JNQEZONDEN STUKKEN DE OORLOG. Rijkska-ntoor voor huiden on leder (R. H. L.) iedere drie maanden aan d,e gemeente toegezonden1 en wel in 5 soorten 1. voor mansschoenen vanaf no. 40 2. voor vrouwenschoenen van af no. 36 3. voor -ondermanssclroenen in de nummers 36 tot en met 39 4. voor jongens- en meisjesséhoenen in de nummers 28 tot en unet 35 5. voor kinderschoenen in 'de nummers 17 tot en met 27. De bons worden door het gemeente bestuur op het tijdstip van afgifte ge stempeld en zijn geldig in alle gemeen ten des lands. Bons, waarop het stempel van de gemeente van afgifte ontbreekt, zijn ongeldig. Degene, die een paar nieuwe schoe nen noodig heeft, wendt zich dus tot het Distributiebureau. Hij vraagt daar toe een formulier, hetwelk vanaf heden kosteloos verkrijgbaar is en dient op dit formulier zijn verzoek in met opgaaf van nummer der verlangde schoenen. Na invulling behoort men dit formulier in te zenden aan het distributiebureau voornoemd. N.B. Duidelijk adres' invullen en do micilie nummer. Chocolade. De Kwatta-chocolade is aangekomen en kan Donderdag-voormiddags van 9 tot 10 uur afgehaaid warden in den kelder van het stadhuis. stoeien /2S00 en opbrengst volksbad ƒ300 en verhuring Badpaviljoen, ƒ350. Wij vestigen de aandacht op-achter staande advertentie van de brandstof- fenco-mmissie betreffende de verplich ting tot het inslaan van een halve een heid Friesche turf. Voor het examen van machinist di ploma A, is geslaagd de heer A. j van der Linden, leerling van de De Ruy- terschool. Bij Kon. besluit is de heer J. F. Heemskerk, rijksbetaalmeester te Mid- delqurg, gekozen en toegelaten als lid van de Tweede Kamer, vanaf den 17n September 1918 op non-activiteit ge steld ber.aemd met ingang van 21 Oc tober tot rijksbetaalmeester te Middel burg W. Barends, thans rijksbetaal meester te Almelo. Bij Kon. besluit van 21 dezer is, voor het tijdvak, aanvangende .met de dag- teekening van dat besluit e,n eindigende niet 28' Februari 1918, benoemd tot voorzitters van de herkeurincsraden en, tot zijn plaatsvervanger in de provin cie Zeeland, tot voorzitter J. M. F. J. -Latour, ge.pensio.nneard generaal-ma- joor tot zijn plaatsvervanger H. J. Worminck, luitenant-kolonel, -rovin- ciale adjudant in Zeeland. c'e dat tfekl. de dupe is geworden van de omstandigheden. Hij wr.s slechts lusschenpersoon en dit zonder winst bejag. Ook deed hij niets, dat hem verdacht doet zijn. 'Hij had alleen reden de ma trozen te helpen, daar hij in zijn café veel marineschepeliriigen krijgt. Het dicht doen van de gordijnen .staat -niet vast. Het is mogelijk, dat waar allerlei msnschen in dienst zijn, bek!, niet ibepineep, dat de artikelen ge stolen 'waren en zal dan ook moeten worden vrijgesproken. .Nog werd tegen. J. B., veekoopman te St. Laurens, wegens het doen weg nemen van een vaars uit een. weide, welk rund later bij hem in den stal werd geslacht, een jaar met aftrek van 'het voorarrest gevorderd. Bekl. zeide de vaars te ihebben gekocht van. den veebandielaarsknecht Fijnaut, die het dier uit de weide haalde bij de gebr. Fraincke, doch deze zeide, dat gedaan te hebben on verzoek van bekl. De verdediger mr. Groot, benleifte vrijspraak en onmiddellijke invrijheid stelling van bek., aan. weilt verzoek de rechtbank echter niet voldeed. Uitspraak 5 November a.s. Öultea vcractwocrfleiiikheid der redactie Di copie wardt nlmtae* tcruggetiei,=o AAM DE PLEEGOUDERS VAN BEL