INGEN MGEN. id der oods mëïsjT Z4TERD4G 125 OCTOBER. aanbiedingen istaanvragen, sverzekerirsg je Agenten felmaker- Lölenzetters IIPJONGENS. AG M EISJE nsibode iii Coral U m §ij?&8pl ÖEMEENTEBESTUUR FEUILLETON ideltii ea Mui Uren van spanning. BINNENLAND 1 Tro. is^-a 8%**. r'ü.£aoLëg 101»^ 'ROGRAM. naar het JTT. Igen. )TEM. lime, llde Serie HECTÏE HOCJDEN I tiding van 6 accoun- i juristen oplei-1 r brief voor alle nok M.O. en accoun-1 voor de praktijk,! 6.25 per drie maan- :ctieve en individu-f eet ie naar keuze, nder mo-to „opl. en" gratis-prospec-l eise proeflessen bijI ot Publiciteit van appeüjk Nieuws, I ebt 153, Amsterdam, j ndt U hierdoor tot! Iksverzekering vraagt en provisie. Br. no. „Vliss. Courant". tagen verhoogd loon rordt aan huis bezorgd ld Alleen goede vak omen in aamerking No. 914, Bureau „Vlis- ourant". I gevraagd een nette lellamypa.k 34. |rraagd Lbriek LIOTHART Co. I gevraagd. |ureau „Vliss. CouwflU tótêing in een burger- lulp in de huishouding gelijks. Brieven no. liss. Courant". 1AME eind dipte™ H. |o. zoekt plaatsing °P Ito or. liettcr H. Bureau „Vit - f November een net in klein gezin. Eoo" Koudekerkscbe November een 1 voor dag en nacht, i urcau .Vliss. Crt. VLISSIINGSCHE COURANT advertentie-prijs Van I4 regels 0,70 vow iedere regel meer 17'/2 cent; plaatsing 3|2 X i bij abonnement speciale prijs. Recla mes 35 cent per regel. Dienstaanbie dingen en dienstaanvragen10 cent per regel, bij contante betaling. Familieberichten van 1—6 regels ƒ1.15, iedere regel meer YlVi cent. abonnements-prijs Voor Vlissingen en gemeenten op Walcheren 1.70 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 2. Week-abopJiementen 13 cent. Afzon derlijke nummers 3 cent. ZEEP. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend dat voor industrie zachte zeep is vastgesteld een maximumprijs van ƒ70.25 per 100 K.G. Vlissingen, 12 October 1918. De Burgemeester voornoemd, 'VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. KINDERSCHOENWERK. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend dat de volgende maxi mum kleinhandelsprijzen worden vast gesteld voor omgekeerd kindersdhoen- werk, gemerkt O. S., in afmetingen van no. 1727 knooplaarsjes vanaf 5 tot 8.25 rijg- en derbylaarsjes vanaf 4.75 tot 8; eenbandsschoentjes, hhk- kebandijes en sandaaltjes vanaf ƒ4' tot ƒ6.75. Het is niet verplichtend om op cpe- diet te leveren. De buitenzeden, achterlappen en con treforts van omgekeerd kinderschoen werk moeten geheel van leder worden vervaardigd. Voor binnenzolen en in plak wordt stevig karton gebruikt. Het omgekeerd 'kinderschoenwerk moet in kwaliteit, bewerking en afwer king overeenkomen met de stand- modellen. Voor verdere bizond'erheden wordt verwezen naar Staatscourant no. 237, welke ter inzage ligt -op het distribu- tiebureau. Vlissingen, 12 October 1918. Dé Burgemeesfer voornoemd. VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. EIGENVERBOUWERS. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekepd dat door den regeerings- commissaris te -Hontenisse op het dis- tribufie'bureau beschikbaar zijn gesteld formulieren voor het laten van eigen broodgraan, peulvruchten, aardappe len enz. Zoowel het distributiebedrijf als de secretaris der landbouw-commissie zijn bereid aanvragers behulpzaam te zijn bij het invullen der aanvraagformulie ren, welke ingeleverd moeten worden op het bureau voornoemd vóór den 16n October ,1918. De uitreiking der ver gunningsbewijzen heeft op 25 dezer plaats. Vlissingen, 12 October 1918. De Burgemeester voornoemd, VAN,DOORN VAN KOUDEKERKE. MILITIE. Uitstel van inlijving. De