Win i 11M WOENSDAG 23 OCTOBER. KAMEROVERZICHT. gemeentebestuur FEUILLETON BINNENLAND Stads- en Provincienieuws e-.* No* 250 S6e «laargaxig JQJ^ VLISSI1NCSCHE COURANT VERORDENING. De commandant der stelling van de Monden der Maas en der Schelde (Commando Zeeland) gezien, .artikel 22 der wet van 23 Mei 1899 (Stbl. no. 128) stelt bij deze de navolgende Verordening vast Artikel 1. De Verordeningen van den toen,maligen territorialen bevelhebber in Zeeland van 27 April 1915 en van den commandant .in Zeeland van 10 Juli 1916 zijn ingetrokken. Art. 2. Gezinshoofden, bewoners van in het in hoofde dezes genoemde ge- zagsgefoied gelegen perceelen, zijn ver plicht de bakken, tonnen, putten en .an dere voorwerpen, welke ibij hen, in ge bruik zijn tot -het opvangen en ver zamelen van regenwater, te reinigen, of te doen reinigen, alsmede .rein te hou- deti of te doen rein houden. Öeze verplichting geldt evenzeer ten aanzien van daken, dakgoten en 'wa terleidingen van1 .bovenbedoelde per ceelen, waarop het in, de .in dit artikel bedoelde voorwerpen op te vangen re genwater neervalt of waarlangs dit water afloopt. Art. 3. De verplichting tot .reiniging en reinhouding (c.q. tof het doen rei nigen en doen reinhouden) van de in artikel 2 .bedoelde voorwerpen, daken, dakgoten en waterleidingen rust mede op dengene, die voor het onderhoud daarvan aansprakelijk is. Art. 4. Overtreding dezer Verorde ning wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste een.e maand of geldboete van ten hoogste driehonderd gulden. Art. 5. ,Met het opsporen van over tredingen dezer Verordening zijn be ls,st de ambtenaren bedoeld in artikel 8 Wetboek van Strafvordering, alle als onbezoldigd rijksveldwachter, dan wel krachtens artikel 50 der wet van 23 Mei 1899 (Staatsblad ,n,o. 128) .aange stelde en .beledigde .personen, alle an dere ambtenaren, der Koninklijke mare chaussee, rijks- en gemeentepolitie, alsmede de leden d.er plaatselijke ge zondheidscommissies. Uitgevaardigd te Middelburg, den 16en October 1918. De Commandant voornoemd, De Vice-Admiraal, W. C. j. SMIT. Afgekondigd, te Vlissingen, als ter plaatse gebruikelijk, den 23sten Octo ber 1918. De Burgemeester van Vlissingen, VAuN DOORN VAN KOUDEKERKE. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag. In verband met een te houden minis- tenraad vergaderde de Kamer heden slechts kort. De heer Schouten, die den heer de Visser opvolgt, werd toeëedigd. Overigens ging het weer on den zelf den voet voort. Inmiddels heeft de heer Schaper zii.n. motie belangrijk gewij zigd'. Hij heeft daaruit weggelaten de passage in zake de militaire voorraden en hij heeft .er .ingebracht ee,n nadere omschrijving van de artikelen die z.i. ten onrechte in prijs zijn verhoogd, ge geven. De motie dringt aan op haastige be strijding van den clandestienen handel en de geheime bevoorrading en vraagt inbeslagneming van deze voorraden. Voorts dringt ze aan op prijsverlaging voor aardappelen, suiker, groenten, wittebrood, melk en boter. Ten slotte wordt uitgesproken dat een verhooging van het brood-rantsoen in de tegen woordige omstandigheden ernstige overweging verdient. Had het nu nog wel veel nut dat de heer Marchant een lange rede hield die groote.ndeels gewijd was aan een bestrijding van den heer Wijnkoop. Voor een temperament als waarover deze vrijzinnig-democratische afge vaardigde besohikt, is het natuurlijk moeilijk zich te bedwingen wanneer het zoo'n heerlijk