GISCHE KINDEREN. Nu wellicht binnenkort de ontruiming van België door de Duitsche 'troepen kan worden verwacht en het verkeer tusschen dit land en Nederland alsdan weer veel gemakkelijker zal zijn, kan men verwachten' dat vele Belgische ouders ten spoedigste hunne kinderen bij u zullen komen afhalen. Dientengevolge verzoekt het bestuur van .onderstaande vereeniging beleefd, doch met den -meesten. aandrang Lr, kennis te worden .gesteld, wanneer een kind wordt afgehaald en waarschuwt er voor, geen kinderen af te geven aan menschen, die niet de ouders zijn of zich niet behoorlijk als zoodanig kun nen, legimiteeren. Ingeval van twijfel verwijze .men eenvoudig -naar het bestuur, daar het herhaaldelijk voorgekomen .is, dat min derwaardige .personen zich bij de pleegouders hebben, vervoegd om kin deren, vooiral jonge meisjes, af te ha len onder voorgeven dat zij familiele den .der kinderen waren. Hierbij houde r.ien de mogelijkheid voor oogen, dat in die 4lA jaar oor logstijd kinderen, vooral zuigelingen, onherkenbaar veranderd kunnen zijn, en dat ook kinderen hunne ouders niet altijd meer zullen herkennen. Het 'bestuur heeft zich tot de Belgi sche 'autoriteiten gewend om te weten wat .er -met de weezen of kinderen, wier ouders .nog niet teruggevonden zijn, moet gebeuren en wat de beste wijze is om de overige kinderen zoo spoedig mogelijk naar België te doen terugkee- ren .en zal dit u tijdig 'berichten. 'Het .Bestuur der Vereeniging „Tehuis voor .Belgische Kinderen" C. F. j. BA.NDS, Voorzitter. THEOD. HERMANS Jr., Secretaris. DE TOESTAND. D,e Eng.elsche pers is niet tevreden met het Duitsche antwoord aan Wilson. Zij meent dat het te vaag is, terwijl er .niets in wordt medegedeeld van, een er kenning door Duitschland dat het de nederlaag heeft geleden. Een der grondgedachten om tot den vrede te kunnen geraken moet volgens de En- gelsdhe bladen zijn dat de mogendheid, welke om vrede of wapenstilstand vraagt, dit -doet omdat zij den, strijd niet langer meer kan of wil volhouden, dus toegeeft, dat ze verslagen is. Wij gelooven niet dat Duitschland deze erkenning voorloopig in een nota zal vastleggen, d-qch nog steeds zal trachten door onderling overleg tot overeenstemming te 'komen tof den vu-, rig verlangden wapenstilstand. Het zou echter ook n-i-et onmogelijk zijn dat de legerleiding der geallieer den er de voorkeur aan geeft, ie trach ten de Duitschers uit België en Noord- Frankrijk terug te werpen, dan deze ■gebieden door ontruiming te bevrijden. Er is immers destijds door de Duit schers over zoo iets ais een vuistpand gesproken. Dat was in den tijd toen hun wapens nog met roem overladen werden-en. dit vuistpand zal Foei! den Duitschers liever uit de handen slaan, dan dat het bij de vredesconferentie als equivalent voor -een. of ander door dé Entente 'begeerd gebied zou kunnen dienen. Dat hangende de onderhandelingen over de mogelijkheid tot liet openen van besprekingen -over een wapenstil stand de gevechtsactie niet minder is geworden, kunnen wij 'hier maar al te goed merken. Dag en nacht wordt hier het doffe kanongebulder gehoord en liet ee-ne schot volgt het andere onmiddel lijk op. Tusschen deze doffe slagen worden herhaaldelijk zeer zware scho ten gehoond. De Duitschers moeten voor deze on afgebroken. kan.onna.de wel geleidelijk achteruitgaan, doch het gaat in een langzaam tempo. Er hangt voor de Duitsche legerleiding natuurlijk ailes van af