NTRALL uishoudsterl et de nieuwe den $teen. den Bruin, ixtra-duurte, rijs worden 14 eerst Dirrotie. gensJ XENMEID, iisibodel ïmeisJE )iensfmsisjê ►ineisj®| WOENSDAG 25 SEPTEMBER, ÖEMEENTEBESTUUR IPEilLLBTOM ££€§>«2 Jaargang S918 EBEEKE f 6.725.000 - f 121 000 - f 67 500.- EVEN skoers. Bank, rCR&Co. ffeeten. een nette L 0 0P. Adres J. C. AUER, I voor de werkpla* I te melden 's avonds Jadhuisstraat 67. leer vraagt een neltil Ibaren leeftijd. Adm| of inlichtingen f tegen 1 Novemta] ende koken en var] igen voorzien. ZictiI den: Mevr. A. VANl 'AN Raalte, Huize ivraagd een nette ej DE BRUiJNE,fi Kanaalstraat 82. vember een istbodel die wat koken CRAMER, BoulevardT Te spreken 'savonosl of 15 October ge-| nette :hvroutfij levr. KUILER, Koude-] ig 62. niet beneden de 18j Bureau „Vliss. O [fgenstbode Adres: Badhuis-J roven). KV ROUW I iireau „Vliss. Cd- SLUITING DER BADEN. Burg. en Weth. van Vlissingen bren gen ter algemeene kennis, dat de stui ting der baden aan de badplaats dezer qenveente is bepaald op Maandag 30 September e.k. Vlissingen, 25 September 1918. Burg. en Weth. voornoemd, M. LAERNOES, L.B. Mn Cnnj.p|n|.|C m.van DER BEKE CALLENFELS, L.S. beschikbaarstelling van ver warmde en verlichte lokalen. Burg. en Weth. van Vlissingen bren gen ter openbare kennis, dat het in hunne bedoeling ligt om in den a.s.win- ter weder verwarmde en verlichte lo kalen beschikbaar te stellen voor die genen, die aanfoonen, dat zij in de a.s. wintermaanden avondwerk hebben te verrichten van nuttigen aard, waartoe zij een rustige omgeving behoeven en waarvoor hun door de kolenschaarsch- te en lichtbesparing thuis de gelegen heid ontbreekt. Belanghebbenden die gedurende een of meer avonden per week van eene localiteit gebruik wen- schen te maken, kunnen zich daartoe schriftelijk aanmelden bij Burgemeester en Wethouders, onder opgave van leef tijd, werkkring, te verrichten avond werk en adres. Vlissingen, 25 September 1918. Burg. en Weth. voornoemd, M. LAERNOES, L.B. De Secretaris, m.van der beke callenfels, l.s. ONVEILIGHEID VAARWATER. Schietoefeningen. De Burgemeester van Vlissingen maakt aan zeevarenden bekend dat op 26 September op de Ooster-Schelde en op 27 September op de Greveiingen vanaf het eiland Schouwen schietoefe ningen zullen worden gehouden. De voor de veiligheid te nemen voor zorgsmaatregelen li<r™en voor belang hebbenden ter secretarie dezer gemeen te ter inzage. Vlissingen, 25 September 1918. De Burgemeester voornoemd, M. LAERNOES, L.B. MftjfcNLAN'D Nederlaid en de geassocieerde regeeringen. Het Haagsche Correi pondentiebureau verneemt dat door onze regeering de zer dagen in beginsel bes olen werd de ecanom sche onderhandelingen tus- schen de Ncderlandsehe regetring en de geas80C eerde regeeriagen te her vatten. In afwachting daarvan bestaat geen aar.ieidirg op liet Amerikaansche com- mumqué, dat in somm'ge opzichten af wijkt van de Nederlai dsche voorstel ling van zaken, in te gaan. Ook de in Juli onderbroken onder handelingen met Duitschland staan te worden hervat Wat de onderhandelingen met de geassoc eerden betreft, wordt nog van de andere zijde bericht tegemoet gezien nopens de plaats waar de onderhande lingen zullen worden gevoerd. gevraagd tureau „Vliss. v De Rijksmiddelen. Het maandeüjksch overzicht van de opbrengst van 's rijks middelen geeft ditmaal geen aanleiding tot bijzondere opmerkingen. Dat de bronnen van in komst, die verband houden met de eco nomische toestanden in ons vaderland, 63.) „Ik kan mij in alle omstandigheden schikken", zeide hij, „ook daarin, dat «en gewezen kameraad mijn meester wordt. Wie het geluk heeft, moet het