side tributie. liii TIE. lÊRKSTER WOENSDAG SEPTEMBER. >2, wordt kaarten lit biedingen Êaanvraqen, FEUILLETON No. 2S8 1918 elend. Irdt op verzoek van lu TOT PUBL1CI- Keizersgracht 15^ Irsus ter volledige I Distributie-kennis •administratie cn andeche Handels- houden, de Tech- hen met een goede kfie, Nederiaudsche J-diplsma's H. B. S. lekhouden L. O. et eductie. fcvormd distributie- belang, spoedig bij liadere inlichtingea wijs van deelne- Itatles kan werden cursus wordt oen listributic-BIploma. 5 SEPT. [llngen. ht. IhetbaKKerS. -O i aan een Bediende tuigen voorzien en tgpl chten. Blieven Bur. ,Viiss. Cd." kGD goede de FABRIEK Middelburg Loon. li-aagd. «enbeer 11. Ir halve dagen- |u „Vliss. Courant - Irargd. lisstr. 37 (benetinn)' EsBoulevard BM' VLISSINGSCHE COURANT ADVERTENTIE-PRIJS Van 14 regels ƒ0.69 voor iedere regel meer 15 cent plaatsing 3)2 X bij abonnement speciale prijs. Recla mes 30 cent oer regel. Dienstaanbie dingen en dienst aanvragen 7i/2 cent oer regel, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels 1.iedere regel meer 15 cent. ABONNEMBNTS-PRJJS Voor Vlissingen en gemeenten op Walcheren 1.55 per drie maanden. Franco door het gphaele rijk 1.75. .'.f2OTderti]ke nummers 3 cent. J^ÏÊÊNTÊBESTUUR ROGGE EN ROGGEMEEL. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend dat blijkens circulaire van het Rijksbureau voor de distributie van graan en meel.no. 3396|8 bis dd. 2 September 1918, met ingang van 9 September 1918 mag worden verstrekt aan bakkers Rogge tegen 10.50 per 100 K.G., terwijl de maximumprijs, voor welken roggemeel aan de inwo ners mag worden verstrekt blijft be paald op 11 V-j cent per K.G. of 11.25 per 100 K.G. Vlissingen, 4 September 1918. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. KOPER EN BRONS. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend dat op het distributie- bureau ter inzage ligt Staatscourant no. 204 bevattende verbodsbepalingen aangaande het vervoer en de aflevering van oud koper en brons. De verbodsbepalingen zijn niet van toepassing op hoeveelheden van ten lioogste 15 K.G. voor zoover hel ver voer en de aflevering plaats vinden naar opslagplaatsen van kleinhandela ren en tusschenhandelaren in oude me talen. Voor verdere uitzonderingen raad plege men bovengenoemde Staatscou rant, waarin men vindt dat het adres voor vervoerbewijzen is Rijkskantoor voor koper, Prins Mariestraat 6a, te 's-Gravenhage. Met uitzondering van eenige met name in de Staatscourant genoemde soorten zijn de maximum prijzen vastgesteld voor oud rood ko per ƒ3.50 per K.G. oud brons 3 per K.G.oud gegoten geel koper 2.50 per K.G. oud geslagen geei koper 2 per K.G. Vlissingen, 4 September 1918. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. POTASCH. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend dat de bestaande ver bodsbepalingen niet van toepassing zijn op koolzure pofaseh, in hoeveel heden van niet meer dan 2y2 K.G. Vlissingen, 4 September 1918. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. BUNNEN LAND Het nieuwe kabinet. Het „Hbid." verneemt dat gisteren een bijéénkomst heeft plaats gehad van aanstaande leden van het ministerie, waarin gebleken is, dat de eischen van «enige departementen, vooral die voor oorlog en marine, onvereenigbaar wa ft met het financieele program van den heer Trip, waarop deze voor de ^es:&rk' 45.) „Waarom zou ik weigeren ant woordde de schilder met een niet te ontveinzen pijnlijken trek. „De kunst Raat tegenwoordig op sloffen." ,.Dat was zoo door alle tijden heen ook de beroemdste schilders zagen er Keen bezwaar in, orders