gaderingj KELLNER -mtm "gemeentebestuur BLNNiH Nb ■toring thans st ge le ver lening ik ma- daar- sr nog an den POND K, anbiedmgen staaima^en, enstbode enstbode DHULP MEISJE, DINSDAG lO NOVEMBER PeUiLLiTON uwen de schrale Meer dan den klsinen ambtenaren nogelijk ge- Ft zij kunnen nsbehoeflen spoedig aan- ;ot een hier I rustig en e staatkun- i de minder er. taris. nber 1918, iet „Concertgebeuw' :r-comüé, om tet op-I lelijke keuze te komen j irland te Amsterdai I iet drankvraagstuk', oere gegeven. HET BESTUUR. een nette jonge EL DU COMMERCE. flinke R. K. Zich schrftelijk •t het Bestuur St. nhuis. of met 1 Dec. een jezin, f 10 'smaands. udekerksche Weg 46. loog leon. Wascli reau „Vliss. Crt." :kte een dres: Boulevard de sven.) voor de mWgenuren tot twaalf uur, niet Jaar- Aagje Dekenstr. lol. ADVERTENTIE-PRIJS Van 14 regels ƒ0.70 voor iedere tegel meer 17M> cent plaatsing 3|2 X pij abonnement speeiale prijs. Recla mes 35 cent per regel. Dienstaanbie dingen en dienstaanvragen 10 cent per regel, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels 1.15, iedere regel meer 17J4 ceot. ABÖNNBMBNTS-PMjS Voor Vlissingen ®n gemeenten op Walcheren 1.70 per drie maanden. Franss deer het geheele rijk: ƒ2. Week-abonnementen 13 cent. Afzon- derltfke nummers 3 cent. UITREIKING BROODKAARTEN. Bung, en Wefh. van Vlissingen bren gen ter algemeene kennis dat de brood kaarten voor de 20ste broodkaarten- periode zullen worden uitgereikt op de navolgende wijze Woensdag 20, Donderdag 21 en Vrijdag 22 November 1918, fiusschen 912 en 24 uur aan hen, wier domicil-iekaart genummerd is Woensdag 1350, .Donderdag 351 700 en Vrijdag 7011050, op het stad huis Woensdag 10511400, Donderdag 1401—1750 en Vrijdag 1751—2100, op het Politiebureau Woensdag 21012450, Donderdag 2451—2800 en Vrijdag 2801—3150, in het -gymnastiek-lokaal van school D, aan de Groote Markt Woensdag 31513500, Donderdag 3501—3850 en Vrijdag 3851—4200, in het Vincentiusgeb-ouw, Prinsen- boschje Woensdag 42014550, Donderdag 4551—4900 en Vrijdag 4901—5370, in Ihet gymnastieklokaal van school C aan de Bouwen Ewoutstraat. Dat de broodkaarten uitsluitend op bovengenoemde dagen verkrijgbaar zijn, en dus na die dagen geen brood kaarten nicer worden uitgereikt. Dat in .het lokaal gelegenheid bestaat het aantal broodkaarten te cont-rolee- -ren, en dat op reclames welke inge bracht worden, nadat men het lokaal heeft verlaten, geen acht meer kan worden geslagen. Dat imen verplicht is de domicilie- kaart mede te brengen. Dat men de broodkaarten naar keu ze kan ontvangen, en men verzocht wordt een enveloppe mede te brengen, omdat de broodkaarten niet in envelop pen worden uitgereikt. Vlissingen, 18 November 1918. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, J. P. v. ROSSUM Jr. DISTRIBUTIE VAN RUNDVLEESCH. De Burgemeester van Vlissingen maakt 'bekend dat met de distributie van ruridvleesch, overeenkomstig het bepaalde in de beschikking van den Mi nister van Landbouw, Nijverheid en Handel dd. 5 November 1918, in deze gemeente een aanvang zal worden ge maakt op 23 November a.s. Gewoon rantsoen. Het aantal kilogrammen vleesch, dat voor de gemeente beschikbaar zal zijn, zal berekend worden a 0.2 K.G. per week per inwoner boven den leeftijd van één jaar. Voor de leden van de ge zinnen, aan welke vergunning is ver leend jat een huisslachting vooir eigen gebruik na 15 Augustus jk, worden geen rantsoenen beschikbaar gesteld. 