object biedt voor een. stevige schrobbeering. Daarna reed de heer Marchant nog wat op zijn stokpaardje rond, speciaal op zijn geliefkoosde .rossinant de rechtszekerheid. Niet meer strafbepa lingen wenschte hij want dat leidt tot autocratie. Voorts trachtte hij ook den minister van jusitie uit zijn tent te lok ken, over zijn plannen ten aanzien van de bestrijding van den kettinghandei en ten aanzien van de wijziging der dis tributie-rechtspraak. Ten slotte kleedde 'hij de motie-Scha per uit. iEr was niets goed.s aan. Maar toch zou hij er vóór stemmen. Waar om .hij zelf dan geen betere motie voor stelde Het principe ervan achtte hij goed uiterste inspanning wordt ge vraagd voor de levensmiddelen. Dat is al. De heer Troelstra greep de gelegen heid aan om de regeering oin inlichtin gen te vragen over den stand der ge beurtenissen aan onze Zuidergrens en over den stand van de onderhandelin gen, mede in verband .met het Ameri kaansche aanbod. Dat aanbod kruiste de Londensche onderhandelingen en maakte er feitelijk een deel van uit. Bij voorbaat 'kwam hij er tegen op dat een boycot-stelsel zal worden gevolgd, dat op d.it oogenblik ons aan de zijde van een der oorlogvoerenden zou brengen. Een commissie voor crisis-aangele genheden gelijk minister Ruijs scheen te wenschen, juichte hij wel toe, mits het een werkende commissie is van eenige beteekenis. Niet alleen Kamer leden moeten deel uitmaken van die commissie maar ook deskundigen bui ten de Kamer, ambtenaren ook die eer controleering kunnen worden uitgezon den,. En .passant kreeg „Het Volk" een standje van het partij-hoofd. Het had de berichten .over het gebeurde te Zaandam, waar partijgenooten geham sterd zouden hebben, te voorbarig ge plaatst, zonder onderzoek. Er zal een commissie van niet-socialisten worden ingesteld', die een onderzoek zal begin nen. De motie zal praktisch effect hebben, meende de heer Troelstra omdat de arbeiders zullen zien dat er niet alleen „gekletst" wordt i.n de Kamer... Da,t zegt de vier en twintigste spreker De 25e 'was de heer Kruijt, christen- socialist, die het instituut der centrale keukens bestreed, omdat zij alles o.p de bons leveren, dus te weinig. De open bare eethuizen daarentegen bieden de gelegenheid om den. honger te stillen. Hij eindigde imet een .motie waarin speciaal de militaire voorraden werden genoemd. Voorts werd gevraagd ver dubbeling van Ihet broodrantsoen, dis tributie door de arbeidersorganisaties en openbaarmaking van alle distribu tie-maatregelen. De 26e de .heer Ter Hall (neutraal), die eenige praktische opmerkingen maakte en .meer voorlichting vroeg. De 27e de heer Staalman (midden stand), die den middenstand verdedig de als nuttige schakel tusschen produ centen en consumenten. Morgen de minister. ADVERTENTIE PRIJS yan i4 regels 0.70; voor iedere jesel meer 17'/2 cent plaatsing 3|2 X; bij abonnement speciale prijs. Recla mes 35 cent per .regel. Dienstaanbie dingen en dienstaanvragen 16 cent oer regel, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels ƒ1.15, iedere regel meer 17>/2 cent. ABONNEMENTS-PR1JS Voor Vlissingen en gemeenten op Waldheren l'.70 per drie maanden. Franco door het geheeie rijk 2.—. Week-abonnementen 13 cent. Afzon derlijke nummers 3 cent. MELK. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend dat Staatscourant no. 246, welke ter inzage ligt op het distri butiebureau, bepalingen bevat omtrent melkveehouders, die 'hun gewonnen melk na 1 Mei 1918 niet aan onderne mingen afleverden. Voorts behoor,en zuivelfabrieken, fa brieken van melkproducten, alsmede gemengde bedrijven behoorlijk nota te nemen van den inhoud van circulaire no. 50823, voorkomende in bovenge noemde Staatscourant. Vlissingen, 23 October 1918. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. SCHOENEN EN REPARATIELEDER. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend dat de distributierege ling voor repara'tieleder en schoenen in wérking is getreden op 19 October 1918. in verband daarmede is de be schikking, verbiedende de aflevering van schoenen ingetrokken. Zoodra de bons arriveeren zal met de uitgifte een aanvang worden ge maakt en kunnen schoenwinkeliers eerst dan schoenen verstrekken op deze bons. Voor verdere .inlichtingen wordt verwezen naar Staatscourant no. 245 welke ter lezing ligt op het distributie- bureau en naar de bekendmaking in de agenda van het distributiebedrijf. Vlissingen, 21 October 1918. De Burgemeester voornoemd. VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. KAARSEN EN SCHEMERLICHTEN. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend dat de maximum-klein handelsprijs voor kaarsen zal bedragen ƒ0.64 per pak van 300 gram .netto, van andere gewichten naar .evenredigheid en voor schemerlichten 0.58 per doos van. minstens 200 gram. Lichtlooze gezinnen, binnenschip pers, land- en tuinbouwbedrijven en veehouders, ziekenhuizen, openbare diensten, .ketelbikkers, voertuigen en kwartiergevers' komen voor bovenge noemde artikelen in aanmerking op de voorwaarden, vermeld in Staatscourant no. 246. Voor gevallen van ziekte zal een reservevoorraad worden bijge voegd, terwijl een kleine hoeveelheid kaarsen ter .beschikking komen voor rijwielen, speciaal ten behoeve van doctoren en veeartsen. Belanghebbenden kunnen voornoem de Staatscourant raadplegen op het distributiebureau, waarna de brand stoffen-commissie wel bereid zal be vonden worden verdere inlichtingen te verstrekken. Vlissingen, 23 October 1918. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. 86.) Hij berichtte aan zijn zuster slechts, dat hij de gezochte bewijzen Had ont vangen e,n thans geen oogenblik meer verzuimd, mocht worden, om den moor denaar te straffen. Nadere bijzonderheden zou hij uit voerig schrijven, zoodra hij te Rome was aangekomen. Graaf Wilhelm mocht voorloapig den schilder geen mededeelingen verstrekken, opdat de handlanger van den baron niet te vroeg gewaarschuwd werd en zich uit de voeten maakte. Wel echter kon .hij den schilder zeggen, dat Von, Bremen zich zijn belofte herinnerde en haar na zijn terugkeer uit Italië zou vervullen hij jwn zich te dien opzichte gerust stel- Met deze korte en onbepaalde ver klaring moest Emilie zich tevreden stel- jerlde tijd .drong, want de eerstver- «ekkende treiin was een sneltrein, dien 'fit.Bremen niet verzuimen mocht. XVI. Hef krankzinnigengesticht van dokter kanseppo Farini' lag op een half uur «'stand van de stad Rome, in een eng dal, waarheen van den grooten straat weg uit een tamelijk 'breede, maa.r ver waarloosde rijweg voerde. Door een lagen muur omsloten, lag het huis in een dicht gewas van pijn- en eikeboomen, .te midden van prachtige dreven, die haar schoonheid meer aan de natuur dan, aan de vlijt van den tuin man, .te danken hadden. Trad men door de poort binnen, die voor iederen onbekenden vreemdeling gesloten bleef, dan voerde een breede weg, waarop gras