DONDERDAG 33 AUGUSTUS. No. 197 gg 56e Jaargangg?» 191® GEMEENTEBESTUUR BINNENmi FEUILLETON VLISSilNGSCHE COURANT «Mill in ABVERTENTIE-PRIJS Van 1—4 regels ƒ0.60 voor iedere regel meer 15 centplaatsing 3|2 X bij abonnement speciale prijs. Recla mes 30 cent per regel. Dienstaanbie dingen en dienstaanvragen 7'/2 cent per regel, bij contante betaling. Familieberichten van 1—6 regels f 1.iedere regel meer 15 cent. ABONNEMENTS-PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Walcheren 1.55 per drie maanden. Franco door het geiteeie rijk1.75. Afzonderlijke nummers. 3 cent OLEÏNE. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend dat de verbodsbepalin gen betreffende soapstock, vetzuren en afvalvetten van margarinefabrieken niet van toepassing zijn oo hoeveelheden oleïne van 10 K.G. en minder. Vlissingen, 22 Augustus 1918. De Burgemeester voornoemd, VAN OOOR.N VAN KOUDEKERKE. BRANDWEER. Oproeping van Vrijwilligers bij de Brandweer. Burg. en Weth. van Vlissingen gelet op artt. 405 en 425 der alge- meene verordening van politie voor de ze gemeente maken bekend dat zii, die genegen zijn als vrijwilliger bij de brandweer geulaatst te wordenn, zich daartoe vanaf heden tot en met 30 September e.k. uitgenomen Zondags ter Gemeen te-Secretarie (bureau Bevolking) kun nen aanmelden dat men, om vrijwilliger te zijn, den leeftijd van 25 jaar bereikt moet heb ben. niet ouder zijn dan 50 jaar, geene plichten ten aanzien van de militie, of de brandweer te vervuilen hebben, en vrij van hinderlijke gebreken, een en ander ter beoordeeling van Burge meester en Wethouders en dat de diensttijd voor vrijwilligers op slechts tien j aar gesteld is. Vlissingen, 21 Augustus 1918. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De 'Secretaris, M. v. d. BEKE CALLENFELS, L. S. Aardappelen. Het Bureau voor Mededeelingen in zake de Voedselvoorziening schrijft ons Eenige dagen geleden kwam in een der bladen een becijfering voor, voigens welke 9Va K. G. aardappelen per week ter beschikking der bevolking behoorde te zijn. Die berekening was de vol gende: Vóór den oorlog werden jaarlijks on geveer 40 miliioen H. L aardappelen verbouwd. De schrijvermeends dit thans „veilig" op 50 miliioen H. L. te kunnen schatten, d. i. ongeveer 3500 miliioen K. G. Verdeeld over een bevolking van 7 miil oen, zou men dan komen op 500 K.G. per hoefd der bevolking, d.i. 9'/a K. G. per week. Ware deze becijfering ook maar bij benadering juist, dan zou inderdaad een consumptie van 4 K. G. per weck een „al ie poover figuur" maken, zooais de schrijver het uitdrukte, jammer genoeg is echter zjijn becijfering vee! te op timistisch. in de eerste p'aats is er geen enkele reden om den aardappeloogst op 50 miliioen H.L. te schatten. Integendeel-. Voor rél5 werd de o gsi op 41 Vi miliioen H. L., voor 1916 daarentegen op slechts 37 miliioen geraamd- De oogst van dit jaar behoort stellig niet tot de gunstigstehooger dan 40 milii oen H. L. mag dia zeker niet worden geschat. Maar die oogst is niet geheel voor de oonsumptie beschikbaar Een zeker quantum is neodig om vermalen of wellicht gedroogd te worden, waarvoor minder voor consumptie geschikte aard appelen in aanmerking komen. Hoeveel dit zal zijn, is nog niet te zeggen, maar het vorig jaar werd ruim 5 miliioen H. L. vermalen, ten deele voor braod- rnateriaa!. Het is dus veilig deze hoe veelheid ook dR jaar in mindering te brengen. Blijft