VRIJ O AG 13 DECEMBER. jfawjaarswenscfien Nieuwjaarsgroeten. PEtlHXETOM ilHÖ EN VEIEBEIÉ KAMEROVERZICHT. GEMEENTEBESTUUR iilnfvfcn la ni? NO. 293 VLISS'NGSCHE COURANT Evenals vorige jaren zal in het nummer der Vlissingsche Courant dat verschijnen zal en bij de Abonne's bezorgd wordt op Dinsdag 31 Decem ber 1918, de gelegenheid worden opengesteld tot het plaatsen van Deze advertentiën worden opge nomen tegen verminderd tarief en wel van 1 tot 4 regels f 0.50 iedere regel meer 15 cent. in de Naamlijst: Per naam en per regel 15 cent. Alles bij vooruitbetaling. Qpgaven worden ingewacht vóór of op 30 December a.s. REGEERINGSGOEDEREN. Burg. en Weth. van Vlissingen bren gen ter algemeene kennis, dat ingevolge hunne kennisgeving van 28 Februari 1917, behoorende bij de voor hunne ge meente geldende disrtibutieregelin.g van regeeringsgoederen dd, 12 en 19 Februari 1917 A o. 213, gedurende de week van 14 tot en met 20 December 1918 verkrijgbaar is op bon no. 115 4 K.G. KLEIAARD- APPELEN a 0.08 per K.G. op bon no. 116: 1 pond GROENE ERWTEN a 0.22 per K.G. op bon no. 117: y2 ons GORT a ƒ0.26 per K.G. op bon no. 118 1 ons NAGELKAAS a 0.65 per K.G. op bon no. 119 1 ons KAAS (diver se soorten) op bon no. 120 1 ons JAM a 0.11 per ons op bon no. 121: 1 stuk CHOCOLADE a 0.12i/2 per stuk op bon no. 122 /2 pond SUIKER (diverse soorten) op Kindersuikerkaart no. 9 \'2 pond SUIKER (diverse soorten) op bon no. 123: 1 pond GECONDEN SEERDE TAPTEMELK MET SUIKER a 0.30 per pond per flesch van 1 pond 0.33 op Kindermeelbon no. 6 ',4 pond KINDERMEEL a 0.21 per >/2 pond. Vlissingen, 13 December 1918. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, J. P. v. ROSSUM Jr. NAAIGAREN. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend, dat de verbodsbepa lingen omtrent 'het in voorraad houden van naaigaren, en de bepalingen om trent het aanduiden der maximumprij zen niet ingaan op 1 januari 1919, doch op 1 April 1919. Vlissingen, 13 December 1918. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. REINIGINGSMIDDELEN. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend, dat de gestelde ver bodsbepalingen op den verkoop, de af levering en het vervoer van reinigimgs- wasch- en schuurmidelen, geen zeep of vetzuren bevattende, zijn ingetrokken. Vlissingen, 13 December 1918. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. ROMAN VAN Fr. Iv BC Ti U BI- VEEVOEDER. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend, dat de in December 1918 toegewezen veevoederartikelen tegen de navolgende prijzen zullen worden afgeleverd Krachtvoeder I en III 35.II f 29.Haver en, Gerst 23.re- geeringsvoermeel 22.voeder II Z 18.Erwtenpiksel A 29. Voor verdere bijzonderheden wordt verwezen naar Staatscourant no. 289. Vlissingen, 13 December 1918. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag: Met zij.n motie tot verhooging van de ouderdomsrente heeft de heer de Muralt al dit succesje dat de regeering bij monde van minister Ruijs heeft ver klaard niet onsympathiek te staan tegenover het denkbeeld. Zij vroeg echter uitstel van behandeling tot Ja nuari, wanneer de kwestie van de Ra- denwet aan d,e orde zal komen. Tegelijk daarmede kan de motie dan behandeld worden. Zelfs is de iregeerutg bereid dan eventueele. terugwerkende kracht tot 1 Januari 1919 voor te stellen. Natuurlijk heeft het financieele plan der regeering veel verzet gewekt. De heer Ter Laan had. al dadelijk een paar moties, nl. één om een nieuwe verbe tering van de ambtenaren-salarissen te verkrijgen, zoodat over 1919 ieder een toeslag van 300 gid. zal krijgen, en voorts één om een uitspraak te vragen dat de crisissChulde,n in hoofdzaak door een iheffing-in-eans zullen worden afge daan. Beide moties zullen echter loiter be handeld worden. Naïef, onvoorzichtig, opnervlakkjg, bijna kinderlijk noemde de heer Treub de rede van den minister van financiën. Alle industrieën zullen gedrukt worden door de indirecte belastingen en dat terwijl die bedrijven alle moeite zuilen hebben om