Mui fNo. 229 56e Jaargang GOED EN KWAAD KAMEROVERZICHT. 1^1® VL1SS1M0SCHE COURANT Z4TERDAO a@ SEPTEMBER. iü im fe#Ht sahggfi sen Bijvoegsel. De voortdurende stijging der papier- prijzen en alie andere materialen welke voor 't drukkersbedrijf benoodigd zijn, noodzaakt ons de abonnements- en advertentieprijzen vanaf 1 October eenigszirts te verhoogen. De abonnementsprijs wordt dan per 3 maanden 1.70 en voor week-abon- né's 13 cent. De advertentieprijs wordt gebracht pp 17y2 cent per gewonen regel en 10 cent voor Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen, terwijl de abonne- menls-advertenties naar dezelfde ver houding met 15 pet. verhoogd worden. DE UITGEVERS. 0 EM EENTEB ESTlf U R* BEËINDIGING ZOMERTIJD. De Burgemeester van Vlissingen brengt in herinnering, dat de zooge naamde Zomertijd (d.i. de vervroeging niet één uur van den wettelijken tijd) in 1918 zal eindigen den 30en Septem ber a.s. te drie uur in den voormiddag. Op dat tijdstip wordt wederom inge steld de*$ijditegeling naar den middel baren zomertijd van Amsterdam, welke tijdregeling alsdan aanwijst twee uur in den voormiddag. Mitsdien moeten op dat tijdstip (of wanneer men zich op Zondag 29 Sep tember a.s. ter ruste begeeft) alle klok ken één uur achteruitgezet worden. Vlissingen, 28 September 1918. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Gelijk elke medaille hare zijde en keerzijde heeft, en aan elke zaak een goede en een kwade kant is, evenzoo heeft de oorlog, die grootste aller kwaden, ook zijn goede zijde. Wjj zou den van eenzijdigheid niet vrij te plei ten zijn, indien wij zuiks voorbij zou den zien. Deze wareldkrijg, gegrond vest op het onrechtvaardigste geweld, hetwelk ooit over de aarde is heenge varen, deze uitbarsting van het aller grootste machtsmisbruik en ontkete ning der gruwelijkste hartstochten, heeft een goed deel der bewoonde we reld tot een onherkenbare woestenij gemaakt, heeft gansche welvarende landstreken in een onherbergzaam oord herschapen, heeft tallooze schoone ste den en lieflijke dorpen tot grauwe puin hoopmassa's doen verkeeren, ja heeft millioenen en millioenen onzer mede schepselen gedood of voor het leven verminkt. Nog voor een lange reeks van volgende jaren is het zaad van den haat in de harten der volkeren geplant en tot wasdom gekomen nog voor een lange reeks van volgende jaren zal de wereld den weedom en den rouw le torscheii hebben van al de diepe el lende, ial de schrijnende smart, al de ontelbare tranen in deze oorlogsjaren ondervonden en gestort En toch, -niettegenstaande dat al les mag niet voorbij woeden gezien, dat ook bij al dat kwaad, het goede niet ontbreekt. Want -tegelijkertijd met de ineenstorting van het kostbare ma teriaal waaruit de welvaart is opge bouwd, -stortte óók menig bolwerk van wanschapen geestelijken aard in, waar van de wereld anders wellicht in geen tien-tallen van jaren verlost zou zijn gewoirden. Aan de heerschappij van op verouderde grondbeginselen gevestigde groepen onzer samenleving heeft de oorlog als -bij -tooversla-g een eind ge maakt, aan de overheersching van be paalde kasten -over de andere groepen der bevolking is door den drang der tijden het voortbestaan onmogeliit gemaakt het begrip, dat de maat schappij er niet is ten behoeve van en kele bevoorrechte groepen, maar dat zij, alle groepen omvattend, ook het geluk van allen moet dienen, is thans een -onweerlegbaar inzicht geworden. Duifschland het bolwerk van, uit de middeleeuwen, overgebleven toestan den van overheersching eener betrek kelijk kleine kaste -ove-r het geheele voik, het bolwerk van overblijfselen uit een tijdperk, waarmede voorgoed dient te worden gebroken, Duifschlan-i niet zijn agressieve jonkerpartij en zijn voor de geheele wereld gevaar opleve rende militairistische kaste, is thans ten prooi aan binnenlandsche confiic- ten, welke hun oorsprong vinden in de j bewustwording, na eindeloos lijden, van de groote -en br-eede lagen zijner bevolking, dat het zóó niet langer