over 35 tnillieen. Daar van gaat echter een aanmerkelijk deel af voor pootgoed, kriel, afval en bederf. In de „Beschrijving van de Aardappe- lencultuur in Nederland", in 1910 uit gegeven door het departement van Landbouw, wordt daarvoor 13 afgetrok ken van de totale productie consumptie aardappelen. Zoodoende zou er overblijven 22 23 miliioen H. L. Zonder nu nog rekening te houden met wat er ongetwijfeld ondanks het verbod aan aardappelen zal worden vervoederd, mag dus hoog stens worden gerekend op 23 milfioen H. L. voor de consumptie. Dus niet op 3500 miliioen, maar slechts op 1600 miliioen K. G. Dus niet op 500, maar slechts op 230 K. G. per hoofd der be volking. Neemt men aan, dat toch ook nog een kleine reserve noodig is, dan mag dtrs thans niet meer dan 4 K. G. per week worden gegeven. Het spreekt vanzelf dat deze cijfers slechts ruwe ramingen zijn. Maar in ieder gevat komen zij heel wat dichter bij de werkelijkheid dan de geva^Iijk opiimististrscheberekeningdie hierboven werd vermeid. De uitvoer. De „Tel." betoogt, dat de volksver tegenwoordiging verplicht 'is de macht ie nemen om preventief te waken tegen verderen uitvoer en te eisclien, dat zij voor het vervolg hare toestemming moet geven als uitvoer werkelijk noo dig is voor ruiling tegen .kolen of pant serplaten. Want zooals het nu gaat kan hef niet langer. De uitvoer is belangrijk verminderd, maar ook invoer en productie zijn steeds kleiner geworden. Waarom nog steeds uitvoer vraagt het blad. En wist men nu eindelijk maar hoe de ruiling precies geschiedde. Maar als er iets uitgevoerd is, hoort men het pas en het wordt steeds gemotiveerd met het „kolenpraatje". .Het voik wacht geduldig af wat er nu na de ge condenseerde melk en na de paarden voor nieuw ruilobject zal worden be dacht. -Daar er een slachtverbod is en het voeder schaarsch, zullen het de vol gende maal de beruchte 60.000 koeien zijn. Suiker gaaf er niet uit. Maar wèl gaat er buitensporig veel jam uit, waar in veel isuiker zit. jam, dat voor een groot gedeelte tijdelijk de boter op het brood vervangen kan, vooral nu vleescii en spek ook geheel ontbreken. Aardap pelen gaan er niet uit. Een „héél klein beetje" is ier al uit, maar „dat bette ken! niets, slechts 2 dagen voor liet heele volk", d.w.z. het beteekent wèl wat het is een (partij, die voldoende zou zijn. om Amsterdam in zijn geheel minstens een maand te voeden, zuige lingen medegerekend voor een voile portie. En wat beteekent nu 5 miilioen K.G. gecondenseerde melk Als ier open kaart gespeeld werd, zou men weten waaraan men toe was, maar ailes wordt pas goedgepraat na dat de transacties geschied zijn door een bureau, dat uit -ons£_beiastingen 34.) „Gij vaat dus niet naar den schouw burg „Ik wil den tijd gebruiken, om brie ven te schrijven." „Welnu, ik zal u niet storen," zeide de vrijheer. „Hoe lang zuilen wij nog in Milaan blijven „Daaromtrent hebt .gij alleen te be schikken. Bevalt het u hier niet meer, dan kunnen wij terstond verder reizen maar gij hebt nog zeer veel niet ge zien." .