Stads- en Proviocienieows spüri SE oorEOO! kerk eer. gedachtenisrede, waaraan we het volgende ontleenen De 'herinnering aan Talma doet altijd goed zij is .rein, zij richt het oog naar boven, -zij sterkt en vuurt aan zij kweekt geloof, hoop en liefde. Wij zien hem voor oins in reuzenkracht, ruste loos werkzaam in veeiomvattcnden ar beid de meest uiteenloopende gege vens verzamelend en rangschikkend, .bezield door .heilig vuur icn gedreven door een heilige -liefde, steeds strevend maar -een ideaal, nummer de nuchtere werkelijkheid vergetend, maar rekening houdend met iedere bijzonderheid die zorg vereischt, gelijk in zijn optreden tegenover hoogen :en .geringen trouw dienaar en trouw kameraad voor beide; liefhebbend en zorgvol echtgenoot en vader 'bezielend in zijn gezin en zijn vriendenkring, ien in dien kring nauwe lijks ©en andere zwakheid vertoonend dan zijn temperament, dat even kon boltsan, maar nimmer belette, dat aan stonds de zuiverheid zijner bedoeling meer tot har.r irecht kwam. Zoo zien wij, aan Talma denkende, zijn beeld voor ons oog verrijzen, in vertrouwelijk gesprek, in den liuiselij- ken kring, in de overleggingen in het kabinet, in een feestmaal, -bij de armen, bij de nijveren, in zijn redevoeringen hu was altijd zoo en altijd dezelfde altijd bezig met zijn levensarbeid, nim mer jagend naar effect. Dit was de levende Talma. Op zijn graf zien wij zijn beeld niet in steen raaair wij zien er twee arbei ders gezeten in droefheid knielend de één,In biddend opzien tol God de ander. Het 'beeld is .in zijn tweeheid één. De werkman treurt om zijn heengaan, maar bidt, wetende dat iiet heil is in God. Het is een treffende gedachte van de commissie die idit gedenkteeken heeft tot stand gebracht, en van den beeldhouwer geweest, om ,00 deze wij ze Talma's gedachtenis te earen. Beter kon het niet, want dit 'drukte urt wat in zijn hart en zijn levenstaak heeft be paald. Hierna gaf spr. nog eens uitvoerig een sohets van Talma's teven, en hij wees er op, dat Talma's werk geslaagd scliean, .toen het werd mede,gesleept door ,een vloed vart binnenlandschen en buitenlandschen strijd. 'Niet velen zijn er, vooir wie zulle een gedankteeken wordt «erieht, dat ge tuigt -niet van aardsche grootheid, maar van nederigheid en liefde dat spreekt niet tot de verbeelding, maar tot de ziel. 'Niet velen aan wier nagedachtenis 'een zoo fijn gevoelde 'hulde wordt ge bracht. Vergun ons allen hier aanwezig slechts, iets van die hulde te brengen ook aan u, mevrouw Talma, die in stilte en menigvuldige zwakheid, steun en .hulp van 'hem, die zooveel .krachten had, zijit cewieest. „De gedachtenis der rechtvaardigen zal tot zegening zijn." 'Daarna had de 'onthulling van het monument plaats. Het monument be staat uit een 'horizontalen rechthoeki- gen steen, waaromheen een breede band is gelegd. Aan de achterzijde van dien steen staat een loodrechte plaat van 2 M. 35 hoogte. Het 'bovendeel is driehoekig en bevat een bronsreliëf, voorstellende het kopstuk van ds. A. S. Talma. Daarboven zijn. de volgende woorden gebeiteld „De gedachtenis des rechtvaardigen zal ons tot zegening zijn." Onder dit 'bronzen beeld is het vol gende te lezen „Ds. A. S. Talma, geboren 17 Februr ari 1864 te Angereu, overleden 12 juli 1916 te Haarlem,- predikant der Ned. Herv. gemeente te Heinenoord, Vlissin- gen, Arnhem en Bennebroek, 'minister van Landbouw, Handel en Nijverheid, lid van de Tweede Kamer." Op het 'rechthoekige onderstuk staan ter weerszijden twee arbeiders in knie lende .houding, een oude, met het ge zicht benedenwaarts gericht, en een jonge aifbei'der, met den 'blik opwaarts. 