Stads= en Provincienieuws, INGEZONDEN STUKKEN jegens den 70-jarigen Verbeek te Alten aan den Rijn, tenge.votoe 'waarvan deze was overleden, is veroordeeld tot 12 jaar gevangenisstraf. Het 'Hof aöhtte deze straf te licht en verhoogde .haar tot de maximumstraf op dit feit gesteld, ml. tot 15 jaar ge- gangenistraf. Het vonnis der rechtbank werd overigens, onder aanvulling van gromden, bevestigd. VL1SS1NGEN, 17 OCTOBER. AGENDA VAN HET DISTRIBUTIE BEDRIJF. DONDERDAG 18 OCTOBER De broodkaart. iDe directeur van liet rijkskantoor voor brood maakt bekend, dat de broodkaart van het 72ste tijdvak gel dig is van 18 October tot en met 24 October. Regeeringsvisch. De minister van landbouw Jieeft be paald-, dat de aflevering van regee ringsvisch in den kleinhandel slechts zai mogen geschieden door .hen, die geen andere versdhe vischsoorten, mei uitzondering van zoetwatervisch, in voorraad hebben en|of afleveren en omgekeerd, dat de aflevering van an dere versche visoh dan regeeringsvisch, met uitzondering van zoetwatervisch, in den kleinhandel slechts zal mogen geschieden door ihen, die geen regee ringsvisch in voorraad hebben enjof afleveren. Onder regeeringsvisch moe ten in deze iregeling worden verstaan alle visöhsoorten, welke vermeld staan op de lijst van maximum-prijzen. Opplakbladen. -Het is ons meermalen gebleken, dat de bonnen zeer onregelmatig worden opgeplakt, en wel van dien aard, dat zij door ons zeer moeilijk zijn te con tra ie eren. Als ook dat er onder de opplakbla den bonnen voorkomen, welke geen waarde hebben, en dat er ook bonnen worden opgeplakt van een ander tijd vak, ook komt 'het menigmaal voor dat 'het aantal niet 'overeenstemt imet ide verzapielstaten. Naar aanleiding daarvan 'deelen wij den bakkers mede, dat vanaf heden eik opplakblad dat niet aan de eischen vol doet, (:hoe gering ook) door ons terzij de za! worden gelegd. Eigen graankaarten. De .regeerings-commissaris voor de Rijksgraan verzameling in Zeeland te Hontenisse -schrijft dat het in verband imet de vele werkzaamheden aan de invulling der eigen-graankaarten ver bonden, v/ei niet mogelijk zal zijn dat vóór 25 October 1918 deze kaarten toegezonden zijn. Dientengevolge zullen de rijksbrood- kaarten voor de -vier weken, volgende op 25 dezer, aan allen worden uitge reikt. Zoodira de eigen-graankaarten in ons bezit zijn zal bekend .gemaakt worden, dat rechthebbenden deze kunnen afha len tegen inlevering der reeds ver strekte .rijksbrood'kaarten. 'Bij den minister van landbouw zul len inlichtingen ingewonnen worden aangaande de bedoeling van de woor den "op 'het bedrijf wonende" vaste ar beiders. Hef komt ons ivoor dat bier be doeld kan zijn „op bedrijf werkzaam zijnde ivaste arbeiders". Aan den secretaris der landbouw- commissie, zitting houdende op de Groente- en Fruitveilnc, zal dientenge volge opgave behoo-ren te worden ge daan van op het 'bedrijf „werkzaam zijnde" vaste arbeiders, alsmede van hen, die op het bedrijf wonen. Zoo doende ontvangen wij de gegevens in afwachting van de beslissing van den Minister voornoemd. Scala-variété. De groote zaal van „de Oude Vriend schap" iwas gisteravond goed bezet, toen bovengenoemd gezelschap optrad. Het programma werd vlug en vlot af gewerkt, en uit Ihet applaus, dat telkens •weerklonk, mag'imen opmaken, dat het publiek ziCh voor het gegevene dank baar toonde. Er waren dan ook wel aardige nummers op 