No. 366 56e Jaargang MAANDAG 11 NOVEMBER, OEMEENTEBESTUUR BÏNNËNLANU ^Vlissingen in 1917. 191® bekendmaking. De .Burgemeester, van. Vlissingen maakt bekend, ingevolge mededeeling van ZExc. den Minister van Oorlog, dat de regeering besloot Zaterdag tot GE LEIDELIJKE DEMOBILISATIE van lichtingen en jaarklasse 1916 en oudere op ander aan te geven dagen. Vlissingen, 11 November 1918. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. SUIKER. De Burgemeester v,a>n Vlissingen maakt bekend dat Staatscourant no. 262 zes vervangingsartikelen bevat voor industrieelen, fabrikanten en on dernemers van kleinbedrijven. Belang- jieHenden kunnen van deze artikelen tennis nemen, o-p het distributiebureau. Vlissingen, 11 November 1918. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. cacaopoeder. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend dat de maximumprijzen voor cacaopoeder zijn ingetrokken, als mede de bepalingen omtrent het ver werken, afleveren en vervoeren van ca caopoeder, doch meit uitdrukkelijk be ding dat .inbezitgenomen hoeveelheden zonder bijzondere vergunning niet mo gen worden afgeleverd, verwerkt of vervoerd. Vlissingen, 11 November 1918. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. STANDAARDSCHOENWERK. De Burgemeester van Vlissingen maa'kit bekend dat binnen enkele dagen op het distributiebureau ter beschikking zulten zijn voor belanghebbenden 100 afdrukken, .omtrent maximumprijzen voor mansriifmolières, ider.by-rijgmo- lières en knipmotières mos. 4047. De daarin voorkomende maximum- kleinhandelsprijzen bedragen van 9.50 lot 15.25. Vlissingen, 11 November 1918. De Burgemeseter voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. KLEIZEEP. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend dat in den loop dezer maand zal beschikbaar komen 50 gram per Ihoofd kleizeep, waarvan de klein handel-maximumprijs is vastgesteld op ƒ0.10 per stuk van. 100 gram. In de daaraanvolgende maanden wordt het Tantsoen 100 gr-am per hoofd. Vlissingen, 12 November 1918. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. VEEVOEDERARTIKELEN. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend dat veevoederartiketen in November tegen de navolgende prij zen zulten worden afgeleverd. Voor verdere bepalingen raadplege men Staatscourant no. 263 op 'liet distribu tiebureau. KraChtvoeder I en III 35, II 29 havergerst 23 regeernigsvoermeel en erwtenpiksel E 22; voeder 11 Z 18. Vlissingen, 12 November 1918. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. En 'hoe was het toch mogelijk ge weest, dat zij de onbekende vrouw ter stond een onbeperkt .geloof had ge schonken Het smaakvolle toilet, het bedaard en zeker .optreden, het fijne bleeke ge richt en de onberispelijke uitdrukking in de FnansClie taal konden voorzeker het vermoeden ui ie t doen ontstaan, dat de dame een bedriegster, het werktuig van een. schurk was, en haar mededee- ™g, dat den heer Von Stei.nfels een ongeluk was overkomen en ihij Jiaar verzocht had, de barones daarvan in kennis te stellen, klonk zoo geloofwaar- en ontstelde Ida in zoo hooge mate, dat geen twijfel bij haar kon opkomen, ok had aanstonds het besluit genomen d® dame te vergezellen ©m zich per soonlijk van den toestand van haar va der te overtuigen zonder bezwaar was rij in het gereedstaande rijtuig gestapt, O" zelfs iin het oogenbli.k, waarin zij iet onvriendelijke huis van den krank- "inigenidokter betrad, ontstond nog Keen twijfel jn haar ziel. Daarna had e name haar in dit kale, eenzame ver- VLASSTROO. De Burgemeester van Vlissingen. maakt bekend dat de landbouwers, aan wie.n het vergund .is het vlasstroo van den oogst van 1918 zelf te repelen, ver plicht zijn. dit vóór 15 Maart 1919 af te leveren in het tegenovergestelde geval zal tot .inbezitneming worden overgegaan. Vlissingen, 11 November 1918. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. w1kkenzaad. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend dat voor wiklkenzaad een maximumprijs .is vastgesteld van oO per 100 K.G. Voor verdere bepalingen wordt ver wezen naar Staatscourant no. 262, wel ke ter lezing ligt op het distributiebu- Teau. Vlissingen, 11 November 1918. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. afvalstoffen. De .Burgemeester van Vlissingen maakt bekend, dat door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel is vastgesteld een Rijkskantoor voor afvalstoffen voor den landbouw, te 's-Graven'ha.ge. Vlissingen, 11 Novmeber 1918. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Demobilisatie Nederlandsche leger. (Officieel) Aangezien de lafgemeene oorlogstoestand het niet meer noodza kelijk maakt om de weermacht te hou den op den voet waarop zij zich thans bevindt, heeft de regeening besloten om geleidelijk over te gaan tot gedeeltelijke demobilisatie. De voorbereidende maatregelen 'daartoe zijn genomen, zoodat binnen weinige dagen met on bepaald (klein) veriof zullen worden gezonden 'het kader en de manschap pen, der lichting en jaarktossen 1916 en oudere van de onbereden wapens en voor zooveel mogelijk ook van de 'be reden wapens. Zij die vrijwillig onder de wapenen wenschen te blijven, 'zullen, niet behoe ven. te vertrekken. Het met verlof zen den zal zich in 'het belang van de goede orde over een aantal, dagen moeten ver- deelen. De regeering stelt zich voor te bevorderen dat aan allen die met on bepaald (klein) verlof vertrekken de kostwinnersvergoeding voorloopig nog gedurende een maand' zal kunnen wor den uitbetaald'. De ex-Duitsche keizer op Nederlandsch gebied. (Officieel) Nadat het bericht was ontvangen dat de Duitsche keizer na afstand van den troon, Zondag op Ne derlandsch grondgebied was gekomen, werd aan den commissaris der koningin .in Limburg opdracht verstrekt om met den gezant nvr. J. Doude van Troost wijk, chef van, het kabinet van den mi nister van buiten,landsche zaken en mr. J. B. Kan, secretaris-generaal in alge- meenen dienst, die zich te dien einde naar Maastricht hebben begeven, over leg te plegen nooens de voorloopige venblijfsregeling, in afwachting van na dere definitieve beschikkingen. Krijgsgevangenen der geallieerden naar ons land. Men deelt méde Het is te verwachten dat, nu in trek gebracht en, om geduld verzocht, en eerst na een half uur kwiam Ida tot de ontdekking, dat zij van 'haar vrij heid was beroofd. 'Haar geroep en geklop had niemand beantwoord zij was alleen gebleven en moest geduld hebben, tot het raad sel ontcijferd werd. 'Eindelijk wenden zware 'grendels te ruggeschoven, liet slot knarste, en een oogenblik later 'trad Manuela, in ge zelschap van haar echtgenoot, met het ontbijt voorde patiënte binnen. „Ik hoop, dat gij een goeden nacht •zult gehad (hebben", zeide Manuela op vmerodelijken toon „maar wat zie ik Gij zijt in 't geheel niet naar bed ge gaan „Genoeg tooueeivertooning, me vrouw", .antwoordde! Ida met moeilijk bedwongen toorn, iterwijl zij op den dolkter een doordringenden blik sloeg. „'Hoe durft gij (het 'wagen, mij hier op te stuiten Ik verlang, dat ge mij ©ogenblikkelijk de deur opent..." „Bedaar, bedaar, lief kind'viel de dokter haar kalm in da rede „gij zult vrij zijn, 'zooidra gij geiWzen zijt." „Genezen riep Ida! verschrikt. „Of ge zijt zelven. bedrogeg geworden, óf ge laat u door een -sahuitk als werktuig gebruiken l\ ,,'Daa.r 'hebben wij Men waanzin", zeide Manuela, met gehuichelde deel neming. „De dame waantlzich door een schurk vervolgd, en to{-h denkt ,nie- Duitschland de krijgsgevangenen der geallieerden zijn vrijgelaten, zij zioh in grooten getale door Nederland naar hun vaderiand zullen trachten te bege ven. Om die beweging in goede banen te houden zal een zeker aantal van onze troepen beschikbaar moeten 'blijven om idaafbij de nood'ige diensten, te 'bewij zen. De broodkaarten. Het Bureau voor Medeeelingen, in zake de voedselvoorziening meldt De verhooginp van het broodrant soen tot 280 gram per diag, die met 15 November a.s. in werking treedt, brengt uit den aard der zaak een belangrijke verandering ten aanzien der broodkaart mede. Den 14den November is de nu gel dende broodkaart