de concurrentie met het buitenland vol te houden,. De z.g. fis cale tariefherziening zal z.i. ook op een verhooging van het tarief uitloopen. De minister vergat heeiemaa) dat Neder land aan alle zijden gehandicapt zal zijn door het feit dat de geassocieerden over alie grondstoffen beschikken. Voor het staatspensioen gaf de heer Lely een overgangsbepaling in over weging. Zes jaar lang «hebben, de arbei- wers die zeventig jaar waren, een gra tis pensioen gehad, tengevolge van, het bekende art. 369. Thans zal vooir de zelfstandig wer kenden ook gelegenheid gegeven wor^ den om zich te verzekeren. Is het nu niet billijk, vroeg hij, dat deze ook eerst zes jaar zulten deelen in het gratis pen sioen. Ln die zes jaar heeft men.de ge legenheid om ervaring op te doen, in afwachting van een, definitieve beslis sing. De Limburgsche kwestie is nog ter sprake gekomen. De heer Nolens heeft een vlammend protest laten hooren te gen dit landverraad van eenige stokers en ophitsers. Raak niet aan liet grond gebied van, Nederland, riep hij uit, en de Kamer applaudisseerde hartelijk. Meer dan 99 van Limburg wenscht vurig bij Nederland te blijven, een ver klaring die zelfs werd herhaald door den heer Ter Laan, die zeide jaren iang in Limburg gewoond te hebben. Intus- schen is men niet tevreden met de ver klaring van den heer van Groenendaei, vooral, niet na de laatste persberichten, 10) Meneer Waidow ,komt zoo laat nog wel 'bij, u vroeg Martha, zich on verschillig houdend, hoewel haar het hart luider klopte bij de gedachte, den heimelijk door haar beminden man te zulten spreken. Zij luisterde naar zijn stem 'hij sprak in de gang met Thankmar, die hem opengedaan had. Hij scheen echter weer te willen heen gaan, toen Ihij hooirde, dat er bezoek was. Juffrouw Bürkner stónd daarom snel op, opende de deur en riep Komt u toch binnen, meneer Wai dow. Ik stoor immers naar ik 'hoor, tiebt u bezoek... Mijn nicht maar, anders niemand. Ik wil u niet verdrijven, riep Mar tha iLucia'an toe, toen deze op den drempel stond.Zie rk er dan zoo schrik aanjagend uit Hij trad de kamer binnen. Als u dat denkt, juffrouw, iben ik wel verplicht, u van het tegendeel te overtuigen. Juffrouw Bürkner wilde ,h,en aar elkaar voorstellen, maar Martha zeide: Dat is «niet noodig, tante, ik heb meneer Waidow gisteren door Edith ai ieeren kennen ik weet echter niet, of hij zich dat nog herinnert. Maar juffrouw, u miskent me, pro-tesfeerde hij. Hij reikte voorts Edith de hand. Goedenavond, juffrouw Edith Wat ziet het er gezellig uit bij u van avond. Wilt u een kopje thee met ons meedrinken, meneer Waidow? vroeg juffrouw Bürkner. Mii.n dochter heeft nog juist versche gezet. Als Ihet niet te onbescheiden is. Bij de koude echter, zal het me zeker goed smaken. -Edith 'bediende haar geliefde. Opeens had Martha nu allen tijd zij betrok Luciaan in ,h,et gesprek, zoo dat hij zijn voornemen, direct weer weg te gaan, wel moest laten varen. Zij coquetteerde tamelijk vrij met hem en wierp hem de meest 'belovende blikken toe. Hij merkte haar bedoeling wel en werd er niet wrevelig over het amu seerde hem integendeel. En dan, het streelde zijn ijdelheid, die hij zoo rijke lijk bezat. Edith werd al bieeker en stiller. Om haar klein, rozerood mondje trilde het. Wiald'ow zag h-et wel en in stilte ver geleek 'hij beide nichten. Waarom die compromitteerend zijn voor dien af gevaardigde. Minister 'Ruijs heeft verschillende vragen categorisch beantwoord. Er zijn, zoo verklaar ,e hij inleidend, nota's ingekomen ter zake van den doortocht in Limburg. Ze zullen met de antwoor den der regeering later worden gepu bliceerd. Geruchten over een crisis aan buitenlandsche zaken missen allen za- keli^en grond. De regeering blijft de medewerking van den lieer Van Karne- beek op hoogen priis stellen. De instructie van den opperbevel hebber zal thans gepubliceerd worden. De 'huiszoeking bij den heer va-n Groenendaei is geschied op grond van de wet op den staat Van beleg en was om zekerheid te verkrijgen