genieten voor ieder kan het niet bloeien, en wat had ik er aan, indien ik dit geluk aan een mijner beste vrienden zou misgunnen „Is dat je oprechte meening „Ja". „Dan zult gij ook inzien, dat ge voorvaan op een andere wijze inet mij moet omgaan." „ja zeker, zoodra wij beiden ten hui zo van mevrouw Blote..." „Van nu ai", viel Borg op barschen toon hem in de rede, „moeten alle her inneringen vergeten worden slechts ojider deze voorwaarde wil ik je mijn bijstand toeze<z"en. Neemt oe met deze voorwaarden geen genoegen, zie dan Rij er door komt die bedreigin- Sen, ik herhaal het, vrees ik niet." Schmalfuss zag hem doordringend 1 de vastberadenheid in Bora's "ckken het hem zien, dat het raad- telkens treuriger resultaten vertoonen, is helaas reeds zoodanig gewoonte ge worden, dat wij er ons niet meer over verwonderen. Overigens geeft Augus tus 1918 slechts weinig verschil met haar naamgenoot van 1917. Het totaal van elk dezer beide maanden is bijna gelijk, n.l. 19.696.190.40 >/2 in 1918 en 19.715.582.50^2 in 1917. De grootste schommelingen zijn in de afzonderlijke rubrieken waar te nemen bij de accijn zen op suiker en op gedistilleerd en bij de opbrengst der domeinen. Beide maanden vergelijkende geeft het overzicht voor Augustus 1918 een vermeerdering aan voor de grondbe lasting van 111.000, de inkomstenbe lasting van 124.000, den accijns op de suiker van 1,417.000, dien op den wijn van 2000, de zegelrechten van 55.000, de registratierechten van 310.000, de successierechten van 147.000, de belasting op gouden en zilveren werken van 10.000, de do meinen van 997.000, de Staatsloterij van 9000 en de jacht- en visscherij- acten van 8000. Een vermindering moet geconsta teerd worden bij de personeele belas ting van 234.0Ö0, de vermogensbelas ting van 13.000, het gedistilleerd van 1.939.000, den zoutaccijns van 2000, den bieraccijns van 229.000, den ac cijns op het geslacht van 401.000, de invoerrechten va.n 303.000. het statis- tiekrecht van 93.000 en de loodsgel den van 6000. De opbrengst over de eerste 8 maan den van dit jaar is 166.441.361.98, te gen 155.434.939.89 in 1917, dus we zijn tot nu toe 11.006.422.09 vooruit. De belastingen in verband met de buitengewone omstandigheden brach ten in Augustus op 20.763.376.71 en in de eerste 8 maanden van dit jaar ie zamen 158.270.883.85 de opcen ten ten bate van het Leeningsfonds 1914 respectievelijk 3.326.708.69 en 28.423.213.63. („Nieuwe Ct.") Behouden van tarwe, rogge, boekweit, enz. (O f f i c i e e I.) De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft beslist, dat aan landbouwers zal wor den toegestaan, om, evenals zulks ten aanzien van aardappelen, peulvruchten en andere landbouwproducten het ge val is, desgewenscht een zekere hoe veelheid tarwe, rogge en boekweit uit eigen oogst te behouden ten behoeve van zichzelf en de op 't bedrijf wonende vaste arbeiders met hun gezinnen, be nevens dat zal worden toegestaan, dat gerst tot gort wordt gepeld, mits dit geschiedt uit de hoeveelheden, die als veevoeder gelaten zijn, zulks onder voorwaarde, dat de betrokkenen af stand doen van hun broodkaarten en bons, recht gevende op die producten, die de 'betrokkenen zelf verbouwden. De noodige beschikkingen, waarin ook de datum van inwerkingtreding van deze reveling zal worden genoemd, zullen binnenkort in de Staatscourant verschijnen. Verwacht wordt, dat de productie van broodkoren en de levering aan de regeering van de overschotten hierdoor sterk zal worden bevorderd. De aardappelen-voorziening. De minister va landbouw brengt ter kennis van hen, wien het aangaat, dat de geheeie aardappeloogst 1918 door de regeering wordt overgenomen en dus terstond bij het oogsten eige dom der regeering wordt, zoodat verbru k en aflevering uitsluitend g.