:isje JONGEN mi Albirs 1918 ordaan) am opgevoerd. KEMSCh Persoon. sfbode ÜE ei I .ISJB DINSDAG 8 OCTOBER. ""binnenland FEUILLETON No. 237 50e Jaargang 1918 3HS. i/an [ten, zang en JSTUS VAN ites. CCES, s o testing, tra aak te Middelburg n voor de verkoop, ■ooruitzichfcn. t of in het bezit is ;en letters A. B.P. inbiedingen iaanvragsn, oor het bezorgen ische Courant" in Iswtjken 's arinds aan hat Bureau LAGAAY, Sigaren- straat. sen nétte ag en nacht. Hoog agenWalstras! 78. »gen 15 Oct. of 1 Bureau Vliss. Crt". en nette Imeid >f WERKVROUW in de week. Adres: ER, Koudekerksche op Kletrinakers- ordon, leettijd 16tot even onder letters Vliss. Courant". levraagd. MANSE-DAMAVB ;en flinke oor halve dagen,"1' 16 jaar. Adree.OP1 Zish aan ta m»1*"1 sschen 7 en 8 dig mogelijk een P'rJi loodlé^- per maand. O*, s; Bureau, Vliss. Crt VLISSINGSCHE ADVERTENTIE-PRIJS Van i4 .regels 0.70 fvoor iedere „„ei meer 17", cent; plaatsing 3|2 X kjf abonnement speciale prijs. Recla mes 35 cent per regel. Dienstaanbie dingen en dienstaanvragen 10 cent per regel, bij contante betaling. Familieberichten van 1—6 regels ƒ1.15, iedere regel meer 17'/2 cent ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Walcheren 1.70 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 2.—. Week-abonnementen 13 cent. Afzon derlijke nummers 3 cent. Aardappelen. Recht voor Allen" meldt, dat het lid"'der Tweede Kamer K. Kolthek, de volgende vragen gericht heeft tot den minister van landbouw 1. Is de minister bereid besturen van gemeenten waar de productie van aard appelen kleiner is dan het gebruik, uit te noodigen, tijdig voorraad van aard appelen te maken ten behoeve van het deel der bevolking dat igeen voorraad kan verzorgen Is de minister bereid maatregelen te nemen, waardoor dit transport vóór December a.s. per scheepsgelegenheid plaats vindt, teneinde transport pe,r spoor oronoodig te .maken en dat bij ge sloten water voldoende voorraad gedu rende ten minste één maand 'in alle ge meenten verzekerd is -2. Zoo ja, is de minister bereid eens per maand mede te deelen, welke voor raden de verschillende gemeentebestu ren bestellen en ontvangen 3. fs de minister in staat mede te dee len, h,oe het komt, dat in gemeenten, waar vroeger zelden of nooit zand- en veenaardappelen iwerden gegeten, thans zoo goed als geen andere soorten worden gedistribueerd Een nieuw model broodkaarten. Aan de tegenwoordige onpractische indeeliirag der broodkaarten zal binnen kort een einde komen. (Naar de Tel." meldt, zal met ingaing van 22 November tien eersten da.g der 77e broodweek, de broodkaart iniiet meer 2800, doch 1400 gram tellen. Ook het formaat zal kleiner zijn. De bons van 100 gram zul len verdwijnen, daar deze in de prak tijk niet meer noodzakelijk blijken. De bruinbrood- en rogge-broodkaarten zullen naast de bons van 400 gram ook bons van 200 gram bevatten. Voorts zuilen maatregelen genomen worden, om het clandestien drukken der kaarten zoo goed als onmogelijk te maken. Vleesch voor hotels, enz. De minister van landbouw heeft in een rondschrijven aan de burgemees ters medegedeeld, dat .hij er, met het oog op de distributie van rundvleesch, welke inmiddels is aangevangen, geen bezwaar tegen heeft, dat"aan hotels, restaurants en daarmede gelijk te stel len inrichtingen weder een hoeveelheid rundvleesch wordt verstrekt. Voor dit doel zal aan de gemeentebesturen een extra-hoeveellieid van ten hoogste 10 van het voor de inwoners der ge meente bestemde vleesch kunnen wor den toegewezen. Een boter-ersatz. De minister van landbouw is .in ken nis gesteld met een uitvinding van een der leidende personen in