Burgemeester van Vlissingen brengt het onderstaande ter kennis van belanghebbenden. De inlijving van de dienstplichtigen der lichting 1919, toegewezen aan de 78.) „Ook ik ben van -die meening." „Hij moet dus ook de dief van het 'kistje zijn -zijn plan zal niet misluk ken, wanneer wij ihem zulks -niet belet ten." jEn hoe wilt gij dit doen vroeg Bella, „Meent gij dat uw waarschuwing hij mama gehoor vindt Ik wenschte u hien stap ten minste zoolang te ontra den, tot gij uw waarschuwing met on weerlegbare bewijzen, kunt staven." >lEn die bewijzen 'hoop ik te beko men." „Waardoor „Door de politie..." „Boe dat mi-et," bracht -Bella In het ■ridden, „d-aaidoor zoudt gij integen deel alles 'bederven-, en niets bereiken, belooft gij dan, dat Bo.rg de onvoor- emhtigheid zou begaan, zidi -niet op wuk een aanval te -hebben voorbereid ongesteld nu eens, -dat gij er werkelijk 'n slaagdel, langs dien weg bewijzen "erlangen, -zoudt--gij -daardoor niet den Weden jiaam mijner moeder in op spraak brengpn Houd mij jen goede, regimenten: infanterie (hieronder begre-t pen grenadiers, jagers en administratie- troepen) en bestemd voor -het tweede in in te lijven gedeelte welke inlij ving zou plaats hebben in het tijdvak van 1418 October 1918 wordt tot een nader te bepalen tijdvak uitgesteld. Zij, wier belangen door dit uitstel worden geschaad en daarom toch in vorengenoemd tijdvak onder de wape nen wensclien te komen, kunnen op datum en plaats, reeds voor hen -vast gesteld, ter inlijving verschijnen. Voor -de dienstplichtigen van vorige lichtingen, aan wie uitstel va-n eerste- oefening is verleend tot een datum, val lende in hef tijdvak van 1418 Octo ber a.s. en wier uitstel niet inmiddels is verlengd-, wordt 'de opkomst even eens uitgesteld -tot -een nader te bepa len tijdstip. Zjj, wier belangen door dit uitstel van -opk-omst worden geschaad en daarom toch tusschen 1418 Octo ber a.s. in werkeiijk-en dienst wensclien te komen, kunnen -zich op den datum, waarop het aan hen verleende verlof eindigt, aanmelden bij den betrokken commandant, tc-n einde de eerste -oefe ning aan te vangen. in verband met het vorenstaande zal de inlijving van -de dienstplichtigen der lichting 1919, toegewezen aan de regi menten infanterie en bestemd voor het derde in te lijven gedeelte, niet half januari 1919, doch eerst later plaats hebben. Vlissingen, 12 October 1918. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. HINDERWET. Kennisgeving. Burg. en Weth. van Vlissingen, ge zien de artikelen 6 -en, 7 -der Hinderwet, geven bij deze kennis dat bij hen is In gekomen een verzoek -van J. VERBURG alhier, om vergunning tot het uitbrei den van zijne haringrookerij met eene mosseirookerij en ieen garnalenzouterij, in perceel kadastraal bekend gemeente Vlissingen,'. sectie E nos. 1678, 1679, 1680, 1681 ,en 2048, plaatselijk gemerkt Lange Zelke no. 32 dat dit verzoek met de bijlagen, te beginnen met Maan dag den 14 October 1918 op de ge m-eente-secretarie ter visie -zal gelegd worden en -dat -den veertienden dag na dien, -zijnde den 28 October 1918 ten Raadhuize, -des namiddags ten 2 ure, gelegenheid zal gegeven worden om bezwaren tegen het uitbreiden der in richting in te brengen, zullende zij die niet overeenkomstig art. 7 der Hinder wet voor het gemeentebestuur -of een of m-eer zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten, niet tot beroep gerech tigd zijn, terwijl gedurende d-rie dagen vóór dat tijdstip, ter gemeente-secreta rie van ide ter -zake ingekomen schrif turen kennis kan genomen worden. Vlissingen, den 12 October 1918. Burg. en Weth. voornoemd, VAN -DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, J. P. -v. RQSSUM jr. Het is -niet meer bii iaren en maanden dat -de wereldgeschiedenis wordt ge maakt, maar bij idagen en uren voltrek ken zich de groote gebeurtenissen van dezen tijd over onze hoofden-. Een week terug... men kan izich nauwelijks meer de bijzonderheden herinneren, zóó snel, zóó -onverwacht rollen zich de wereld- tafereelen voor onze verbaasde oogen af. -En even snel als in den zomer van (dat -ik zoo baatzuchtig ben, u te ver zoeken om mijn mama te sparen, daar men ook met uwe eer (indertijd vreemd heeft rondgesprongen, maar..." „Neen, -neen, gij hebt het recht dit van mij te eischen," viel hij -haar in de rede „maar -ik verzoek -u, ook -daar mee rekening te, houden-, -dat het hier betreft, mij van den smet te zuiveren, die -op mijn eer kleeft." „Zeker bedenk ik dat, en daarom ben ik immers ook bij u gekomen, om u van het voorgevallene in kennis te stellen. Maar bestaan er dan geen andere mid delen, om den, schuldige in den strik te lokken -Hoever de gevolgen eener in menging van overheidswege kun-nen leiden, hebben wij immers te Luzern gezii-en ik vrees, dat gij o-ok hier daar mede fiasco zoudt maken. Wanneer de politie de overtuiging bezit, dat Borg een man van eer is, zal zij wei-licht niet eens tot een huiszoeking overgaan, en doet zij het toch, -dan vindt zij waar schijnlijk geen bewijzen en dan komt het verwijt van vaische aanklacht en laster op u neer," Het jonge mensch was weder opge staan hij moest de redenen, die het meisje aanvoerde, als juisterkennen, en niettemin viel het hem moeilijk, het plan, dat hij reeds had opgevat, en waarop hij zijn 'hoop liaid gevestigd, weer te laten varen. „Eb bovendien is het immers ook het onvergetelijke jaar 1914 de rnensch- heid voor telkens nieuwe, telkens plot seling opdoemende feiten werd ge plaatst, totdat zij ,zioh in den afgrond- van dezen rampzaligsten aller oorlogen geslingerd zag, -even snel als toen volgen -de feiten elkander thans, doch nu in omgekeerde volgorde op. Met een ijlende vaart, sne! als het weerlicht, en even fel in uitwerking wordt de ont zaggelijke Du-itsohe frontlinie, nu eens hier, dan weder -daar door de tallooze legerscharen van -den opperleider Foch getroffen en elke slag komt aan Nu zijn 't 10.000 gevangenen hier,dan hon derden ka-nomven .daar, die aan 's vij- ands legermacht worden onttrokken dag-in-, dag-uit, -nacht-in, nacht-uit, zonder verwijl, zonder rust, zonder ine-, ■dedoogen komen d-e slagen neder op het, hier, ginder, ja overal wijkende millioenenleger der centraien. Het ihecft er allen schijn ^an, alsof vóór mogelijk een stilstand dn het Entente-offensief wordt geordineerd, de Franse,he gene ralissimus den vijand nog ai zijn troe ven wil thuis sturen, en 'hein uit Frank rijk terug-, van af de Noordzee-kust en ten- slofte ook België u-it wil werpen. Eindelijk dan is de gestadig wisselende krijgskans .blijkbaar voorgoed gekeerd en 'heeft zij zich aan -de zijde van Duitsohland's vijanden geplaatst, zich geheel van de centraien afgewend heb bende. Is het ,nu met deze laatsten ge daan Het vait nauwelijks meer te be twijfelen. Van alle kanten, militair en economisch in het nauw gebracht, rest hun nog ééne zaak, de vrede Een eer volle vrede zoo het kan, maar in elk geval een vrede, die ee.n ei-nde maken moet aan de verdere_ ineenstorting der centrale rijken-een vrede, -die aa-n een tijd van feilen, van niets ontzienden strijd paal e-n perk za! stellen. Is het reeds zoo ver Of staat ons nog ee.n kamp te wachten- tusschen de vooruit-dringende, met ontembare kracht