze had het toch heel wat beter kunnen hebben en haar gezondheid was toch nooit te al lerbest. En men behoefde zich voor zijne familie niet te schamen, zeide Martha. Het was pijnlijk toen ik eergisteren Edith sprak, gingen juist de luitenants von Gleichen en von Keiler voorbij. Ze schenen zich verbaasd af te vragen, met wie ik daar wel stond. Edith zag er ook zoo -armoedig uit in haar mous selinen jurk, van 't jaar nul... Hoor eens, Martha, sprak de oude Hildebrandt, van Edith wil ik geen -kwaad hooren. Die is altijd even vlijtig en altijd aan 't zwoegen. En een knappe meid is ze bovendien. Ze heeft een paar o-ogen in 't hoofd. En hoe flink heeft ze mama verpleegd, toen zij in Berlijn was alle eerbied, dat moet ik zeg gen. Nu, dat hebt u meer dan rijkelijk goed gemaakt, -oapa, en daarmee heeft alle dankbaarheid opgehouden. .Edith is daarbij -niet te kort gekomen,antwoord de Martha koel en een diepe rimpel op haar voorhoofd verried, hoe onaan- eouvereiniteit op de Schelde feitelijk niet bestaan. De overeenkomst met de En ten te - rege e»i« gen Het gerucht gaat, dat de overeen komst te Londen met de Entente- regeeringen getroffen, geheei gereed ie. Maar volgens het „Handelsblad" luiden de geruchten omtrent den inhoud van liet verdrag zoo ongunstig mogelijk. Is het blad goed ingelicht, dan is de be doeling van de ovei eenkomst om de Nededandsche stapelmarkten volkomen fe vernietigen en naar Engeland te verplaatsen!* Een verdere bedoeling is elke nieuwe of tijdens den oorlog ont stane industrie in Nederland door ont houding van grondstoffen te dooden, de oude indusirieen in beperkte mate te laten doorwerken doch niet meer voor de oude markten, voor zoover die in het buitenrand zijn, daar deze markten aan de Engelsche industrie worden toegewezen Met het „Handelsblad" spreken wij de hoop uit, dar onze regeering het Nederlandsche volk spoedig zai mede- deelen, waartoe on2e onderhandelaren zich te Londen hebben verbonden. Verlichting der Schelde. Volgens mededeeünu van het Neder landsche loodswezen wordt van Belgi sche zijde het navolgende gemeld, be treffende de verlichting der Schelde van Antwerpen tot de grens De voorloopi- ge gelerdeliciiten van Fort Krankeloon- Sluisje zijn ontstoken door middel va-n lantarens rondom zichtbaar. Ontstoken zijn de lichten van Fredenik en, Kruis- schans. Te Doel, Liefkenshoek en De Parel zijn lantarens geplaatst, toonende een wit vast licht, rond-öm zichtbaar. Deze lichten zijn voorloopig, hun zichtbaar heid is niet bepaald en zij zijn niet van schermen voorzien. Het licht van Pijp Tabak en van het bovenste baken van Austruweel zij-n weder ontstoken. Onze icoien en graanpositie. Het Bureau voor -Mededieelingen in zake de Voedselvoorziening meldt De vooruitzichten voor de .kolen- voorziening, die toch; al reeds zorgwek kend waren, z'j-n in de laatste dagen nog hachelijker geworden. In Duitschland -heerscht koleri- schaarschte, zoodat op aanvoer uit het niet bezette gebied -allerminst te reke nen 'valt. Ooik in -Engeland zijn geen groote voorraden 'beschikbaar, met het gevolg, dat de door Engeland voor levering tusschen 18 November-en 18 December toegezegde 60.000 ton kolen, die on misbaar zij» om de br-andsto-ffenvoor-, zien-i-ng in 'December geregeld te doen vertoopan, -in deze maand slechts voor een -klein deel zullen binnenkomen. Wat -ons eigen land betreft, heeft, gelijk 'bekend is, de -productie der Lim- burgsohe