wdkolti ruijf, N September druijf. NO. 223 JS£s<a sJ-aoirflartft 191® REM. inwisseling van |e Gasfabriek of voor zoover lers van Vlis-I H L. kolen L.L. eierbriket- kn éénheid turf, [hem, Souburg,J Westkapd Domburg uit- lie Vlissingen I Ward llectie DINSDAG 24 SEPTEMBER. gemeentebestuur IFBUILLETON ililil §8 Mui binnenland Stads-en Provinciemeuws O rstrokken dito voor lions en 10.00 90. 3.40, 3.60. zuiver woi El t in. VII. [DAM, feiyn, Blauw Persianer, 'os. Taupe, heel veel sren, Kunnen pen dan leOef JW BELANG «toon stelling tot's avonds ©rd en voor [sSIINGEN. VUSSINGSCHE COURANT """lupinen en klaverzaad. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend dat lupinen voor .zoo verre dit product niet vrijwillig aan den regeeringscommissaris belast met de Rijksverzameling in Zeeland te Hon- tenisse wordt geleverd door hem in be- zal worden genomen. De maximum prijzen voor lupinen en rood klaver zaad van 1918 zijn vastgesteld als volgt voor lupinen 40 per 100 K.G., inlandsch rood klaverzaad ƒ3 (gecon troleerd 3.50) per K.G.. Voor Iupinnen en rood klaverzaad, welke niet worden geleverd volgens wensch van den regeeringscommissa ris voornoemd, respectievelijk 32.50, 2 en 2.50. Voor verdere bijzonderheden raad plege men Staatscourant no. 221, lig gende ter inzage op het distributiebu reau. Vlissingen, 23 September 1918. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. LOMPEN. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend dat leurders in afge dankte kleedingstukken, gebruikte olie zakken, gebruikte poetslappen, oud papiermakersvilt, snijdsels en andere snippers van nieuwe manufacturen, oud touw en afval van nieuw touw in hoe veelheden van hoogstens 200 K.O. doorloopende vervoervergunningen kunnen aanvragen aa.n het Rijkskantoor voor lompen te 's-Gravenhage, wan neer zij deze artikelen buiten de ge meente opkoopen. Zij behooren zich evenwel tevoren op het distributiebureau aan te meiden ter bekoming van een verklaring, inhou dende dat zij als leurder in lompen be kend staan. Voor verdere bijzonderheden wordt verwezen naar Staatscourant no. 221, liggende ter inzage op het distributie bureau. Vlissingen, 23 Seotember 1918. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. BLOEMKOOLBLADEREN. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend dat het drogen van bloemkoolbladeren is verboden, tenzij ontheffingen worden verleend, döor de directie van den arbeid, Noordeinde 167, 's Gravenhage. Vlissingen, 23 September 1918. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. BRANDWEER. Ter inzage liggen van het inschrij vingsregister voor de Brandweer. Burg. en Weth. van Vlissingen, ge let op art. 408 der algemeene verorde ning van politie voor deze gemeente, maken bekend, dat het inschrijvingsre gister voor de brandweer van de man nelijke ingezetenen die op den eersten Januari van het loopend jaar hun 36e levensjaar zijn ingetreden en zij die se dert de laatstgehouden inschrijving in deze gemeente zijn komen wonen en hun 35e levensjaar hebben volbracht, doch hun 56e nog niet .hebben bereikt, ter Secretarie dezer gemeente (bureau bevolking) ter inzage ligt vanai heden tot en met den 30en dezer maand dat zij, die beweren, dat hun leeftijd niet overeenkomt met dien op het re gister vermeid, verolicht zijn gedurende de ter visie linking daarvan bewijs over te leggen, terwijl bij niet voldoening daaraan, ter beoordeeling van Burge- 62.) .,Zoo en wat denk je dan, dat er gebeuren zou, indien ik mevrouw Blote de noodige ophelderingen om trent je verschafte „Goed, dat je mij daar opmerkzaam op maakt ik zal er zorg voor dragen, dat de deur van het huis voor je geslo ten blijft." „Integendeel, vriend, jij zult zorgen, dat ze voor mij geopend wordt." „in geen geval „En ik zeg van ja 1 Mevrouw Blöte zbekt een koetsier ik heb mij reeds voor -eenige dagen aangemeld, maar het schijnt dat zij een ander wil nemen. J'j moet mij deze betrekking verschaf fen." „Ik was wel dwaas, als ik dat deed ..Je zoudt een dwaas zijn, als je het fljet deedt," zeide Schmalfuss bedaard „ik zou mij in dit