an onkruid wejig woekerden, in rechte richting op het Huis aan, dat met zijn zwarte muren en getraliede vensters geen vriendelijken indruk maakte. Ook ibinnen in dit slechts van het hoog noodige huisraad voorziene gebouw trof men overal on reinheid en verwaarloozing aan. Dokter Farini bewoonde dit huis reeds sedert vele jaren. Hij was onder dit dak .een grijsaard geworden, doch rijkdom scheen .hij .niet verworven te hebben, niettegenstaande het hem nim mer aan patiënten had ontbroken. Zelden verliet ihij het huis hij scheen zeer goed te weten, dat hij bij niemand, met wien hij in de buitenwereld in aan raking kwam, bemind was. Misschien oo.k was hem iets tor oore gekomen betreffende geruchten, die omtrent hem en zijn gesticht .in .omloop waren, en welker tegenspraak hem reeds daarom onmogelijk viel, omdat .hij in zijn aan gelegenheden geen vreemd oog liet slaan. -■ «jii ii 111 Zijn oppassers waren aan .hem ge hecht en zwegen. Zoolang ihij op hen rekenen mocht, kon hij voor zoodanige geruchten verachtelijk de schouders ophalen. 'Ook wilde men weten, dat jaioerschheid den ouden geneesheer niet veroorloofde hef huis te verlaten intusschen was deze bewering niet juist, want reeds vóór zijn huwelijk was dokter Farini even menschenschuw geweest bovendien zag men, ook vaak de schoone vrouw in het oude rijtuig van haar echtgenoot alleen naar Rome rijden. Waar hii deze vrouw had leeren kennen, om welke redenen en onder welke omstandigheden hij naar haar hand gedongen en haar gehuwd had, dat wist en vernam niemand zij ver gezelde hem, toen hij voor eenige jaren van een reis terugkeerde, en sedert was zij in huis gebleven. De oppassers beweerden, dat .liet een zeer gelukkig huwelijk was, en dit was .alles, wat .men van deze grimmige, te rugstooteode lieden kon te weten ko men. En gelukkig moest dit huwelijk in derdaad zijn zelfs een scherp en erva ren waarnemer zou dit niet betwijfeld hebben, indien het hem vergund ware geweest, een blik op het echtpaar te werpen, dat in het kabinet van den dokter een ernstige beraadslaging scheen te houden. De oude man, in wiens vaal en mager gezicht zich schraap- en hebzucht spie- Het kolenaanbod van Amerika. Aan een otficieele mededeeiing wordt «ntleend, dat de minister van buiten- landsche zaken, naar aanleiding van het kolenaanbod van Amerika, aan den Amerikaanschen gezant een schrijven heeft gericht, waarin p.m. wordt op gemerkt, dat het aanbod in de nauw ste betrekking staat tot het gebruik, dat van de vrije Nederlaradsche scheeps- ruimte, waarvan nog een deel in de Amerikaansche havens aanwezig is, kan worden gemaakt. De quaestie der scheepsrnimte nu verrat een voornaam onderdeel van de algemeer.e regeling waarover de onderhandelingen te Lon den zullen Ioopen. In verband hiermede en ook dat den 18en October een mededeeiing is in gekomen van het Britschegezantschap, waanrit blijkt, dat de Britsche regee ring zich met het aanbod vereenigt, heeft de Nederlandsche regeering ge meend de sa aangelegenheid waarop de mededeeiing betrekking heeft, naar de enderhandelingen te Londen te moeten verwijzen, en heeft zij haar gedele geerden ter conferentie ter zake van- de noodige instructies veoraien. Bij die onderhandelingen zal dan blijken welk gebfuik van het aanbod der Amerikaansche regeering zal kun nen gemaakt worden met het oog op de behoefte, en de gedragslijn weiite Nederland in verband met zijn positie in acht heeft te nemen. Schepen