'Het monument werd vervaardigd door den beeldhouwer Wolberse, te 's-Gra venhage. Namens den oud-minister Colijn word een krans van sparretakken en sparappels .op het graf gelegd door den particulieren secretaris van den oud- minister, iden heer Gij.bia.nd OosterJtoff. Mede werd cc-n krans gelegd namens den Christelijker. Bouwvakarbeiders- band. De oudste zoon, de heer J. Talma, bedankte voor de -eer, aan de nage dachtenis van zijn vader 'bewezen, waarna on verzoek van ds. Creuiz'berg een der lievelingsverzen van ds. Talma, Psalm 99 „God, de Heer, regeert", ge- zon,ge,n werd. Be terugkeer der vluchtelingen. „La Gazette de Hollande" is door de Fransche legatie te 's-Gravenhage ge machtigd om het bericht tegen te spre ken, 'dat de Fransche gezant bij de Nederlandsche regeering stappen zou hebben gedaan betreffende den terugkeer der Fransbhe vluchtelingen naar hun land over Sluis en bezet België. Ernstige muiterij in de Harskamp. In de legerplaats bij Hartskamp heerschte sinds Donderdag een rumoe- nge geest onder onz'c soldaten. Reeds meermalen was, naar de meening van ■velen, de middagmaaltijd onvoldoende en moesten velen 'met een hongerige maag van tafel opstaan. Ook Donder dag was dit het geval. Eerst schoolden verschillende groepjes te zarnen, waar na in optocht, luid schreeuwende en joelende het 'kamp werd doorgetrokken, en met steenen naar de 'electrische lam pen gegooid. Daarna ging tie bende schreeuwende langs de barak, waarin 'het kantoor van den .regiments-com mandant is .gevestigd. Deze barak werd met steenen 'gebombardeerd. Een re genbui verspreidde daarop de 'menigte, .hoewel het den geheelen avond rumoe rig bleef. Omtrent de ongeregeldheden in de Bartskamp doen maar aan „de Tel." uit Arnhem gemeld wordt onrustbaren de berichten de ronde. In 'het kamp is 'het 1ste regiment infanterie (meest uit Groningers bestaande) .gelegerd, dat een paar jaar geleden te Apeldoorn ook in opstand kwam tegen kolonel Land. Nader verneemt „de Tel." nog dat geconstateerd .is, dat het gebeurde uit een vooraf gemaakt plan is voortgeko men. Nadat 'de soldaten kisten en kof fers uit de barakken 'hadden gehaald, werden deze in brand gestoken. De op ruiers stelden zich 'met wapens en knuppels teweer en vernielden alles wat hen op hun weg tegenhield. De le luitenant Vonk wist de paniek te be zweren. Hij liet het kamp van de 2500 oproerlingen zuiveren. Het kamp is thans afgezet. Cavalerie en artillerie uit Ede en Arnhem assistceren. (Zie Laatste Berichten.) AAN EN OVER DE GRENS. 't Is Danke's jongen... 't is Dan- ke's jongen, 'zoo klinkt liet, en die men- schen van het Vlaamsche dorp loopen de straat op. Danke, Danke schreeuwen ze, .maar Danke duistert niet. De tranen rollen over :zün wangen. De 'Belgische soldaat want 'dat is D.anke wuift met de handen en .snelt voort hij zet het op een draf, slaat den hoek om, tot hij voor een huizeke .blijft stam. De dieur vliegt al open ion Danke valt in de armen van zijn moeder e,n strekt tege lijk' ide 'nand uit naar vader, die van aandoening'heeft. Vier