en M MEISJE- DONDERDAG 3 OCTOBER. 66e Jaargang r. S A" TEM meisje I NO. 333 !918s den, Seh«en. ier, geven ie Winkelg midcUguur ÏESLO. letdestrdat 14. MAN. AND. G, Walstraat. iCT. N. de ontvangst In ieder uitcol- lerzoeh worden Ie keuze. |lend, LEUN. janl ja la ars vragen, In verhoogde prijzen. HOEK 1. bevraagd een net loreis-je. Twr. T1ELEMAN, Bou- Isen 30. October of 1 No- |d een If d;tg en racht, zelf- Ik nd weiken en ko- ■ragen Bureau „Vlis- prant". leen fl nh list be eden de 18 jaar. Ireau Vliss. Crt." wel ijk der taenwoor- [Mer. KUIJPERS.Bou- Ruijter 44, tegen 1 len nette lag en nacht. I een flinke oi HUftfii Ikerij van «Eigen Hulp B meiden: Beursplein- I niet beneden 18 jaaf- hpsepsstraat No- 0-^ levraagd een nelte 1ENSTB0K in wasch. Adres. Ae" BoudekerkschewPË Tsvraagd een net leau «Vliss.-Courant- VLISSINGSCHE COURANT ADVERTENTIE-PRIJS yan i4 .regels 0.70 voor iedere reeel meer 17% «ent; plaatsing 3|2 X bij abonnement speciale prijs. - Recla mes 35 cent per regel. Dienstaanbie dingen en dienstaanvragen 10 cent per regel, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels ƒ1.15, iedere regel meer 17% cent. ABONNEMENTS-PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Walcheren 1.70 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 2. Week-abonnementen 13 cent. Afzon derlijke nummers 3 cent. 'OÊMEENTEBESTUUR BLOEM EN BROOD. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend dat met ingang van 9 October 1918 de tusschenhandeis-maxi- mumprijs voor regeeringsbloem wordt vastgesteld op 35.62% per 100 K.G. maximum-kleinhandelsprijs 42 cents per K.G. Met ingang van 16 October 1918 worden voor tarwe waterbrood (ge bakken van regeeringsbloem) vastge steld de volgende maximumprijzen: 0.40 per K.G., ƒ0.16 per 400 gram en ƒ0.08 per 200 gram gebakken onder rabbinaal toezicht respectievelijk ƒ0.41, fO.16% en 0.081/2. Vlissingen, 3 October 1918. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. RUNDVLEESCH. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend dat de maximumprijzen voor rundVleesch tot nader te bepalen datum buiten werking worden gesteld, alsmede het vervoerverbod van versch rund- en kalfsvleesch. Dat voorts tot nader te bepalen datum alle slachtingen niet uitsluitend in eene centrale slacht plaats behoeven te geschieden en dat de aanwijzing van een veearts voor- ioopig wordt verschoven. Vlissingen, 3 October 1918. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. PEULVRUCHTEN. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend dat met ingang van 8 October 1918 tot nadere aankondiging wordt vastgesteld een hoofdelijk rant soen voor peulvruchten van een half kilogram per vier weken en deze peul vruchten bij aankomst zullen wordqn beschikbaar gesteld door het distribu- tiebureau op de bonnen der peulvruch tenblaadjes. Vlissingen, 3 October 1918. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. APPELSTROOP. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend de maximum-kleinhan delsprijs voor appelsstroop is vastge steld on 0.90 per KG. en 0.10 p. ons in kistjes, in potten of glazen van 450 pram, 700 gram, 900 gram respectieve lijk ƒ0.55, ƒ0.85 en 1.10. Vlissingen, 3 October 1918. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. V OBDERMIDDELEN. ®e Burgemeester van Vlissingen maakt bekend dat het is verboden zon der bijzondere toestemming tarwe, I sPelt, rogge, peulvruchten en boekweit kt voedermiddel van dieren aan te wenden, met uitzondering van paar- PEOILLETON "Beep hem eens hier." "bij blijft dus vast bij uw besluit vroeg de graaf, toen de kamerdienaar Wh verwijderd had. „Welnu, ik heb u v°°r de gevolgen gewaarschuwd mo to 2ii u n'et te onaangenaam wor- .Beige oogenblikken later trad de IJ.""Jeht binnen nieuwsgierig staarde kll Von Bremen aan. »u'l hebt met den koetsier Firanz I «fuss gesproken", zeide Von Bre- 1 I „weet gij, waar hij te vinden is B r' ',ee" m'i bet losement waar il(lZ1W-intrek heeft genomen, genoemd; ktn*"" €en Betrekking voor hem zoe- W'ihm Zu" s'i mie' doen zel<le Kraaf I v, ."'hn op bevelenden toon, „ik ver bet u. De man is hier wegens on- i ontslagen met zulke lieden "lijn ondergeschikten geen om- 1ÜJ* 00,5 Reen vinger voor hem 'WnccSt tlebben'" antwoordde de dan-, wier-, schapen- en Waalsche boomen, Vlissingen, 3 October 1918. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. ZWAVELZURE AMMONIAK. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend dat de geldigheidsduur van de desbetreffende beschikking wordt verlengd tot 31 December 1918 en dat bovengenoemde ammoniak door de fabrikanten moet worden afgeleverd in deugdelijke zakken van 100 K.G. Vlissingen, 3 October 1918. De Burgemeester voornoemd. VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. BINNENLAND Economische aanrakingen en onder handelingen met het buitenland. (Officieel.) Met het doel om eenheid van beleid te beverderen in de econo mische aanraking en onderhandelingen met het buitenland wordt aan het de partement van buitenlendscfie zaken een directie ingesteld, welke onder leidiag en verantwoordelijkheid van den minister de bij die aanrakingen en on derhandelingen betrokken economische aangelegenheden doeltreffend behartigt. Aan het hoofd daarvan wordt gesteld jhr. mr. A. M. Snouek Hurgronje, re ferendaris, chef der 2e afdeeilng 8. van voornoemd departement. Deze directie zal in de leiding van zaken worden ter zijde gestaan doof een raad van bijstand. Tot ieden van dezen raad zijn door den minister benoemd de heeren H. Colija, voorzitter, mr. B. C. J. Leder, C. J. K. van Aalst, B. Heldring, A. G. Kröiler en dr. F. G. Waller. Aan de vergadering van den raad van bijstand zal voor het noodige ver band worden deelgenomen door een door den minister van landbouw aan 'te wijzen vertegenwoordiger van dat departement. Het is de bedoeling aan stonds van deze directie gebruik te maken met het oog op 'de onderhan delingen die met de oorlogvoerende mogendheden staan te worden hervat. De hervorming beoogt tevens een be hoorlijke voorbereiding te beverderen van de taak, die het departement op economisch gebied na den oorlog zal hebben te verrichten. De samenstelling van het brood. De minister van landbouw heeft be paald dat, met ingang van 9 October 1918, zal worden verstaan onder re geeringsbloem, een mengsel van 1G K.G. gerstebloem, 12 K.G. roggebloem, 8 K.G. Amerikaansch meel en 70 K.G. bloem, verkregen door uitmaiing op 80 van 12 K.G. buitenlandsche tar we, 36 K.G. inlandsche tarwe er. 52 K.G. inlandsche rogge en onder regeeringsmee! 