kan. En zeer zeker mag men na den oorlog er op rekenen, dot het Duifsche volk zal blijken ontgroeid te zijn aan een druk, die vooral sedert den oorlog van 1870 jaar-in, jaar-uit op schrikbarende wijze toegen-omen is, namelijk den druk der Pruisische militairisten. Aten wane echter niet, dat het verschijnsel der democratiseering, want dat is het, al leen bij onze oostelijke -naburen te con- stateeren valt. Ook in de andere lan den, zoo -goed in de rijken van Duitschland's bondgenooten, als in die der Entente, valt hetzelfde waar te nemen: een bewuste opgroei der volks kracht, een toenemend streven om de regeeringen voortaan niet meer uitslui tend in handen van enkele maatschap pelijke groepen te leggen, doch aan het geheele volk daadwerkelijk medezeg genschap te verleenen in het bepalen en bestieren van zijn eigen lot. Een nieuwe staatkundige rechtsorde is zich dan ook aan het voltrekken en deze .nieuwe staat van zaken kan niet anders dan aan de wereld ten goede komen. Wanneer de volkeren hun gees telijke en stoffelijke beiangen kunnen behartigen zonder daarbij inmenging te ondervinden van factoren en elementen, die steeds gebleken zijn, wel hun eigen belangen te dienen, maar nimmer voor het welzijn van ia! hun medeburgers te zijn opgekomen; zonder inmenging dus van invloeden, waaraan ook deze rampzalige oorlog zijn ontstaan te danken, laat -ons liever zeggen, te wij ten heeft, dan kan het niet anders of ook de verhouding tusschen de volken onderling moet een betere worden. Dan zal het ongetwijfeld zoover kómen, dat het medezeggenschap der groote ge meenschapskringen, welke thans op de regeeringsbesluiten -nog weinig of geen invloed uitoefenen kunnen, zoo aan zienlijk wordt, dat gewelddadige con flicten niet meer voorkomen of, zoo al, tot een minimum beperkt blijven. Dan zullen ook -de slagboomen wegvallen, die nu nog de volken scheiden, en zal men het over vele zaken van het groot peumuueTON XIII. Op het kasteel Fallersleben vierde gratf Wilhelm het feest zijner verloving Eniilie von Bremen. .Alleen -Emilie's broeder -nam deel aan leest het gelukkige bruidspaar had volstrekt geen behoefte aan een schare v?n gasten en rumoerige feesten, om in de verwarmende stralen van F" gelukzon te kunnen koesteren. En "Jdien ook een gevoel van wangunst tich bij hein wilde openbaren, toch ver- rriigtie zich Von Bremen in het geluk vaJ zijn zuster en zijn vriend, en hij Ha' dit kort, maar kernaciitig te ken- !,en in den vo-rm va-n een heildronk, 'oer> -na den maaltijd het dessert was Pgedragen en de schuimende cliam- PF-ne in de bokalen fonkelde, tmilie wierp hem een dankbaren 'k toe en reikte hem beide handen aarna verliet zij de zaal, om in de taduwrijke dreven van den tuin zich cen kleine wandeling te verkwik- beide vrienden waren achterge bleven in gedachten verdiept, staarde Von Bremen zijn zuster na, wier slanke gestalte zich weldra aan zijn blikken onttrok. „Ik zal haar vaak missen, wanneer zij als gravin Von Fallersleben hier den scepter zwaait", zeide hij zacht. Wilhelm legde de hand -op zijn arm en zag hem vol hartelijke deelneming in liet gelaat. „Kom dan bij ons", antwoordde hij, „ge zijt hier altijd welkom, of nog be- I ter trek ma de bruiloft niet pak en zak i hierheen mijn huis is groot genoeg." „Neen, neen, ik zal mij wel in het j onvermijdelijke weten te schikken." i „En naar ik liGcp, zal het tijdstip, j waarin ook gij een levensgezellin voor S -het altaar voert, niet ver meer zijn." j „Dat zal misschien nimmer gebeu- i ren." „Verliest gij zoo spoedig de hoop?" vroeg de graaf met een zacht verwijt. „Gij zegt immers zelf, dat Ida nimme-r Von Felsen ha-re hand zal reiken, en wie zou haar dan nader zijn dan hij, dien zij reeds vroeger bemind heeft „Hoe gemakkelijk is dit gezegd 1" antwoordde Von Breinen, met de hand over de oogen wrijvend. „Weet ik dan, of zij mij werkelijk bemind heeft, en of deze liefde niet reeds lang in haar hart is uitgedoofd „Emilie "af nog ko-rt geleden als haar overtuiging