jaren... it is ook zoo lang... en de dood heeft don zoon 'beleerd, terwiil de 'ouders zooveel van dien 'bezetter te verduren hadden. En dan .eensklaps dat weerzien. O, hoeveel dergelijke toomeelen heb ben we in de laatste da<*en bijgewoond, dagen vol emotie's, en geluk. En dan 't weerzien van vaders en kinderen, klei nen, die «root geworden zijn, <en knaap jes of meisjes, geboren toen vader .reeds eenige maanden weg was, en die nu wei wat vreemd kijken, maar toch niet bang zijn, omdat ze zooveel van hém hebben hooron spreken. F li owanneer zal 't onze .toer zijn? hoorden wij een soldaat vragen. Als we Antwerpen pakken Jon gen, dan komt de onderste 'steen boven, verzeker t .zijn kameraad. Mijn sinForenbloed kookt al. Wat geluk hé En zij, die van Antwerpen zijn, sta ren naar zoo'n toanseitje van 't we derzien, peinzend op hun .geliefden, die nog onder de bezetting van den vijand op de verlossing wachten. Ja, wat al emotie's in deze dagen Nu achter 't front 'bij Eede in den ge- heimnisvollen nacht, waar de kogels .tot op 't Holland'Sch gebied fluiten en granaatscherven door de boonren sis sen. Denkbeeldig 'is 't gevaar er niet. Zulks bleek nog Zaterdagnamiddag, toen een Duitsch vliegtui" bommen op Middelburg ün Vlaanderen wierp en een projectiel aan de tol van bede neer kwam. Een vaandrig, die op den dijk stond, werd aan het 'linkerbeen gewond en stortte naar beneden. 'Hij dep nog tolt zijn mannen „Jongens, dekt u 1" Ook een sol daat en een vrouw werden getroffen. Daar in 'de onmiddellijke nabijheid der grens, tusschen de Leopolds en de Schipdonkvaart begint het Westelijk front, 't Uiteinde der gevechtslinic is van den IJzar bij Nieuwpoort naar hier verplaatst. Ad te velen mog .stellen zich den strijd daar -als een afzonderlijk krijgs bedrijf 'voor, maiar werkelijk staan we er bij de uiterste rechterflank der Duit- schers en de uiterste linkerflank der ge allieerden. Stroobrugge is Duitsch en Maldegem ,is Belgisch, en nauwelijks een paar 'honderd nieter achter deze linie 'loopt de grens, waarvan door de Nederlandsche militaire autoriteiten een 'breede strook tot verboden terrein is verklaard, en alleen .soldaten en eenige journalisten', behalve de bewo ners der huizen en hoefjes komen mo gen. Die bewoners zitten 'daar natuurlijk niet rustig. In een der laatste nachten stonden wfc met soldaten achter een siroomiit, toen ook de boer van 't hof versdheen. Een mcn.sch 'kan niet slapen, zei hij. Hoorde de kogels tegen den muur van ni'iin kamer tikken en 'k zou liever niet in iniin bed 'doodgeschoten worden. 'Hoe ,is ',t baas, is die .koffie al klaar vroeg een collega, toen 't ge weid tusschen de hoornen, langs de ka nalen wat bedaarde. Wel komwe zullen de stoof aan steken .en ler 'maken, antwoordde gul de boer, en 't was gezellig in de keuken, waar de kachel ronkte en de geur der koffie zich verspreidde. Maar opnieuw barstte 't oorlogscomcart van huilend geschut .en ratelende machinegeweren los, zoodat liet huis daverde. We gingen weer allen .naar buiten, want 't half strooien, half pannen dak- zou -een slechte 'beschutting tegen een ..nnanaat zijn. En we dachten aan onze Belgen, daar ■over 't kanaal. De strijd leek vroeger zoo heel ver en nu waren de eigen sol daten heel dicht bij, worstelend voor de verdere bevrijding van hun land. Waar ginds die brandgloed den