gevorderd om graan te hafen. Naar het „Hbld." verneemt is door de regeering 40.000 torn scheepsruimte opgevorderd tot het halen van graan uit Argentinië. Van deze hoeveelheid ruimte, over 10 schepen verdeeld, levert 'Rotterdam zes, Amsterdam vier schepen. Voor Rotterdam zijn het'de stoomschepen „Calaeno" der Maatschappij Zeevaart, „Algenito" van Van Nieveit Goudriaan Co.'s Stoomv. Mij., „Maasdijk" der Holland-Amerikalijn, „Westerdiik" van Sollev.eld, Van der Meer en Van Hat- tems Stoomvaart Mij., „W. van Driel Sr." van Van Driels Stoomv. en Transp. Ondernemingen en „Turbinia" van de stoomvaartmij. Rotterdam, onder di rectie van W. .Ruys Zonen. Voor Amsterdam is de „Hecto.r" der Kon. Ned. Stoomb. Mij. gerequireerd, e.n zal vermoedelijk ook d.e „Kenne- merland" van den Kon. Holi. Lloyd varen. De Scheide-kwestie. Men seint uit Londen aan de „N. R. Ct." Een uittreksel uit de „Echo de Paris", welk blad betoogt dat nu waar schijnlijk voor de geallieerden het uur gekomen is om te spreken over het zeer 'belangrijke vraagstuk van Neder lands recht van controle op de Schel- de-moindin,e, wordt op een i.n het oog vallende plaats weergegeven door de „Star". Dit blad plaatst er tevens een samenvatting bij van 't geheeie vraag stuk door een .medewerker uit diplo matieke 'kringen. Een nieuwe Staatsleening. Ingediend is een wetsontwerp tot het aangaan, van een vrijwillige leening ten laste van het Rijk 'tot een bedrag van 350.000.000, tegen een rente van vijf procent, betaalbaar op halfjaarlijk- sche coupons, verschijnende 1 Juni en 1 December. Er worden geen Inschrij- gelden, had het vergrijsde hoofd op den 'arm gesteund .en aanschouwde met zijn grooie, doordringende oonen onafge wend zijn wederhelft, die hem mede deelingen van het uiterste gewicht scheen gedaan te hebben. „Dat was iliet dus, bella .mia vroeg hij als uit een droom ontwakende. „Hij maakte aanspraak op de rechten van een .echtgenoot, zonder diens 'plichten in acht te n.emen „Ja, ©n nu weet gij waarom ik hem haat", antwoordde Manuela, de boven lip krullende „ik heb, zoolang ik leef, nimmer een mem veroorloofd, dit van imij te eischen, en wie dit niettemin deed, dien wordt het nimmer verge ven." „Maar de zaak, mijn duifje..." „Wees onbezorgd de zaak zal on der dien haat niet lijden ik zal beiden weten te vereemipen. „De zaak gaat voor alles „Voorzeker ©n dit zooveel te meer, omdat het een schitterende affaire zal zijn", zeide Manuela. „Wanneer ik eerst maar wist, wat hii beoogt of hij het meisje dan. wel .haar vader..." „Natuurlijk haar vader", viel de dok ter haar .haastig in de rede, „het meisje wil hij immers huwen „Hij wil 'dit zeker, maar zij wil niet." „Hm wii moeten dit afwachten, bel la mia mij is het onverschillig, wan neer hij slechts mijn voorwaarden ver vult en met het goud niet al te karig is." vingen .dan van 100 of een veelvoud daarvan aangenomen. Indien de inschrijvingen op de vrij willige leening aldus bepaalt de tweede afdeeling van liet wetsontwerp minder bedragen dan 300.000.000, wordt een gedwongen leening aange gaan,waarvan schuldbekentenissen aan toonder worden uitgegeven, dragende een rente van 3'/2 Zindelijkheid bij het bewaren van vleesoh. Het is den commandant va.n het veld leger gebleken, dat bij bezoeken op zijn last gebracht aan keukens, vooral bij die aan troepen welke op gezette tijden met andere troepen om wisselen, de zorg voor de algemeene netheid, in .het bijzonder de behande ling