'Denzelfden dag, waarop Ida verdwe nen was, ja wellicht nog daags te vo ren, moest zij den brief van haar vriend ontvangen hébben, en dat zij hem wer kelijk ontvangen had, bleek immers uit de gezegden van den baron. En moest de inhoud van dit schrijven haar niet de overtuiging schenken, dat zij eerst daags bewijzen zou .ontvangen En moest deze overtuiging haar niet van den gewidhtiigen stap terug houden, die niet meer ongedaan kon gemaakt wor den Ida -was te verstandig en had een te bedaarde natuur, dan dat zij zulk een stap onbedacht zou doen haar raad selachtige verdwijning moest dus een andere oorzaak hebben, en slechts door een volhardend, onderzoek kon dat be wezen wonden. De dokter had hem den naam van den politiebeambte genoemd, die het eerst ter plaatse was geweest tot de zen wilde Von Bremen zich wenden. Hij deelde hem 'het doel van zijn be zoek mede, en de ijver, waarmede de ambtenaar zich met ide zaak inliet, be wees, dat hij zich in den man niet zou Verkoop op de vleeschkaart. De verkoop van vleesch zal geschie den op vertoon der vleeschkaart. Het is den slagers verboden vleesch af te leveren zonder inzage van deze vleeschkaart te nemen. Prijzen van het vleesch. Van het vleesch, dat ter 'beschikking van de slagers wordt gesteld voor de distributie onder de inwoners, is de slager verplicht ten mir.ste 75 uitge beend te verkoopen tegen den maxi mumprijs van ƒ2 per K.G., terwijl ten hoogste 25 tegen den maximumprijs van ƒ3.59 per K.G. mag worden ver kocht. Slagers, die zich aan dit voor schrift .niet houden, worden uitgesloten van de distributie. Het is verboden rundvleesch met been te leveren. Voor hutspot, beenderen, kopvleesch en verdere afvallen zullen lagere prijzen geiden. Van sommige dier afvallen zul len leverworst en bloedworst worden gemaakt, waarvoor een maximumprijs zal gelden van 1 per K.G. Vleesch voor restaurants enz. Boven het rantsoen van 0.2 K.G. per week per inwoner zal een beperkte hoe veelheid (tot hoogstens 10 pet. van het rantsoen) worden toegestaan vooir het verbruik in restaurants, volks gaarkeukens, centrale keukens en daar mede gelijk te stellen inrichtingen. Vleesch voor zieken. Voorts zal vleesch beschikbaar zijn voor ziekenin-richtingen en huiszieken tot een maxrmum-lhoeveelheid van 24 K.G. per 1000 inwoners oer 4 weken. Aanvragen ter bekoming van vleesch voor zieken kunnen worden ingediend .ten kantore van het levens-middelenbe- drijf op aldaar gratis verkrijgbare for mulieren. Ook het voor zieken bestem de vleesch zal uitsluitend kunnen wór den gekocht tegen overgave van spe ciaal daarvoor 'bestemde bons. Vlissingen, 18 November 1918. De Burgemeester voornoemd. VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. BROOD. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend dat me.t ingang van 5 December 1918 ihet d-agrantsoen wordt gesteld op 311 gram en dat de brood kaart 9 dagen geldig zal zijn. Vlissingen, 19 November 1918. 'De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. PEULVRUCHTEN. De Burgemeester van Vlissingen -maakt bekend, dat met ingang van 2 December 1918 de volgende maximum kleinhandelsprijzen zijn vastgesteld Groene erwten -en bruine -boonen 22 ct. -per -K.G., 11 -cl. per '/jj K.G. capu- cijners, grauwe erwten en dergelijke 54 ct. per'K.G.27 ct. per jé K.G.witte kievits en dergelijke boonen 45 ct. per K.G., 23 ct. per K.G. duiven-, paar den- en dergelijke boonen 39 ct. per K.G., 19i/2 ct. ner i/2 K.G. Vlissingen, 19 November 1918. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. LOMPEN. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend dat Staatscourant no. 29, welke ter inzage ligt op het distri- butiebureau, -maximumprijzen bevait van l-omp-cn voor handelaren, leurders en niet erkende personen. Vlissingen, 19 November 1918. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. teleurgesteld zien. De beambte gaf een uitvoerig be richt hij ha-d helaas gee-n sporen van den moordenaar ontdekt, en verheelde ook n-iet, idat er nog geen de minste -kans was, de zaak tot een gewenscht einde te brengen. Daarna begon Vo-n- Bremen zijn me dedeel» n-gen hij achtte -het onvermij delijk zijn achterdocht openhartig mede te deele-n, en d-cze -openhartigheid zou Ihem niet berouwen. De ambtenaar ha-d aandachtig geluis terd hij bleef toen Vo-n Bremen zweeg, een geruime poos -in gepeins verdiept daarna streek hij langzaam met de hand over he-t voorhoofd. „Op mij heeft de baron aanstonds een onaangenamen -indruk gemaakt", zeide hij, „maar ik -dacht er -niet aan, om -den argwaan "te koesteren, welke uw mededeel-in gen thans verwekt heb ben. O-n-ze eerste taak is het -nu, den baron -gade te slaan wij bei-den kun nen en mogen -diit -niet wan-t -het is zeer goed '.mogelijk, dat hij ons -geen seconde u.it het oog zat verlieze-n. ik zal een mij ner lieden daarmede be,lasten, dien de baron -niet .kent." „En hebt ge soms een vermoeden, waarheen de dame gebracht kan zijn vroeg Von Bremen. „Neen. Er zijn hier vele huizen, waar in -men een persoon, -die men uit den weg wil ruimen, kan doen verdwijnen, en het ware onmogelijk, alle navor- schingen -in het werk -te stellen. Gij hebt HOOI. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend dat door het Centraal Hooibureau een nieuwe verdeeling zal worden opgemaakt. Vlissingen, 18 November 1918. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Huldiging van H. M. de Koningin. Tienduizenden waren gisterenmid dag in het Malieveld te 's-örav-erihage opgedaan om hulde te 'brengen aan de Koningin. Bestuurders -en leden van na-genoeg alle katholieke, christelijke en neutrale vereenigingen, middenstandsvereeni- gingen, politieke vereenigingen, drank- bestrijdersvereenigingen, sportvereeni- -gingen en tal van anderen stonden met eenige duizenden militairen en burger wacht opgesteld1 met banieren en vlag gen en getooid met Oranje, binnen een afgezet gedeelte van het veld. Buiten dat gedeelte werd het publiek toegelaten voor zoover de ruimte zulks toeliet. -Ook buiten 'het Malieveld was het zwart van 'belangstellenden. Op -het terrein bevonden zich vele autoriteiten, o.a. de Commissaris der Koningin, de burgemeester, eenige Ka merleden, oud-ministers, enz. -Kort nadat de waarnemende opper bevel-hebber, luitenant-generaal Pop met otficieren van den staf der te di visie te -paard ihet Malieveld was bin nengereden, verscheen het koninklijk rijtuig, waarin gezeten waren Koningin, Prins en P-rinses, aan den ingang Malieveld. Daar werden door twee secties van de schoolco-mpagnie van de 'brigade grenadiers en jagers en een sectie 'va-n den vrijwi-Higen landstorm de paarden van het -rijtuig gespannen, waarna dit door de manschappen het veld werd binnengereden. Onmiddellijk werd het koninklijk rij tuig omsluwd door een dichte menigte, die een minutenlang gejuich aanhief. De Koningin en het Prinsesje dank ten staande in het rijtuig voor de ge brachte ovatie. H. M. de Koningin werd toegespro ken door ds. Scholten, voorzitter van den Bond van regeo-ingsgetrouwen. Spreker dankte H. M. voor de be reidwilligheid waarmede zij gevolg 'had gegeven aa-n 't verzoek om haar Haag- sdhe onderdanen in de gelegenheid te stellen hun trouw aan liet Koninklijk 'Huis te bewijzen. H. M. -de Koningin antwoordde onge veer als volgt Hartelijk da-n-k, zeide zij, voor de on vergetelijke u-ren