omtrent de onthullingen van den lieer van Groe nendaei, Er zij.n geen 'bewijzen gevon den een paar papieren zijn in beslag genomen. Het onderzoek duurt voort. Ten aanzien van de burgemeesters benoeming stond de minister heel sterk. De 'heer Janssonius, die onlangs is be noemd tot burgemeester van Leeuwar- deradeel, heeft verklaard n,iet met de socialistische partii te kunnen meegaan als zij den wettigen, weg verliet. De re de van den heer Troelstra was onbe grijpelijk voor 'hem. In 1914 heeft de heer Ter Laan, de Zaandamsche burgemeester, ook ver klaard dat hij zich zou achten de ver tegenwoordiger der regeering. De minister acht zich niet verant woord als ze niet weet 'hoe sollicitanten tegenover dergelijke munten, staan. Hij wenscht geen inquisitoriaal onderzoek maar eischt nauwkeurige verklaringen veór hij iemand benoemt tot burge meester. Over Limburg en de hyena-agitatie in België heeft de minister niet gespro ken. Hij zeide alleen de woorden van den heer Nolens met genoegen gehoord te 'hebben. Ten slotte deed de minister een eigenaardige vraag aan de Kamer. Ter bespoediging en vergemakkelijking van de taak der ministers vroeg hij toela ting van ambtenaren als zwijgende ad viseurs van de regearing. Thans zijn die ook wel aanwezig, maar zij zitten boog in de iucht in een loge. De minis ter wil ze bij de hand hebben. De Ka mer zal wel geen bezwaar hebben, aangezien zij in ha,.: nieuwe gebouw zelfs plaatsen voor die zwijgende ad viseurs heeft gereserveerd. Minister de Vries beriep zich voor zijn verdediging op Duitschland, waar zelfs een suiker-belasting zal worden ingevoerd. Hij meende dat er niet ver schil bestaat tusschen de directe en de indirecte belastingen. Het is een kwes tie van techniek, vond hij, een, vraag van wat je ziet en wat je niet ziet. In directe belastingen, zie je directmaar directe belastingen zie je niet, omdat zij indirect de prijzen doen stijgen. H. M de Koningin. Daar H. M dr Koningin zich zoa zeer in bes'ag genomen ziet door haar regeeringsplichten en zich ten volle wenscht te wijden aan het opbouwen der toekomst van ons land, heeft Hare Majesteit het voornemen de eenvoudige levenswijze, gedurende de oorlogsjaren gevolgd, voert te zetten. Nederland en België. Hoe denkt men in de Belgische re- geerings- en parlementaire kringen over de agitatie tegen, Nederland inzake de kwestie der Schelde en die van Ne derland, sch Limburg stroomde het bloed naar zijn hart, als hij zijn uitverkorene daar in haar blon de bevalligheid zag zitten en in haar eenvoud, die dubbel afstak bij de ele gante Martha. Wat was echter die gouden achter grond vergeleken bij Edith's schoon heid Martha zonk er bij in 't niet, hoewel ze toch ook niet leeiijk was. Ze bad een goed gebouwd, ietwat naar volheid neigende gestalte en fraai don kerblond, zeer zorgvuldig gefriseerd haar. Het gezicht was grof gesneden, met breede jukbeenderen en een groo- ten anond. De tanden waren tamelijk groot en juist de grootste bleken met goud geplombeerd, wanneer ze sprak of lachte. lik verheug me al op de concerten van Woensdag, meneer Waidow. Wanneer bepinnen die weer? vroeg Martha. De eerste week in. October, dus binnen enkele dagen. En u zult natuurlijk weer als so list schitteren. Ik denk 'h,et wel. Als een kind klapte Martha in de handen. O, wat ben ik d'aar blij om. Ik 'heb u altijd bewonderd muziek is toch iets heerlijks. U is zeker zeer muzikaal, juf frouw Niet zoo, als ik 'het we] graag wou zijn. Het antwoord op deze netelige vraag Is de Brusseische correspondent van „de Telegraaf' gaan zoeken in het Pa leis der Natie. Hij deelt dan verder het volgende mede ik heb gisterenmorgen een uurtje gegrasduind in de wandel gangen van 'het parlement en ai mag ik dan juist geen wereldschokkende ver klaringen opgevangen 'hebben, toch ge loof ik niet, dat ik platzak thuisgeko men ben. Ik kof het dat de rechterzijde van Kamer en Senaat ieder op hetzelfde uur een vergadering hadden, zoodat ik de gelegenheid kreeg om bij tal van katholieke en .liberale afgevaardigden mijn licht op te steken. Mijn algemeene indruk is, dat de Belgische regeering nog hoegenaamd geen vast program heelt voor baar eischen en haar wenschen, zoomin wat betreft de vraagstukken die Nederland aangaan als de honderden andere, dié de vredesconferentie zal op te lossen hebben en niets ook is natuurlijker. De Belgische politiek toöh vormt slechts een schakeltje in de ontzaglijke keten van problemen, waaruit een heel 'nieu we wereldorde moet geboren worden. De Schelde-kwestie. De .