'het .programma. Zoowel de acrobatische toeren, als die op 'de telegraafdraden vielen zeer in den smaak. Het slotnummer, de komi sche wielrijders, verwierf wel het mees te bijval. Dit gedeelte was een groot succes. Alleen Lem-Put, de clo'wn was niet -present. Alles te samen uenomen heeft deze voorstelling voldaan. Dit heeft /het publiek door bijvalsbetuigin gen herhaaldelijk getoond. •Op .liet .bureau van ihet regeerings- comité voor de belangen der vluchtelin gen, Hendrikstraat 42, -berusten de vol gende onbestelbare 'brieven Felix De- sChand Al'bin Hainaut. Gedurende de eerste helft van Octo ber werden als uitgewekenen 6 per sonen op dit bureau ingeschreven, ko mende 1 uit 'Engeland en 5 uit hel bin nenland. In dezelfde periode werden 24 perso- afgesohreven 4 'vertrokken naar Bel gië, 11 jiaar het binnenland en 9 naa.r een onbekend adres. De .luitenant ter zee le klasse K. A. Telders heeft alhier het bevel over Hr. Ms. pantserboot ,/Friso" overgenomen van luitenant ter zee le klasse J. E. van 'Hoogenhuijze, die als le officier ge- plaats! wordt aan boord van Hr. Ms. v/achtschio te Hellevoetsluis. Voor Ihet voorloopig machinisten-di- pioima is geslaagd de heer J. van der Ploeg, leerling van de De Ruijterschooi. Men schrijft ons uit Middelburg -De gemeenteraad 'heeft gisteren be sloten de beslissing over het al of niet stichten van een Mulo-school tot 30 October uit te stollen. Aangenomen werd het voorstel van Burg. en Wel'h. om thans neen crema torium te stidhten, daar hier geen vraag naar zulk een inrichting is, zulks nadat de burgemeester verklaard had, dat Burg. en Weth. urgent zullen zijn, als men in bet zuiden van 'het land een crematorium wensdht te stichten. De gasprijs werd verhoogd van 18 op 24 cent en voor muntmeters van 19 op 25 cent, nadat nnet 13 tegen 3 stem men een voorstel verworpen was om progressie in de .gasprijzen «in te voeren. Wel werd besloten den toeslag als volgt te bepalen tot een inkomen van 800 op 10 cent, tot f 900 op 8 cent, tot 1000 op 6 cent en tot 1100 op 4 cent. iHet voorstel om in beginsel te be sluiten den bakkersnadhtanbeid af te sdhaffen, werd niet 15 tegen 1 stem, die van 'den heer Hioolën, aangenomen. KERK- EN SCHOOLN1EUVVS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen ie Rot terdam ids. G. Botkensfein te Katwijk aan Zee. Os. Van Doorn, Ned. 'Herv. pred. te Noordgouwc (bij Zierikzee) heeft wegens vertrek in December a.s. als predikant in Ned.-Inidië, ontslag ge vraagd uit zijn ambt te Noordgo/iwe. Buiten verantwoordelijkheid dei' retlactl» De cople wordt ciminer teraggegsvea DE VRIJE ZATERDAGMIDDAG VOOR DE GEMEENTE-WERKLIEDEN. Mijnheer de Redacteur, Waar wij reeds enkele .mailen niet te vergeefs uw gastvrijheid inriepen, zoo zijn wij thans zoo vrij ons op uw wel willendheid te beroepen, tot plaatsing in uw blad van onderstaande regelen. Waar in de laatste raadsvergadering onder meer werd besloten tot de invoe ring van den vrijen Zaterdagmiddag, hieronder te verstaan, dat het werken ({gelijk zulks bij alle burgerpatroons al hier reeds zeer lang is ingevoerd) om 12 uur zoude eindigen, zoo bevreemdt het ons dat daar tot heden -nog geen uitvoering aan is «r/weven, en op onze herhaalde vraag telkens ontkennend wordt geantwoord. Immers, waar het besluit omtrent verhoogd uurloon binnen 14 dagen na aanneming tot .uitvoering kwam, zien wij absoluut geen redenen waarom