van het vleesch, vanaf het oogenblik dat het in. ontvangst wordt "©nomen, tot het in den pot gaat, i.n verschillende opzichten vaak te wen schen overlaat. Ofschoon hierop meer malen werd gewezen, wordt te weinig gevolg gegeven aan de opmerkingen en telkens worden weer dezelfde ongun stige toestanden aangetroffen. On grond hiervan heeft de generaal het verlangen te kennen gegeven dat de commandanten ten spoedigste verande ring In deze toestanden brengen. Het is hun plicht om, daarbij voor gelicht door de medische adviseurs en verplegingsofficierén voortdurend nauwkeurig toezicht te houden op al les, wat kan bijdragen tot instandhou ding van een goeden, gezondheidstoe stand. Daartoe is in. de eerste plaats noodte onberispelijk voedsel in vol doende hoeveelheid, en ordelijke keu ken. Tot het bereiken van dit doel is ai- Ier medewerking ingeroepen. VLISSINGEN, 23 OCTOBER. AGENDA VAN HET DISTRIBUTIE BEDRIJF. DONDERDAG 24 OCTOBER Distributieregeiing voor schoenen. Voor den aankoop van een paar schoenen zal het publiek in het vervolg in liet bezit moeten zijn van een Rijks- schoenenbon. Onder schoenen wordt voor de toe passing dezer regeling verstaan a.l het sohoenweirk, onverschillig van welke soort (hoog of iaag, pantoffels of mui len) met lederen of rubberzolen en waarvan de schachten geheel of ge- deelteliik uit leder bestaan. Hieruit volgt, dat alle schoenen, waarvan de schachten, geheel uit an dere grondstoffen dan, leder bestaan, dus alle schoenen met schachten geheel van sto.f, trijp, linnen, laken, brocaat enz. buiten de regeling vallen, ook dan wanneer de zolen van Ieder of van rub* ber zijn. Verder vallen buiten de regeling altó schoenen, waarvan de schachten uit le der toestaan, doch waarvan de zolen uit ander materiaal dan leder of rubber zijn gemaakt, dus bijv. lederen schoe nen met houten zolen. Wat .hier verder wordt medegedeeld, heeft uitsluitend betrekking op het schoenwerk, dat onder de distributie- regeling valt. Al het andere schoen werk kan door den winkelier, zoodra de distributieregeling voor schoenen in werking treedt, vrij verkocht en door het publiek vrii, dat wil zeggen zonder bon, ingekocht worden. De schoenenbons worden door het „En wat schreef Luim uit Venetië „Zij 'moeten gisteren of .heden .hier zijn aangekomen .mij verwondert het, dat hij nog niet hier is geweest." De oude man w,as opgestaan hij trad aan het venster en zag inaar bui ten op de poort, die over het venster lag. „In Venetië heeft hij niets noemens waardigs meer ontdekt", vervolgde hij r,a een pauze „,de heeren hebben alle bezienswaardigheden in oogensehouw genomen, gondeltochten en uitstapjes gemaakt, .en Luigi heeft niets bemerkt, waaruit hij tweedracht kon ontwaren." „De vonk glimt dus nog onder de asch", zeide Manuela. „Zijt gij daar zoo zeker van? Er kon wellicht niet eens een vonk voor handen zijn." „Dan zou hij imij waarlijk niet zoo veel gezegd hebben Von Felsen is voorzichtig..." „Hij houdt u voor zijn vriendin." „En ik heb niets gedaan, om hem dit geloof te ontnemen", zeide Manuela. „Zag hij geen hinderpalen op zijn weg en had hij mijn hulp niet noodig, .om deze uit den wen te ruimen, dan zou hij mij den rug toegekeerd en. de oude vriendschap niet weder .hernieuwd heb ben. 'Ik ken den baron, te nauwkeurig, Guise.ppo hij laat niemand in zijn za ken zien, wanneer de omstandigheden hem .niet daartoe dwingen." (Wordt yervolgd.)

Vlissingse Courant | 1918 | | pagina 1