om de Duitsche hoofdmacht in veiligheid te brengen vandaar dat de achterhoeden den vijand met de uiterste verwoedheid trachten tegen te houden. En de Duitsche terugtocht gaat zeer ordelijk, .dat wordt door de Entente- pers toeraegéveni. Voor het verloop van den strijd ver wijzen w:' naar de legerberichten. De Oosten rijksch-Hongaarse he re geering moet voornemens zijn de ge- dachteniswisseling met Wilson voort te zetten. Zij iis daartoe wel verplicht, want de fundamenten waair.op het huis, dat Oostenrijksch-Hongaarsche monar chie heet, is "iebouwd-, zijn zoodanig ondermijnd1 dat 't '-ebouw ieder oogen- 'blik i-n elkaar kan storten. Om van den bouwval te redden wat er met moge lijkheid, nog van te redden valt, wil 'Oostenrijk me.t het sluiten van een vre de, op de voorwaarden door Wilson gesteld, den meesten spoed maken. Oostenrijk, dat 5 Juli 1914 den oor logsbrand' heeft aangestoken door het bijna onaaanneembare ultimatum aan Servië te zenden, krijgt thans zijn loon wel thuis. Wat zal er van -de dubbel-unonarchie nog over büiven als de vrede eenmaal geteekend is Van Turkije hooren. wë zoowat niets meer. Het Ottomaan-sche rijk ligt op steTven en de toestand van den patient wordt met den dag ernstiger. Dit land zal zich den steun dien het aan Duitsch land verleende, al lang bitter beklaagd hebben. Dit is nu evenwel te laat. DE DUITSCHE RIJKSDAG. Gisteren is de Rijksdag weder bijeen gekomen. De rijkskanselier, prins Max hield ee,n .rede, waarin hij een uiteen zetting gaf van verschillende voorstel len, de p&rlementariseerimg en -demo- cratiseerlng -der Duitsche politieke toe standen. Ter inleiding ging hij in op de nota wisseling met president Wilson. Hij verklaarde Het Duitsohe volk is door president Wiiso-n toegesproken en dit zet grooter gewicht bij aan -de uitla tingen. der vertegenwoordigers van alle partijen. In alle landen werd de vraag besproken Rechtsvrede of machtsvre- de Aan de eene züde verhieven al die genen hun stemmen, .die zich laten lei den door haat en wraakzucht, welke zich willen koelen >op den grond van ons Duitsch vaderland. Aan de andere zijde zijn de aanhan gers van den volkerenbond volkomen ervan bewust, dat :'net grondbeginsel van 'het .nieuwe geloof zijn beslissende proef heeft te doorstaan. Deze strijd van meenin» is nog niet 'beslist. Indien, de vijandelijke regeerin gen den oorlog willen en ons geen 'an dere keuze blijft dan o.ns te verdedigen, indien deze noodzakelijkheid zich voor doet, dan zal de Duitsche regeering het Duitsche volk tot de nationale verdedi ging oproepen, gel"'- zij ook uit naam van het Duitsche volk voor den vrede kan spreken. Het 'Duitsche volk zal zich niet zon der strijd voor een maclitsvrede buigen. Een iregeering die hiervoor geen gevoel heeft, zal prijsgegeven zijn aan de ver achting van het stri'd-ende -en werkende volk en zal weggeveegd worden door den storm der openbare meening. Het Duitsche volk mag echter ook niet 'blindelings naar de onderhandelin gen worden geleid, maar het behoort te weten, wat de vrede voor ons leven en onze toekomst beteekent, daar dit een ib'esluit van geweldige beteekenis vooir onze positie is. Ook de oplossing van (het rechts vraagstuk beteekent een moeilijke overwinning voor een aan de zegepraal gewend volk. De kern van Wilson's geheele .pro gram is de volkerenbond. Deze kan niet tot stand komen, iqdien -niet alle volken zich moeite geven voor nationale