Ihet besluit omtrent den vrijen Zaterdag middag op de lange baan geschoven moet worden. Of zouden >we soms hier weer met een willekeurige handeling van den gemeente-bouwmeester te doen heb ben, zooals zulks met de uitkeering der gelden bij ziekte het geval is, waarvan geconstateerd kan worden, dat de ec/ie losse werkman zulks krijgt, een andere weer niet, terwijl Ihet genomen raads besluit, bij hetwelk de aannemer der gemeentewerken verplicht wordt, bij ziekte 70 van het loon uit te 'betalen, wat Ihern Larter met rente terug betaald werd, nog steeds van kracht is. En waar nu de gemeentewerken niet meer uitbesteedt, doch in eigen beheer het werk uitvoert, zoo treedt thans de gemeente als werkgeefster op, en rust op Ihaar de verplichting aan dat besluit gevolg te geven, doch bewijzen zijn voorhanden, dat zulks maar bii bevoor rechting geschiedt, wat toch zeker niet in de bedoeling van den iraad zal gele gen zijn. Op igrond hiervan 'komen wij tot het vermoeden, dat zulks ook zoo gaat met den boven/genoemden vrijen Zaterdag middag, en is 'dat vermoeden juist, dan is zulks een reden te meer, juichend zijn tijd van heengaan te zien naderen. Wij weten wel dat er enkele vast aangestelde werklieden zijn, waaronder zelfs nog wel een vrüoezei, niettegen staande zij in 't begin ons streven toe juichten, thans groot bezwaar maken, met om 12 uur te eindigen, daar ze dan 2 uur per week imoeten missen, en be weren, dat zij dachten, dat bet de be doeling was om ten 12 uur te eindigen, ciodh tot 2 uur betaald te krijgen. ja, daar zouden de heeren wel voor te vinden zijn, al was 't dan den gehee- len Zaterdag, daar zij van die soort ar beiders zijn, die gaarne de vruchten van een anders, arbeid opstrijken, doch zelf voor Ihet verkrijgen van die vruch ten geen moeite doen, en zich zelf bui ten schot houden, bang als ze zijd, door tiun medewerking in ongenade te val len bij 'hun halfgod, den gemeente- bouwmeester. Ook weten wii, dat er enkele vaste werklieden een verzoek bij Burg. en Weth. ingediend hebben, om op dit raadsbesluit terug te komen, en de werkzaamheden te laten eindigen ten 2 uur, dus te laten zooais 't t'hans is, doch wij hebben teveel vertrouwen in Burg. en Weth., dat we niet 'kunnen denken, dat zulk een .kleingeestig ver zoek eenigen invloed zou kunnen heb ben, dat geen gevolg werd gegeven aan bedoeld raadsbesluit. Doel van dit schrijven is dan ook de aandacht van Burg. en Weüh. en raads leden te vestigen op bovengenoemde feiten, enlropen wij daf zulks tengevol ge moge hebben, dat de vrije Zaterdag middag vanaf 12 uur ten spoedigste moge ingevoerd worden, en ook de uit betaling van de 70 bij, ziekte gere geld moge plaats vinden, en niet bij be voorrechting. Namens de Landelijke Federatie van Bouwvakarbeiders, afd. Vlissingen, HET BESTUUR. DE KEERSLUISBRUG. .Mijnheer de Redacteur, Wilt u zoo 'beleefd zijn het onder staande een plaatsje in uw blad te ver- ieenen De zandzuigers /Panama" en „Suri name" zijn ware kwelduivels voor hen, die Ihu-n betrekking hebben bij de Staatsspoor, de .maatschappij „Zee land", op de marineschepen eirz. enz. Wat toch is het geval Bijna iedere/1 middag, circa 12.10, is de Keersluis brug geopend ter doorlating van een dezer schepen aan de eene zijde der brug bevindt zich dan de genoemde categorie uncnsChen, die te 12 uur van hun werk zijn weggegaan, aan de an dere zijde vele schoolkinderen, de