Heidom eo Mé. IBöo «JoorgUswé ZATERDAG 30 NOVEMBER. Sij ton tant Ëtart m Bijvoegsel. De hand aan den ploeg peumueTON lïNNENtANl* Wo. 282 VLISS1NGSCHE COURANT ADVERTENTIE-PRIJS Van 14 regels ƒ0.70 voor iedere regel meer 17>/2 cent plaatsing 3|2 X bij abonnement speciale prijs. Recla mes 35 cent per regel. Dienstaanbie dingen en dienstaanvragen 10 cent per regel, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels 1.15, iedere regel meer 17'/2 cent. ABONNEMENTS-PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Walcheren 1.70 per drie maanden. Franco door het geheele rijk: ƒ2. Week-abonnementen 13 cent. Afzon derlijke nummers 3 cent. Hoe weerspiegelt zich de diepe ernst dezer tijden in den nationaten Biddag, welke deze week alom in, den lande werd gehouden 1 Een biddag, ,die onge twijfeld in de allereerste plaats een dankzegging As geworden, een ure waarin ons gemoed al zijn ontroerende gewaarwordingen, al zijn gedragen zorg gedurende deze oorlogsjaren Iheeft herdacht en dankbaar het einde van zuJlk een kom,niervollen tijd beeft uit gesproken. Deze dag is er een van on gekende nationale wijding geweest, een, dag waarin igeloovigen en zij die niet tot de geloovigen willen gerekend worden, (kortom alles een wijle h,et beeld van dezen wereldoorlog aan hun geest hebben dioen voorbijgaan en tot zichzelf hebben gezegd bet einde is nabij Nabij is gelukkig het einde eener periode van menschelijk lijden als nim mer is aanschouwd nabij is ihet einde ook van een tijdperk voor ons land, waarin elke dag, ja sdlnier eik uur zijn meest onverwachte, zijn soms onover komelijk schijnende bezongdiheid voor de naaste toekomst medebracht nabij is Ihet einde van eindeloos (knagend verdriet en an'gst van vrees en kom mer, van weedom en medelijden, is dat ■liilea 'geen dankbare, geen gewijde, geen stille bede, opstijgend uit het lang geprangde hart, waard En daarom zal deze dag, die 'ee,n dag van innige erkentelijkheid is geweest om ,het vele, waarvoor wij in deze rampspoedsjaren bewaard gebleven zijn, iin ons aller ge moed een onvergetelijke blijven. Met dezen dag echter lis niet alle zorg ons van het ih-airt genomen. Geenszins, helaas. Want zooiwei de tijd, waarin wij thans verkennen, als de tijd, die komen de .is, baart eik weldenkende .hoogelij- ke zorg. Immers, wij bevinden ons nog geheel en al temidden van de rookende puiin'hooipen eener verwoeste wereld ziet, ginds stijigt ,notg grauwe walm ten hemel, tot teeken dat de wereldbrand wel is iwaar getoluscht, maar de smeu lende lasch mog niet geheel en al ge doofd is hoort, daar gromt nog een dof en dreigend getuid, komend van verre, maar .wellicht .naderend iritet ras- sche schreden Het zijn de nauwelijks meer 'gesmoorde kreten van mlllioenen, die om vergelding roepen voor al het nameloos leed over hen en de hunnen gebracht het is de onheilspellende stem van (hen, die eens en voorgoed met de oude wereMmachthebbers wil len afrekenen en meenen, dat geen 117). Doodsbleek en met van woede vlam mende aowen stond Borg tegenover den jongen man, terwiil mevrouw Blöte als verpletterd haar blik over de regels liet zweven, die de aandacht bevestigden. „Wist iik imiet, ,hoe gloeiend de haat is, waarmede ge mij vervolgt, dan zou ik gelooven, dat gij «it een gekkenhuis waart gevlucht", antwoordde hij, naar adem hijgend. „Mevrouw Blöte kent mij te inauwkeuir' - dan dot zij aan deze aanklacht geloof ikan schenkenen ik vraag u waardoor wiilt gij ze bewij zen? Ik heb er geen vermoeden van, wie den brief geschreven