-ooT- ofd is voor zoover cn overeenkomstig het geen door den minis'er ter zake zal worden bepaald. Reeds werd in uit- zaam was, hem niet nog meer te sar ren en zich in de voorwaarden te schikken. „Goed, ik neem het aan", zeide hij. „Dan wil ik zien, wat ik voor je doen kan. Wanneer men zegt, dat ik reeds met mevrouw Blote verloofd ben, dan is dat wei wat te veel beweerd zoo spoedig gaat dat niet, en ik heb nog menigen hinderpaal uit den weg te rui men, alvorens jic tot mijn doei geraken kan. ik zeg je dit, opdat je onderricht zijt en niet aanstonds weder dreigt, wanneer ik mijn belofte niet heden of morgen vervullen kan. En gelukt hef mij, je in het huis te brengen, dan ver lang ik niet slechts den noodinen eer bied, maar ook dankbaarheid' en trouw... ik hoop, dat je mij zult begrij pen." „In allen deele 1" zeide Schmalfuss. „Ik moet u dus van heden af als mijn heer -en meester beschouwen Nu, in dien het dan niet anders kan, in 's he mels naam, en wanneer ge mij van den zegen, waarmede de fortuin u schijnt te willen overladen, nu en dan een klein gedeelte wilt laten deelachtig .worden, dan, zult gij geen getrouwer dienaar kunnen vinden." „Daarop meen, ik dan ook te mogen bouwen." „Als 0" een rots. Ondankbaarheid is nimmer mijn zwak geweest een dienst vergeet ik niet, en voor mijn vrienden zicht gesteld dat aan verbouwers aard appelen voor eigen geb uik zullen wor den gelaten en hi t normaal rantsoen is •vastgesteld op 4 H L a 70 K G. Ingevolge de rniriistrieele beschikking van 14 Augustus zal weiden betaald: voor a Ie consumptie.aardappelen, zoo wel voor klei-, zand- als veengrond (geen fabrieks aardappelen) bestemd voor levering in het najaar f6.50 per 100 KG. Deze prijs geldt voor geede kwali- 1 eit voor tafelgeb.uik geschikt, vrijwil lig 'e leveren, daar waar zulks gebrui kelijk is, of de regeeringtcominissaris voor de rijksgraanverzanieling zulks wensoht. Bij afwijkingen dienen kor- tii gen overeenkomstig de bestaande plaa seiijke gebruiken te werden ge- rekei d. De volgende bewaarioonen zuilen aan landbouwers worden uitgekeerd voor zeov<.r zij vrijwil ig aan de re geering worden geleverd van 15 October 1918 tot en met 1 Februari 19l§ f070; van 2 Februari 1919 kit en me< 12 April 1919 fOCRVj per week; van 13 Apr! 1919 tot en mei 17 Mei 1919 f0 15 per weck; van 18 Mei 1919 tot cn met 7 Juni 1919 f0.25 per week; van 7 juni 191919 50 per weck, aites per 100 Kg. In afwijking van het daaromtrent bepaaide bij de btsch kking van 14 Augustus jr. zal dit bewaarioon wor den ingehouoep voor die aardappelen, welke vóór 15 October 1918 gevorderd en vóór 15 November 1918 zijn afge nomen. Voor aardappelen welke niet zijn ge leverd bim en den bij de opdiacht iet lever-rig bepaalden termijn zal geen be- waariocin worden uitgekeerd A ie aardappelen, met uitzondering van die, waarvan dit door den minister zal wo-.d n bepaald, zulien als con sumptie-aardappelen kunnen worden beschouwd. Opslag van sandappeSen. Daar gebleken is, dat het bericht om trent den opslag van aardappelen door particulieren, dien de regeenng voor nemens is ioe te staan, aanlc-i.iing heeft gegeven tot twijfel, of deze opslag bui ten het rantsoen za! vallen, kan worden medegedeeld, da' zulks geenszins de bedoeling is, maar dai, evenals bij den opslag van kolen, de opgeslagen hoe veelheden in mindering zu len worden gebracht-van het geheeie rantsoen. Schoenen. Het bureau voor mededeelingen in zake de voedaelvoorzien ng meldt: Het schijnt niet