aan te nemen, en graaf Eallersleben, wees daarvan overtuigd, zal u geen bod .doen, waar voor de kunst zou moeten blozen." „Dat stelt mij gerust, bovendien zal "et mij immers veroorloofd zijn, zelf de motieven, te beoordcelen „Wel zeker, en graaf Failersleben zal dankbaar zijn, wanneer gij open en vrijmoedig uw oordeel omtrent deze motieven openbaart. Hef betreft de ver siering van een tuinpaviljoen. De graaf venscht een onberispelijke decora-tie P den nrijs komt het niet aan, indien er slechts iets voor geleverd wordt, wat '{Vende waarde bezit.Waart gij in de gelegenheid, rriij nog in dit uur te kun- vvergezellen, dan zou dit mijn 'end en mij zeer aangenaam wezen ..aangelegenheid kon dan nog heden sedaan worden. Gij eet dan heden ons, en wij hebben tijd genoeg om met portefeuille van financiën heeft be dankt. Voorts is de heer Alting von Geusau wel bereid de portefeuille van oorlog te aanvaarden doch niet tevens die van marine, zoodat naar een minister van marine no» wordt gezocht. En eindelijk zou niet de heer De Geer, doch dr. De Visser hoofd worden van het nieuwe ministerie van onder wijs, kunsten en wetenschappen. Hr. Ms. „Tabar.an". (Officieel) Het departement van ma rine deelt mede Het trekt de aandacht dat den laatsten tijd herhaaldelijk niet controleerbare berichten in dc pers ver schijnen omtrent goederen die door Hr Ms hulpkrtuser „Tabasan" uit Indië zoaden worden overgevoerd. Deze be richten missen aflen grond. Omtrent de thmsvaart en de wijze waarop deze geschieden zal is nog niets bepaald. Thee aangebracht. Van de verwachte 10.000 kisten thee, afkomstig uit het in beslag genomen stoomschip .Lombok", ts wedcom een partij te Amsterdam aangevoerd. Giste ren arriveerde n.l. het steoarsc'p .Maasstroom" van Londen met 5672 kisten. Onze voeding. Blijkens het verslag van de 'Maalderij en Bakkerij te Wageningen, onderging de controle op de verandering der re- gceringstarwe in het afgeloopen jaar een uitbreiding in dien zin, dat behalve tarwe een groot aantal andere grond stoffen, die voor de broodbereiding hebben gediend of nog dienen, onder zocht zijn. Zoo is in groote massa on derzoek verricht van maïs, aardappel meel, gedroogde aardappelen, aardap pelpoeder, rogge, grint, gries en zeme len, lijnmeel, erwten en boonen. Tal- looze bakproeven zijn verricht om na te gaan of diverse grondstoffen te gebrui ken waren voor menschelijke voeding. Het tekort aan broodgraan dwong tot 't gebruiken van allerlei andere grond stof. Voora! het gebruik van gemalen gedroogde aardappelen is met goed resultaat veel toegepast. Ook zijn vele proeven genomen met aardappelgries en met rauwe aardappelen. Vooral de toepassing van gedroogde aardappelen heeft opgang gevonden, indien steeds goed bakkende tarwe en rogge was verstrekt, zou de toevoeging nog een veel grooter deel kunnen uitmaken dan tha.ns liet geva! is geweest. Evenals vorige jaren is echter, ook thans groote last ondervonden van het te hoog wa tergehalte in 't iniandsche graan (met broei als gevolg) en schot is eveneens veel geconstateerd. In opdracht van de regeering werden vaak voor de vast stelling van nieuwe melanges de noo- digc onderzoekingen en bakproeven verricht. Verschillende bijzonderheden werden bij de onderzoekingen in de laboratoria aangetroffen. Zeer hooge cijfers vooé watergehalte werden geconstateerd in aardappelmeel 25 en nog hooger kwam voor. Levering op watcrgehalte en scherpe controle op deze garantie is dringend noodig. In monsters regee- ringsbrood en roccebrood werden koi- fie-doppen aangetroffen in enkele monsters regeeringsmeel