„Ja, ja, zoo slechts die vreeselijke hitte een weinig afnam Men kan zich dij dag te nauwernood bewegen." „Onaangenamer dan deze hitte vind Jk het verblindende zonlicht," zeide Ida. ..Wij zijn in Italië, onder den eeuwig blauwen hemel, zooals de dichters zeg- Ken>" antwoordde de baron, „dit eeuwig blauw kan op den duur ook vervelend worden, dn Rome en Florence zal het niet beter zijn." „Wij reizen van hier naar Venetië," bracht de vrijheer in liet midden. „Heel goed, en wanneer zal het ver trek plaats vinden „Over eenige dagen." „Ik ben steeds tot uw dienst," zeide de baron, terwijl hij langzaam de deur naderde, „dus tot weerziens, in de openbare tuinen 1" Hij ging' heen de vrijheer legde de handen op den rug en wandelde in de groote kanier op en neer. „Wij moeten nu eindelijk eens inet eikander spreken over een aangelegen heid, die reeds lang vereffend moest zijn, Ida", begon de vrijheer, en de klank zijner stem luidde ernstig en kalm, maar niet onvriendelijk. „Deze onophoudelijke herinnering aan Fal- lersleben houdt u in voortdurende ge moedsbeweging, die tot niets leidt, en aan mijn besluit kan daardoor niets veranderd worden. Gij weet, dat ik mijn overleden vriend, den vader van baron Von Felsen, mijn woord verpand heb dat gij met den baron sedert ja ren verloofd zijt, en dat men een ver pand woord onder geenerlei omstan digheden niag verbreken." 'Bij de eerste woorden van haar vader w.as Ida uit haar gepeins ontwaakt de groote, schoone oogen zagen hem vol .en ernstig aan, en een pijnlijke trek zweefde om haar linnen. „Onder alle omstandigheden betaald wordt en waarvan alle bladen de merkwaardige uitleggingen moeten overnemen. De heer Marchant vroeg nu naar die gecondenseerde melk. straks vraagt er een naar die 60.000 koeien als ze er uit zijn een derde vraagt naar paarden ais ze er uit zijn een vierde naar aard appelen als die verrot, of uitgevoerd zijn een vijfde naar groenten of kaas of eieren. Wat helpt het Reeds een paar keer is verkondigd, dat er geen levensmiddelen meer uit zouden gaan, dat alle uitvoer daarvan voorgoed stop gezet was het is ge bleken, dat men zich niet daaraSn houdt. (De controle op den uitvoer van le vensmiddelen behoort te geschieden door de volksvertegenwoordiging. Het is noodzakelijk Het „Hbl." schrijft naar aanleiding van dit artikel o.a. het volgende Dat er „niets binnenkomt" is bezij den de waarheid, en dat weet „de Tele graaf" evengoed als wij. Maar dat is tot. daar aan toe. De insinuatie, die op deze plompe onwaarheid volgt, is van veel gevaarlijker aard; de indruk wordf gewekt, alsof 5 miliioen K.G. geconden seerde melk worden geëxporteerd naar Duitschland. Men heeft den lezers van „de Tel." zorgvuldig ons bericht ont- liouden omtrent dien uitvoer. Zij weten dus niet, dat van dat quantum 140.000 kisten (ad 25 K.G.) naar... Engeland, doch slechts 60.000 kisten naar Duitschland worden uitgevoerd. Wij hebben weinig bewondering voor dien export, noodzakelijk als ge volg van een kardinale fout in het be leid Van den minister van landbouw, die uitvoer van hei restant van den z.g. verplichten voorraad aan verduurzaam de melk reeds in den herfst in het uit zicht stelde. Met het resultaat, dat ineti dezen winter... geen gecondenseerde melk in voldoende hoeveelheden heeft kunnen verkrijgen. De minister zelf vestigt in zijn schrijven aan den burge meester van 'Rotterdam de aandacht op de „geringe afneming", zonder echter daarvoor eenigerlei oorzaak aan te wijzen. Dat die voor een deel te wijten zou kunnen zijn aan een zéér gerin gen lust bij de fabrikanten, hun pro ducten zooveel nioirelijk in het binnen land te doen afzetten gevolg van de gedane toezegging betreffende den uit voer, kan men intusschen moeiliik te genspreken. Ataar hoe dit zij, deze quaestie iaat ,.de