he mel kleurde lag Maldegem, ons zoo goed bekend uit den vredestijd. Hoe dikwijls 'waren we ar op 't kasteeltje de gast van Victor Delllle, die nu in Zwitserland geïnterneerd is, maar wiens vrouw en kinderen op 't nu zoo bestookte dorp no waren, ja, de oor log is 'heel dicht de Nederlandsche grens genaderd. Emotie'®... We waren op Zeebrugge W,e ston den er bij de verbroken batterijen, welker vuur we zoo dikwijls nastaar den hier van den boulevard... Ge her innert u die avonden, lezer, .en 'de nach ten, dat 't gebulder ons 't bed en 't huis uitjoeg, tot we er wat gewoon aan werdén. Daar lagen, ze in brokken e-n flarden, die monsterkanonnen, en in de haven zagen, we ds .in April gezonken Britsche schepen, en in den muur de bres... Maar we zagen in den geest ook ka pitein Fryatt, en de „Lusitania" 'en de ■knapen en mannen, die op zee het schoons leven verloren door de verra derlijke duikboot... Thans stonden we 'bij 't duikboot- nest en 't was als 'uitgebrand en een vreeselijke verlatenheid lag over den omtrek. Welk een 'bres in de Duitsche macht, die op ide onderzeeërs haar laatste 'hoop .gevestigd had.... We 'stonden in villa's, vertoonenu de sporen van vandalisme. Alle meubels weproesleurd of opgestookt en vele 'per- oeelen geheel afgetakeld .met de deuren uit de openingen, de vensterboorden, de trappen, de vloeren en zolderingen de balken weggezakt, zoodat we soms van uit den kelder iden hemel zagen. .En toCh hangt overal de .vreugde in 'de lucht, de vreugde over de verlos sing ze wappert in de driekleur op gevels en torens, ze .straalt op de we zens, ze klinkt .in .de stem, ze glanst '111 de oogen, ze uit zich .in 't lied der kin dieren en 'hedenmorgen in ©ep Vlaain- sdhe dorpskerk, waar een .machtig Te Deum opsteeg,.Idat weerklank vond in 't gemoed van soldaten .en burgers, die 't bedehuis vulden. Hoe uitte ze zich te Brugge bij 't be zoek van koning Albertus en, koningin Elisabeth, met prins Leopold, toen ze Vrijdag hun Ibiiiden intocht hielden, te midden «ener jubelende schare... Maar die vreugde is ernstig .en waardig, om dat ieder voelt, d't de 'bevrijding offers kost. A. HANS. VL1SSSNGEN, 28 OCTOBER. AGENDA VAN HET DISTRIBUTIE BEDRIJF. DINSDAG 29 OCTOBER Zeepsurrogaat. De aandacht wordt nogmaais geves tigd op bovenstaande voor het reinigen van igiroo.te inrichtingen en van vloeren, zolders, kelders e.n magazijnen. Ver krijgbaar tegen 25 cents per 5 pakjes of meer aan het magazijn Wilhelmina- straat van het distributiebedrijf. Kalkeieren. De kalkeieren zijn verkrijgbaar o,p extra-rantsoen'bonnen aan het distri- butiegebouw. Geneesmiddelen. In groep A van de dis.tr,ibutieregeling voor geneesmiddelen zijn nog inge schreven iC. E. PJugge te Oost- en West-Souburg P. j. A. v. d. Pot, te Saroosketke J. J. G. Pronk, te Oost en West-Souburg. Gisterenmiddag omstreeks vier uur verschenen boven onze gemeente vijf vliegtuigen van onbekende nationaliteit, die op vrij -roote 'hoogte van Zuid- Oost .naar Noord-West vlogen. Na eenigen tijd veranderden de vliegtuigen van koers, twee vlogen in Zuid-Weste lijke richting, terwijl de drie anderen, thans op veel ."