voortijlende, zegevierende En tente-legers en de afgematte, ontmoe digde troepen d-er centraien een kamp, die mogelijk tot in de onmiddellijke na bijheid omzer Zuidelijke grenzen zal worden uitgevochten Onze regeering acht zulk ee.n icvige eind-worsteling, acht zulke groote gebeurtenissen in Noord-Frankrijk en België geenszins onmogelijk en nam reeds 'haar maatre gelen ter bescherming der geboden onzijdigheid. Een bijzondere militaire waakzaamheid is thans eerste plicht voor Nederland, dat met geweld des noods de worstelende partijen- van zijn erf zal moeten houden, of deze, ontwar pend, 'herberg zal verleenen. Zal, wat reeds zoo langen tijd voorzien- werd, en wat eigenlijk den igeheelen duur van den -oorlog dreigend was, ten leste nog gebeuren Of ,zal, -even onverwacht ais zooveel wat thans ons eiken dag, elk uur verrast, ook ,nog deze, -doch dan aangename verrassing bereid worden, dat onze militaire voorzorgsmaatrege len oveFbodig zullen blijken, omdat diet vrede worden zal Gee,n onzer ver mag het op dit oogenblik met zeker heid te zeggen, en toch -neemt de over tuiging elk uur toe, dat ,het mogelijk niet lang meer duren zal -of het „Vrede Vrede zal door het luchtruim klin ken. Dagen vol verwachting, uren vol spanning zijn- het, die 'wij thans -door- nog niet bewezen, idat onze achter docht op waarheid berust," hernam Bella, na een korte pauze „zij steunt op vermoedens, die even goed uit de lucht -gegreoen en aan onzen persoon lijken afkeer temen Borg toegeschreven kunnen worden. Dat onder zulke om standigheden voorzichtigheid een dub bel vereischte is, begrijpt gij, en zult gij toegeveneen overhaaste stap kan voor u zelven de grootste onaan genaamheden na zich sleepen." „Err lik beken, Idat ik hem gedaan izou hebben, indien gij mij niet gewaar schuwd had," antwoordde Rudolf, iii gepeins verdiept. „Kan ik de politie niet voor mij laten werken, dan moet ik andere wegen inslaan, en ik hoop mijn doel te zullen bereiken. Wees zon der zorg ik zal id-en -naam van uwe moeder sparren ik wil 'immers gaarne gelooven, dat 'zij door dóen man mis leid is -geworden maar ik zal nu ook alles in het werk stellen, om mijn eigen eer van. de smet te izuiveren. En nog maals dank ik u van «anscher harte voor de vriendschap, d-ie -ge mij bewe zen hebt gij kunt u overtuigd houden, dat ik dit nimmer vergeten zal." 'Bella 'had hare plaats verlaten hij hield hare hand vast in de zijne en zag haar nogmaals in de schoone oogen daarna schreden zij hand in hand naar de -deur buiten aan de trap nam 'hij nogmaals met eenige hartelijke woor- leven, en in ademlooze afwachting ver beidt heel- de wereld wat er voort zal komen urt de kabinetten van Washing ton en Berlijn wat er staat te gebeu ren nu president Wilson namens de En tente, Duitschlands Rijkskanselier na mens de Centraien-, via een onzijdig als bemiddelaar optredend staatsman met elkander in verblinding zijn, en feitelijk over de praliminairen onderhandelen, waaruit een mogelijk vergelijk tot stand kan komen. Berlijn en Washington, dat zijn op het groote 'historische oo-genblik het welk wij thans doorleven, de middel punten der gansche wereld-aandacht Duitsohland dat nog immer de hege monie voert over het midden-Europa, Amerika dat zich on-der -den drang der feiten vooraan geplaatst zag in de rij der vijanden van Duitschland en 'zijne bondgenooten, Komt .het tusschen deze twee tot een vergelijk, dan lijdt het -geen twijfel of beider bondgenooten, •namens wie zij handelen en- spreken, zullen zich daarnaar gedragen. Trou wens Turkije en de Donau-monarchie waren DuitsChian-d reeds vóór geweest in het