15 in landsche tairwe, 10 buitenlandsche tarwe, 50 inlandsche rogge, 10 maïsmeel, 10 erwten en|of bonnen, 5 gedroogde aardappelenjaardappei- poedèr, of 15 inlandsche tarwe, 10 buitenlandsche tarwe, 60 inland sche rogge, 10 maïs en|of maïsmeel, 5 gedroogde aardappelen|aard;appei- poeder. Een kreupele distributie-regeling. Blijkens berichten in de „Staatscou rant" van gisteren blijft de tijdelijke regeling der vleeschdistributie, die aan vankelijk tot 1 October geiden zou, ge handhaafd. Op dien datum zou nl. de definitieve voorziening ter hand geno men worden volgens een regeling, nog ,;Kunt gij dien man voor eenige uren missen?" vroeg Von Bremen £ijn vriend. Fallersleben knikte bevestigend. „Zadel mijn paard en ook een voor u," wendde zich Von Bremen tot den rijknecht „gij zult mij vergezellen." „Het is mij zeer aangenaam, dat ik zoo spoedig den koetsier gevonden heb", vervolgde hij, toen hij met zijn vriend weder alleen was „daardoor bespaar ik veel tijd, dien ik anders nut teloos te loor had moeten laten gaan." „Ik vrees maar, dat de koetsier u de zen dienst niet zal bewijzen", ant woordde Wilhelm hoofdschuddend zelfs wanneer hij u betreffende Borg inlichtingen kon verschaffen, wat im mers ook nog aan twijfel onderhevig is. Neem u dus wel in acht die stap kan alles bederven^' „Maak u daarover niet bezorgd ik zal voorzichtig zijn. De schilder was sedert waarschijnlijk niet weder hier?" „Neen, ik verwacht hem eerst mor gen hij zal mij dan de gewijzigde plannen voorleggen." „Deel hem niet mede, wat ik u om trent Borg bericht heb daarmede heb ben wij nog tijd, en het zou hem ook maar weinig baten, ten minste zoolang' het nog vermoedens zijn." Von Bremen had zijn handschoenen reeds aangetrokken en verliet nu de zaal, om in den tuin van zijn zuster af- tijdens het bewind van den vorigen mi nister ontworpen en voorbereid. Die regeling kon, na haar vaststelling, niet onmiddellijk worden uitgevoerd van wege de omstandigheid, dat de inrich ting van het administratief apparaat veel tijd vorderde. Maar om toen er was voldoende vee beschikbaar de bevolking niet de gevolgen van den langen duur der voorbereiding te doen dragen, werd een tijdelijke regeling in eikaar gezet. Intusschen is het beheer van het departement van landbouw in andere handen overgegaan. En een van de eerste regeeningsdaden van den heer Van IJsselstein is geweest de aan kondiging dat de distributieregeiing van zijn voorganger niet op 1 October zou vvo.ro'en ingevoerd. Naar verluidde^ kon de nieuwe bewindsmaq zich niet' vereenigen met de plannen tot ver strekking van goedkoop vleesch, die een rol speelden in hef distributie systeem van den heer'Posthuma. Er zijn sindsdien drie weken verloo- pen, maar men heeft nog niet verno men, wat de minister nu eigenlijk wèl wil. ;Nu hoort men weer, dat de heer Van IJsselstein zijn bezwaren tegen het goedkoope vleesch heeft laten vallen, en de overboord gezette regeling-PoSt- huina toch een goede kans op invoering zou hebben. Een '„definitieve beslis sing" schijnt echter moeilijk, en in ar renmoede heeft de minister nu de tij delijke maatregelen gecontinueerd. Het is te hopen, dat men niet aan 't overwegen blijft, wamt de tijdelijke re geling, die men zonder veel gemor heeft gestikt, omdat zij tenminste vleesch bracht en maar heel kort zou duren, iis een van de kreupeiste die ooit getroffen zijn. Hoe eer zij vervangen worde door een behoorlijk systeem, hoe beter. De uiteenioopende vleesch- prijzen, gevolg van het opheffen der maximumprijzen, 'hebben een zeer on- biliijken toestand geschapen hier en daar wordt tegen redelijke, elders te gen exorbitante prijzen verkocht. Zoo dat in veie gemeenten het vleesch al leen voo.r de niet-onbemiddelden be reikbaar is. Het gevaar, dat deze regeling haar tijdelijk