geval op'je getuigenis beroepen. Ik zou aan de dame zeggen of schrijven, dat jij bij denzelfden graaf, m wiens dienst ik was, den post van hamerdienaar bekleed hebt begre pen?" meester en Wethouders, die inschrij ving voor geldig gehouden zal worden en gehandhaafd dat hef register den laatsfen dag van deze maand wordt gesloten en daarna geen reclames meer worden aangeno men. Vlissingen, 24 September 1918. Burg. en Weth. voornoemd, M. LAERNOES, -L.B. De Secretaris, M.VAN DER BEKE CALLENFELS, L.S. De nieuwe departementen. Naar het Haagsche Correspondentie- bureau verneemt is de instellinu van de beide nieuwe departementen van on derwijs enz. en van arbeid binnen en kele dagen te verwachten. Wij meenen te weten dat jhr. ror. C. Feith, thans chef van de afdeeling on derwijs aan het ministerie van binnen- landsche zaken, bestemd is voor liet ambt van secretaris-generaal varj het nieuwe departement van onderwijs. Onze uitvoer en den invoer van Duitsch ijzer. Het bericht van het Haagsche Corr. bureau, dat de uitvoer van alle levens middelen en van alles wat in het alge meen. in verband staat met de volks voeding thans stopgezet is, moet, naar „het Vad." verneemt, zoowel beperkt als aangevuld worden. Beoerkt in zoo verre, dat de uitvoer, waartoe ons land zicii bij overeenkomst heeft verbonden, doorgaat aangevuld, in zooverre dat alle overige uitvoer, niet alleen die in verband met de volksvoeding staat, voorloopig is gestaakt. Het bericht, dat de invoer van ruw ijzer uit Duitschland sedert Woensdag gestaakt is, is volgens „het Vad." ook slechts ten deele juist.' De invoer van ijzer uit Duitschland, krachtens oude contracten, gaat dooi. Maar men is het bij de onderhandelingen tusschen onze vertegenwoordigers en die van Duitsch land nog niet eens geworden in zake het credie.t, dat ons land aan Duitsch land zou verteenen, en verleden week heett Duitschland toen besloten om, tot een oplossing zou zijn gevonden, met de levering van ijzer op te houden, met uitzondering dan van de levering, waartoe oude contracten Duitschland verplichten. Ten overvloede merkt het "blad op, dat het besluit van de Nederlandsche regeering in zake den uitvoer, in het al gemeen, en het besluit der Dfdft'che re geering in zake den uitvoer-^an ijzer naar ons land, niet met elkaar in ver band staan. Het schoenenrantsoen. Naar „de Tel." verneemt zal het tijd vak waarin geen schoenen verkocht mogen worden, vermoedelijk niet lang duren. De bons, waarop schoenen ver strekt zulten worden, zijn namelijk reeds gedrukt en zullen vanwege het Rijkskantoor voor huiden en leder aan de gemeentebesturen worden toegezon den. Tevens zal spoedig een beslissing vallen in zake het aantal schoenen, dat over een bepaald tijdvak aan iedere gemeente zal worden toegewezen. Meikrantsoeneering. De „Nieuwe Ct." meldt dat bij de a.s. meikrantsoeneering, na reserveering van de benoodigde hoeveelheid voor kinderen en zieken, niet meer dan 1110 liter per hoofd der bevolking zal over blijven. Voorwaar een uiterst karig rantsoen. August Borg stampte met den voet op den grond, en een kreet van woede ontwrong zich aan zijn saamgepcrste lippen. „En wat zou je dat baten?" vroeg hij. „Ik zou den hoogmoed gefnuikt heb ben van een man, die zich bevoegd acht, met minachting op zijn vrienden van weleer te mogen neerzien. Wij zijn eenmaal goede vrienden geweest en stonden elkander in lief en leed trouw ter zijde waarom zouden wij het thans niet meer doen Omdat jij een voor naam heer zijt geworden Ik geef er niets om de oude kamerdienaar ver raadt zich toch in al je handelwijzen. En schatten heb je ook niet verworven; je bent nog altijd een arme kerel, die waarschijnlijk meer schulden heeft dan maar daar wil je niet naar hooren. Je behoeft tegenover mij anders niet te pronken ik ken je omstandigheden immers precies. „Ja, indien het je srelukt, de rijke da me tot een echtverbintenis over te ha len, dan ben je geborgen maar het moet schielijk gebeuren. Mevrouw Blöte kon plotseling iets omtrent je vernemen, wat de vervulling van je wenschen onmogeliik zou maken." De