aanvaarden van president Wil sons voorwaarden. Aldus vol spanning en verwachting gaan wij de komende dagen tegemoet, die, daaraan valt niet te twijfelen, meer in het teeken der diplomatie, dan in die der krijgskunde zullen staan. Komt een- maat 'het lang verbeide vergelijk tot stand, dan is ook de vrede niet meer v-er af, en zal een diepe zucht van ver lichting ons alieir boezem ontsnappen. tin hoeveel opzichten zal dan het ein de van den- oorlog de wereld gansc-h anders terugvinden, dan toen hij een aanvang nam. In alle landen, ook in de neutraal gebleven rijken, zijn diepgaan de wijzigingen in het leven der volken ingetreden, doch wei het meest en het omvangrijkst zal de keer van zaken in het Duilsche rijk zijn geweest. Het trot- sche, machtige, de wereld tartende Duitschland, prat op zijn onoverwinne lijk -geachte -legerscharen, autocratisch bestuurd -gelijk het eeuwen lang be stuurd v/erd, heeft afgedaan, en een verjongd, moge wij hopen gelukkiger Duitschland staat geboren te worden, een Duitschland, dat geleend en gelou terd in des oortogs tegenspoeden, zich op waarlijk -democratisch-en grondslag za! gaan- oprichten. -Echtsr, laat ons de komende gebeurtenissen niet vooruit ijlen,, hoe gaarne ook onze 'gedachten reeds in de toekomst -willen verwijlen, de toekomst, -die ook voor ons eigen vaderland ,n-og wellicht .grootsche za ken in haar schoot verborgen hou-dt Want ook wij zullen gewijzigd uit de zen tijd van krijgsbero-ering en econo mische nooden te voorschijn treden, an ders dan wij waren toen de oorlog -een. aanvang nam gewijzigd zeker, doch iaat ons verwachten 'en hopen, ook sterker in. innerlijke kracht Breodgtaan uit Argentinië. (Officieel.) Stappen door den minis ter van buitenfandsche zaken onderno men, hebben er, blijkens op gisteravond ontvangen bericht, toe geleid, dat de Duitsche regeering zich bereid ver klaard heeft voor Nederlandsehe aan voeren aan thans in Nederlandsehe den vas dank afscheid van haar. XV. Mevrouw Blote scheen wel zelve verrast te zijn, toen de courant de tij ding van bare verloving met August Borg vermeldde maar zij kon er haar verloofde geen verwijt van maken. 'Hij had zij,n woord gehouden en haar den avond 'te voren de papieren ter hand gesteld. In den kring hunner bekenden ver wekte dit verlovingsbericht geen ver wondering men bad het reeds lang verwacht, en mocht men ook in het ge heim het zijne er van .denken, men bleef niet achterwege met de gebruikelijke gdlukwenschen, hetzij mondeling of schriftelijk. .Slechts weinigen zagen dieper slechts weinigen wisten, dat mevrouw Blote tot dit huwelijk in zeker opzicht gedwongen was, en tot deze wein-igen behoorde Von Bremen, die reeds bij het ontbijt met zijn zuster er over ge sproken had en met zijn oordeel onbe wimpeld voor -den dag was gekomen. IHem persoonlijk was het feit tame lijk onverschillig .hij voelde zich niet geroepen, -mevrouw Blote voor den avonturier te waarschuwen, daar hij riiet bevriend met haar was en boven dien vreezen moest, dat zij zijn waar schuwing van de hand zou wijzen maar voor de uitvoering van het door ~T~ ii havens liggende sehepen van een ge- zameHÜjken tonnenmaat van 50.000 bruto register tonnen vrijgeleiden te verschaffen, wanneer de noodige waar borgen aanwezig zijn, dat de geasso cieerde regeeiingen dc vaart dezer sehe* pen niet zullen belemmeren. Gelet ep rfe omstandigheid, dat zoo danige waarborgen voor uit Nedetland- sche havens vertrekkende schepen »eeds verkregen zijn, kan tot de aanwending van deze scheepsrib mts worden over gegaan en daarvan gebruik gemaakt worden om in afwachting van ;het