mijnen zeer geleden door het h-eer.schen dier Spaansohe griep en het vertrek van -eenige duizenden geïnter neerden .Belgen, met iname der vele houwers, die onder hen voorkwamen. Ook met -de grootste inspe-nning mag er dus ook niet op w-orden- gerekend, dat reeds bij den aanvang der maand januari de productie weder -op het- oude peii zai, zijn gebracht. Verder -interen op de aanwezige ko- lenvoorraden is niet mogelijk. Bij de thans gevolgde indeeling zullen aan het einde der maand -de voorraden bij de gasfabrieken, de spoorwegen en de el-ectrisc'he centrales gemiddeld voor nauwelijks drie weken meer voldoende genaam deze lofspraak op Edith haar was. -Hoe gaat hef met Thankmar vroeg mevrouw, die graag over alles ingelicht werd. Dat is een knappe jongen, ik vind dat hij veel fijner gezicht heeft dan zijn zuster. Met Paschen wil hij examen do-en hij kan uitstekend lee-ren. -Heeft hij je dan vetteld, wat hij worden wii Ja, hij -draagt groote .plannen met zich mee, hii wil dokter worden. Ah, klon-k het uit twee monden te gelijk en de gezichten van den heer en mevrouw Hildebrandt toonden stomme verbazing. Papa Hildebrandt bleef zeker een brok in de keel zitten. Toen hij dezen gelukkig naar beneden had gewerkt, sloeg hij met de vuist op tafel, dat de kopies rammelden. Dat zal je de drommel halen Is die jongen mal geworden riep hij boos. Papa zenuwachtig ging Mar tha's hand naar haar kopje papa, wees toch niet zoo opgewonden, men wordt er zoowaar nerveus van. Ach, wat, bromde de oude met een schuwen blik naar zijn dochter, wier zenuwaanvallen hij had leeren vreezen. Is het niet om uit je vel te springen, als men zulken onzin hoort. Studeeren wi! hij Waarvan zijn. De te Amsterdam en -Rotterdam opgeslagen voorraden, hieronder be grepen de militaine voorraden, die in November ter beschikking der Rij-ks- kofendistrabutic werden gesteld, zullen dan bLijkens geheel zijn weggeslonken. Zij hebben dienst gedaan om, bij de stagnatie in den aanvoer uit het buiten land, in November en December de brandstoffenvoorzien-ing gaande te ito ud en. De eenige mogelijkheid om onzen ko- lenvoornaad onmiddellijk -aan te vullen, bestaat iin aanvoer uit Amerika. Daarbij doet zich edhter de moeilijkheid voor dat wegens onvoldoende -bu-nkerkolen slechts een beperkte scheepsruimte be schikbaar 'kan worden gesteld. Willen wij dus uit Amerika kolen halen, dan moet dat geschieden met schepen, die anders bestemd zouden kunnen werden voor den aanvoer van graan, en wan neer deze niet tijdig kan plaats vinden, loopt het bestaande broodrantsoen ge vaar. Dit laatste behoeft echter niet te geschieden, wanneer de Nederlandsche landbouwers zoo spoedig mogelijk graan inleveren. Tot nu toe heeft die in levering te wenschen overgelaten, ten deele door het heerschen der Spaansche griep, ten deele door dén op zich zelf begrijpelijke» wensdh der boeren, tiet dorschen uit te stellen óm gedurende den winter arbeid te hebben voor hun personeel. Op dit oogenblik moet echter het zwaarst wegen wat -het zwaarst is. De hachelijke toestand vordert, dat thans onverwijld zooveel mogelijk inlandsch graan binnen komt. Al'.een wanneer dat geschiedt, za! het mogelijk zijn het be staande broodrantsoen te handhaven. Intusschen moet, wiat de brandstof- fenvoo-rziening 'betreft, rekening gehou den worden- met de mogelijkheid, dat wij gedurende de maand Januari uit sluitend zullen zij-n aangewezen op de