de melkpro- ducten-industnie, die een melange ter vervanging van boter heeft samenge- M.) •.Dat was een gevaarlijke stap zei- we Borg verbaasd. „Hebt gij dat wer- Mijk gedaan „Wat doet men niet, wanneer men Jen einde raad, geheel aan de vertwijfe- 'lnK is prijs gegeven Men heeft geen rust en bezit ook niet de wilskracht, over de gevolgen na te denken eerst nadat het feit bedreven is, vertoonen jnch angst en berouw. Mijn hulp ver kende ik slechts onder voorwaarde, flat mijn broeder naar verre landen "roest gaan, om daar zijn geluk de be proeven. ik wilde rust hebben, aan ""in ouders vrede verzekeren en hen ï?or altijd scheiden van den gevaar ten man, die aan hen verbonden was, ooiang (,jj jn onze woonplaats toefde. I onderwierp zich amn de voorwaar- 0' en nu moest ook nog daarvoor ge- r£d worden, dat voor zijn vertrek een Regronde reden werd gevonden. De 'snels werden voldaan en vernietigd". Iei llw echtgenoot ontdekte liet sort in zijn particuliere kas niet °eg Borg, steld, bruikbaar in de bakkerijen en waarvlam het gebruik een aanzienlijke besparing moet beteekenen. De verkoop van sigaren. In verband met een gerucht afs zou het in de bedoeling der regeering lig gen, in afwachting van een door haar te treffen regeling, door sluiting van de sigarenmagazijnen met ingang van Woensdag 9 October a.s. den detail verkoop van sigaren stop te zetten, is het Corr.-Bureau in staat mede te dee len dat dit gerucht van eiken grond ontbloot is. Men kan er zich integendeel van verzekerd houden, dat de verkoop van sigaren geregeld zal doorgaan en dat er voldoende sigaren hier te lande aan wezig zijn, om nog zeer gerulmen tijd in de vraag naar dit artikel te voor zien. Het tegengaan van frauduleus vervoer van aardappelen. Ds opperbevelhebber heeft de garni- zeens- en kantonnementscommandan- ten gemachtigd, op aanvraag van da regeeringscomnussarissen voor de graan- inzameling, miiiiairen beschikbaar te stellen voor het tegengaan van fraudu leus vervoer van aardappelen. De nieuwe posttarieven. Naar „de Tel." meldt, zijn de nieu 1 e posttarieven als volgt vastgesteld .Briefport Voor brieven van niet meer dan 20 gram is verschuldigd 7y2 cent. Van 20 tot 100 gram 10 cent. Van 100 tot 200 .gram 15 cent. Van 200 tot 1000 grain 20 cent. Voor elke 1000 gram of gedeelte daarvan 5 cent meer. Het port van een brief van niet meer dan 20 gram, te bestellen binnen den kring van het post- en hoofdpostkan toor, waar de birief ter post is bezorgd, bedraagt 5 cent. Briefkaarten Voor briefkaarten zal 5 cent verschuldigd zijn. Gedrukte stukken tot en met 500 gram 1 cent per 50 gram of gedeelte daarvan. Boven 500 gram t.e.,m. 1000 gram 20 cent. Voor elk meerder ge wacht van 1000 gram of gedeelte daar van 5 cent. Nieuwsbladen en hijvoegsels ct. per 50 gram of gedeelte daarvan. Monsters 2'/2 cent per 50 gram of gedeelte daarvan. Voor postwissels zal verschuldigd zijn 5 cent voor een bedrag van 12.50 of gedeelte daarvan. Huide aan den koning der Belgen. Te 's-Gravenhage heeft zich uit Ne derlanders een voorloopig comité ge vormd, idat zich voorstelt den Koning der Belgen een huldeblijk aan te bie den, om, ,i.n dezen vorst, het Belgische valk te eeren en te huldigen. Sympa thiebetuigingen worden ingewacht bij den secretaris van het voorloopig co mité jhr. G. A. iRengers Hora Siccama, Emmastraat 187, te 's-Gravenhage. Stadsen P^viacieBieuws VLISSINGEN, 8 OCTOBER. AGENDA VAN HET DISTRIBUTIE BEDRIJF. WOENSDAG 9 OCTOBER Verslag van de vergadering van de Commissie voor liet tijdelijk distributie bedrijf der gemeente Vlissingen op 7 October 1918. Bij 'het openen der vergadering spreekt de