©ringer hoogte, in Zuid oostelijke richting opnieuw over onze gemeente 'vlogen, om na enkele minu ten .wetter .hoome-r in de lucht ten derde male terug te koenen en in Westelijke richting te verdwijnen. De vliegtuigen trokken natuurlijk veel belangstelling. Op verschillende plaatsen werden de vliegtuigen beschoten, doch werden niet geraakt. Belgisch Athenaeum te Vlissingen. Op verzoek van de Belgische com missie voor koloniale studiën in Neder land. is, met 'het oog op .de toekomstige koloniale expansie 'van België, aan het Athenaeum een uitfébreide koloniale cursus ingericht voor de studenten der 'hoogere klassen. Met het geven der lessen is sedert 15 October een aanvang gemaakt. De cursus loopt .over de ge schiedenis van Congo, de natuurkundi ge en staatkundige aardrijkskunde, de koloniale gezondheidsleer, het werk der kolonisatie; den eoonomischen toestand der kolonie, enz. Aan de studenten, die met vrucht het examen over deze leergangen zullen afleggen, wordt een speciaal certificaat van koloniale wetenschap afgeleverd. Woensdag 39 'October, te 2/2 'uur, hervat de kring van voordrachten van het athenaeum zijne werkzaamheden van het vierde jaar. .Darorde 1. Ope ningswoord' van den voorzitter 2. His torische schets der gemeente Vlissin gen, door nrr. dr.- F. Pels, leeraar aan het .athenaeum 3. Letterkundige op stellen, door M. van Cauwelaert, stu dent der Grieksch-Latijnsche refhorika. Zaterdagavond kon door een defect aan eén der machines irt de electrische centrale hier ter stede ongeveer 2 mi nuten geen stroom geleverd kunnen worden en te Middelburg geduiende 10 minuten. Hoewel onmiddellijk met de reparatie van bedoelde machine is 'eegsnne-n, zal heden de spanning nog niet normaal zijn, Hei verdient aanbeveling heden de helft van de lampen uit ie schakelen, waardoor dan het licht zijn gewone sterkte kan behouden. Met ingang van 1 November is be noemd tot (rijksklerk op de inspectie der d-irecte belastingen enz. alhier A. J. Lievense, thans particulier klerk aldaar. Voor het derde (schriftelijk) gedeelte van het notarieel staatsexamen zijn o.a. geslaagd de heeren R. E. Hattink uit Middelburg (thans ts Purmerend), ~f. J. van Dijk fe Kruin in gen en M. Oele te Goes. Aan „de Maasbode" werd uit Slpis gemeld dat de booten van de maat schappij „Zeeland" de Fransche vluch telingen naar Engeland zullen 'over brengen, vanwaar zij weer naar hun vaderland zullen terugkeeren. Wij kunnen mede'deelen dat van dit bericht ter bevoegder plaatse niets be kend is. Als de Fransche vluchtelingen van hier naar hun vaderland zouden terug keeren zou dit niet -over Engeland doch •over het bevrijde gedeelte van België geschieden. De vluchtelingen zouden dan van nier met de provinciale boot naar Breskens vertrekken en vandaar per tram van iBresken® naar Sluis en verder via Brugge malar Frankrijk. SOUBURG. In onze "emeente komen nog steeds veel gevallen van Spaansche griep voor. Er 2ij;n ook weder enkele perso nen aan deze ziekte gestorven. KERK- EN SCKOOLNIEUWS. Nnd. Herv. Kerk. Beroepen t« Haar lem dr. H. T. Oberman te Heemstede, vroeger pïedibant bij de Sngelsche ge meente alhier. De commissie van beroer) voor de Chr. scholen op Walcheren heeft het ongevraagd ontslag, gegeven aan mej. W., onderwijzeres aan de Diaconie school te Aagtekerke, vernietigd, op grond d'er overweging, dat 't bestuur haar ten onrechte als een tijdelijke leer kracht had beschouwd, die liet ten allen tijde kon ontslaan, mits niet drie maan den tusschenrui'mte tusschen ontslag brief .en -da'uïn, daar het bestuur