^Haagsche Courant" protesteert, zooals trouwens de geheele pers, tegen de annexionistische stemmen, welke uit België worden vernomen. Wat de Schelde-kwestie betreft, zegt het Haagsche blad, dat het onredelijk zou zijn, te ontkennen, dat de totaal veranderde staat van zaken in Europa een wijziging van de Schelde-regeling zooals die sedert 1839 krachtens den wil der groote mogendheden bestaat, wenscheiijk kan maken. Hetgeen goed was bij den ouden toestand, behoeft nog geenszins goed te zijn in het nieu we tijdperk der geschiedenis, dat nu aanbreekt. De Scheldemond door stroomt Nederiandsch gebied, maar hij is de toegang uit zee tot België's voor naamste haven, één zijner grootste ste den, één zijner belangrijkste strategi sche steunpunten. Den eisch van méér zeggenschap van België over den Scheldemond, die vooir dit land van veel grooter belang is dan voor Neder land, behoeft men niet zonder meer af te wijzen wij zijn overtuigd, dat onze regeering dit ook niet zou doen, maar zeer wel bereid zou zijn om te onder handelen over een nieuwe, billijke rege ling, met inachtneming van de belangen van beide landen. Deze zaak zou echter wel eenigszins anders komen te staan, als van Belgi sche zijde de eisch van afstand van Nederiandsch grondgebied aan de nieu we regeling werd verbonden. Geogra fisch en economisch behoort Zeeuwscn- Vlaanderen stellig eer tot het overige (Belgische) Vlaanderen, waarmee het ook oorspronkelijk één geheel vormde, dan tot Nederland historisch echter zijn er wij oude banden tusschen dit noordelijke deel van Vlaanderen, (het oude Staatsvlaanderen) en ons land. al moet worden erkend, dat na de afschei ding van Noord- en Zuid-Nederland 1 et Zuiden zich heeft verzet tegen den af stand van den linker-Scheldeoever aan het 'Noorden en zich slechts noodge drongen heeft neergelegd 'bij deze re geling door de groote mogendheden. De ex keizer in ons land. De gezanten der geallieerden hebben nota's gezonden over het verblijf van den ex-keizer in ons land. Die nota's zijn, naar de „Tel meldt, niet gelijkluidend. Ze zullen later wor den gepubliceerd met het antwoord van de regeering Ah, dat ligt dus in de familie Juffrouw Edith speelt ook prachtig pi ano. Wat gepikeerd zag Martha bij deze woorden voo,r zich. Ze kon niet best verdragen, dat anderen werden gepre zen, en vooral Edith nu niet. Zeker, antwoordde ze, maar Edith doet er zoo weinig aan. Als ük maar meer tijd had zei de Edith ikahn. Wat hebt u daar een bijzonder mooie broche I Ik kan er niet genoeg naar kijken, zeide Luciaan tot Martha. Werkelijk Vindt u Martha deed de broche af en gaf ze hem ter bezichtiging. Heel aardig en bijzonder duur ik heb ze uit Ostende meege bracht. Ik vind de broche ook bijzonder mooi, Marhta. Zelden heb ik zoo iets origineels gezien, meende Edith. Als je ze mooi vindt, mag je ze wel hebben. Hier, neem ze maar. Martha, je schertst Neen, 't is in ernst gemeend. Ik ben blij, dat ik je eens een klein plei- ziertje «kan doen. Neem ze maar. Ik dank je hartelijk, Martha de broche is echter veel te kostbaar voor mij. Om alles ter wereld zou het Edith berouwd 'hebben, het sieraad te hebben aangenomen, toen ze bemerkte, dat Martha's grootmoedigheid haar oor sprang vond in Luciaan's tegenwoor- Minlster Van Karnebeek. De minister van binnenlandsche zaken heeft gisteren in de Tweede Kamer ver klaard, dat het gerucht omtrent een aftreden van minister Van Karnebeek, allen grond mist. Integendeel stelt de Regeering er