bin-nenlandsche productie aan steenko len, bruinkolen en turf. Hierop geba seerd /heeft -de Rijkskolendistributie daarom voor die maand een nieuwe in- deelin-g opgemaakt. Wanneer volgens dit schema zal w-orden toegewezen, zullen van de in dustrie uitsluitend de meest noodzake lijke bedrijven van brandstoffen wor de» voortien, aan bedrijven, welke niet voor de voedselvoorziening werken ot die niet o-p andere wijze voor de ge meenschap van vitaal belang zijn, za! niet .kunnen worden toegewezen. De dienst op de spoorwegen zal zeer aanmerkelijk moeten worden ingekrom pen. Op het verbruik van gas en elec- tricit-eit, zal mog aanmerkelijk meer moeten worden -bezuinigd, in het bij zonder zuilen zich moeilijkheden voor doen bij de gasfabrieken, welke steeds in de eerste plaats op het verwerken van buite-nlandsdhe kolen zijn aangewe zen. In de behoefte aan bunkerkolen zal, gelijk -reeds werd -opgemerkt, bij verre na niet kunnen worden voorzien, zoodat slechts een bepaalde scheeps ruimte zal -kunnen ui-tvBnien. Ondanks de -ongunstige wending in de brandstoffen-positie wordt, evenwel ook nu nog aangenomen, dat de mini mum-rantsoenen voor groep A (huis brand) zullen kunnen worden verstrekt; de groepen -B, en D en de particuliere houders van centrale verwarming, zul len echter in nog meerdere mate hun verbruik moeten beperken. Mocht op de minimum-rantsoenen aanzienlijk kun nen worden bespaard, dan zal dit uiter aard aan de andere groepen van ver bruikers ten goede komen en aal hier door de dreigende werkloosheid wor den beperkt. In aanmerking genomen, dat de weersgesteldheid tot nu toe een zuinig -brandstoffenverbruik in de -hand Thankmar sprak van beurze», be spaard geld, les geven, enz., weet ik het precies Aha, dan zie ik het al, ging papa Hildebrandt verder. Jullie vrouwen hebt -ook zoo'n kortziciitigen blik. Die speculeeren -op mij. Hierop. Hij sloeg op zijn zak. Laat ze echter maar komen, ik geef geen roode cent. Opgewonden liep hij de kamer op en n-eer. Dat was hem nu toch al te kras en halfluid mompelde hij - Laat ze maar komen. Voor mijn part wordt hij schoenmaker, die Thank mar Thankmar zoo'n naam ook al! Precies zijn vader, die „knappe" boek handelaar ze krijgen geen cent Houdt u toch kalm, papa, het is. immers nog lang niet zoover, kalmeerde hem zijn vrouw! Ais je je ergert, smaakt hef middageten weer niet en Ik heb juist zoo'n lekkere reebout. Ze zullen echter komen, mama, geloof dat maar gerust. Het schijnt hun in hun bol geslagen, dat studeeren. Hij lachte luide. Studeeren, net of er niets anders is Als ze verstandig waren, dan zou men geen onmenseh zijn, maar voor zulke dwaasheden ben ik niet te spre ken. De kleine magére man was compleet komiek in zijn bewegingen. Hij stak een pijp op en de eerste trekken- sche nen reeds kalmeerend -op hem te wer- heeft gewerkt, mag er op worden aan gedrongen, dat ook op den huisbrand inderdaad bezuiniging zal plaats vin den Tegelijk mogen de landbouwers be denken dat zij door snelle inlevering van graan, er zeer toe kunnen- mede werken het sluiten van fabrieken en de daaruit voortvloeiende werkloosheid zooveel -mogelijk te voorkomen. De ex-keizer. Volgens de „Nationale Beige" heeft i de Hoilandsche kolonie te Parijs aan j de Tweede Kames in den Haag een j adres gericht, waarin zij den wensch i uitspreekt, dat het asyltecht, dat gtdu- j rende eeuwen aan zooveel waardige vluchtelingen wegens godsdienstige of