kan hebben maar ik -meen ite mogen beweren, dat hij verwalscht «s in het tegenoverge steld geval kan d,e schrijver slechts een vuige lasteraar zijai." ,^De schrijver is mijnheer Von Bre men", zeide Bella, hem vast en kalm aanziende .gelooft dien van laster te kunnen betichten Uit zijn brief blijkt duidelijk, dat gij tegenover hem uw schuld- beleden en stilzwijgendheid vam hem re&ischt hebt. Hij heeft u geen belofte gedaan, en had hij het gedaan, nieuwe wereldorde blijvend gevestigd kan worden, dan imet uitroeiing van stam en wortel. De overijlden I Alsof ook mog dan een oogst zou verwacht kunnen wonden alsof ooit bloesem tot ooft kon gedijen in een verwoesten, met wortel en tak uitgeroeiden boomgaard 1 Wie vermag te voorspellen, waarheen het ongelukkig Duitschland wordt ge voerd Dat alles tempert de vreuigde over den komenden vrede An ons gemoed, maar geeft tegelijkertijd ons reden om onze volle aandacht aan (hetgeen om ons (heen geschiedt, te schenken. Het ma-g onze feestelijke stemming ver gallen, maar geeft ons niettemin nieu we kracht kracht tot arbeiden, tot aanpakken, tot volvoeren eener zware taak. De taak om, met behoud van het goede, maar het betere te trachten. Die taak zij er eene, ons allen opgelegd, in welke maatschappelijke positie of rang wij ook geplaatst mogen zijn. Onze vorstin, zij gaf opnieuw deze week het voorbeeld, door onze aandacht er op te vestigen, dat „niets haar grooter voldoening en blijdschap kan schenken dan getuige te zijn van en mede te wer ken aan al hetgeen de spoedige herle ving der An de oorlogsjaren zoo zwaar beproefde volkskracht lean bevorde ren." Voorwaar, opnieuw klinkt tot ons allen een Ikoroiniklijk woord, een woord van ide afstammelinge eener dynastie, waaromheen Nederland, wanneer het in moeilijke tijden werd gebracht, zich immer schaarde en immer ook zijn kracht en behoud uit putten mocht I Zoo. (ging het .in vroegere tijden, zoo zal het ook nu gaan, naar wij hopen mo gen. Daar is thans voor ons allen werk te over, zoo wij willen mede arbeiden aan Ihet herstel der wereldorde, aan de (herleving van ons, in de mensohiheid geschokt vertrouwen, aan den weder opbouw van onze, ja voorwaar zwaar beproefde volkskracht De tijidi idle komen, gaat, zal een tijd zijn waarin sociale .hervormingen op breede schaal en in ruimen zin opgevat tot stand inoeten komen. een tijd waarin op het gebied van ons intcllec- tueele leven nieu.we gezichtspunten zui len .geopend worden, op staatkundig gebied nieuwe banen zullen worden be treden, op economisch terrein nieuwe bronnen voor de volkswelvaart moeten worden aangeboord in kortom elk deel van het maatschappelijk, nationaal leven, nieuw bloed moet komen, dat in stuwkracht het oude overtreft en van het in vele opzichten zieke maatschap pelijk lichaam, een bloeiend1 en gezond gelheel imoet maken. Voor overijling, ihet dient nadrukke lijk gezegd., imoeit echter ten strengste worden gewaakt. De droevige voor beelden, dat een gansche samenleving aan een veel te ver en te snel grijpen de macht van onervarenen ikan te gron de iga'an, liggen, zoo wij de oo.gen naar Oost-Europa wenden, voor het grijpen. Moge West-Europa voor zulke rampen gespaand blijven, en imoge vooral bin nen onze landspalen niet ihet zaad wor tel schieten der denkbeelden van hen, die eensklaps, als bij tooverslag het alles willen veranderd- hebben, en die meenen dat de wereld nog geen rouw genoeg geleden, nog geen tranen ge noeg geschreid .heeft. Als alle zaken, willen zij beklijven, kan