krijt, in een monster ongebuild regeeringsmeel wer den stukjes beenderen gevonden. In de betreffende maalderij werden behalve granen ook beenderen gemalen. Riet- meel werd geconstateerd in eenige monsters brood. (Een monster, aange te beraadslagen en te overleggen. Slechts een oogenblik draaide Ru- dolf daarna nam hij het voorstel aan de opdracht was eervol zij mocht niet zonder reden van de hand worden ge wezen. Von Bremen verzocht den schilder een rijtuig te laten halen, en tot de komst daarvan sprak hij met hein als met een vertrouwden vriend over de meesterstukken der schilder- en beeld houwkunst, die hij in verschillende mu seums gezien had. Daarna nam Rudolf afscheid van zijn moeder, die sprakeloos was van vreug de over de hem aangedane eer, en stap ten de heeren in het rijtuig, dat hen naar het kasteel Failersleben moest brengen. Rudolf gevoelde zich tot den be schaafden, kunstlievenden edelman aangetrokken hij had hem al hetgeen hem bezwaarde kunnen toevertrouwen, want hij meende immers nu reeds de vaste overtuiging te kunnen koesteren, dat hij bij 'dien man een warme, har telijke deelneming en ook een juist oordeel zou aantreffen. „Gij moest een jaar in Rome vertoe ven", zeide Von Bremen, toen het rij tuig de stad had verlaten en op den stoffigen straatweg voortrolde. „Wanneer alle wenschen zich verwe zenlijkten, was ik er reeds lang zuchtte Rudolf. „Wellicht ontbreekt u alleen den moed om een besluit ie nemen zoo boden als saccharine, bestond voor het overgroote deel uit poedersuiker cn slechts zeer weinig saccharine. Veie monsters „witmeei" werden onder zocht bijna altijd was het gemalen krijt. Allerlei ontbijtvoedsels werden nagegaan en bleken te bestaan uit meestal zeer slecht gereinigd tapioca- meel, gemengd met meer of minder sui ker. Deze monsters werden in keurige verpakking aangeboden onder allerlei fantasienamen, die de koopers wel op een dwaalspoor moeten brengen. De gewone kooper iaat natuurlijk na te onderzoeken of deze producten aan re delijke eischen voldoen, en of de prijs niet veel ie hoog is. Bij gebrek aan an der voedsel zijn dergelijke mengsels reusachtig veel verkocht. Controle is voor dergelijke producten dringend noodig. De aardappelprijzen. De minister van landbouw heeft met ingang van 2 September toegevoegd aan de lijst van goederen, ingevolge artikel 1 der Distributiewet 1916: alle aardappelen, met uitzondering van eventueel nader aan ie wijzen soorten. Met ingang van dien datum zijn vast gesteld de volgende maximumprijzen Zand- en veenaardappelen inkoops prijs der gemeente per 10.000 K.G. 760; aan grossiers per 100 K.G. 3.55 aan détaillisten per 100 K.G. ƒ4. Kleiaardappeien inkoopsprijs voor dc gemeente per 10.000 K.G. f 760 aan grossiers per 100 K.G. 7.60 aan détaillisten per 100 K.G. ƒ8.10. De prijzen voor den consument zijn als volgt Zand- en veenaardapoelen groot- handelprijs per 100 K.G. 3.55, tus- schenhandelprijs ƒ4 per 100 K.G., kleinhandelprijs 5)4 cent per K.G.klei aardappeien groothandeiprijs per 100 K.G. ƒ7.60, tusschenhandelprijs per 100 K.G. ƒ8.10, kleinhandeiprijs per K.G. Dj/, cent. Appeieo en peren. Het bureau voor mededeeiingen in zake de voedselvoorziening meldt: Volgens een dagbiadberieht zouden alle appelen op de veilingen bestemd moeten worden voor de fabricage van jam. Dit is niet juist. Er is ee<n ver- voerverbod voor appelen uitgevaardigd, waardoor voor hoeveelheden boven 10 K.Gvervoer van appelen alleen ge oorloofd is van den boomgaard naar de in dezelfde of in de aangrenzende gemeente gelegen woning of opslag plaats van verbouwer, pachter of