beden met -u door leefd Ik stel uw trouw en aanhanke lijkheid op den hoogsten prijs -en ik zat die nooit vergeten. Wij moeten vóór al les waardeeren de bewijzen van liefde iheden door u voor het Vaderland ge geven ik ben -dan ook overtuigd, dat -indien ons lief Vaderland ooit in gevaar mocht komen, wij op u allen zullen kunnen -rekenen en dat gij dan allen pal zult staan voor het Vaderland, dat wij a-Hen zoo hartelijk lief hebben. Leve liet Vaderland 'De kreet, "door H. M. aangeheven, werd uit duizenden kelen driemaal don derend herhaald. Onder -groote geest drift stapten d-e -Koningin en de Prins -uit. Prinses Juliana werd door admiraal Bauduin op den ar-m naar binnengedra gen. -H. M. gaf den ministers, die bij de deur stonden en den -president van de Tweede Kamer op hartelijke wijze de hand. Zij volgden (haar in het paleis, dus de overtuiging, dat zij niet in een klooster -is -gegaan „Ja. Was ihet werkelijk haar verlan gen geweest, dan zou zii ook den moed gehad Ihebben, ihet haar vader te zeg gen, -of ten minste afscheid van hem te -nemen. En -dan vraag ik w-ie was de vreemde -dame Zij moet zeer -smaak vol gekleed zijn geweest ik geloof niet dut een - klooster -d-oor zutk een .dome een novlice laat afhalen. Voorts maak ik u d-aaro-D o-pmerkzaam, dat bet ver dwijnen der barones en de moordaan slag op haar vader bijna gelijktijdig, ik zo-u haast zeggen in één en hetzelfde uur, plaats hadden." „Ik geef dit ailes toe, maar ik zie in de verdwijning der beide personen -geen voor-deel voor den baron. -Ge beweert, dat de w-ensch, om he-t aanzienlijk ver mogen te erlangen, de drijfveer zijner misdaad is geweest -in dit geval moest hij toch een recht bezitten, om op dit vermogen nu den dood van zijn offer aanspraak te moeten maken." „I-s het dan zoo onmogelijk, dat hij -dit bezit „Halt, daar valt mij wat in-. -Hij heeft in dien nacht :in -de osteria -Paloimbel-la met -den -notaris Estrelli gedronken en late-r -beweerd, dat zijn vriendschaps betrekking met dien beer reeds van vroeger dagteekent. Gerard-o Estrelli moe-t een ruim geweten hebben, en in dien ook slechts de helft van wat van -hem beweerd wordt, waar is, dam is zulks ireeds toereikend» om een zeer naar liet 'baloo-n, waar het koninklijk gezin een oogenblik later versoheen. Nieuwe toejuichingen. No-g eens werd liet Wilhelmus aangeheven en toen trokken de Koningin, de Prins en de Prinses zich terug. Voor het paleis bleet de menigte opgewonden en geest driftig juichen en zingen, groote scha ren verspreidden zich door -de stad, die als geélectriseerd werd door hun opge togenheid. Hierna 'ving een rondgang aan over bet terrein, waarbij het koninklijk rij tuig voorafgegaan werd door de minis ters ('behalve die van oorlog en mari ne, die in een -rijtuig den stoet volgden) en den voorzitter van de Tweede Ka mer. Ook de ministers werden voortdu rend toegejuicht. Voo-r zooveel -doenlijk werden de be stuurders van de burgerlijke vereeni gingen aain H. M. de Koningin voorge steld door den burgemeester, den heer 1 Patij-n.de militaire deputaties door vice- l admiraal Bauduin, ohef van hef militair Huis van H. M. de Koningin, j Tijdens -den rondgang -heerschte een t onbeschrijfelijke geestdrift, j Toen omstreeks 1 uur het -koninklijk rijtuig op de Boschbrug aankwam, 1 werden de paarden afgespannen en het rijtuig door -militairen door de Malie- baain getrokken. 