voorzitter zijne innige deei- „Hij heeft mij .er zelfs niet over ge sproken," antwoordde mevrouw Blote „maar ik weet dat er .navorschingen in het werk zijn gesteld, die fot geen uit slag leidden. Mijn broeder, zooals wij afgesproken hadden, gaf nu den wensch te kennen, naar Amerika te rei zen, om daar zijn kennis te voltooien, en mijn man was terstond bereid, hun het reisgeld en aanbevelingsbrieven te geven, terwijl mijn ouders slechts na lang dralen aan zijn voornemen hunne goedkeuring hechtten, waarmede' zij zich tot hun dood niet konden vereeni- gen. Zoo vertrok hij en ik meende van een zwaren last ontheven te zijn maar reeds na eentoe maanden moest ik ver nemen, dat mijn vreugde ontijdig was. Hij maakte het ook daarginds niet be ter hij praalde in zij.n brieven wel .met vooruitzichten en hoop, maar ik kende hem té nauwkeurig, om -niet tusschen de regels te lezen, dat hem de kracht ontbrak om den weg van beterschap in te slaan. „In zijn brieven aan mij eischte hij geld, en geheel vergetende, wat ik voor hem gedaan had, en welken dank hij mij verschuldigd was, dreigde hij mij, dat hij mijn echtgenoot en onze ouders met alles zou in kennis stellen, wan neer ik aan zijn verlangen niet voldeed. En daarmede nog niet tevreden, dreig de hij verder, dat hij als vagebond zou terugkeeren. Dan waren wij ter wille neming uit met het droevig verlies dat de directeur van het levensmiddelen- bedrijf heeft getroffen. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd goed gekeurd. De voorzitter deelt mede 'dat hij er wel iets voor gevoelt om aan de wasch- vrouwen een weinig zeep te verstrek ken. Nagegaan zal worden of er iets kan worden afgezonderd in afwachting van een toewijzing van een aange vraagde hoeveelheid harde zeep -van laag vetgehalte en van een hoeveelheid zachte zeep. Voortaan zullen aardappelen .niet meer .worden verstrekt op bonnen uit het bonboekje doch daartoe aange wend worden het peuhTuchtenblaadje, omdat dit blaadje zich beter leent tot inhouding bij hen, die over voorraden aardappelen beschikken. Bij inlevering der aardappelkaart zullen laatstge noemden dientengevolge ook het peul vruchtenblaadje behooren in te leveren, zullende de peulvruchten op bcmnen uit het 'bonboekje eventueel beschikbaar worden gesteld. Ter vergadering verschijnt de sla ger de Hamer, omtrent wien evenals de slagers Landmeter en Vernieuwe een rapport was uitgebracht door den controleur van het distributiebedrijf. De heer H. G. de Wit, keurmeester van het geslacht, ter vergadering uitgenoodigd, gaf de noodige inlichtingen om de ver schillende aangelegenheden in orde te maken tot aller tevredenheid. Den con troleur zal worden opgedragen enkele zaken de vleesdhdistributie betreffende nader te onderzoeken en te trachten bevredigende oplossingen te-vinden, in elk geval zal voortaan uitsluitend uit gebeend vleesch bij 'de grove slagers tegen 2.25 per K.G. verkrijgbaar wor den gesteld. De 'beenen behooren af zonderlijk le worden verstrekt aan de ingezetenen tegen 10 cent per K.G. De controleur zal om beurten tegenwoor dig zijn bij de distributie van rund vleesch in ide slagerswinkels, evenwel zai de keurmeester het uit'beenen .af en toe constafeeren. Voorts wordt den keurmeester 't volle recht toegekend om de orde te handhaven in de Centrale Slachtplaats. Van het Centraal Bureau voor den afzet van Visscherijproducten was een aanbieding ingekomen om een schuit mosselen te zenden^ doch daar de prijs van 5.95 per 100 K.G. te hoog werd bevonden zal aan schipper Miinneboo te Veere gevraagd worden door te gaan met den aanvoer van mosselen tegen 4 per 100 K.G. In andere