de nieuwe we- dan ware zij voor hem niet verbindend cv/eest. En wanneer gij bewijzen vor dert, dam zal ik u er onmiddellijk mede dJienen langs -dien weg kan en zal u de verdediging niet gelukken." iHij had ijlings aan het schelkoord getrokken mevrouw Blöte zag ont steld van den brief op. „Wat doet rrij vroeg zij. „Ik wit de getuigenis van den koet sier..." „Waartoe Mijnheer, deze brief be vat een zware aanklacht tegen u wan neer uw geweten u niet daarvan vrij pleit, dan raad ik u, onverwijld mijn huis te verlaten..." „Twijfelt gij ook aan mij, .Vlarie viel Borg haar vertwijfelend in d-e re de. „Wie is die man, die het waagt, mij aan te tasten? Een man, diie .wegens diefstal onder verzwarende omstandig heden is gevanren genomen." „Niet hij klaagt u aan, doch mijnheer Von Bremen antwoordde mevrouw blöte. „I® de echtheid van dezen brief be wezen zeide Borg. „Waarom zou mijnheer Von Bremen tot heden daar mede gewacht hebben „Omdat hij niet eer handelend tegen u mocht optreden, voor -hij een anderen, met iu be vrienden schurk ontmaskerd had. Gij zult dat zelf weten want gij hebt hem immers de bewijzen gele verd, welke (hij tot bereiking van dit reldorde slechts langs geleidelijke ba nen ontstaan. Geleidelijke, .maar daar om nog niet traag-ibegane wegen be hoeven dit te zijn imd-ts wij allen ons aan de taak wijden, mits elk onzer naar de mate zijner krachten en in verhou ding tot de omstandigheden waaron der wij (hetzij in een ihooger, hetzij in een bescheiden openbaren rang, ge plaatst zijn daartoe .medewerke mits dus niemand onzer zich aan de groote zedelijke en .maatsoha.ppetij.ke verplich ting onttrekke, mede de ihand aan den ploeg te slaan. Door het Kanaal. Officieel. Het ministerie van bui- tenlandische zaken deelt mede Van onzen gezant te Londen is be- j richt ontvangen dat de scheepvaart j door het Kanaal vrij is, onder voor- waarde, dat de aanwijzingen gevolgd i worden die op dit punt door het Brit- l sche consulaat te Rotterdam worden i verstrekt. Hulde aan de Koningin. Het comité uit de katholieke en chris telijke organisaties tot huldiging van H. M. de Koningin en de regeering is samengesteld uit den heer J. van Rij— ze-wijk, voorzitter; mevrouw Bh. Warn- dorlfVan Dijok, en de heeren prof. mr. P. A. Diepenhorst, J. B. van Dijk, K. Kruithof, Na-hiuijsen, A. van Rijen, G. J. G. Struycken, W. Swagennan, J. Th. Venheggen en P. van V.liiet, leden. De groote hiulditgimgsvergadering, waarop H. M. de Koningin, H. M. de Koningin-Moeder, Z. K. H. Prins Hen drik, en H. K. H. Prinses Juliana en alle ministers aanwezig zullen zijn, zal plaats hebben op Maandag 2 December des namiddags te 2/2 uur, in het Ge bouw voor Kunsten en Wetenschappen te 's-Gravenhage. Ais woordvoerders der organisaties zullen optreden prof. mr. P. A. Diepen horst en Dater fr. Bo.rromaeus de Gree- ve O. F. M („De Tijd") ring hadd-en gehecht aan de vergun ning, omdat de Nederlandsehe regee ring snel moest handelen en hiun van de feiten en de redenen, die daartoe 'hebben geleid, eerst mededeel-ing had kunnen doen nadat het besluit geno men was. Een interview met minister van Karnebeek. De Parijsche correspondent van het „Hbldi" seint dd. kil November De Matin" bevat een onderhoud met mi nister Van Karnebeek, waarin deze op komt tegen de onvriendschappelijke geruchten, betreffende Nederland, wel ke den laatsten tijd opnieuw in de Pa- .riische pers ziin opgedoken. Hetgeen het Fransche publiek het onaangenaamst had getroffen was de door de bladen gegeven verzekering, dat