overbodig, er op te wijzen, aat het verbod van aflevering van schoenen aanstonds in werking is getreden en dat het aiie schoenwerk omvat. Eerst wanneer er bons zijn verstrekt, mag de aflevering weer be ginnen. Deze bons zullen worden uit gegeven door het rijkskantosr voor huiden en leder en over het geheeie iand geldig zijn. Met de uitreiking zul ien zich echter de gemeentebesturen belasten, die het best de meerdere of mindere behoefte aan schoenwerk kun nen overzien. Wat de latere aflevering aan de win keliers betreft, het is niet de bedoeling, dat deze zai moeten gesch'eden via de grossiers. Ook de reehtsbeeksche af levering door de fabrikanten aan de winkehers zal, als tot nu toe, worden toegelaten, maar dezen zullen, hetzij rechtstreeks van den fabrikant, hetzij door ïusschenkomst van grossiers, nun voorraden kunnen aanvullen na inleve ring van de door hen ontvangen bons. ga ik door het vuur. En zoo ge een goed woord voor mij wilt doen, zal mevrouw Blöte ntij zonder twijfel in haar dienst nemen..." „Verlaat je daar niet al te zeer op," antwoordde Borg, die nu tegenover zijn voormaligan kameraad zat, op ge- cie.mpten toon „ik heb vele vijanden zij benijden mij de gunst der rijke dame en laten niets onbeproefd, mij ie belas teren." „Ik kan mij dat zoo voorstellen." „En dit is zooveel te erger voor mij, omdat die menschen oude vrienden der dame zijn, en velen van hen zichzelven met de hoop hadden gevleid, haar man te worden. Daarbij komt -nog, dat er een volwassene dochter in huis is, die natuurlijk iedereen, wantrouwt, van wien zij moet vreezen, dat deze haar stiefvader kan worden." „Foei, als de moeder wil, moet de dochter zwijgen -en gehoorzamen. „Dat is -een spreekwijze, die hier kwalijk .Is aangebracht," zeide Borg, „maar ik zou je daarop met een ander spreekwoord kunnen antwoorden, na melijk dat vele druppels den steen uit hollen. Je weet nu, Schmalfuss, hoe de zaken staan, en je eigen belang gebiedt je, mij in den strijd tegen deze vijan den bij te staan." „Wanneer ik dat kan, zal -het ge schieden," zeide Schmalfuss „zorg maar, dat ik in het huis kom." De stopgezette schoenenverkoop. Zaterdagavond liep het te 's-Graven- hag-e storm op een aantal schoenwin kels. -De koopers stonden soms in file. Naar prijzen, keek men soms niet en was er geen passend paar, dan nam men maar een grooter. Vele winkeliers maakten goede zaken, maar waren toch ontstemd, omdat zij de minisfe- rieele beschikking nog niet ontvingen. Die kwam pas Maandagochtend. En zoo zijn Zaterdagavond honderden pa ren zonder bons verkocht. De meeste schoenwinkels zijn nu ge sloten, zelfs met blinden aileen niet die, waar ook reparati-ewerk wordt verricht, maar ook daar worden geen schoenen verkocht. Toch is nog een aantal winkeliers door controleurs van het distributiebe drijf betrapt, die tegen het verbod niet den verkoop waren doorgegaan tegen enorme prijzen -er werd o.m. 65 voor een paar schoenen besteed. Tal van koopers moesten de winkels verlaten, enkelen met achterlating van het reeds gekochte. EenheicSssigaren, Het denkbeeld van de verstrekking van eenheidssigaren is bij den tegen- woordigen minister van landbouw, nij verheid en handel nog in overweging, maar het staat volstrekt niet vast, of er van die verstrekking nog iets komen zal. Naar men weet, was hst beschik baar stellen van eenheidssigaren ge koppeld aan den uitvoer naar het bui tenland. Aangeznen deze uitvoer thans geheel is stopgezet, kan in elk geval het denkbeeld, gelijk het was ontwOF- pen, voorloopig riet werden verwe zenlijkt. De te verwachten melkrantsoeiieering. Een artikel in de jongste