zelf overwinning. Wij moeten het geluk en het recht van andere volken in ons na tionale leven opnemen. Ik vergis mij niet, indien ik aanneem, dat zich nog groote moeilijkheden zulien voordoen op den weg .naar een volkerenbond. Wij zuiier. slechts dan opgewassen zijn tegen de eischen van den oorlog en den vrede, indien wij .ons regeeringspro- gramma aldus uitvoeren, dat wij ons beslist van den ouden weg afkeeren. Ik heb met mijn medewerkers die stappen gedaan, welke in de toinnenlandsche politiek van Duitschland Vrijzinnige toestanden in het leven -moeten roepen. De hervorming van het kiesrecht in Pruisen is door de prijzenswaardige te gemoetkoming .der partijen zoover ge vorderd, d!2it de invoering van het al gemeen, geheime gelijke kiesrecht in Bruisen verzekerd .is. B« den Rijksdag zijn wetsontwerpen ingediend, ter op heffing van, d-e constitutiq-n-eele beper kingen, die aan de vrije ontwikkeling .in weg staan. Het zal den leden van den Rijksdag zijn toegestaan in d-e regeering te tre den zonder hun mandaat voor den Rijksdag verliezen. Dit is onvermijdelijk voor een 'band tusschen parlement e,n regeering. Er zijn stappen gedaan om de politieke verantwoordelijkheid van den Rijkskanselier zonder vertraging verder te ontwikkelen, welke vcrant- woordeliikheid' door instelling van een sfaatsgerechtshof verzekerd zou kun nen worden. Geen kanselier en geen staatssecretaris za! voortaan een ambt kunnen bekleeden-, indien hij het. ver trouwen van -de meerderheid van den Rijksdag heeft verloren. Het nieuwe stelsel der rijksregeering heeft ook een nieuwe regeeringswijze in d.e landen van het rijk tot .natuurlijk gevolg ge had. Een Ëlzasser is stadhouder c,n een '.Efoasser Is staatssecretaris geworden De Rijksdag zal voortaan te beslissen hebben over oorlog -en vrede. Dc oor logstoestanid heeft bijna irs alle landen beperking van de staatsburgerlijke vrij ihei-d' .tengevolge gehad. Volledig herstel daarvan zal ons den vrede brengen aangezien wij de buitengewone vol machten niet kunnen missen. Orsbillijl» hardheid .moet echter .nu reeds -uit weg worden geruimd, ook op het ge bied van de censuur en van het recht van; vergadering. O mijn program van 5 October komt ook voor, het verlee- >nen van gratie aan personen, -die we gens politieke .misdrijven .en vooral ij verband, -met liet staken van werk vei/ oordeeld zijn. Een -algemeene amnestie zal worden afgekondigd. Het dori waarnaar wij streven is 'de politieke mondigheid van het Duitsche volk. Niet aan de willekeur van het gezag, doch aan het gebrek aan polïtieken wil heeft het Duitsohe volk het 'te danken, dat Duitschland zoo lang voor -een 'staat va.n. .autoriteiten is aangezien.' Thans moet deze verandering wettelijke vor men verkrijgen ten .einde de duurzaam heid van het nieuwe stelsel te waar borgen, 'Er liggen mog schatten in de diepte van ons volk, welke slechts door d.e vrijheid aan het licht gebracht kun nen worden. De vijand staat voor de poorten en de eerste en laatste gedach te behoort aan de dapperen, die 2lch tegen een overmacht verdedigen en die wil tegen ongerechtvaardigde aan klachten moeten verdedigen. Wij roe pen, den soldaten toe Wij vertrouwen u. Het vaderland laat u niet in den steek. Wat -een volk u slechts kan ge ven, dat zal u geworden. Na den rijkskanselier las Herold (Centrum) namens zijn- fractie een ver klaring voor, waarin hij volkomen in stemming betuigt met ,de