zelf haar bij de subsidieaanvraag als vaste leerkracht had aangemerkt. VOETBAL. Zuidelijke le klasse. VelocitasMiddelburg 21. Middelburg heeft twee invallers. Het begin is voo>r Velocitas en de verdedi ging van Middelburg heeft direct de 'handen vol. Het is vooral ook door slecht schieten, dat er geen punten gemaakt worden, behalve een schot van Linck, dat vermelding verdient. Middelburg wee,t onverwachts door te breken .en de leiding ite nemen. De cadetten blijven, hoewel sterker, onfor- tuinlijtk en zonder verandering treedt 'de rust in mei 01. Na de hervatting maken de Zeeuwen in het beruchte gebied een fout. Een strafschop is het gevolg en Linck schopt den gelijkmaker in het .net. Het is en blijft verder een geknoei van- weonskanten. Een gelukje kan de lei ding 'bezorgen en dit komt vier minu ten voor het einde. Uit een doelworste- ling maakt Linck het winnende punt en is Middelburg twee kostbare puntjes kwijt. M. V. V.—Willam 11 0—3. Vlissingen I!V. A. V. commando Walcheren. De drukfout op de aanplakbil jetten, 'waarop „VI. F', inplaats van II stond gemeld, heeft Vlissingen, wat 'be treft het aantal bezoekers wel gebaat. Ook 'het koper, dat af en toe vroolijke tonen over 't veld deed weerklinken, lokte toeschouwers. Vooral 'I militaire element ook eenige .autoriteiten waren vertegenwoordigd. Onder lei ding van -den heer Smit wordt afge trapt. .De militairen hebben in 't begin 't beste deel van 't spel en ondernemen aanval 00 aanval, die echter tijdig ge broken -wonden door 't Vlissingscn ach terstel, waarbij de doelman gelegen heid krijgt eenige gevaarlijke scholen netjes te verwerken. Dan zet Vlissingen •eensklaps door en een schot van rechts wordt ,in 't doel me! de handen be werkt. De strafsclion ketst tegen de lat. Nu verdeelt 't spel zich meer cn meer. ■Even nadat de militaire 'doelman die door zijn overbodige kunstenmakerij bij 't stoppen van een bal ide hilariteit van 't publiek opwekte, een schot van rechtsbinnen stopt, kopt de middenvoor handig 't punt langs hem heen en Vlis singen 'leidt 10. Niet lang daarna is het rusten, 10. In de 2e .periode komt er wat meer pit en spanning in den wedstrijd en al werd er nu en dan duchtig .geknoeid aantrekkelijke momenten ontbraken niet. Nadat Vlissingen 't militaire doel bestookt heeft, vallen 'de militairen aan cn de rechtsbinnen, d'i>e ingevallen is deponeert den gelijkmaker in 't net '11. Onmiddellijk hierop passeert de Vli'ssingar middenvoor de militaire aChterspelers, 'die zioh te veel op uit- trappen toelegden en een mooi schot maakt den stand 21. Hierdoor ge prikkeld. .en aangemoedigd door hun lotcenooten vallen -de militairen on stuimig 'aan cn weer ,is het de rechts binnen die onder daverend gejuich „e. lijk maakt 22. Even nadat een 'door braak van Vlissingen eindigt met over schieten van den rechtbuiten, maakt de ze zijn fout .goed door 'n .mooi geplaat sten bal va.11 middenvoor in 't doel le jagen 32. Nu is het weer de beurt aan de militairen, een hoekschop wordt door (hun rechtsbinnen' prachtig in 't doel gekopt 33. Tot het einde ver toont 'zich ,nu een gelijk op en neer gaand spel, waarbij die militairen nog een buitensoetdoelpunt maken, doch geen der partijen gelukt het meer den stand te wijzigen. Zoo eindigt deze ont moeting waarin de puntjes broederlijk gedeeld werden. DE TOESTAND. Generaal