karakter verliest, is ook niet denkbeeldig. iMen. weet, dat er nu een maal niets duurzamer is dan het tijde lijke. („Hbi.") Vertrek s.s. „Nieuw-Amsterdam" uitgesteld. Ket vertrek van het s.s. „Nieuw-Ara- 9terdam" is thans vastgesteld op Woens dag 9 October 's middags te 3 uur. Tabak. Onder de maar ons land overgebrach te lading der in lEngelsche havens ge- requireerde schepen*w.aren 3000 colli's Java- en Sumatra-tabak, een hoeveel heid vooir onzen tabaksvoorraad van weinig beteekenis. Het Rijksbureau voor tabak heeft nog niet beslist wan neer deze zending, mèt anderen voor raad, zal worden gedistribueerd. De laatste inschrijving van Rijksbu reau-tabak had eenige weken geleder, plaats, de toestand is thans zóó, Jat de sigarenindustrie weer eenige'.- tijd kan doorwerken; met de tabakskerverij is het minder, doch het aantal daarbij betrokken ondernemingen haalt niet bij dat, betrokken bij de sigaren-indus trie. Van een nieuwe inschrijving is .nog geen sprake. De uitvoer uit Engeland verboden. Volgens een officieele mededeeting uit Londen is de uitvoer uit Engeland van heden af voor alle artikelen verbo den, uitgezonderd naar de geallieerde landen. scheid te gaan nemen. Emiiie was over het vroegtijdige ver trek ze.er verrast, en bedroefd over de storing van het feest maar eenige woorden waren toereikend, om haar de vereisehte opheldering te verschaf fen, en nu zag zij in, dat zij haar broe der niet weerhouden mocht. Reeds stonden de paarden gereed Von Bremen wierp zich in den zadel en reed in vollen draf heen. Hij tiet zijn paard eerst stapvoets loopen, toen zij bh' de eerste huizen dér stad waren aangekomen, en wenkte den rijknecht, aan zijn zijde te komen. „Gij zult onverwijld den koetsier op zoeken," zeide hij „ik moet zoo spoedig mogelijk met hem spreken breng- hem .in mijn huis." „En als hij weigert „Zeg hem, dat er sprake is van een goede betrekking, die ik hem wil be zorgen dit lokaas zal hij moeilijk weerstaan. Indien hij binnen een half uur in mijn huis is, kunt gij op een goede fooi staat maken." „Jk zal haar trachten te verdienen," zeide de rijknecht „tref ik hem niet in de herberg, dan zult gij een weinig langer geduld moeten hebben, maar in elk geval breng ik u tijding." Hij sloeg een zijstraat in. «Von Bre men stapte eenige oogenblikken later voor zijn huis af en ging in zijn .kabinet, om niet de beantwoording van den De anti-revolutionaire partij. Daar de heer Idenburg in zijn nieuwe functie geen lid van het c-entraa! co mité der anti-revolutionaire partij kan blijven, is het, volgens „De Standaard" zeer de vraag of ook dr. Kuyper nie' zijn presidium zal nederleggen, terwijl het zelfs niet tot de ondenkbaarheden behoort, dat ook andere leden van i'et comité, die meer op den voorgrond traden, zich zullen terugtrekken. Men heeft zich verdiept in gissingen naar het motief, waarom mr. Heems kerk heeft bedankt voor den Kamer zetel. Toch, zoo schrijft mr. Fabius in „Studiën en Schetsen'', was daarvoor te geven alleszins aannemelijke grond. Mr. Heemskerk kon ais voormalig Kabinets-formeerdér moeilijk in de Ka mer komen, tenzij als voorzitter van de anti-rev. club. Echter is hij thans van wege de rechterzijde openlijk als ka>- binetsformeerder ter zijde gesteld. Maar dan~was ook zijn positie ais voorzitter eener Kamerelub onhoud baar geweest, daar van te voren „He scherpe punt zijner oppositie was af gebroken. Het gebrek aan zilvergeld. Naar „de Tel." verneemt, ligt