te kennen..." ste gewicjit voor alie rijken kunnen eens worden. Wij wijzen in dit verband ■op mogelijkheden als algemeene, ver plichte internationale arbitrage, beper king van bewapening, vrijheid van ver keer ter zee, vrijheid -ook van alle eco nomisch verkeer, gewaarborgde onaf hankelijkheid der kleine natiën, kortom ie veel om te vermeiden. -Het ligt voor de hand, dat de verwe zenlijking van dat alles nog niet aan stonds .geschieden kan de oorlog woedt nog in al zijn ontembare kracht -en verschrikking, nog dagelijks vallen op de slagvelden talloozen ten offer aan het wanbeleid van. hen, die dezen oorlog niet hebben weten te voorko men. Doch onmiskenbaar zeker daagt een betere toekomst, en gloort over de duistere afgronden, van eindeloos leed en rampspoed het f aderend licht van een helderen dag, de dag der democra tiseering der regeeringen van alle rij ken. Wanneer, geiijk met reden te ver wachten is, zij het dan ook langzaam en geleidelijk, uit de zware droefheid dezer tijden, een beier bestaan voor de volken geboren wordt, wanneer dus uit -dezen, ontelbare kwaden in zich her bergenden wereldoorlog, ten slotte een gelukkige staat van zaken te voor schijn treden mag, iaat ons dan erken nen, gelijk vrij -in den aanvang deden uitkomen, dat ook deze oorlog nog zijn goede zijde heeft gehad. TWEEDE KAMER. Vergadering van Vrijdag. Thans is de Kamer officieel op gang. De beëedigin-g van de leden heeft plaats gehad en de nominatie voor voorzitter is opgemaakt. 'Het was heel vriendelijk van den heer Fock om na de beëediging de leden een welkom toe te -roepen aan de eerste vrouw in het parlement. Het feit, dat hier een vrouw haar intrede doet, zoo sprak hij, is een feit van beteekenis. Verder wenschte hij daarover niet uit te weiden, doch hij hoopte dat zii met de leden op aangename wijze zou samen werken en tevens op een voor haar be vredigende wijze. Er volgde applaus. Met 63 van de 98 stemmen werd mr. D.-Fock vveer.n-o.l op de nominatie voor 't voorzitterschap geplaatst. No. 3 werd mr. dr. Kooien (katholiek) en no. 3 jhr. mr. de Geer christ-hïst.Het zonder linge geval zal zich dus voordoen dat er een parlementair rechts kabinet is met een voorzitter uit de linkerzijde, een unicum inderdaad in ons parlement. Waarom dit geschiedt. Waarschijnlijk omdat men ter rechterzijde niemand bereid of geschikt heeft bevonden. Bij den aanvang dezer vergadering werd kort gediscussieerd over eenige ondergeschikte punten uit het verslag der commissie voor onderzoek der ge loofsbrieven. Het had echter niets te beduiden -en bracht geen wijziging in de beslissing. Van de 100 leden zijn er 98 beëedigd. De plaatsen der heeren Idenburg en de Visser moeten nog wor den vervuld. Dinsdag komt de Kamer weer bijeen. aiIV N t i i> Een crediet aan de geassocieerden. Naar „de Tel," verneemt worden thans onderhandelingen gevoerd over het guldens-crediet, dat de geassocieer den hier wenschen te plaatsen. De bedoeling is, dit met een groep bankiers af te sluiten, tot een bedrag van 150 millioe-n. De geassocieerden zijn er op gesteld, dat de verschillende onderhandelingen te Londen worden gevoerd, doch onzerzijds wordt daar tegen bezwaar ingebracht. Wij kunnen daaraan toevoegen, dat vooral de Amerikaansdie legatie haar bevreemding heeft te kennen gegeven over het gebrek aan voortgang in de onderhandelingen. Te meer, daar het crediet voor -een internationale trans actie ondersteund door de voornaam ste Nederlandsehe bankiers, als laag te beschouwen is. Het graan uit Amerika. „Evening -News" meldt dat de Ame- rikaansche regeering, op dringend ver zoek van de Nederlandsehe, toestem ming heeft gegeven, om 10.000 ton graan per stoomschip naar Nederland te brengen. Hiermede is de hoeveelheid van 50.000 ton, welke Amerika aan Nederland toewees, toen de Nederland sehe schepen in Amerakaansche havens in beslag genomen werden, zoo goed als uitgeput. Krachtens deze overeenkomst zou Nederland ook 50.000 ton graan uit een Zuid-Amerikaansche haven ontvangen. Deze voorraad voegt 't blad erbij, is feitelijk onaangeroerd, daar de Neder landsehe regeering van Duitschland geen toestemming heeft kunnen ver krijgen om haar t-e halen. De „Tasman" getorpedeerd. De kapitein van de „Sindoro", Don derdagavond te Rotterdam binnenge komen, bracht het bericht mede der torpedeering op de hoogte van Brest van het stoomschip „Tasman" der Kon. Pakeivaart-maatschappij, die op de lijn Liverpool-Britsch-Indië voer. 