aflevering der ,,-Econ. Stat. Berichten" behandelt -den toestand van onze -boterproductie en melkvoorzi-ening. Boter-overschot- ten van 40 millioen K.G., kaas-uitvoe ren van ruim 90 millioen voo-r drie en twee jaar en nu wordt voor 1918 de bo terproductie slechts 5000 ton hooger geraamd dan de 25.000 ton, die in 1917 nog kon worden uitgevoerd. Verklaren kan .het artikel dat enorme verschil niet. De noodslac'ntingen van den herfst 1917 hebben den veestapel we! doen inkrimpen, maar toen is in hoofdzaak wrak melkvee en jong vee geslacht. Ook is het bij 't ontbreken van kracht voer in den vo-rigen winter begrijpelijk, dat de veestapel dit voorjaar niet zeer geschikt was voor productie. Het ver hoogde melkgebruik (als Gevolg van schaarschte van andere voedingsmid delen) is ook een factor van beteekenis, maar zelfs zoo is de wijziging niet ge heel te verklaren. ,Er zijn andere factoren nog. Voor den opfok van ku-iska-lveren, die niet mochten worden geslacht, en het mes ten van slachtkalveren is ook veel melk gebruikt en de varkens kregen een groot percentage van de ondermelk, die anders tot magere kaas werd ver werkt. Hoe groot de invloed dier fac toren was, zal eerst blijken als men de cijfers der veetelling kent. in elk geval, het feit der verminderde boterproductie is er. Angstwekkend *is daarbij vooral de botervoorziening. omdat die een onder deel is geworden van de vetvoorziening als zoodani". In begin Juli heeft minis ter Posthuma een overzicht gegeven van de toenmalige vetpositie -neemt men de toen gegeven ciifers als grond slag. dan zullen er nu no" een groote 10.000 ton Tondstoffen voor de mar "z- rincfabricage zijn, terwijl daarnaast „En waarop moet ik mijn aanbeve ling steunen ik mag niet zengen, dat ik je reecis vroeger gekend heb..." „Waarom niet vi-el Schmalfuss hem lachend -in de rede. „Kon de Sile- zische graaf niet uw vriend geweest zijn Wanneer gij dat beweert, zal mevrouw er niet aan twijfelen, en gij zeiven kunt er slechts bij winnen." „En gij zult het natuurlijk bevesti gen vroeg Borg, in wiens oogen een straal van blijdschap glinsterde. „Dat spr-eekt van zelf". „'1 Is -goed dan zullen wij dit pian ten uitvoer brengen, -en het moest al heel vreemd loopen, wanneer jij de be trekking niet zotidt krijgen. Dat het een zeer goede post is, behoef ik je waarschijnlijk niet te zeggen; hij wordt nog beter, wanneer ik heer des huizes ben geworden." Borg was opgestaan hij ging lang zaam -naar zijn secretaire, voor- welke hij dralend staan bleef. „Gij zult aan mijn kleer-en zien, dat ik in den laatsten tijd niet veel geluk heb gehad," hernam Schmalfuss, terwijl hij iedere beweging van zijn vriend gade sloeg „ik heb van. mijn -spaarpennin gen geleefd, zoolang het doenlijk was iater moest ik schulden maken, en zoo ik niet spoedig in de verdienste kom..." „Geduld het zal niet lang meer du ren." „Dat hoop ik ook, maar waarvan nog zai kunnen beschikt worden over -een -reserve van een 5000 a 6000 ton boter. Rekent men tot 1 Mei op een boterproductie van verder 10.000 ton, dan zullen we van nu aan tot aan Mei over een goede 25.000 ton vetten kun nen beschikken, waaruit resulteert, een vetrantsoen van circa een ons per week; hierbij ,is er rekening mee gehou den, dat er ook nog een paar duizend ton slachtvetten zullen ingeleverd wor den. Dit vetrantsoen nu is zoo wanhopig klein, dat ieder zal probeeren, het in -den een of anderen vorm aan te vullen. De eenige wettige wijze daartoe is tot -dusver gelegen in een verhooging van het melkgebruik. Wordt dit verbruik niet gelimiteerd, dan is daarvan een nieuwe daling der boterproductie -het gevolg, wat