het in het voornemen van den minister van financiën, binnenkort een wetsontwerp in te dienen tot verhoaging van het bedrag, waarvoer ailveibons mogen worden aangemaakt, van 60 op 80 millioen gulden.. Nieuwe Dienstregeling. Met zekerheid kan de „Atsb." berich ten, dat de nieuwe dienstregeling op de spoorwegen niet vóór einde November zal werden ingeveerd. Jaarwedden gemeente-ambtenaren. De gemeenteraad te Dordrecht heeft de volgende jaarwedden vastgesteld voor de ambtenaren ter gemeente-se cretarie referendaris 3200—3700, hoofdcommies-redacteur 2800-3500, hoofdcommies (afdeelingsch-ef) ƒ2700- 3200, controleur gemeentebelastingen f 2900—3400, controleur gemeente- financiën 29003400, commies 22Ö0^ 2600, adjunct-commies ƒ1800- ƒ2200, adjunct-controleur gemeente belastingen ƒ1800ƒ2200, idem ge- meente-'financiën ƒ1800ƒ2200, klerk te klasse 13001600, klerk 2e klas se ƒ800—ƒ1200, bevolkings-agent 1300—1600, hoofd-bode 1400— ƒ1700, bode te klasse 1300—1600, bode 2e klasse 1200^f 1500.Voor het personeel ten. kantore van den gemeen te-ontvanger loopen de jaarwedden uiteen van 80Gƒ1200 tot ƒ2700 ƒ3200. Zingende stemmen. Het eerste nummer is verschenen van „Zingende Stemmen", halimaandelijksch orgaan, gewijd aan keorzang, volks zang en kinderzang, voor Nederlandsche zangers en zangvereenigrngen. Het motto van dit nieuwe orgaan is ,,in Nederland Nederlandsch". Het weer in September. (Het Meteor. Inst, in de Biidt geeft het volgende voorioopige overzicht van het weer in September. In de eerste helft van September was de temperatuur ruim 1 C. beneden de normale in de tweede helft was zij on geveer er aan gelijk. De dageliiksche schommelingen wa ren gemiddeld 1 in Groningen bijna 2 geringer dan .normaal. De maand kenmerkte zich door een grooten regenval, gemiddeld over het brief -een aanvang te iqahen. Het werd allengs kalmer .in zijn bin nenste, ofschoon het onderscheppen zijner brieven hem nog altijd verdroot. Ida moest schijnbaar den wil van haar vader gehoorzamen en zich daar toe bepalen, slechts om een koet uitstel te verzoeken, opdat er tijd werd ge wonnen zij,moest voorts, hoe zWaar haar .dit ook viel, den baron een vroo- lijk gelaat vertoonen, om hem gerust te d-oen worden. Het zwaartepunt der onthulMng lag thans niet meer daar, en Ida kon in deze weinig -of in het geheel niets doen. Indien Boirg ontmaskerd was, indien hij bekend had, dan kon men den baron de onteerende aan klacht ,in het gezicht slingeren, en het viel niet te betwijfelen, dat Von Stein- fels in dit geval aan. haar geloof schen ken en den eerlooze de deur wijzen zou. ■Dit alles schreef Von Bremen aan de barones 'hij verzocht haar, geen moed en geduld te verliezen, daar hij thans op weg was, het vreeselijk raadsel op te lossen en voor de schuld van den baron bewijzen te verkrijgen. Hij vermeed opzettelijk, haar bijzon derheden mede te deeten hij wilde vooraf weten, of de brieven haar thans in handen kw-amen; eerst dan, wanneer hij deze zekerheid had, zou zij het na dere vernemen. Hij liet reeds door schemeren, dat hij haar met groot geheele land ongeveer het dubbele van ■de normale maandsom (64 mil.) Op de Veiuwe en in Overijsel, Utrecht en Noord- en Zuid-Holiand kwamen de grootste hoeveelheden voor. Te Schagen bedroeg de neerslag 210, te Nieuwveen 206, te Bergen-op- Zoom 89 en te Weert 79 mil. Van den ten tot den 12en kwamen er bijna dagelijks uitgebreide onweders voor daarna nog op den 17en, 18en