uiteenzettin gen, van den kanselier op 5 October. Het Duitsche volk beeft zijn. lot zelf ter hand genomen. De nieuwe regeering is het uitvoerend' orgaan van den volks wil, Een .nieuw Duitschland met een vrijzinnige grondwet is ontstaan. Wij stemmen in -met d-e wijziging van art. 21 der rijksgrondwet, waardoor de moeilijkheden, voor het treden van par lementsleden i-n- de regeering worden opgeheven. Het ontwern tot wijziging van art. 11 van de Rijksgrondvvet'be- ■schouwen wij als onvoldoende. Voor iederen oorlog, onverschillig of het -een aanvals- -of verdediginsoorlog is, dient de toestemming van den Rijksdag ver kregen te worden. Wij verlangen voorts, dat de verantwoordelijkheid van den rijkskanselier grondiger vast gesteld -en "ewaariborgd wordt. De door d-e nieuwe Duitsche regeering ge dane stappen bij president Wilson dra gen, evenals 'het eergisteren, gegeven antwoord, onze ooedkeuring weg. Te gen het verwijt van onmenschelpé handelingen en het aanrichten van noo- delooze verwoestingen protesteeres wij. Dit komt niet overeen met het Duitsche karakter en d-e Duitsche ze den. Indien vrede door vergelijk niet mo gelijk is, dan zal de nationale verdedi ging tot den laatsten man tot redding van hei vaderland opgeroepen worden en het succes za! niet uitblijven. Elbert (soc.-dem.) verklaarde, dat de aan Wilson gerichte nota aller in stemming had pevonden. Eibert vervolgde Het volk zal zich zijn recht op zelfbeschikking niet meer laten ontnemen. De verandering in de rijksconstitutie gaat ons niet ver ge- noem Wij verlangen, dat het recht van oorlogsverklaring zonder beperking in alle gevallen van de toestemming van de,n Rijksdag afhankelijk wordt ge maakt. In de grondwet van het .rijk meet de parlementaire regeeringsvorm onherroepelijk worden vastgesteld. De -doorvoering der amnestie moet volko men zijn. Het geval-Liebknecht is door zijn vrijlating afgehandeld. Het gaat om zijn of iniet-zijn van ons volk. Willen de vijanden ons als het uitschot der menschheid behandelen, dan roepen wij hun toe Neemt u in acht. leder knechtschap heeft eenmaal een einde. Naumanin (vooruitstr. volkspartij). Het oude systeem hielp ons niet ver der, omdat er geen eenheid in regee- rinw en belichaming van -d-e nationale vrijheidsgedachte was. Daardoor kwam ir. het buitenland het gevoel op, dat wij oneerlijk waren, .maar wij waren alleen cnfeorganiseerd. Stresemann. (nat.-Iib.) De beslis sing ligt thans in handen van president Wilson, De geschiede,nis zal er «W» over oordeelen, waarom de politieke en militaire ineenstorting in. Bulgarije plaats had. In Oostenrijk is het proces nog niet afgcloopen, Dat graaf Tisza het Duitsche bondgenootschap verwor pen heeft, .is niet juist. DE STRIJD OP HET BELGISCHE FRONT. Officieel Belgisch bericht We hek- ben de winsten op den Oostelijk-en oever van het kanaal bij Ripcnburg gc* houden. Verder naar het Zu-iden, lai# het kanaal, dreven we de laatste vijan delijke afdeelingen terug, die nog OP den Westelii'ken oever stand hieloer/. behalve bij Ooverbrceck. Van Fransclic zijde De legergroen der 'geallieerden, oj' der aanvoering van koning Ajoeii blijft in België met een voor den v|ia verbijsterende snelheid oprukken, opmarsch maar Gent duurt V0OT'„n dat de legermacht der geallieerden üi ernstige -hinderpalen stuit. Het oog blik nadert, waarop deze belang 1 stad met haar 200.000 inwoners Zeepsurrogaat, Zij, die dit surrogaat wenschen