afgeloopen. De kaart van liet 7,6ste tijdvak, die dan aan de beurt komt, zal 10 dagen geldig zijn, waarbij echter de bons niet meer, zoo als tot nu toe, voor de helft, doch voor de volle daarop vermeldende gewichts- waarde zullen worden aangenomen. Al dus 'beschikt men. van 15 tot en met 24 November over 2800 gram, d.'i. 280 gram per dag. Voor de daarop volgende periode wordt de zaak eenigszins anders. Lang voordat tot verhooging van het brood rantsoen was besloten, moesten reeds de broodkaarten voor de 20ste periode worden gereed gemaakt. Deze kaarten nu zijn veel kleiner en 'handiger dan de thans geldende en ingedeeld op 1400 gram, overeenkomstig het thans nog bestaande wieekr.antsoen. 'Deze 'kaarten 'moeten bij de nieuwe regeling toch worden gebruikt, «ener zijds omdat met niet tijdig nieuwe kaarten gereed zou kunnen maken, an derzijds omdat irnen eenige tientallen millioenen broodkaarten natuurlijk een aanzienlijk 'bedrag zou verloren gaan. Van 25 November or komt dus de nieuwe broodkaart van 1400 gram in omloop, ook deze zal telkens 10 dagen gelden, maar daarbij zal elke bon de dubbele waarde hebben van het daarop vermelde gewicht. Het opper bevelhebberschap afgesehaff. Naar het Haagsch Correspondentie bureau uit goeke fero,. vetneemt, zal er geen nieuwe opperbevelhebber wor den benoemd. In afwachting van een nieuwe rearganisatie van het Algemeen Hoofdkwartier zullen de loopende aan gelegenheden van het opperbevel wer den behartigd deer den luit.-generaal Pop, chef van den staf van het Alge meen Hoofdkwartier. Ds. B. de Ligt. Het Tweede Kamerlid, deheerKruyt, heeft aan den minister van oorlog ge vraagd, of deze het billijk en verstan dig acht, dat aan ds. B de Ligt de gelegenheid ontnomen werd zijn ambt als predikant te vervullen en het hem reeds meer dan drie jaar onmogelijk gemaakt wordt in een groot gedeelte des lands op te treden in openbare godsdienstoefeningen, in religieuse en wetenschappelijke bijeenkomsten en in vergaderingen van maatschappelijken staatkundigen aard Uitwisseling van krijgsgevangenen. De dienst van de hospitaalschepen „Sindoro" en „Zeeland" tusschen Rot terdam en Boston is voorloopig ge staakt, aangezien in dit jaargetijde de reis door het gevaarlijke gedeelte van de Noordzee niet meer bij daglicht kan worden volbracht, hetgeen voer de vei ligheid vereischt is. ■mand er aan, haar iets kwaads te doen. Stel .ti igerust, ge zijt hier onder vrien den, idiie 'tl met liefderijke deelneming verplegen en eiken wensch, i.n zoover hij tot uw heil is, zullen vervullen." Met klimmende ontsteltenis vestigde Ida den strakken blik nu eens o-p den dokter, dan weer op diens vrouw. „Ik 'ben dus in een krankzinnigenge sticht?" vroeg zij met .bevende stem. „Gij zijt 'in het woonhuis van een dokter, die reeds menigen ongelukkige gered heeft", antwoordde die do'kter op zalvenden toorn „schenk mij uw ver trouwen .ik hoop li binnenkort als vol komen hersteld te kunnen ontslaan." Uit de oogen v,a.n Ida schoten felle straten tllians was 'alles 'haar plotse ling duidelijk geworden zij doorzag het geheele weefsel, waarin zij ver ward was geraakt. Thans kon zij er geen oogenblik meer aan twijfelen, dat Von .Felsen deze lieden had omgekocht, en 'het doel, dat hij daarmee had, liet zich nu ook raden. Maar invet aan zichzelve dacht Ida, toen zij (eensklaps tot deze ontdekking kwam, doch aan haar vader, tegen wien immers ook de intriges gericht moesten zijn, indien de baron zijn doel wilde bereiken. Ernstige bezorgdheid vervuilde haar ziel het gevaar, waarin zij verkeerde, trad op den achtergrond voor ide zorg over 'haar vader, die wel licht door ernstiger 'gevaren bedreigd werd'. De overtocht zoude nog mogelijk zijn, indien in de plaats van Boston een haven aan de Theems kon worden aangedaan. Te zijner tijd is aan de Brifsche en de Duitsche regeering medegedeeld, dat beide reederijen bereid waren, hare schepen in dat geval beschikbaar te blijven stellen. Geen van beide regeeringen beeft tot nu toe haar gevoelen hieromtrent doen kennen. De eerste soidatenraad