elec- trisChe tram enz. Velen zouden mei het oog op de mi'ddagpot gebaat zijn, indien niet het openen der brug gewa-chtwerd tot 12.15 wel zal bet feit Mijyen beslaan, dat er na 12.15 toch nog wachtenden zullen zijn, doch in eik geval zou dan het grootste euvel weggenomen zijn. Het doet mij voorts onaangenaam aan dat, uit zucht tot plagen, kwajon gens, ook wel volwassenen, geregeld op de brug wippen, voordat daartoe verlof wordt gegeven de chef-brug wachter, de man der verantwoording, loopt dadelijk van zijn werk af om de indringers le verjagen, waardoor het wachten 'gerekt wordt de man maakt zich erg boos en ik voorzie, ais dat zoo doorgaat, dag-in dag-uit, dat de goede man er de nadeelige gevolgen van zal gaan ondervinden en dat zou ik en met mij velen zeer droevig vinden. Ik spreek daarom de verwachting uit, dat de machthebbers der hrug met een en ander zullen willen rekening houden. Met dank voor de plaatsing, Een geregeld gedupeerde te 12.10. DE BEWONERS VAN HET OUDE GASTHUIS EN DE OMROEPER. Mijnheer de Redacteur, Gelieve s.v.p. deze weinige regelen in uw veel en gaarne gelezen blad op te nemen, bij voorbaat mijn ihartelijlcen dank. U hebt onlangs uit het tuindorp een klacht ontvangen, 'betreffende onzen nieuwen omroeper nnet eenzelfde klacht richten wij, bewoners van het Oude Gasthuis en de Koestraat ons ook tót U. In Ihet 'begin van zijn omroeoers- ioopbaan zagen wij hem getrouw aan zijn functie 'bij ons op 'het Oude Gast huis, doch 'heiaas, zijn ijver is gaan ver flauwen, later Ikwam 'hij nog wel vóór het Oude Gasthuis, maar nu hooren we het liefelijk geklank van zijn bel in het gdheel niet meer. Of hij soms denkt dat wij, bewoners van het Oude Gast huis, als er nog eens iets te bekomen is, het niet willen of kunnen "halen, dat weten we niet, om reden dat we tot he den geen gedachten lezers zijn. Het is niet dat onze omroeper met vlug ge noeg loopen kan, 'waift Ihif loopt of er een heirleger van vijanden 'hem op de hielen zit, en soms blootshoofds, nu daf zal hem .niet deren, want de man heeft een haardosch die wijlen Absaion ihem zou benijden, maar dit zijn bijzaken. De hoofdzaak is deze, of lliij -niet evengoed als zijn voorganger dit deed, ook ons kon dc-en weten als er iets te bekomen was, want nu Weten we van niets af, als 'het ons toevallig ter oore komt en we willen er ons van voorzien, komen we telaat, en is er voor ons lekker nfks. Wij 'hebben toch oök graag wat, daar de imeesten van ons een gezonde maag hebben, en er in'den tegenwoordigen tijd niet al te veel is om die maag mede te vullen. U 'beleefd dankend voor de plaatsing, Een abonné. SOUBURG EN DE S. D. A. P. Mijnheer de Redacteur, Het ligt niet in onze 'bedoeling ons te gaan mengen in den pennenstrijd tus- sdhen eenerzijds den heer Slit, secreta ris der afdeeling Souburg van de L. U., anderzijds met de S. D. A. P.'ers Froo- lanid en Bosschaart. De 'heer Slit heeft trouwens, bliikens den inhoud van zijn stukken, niet eens onze hulp teren de bluffende S. D. A. P.'ers nood/n. Wij wensChen echter naar aanleiding van den persoonlijken aanval op ons een weinig plaatsruimte. 't Is naar aanlei ding van wat er 'over de 'heeren dgr L. in den Raad, d.z. dus onder,ge- teekenden, 'wordt gezegd. Wij zouden volgens den heer Bossohaart Wel Ihet hoogste .woord voeren, maar daden achterwege laten. Zouden de heeren der S. D. A. P. ons niet eens willen teerem hoe men met twee stemmen in een vergadering van elf leden een /meerderheid kan vormen Want een meerderheid moet men toch zeker altijd achter zich wefen om van woorden tot daden fe geraken De zeer goedkoope verkiezingsrecla- me, die de S. D. A. 