gemeenten schijnt men meer voor de mosselen te willen besteden dan te Vlissingen, waar men een prijs van 6 cents per K.G. te hoog vindt. Er sclhijnt een misverstand bij de in gezetenen te bestaan omtrent het te ruggeven van minderwaardige aard appelen. t)e indertijd gegeven vergun ning om deze aardappelen in te wisse len tegen aardappelen van goede kwa liteit kan onmogelijk voor immer gel den, zoodat geen zieke aardappelen meer kunnen worden ingewisseld. De kwaliteiten, vermeld op .de vet- kaarten, kunnen thans niet meer ver- anderd worden, daar de termijn ver streken is en men zal daarom behoo ren te wachten totdat dienaangaande weder een bekendmaking verschijnt te gen 'het einde van de thans ioópende periode. lEir was nog mededeeling ontvangen aangaande het tijdstip, waarop molton dekens en sajet zullen worden beschik baar gesteld. Waar blijkt dat tijdelijke zeepkaar- ten tot een moeilijke controle aanlei- van ons-zeiven. wei genoodzaakt, hem bijstand te verieenen. Ik waagde het niet, mijn echtgenoot deze brieven te toonen, en toch ware het beter geweest, wanneer ik het gedaan had. ik zond al les over, wat ik besparen kon, tot ein detijk zijn brieven uitbleven. Sedert is hij verdwenen, en ik verlang er ook volstrekt niet naar, hem weer te zien. Maar nu weet gij, hoe pijnlijk en on aangenaam- 'het mij zijn moet, deze brieven in andere handen te weten, en hoe gevaarlijk voor mij dé openbaar making zou zijn." Borg draaide peinzend aan de pun ten van zijn knevel, en had hare ge moedsaandoening haar veroorloofd, hem scherp gade te staan, zij zou in zijn blik en zi'n trekken slechts koude on verschilligheid gevonden hebben. „Gij hadt ze moeten vernietigen zeide hij. „Ik begrijp niet, dat gij het niet deedt bijzondere waarde konden deze brieven immers niet voor u heb ben." „.Ik bewaarde ze, omdat ik daardoor bewijzen kon, welke vreeselijke dwang op mij was uitgeoefend het was im mers mogelijk, dat ik eenmaal tegen over mijn echtgenoot in de noodzake lijkheid zou verkeeren, dit bewijs te leveren." „En uw echtgenoot heeft nimmer vernomen..." „Hetgeen ik voor mijn broeder ge ding geven en met het oog op den heer- schenden zeepnood, zullen geen tijde lijke zeepkaairten meer worden uitge reikt. 'Het rundvee, dat deze week is aan gevoerd voor Vlissingen, was van be tere kwaliteit dan het de vorige maal aangevoerde, dank zij de aanwezigheid van den slager Vrolijk en den contro leur van het distributiebedrijf ter plaat se van afzending in .Zeeuwsch-Vlaan- deren. Het vee, de vorige maal ontvan gen, was allesbehalve fijn en fot over maat van smairt kwam daarna nog bij een beest, diat door de militairen liever niet werd ge.wenscht, alhoewel het voor de .consumptie geschikt was te achten. Het was nog ai mager en bevatte wei nig vet. Aan het Rijkskantoor voor melk en kaas te 's-Gravenhage zal bericht ge zonden worden, dat aan de groenten- en .fruitveiling als centrale plaats voor de in ontvangstname van consumptie- melk bij de eerlang ,in te voeren rant soeneering de voorkeur wordt gegeven boven de Vlissingsche melkinrichting. Van den- .minister van landbouw was een misieve ingekomen, meldende, dat de maximum-consuinptiemelkprijs van 17 cent per titer, vastgesteld voor de door melkinrichtingen in deze gemeente in consumptie gebruikte melk uitslui tend geldt voor die melk, welke rechtstreeks door melkinrichtingen aan verbruikers in deze gemeente wordt verkocht. Voor onbewerkte melk, OOK AL KOMT DEZE VAN MELKINRICH TINGEN, mag niet meer in rekening worden gebracht dan 16 cent per liter. Waar nog geen aardappelen zijn aan gekomen, zal aan de exporteursveree- niging „Ons Belang" te Goes gevraagd worden o,m de zendinnen aardappelen te bespoedigen. Met 'het oog op een eventueel tekort aan aardappelen, komt als jveikome gast een aanbieding van het rijks cen traaf administratiekantoor voor de dis tributie van levensmiddelen te 's-Gra venhage, om nog 75 balen capucijners te zenden tegen den gewonen maxi mumprijs. Alhoewel genoemd kantoor verzekert dat deze capucijners afkom stig uit oude voorraden, nog zeer goed voor de consumptie zijn, acht men het toch raadzaam eerst monster te vragen alvorens de aangeboden balen te ac cepteeren. De bijslag aan boter voor hotels, res taurants en lunchrooms, met uitzonde ring van leeukens, centrale keukens en dergelijke inrichtingen, wordt bepaald op 25 van het gemiddelde verbruik van de laatste vier perioden van 10 da gen. Indien een hotel of restaurant dus in de vier laatste perioden heeft verant woord aan bonnen voor b.v. 18, 20, 21 en 20 K.G., dan is 'het gemiddeld ver bruik 20 K.G. en kan een dergelijke in richting voor der, duur der nu geldende vetkaart per periode van 10 dagen een vasten bijslag gegeven worden van 20 x 25 too 5 K.G., indien per periode minstens bonnen verantwoord worden tot een totaal van het gemid delde verbruik, in. dit geval 20 K.G. Worden door een dergelijke inrichting in eenige rreriode bonnen verantwoord, waarvan de totale hoeveelheid minder •is dan het gemiddelde verbruik, dan zal geen bijslag gegeven worden, daar dan het bewijs geleverd is, dat het ver bruik niet zoo groot Is en dat geen bij slag van noode is. Door den commissaris van politie tie werd een nauwkeurig onderzoek in gesteld naar geruchten omtrent onwet- tigen verkoop van rijkshroodkaarten. Dit onderzoek 'heeft weinig licht dien aangaande ontstoken, doch de aan dacht van den commissaris voornoemd daan heb Neen „De schrijver van den naamtoozen brief beweert, de verblijfplaats van uw broeder te kennen het zou inderdaad zeer noodlottig voor u zijn, indien hij plotseling terugkeerde." „Die onbekende schrijver moet op gespoord en aan de overheid overgele verd worden," antwoordde mevrouw Blöte, die nog altijd hare zeifbeheer- sching niet had teruggevonden. „Hoe wilt gij dat bereiken vroeg Borg sarkastisch. „Hij zal aan het postkantoor infor- meeren, of zijn antwoord is ontvangen; wij moeten de politie daarop afstu ren..." „Dat is niet de juiste weg, mevrouw. Slaagde de politie er werkelijk in, den man op het spoor te komen, dan zou zij hem arresleeren en de brieven in be slag nemen. Deze brieven zouden dan later bij de openbare terechtzitting als bewijsmiddel overgelegd, misschien wei voorgelezen worden, om te consta feeren, dat 'de 'beschuldigde er inder daad een afpersing nrede beproeven wilde.'" „Daar heb ik nog niet aan gedacht. Gij hebt gelijk de justitie mogen wij er slechts in het uiterste geval bij ha len. Maar welken raad geeft gjj mij dan ■Borg's opvallende koelheid moest bevreemding wekken, maar mevrouw blijft op een mogenlijken dergelijken verkoop gevestigd. Van den minister van landbouw was ingekomen de welbekende circulaire betreffende het opdoen van aardappe len fot een voorraad van 70 K.G. voor ieder inwoner boven 1 jaar. Men diene hierbij wel 'in het oog te houden, dat niet eerder tot het verstrekken dezer 70 K.G. kan worden overgegaan, voordat de gemeente in 'het bezit wordt gesteld van een hoeveelheid reserve-aardappe len. Kenisgeving was ontvangen dat voor zieken en zwakken 1050 eieren zijn toe gewezen. Zoodr.a de betreffende factuur is ontvangen, zal bekend gemaakt wor den tegen iwelken prijs deze eieren kun nen verstrekt worden op extrarantsoen- bonnen en