armen op de borst gekruist, stond August Borg in gedachten verdiept aan het venster. Wat moest hij doen Wees hij dien man de deur, dan kon hij zich op het Onderzoels der geloofsbrieven. De commissie uit de Tweede Kamer, benoemd tot onderzoek van de geloofs brieven der nieuw gekozen leden, is, hoewel zij ook Zaterdagavond jl. nog bijeen kwam, met haren omvangrijken arbeid niet gereed gekomen, zoodat zij morgen nogmaals bijeenkomt en dan waarschijnlijk haar taak beëindigt. De verwachting schijnt te bestaan dat de Kamer tegen Donderdag a.s. ter hervatting van de werkzaamheden we der zou kunnen bijeengeroepen worden. Het verluidt dat het resultaat van het onderzoek der Commissie niet tot wij ziging in de samenstelling der Kamer zal leiden. Wei zullen enkele leden blij ken een zeker aantal stemmen minder te hebben bekomen dan bij het proces verbaal van het stembureau van den kieskring, waarin zij gekozen werden, was vastgesteld, doch daar hierdoor ook de kiesdeeier daalt zal bovenbe doelde omstandigheid geen effect heb ben. Recrutenptoeg. De opperbevelhebber van land- en zeemacht heeft bepaald, dat de recru- tenploeg, welke omstreeks 1 Mei jl. bij de intanteriedepots werd ingelijfd, in het tijdvak van 8 tot en met 12 Octo ber a.s. uit de depots zal vertrekken en worden uitgezonden naar de veldbatal- jons der infanteriebrigades en naar de reserve-cijfer- en -letterbataijons. Hierbij is tevens bepaald, dat de de potscommandanten bij de verdeeling der uit te zanden recruten zors moeten dragen, dat de landstormplichtigen in de eerste piaats bestemd worden voor de reserveformaties, terwijl er voorts bij de toewijzing aan deze zooveel mo gelijk naar moet worden gestreefd, dat in de nabijheid wonende dienstplichti gen daarvoor worden bestemd. Portverhooging. Men deelt aan „de Maasbode" mede, dat zeer spoedig een wetsontwerp zal worden ingediend, hetwelk beoogt de thans geldende briefporttarieven aan merkelijk te verhoogen. De verhooging zal niet alteen brieven, doch ook brief kaarten en drukwerktarieven omvatten. De gezondheidstoestand. Blijkens .het ..Tijdschrift voor Soc. Hygiëne" waren ook in Juni de alge meene en de zuigelingensterfte lager dan in de gelijknamige maand van het vorige jaar eerstgenoemde slechts weinig, namelijk 13.50 tegen 13.67 in Juni 1917 laatstgenoem de vrij belangrijk en wei 60.69 in Juni 1918 tegen 81.16 in Juni 1917. Hoewel de totale sterfte in Juni 1918 lager was, was het aantal sterfgeval len aan influenza, bronchitis en pneu monie in die maand een weinig grooter dan in juni 1917. In het veldleger kwa men tot Augustus op ongeveer 30.000 gevallen van Spaansche griep, 30 sterf gevallen voor. Alle andere doodsoorza ken, die voorkomen in de door het cen traal bureau voor de statistiek gepubli ceerde maandstatistiek, vertoonden la gere cijfers. Gedurende de vier weken van 3 tot en met 30 Juli werden aangegeven de volgende aantallen van besmettelijke ziekten typhus 300 roodvonk 1931 diftheritis 1057 dysenterie 4 en nek kramp 9. Gedurende de twee weken van 31 Juli tot en met 13 Augustus werden bekend 120 gevallen van typhus, 759 van roodvonk, 352 van diftheritis, 1 van dysenterie en 7 van nekkramp. Gedu rende deze twee weken bleek dus het aantal aangegeven gevallen van typhus, roodvonk en diftheritis, in vergelijking ergste voorbereid houden. Schmalfuss kende zijn verleden te nauwkeurig hij mocht het niet wagen, zich zijn vijand schap op den hals te halen. Aan den anderen kant kon hij wellicht wanneer hij hem een dienst bewees, een bondgenoot aan hem winnen, een spion, die hein kon onderrichten om trent al hetgeen hij we.nschte te weten, en de gedachte aan de voordeelen, die daaruit ontstaan konden, noopte hem, teederder snaren aan te roeren. <Er bleef hem immers niets anders overnu hij dien man weer op zijn weg had aangetroffen, moest hij ook be sluiten, tegenover hem een bepaald standpunt in te nemen. „Je schiint zeer nauwkeurige inlich tingen te hebben ingewonnen, Schmal fuss maar bedenk wel, dat vele vragen met even zoo vele leugens worden be- antwoord.Omtrent mijn positie