politieke vergifjpen is verleend, niet iangef. zal worden toegestaan aan hen, op wie de verantwoordelijkheid rusi voor den. verschrlkkeiijken wereldoor log anders zouden de uitstekends vri en dschappelijkebetTekkingen tusschen Frankrijk en Nederland er door kunnen worden verstasrd Opheffing van de vltesch- en melkdtstributle Naar „de Tel." verneemt, ligt het in het voornemen van tie regeering, bin nenkort over te gaan tot opheffing van de vleesch- en melkdistributie. De tegenspraak van het Haagsche Correspondentiebureau op ons bericht, dat het slachtverbod zou worden opge heven, zou dus zóó moeten worden ge lezen, zegt „de Te!dat met beëin diging der vleeschdisrributie ook het slachtverbod automatisch buiten wer king treedt. Zeetnillciens 1919 met onbepaald (klein) verlof. De zeemiticiens van de eerste ploeg der lichting 1919, wien destijds vrij stelling werd verleend met bepaling, dat deza vrijstelling eerst op een later vast te stellen tijdstip zou ingaan, zullen met 18 December a.s. in genot van onbepaald (klein) verlof wordeu gesteld. Ook van deze eategórie zuilen de ziekenverplegers eerst eenige dagen later kunnen vertrekken. De „Tabanan" brengt een lading thee mee. Naar N.l.P.A.'s Haagsche correspon dent van bevoegde zijde verneemt, zal een van de destijds uitgezonden con- vooischepen, vermoedelijk de Tabanan, die blijkens een N.l.P.A.-telegram den 21en dezer uit Indië zal vertrekken, eenige duizenden kisten Java-thee me debrengen. Mr. Treub over den Eeonomischen toestand. Mr. M. W. F. Treub heeft Zaterdag avond voor de afdeeling Rotterdam van den Nationalen bond van Handels- eti Kantooi bedienden „Mercutius" gespre ken over den eeonomischen toestand der kantooi bedienden, de verhouding tussehen patroons en personeel en de beteekenis der vakbeweging. Spr. achtte het noodig, em door iemand, die niet als belanghebbende in dezen strijd staat, het goed recht van de vakbeweging naar 'voren te doen brengen. „Mercu tius" is een neutrale vakvereer.iging, blijft dus vrij van arts politieke invloe den en spr. vindt dat een voordeel, omdat een niet-politieke vakvereeniging geen hinder heeft van den leiband, waaraan de anderen loopen. Wie kalm radenkt over da vraag, of de vakver eeniging vtij moet blijven van politieke invloeden, zal dat bevestigend beant- ken. Hij ging weer zitten, poetste zijn bril met een tip van zij-n rood zijden zakdoek en greep weer naar de krant. Ik ben werkelijk nieuwsgierig wat er "in Rusland zal gebeuren, het gaat daar mooi toe. Mama, het is toch zeker goed ik heb de iBii-rkner's 'Dinsdag uitge-noo- digd te komen koffiedrinken. -Men moet zich toch revandieeren, begon Martha, die nog altijd niet met ontbijten -ge daan had en nu met welbehagen een zacht eitje nuttigde. Zeker, liet is mij goed ik heb er ook al eens aan gedacht. Ik heb nog iemand uitgenoodigd. Zoo Wie dan De Biirkner's hebben een kamer verhuurd en wel aan Luciaan Waldow u weet wel, den concertmeester, die u altijd door zijn spel zoo verrukt heeft. Die schijnt bij de familie Biirkncr zeer intiem te zijn, want hij kwam gister avond bij hen, waar ik kennis met hem heb gemaakt. Het is een heel net en gemoedelijk man en in den lo6p van het gesprek heb ik -hem verzocht, ook mee bij ons te komem Terwijl ze zoo sprak, bezag ze haar rosige, goed verzqrgde nagels. En heeft hij de uitnoodiging aan- Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1918 | | pagina 1