aan de ziekenhuizen. Het rijks centraal administratiekan toor voor de distributie van levensmid delen te 's Grave,nhage deelt medé, dat zij de beschikking heeft over een par tij .gerookte en gezouten tongen. Voor ziekenhuizen en of inrichtingen voor bo.rstlijders, daarbij aanteekenende dat voortaan ook .suikerzieken tongen kun nen aanvragen. Er werd een matige hoeveelheid voor voornoemd doel aan gevraagd. Eindelijk werd bericht ontvangen, dat 26 balen gort zij.n toegewezen, doch wanneer zij arriveeren is nog niet be kend. Aardappelen. Handelaren kunnen voor de laatste maal moirgen 9 October van 712 uur aan de Groente- en Fruitveiling zieke aardappelen inleveren. Na dien datum worden door het distributiebedrijf geen zieke aardappelen meer vergoed. Eieren. Er zijn een klein partijtje eieren aan gekomen ter verstrekking op extira- rantsoenbonnen. De prijs is 14 cent per stuk. Zeepbesparing en zeepvervangings- middel. Mevrouw L. J. V. van Vlietvan Dam schrijft in het Maandblad van de Nederl.a.ndsche Vereeniging van Huis vrouwen een belangrijk artikel over zeepbesparing en zeep-vervaugings- middelen, dat wij in dezen tijd van zeepnood, in het belang van onze leze ressen, gedeeltelijk overnemen. Bij de tegenwoordige zeepschaarsch- te moet men zooveel mogelijk zeep uit sparen, om ten minste nog iets te be- bezitten in den tijd dat er misschien in li geheei geen zeep meer zijn zal. De zorp-zame, heldere huisvrouw vraagt zich telkens af hoe moet dan de wasch behandeld, het huisraad gereinigd worden Welnu, daar is raad voor. Een uit stekend vervangingsmiddel in vele ge vallen is zout. Met verschillende proe ven, door mij genomen, bereikte ik een gunstig resultaat. Voor menigeen lijkt het gebruik van veel zeep een vereischte om de wasch helder te krijgen. Bij de toepassing van zout heeft men echter weinig of in 't geheel geen zeep noodig. Men handelt als volgt Het waschgoed wordt ver deeld in weinig vuil en erg vuil goed, in twee verschillende teilen of emmers. Nu lost men in heet water >/2 pond zout op voor een kleine, 1 pond zout voor een goede wasch, voegt er heet en koud water bij en giet dit, lauw zijnde, op het waschgoed. Men zorge, dat voor het vuilste waschgoed naar verhouding het meeste zout gebruikt wordt. Het goed drukt men stevig ondïr en men laat alles 2 X 24 uur staan, b.v. van Zaterdag tot Maandagmorgen. Dan zal men verbaasd zijn over het vuil dat uit het goed getrokken is. Men Blöte scheen haar nog altijd niet te bemerken. „Het is een moeilijke zaak", ant woordde hij „men moest met den per soon in onderhandeling treden..." „ik ben bereid, een offer te brengen, maar de booswicht kon zich wel te vreden stellen met het geld, dat hij in het kistje gevonden heeft. Wanneer men hem met gerechtelijke vervolging dreigt, moest dit hem mijns inziens be vreesd maken..." „Vergeet niet,- mevrouw, dat hij die bedreiging niet behoeft te vreezen, na dat hij van den inhoud kennis heeft ge nomen. Met zulk een individu moet men zeer voorzichtig omgaan wordt hij getergd, dan maakt hij terstond ai- les bekend, onbekommerd om de ge volgen." „En wat .zoudt gij in mij.n plaats doen vroeg mevrouw Blöte, wien het nu toch opviel, dat de trouwe vriend te genover hare ontsteltenis zoo onver schillig bleef. „Op ii rust geheel mijn hoop, en ik zou haast uit uw woorden opmaken, dat gij er bezwaar in ziot, mij in deze als vriend ter zijde fe staan." „Die slotsom zou vooF mij kwetsend zijn." „Zij ,Iigt voor de hand, en ik vrees dat mijn openbaarmakingen, aan uw vriendschap den doodsteek zullen ge ven." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1918 | | pagina 1