ver- kooner, en vandaar naar de ingeschre ven veiling, en verder alleen met een veilingsverktaring of een door het rijks- kantoor voor groenten en fiuit af te geven vervoervergunning. Van de appelen, die ep de veilingen women aangevoerd, zoowei zure a's zoete, meet 60 pet. geveild worden voor het binnenland er. 40 pet. voer de jamfabr eken. Tegenover een par it zure appelen voor het binnenland moét een gedeelte staan voor de jamfabrie- ken, dat eveneens uit zure appelen be staat. Bij zoete appelen voor het bin nenland daarentegen mag het fabrieks- gedeelte zoowel zure ais zoete appelen bevatten. De voor de fabrieken bestemde ap pelen worden tegen 10 ct. per K.G. afge nomen door het inkoopbureau van de Nederlandsche vereeniging van fruit- verwerlcers. Het fabrieksgedeeite van alle appelen moet vóór 1 December 1918 worden geveild. kostbaar is de reis niet, en in de stad der zeven heuvelen kan men, met be scheiden eischen, zeer goedkoop le ven." „Maar er worden niettemin middelen tcc vereischt, waarover ik nu nog niet zou kunnen beschikken." „Toen gij in Zwitserland waart, hadt gij reeds een goed gedeelte der reis achter den rug ik in uwe plaats zou verder zijn gegaan." Weder overtoon .een donkere gloed de wangen van den jongeling. „Dat wilde ik ook", zeide hij, „maar daar mijn middelen niet toereikend wa ren, zocht ik gezelschap, waarbij ik mij kon aansluiten, en dit heb ik heiaas niet gevonden." „Welnu, wat niet is kart nog komen", troostte Von Bremen wellicht ver schaffen de orders van mijn vriend u de noodige middelen ik help het u van harte wenschen." Hij sprak thans over de kunstschat ten van het Vatikaan, over de kerken van Rome en de particuliere verzame lingen, over het leven in Rome, de ze den en gewoonten dor bewoners, kort om, hij ontvouwde een zoo levendig, aantrekkelijk en kleurrijk beeld, dat Rudoii onwillekeurig zijn leedwezen te kennen gaf, toen het rijtuig voor het portaal van het slot Failersleben stil hield. „Nu zijn wij aan onze bestemming", sprak Von Bremen op vroolijken toon, nadat hij den koetsier betaald had. De peren worden geheel voor het binnenland geveild. Speraie- en pronkboonen Het Bureau voor Mededeelingen in zake de Voedselvoorziening schrijft Van verschillende zijden bereikten tul Rijkskantoor voor Groenten en Fruit klachten over het veilen van rijpe sper- cieboonen, welke hier en daar zelfs ge heel geel en zwart werden aangevoerd Ook worden te zwwe pronkboonen aairgevoerd, geheel in sf7(jd met de vroeger gegeven voorschriften, terwijl eveneens hel veilen van afwijkende soorten stekfeoonesi voor de zouterQ voorkomt Naar aanleiding hiervan wijst het Rjjkukanioor nadrukkelijk op de ver plichtingen der veilingsbesturen er voor zorg te dragen lo. dat te rijpespereieboonen in geen geval voor hei bmisoland of fabrieken worden geveild en dat gefe boonen in 't geheel niet ter veiling worden aan gevoerd 2o. dat te zware pronkboonen niet voor het buitenland of verdunrzaming worden geveild 3o. dat afwijkende stekboonen niet voor de zouterij worden geveild 4o. dat de aanvoerders worden ge waarschuwd, dat geen gele boonen mo gen worden aangevoerd, en dat de vo renbedoelde andere afwijkende quali- te fen uitsluitend voor het binnenland zuilen worden geveild. Tengevolge van het veilen op ge wicht, plukken sommige telers, naar gebleken is, hun pronkboonen niet op tijd, waardoor ten slotte boonen wor den aangevoerd, welke veel te dik zijn en waarvan door de zouterijen nooit een goed product gemaakt kan worden. De veilingsbesturen zijn aangeschreven hiertegen ten strengste op te