'De torpedeering moet piaats gehad hebben ongeveer 200 mijlen van Brest. Aan boord waren 250 pessagiers. De directie heeft bericht ontvangen, dat velen zijn -omgekomen bij de ramp. Het juiste aantal der verongelukten is nog niet bekend. De „Tasman" werd in 1912 gebouwd en meet 5022 ton bruto, 3334 ton- netto. Verblijf bij de depots. Door den inspecteur der infanterie is bepaald, dat recruten, die, om een-ige reden, welke ook, niet met hun lichting of jaarklasse van de depots naair het veldleger of bezettingstroepen- zijn overgegaan, niet langer door een bij zondere fu-nctie aan de verdere oplei ding-- mogen worden onttrokken, dan uiterlijk I0y2 maand na hunne inlijving. Alsdan moeten allen bij het veldleger of -bezettingstroepen overgaan om een voortgezette -opleiding te volgen. De Kamervacature Idenburg. In de vaca ure voor lid der Tweede Kamer wegens het bedanken van d n heer A. W F. Henbu g, is door hei centraal stembureau gekozen verkUard de heer J. Schouten -e Roiterdam. Stadia en P-°vificieineuws VLISSINGEN, 28 SEPTEMBER. AGENDA VAM HET DISTRIBUTIE BEDRIJF. MAANDAG 30 SEPTEMBER Koffie. Gedurende het tijdvak aanvangende op 1 October 1918 en eindigende op 15 October 1913 zal door detaillisten aan „Beste vriend, de beweegredenen, welke haar lot die verklaringen noop ten, kennen wij immers beiden, en juist die beweegredenen ontnemen er alle recht van bestaan aan. 'En bovendien valt er nog zoo menige hinderpaal uit den weg te ruimen, alvorens de baan vrij is, waardoor ik in behouden haven hoop te landen. Hoewel het haast tot de onmogelijkheden behoort, dat Ida den man, dien zij veracht, naar het al taar zal volgen, mag men niet vergeten, da-t de wii van haar vader haar dwingt, dien stap te doen, -en het blijft nog al tijd te bezien,, of zij den 'moed heeft, dien wil te trotseeren." „Indien Von Felsen maar ontmas kerd wordt." „ja, dat is het, waarop ik mijn hoop bouw, dat alleen 1" ,,-En wat hebt gij reeds bereikt uhz uieezouei >(uo.ip uauiaJQ uoa glas uit en schudde peinzend het hoofd. „Weinig en toch veel 1" antwoordde hij. „Ik heb 'Borg tegen zijn vriend op gehitst, en de zekerheid ontvangen, dat die man in geheimen is ingewijd, wier onthulling de baron tot eiken prijs moet vermijden." „Mar-r wil hij ze niet onthullen „Nu nog niet hij vreest vermoede lijk zich daardoor te comp-romitteeren in elk geval heeft ook hij in de rolver- deeling zijn aandeel gehad. Jk v-rees slechts, dat hij den baron verwijten zal doen en dan ophelderingen ontvangen, die mijn plannen in duigen zullen doen vallen. Kon ik thans maar gedurende eenige weken de briefwisseling tus schen hen beiden verhinderen „Dit zou alleen door een totale vij andschap te bewerken zijn." „Welke ik tot mijn leedwezen niet verwezenlijken kam. Ze hebben elkan der te zeer noodig ze zijn te vast aan elkander geketend. Wanneer de baron zijn vriend het bewijs levert, -dat ik hen slechts heb opgehitst, om zelf in troe bel water te vissch-en, d-an hebben mijn fraaie plannen schipbreuk geleden." „En vreest gij, dat hem dit gelukken zal „Helaas, ja. Borg heeft mij wel is waar stilzwijgendheid moeten beloven, maar bij zal 'geen woord houden, en ik weet niet, of ik in zijn -plaats het zelf wel zou doen. Ik heb daarbij, zuoals men pleegt te zeggen, twee vliegen in één klap gevangen, in zoover namelijk zooais mij nu ook duidelijk is ge worden dat 'de vermoedens van den schilder ten opzichte van den diefstal op waarheid berusten." Wilhelm uitte een kreet van verba zing. „Wilt ge daarmede te hennen