tot stan-dkomen van een -economische schikking met de geassocieerde regee ringen -over verderen toevoer, zoodra de vereischte voorzieningen zijn ge troffen, in Argentinië -de 40.000 ton broodgraan te halen, .die nog overblij ven van de 100.000 ton, -die de geasso cieerde. regeeringen tot onze .beschik king hebben gesteld. Theebons. Het Bureau voor Mededeelingen in zake de Voedselvoorziening meldt Bij de laatste verstrekking van thee is aan de wi-keliets bon 21 der thee- en koff.ekaart ingeleverd. Deze bons zijn onder de berusting der detaillisten gebleven, bij wie, naar het schijnt, nu eenige onzekerheid besiaat over de be stemming. Vsorloopig moeten de bons nog bij hen blijven in verband met de inspectie dër nog aanwezige voorraden, welke thans plaats vindt. Het aanta! bons toch dat bij den winkelier wordt aangetrof fen, is van invloed op de beoordeeling der voorraden, die nog in zijn bezit zijn. De winkeliers moeien ousdebons 21 voorioopig nog niet inzenden, ook al wordt daarop dooi hun leveranoierg aangedrongen. Wanneer de inspectie der voorraden is afgeloopen, zal omtrent deze bons een beslissing worden genomen. Melkprijzen. De minister van Landbouw, Nijver heid en Handel heeft met ingang van 13 October 1918 voor den verkoop van volle rauwe melk en losse gepasteuri seerde veile mefk, geleverd door melk inrichtingen en melkslijters, een alge- raeenen maximum kieinhandelprijs vasl- gesteid van 18 cent per liter; voor ge pasteuriseerde melk in flesschen 21 eent per literflesch 19 cent per 8/„ of s/i literflesch; tl1/» cent per Va liter flesch lCF/a cent per 7/io °f s/s liter- flesohvoor gesterilliseerde melk in flesschen 22 eent per Vi literflesch 20 cent per of s/4 literflesch 12 cent per V» literflesch; 11 cent per */i» of 8/e literflesch. Voor gemeenten waar de maximum- consumptiemelkprijs op 12 ©ctober 1918 minder dan 17 cent per liter bedraagt, wordt de tot op dien datum geldende maximumeonsumptiemelkprijs met in gang van 13 October 1918 met 1 cent per liter verhoogd. Schoenenwinkeliers. In ide te Utrecht gehouden vergade ring van de 'groep ,Schoenwinkeliers" van -den Ned. Bonid van Schoenmakers patroons- en Sohoenwinkeliersvereeni- ginge, herinnerde -de voorzitter asn -het feit, dat 80 der sc'hoenw.inkeliers zonder of met incouranten voorraad zit en daardoor geen bons voor ander schoeisel zal kunnen krijgen. De regee ring is daarvan op de 'hoogte gesteld met vrij bevredigend resultaat. De winkelier, die kart aantoo-nen, dat hij zonder een 'behoorlijken vo-oraad zit, zai een schoencrediet kunnen ontvan- hem beraamde plan leverde (hem deze verloving een zeer gewenscht uitgangs punt. Hij had juist ontbeten, toen de schil der Ertma-n werd aangemeld Rudolf, wilde hem reeds daags te voren een bezoek brengen, maar had hem niet te huis getroffen-thans moest Von .Bre men met diens raad hem ter zijde staan, -Hij deelde 'hem alles mede. Wat -Bella hem bericht bad bewees, dat de arg waan tegen Borg in erk opzicht ge grond was, en hij uitte daatbij ook het voornemen-, mevrouw Blote ter wille harer dochter te sparen." Von 'Bremen had al deze mededee lingen bedaard aangehoord, zonder een teeken- van goed- of afkeurin-g te geven. „.En wat zijt ge nu voornemens te -doen?" vroeg hij, toen Rud-olf zweeg. „Hebt gij reeds een plan -beraamd „Ik wilde er met u over -beraadsla gen," antwoordde de schilder. „Waren mij door de belof-de, welke ik aan de jonge .dame gedaan heb, niet de handen gebonden, dan zou ók reeds gisteren een vervolging tegen Borg bewerkt hebben." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1918 | | pagina 1