kon nie mand je de noodige ophelderingen ver schaffen ik alleen ken haar, en om trent mijn betrekking tot de rijke dame- wordt ook veel onzin gebabbeld, waar of niet. Ik ben met de dame erg be vriend en heb in een onaangename zaak haar als vriend trouw ter zijde ge staan je zoudt dus een moeilijke taak hebben, mij bij haar in ongenade te brengen." „Ik deel haar slechts feiten mede..." „En duid ik ze aan .als boosaardige verzinsels van een lasteraar, dan zal de met het andere vierwekelijksche tijd vak, naar evenredigheid niet onbelang rijk te zijn afgenomen. VLISSINGEN, 24 SEPTEMBER. AGENDA VAN HET DISTRIBUTIE BEDRIJF. WOENSDAG 25 SEPTEMBER Eieren. De opheffing van het vervoerverbod van eieren en van de ooheffing van de maximumprijzen gaat eerst 27 Septem ber in, blijkens de beschikking van den minister. Verwacht wordt, dat na dien datum grooter hoeveelheden eieren naar de groote steden zuilen komen en dat dè prijs dan lager zal zijn, dan de tegen woordige. Aanvullingskaarten voor kinderen be neden één jaar. Zij, die deze kaarten wenschen om te ruilen voor kindermeelkaarten, kun nen zulks doen op het levensmiddelen bureau. Slacbtafvallen. Verkrijgbaar op domiciliekaartnum mers van 20013000 bij Kopmels, sla ger Scherminkeistraat koppenvleesch staarten, gehakt, pooten en nieren. Vleeschkaarten. De ingezetenen worden verzocht hunne vleeschkaarten niet af te geven aan anderen om daarop vleesch te ha ten dat zij niet gedeeltelijk wenschen te betrekken. Indien het rantsoen niet ten volle op eenmaal kan worden geno men kan men tot den bepaalden tijd var, vrij verkoop zijn rantsoen in ge deelten betrekken, waarvan de slager aanteekening maakt op de betreffende vleeschkaart. Vet. Aan de slagers wordt bekend ge maakt dat voortaan vet, achtergebleven in bet Tundvleesch wel afzonderlijk mag worden verkocht, doch medegere- kend behoort te worden in het te ver strekken rantsoen. Het Rijks centraal administratiekan toor voor de distributie van levensmid delen deelt mede Wij hebben de eer u te berichten, dat volgens ontvangen mededeeling van het Rijkskantoor voor Vleesch en Vetten met ingang van de eerste perio de van tweede tijdvak de verpakking der A en B mélanges en normaal-mar garine eenige wijziging zal ondergaan. De verpakking zal, zoowel voor de mélanges als voor de margarine be staan uit gewoon wikkelpapier, waar bij een stukje carton is gevoegd, waar op door middel van een sluitêtiket het wikkelpapier wordt gehecht op zooda nige wijze, dat de verpakking niet kan worden geschonden. Deze wijze van verpakking biedt het voordeel, dat het plakmiddel niet meer in aanraking kan komen met den in houd. Zooals u uit het bovenstaande blijkt, wordt thans ook de verpakking der normaal-margarine van een sluitêtiket voorzien. Tevens vestigen wij er uwe aandacht op, dat de controle-ietters, welke den fabrikant aanduiden, op het sluitêtiket zullen voorkomen. De nog op de ver pakking voorkomende letters zijn thans zonder beteekenis. Het nummer van de periode waar voor het artikel bestemd is zal, te be ginnen met de eerste periode van het tweede tijdvak, op het sluitêtiket wor- dame niet jou, maar mij geloove.il. Daarmede alleen zult ge uw doel niet bereiken, Schmalfuss, en bewijzen heb je niet." „Bewijzen Men zou ze kunnen vinden." „Waar «n hoe „Ik kort vroegere kaïneraden hier heen laten komen zij zullen je weer herkennen," antwoordde Schmalfuss knorrig. „Al .heb je ook in dien tus- schentijd een baard laten staan, her kennen doet men je toch. En dan zijn wij het ook niet vergeten, hoe je ons plotseling verlaten hebt. Toen je zoo eensklaps verdwenen waart, heeft de graaf alles laten nazien, en toen is >ok aanstonds de ontdekking gedaan, dat het geld in de speeltafel ontbrak. Jij wist dat de graaf het geld, waarmede hij speelde, steeds in een schuiftafel zijner speeltafel liet liggen, en zijn zus ter deed het eveneens jij wist ook, dat beiden den avond te voren een com hadden gewonnen, en dat men de slo ten der schuiftafel zonder moeite kon openen..." „Dat zijn vermoedens, die ik met verontwaardiging terugwijs