in Nederland Men schrijft uit Millingen aan het „Volk"Naar uit zeer betrouwbare bron wordt medegedeeld, is door den commandant van het le bataljon, 12e regiment, majoor Bruin, per compagnie een soidatenraad ingevoerd deze raad zal worden gekozen door de man schappen zelf. (Uit het gemeenteverslag). Verslag der Huurcommissie. Ten einde zoowel huurders als ver huurders on de hoogte te doen stellen van den hoofdinhoud der nieuwe wet werd herhaaldelijk in de „Vlissingschè Courant" een publicatie opgenomen, waarin de verplichtingen der verhuur ders van woningen op een duidelijke wijze werden uiteengezet. Ook door de 'huurcommissie werd meer dan eens door middel van de plaatselijke oers den verhuurders ten aanzien van b-uurverhoogingen op hun verplichting gewezen, zoodat onbe kendheid met den hoofdinhoud der wet aan de betrokkenen zelf te wijten is. Bovendien is ook meermalen gepubli ceerd, dat de secretaris der commissie eiken Woensdagavond van 7 tot 8 uur in 'het gemeentehuis zitting houdt, ten einde inlichtingen omtrent de huurcom- missiewet te verschaffen. Op deze zittingavonden kwamen ve len, verhuurders zoowel als huurders, een en ander betreffende de nieuwe instelling vragen. Formulieren voor het indienen van de verschillende verzoeken werden kos teloos door de commissie verstrekt. Voor'deze gemeente is de wet slechts van toepassing ten aanzien van wo ningen, welke op- of laatstelijk voor 1 Januari 1916 verhuurd zijn voor ten 'hoogste 7 per week. Alhoewel art. 10 der wet verwijst naar de artikelen 1 en 2 der (oude) Kieswet, en art. 2 dier wet bepaalt, dat jaairhuur tot weekhuur herleid wordt door decline met 50, heeft de Hooge Raad, in afwijking met de zienswijze der regeenïng, kenbaar gemaakt bij de behandeling der huurcommissiewet, beslist, dat de genoemde herleiding moest geschieden door deeling met 52, omdat de huurcommissiewet wel ver wijst naar de kieswet, maar niet de herleiding uit die wet toepasselijk heeft verklaard. Deze beslissing heeft voor Vlissin gen tengevolge gehad, dat de 'huurprijs bij jaafhuur niet 50 X 7 350, doch 52 X 7 364 bedroeg. In het afgeloopen jaar werden 221 verzoekschriften ingediend, terwijl door de commissie 16 vergaderingen werden gehouden. Ten aanzien van huurprijsverhoogin- gen a. voor de instelling der huurcom missie werden 123 verzoeken inge diend. Hiervan werden 56 goedgekeurd, 33 (gedeeltelijk (goedgekeurd en 34 af gewezen b. na. de instelling der huur- commissie werden 45 verzoeken- inge diend. Hiervan werden 21 goedgekeurd, „Meent gij door deze gehuichelde deelneming mij te kunnen misleiden vroeg zij, de vlammende oogen strak vestigend op den ouden man, die den blik .neersloeg. En gelooft gij dat Von Felsen -er in -slagen zal, mij voor .altijd spoorloos te doen verdwijnen Mijn vrienden zuilen uit hun woonplaats zich maar hier .spoeden, mij opzoeken en vinden, maar dan 'Staat u alleen 'het tuchthuis open. Gij kun.t .niet beweren, dat ge mij voor waanzinnig heibt ge houden .ik zal den smaadvollen han del, dien gij met .den baron gesloten heibt, ontsluieren en uw bestraffing met ai de gestrengheid' der wet eischen." „Rampzalig kind mompelde de dokter. „De zinsverbijstering is die per..." Ida liet hem niet uitspreken. „Laten wij daa-rover zwijgen", zeide zij scherp .„langs dien weg komen wij niet tot ons 'doel. Dat ik geheel de in trige doorzie, zult gij thans weten het ware moodelooze moeite, mij door uw masker te willen bedriegen.Beantwoord mij slechts deze ééne vraag Is mijn vader eveneens iin id.it huis „Neen", antwoordde Manueka „ik kan niet gelooven „ik zweer u, dat hij zich niet onder dit -dak bevindt", zeide de -dokter. „Maar ook hom dreigen gevaren..." „Daar weet ilk niet van ik ken uw vader n-ieit..." 10 gedeeltelijk goedgekeurd en 14 af gewezen. Niet .ontvankelijk werden verklaard 2 verzoeken, welke -in strijd met art. 7 der wet waren ingediend, binnen zes maanden, -nadat omtrent den huurprijs van een woning ibij einduitspraak was beslist. Op 31 December 1917 was op 37 verzoeken ten aanzien van