treden. Veilingen, welke n et stip' ovareen- komsrig de voorschriften van het Rijks- kantoor handelen, zul en onmiddellijk worden geschorst. Hetzelfde za' geschie den met vspdtt'jrzamingsin richtingen, die met de wenschen van het Rijkskan toor te dezen, aanzien geen rekening houden. De controleurs van het Rijkskantoer zijn bevoegd ipt het aanwijzen van par tijen, welke naar hun maening uifs ui tend voor hei binnenland moeten wor den geveild of, voor wat betreft de gele boenen, van de veiling moeten worden verwijderd. De eieren. Men schrijft uit Roermond, het eier- jand bij uitnemendheid, aan het „Hbl.": Terwijl men, bij een door de regee ring vastgeste'rden maximumprijs van 14'cent, in de groote steden graag 25 cent én meer voor een ei betaalt, zit men, als gevolg van het vervoerverbod hier en -daar op het platteland gewoon weg met de eieren verlegen, zooals blijkt uit een feit, dat zich dezer dagen in een dorp in Limbur voor deed. Daar waren door een ambtenaar een hon derdtal eieren in beslag genomen en van wege de autoriteiten werd den burgemeester opgedragen, dien voor raad te verkoopen iegen den vastge- steiden maximumprijs. De burgemees ter was echter genoodzaakt te berich ten, dat hij geen gevolg aan de op dracht kon geven, daar hij in zijn ge- heele gemeente niemand kon vinden, die meer dan 8'/2 cent per stuk wensch- tc te betalen Hieruit blijkt, daf het vervoerverbod van eieren, welke goede bedoelingen de minister ook mag hebben gehad, „Op bouwkundige schoonheid kan het oude kasteel te nauwernood aanspraak maken en de nieuwe gebouwen, weike in den loop dezer eeuw uit het niet zijn verrezen, laten in dit opzicht ook veel te wenschen over; maar de kunstschat ten van binnen en de nette en gemakke lijke inrichting der vertrekken zoudi gij wellicht in menig paleis van nieuweren stijl tc vergeefs zoeken." „En voor de bewoners heeft die in richting meer waarde, dan de uiterlijke schoonheid van het gebouw", ant woordde Rudolf, terwijl hij aan de zijde van zijn begeleider de breede trap be klom en de..rijk bewerkte leuningen be schouwde, die van grooten kunstzin getuigden. „Niet ieder denkt zoo", zeide Von Bremen „de meesten legven aan uiter- lijken pronk meer ten koste dan aan den innerlijken. De familie Failersleben was echter van oudsher bekend aTs be vorderaarster van kunst en nijverheid." Zij traden in. een breede, hoogge welfde kamer, wier muren van den grond tot den zolder slechts van boe ken voorzien waren, boeken in elk for maat, van den grooten, onhandigen fo liant tot de sieriijkste en kleinste uit gave. In het midden van het vertrek stand een breede massieve tafel zij was be dekt met kaarten, brochures en tijd schriften, In wier midden een kostbare giobe op een zwaar voetstuk stond. Een schrijftafel en enkele stoelen toen hij het in het leven riep, aanlei ding geeft tot zeer ongewenschte toe standen op het platteland, waar men het heusch nog zoo kwaad .niet heeft, eten de boeren hun eieren in 's hemels naam maar op, omdat ze er niets be ters mee weten aan te vangen, terwij! in de steden, waar er in veie gezinnen zoo al neen volslagen gebrek, dan toch groote schaarschte heerscht, vooir iemand, die niet over een al te ruime beurs beschikt; niet over 't gebruiken van eieren is te denken. Nu het vervoerverbod tot zulke dwa ze prijsverschillen aanleiding blijkt te geven, .zou het, zoowel voor de kip penhouders als voor de consumenten in de steden, het meest gewenscht zijn, wanneer dat verbod maar werd opge heven en de geheele eierhandel vrij ge laten werd. Weliswaar zou de prijs dan allicht wat hooger worden