'Deze grootsche huldetocht duurde tot ongeveer drie uur. Het was uiteraard te verwachten, dat de trek van duizenden, die gisteravond iin de straten de feestvreugde van den dag voortzetten, naar het koninklijk paleis en. het Noordeinde zou zijn. Den ganschen avond werden daar de meest geestdriftige -betoogin-gen ge-houden, die -herhaalde malen Koningin en Prins moesten, -doen 'besluiten zi-cli aa-n het volk -te vertoor.en, -hetgeen tot uitbun dige ovaties aan leiding gaf. Bij d-ie gelegenheid deed H. M. tel kens eenige deputaties uit de huldebe- toogers bij baar komen, o.a. de Frie- sche en Groningsche vrijwillig in dienst gekomen militairen, waarvan zij met het -Kamerlid, den heer 'Duymaer van Twist, telkens een -officier, een onder officier en een soldaat -ontv-ing. Ook heeft -H. M. een deputatie -ontvangen uit Christelijke en Katholieke vereenigin gen. Met allen onderhield de Koningin zich allerminzaamst, onder herhaalde dank betuigingen voor de -haa-r gebrachte buide. Een laatste ovatie voor het paleis geschiedde om 10 uur, waarbij zoo ge weldig en aanhoudend gejuicht en ge zongen werd, dat Koningin en Prins -nogmaals op het bordes verschenen, waarbij de -menigte de vorstelijke per sonen tot zeer -dichtbij naderde en een -geru-imen tijd bleef -toejuichen. Het volk bleef nog tot zeer laat in den a-vond feestvieren in de koffie huizen was het stampvol en speelden zich aardige en vroolijke tooneelen af fusschen de bezoekers onderling. Al gemeene vreugde wekte -op straat een groote huifkar of proviandwagen, ge heet bezet met -militairen, die daarop ronddansten op de muziek van een pia no, door een der landsverdedigers lang n-iet onverdienstelijk bespeeld. Ook werd 'hier en daar vuurwerk afgesto ken. Een dankbetuiging van H. M. de Koningin. Be minister van oorlog maakt het vol gende bekend H. M. de Koningin draagt mij op, Hoogstderzelver bijzenderen dank over ie brengen aan alle militairen, die gis termiddag op zoo schitterende wijze treurig licht over hem te werpen. Het was nu ook wel mogelijk, dat deze -man een voo-r de wet -geldig document had gemaakt maar hoe willen wij het uitvorschen, zonder achterdocht op te wekken Ja, deze vriendschap komt mij verdacht voor. Laat het aan mij over, dat spoor te volgen." „Moet -mtu-ssdhen dien Von Felsen niet bet -betreden -dier ziekenkamer ver boden worden „Om welke ire-d-en „Hij dringt er bij nacht in ik ver moed o-m -de -rust van den lijder -te ver storen." „Ik kan daar .niets tegen doen." „Ook dan niet, -wanneer men be merkt, dat -hij zidh papieren of ander eigendom van den gewonde wil toe- eigenen „Breng mij daarvoor bewijzen ,,-Hoe zou ik dat kunnen De ver pleegster iis misschien omgekocht „Dat geloof ik niet de dokter heeft haar aangenomen. Spreek met hem Ihij .kan baar bevelen, geen bezoek in de ziekenkamer toe te laten." Von Bremen verwijderde zich. Hij wist, d'at 'de aangelegenheid thans in goede ha-nden was. 'De twijfel en vrees, waarvan d-e be ambte -gewaagd had, scheen hem ech ter maar al te -gegrond het was moge lijk, dat ondanks alle bemoeiingen geen «poor gevonden werd, en hoe wilde men zSöh d-an omtrent Ida's lot zeker heid verschaffen hebben deelgenomen aan de grootsche betooging in het Malieveld te 's Gra- venhage Geschenk aan Prinses Juliana. Een gi interneerd Engelsch off-cier, de kapitein Lucas, van het Warwicks hire Regiment, d e gehoerd had dat een der lieveling hondjes van P inscs |u- liana gestorven was en die zelf een groot honden liefhebber en opfokker is, beeft een zijner ho- djes, eert Sea y- ham terrier, een zeldzaam exemplaar, van Engdseh ras, aan het Prinsesjege schonken als een uiring van erkente lijkheid voor de hier te lande onder vonden gastvrijheid H. M de Koningin heeft dit geschenk van den kapitein gaarne voor de Prin ses