Nederland hef protest der Duit- schers bij de geallieerden tegen de har de wapenstilstandsvoorwaarden zou (hebben gesteund. Minister Van Karnebeek zegt buiten gewoon verbaasd te zijn over dit ge rucht en verklaart nadrukkelijk, dat het bericht van allen "rond is ontbloot. De minister zet vervolgens de rede nen uiteen, die de Nederlandsehe regee ring er toe hebben geleid, aan de Duiit- sohe troepen, den doortocht over Ne- derlandsch gebied toe te staan en zegt, dat het in het belang der Belgen was, dat deze groote massa's vergunning kregen om, na te zijn ontwapend, door Limburg te trekken indien zij nt. naar België waren teruggezonden, zouden deze opgewonden en ordelooze troepen stellig ongeregeldheden veroorzaakt en geplunderd hebben. Het is waar, dat de vertegenwoordi gers der geallieerden niet hun goedJkeu- doel noodig had. Ik vraag u nog maals..." „Maak het u niet moeilijk, .mama", viel Bella haar in de rede, die onder- tusschen den bediende een bevel had gegeven ,jop een vrijwillige bekente nis mogen wij niet honen wij moeten hem overtuigend en verpletterend bewijzen geven. Onze koetsier kent im mers het vertedien van dien heer..." „Is de getuigenis van zulk een man vcot u beslissend, dan geef ik er de voorkeur aan, deze .plaats te verlaten I" zeide Borg. „Maar neem u voor mij in aiaht, jongmensch, ik zal u niet meer sparen." Hij spoedde zich naar de deiur op hetzelfde oogentalik w.erd zij geopend en F.ranz Schmalfuss stond tegenover hem. „Ha.lt riep Rudolf. „Wanneer gij gelooft, de aanklacht het hoofd te kun nen bieden, luister dan naar het ant woord, dat deze man op mijn vraag neven zal. Schmaffuiss, zeg de waar heid was deze heer vroeger kamer dienaar Heeüt hij zijn dienst bij graaf K. heimelijk verlaten en zich aan dief stal schuldig gemaald Bn ihebt gij dezen brief reschrevem De koetsier was aanvankelijk ont steld teruggetreden, maar bemerkte weldra, dat de voormalige kameraad het spel verloren had, en achtte het in zijn eigen belang raadzaam, zich aan De ex-keizer iu ons land. De Londensche correspondent van de „Manchester Guardian" verneemt, dat procureur-generaal Smith er zeer krachtig bij het kabinet op aandringt J om van Nederland uitlevering van den gewezen keizer te vragen. Men ver wacht, dot de premier .heden in een rede te Newcastle een verklaring ten aanzien van dit onderwerp zal doen De „Daily Telegraph" meent te we ten, dat de Lord kanselier en de rechts geleerde ambtenaren, die het Briische kabinet belast heeft met het onderzoek van de posiiie van den gewezen Kei- i zer, var. meening zijn, dat zijn uitleve- ring doorgezet kan worden. De gealli eerden zullen uitmaken, of zij gezamen lijk dan wel elk voor zich de uitleve ring aan Holland zullen vragen. De Franschen zijn voorstanders van de uit levering. De „Daily Mail" zegt, dat volgens berichten, die te Londen van een hoog geplaatst neutraal ontvangen zijn, de Keizer van plan is, raar Duitschland terug te keeren, om zijn troon op te eischen. Hij heeft nog een grooten in vloedrijken aanhang in Duitschland De revolutie wordt door hooggeplaatste officieren bestuurd, om haar tenslotte tot mislukking te brengen en den Kei zer in triomf naar Berlijn terug te bren gen. Enkele van die officieren zijn in de straten van Berlijn herkend, waar zij politiek droegen. Velen waren als werklui gekleed en spraken de menigte ais kameraden toe. Zij doen alles om de revolutionaire beweging aan te moe digen. Als de gelegenheid komt, zullen deze officieren hun vermomming af