dan de tegen woordige maximumprijs van !4 cent, doch die prijs heeit toch slechts the oretische beteekenis. En groote vrees, dat de prijs schrikbarend hoog zal wor den, wanneer dé handel vrij is, bestaat er niet. De kippenhouders op het land toch verkoooen gaarne hun voorraad tegen een bedrag van 14 a 16 cent en de kettinghande! laat zich niet zoo graag in met een artikel, dat niet an ders opgekocht kan worden dan bij kleine hoeveelheden en bovendien zoo wel moeilijk vervoerbaar, als aan spoe dig bederf onderhevig is. Ten slotte zal het vrii laten van den eierhandel no" het voordeel geven, dat de thans bestaande pluimveestapel on geveer intact blijft, terwijl het gevaar voor bijna geheele ontruiming in den komenden winter sterk dreigt, ais door handhaving van het vervoerverbod de prijs ten platteiande zóó zwaar gedrukt blijft. K De eenheidssigaren. in de „Maasb." kwam hef bericht voor, dat de verkoopprijs der eenheids- sigtren niet 5, doch zes cents zou be dragen. Uit bericht kan „de Tel." van offi- cieele zijde tegenspreken De prijs van de eenheidssigaar is en blijft op 5 cent per stuk bepaald: Aanleiding tot deze ouju'sfe mede- deeüng is weil'cht geweest, dat de wachtgeld-commissie uit de sigaren- industrie san de regeering had'voor gesteld de eenheidssigaren aan de win keliers te ieveren tegen f 45 in plaats van f40 per mille, in welk geval de verkoopprijs 6 cent zoh worden. De legeering heeft dit voorstel ge weigerd. Wij vernemen nog, dat de regoering aanvankelijk voornemens was de een heids-sigaar tegen 4 cent per stuk voor het publiek beschikbaar te stellen. De fabrikanten hebben tegen dit plan zulk een scherpe oppositie gevoerd, dat het werd opgegeven. Kamfcrciub van neutralen. Op initiatief van den heer H. J. ter Hall, van de Neutrale Partij, kwamen na eenige schriftelijke cn mondelinge ged2Chtenwisseling de a.s. Kamerleden F. Bos, van den Plattelandsbond, W. H. -de Buisonjé van den Econoinischen Bond, L. de 'Groot van den Economi sche:! Bond, 'H. J. ter Hail van de Neu trale Partij, Abr. Staalman van de Mid denstandspartij, mr. M. W. F. Treub van den Economischen Bond en W. Wijk van het Verbond tot Detnocraii- seering der Weermacht, tot de overtui ging, dat er tusschen hen genoegzame vormden het eenige ameublement, en uit een dier stoelen stond graaf Wil helm o" om zijn gasten te ontvangen. Von Bremen stelde den schilder voor; de graaf bood met eenige woorden van da,n!c hem de hand en bracht hem spoedig in het paviljoen, met welks versiering hij Rudolf wilde belasten. Bij een glas wijn werden dc ontwer pen doorgezien en besproken zij wa ren slechts vluchtig geschetst en Rudolf vond er veel bij, dat den toets der kunstkritiek niet geheel kon doorstaan. Zonder omwegen "mf hij zijn oordeel te kennen eenige zaken kon hij prij zen, maar evenals zijn goedkeuring sprak hij. ook openlijk zijn afkeuring uit, en de graaf was verblijd over deze rondborstigheid, van welke hij voor de uitvoering -zijner bevelen zich veel goeds voorstei.de. Reeds in 'de .eerste dagen zou Rudolf met zij.n arbeid aanvangen onbekrom pen had de graaf aan den gestelden prijs zijn goedkeuring gehecht, en reeds nu dacht Rudolf met innerlijke geest drift daaraan dat dit honorarium hem na volbrachten arbeid in staaf zou stel len de reis naar italic te ondernemen. Gedurende de beraadslaging was de tijd schielijk voorbijgegaan omtrent enkele punten was men het nog niet ge heel eens geworden, toen een bediende berichtte, dat de heeren in de eetzaal gewacht werden. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1918 | | pagina 1