prijs op den heer Van Karnebeek in het Kabinet te behouden. Vermindering broodrantsoen. Naar „de Maasbode" verneemt, wordt door de regeering ernstig overwegen om het broodrantsoen te verminderen. De reden hiervan is, dat het groote moeilijkheden baart, om de schepen, welke het broodgraan uit Amerika moeten halen, van bunkerkelen te veorzien. De vermindering van het broodrant soen zou dan slechts van T1JDELIJKEN aard zijn, totdat door het besehikbaar zijn van voldoende bunkerkolen de aanvoer van grondstoffen voor de broodbereiding is verzekerd. Verhooging van accijns op gedistilleerd. Naar „de Tel." verneemt, is de mi nister van financiën voornemens de be lasting op gedistilleerd te verhoogen van f90 op f100 per H,L., zoeals hij bereids in de memorie van antwoord op het Voorloopig Verslag van Hoofd stuk 1 heeft aangekondigd. Goedkoope sigaren en sigaretten Het bestuur van den Nederlandsehen Bond van sigarenwinkeiiers-vereenigin- gen te Amsterdam, kennis genomen hebbende van de herhaalde aanbiedin gen van sigaren in de bladen tegen ver minderde,! prijs, wenscht het rookend publiek de uiterste voorzichtigheid aan te raden bij het ingaan oir dergelijke fanbiedbigen die geen gezonden on dergrond kunnen hébben. Van billijker prijzen van de sigaren kan, helaas, in den eersten tijd geen spralke zijn, daar de in Nederland momenteel aanwezige voorraden alle vervaardigd zijn van de dure regeeringstabakken en tegen, d m •huidigen hoogen loonstandaard. Wèl ikan verwanring worden gesticht door de omstandigheid, dat op 'het oogen- blik meerdere partijen minderwaardig goed op de markt worden geworpen, gedeeltelijk afkomstig van den ketting- hamdel, gedeeltelijk vervaardigd met de vooropgezette bedoeling, het z.g. goed koop aan den man te brengen. Nu, het is er dan ook naar Met sigaren heb ben deze artikelen slechts vrijwel den naam gemeen en het uiterlijk, daar de inhoud bestaat uit stelen, zand en sur rogaat, meerendeels ,hop. Bij het aan steken is dit terstond te constateeren aan de verfoeilijke lucht. Snijdt men de punt er af, dan loopt de inhoud er als zand uit. De vaikmensdhen noemen, deze sigaren dan ook peperbussen. Het behoeft bovendien wel overweging, dat ,het gebruik van 'hop niet zonder ge vaar is bij het rooiken, daar 'het sterke urine-afscheiding bevordert. Nierlijders mogen deze sigaren derhalve in het geheel niet gebruiken. Met de sigaretten is het al niet veel beter. Wat men nu- goedkoop aanbiedt, is veelal verlegen, zuur geworden goed, dat jarenlang in handen van den ket- tinghandel is achtergehouden en nu, nu de door hen gezegende oorlog bijna achter den rug is, aan den man wordt gebracht. Toestemmende, dat de rook- benoodtodheden thans duur zijn en dit betreurende, wenscht men toch het pu bliek er o,p te wijzen, dat het zaak is, zijne sigaren en sigaretten te betrekken van vertrouwde en bekende sigaren- digheid. O, zij kende haar nicht zoo goed later had ze er spijt van ge had. Martha wierp een blik op de klok. Wat Bijna elf uur O, dan moet ik voortmaken. Ik dacht oom nog goe den dag te kunnen zeggen, maar nu wordt het me toch te laat ik kan niet langer waöhten. Alsof je er een seconde aan ge dacht had, op onzen besten vader te wachten Deze woorden lagen Edith op de lippen, maar ze slikte ze in. Martha stond op. Nu, nu, tante, houdt me als 't u belieft niet langer op het is al onver antwoordelijk van me, zoolang geble ven te zijn. En nu moet ik Thankmar nog lastig vallen, om me naar de tram te brengen. Edith, wil jij zoo goed zijn, m'n 'hoed en mantel even te geven Deze haalde beide. Met veel omslachtigheid zette Mar tha den grooten hoed op het kunstig gefriseerde haar en 'liet zich door Thankmar den kostbaren, met zijde ge- voerden, lichten mantel omhangen. Wanneer ikomen jullie ons eens bezoeken vroeg ze. Laat me niet zoo lang op u wachten. Hoe denkt u over aanstaanden Dinsdag? Past het u dan of hebt u iets .anders Dat niet, maar (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1918 | | pagina 1