werpen en verklaren dat de revolutie hopeloos mislukt is en de tegen-revo lutie beginnen. Dat kan hun gelukken ais de geallieerden er niet op staan, dat de gewezen keizer aan hen over geleverd wordt. Ter bevordering van deze samenspanning voeren de Duit- schers een uitgebreide anti-Lrgelsche propaganda in Holland, ten einde de Heliandsche regeering en het volk te verbitteren tegen de geallieerden en het standpunt te versterken dat sommige Hollanders al innemen, ten gunste van de opvatting dat de keizer in zijn vei lige wppiaats moet blijven. Als tijde lijke maatregel zou men er toe over kunnen gaan, den gewezen keizer en den gewezen kroonprins naar geallieerd gebied te zenden, in afwachting van de definitieve beslissing over hun lot. Instelling van een Onderwijsraad. Bij de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingekomen tot instelling van een onderwijsraad. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen deelt i.n de memorie van toetóch-iing omtrent dezen onder wijsraad mede H gewenscht te achten, dat de regeering den steun krijge van 'n arivAseerend college, samengesteld uit hoogstaande, deskundige personen uit de kringen van hooiger, middelbaar, la ger en vakonderwijs, welke raad zich uitsluitend zat. bezig hebben te houden met de voorbereiding van de maatre gelen van algemeene strekking, noodig om het onderwijs paedagogisch op peil te brengen en bij voortduring te hou den. Voorgesteld wondt dat de onderwijs- de zijde der tegemoartij te soharen. „DÖ altes is waar", antwoordde hij ,jmaar ik had gedacht, dat .mijnheer dit wist." Mevrouw Blöte gaf hem een wenk zidh te verwijderen. „Dat was voWoemde", zeide zij, de fonkelende oogen op Borg vestigende. „Verdere bewijzen zult gij inu waar schijnlijk zelf niet noodig hebben. Luis ter nu ook naar betreen Ak u te zeggen heb. Wanneer gij niet binnen drie da gen de stad veriaten hebt, of het w aagt do feiten te verdraaien, en mij te belas teren, dam zal ik over alle bezwaren heemstapmen en bij de justitie een aan klacht togen u indienen. Welke gevol gen daaruit voor u zouden ontstaan, behoet ik u vermoedelijk niet te zeg gen. En n.u, wanneer gij een goeden raad wilt aannemen, verlaat dan mog heden de stad heit kon morren mijn vrienden of bloedverwanten kwallen, dat het beter ware, den wormalagen lakei terstond achter slot en grendel te brengen." (Beng (hoonde de laatste woonden niet meer met een lach bad hij zich ver wijderd. .Het spel /was verloren, en wanneer bij rechtvaardig wilde zijn, dan m-oest hij toegeven, dat bij het door zijn eigen domheid verloren .had. Het spel was ■verforen, en thans bleef .hem niets an ders over, don (hef fooneel te verlaten, raad zal bestaan uit vijftien leden, den voorzitter inbegrepen. De raad wordt verdeeld in vier af- deelingen en bij Kon. besluit worden de leden aangewezen, die in elke afdeeling zitting zullen hebben. De a-fdeelingen behandelen de vraag stukken betreffende a. het hooger on derwijs b. het algemeen vormend voorbereidend hooger- en het alge meen vormend middelbaar onderwijs c. het algemeen vormend lager en het voorbereidend lager onderwijs d. het vakonderwijs. De voorzitter en de overige leden van den raad worden bij Kon. besluit benoemd en ontslagen. Zij mogen niet zijn lid van eemig schooltoezicht. Om de vijf jaren treedt een derde gedeelte hunner af de aftredenden zijn aan stonds weder benoembaar. Zij ontvan gen vergoeding voor reis- en verblijf kosten. Bovendien wordt hun voor iedere vergadering, die zij