'P.ers overal, en hier vooral, '/naken, nemen'wij niet al te ernstig, omdat geen enkel verstandig, denkend, arbeider zich er door zal laten foppen, als Ihij .althans met de situatie hier op de hoogte is, maar toch zouden wij wel eens zonder omhaal van woor den 'en zonder ontwijking van onze vraag, daarop een antwoord willen hebben. Met dank voor de plaatsing, J. J. HOLTHUIJZEN. W. N. JOBSE. Raadsleden, afgevaardigden door de afd. Souburg L. U. BS OOBLOO. DE TOESTAND. Wij werden gisterenmiddag herhaal delijk opgebeld of het waar was dat de Duitsche keizer is afgetreden. Men voegde er bij, dat dit bericht te Rotter dam was gebulletineerd. Wij moesten evenwel antwoorden, dat ons er .niets van bekend was en wij Ihet 'bericht noch konden bevestigen noch konden tegenspreken. Een bevestiging van 'het gerucht heeft ons tot 'hedèn niet .bereikt, zoo- dat Ihet voorshands niets andeFS dan een gerucht mag worden genoemd. 'Dat Duitsohland evenwei alles in het werk 'stelt om een bevredigend ant woord op de jongste nota van Wilson te geven staat vast. Men wil daar nu eenmaal 'beslist vrede en deze is alleen te verkrijgen door onvoorwaardelijke onderwerping. :De „NordW. Allg. Ztg.", een officieus blad, weet te melden, dat de Duitsdhe regeering zich bij Ihaar antwoord op de jongste nota van Wilson zal laten leiden door den geest van verzoening en den wensch hier volgt Ihet cardi nal ount om een einde te maken aan het bloedvergieten en zij zal haar besluit nemen "onder behartiging van de belangen van het Duitsche volk. Een einde aan Ihet 'bloedvergieten te .maken is /natuurlijk alleen mogelijk als de vrede verkregen wordt en deze nu wordt alleen door de Entente aanvaard als 'Duitsdhland zich onvoorwaardelijk overgeeft. Dat 'Duitschland tot overga ve verplicht is blijkt nog uit inlichtingen welke uit een neutraai land te Wash ington zijn ontvangen, en waarin ge zegd wordt dat Hindenburg de Duit sche regeering er toe gebracht heeft •de voorwaarden van Wilson te aan vaarden. Hindenburg moet gewezen hebben op den wanhopigen toestand van het Duitsche leger en het totale gebrek aan grondstoffen. Uit dezelfde bron wordt gemeld dat Duitschland 'het offensief geen drie maanden n/eer kan voortzetten zonder een .debacle te veroorzaken. Het verloop der gebeurtenissen aan il/et Duitsdhe front wijst eir wei op dat aan deze berichten de waarheid ten grondslag ligt, want hoe is het anders te verklaren dat tl/et Duitsche leger niet meer tot -een actie van eenige 'be- teokenis in staat is. Voortdurend moet 'het kostbaar terrein 'prijs geven, thans weer in Vlaanderen waar elke meter grond- zijn beteekenis /heeft en het er voor -de .Duitschers aan de kust beden kelijk gaat uitzien. Waar dus Ide militaire partij een vol komen echec wil trachten te vermijden, dient de politieke partij deze actie van de militairen te steunen en dus oo-k toe te geven aan de eischen van Wilson. 