huurprijs- verhooping nog geen. beslissing geno men. Ten aanzien van verzoeken om schat ting van den huurprijs der woningen, werden 14 verzoeken ingediend. (Hiervan werden 6 geschat, met goedkeuring van den verzochten huur prijs en 7 -met niet goedkeuring van den verzochten huurprijs, terwijl op 1 ver zoek bij 'het einde des jaars .nog geen beschikking was genomen. Van de uitspraken der huurcommis sie werd -in 18 gevallen beroep bij den kantonrechter te Middelburg aangetee- kend. Hiervan werden 6 bevestigd, 3 ge heel en 4 gedeeltelijk vernietigd, terwijl in 5 gevallen het beroep werd verwor pen. Omtrent de werkwijze der commis sie zij het volgende vermeld Zoodra een verzoek om goedkeuring eener huurverhooging of om schatting is ingekomen, wordt, voor controle, nagegaan hoe hoogde huurwaarde van het perceel bij ide administratie der personeele belasting bekend staat. Het is i.n de praktijk een goede ge woonte gebleken, om ten aanzien van eik verzoek den verhuurder en den huurder (.in enkele gevallen ook den vorigen. huurder) op te roepen, tenein de door de commissie te worden ge hoord. De verklaringen van verhuurder en huurder loooen in vele gevallen zeer uiteen. Rijst het vermoeden, dat de normale 'huurwaarde der woning op 1 Januari 1916 niet overeenkomt met den huur prijs, welken men wenscht te verhoo- gen of blijkt de wenschelijkheirï, dat, alvorens een beschikking op een ver zoek te (nemen, de woning wordt opge nomen, -dan wordt het perceel door eenige led-en geschat en -de huurprijs getoetst aan -dien van soortgelijke wo ningen in de omgeving. Ten -einde -den huiseigenaar, die is uitgenoodigd voor de commissie te ver schijnen, in te lichten welke vragen hem -door den voorzitter zullen wor den gesteld, wordt, bij de oproeping, een -door den huiseigenaar in te vullen vragenlijst .ingesloten. Zooals pp die liist is vermeid, moeten eventueele hy- pójheekquitantiën, rekeningen van on derhoudskosten, en aanslagbiljetten van grondbelasting ter vergadering worden vertoond. Daar de commissie met ingang v,ain 1 Sent-ember 1917 is ingesteld, moesten verzoeken om goedkeuring der huur- prijsverhoogingén, welke na 1 Januari 1916 waren geschied, binnen een maand- na September 1917 worden in gediend. Opmerkelijk is het, dat noch de wet. noch de uitvoeringsvoorschriften mid delen aangeven om de nalatige ver huurders te achterhalen. Het voorschrift van art. 8, dat ibij nalatigheid van. den verhuurder om tijdoV dé goedkeuring te vragen, de huurprijs op 1 Januari 1916 geldt, is ten e,enenmale onvol doende, daar, bij de wisseling van huurders -na dien d'atum de nieuwe huurders niet bekend zijn met den huurprijs van 1 Janari 1916. Teneinde geen premie te stellen op wetsovertreding, heeft de commissie getracht de nalatige verhuurders op te „O, idan wenschte ik u te vragen, wie deze vrouw (bevolen heeft, mij uit de Alberga di Rorna In dit 'huis te lok ken zei'de Ida, hem schielijk in de ■rede vallende, «ij kondet immers niet weten dat ik daar was." „Denk daar niet te veel over na", antwoordde de dokter, en in den. toon, dien hij thans aansloeg, lag een zachte bedreiging„ge zijt mij als patiënte toevertrouwd -geworden, en het is mijn plicht niets onbeproefd te laten, om uw geest te genezen," Een verachtelijke trek gleed over Ida's bleek aangezicht. „Wat deze kunst u opbrengt, dat kan ik :u ook betalen", zeide zij „Noem den prijs en verschaf mij onverwijld zekerheid omtrent mijn vader ik zal den losprijs (betalen en beloof buiten dien het stilzwijgen." De dokter haalde, -nadat hij een be- teakenisvoiten -blik met zijn vrouw had gewisseld, medelijdend de schouders op. „Gij zult in elk -geval eenige dagen hier moeten blijven", zeide hij „een beslissing kan iik eerst dan nemen, wanneer ik u persoonlijk heb gadege slagen." Ida zag wel in, dat met geweld hier niets te bereiken was zij meende ook in id-it antwoord» ee,n toestemming te zien en hield het daarom voor raad zaam, zich te schikken en geduld te oefenen. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1918 | | pagina 1