te ontvangen tegen 5 cants per 'pakje, kunnen dit 'bekomen aan het pakhuis Wilhelminastraat.' Soda-extract. Bij de firma iLensv-elt werd beschik baar gesteld een hoeveelheid chemische zuivere Oneva Soda-extract, dat ver krijgbaar is tegen 40 cents per fleschje. Men behoeft slechts vijf druppels op een .emmer te bezigen en men voorziet in den grooten nood der waschvrou- wen. Mosselen. Voortaan zal geregelde aanvoer van mosselen plaats hebben in den loop van Dinsdag van elke week. Zij, die -deze .mosselen wenschen te verkoope-n, be,hoeren zich aan te mel den bij den heer W. Pronk Jr., Vv'age- .naarstraat 4 alhier. Ijs- Aan den heer L. Boone, Scheldestraat 8, wordt voorloonig toegestaan om volle melk te venverken tot ijs. De gemsente-begrooting voor «919, In ,een nota van wijziging der be- grooting wordt door Burg. en Weth. voorgesteld de jaarwedde van den commies-redacteur, den heer Bisschop, met ingang van 1 October 1918 ie ver- li oogen 'op 2590. Burg. -en Weth. doen dit voorstel, •gebruik makende van de bepaling der betreffende verordening, dat ten op zichte van. -den commies-redacteur de periodieke verhooging niet uitsluitend afhankelijk behoeft te worden gesteld van het aantal dienstjaren. Teneinde -den heer Bisschop, die stond benoemd te worden aan de ge meente-secretarie te Arnhem, te kun nen 'behouden voor den gemeentedienst hebben Burg. .en Weth. gemeend hem in uitzicht te kunnen stellen, dat zijn jaarwedde met ingang van 1 October 1918 reeds op het maximum gebracht zou worden. Op advies van. regenten van het gasthuis wordt voorgesteld de jaar- weidde van den gemeente-geneesheer, ér. C. A. Duwis, te verhoogen met 500, zulks in verband met de in de laatjte jaren veelvuldig voorkomende operatiën, waardoor het ;noodzakel'jk is geworden dat hij zich, ten zijnen koste, van chirurgische hulp voorriet. Het ligt in de bedoeling den heer D. A. D.ronkers met ingang van 1 Januari a.s. te bevorderen tot hoofd-commies op een jaarwedde van 1900 tot 2400 en den heer H. vo.n Brucken Fock met ingang van genoemden datum tot com mies, op -een jaarwedde van 1400 tot 1900 (verminderd met d-e jaarwedde van ambtenaar van den burgerlijken stand). De .post voor voeding aan school gaande kinderen is uitgetrokken op 11200. Hieronder komt een bedrag voor van 10.000 wegens het verstrek ken van voeding aan schoolgaande kin deren die daaraan behoefte hebben. Kinderen, der openbare scholen A, B en F, der 'bijzondere scholen aan de Kas teelstraat, aan d-e Palingsbraat en der beide R. K. scholen, komen voor voe ding in aanmerking. De jaarwedde van den marktmees ter is voorloopig voor memorie uitge trokken-, in verband niet aanhangige plannen tot reorganisatie van het marktwezen. De begroeting der groente- en fruit veiling wijst in ontvang en uitgaaf aan 8223,83!^. De uitkeeaing aan de ge meente bedraagt 148.l9j/2. De begrooting der haven-exploitatie sluit in ontvang eit uitgaaf op ƒ54153.38, met een- uitkeering aan de gemeente van ƒ5000. Ook is ƒ9086.07 uitgetrokken voor een- te vormen reser vefonds tot vernieuwing van inrichtin gen. De ibegrooting der baid-exploitatie bedraagt in ontvang en uitgaaf ƒ72.80, Onder d-e inkomsten worden geraamd: opbrengst bad-abonne-menten en boek jes 3000, -opbrengst badkaarten en badlinu-en 800 en verhuring strand- De idirecfeur-p'ene.raal der posterijen en telegrafie maakt -bekend dat op 23 dezer te Zoutelande een hulptelegraaf- •en hulptelefoo-nkantoor voor het alge meen verkeer zal worden open-gesteld. De diensturen zijn geregeld als volgt: op werkdagen van 911, 23 en 67 uuro.p Zon- en feestdagen geen dienst. In Zeeuwsch-Vlaanderen komen nog voortdurend Duitsche militairen over de grens die dan geïnterneerd worden. Hedenmorgen kwamen met da provin ciale böot uit Breskens weder 40Duit- sche militairen mede, die naar een in- temeeringskamp zijn overgebracht. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. Ger. Gem. Beroepen te Oostkapelle de heer J. Overduin, candidaat te Moer- k-apelle. Voor de acte vrije- on orde-cefe- ningen der gymnastiek zijn te Rotter dam geslaagd me j M. den Otter alhier en de heeren J Th. van der Werf, C. Koeman en Dirkse, alien ta. Middel burg. RECHTSZAKEN. Vooir de rechtbank te Middelburg werd gisteren o.a. .behandeld- -de zaak tegen P. B. ,L., caféhouder te Vlissin- g-en, thans gedetineerd, 'beklaagd van heling van een sextant -en -een chrono meter. De -eerste getuige A. L. Broeser, lui tenant ter zee eerste klasse, heeft de sextant van de „Noord-Brabant" ge mist. -Getuige J. Schouten, luitenant ter zee tweede klasse, miste den dhron-o-meter van boord van de „Keemsk-erck". -Getuige J. F. van Lank&ren, matroos, heeft aan den diefstal deelgenomen en weet niet of bekl. de sextant kocht. Wel weten de getuigen van -der Wal en 'van Vlaardingen, ook matrozen, dit en de laatste deelt mede, dat bekl. zou trachten de sextant te verkoopen -en dit is ook gelukt voor 35, getuige be greep niet dat het gestolen goed was -en heeft dat dus ook .niet tegen bekl. ge zegd, die 5 voor zijn moeite kreeg. Dit laatste -ontkende bekl. beslist. Geutige G. Beukman- te Rotterdam heeft de sextant gekocht voor 45, -maar weet niet meer va-n wien. Bekl. zegt, dat hij maar 35 heeft betaald. 'Getuige zegt, dat d-e boeken toch 45 aanwijzen. -Getuige A. Gruntjes, stoker bij de marine, kwam nog al eens bij beklaag de -en deze vroeg hem -of hij niets kon brengen, hij ko-n alles gebruiken en ver telde reeds -een. sextant te hebben ver kocht voor 35. Op bekl.'s verzoek heeft getuige een gestolen chronometer aan bekl. gebracht ma het marinemerk er te 'hebben afg-eyeild b-ekl. moest begrijpen, dat de chronometer gestolen was, hij deed zelfs de gordijn,en in het café dicht bij d-e bezorging. Bekl. ontkent dit alles. Getuige kwam uit zich zelf bij hem, de chronometer werd voor 175 verkocht. Getuige H. J. Edelman mom den chronometer weg, om gemaakte schuld af te lossen. De getuig-e a decharge A. P. Luijens heeft de sextant in .elkaar gezet en is later bij den verkoop geweest voor 35, hij was bij de uitbetaling aan de matrozen, hetgeen getuige Van Vlaar dingen echter tegenspreekt. Getuige J. Prins, rechercheuur van politie, zegt, dat bekl. direct de kast aanwees, waarin de chronometer was geborgen, maar nadat getuige gezegd, had, -dat men bewijzen tegen 'hem had. De officier van justitie spreekt zijn groote afkeuring uit over de talrijke .diefstallen bij lever en vloot, daar de mammen toch goed verzorgd worden -maar .de oorzaak va-n dit alles zijn de personen, die -£l-e gestolen voorworpen kootten. Snrekcr gin--den- loop der zaak na -en vorderde tegen bekl., -die -niet onbemiddeld- is, -en die reeds meermalen voor and-ere zaken veroordeeld is, één jaar gevangenisstraf, met aftrek van het voorarrest. De verdediger, -inr. Adriaanse, meen-

Vlissingse Courant | 1918 | | pagina 2