bijwonen, een zitpenning toegekend. De raad wordt bij,gestaan door een bezoldigden secretaris, die bij Kon. be sluit wordt benoemd en ontslagen. Om de vijf jaren treedt hij af, doch is aan stonds weder benoembaar. Voor bu reaukosten wordt hem een jaarlijksch abonnement toegestaan. Hij ontvangt vergoeding voor reis- en verblijfkosten. De raad geeft aan den minister des gevraagd of eigener beweging advies omtrent vraagstukken van algemeene strekking op het gebied van het aan de zorg van diens departement toever trouwd onderwijs. De inrichting en de werkzaamheden van den raad. worden bij aigemeenen maatregel van bestuur geregeld. Burgerwachten. De circulaire, welke de minister van binnenlar.dsche zaken met betrekking iot het votmen van burgerwachten ge richt heeft tot de Commissarissen der Koningin, luidt als volgt: Met bet oog op de mogelijkheid, dat, mocht eens oorlogsgevaar ons bedrei gen, het leger niet zal kunnen mee werken tot handhaving van de orde en rust, is het dringend noodzakelijk, dat de politie zich kan doen bijslaan door vrijwillige burgerwachten Trouwens ook bij binnenlandtche onlusten kun nen zoodanige wachten onschatbare diensten bewijzen. Het zij mij daarom vergund een drin gend beroep ie doen op uw bemidde ling, teneinde de burgemeesters der grootere gemeenten in uw gewest aan te sporen, voor zooveei zulks nog niet is geschied, het initiatief te nemen tot oprichting van burgerwachten in hun gemeenten. Dit zou kunnen geschie den door enkele vooraanstaande per sonen in elke gemeente te belasten en voorts daaraan, zooveel doenlijk, van overheidswege leiding en steun te geven. Een uittreksel uit een nota, waarin nader het karakter der burgerwachten ontwikkeld wordt, gaat hiernevens. Waar tot oprichting van een burger wacht is of wordt overgegaan, verdient het aanbeveling zich in verbinding te stelien met een compagnie, welke zich heeft gevormd en van welke jhr. mr. G. C. van Weiier, administrateur aan het departement van financien te 's Gravenhage, voorzitter is. Sluiting der sigarenfabrieken. Op de Woensdag jik gehouden ver gadering der besturen van de verschil lende sigarenfabrikantenvereenigingen iis besloten,, Vrijdag 6 December alle sigarenfabrieken stop te zetten wegens bezwaire nde uiitvoerbe.p alioge n. en wel 'hoe spoediger hoe toeter. Hij :gin.g im zijn woning, om rijpelijk ite overleggen, wat hetn nu te doen stond'. Van het 'geld, hetwelk hij im het kistje gevonden had, was niet veel meer voorhanden imaar als verloofde der rijike dome ikon hij nog dezen avond van 'menigeen belangrijke sommen ont vangen, wanneer ihet hem gelukte, een voorwendsel te verzinnen. Reeds stond hij op het punt, zijn woning weder te verlaten, toen plotseling onstuimig de deur werd geopend en Von Felsen bin nentrad. Ontsteld deinsde Borg achteruitde gloeiende blik en de vertrokken ge laatstrekken van zijn vriend lieten hem niets goeds vermoeden, en zijn angst steeg ten -top, toen hij bemerkte, dat de baron de deur stoot en den sleutel in zijn zak stak. „Wat moet dat beiteakenen vroeg hij. „Ik -waande u nag m Italië." „Werkelijk viel de baron hem ho nend in de rede. „Meendet igij dat Ge (hebt zeker -gedacht, dat Von Bremen en diens handlangers daarvoor zouden zorgen, dat ik Italië niet zoo spoedig weer verlaten, -kon Dit ware u natuur lijk zeer aangenaam geweest, ik had dan geen rekenschap van u -kunnen vorderen gij zoudt de rijke weduwe gehuwd -hebben, en „Maar Ik begrijp <u niet...' (Slot volgt.)

Vlissingse Courant | 1918 | | pagina 1