wederom zou nopen het vetrantsoen nogmaals te verlagen. Het ligt voor de hand, dat de r-egee- ring alles zal beproeven, wat in haar vermogen is om dit te voorkomen en de -eenige weg daartoe is wel de in voering van een uiterst scherpen vorm van melkrantsoeneering. Te eer za! zij hiertoe overgaan, omdat die rantsoe- n-eering ook de eenige mogelijkheid biedt .het vetrantsoen boven 1 ons te houden immers door zooveel mogelijk melk voor boterfabricage t-e bestem men, zal de boterproductie in het melk- jaar 1918 tot b.v. 35.000 -ton kunnen stijgen- wat wellicht een vetrantsoen van 125 gram mogelijk zou maken. Een scherpe melk-ra-ntsoeneering evenwel zal er toe leiden, dat de regee ring diep moet ingrijpen in de bedrijfs- vrijheid. Met den gewonen gang van zaken zal geheel moeten worden gebro ken. Uitvoerbaar za! zoodanige rege ling slechts zijn, indien melk wordt aangevoerd en daartoe is weer noodig, dat de melkaanvoer gecentraliseerd wordt. Ondanks de tailooze bezwaren, acht de schrijver van het artikel een derge lijke regeling onafwijsbaar, om de maximumprijzen te -doen naleven en tot een billijke voedselverdeling te komen. Tevens zou een hygiënische melkbe- handeling daardoor mogelijk worden en de vervalsching tegengegaan. De dure groenten. Door de levensmiddelen-commissie uit de arbeidersbeweging te Rotterdam is gisteien het volg-nde telegram aan minister Van ijssels eijn gezonden; „De levensmiddelen commissie uit de arbeidersbeweging te Robei-dam ve fcgt de aandacht van Uwe Excellentie op de exorbiant heoge prijzen der groen ten, ook in de arbe'dersbuurten te dezer stede, waardoor dit voedsel voor het overgroote deel onzer arbeiders onbe reikbaar is en verzoekt Uwe Excellen te dringend maatregelen te willen ne men én door het vaststellen van maxi mum-prijzen èn door het bevorderen van grooteren aanvoer naar deze ge meente". Landstormplichtigeii met onbepaald verlof Naar verluidt, zou de minister van oorlog de mogelijkheid overwegen, vóór het einde van dit jaar de oudste drie landstormlicfitinn-en met onbepaald (klein) verlof te zenden. Reserve-kader. Vermits gebleken is, dat twijfel be staat, hoe moet worden gehandeld ten opzichte van de verbintenis van kader reservisten, die van bereden naar on bereden korpsen worden overgeplaatst, of omgekeerd, wordt er de aandacht op gevestigd, dat dergelijke kader reservisten gerekend van den datum moet ik tot zoolang leven Ik moet een nieuwe jas hebben..." „Die za! mevrouw Blöte je geven 1" „Ik heb die nog niet, en ik schaam mij ook, in dit versleten pak den post te aanvaarden. Men komt niet gaarne als vagebond in een huis, waarin men geruimen tijd denkt te blijven. En het strekt ook u niet tot eer, een man aan te bevelen, di-e er bijna, als een land- looper uitziet." „Ik moet dus raad verschaffen vroeg Borg gramstorig, terwijl hij de secretaire ontsloot. „Er blijft niets anders over", ant woordde Schmalfuss. „Zooveel zult ge wel kunnen missen, en een gleden vriend mag men niet in den steek ia- ten." „En hoeveel moet je hebben ..Met honderd gulden zal ik wel ge holpen zijn. Ik koop in -een kleeding- magazijn een kostuum -en betaal het geen ik schuldig ben dan kan ik weer iedereen vrij onder de oogen zien." Borc had voor de secretaire plaats genomen en schielijk -eenige woorden geschreven hij vestigde nu -den blik op het bleeke gezicht van Schmalfuss. „Je ziet -er uit, als had het zwaard van den honger je lange jaren boven het hoofd gezweefd," zeide hij „drink eens -een behoorlijk glas wijn, opdat je weder -een kleur krijgt." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1918 | | pagina 1