'Dit is nu -weer geschied, door over eenkomstig den eisch van Wilson, het autocratisch ireg-ee.ringsrsysteem te ver anderen in een democratisch. Met kraöht 'wordt aan deze democratisee ring gewerkt en de Bondsraad heeft het uitsluitend recht tot ihet verklaren van oorlog en vrede aan den keizer ontno men. Zal Wilson hiermede genoegen ne men of nu ook .nog den eisch stellen, dat 'de keizer moet 'heengaan en van daar 'het gerucht de ronde gedaan heb ben dat de keizer reeds is afgetreden. In Hongariie loopt 'het ook iheele- maal verkeerd. In de eerstvolgende zit ting van de 'Hongaarsche delegatie zal een verklaring vam alle partijen voor de zelfstandigheid van Hongarije worden afgelegd. DE STRIJD AAN HET 3ELGISCHE FRONT. Uit Havre wordt aan dé „N. Rott. Cf." gemeld De zegevierende krijgsverrichtingen zijn gedurende den nacht en den dag van 15 October voortgezet. Ondanks den Ihardnekkigen vijandelijken tegen stand en de ongunstige weersgesteld heid, den i/nist en den reren, die de taak der aanvallers .met ail-een moeilijker l/ebben gemaakt, doch de werkzaam heid der vliegers aanmerkelijk 'hébben belemmerd, zijn er nietten/in belang rijke vorderingen gemaakt. -Onze troepen .hébben evenwel een on gelijken strijd -móeten voeren, daar de Duitschers een (gedeelte der bevol king hadden gedwongen on/ in de door de Belgische troepen aangevallen plaatsen te 'blijven. Deze konden dus hun toevlucht niet nemen tot 'het ge bruik nzaken van 'de hun ter beschik king staande wapenen on/ den vijande lijken tegenstand te fnuiken. De Duit schers hebben, opnieuw van de tegen woordigheid der n/et geweld in de dor pen achtergehouden Belgische 'bewo ners gebruik /gemaakt om 'hun eigen verdediging te vergemakkelijken. Deze praktijken hebben den ihaat onzer sol daten nog doen toenemen. EEN REDE VAN ASQUITH. Asquith 'heeft gister in de nationaal- liiberale clu'b te Londen il/et woord ge voerd. Hij zeide o.a. 's Vijands tegen stand is de ruggegraat gekraakt en de oogmerken, waarvoor wij de zwaarste proef doorstonden, zullen, tenzij wij ze moedwillig verwa'arloozen, verwezen lijkt worden. Naar aar/leiding van de eerste Augustusdagen van 1914 zei hij Wij hadden ons afzijdig kunnen Siou- den, maar geen Engelsehman wil, d».t 1/et land anders zou hebben beslist. Brjttanje iheeft de wereld gered, terwijl ihe't Ihet kostbaarste van zichzelf redde. Indien wij daaibuiten waren gebleven, zou Duitschland zich als een gestadige bedreiging voor de wereld hebben op geworpen. Wij zijn onzen bondgenooten zeer dankbaar, vooral België, dat thans on der leiding van zen koning zelf deel neemt aan de successen der geallieer den, unaar niet in den geest van zeif- zuol/t en snoeverij. Wij zijn trotsch op leger en vloot, welke laatste 'bij de zui vering van 'België en 'Noord-Frankrijk 's vijands ontzaglijk machtsreservoir drup voor drup leegpompt. Nooit is welsprekender 'hulde gebracht dan de oorlog tlhains doet, aan de 'macht, die voortvloeit uit de be'heerschiug van de zee. j- Nopens de vredesstappen zei Asquith dat ze igen/eend waren in dier voege, dat ze 'blijkbaar afkomstig zijn van het volk, dat in zijn hart 'het spel 'heeft op gegeven. Als men imet ziah niet tot de EuropeesChe geallieerden maar tot Wil son te wenden, gehoopt had, twee dracht te zaaien, zou dit een mieuw be wijs zij.n van de plompheid der Duit sche diplomatie. Wilson is de beste pleitbezorger onzer gemeenschappelij ke zaak. .Zijn beide antwoorden boden volko men wat de omstandigheden vereisch- ten. Zij gingen recht op den man af en lieten geen achterdeur op,en voor een dialectische uitvlucht. Naar aanleiding dor laatste nota betoogde Asquith, dat met een vijand, die de „Leinster" in den grond, boorde, de plaatsen in Frankrijk en België brooddronken ver woest en de gevangenen ongelooflijk barbaarse.!