aanvaard. Keizer Wilhelm naar Korfoe? Het „Berliner Tagebintt" weet mede te deelen, dat Keizer Wilhelm verzocht heelt zich op Kerfoe (een eiland in de Middeltandsche Zee aan de Westkust van Griekenland) te mogen vestigen. Be dienst der hospitaalschepen. Het bericht in ons vorig nummer be treffende het stopzetten van den dienst der h'-spitaalschepen, was ontleent aan de „N. R. Ct." Wij verzuimden dit en- der het beright te plaatsen. Vaora' nu genoemd blad alleen buide brengt aan het personeel van de Roi- terdamsche Lloyd en niet eveneens aan het personeel van de maatschappij „Zeeland", aehten wij het niet over bodig hierop de aandacht te- vestigen. Het personeel van de „Zeeland" ver dient toeh eveneens een woord van hulde voor het prachtig werk dat door hen in dienst der menschheid is ver richt. Terugkeer der Belgen. Hat- Belgisch gezantschap te 's Gra- venhage deel, mede, dat het alle noo- dige inlichtinge n omtrent den terugkeer naar België zal b- kend maken, zoodra de omstandigheden het meg- lljk zullen maken den terugkeer normaal en regel matig te organiteeren. Het zal duson- noodig zijn zich tot het gezantsohap of tot de Belgische consulaten te wenden om paspoorten naar België te bekomen, zoolang de inlichtingen niet gepubli ceerd zijn. Spoedcongres van den Bond van Chr. Socialisten. In Zoimerlust te Leiden heeft de Bond van. Christen-Socialisten Zondag een druk bezocht spoedcongres gehouden. De -bijeenkomst werd geopend door den voorzitter ds. J. W. Kruijt, die aanving met het voorlezen van eenige verzen uit Jesaja 2. De voorzitter legde het v-obgende ont- werp-manifest aan -het congres voor De bond van Christen socialisten enz. vestigt nogmaals en met meer nadruk dan ooit -te voren de aandacht van re geering en volk op zijn verklaring, dat het de taak der regeering is te zorgen voor Doelmatige levensmiddelenvoorzie- ni-ng prod-uctieven arbeid voor we-rke- ïoozen (zoo niet, -dan uitkeering van vol loon) gewetensvrijheid ook inzake krijgsdienst vrijheid van vergadering, pers en woord, opheffing van indirecte belastingen invoering van sterk pro gressieve belasting op inkomens en ka pitalen; confiscatie van oorlogswinsten; -bestaanszekerheid voor ra-He langgenoo- ten -bij ziekte, ongevallen, invaliditeit, ouderdom, zwangerschap, onvoldoend inkomen algemeen kiesrecht voor De avond was -reeds gevallen toen Von Bremen den beambte verliet. Op het Corso golfde de -menigte -onder scherts en -luim ventten -de -verkoopers met ihun waren -rond het gedruisch was -overdoovend en niemand was bij machte, zijn gedachten -den ivrijen loop te laten. Von Breinen baande zidh een weg door de 'menigte en haalde -ruimer adem toen hij zich in een stille straat b-ev-ond. Vemder -n-aande, bevond -hij z-ich plotse ling voo-r d-e osteria Pa'Iombetla. Hij herinnerde zich uit de niededee- l'ingen van den ambtenaar, d-at Von Steinfels kort vóór den moordaanslag -met den baron in deze osteria was geweest, en -dat -beiden hier den notaris Estrelli 'hadden aangetroffen. Schielijk trad hij binnen het was meer nieuwsgierigheid -dan opzet, wat -hem daartoe -noopte. Zijn eerste bi-ik viel op den baron, d-ie niet een ou-den llieer 'in druk ge sprek was naderbij 'komende, bemerk te .hij, -dat de baron zich den schijn ga-f, als zag hij -hem n-iet -in het eerste ooge-n'blik s-dheen hij 'zelfs onverwijld te willen heengaan. De baron z-ag zich echter genood zaakt -den ouden Ihee-r voor te stellen, en V-on Bremen vernam thans, d-at deze heer de -nota-ris Estrelli was. (Wondt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1918 | | pagina 1