Ludendorff heeft ontslag genomen en ide Keizer heeft het aan vaard. Dat is een feit van veelzeggende toeteekenis. Met Ludendorff verdwijnt .ais het ware de incarnatie van het Du.itsche miütairisme. Hij toch was een 'der meest invloedrijke personen in de Duitsche militaire partij .en zijn. woord was (van zoo'n gewicht, dat hij als het ws're geheel zelfstandig 'de .militaire zaken regelde. Zijn 'heengaan kan be schouwd worden als .een capitulatie dar militaire narttj. Het zalw.el hiervan een gevolg zijn dat men in Duitsch land steeds meer tegemoet wil komen aan Wilson's leisdhen, waarin o.a. 'gezegd is dat 'hij Wilson de regeerders der tegenwoordige Duitsche politiek niet kan vertrouwen. En Ludendorff was behalve de militaire ook de politieke dictator van Duitschland. Wij zijn wel «enigszins nieuwsgierig welken draai de Duitsche bladen aan het héengaan van Ludendorff zuilen ge ven. Infusschc-n wachten wij nog op de verklaring welke keizer Wilhelm za! geven. Ludendorff iis 1111 weg wie zal hem volgen, zoo mag gevraagd wor den. Er jaoet nl. schoon schip gemaakt worden. Meer en «neer moet gestuurd ■wouden in den koers van een beslist democratisch bewind, een bewind waarmede Wilson .en de geassocieerde mogendheden met gerustheid de vre desonderhandelingen durven te begin nen. Dat het dezen 'kant zal uitgaan staat vast, omdat op deze wijze alleen voor Duitschland een cenigszins spoe dige iv,rede mogelijk is. In .de Donau-mortarchiie wordt liet lederen dag 'hacheliikcr voor de tegen- woondigc regeerders. Het overgroote deel der bevolking eischt onmlddeltij- ken, vrede en de 'Hongaren vooral wil len niets meer van Duitschland weien. De houding der andere volksstammen waaruit de 'dubbel-monarchie bestaat of beter kan gezegd wonden bestond is 200 beslist anti-Duitsch dat ge rust kan -gezegd worden dat het bond-1 genootschap tusschen Duitschland en Oostenrijk uitgenomen dan cc Duitsch Oostenrijkers -niet meer be staat. Turkije schijnt op oen .afzonderlijken vrede aan te sturen. Go het Italiaamsche front krijgen de Oostenrijkers nog 'geweldige klappen •cn ook op het Westelijk front moeten do Duitschers al .maar verder terug, hoewel zij zicli met leeuwenmoed ver dedigen. De Duitsche .militaire reus is echter niet meer m staat den voortdu- re.nden stormloop dagen te houden. Roemenië gaat misschien ook weer in den oor,log. Alles bijieengenomen wordt de toe stand voor Duitschland met den dag critieker. DE 'DUITSCHE RIJKSDAG. De .Rijksdag 'heeft de rpgeerinigs- voorsteite.n betreffende de grondwets herziening cn de daarop ingediende amendementen d'er meerderheid met alle stemmen .teven die 'der conservatie ven ien ©enige leden der- Duitsche fractie aangenomen. Het voorstel der 'Onafhankelijke so cialisten word naar de igrondwetscom- 'inissie verwezen. 13" ue debatten verklaard- staatsse cretaris Gröber, dat de riiksleiding voor de aan.nem.inig der voorstellen in dsn Bondsraad opkonten ajal. De minister van oorlog Schéuch ver klaarde, dat de voor,stellen .der 'meer derheid voor leger én vlooi niets be denkelijks hébben. Tegen de voorstellen had alleen ds spreker der conservatieven Von Of® zieii 'scherp uitgelaten. De Rijksdag werd daarop voor onbe- paalden tijd verdaagd. HINDENBURG AAN HET WOORD. De Köln. Ztg." maakt melding van

Vlissingse Courant | 1918 | | pagina 2