geven, dat Borg den diefstal bedreven heeft vroeg hij. „Ik heb alle reden om het te geloo- ven 1" verbruikers mogen worden afg-eleverd op bon no. 38 eener thee- en koffie- kaart 0.05 K.G. koffie. Eieren. Zoodra er weder eieren voor zieken en zwakken komen zal dit in de agenda worden bekend gemaakt. Zachte kaas. Op bon no. 41 ks,n een ons zachte kaas worden verstrekt. Rundvleesch. iRundvleesch op vleesc'nkaarten be schikbaar bij den slager J. de Vos kan nog deze week bekomen worden bij F. N. de Feij, Vrouwestraat. Groenten. De minister van 'landbouw bericht aan den burgemeester dezer gemeente dat aan vaststellen van maximumprij zen voor groenten zóó groote techni sche bezwaren verbonden zijn, dat er geen aanleiding kan gevonden worden da-rtoe over te gaan. Een der meest op den voorgrond tre dende bezwaren is wel dit, dat kwali teiten der versche groenten zeer uiteen- loopen, terwijl die kwaliteiten door v,'eersinvloeden zeer snel plegen te ver minderen. Wat heden eerste kwaliteit is, kan mougen vrijwel waardeloos zijn. Het is daarom .niet mogelijk verschillende prijzen voor verschillende kwaliteiten van een zelfde groente vast te stellen. Het vaststellen van één maximumprijs voor -eene bepaalde soort groente zou den verbouw van mindere kwaliteiten aanmoedigen en dien van eerste kwali teit vrijwel onmogelijk maken. Opptakbladen. Winkeliers en anderen worden ver zocht de opplakbladen der vet- en bo- terkaarten van de 13e week bij het lezen der courant onmiddellijk klaar te maken en ten spoedigste in te zenden op het distributiebureau. De zonnetijd. In den nacht van Zondag op Maan dag wordt de normale of zonnetijd we der ingevoerd. Mer. dient dus Zondagavond de klok ken één uur ACHTERUIT te zetten. De brancistofferi-commteïie vest'gt de aan oar h »p h artikel bruinkukn- cok s. waarvan 4 H L. gelijk zijn aan een h ui. Voor den prijs verwij,en wij naar ach'ersiande advertent e. U t ach-e s aansfcrad e-eenliezal blij ken, dal bu ren distmt-utie, derhvlve niet in mmuer ng van het ranlsur, ver krijgbaar is bij de kolenhandels rei turf, ges okert uit de veenderij aan der. Srn- geiweg, egen den prijs van t 32 per lOflO K G. Het dunkt onsaanhevel ng, een proef te nemen. De turf kan een welkome vermeerdering zijn van de brandstof, ten geb uike ir, de wintermaanden, vooral, waar er lang geen zekerh-'di beslaat dar op de aanvulringsra' 1st e- nen alles geleverd zal kunnen worden. In den afge'oopen nacht is bet ka no g bulder weer zoo buitengewoon hevig geweekt, dat ztir velen uit hun slaap zijn wakker geschud. De ramen rinkelden. Door de hu'tengr woon zware s'agen was het duidelijk hoorbaar dat het ge bulder ook veroorzar kt werd rioor het scheepsge-chut en vanaf den boulevard waren de vuurstralen van de oorlogs schepen du'déüjk waarneembaar. „Maar tusschen geloof en bewijs ligt nog een diepe klove." „Zeker, en juist daarom heb ik be zwaar, den schilder mijn ontdelckingen mede te deelen hij zou met zijn driftig ■gestel alles bederven." „Maar men mag ook .niet zwijgen en de zaak op haar beloop laten 1 Den jongen man is zijn, heiligste bezitting, zijn -eer, ontstolen geworden." „Geduld 1" zeide Von Bremen, zijn vriend in de rede vallende. „Wilde men thans een krachtigen stap doen, dan zou dit tot geen resultaten leiden op den weg van list dasrentegen hoop ik beide raadsels op te lossen. Ik ben zoo ver gegaan als ik mocht ging ik nog verder, dan zou ik achterdócht wekken, en alie moeite wa-re vergeefs geweest." Fallersleben- schudde afkeurend het hoofd. „Gij zoudt dus ook 'goedkeuren, dat die kerel de echtgenoote van mevrouw Blote wordt zeide hii. „Hoe kan ik het verhinderen indien ik geen bewijzen tegen hem heb Moet ik mijzelven aan het verwüt van te las teren blootstellen En is, goed be schouwd, mevrouw Blote niet ou-d en wijs genoeg om een stap, die voor ge heel haar volgend leven beslissend is, te wikken en te wegen, alvorens zij hem doet (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1918 | | pagina 1