riep Borg, maar zijn gezicht was bleek ge worden, en voor den blik van zijn voor- maligen vriend sloeg hij de oogen neer. „Waarom heeft men mij niet ver volgd, indien men mij van zulke leelijke dingen verdacht vroeg hij. den vermeld, zoodat steeds nagegaan kan worden, of eerst de oudste vetten verbruikt worden. Aardappelen. Aanvragen tot vervoeren van aard appelen moeten gericht worden in- plaats van tot de aardappelvereeniging te 's-Gravenhage tot hei ministerie van landbouw, .nijverheid en handel, afdee ling crisiszaken, bureau landbouw te 's-Gravenhage, terwijl aanvranen tot aflevering behooren «e,richt te worden tot den regeeringscommissaris van de Rijksgraanverzameling te Hontenisse. Toezending van levensmiddelen en vrijen verkoop van aardappelen. Naar aanleiding van een telegram van den voorzitter der levensmiddelen- commissie deelt de Minister van Land bouw mede, dat aan het verzoek tot vrijen verkoop van aardappelen door de landbouwers niet kan worden vol daan. Indien de oogstopbrengst van gort en peulvruchten gunstig is, zal worden overwogen of ver.hooging van het thans geldende rantsoen kan worden toege staan. Visch. Aan de ingezetenen wordt bekend gemaakt dat voortaan ook bij Marinis- sen in de Prinsenstraat regeeringsvisch zal te bekomen zijn. Mosselen. De brochures en recepten omtrent mosselen zijn thans gratis verkrijgbaar aan het tafeltje van den portier in het distributiebureau voor serieuse reflec tanten. Ijs. Aan Van de Vaate en De Groot werd vergunning verleend om van voile melk ijs te vervaardigen. Melk voor zieken, zwakken en kinderen. In afwachting van de komende meikrantsoeneering kunnen voorloopig geene nieuwe melkbonnen worden uit gegeven en zullen de zitdagen van dr. Ünger voorloopig niet plaats hebben. Kindeten van 13 jaar. Nogmaals wordt in herinnering ge bracht dat slechts aa.n personen, die op 1 April 1918 den leeftijd van 13 jaar hadden bereikt thee- en koffiekaarten worden uitgereikt. Beendermeel. De Kunstmestcommissie deelt mede, dat een aanvang is gemaakt met de verdeeling van beendermeel ten behoe ve van de bemestin" voor den oogst van 1919. Voor verdere beoalingen wordt ver wezen naar Staatscourant no. 221. Verloren raken van kaarten. Het komt herhaaldelijk voor, dat men aanvraagt voor verloren geraakte kaar ten, bonboekjes enz. nieuwe te mogen, ontvangen. Aan deze verzoeken kan niet meer worden voldaan, daar niet is uit te ma ken of het verzoek gegrond is. Een ieder beware dus de kaarten en bons met zorg, ze zijn meer waard dan geld. Yoghurt. Naar aanleiding van de vraag om in lichtingen omtrent yoghurt en waar yoghurtplantjes te bekomen zijn, mer ken wij op, dat yoghurtplantjes niet be staan. Wel kefir-korrels of plantjes. Voor de bereiding van yoghurt kan ais entstof dienen goede yoghurt van een melkinrichting. De bereiding geschiedt dan ais volgt: Gekookte melk wordt op 45 gr. tot „Waarom Omdat de graaf het niet wilde. Hij haatte alles wat opz>er. baarde het verlies kon hij zich ge troosten en hij wilde dat liever doen, dan de wereld gelegenheid geven, zteh met zijn naam bezig te houden. Wij moeten beloven te zwijgen en sedert werd er niet meer van je gesproken. Maar dit alles kon weer ter'sprake ko men, -en a! mocht mevrouw Blöte ook niet ieder woord gelooven, het zal toch voldoende zijn om je aanwezigheid hier onmogelijk te maken." „Daar hebben we het I" spotte Borg. „Komt men er met de waarheid met door dan beproeft men het met boos- aardigen laster. De mcnschen zijn licht- geioovig, en iets blijft men dan voor waarheid houden. Alaar voordee' zoudt gij er niet mede behalen, Schmalfuss „Verval je weder in den ouden toon?" „Wat heb ik van je te verwachten, wanneer ik je de een of andere goede betrekking verschat Zult ge ook dan nog vijandig tegen mij optreden „Neen, ik ben nooit ondankbaar ge weest." „En hoe zou onze wederzijdsche ver houding dan worden Ik vrees, dat ge dan vergeten zoudt, dat ge u mar mijn bevelen te schikken hadt Schmalfuss schudde ontkennend het hoofd. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1918 | | pagina 1