en 28en. Zuid-Westelijke winden waren veel talrijker dan gewoonlijk. Het aantal uren met zonneschijn te De Bilt bedroeg 146 tegen 147 uren normaal in September. Stagen Pr*viaciemeuws VLISSINGEN, 3' OCTOBER. AGENDA VAN HET DISTRIBUTIE BEDRIJF. VRIJDAG 4 OCTOBER Broodkaart 78ste tijdvak. De directeur van het Rijkskantoor voor brood maakt bekend, dat de broodkaart van het 78ste tijdvak geldig is van 4 October tot en met 10 October. Aardappelen. Door het gemeentebestuur werd in verband met circulaire no. A 5934, af- deeling crisiszaken, bureau Landbouw, Staatsblad no. 228, betreffende aard appelendistributie, aangevraagd aan het Rijks centraal administratiekanto >r voor de distributie van levensmiddelen te 's-Gravenhage 1.833.370 K.G. aard appelen, gerekend tegen 70 K.G. voor ieder inwoner boven één jaa.\ De re geering zal zooveel mogelijk er voor zorgen dat zoo spoedig doenlijk de be schikking wordt verkregen over deze hoeveelheid voor eene behoefte van ongeveer 17 weken. Zij, die eene behoefte voor 17 weken of minder in eens wenschcn te ontvan gen behooren daarvan s 'hnFelijk op gave te doen aan het disiributiebureau, zullende bij eventueele verstrekking belanghebbenden varplicht zijn hunne aardappeikaart in te leveren, waarop dan zal worden aangeteakand rot wel ken datum aardappelen zijn verstrekt en zal deze kaart dan tot dien tlid op het distributiebureau berusten. Zij, die dus aardappelen ineens op doen, kunnen het wekeiijksch rantsoen niet op bonnen bekomen. Er zal gevraagd worden ter Levoeg- der plaatse om kleiaardappeien uit on ze omgeving te mogen ontvangen. Visch. Bon no. 24 is afgeloopên en bepalen ons thans uitsluitend tot bon no. 28. Eieren. Het Rijks centraal administratiekan toor voor de distributie van levensmid delen te 's-Gravenhage deelt mede dat op onze aanvrage voor eieren voor zie ken en. zwakken niets werd toegewe zen. Bonbiaadjes. Voortaan zullen slechts geldig zijn bonnen uit de bonboekjes en kunnen de bekende bonblaadjes over verschillen de artikelen opgeruimd worden, als zijnde waardeloos, met uitzondering der blaadjes voor peulvruchten, (zie de mededeeling van den Burgemeester de zer gemeente.) Bij een door de po!'tie gehouden controle op hei broodgew'eht bieek dat bij alle bakkers aan de gestelde eischen (e voldoen. nieuws zou verrassen. Zoover was hij gekomen, toen de koetsier werd aangediend. Hij lief hem binnenkomen, en het viel hem terstond op, dat de man nieuwe kleeren aan had. Het geld om zich die aan te schaf fen kon hij slechts van Borg ontvangen hebben, en Borg was in elk geval ge dwongen gewoeden liet hem te ceven vrijwillig had hij het zeker niet gedaan. Daarin moest Von Bremen een be vestiging zijner vermoedens vinden het viel niet te betwijfelen, dat de koet sier meer wist van het verleden van Borg, dan deze wenschelijk achtte. „Gij kent mij misschien niet meer vroeg hij, ma den rijknecht diens beloo ning gegeven en hem weggezonden te hebben. „Zie mij eens goed aan..." „Dat is onnoodig", viel Schmalfuss hem in de rede, „gij zijt mijnheer Von Bremen met graaf Von Fallersleben waart gij zeer bevriend." „Ik ben het nog." „Graaf Gustaaf is dood." „Zijn broeder, graaf Wilhelm, is thans majoraatsheer, een streng heer, wellicht weet gij da.t „Wat deert het mij", antwoordde de koetsier ik heb hem niet noodig". „Gij wilt bij mevrouw Blote in dienst komen „Ja". (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1918 | | pagina 1