/ behandelt, geen onderhan deling mogelijk is. De groote vraag is, of de regeering, die ons uitnoodigde tot onderhandelingen, .niet bet oude Prui sische n/ilitairisme in democratische vermomming is. Het Duitsche volk zelf kan daar alleen op antwoorden. DE INDRUK IN DUITSCHLAND. Het „Berk Tageblatt": Door de nieu we -nota van Wilsón is de v/redesge- dachte achteruitgegaan. De geest, die -uit de nota spreekt, is erger dan de eisdhen, die /daarin gestéld wordenAVil- son is die profeet van recht, verzoening en 'het geluk der volken, .maar ,de geest vam de nota is de geest van de zucht tot 'de macht en geweld. Het nieuwe Duitschland, dat ons vooroogen zweeft, en een verzoening met alle volken wensdht, zal het niet vergeten, als men 1/e.t op den toon van een dictator toe spreekt. ■De „Nordd. Allg. Ztg." schrijft Het antwoord óp de Amerikaansohe nota eischt naturlij.k grondige beraadslaging en evenals tot nu toe zal de Duitsche regeering zich ditmaal laten leiden door den geest 'vam verzoening' en den wensch om een eind te unaken aan het bloedvergieten en zij zai 'haar besluit nemen onder 'behartiging van de belan gen van 'I/et 'Duitsdhe volk. De „Voss. Ztg.". schrijft Volgens onze opvatting is er voor president Wilson geen hindernis meer. Hij 'heeft het 'Duitsche volk de vredesonderhan delingen door den toon van zijn nota niet bepaald gemakkelijker gemaakt, maar aan den anderen 'kant toont zijn verklaring dat hij zelf de voortzetting van de onderhandelingen wenscht. De toon der nota beteekent een vertra ging, die zeker door de volken van alle oorlogvoerende landen niet gewenscht wordt. De „Deutsche Tagesztg." zegt Wij kunnen ons igeen Duitsohe regeering denken, die op deze nota een ander antwoord geeft dan -een beslist neen. Thans is ll/et oogen-blik gekomen, dn alle krachten moeten geconcentreerd worden on/ onze eer, onze grenzen en onze toekomst te verdedigen. De „Kreuzztg." Wat Wilson eischt kungen zelfs republikeinen niet vervul len, want zelfs de echtste democratie '.kan niet voor zijn oogen bestaan. Hij wil ons vernietigen en niet slechts dc monarchie, leder /moet .in deze ernstige ure tot zichzelf zeggen Wij, die ge trouw aan den keizer zijn, zullen ons voor onzen heerscher scharen -en hem tegen zijn buitenlandsahe en ibinnen- landsehe vijanden verdedigen. De „Germania": Het schijnt, dat pre sident Wilson ihet Duitsche antwoord, dat de Rijkskanselier -in naam van de Duitsche regeering en Ihet Duitsche volk spreekt, niet voldoende vindt. Men •moet echter 'genoegen memen met zij" woord, vooral over de veranderingen in de grondwet, die .men van plan is aan te 'brengen. Dit geldt in ihet bijzon der liet artikel, dat 'bij de beslissing over oorlog en vrede .het oordeel van den Rijksdag zal gevraagd /worden. He den Wordt deze verandering door den Bondraad aangenomen. Bovendien zal Wilson 'wel niet de eerste willen ziin, die tegen 'het zelfbestemmingsrecht der volken zondigt. De „Vorwarts" schrüft De Duitsche sociaal-democratie, gesteund door de burgerlijke vrienden des vredes m Duitschland, is 'bereid alles te doen at eenigszins mogelijk is om de wereld uit dezen vreeselijken toestand in -een vr/|

Vlissingse Courant | 1918 | | pagina 2