Tel." geheel ter zijde. Zij insinueert maar, plompverloren, dat er nu weer een „eigenaardige" uitvoer van 5 mil iioen K.G. gecondenseerde melk plaats heeft. Baat het niet het schaadt stel lig niet, waar het er om gaat, de re geering in een onzuiver licht te plaat sen.' De eenheidssigaar, Het „Handelsblad" deelt over de eenheidssigaar nog het volgende mede: De A. S. S., de Algemec-ne Sigaren- syndicaatssigaar, zal eerlang in den handel komen. iDe juiste datum is nog niet aan te geven. Heden zou de ter mijn sluiten, waarin de sigarenexpor- teurs zich bij het Algemeen Sigaren- syndicaat konden aansluiten waar schijnlijk zal ook na vandaag nog ecnigen tijd gelegenheid zijn, zich in het register te laten inschrijven. De A. S. >S. zal aan het Sigerensyndi- caat moeten worden geleverd tegen f 38 per mille. Voor administratiekosten wordt ƒ2 per 1000 op den prijs ge legd, de winRelier krijgt de sigaar voor 40 per duizend en moet haar tegen vijf cent per stuk aan zijn klanten ver- kóopen aan iederen vasten klant ■niet meer dan drie per dag. vroeg zij met bevende stem. „Ja, mijn kind", vervolgde de vrij heer. altijd even bedaard. „Wilt gij uw vader, de schande aandoen, zijn woord te hebben gebroken En wanneer gij het deedf, met welke 'redenen wilt gij liet rechtvaardigen Bij uw kleinen r.o- i' an met Fallersleben heb ik het zwij gen bewaard hij verontrustte mij niet, omdat ik wist en er op vertrouwde, dat ik in liet beslissend oogenblik mij niet vruchteloos op uw eer zou beroepen. De re roman is nu voltooid hij heeft een ander einde genomen, dan wij bei den verwachtten maar het is er, en het ware een dwaasheid, wildet gij nu nog langer door de voortdurende her innering aan hem u den zielevrede ont- rooven. .Fallersleben wist dat hij nim mer mijn toestemming verkreeg niet alleen (iet hemelsbreed verschil onzer zienswijzen, ook mijn verpand woord verbood mij, aan deze verbintenis mijn goedkeuring te hechten -ik heb u dit zoo vaak gezegd, dat gij hei wei weten en geen hoop nicer koesteren lcondt. Aan den anderen leant is Von Felsen een achtenswaardig en innemend mam, die zeker eik uwer wenschen vervullen en u gelukkig maken zal. Ontsproten uit een aanzienlijke, hoog geachte fa milie, kan hem slechts één zaak verwe ten worden het gemis van vermogen. Intusschen doet dit der mannelijke De A. S. S., we werden in de gele genheid gesteld haar te probeeren, is een uitstekende sigaar, zonder punt. Surrogaten mogen er niet in worden verwerkt, ze wordt vervaardigd van zuivere tabak en heeft een veel hoogere waarde dan waarvoor ze in den winkel zal worden verkocht. De sigarerrexporteurs worden ver plicht de helft der hoeveelheden, die zij exporteeren aan het Syndicaat in A. S.- sigaren te leveren.Zij kunnen alleen uitvoeren, als zij zich bij het Algemeen Sigarensyr.dicaat hebben aangesloten, mogen dan hoogstens één derde expor teeren van hun geheele (Capaciteit en moeten dan uit den overigen voorraad 1|6 aan goedkoope sigaren inbrengen. Onder de ruim tweeduizend sigaren fabrikanten produceeren nauwelijks driehonderd voor export. De overigen werken enkel voor de binnenlandsche markt en vervaardigen óók A. S.-siga- ren, zonder eenige verplichting van le vering aan het syndicaat. Reeds nu wosden door exporteurs, die belangrijke orders uit het buiten land hebben, welke zij zoo spoedig mo gelijk willen uitvoeren zonder over het vereischte (quantum A. S.-sigaren te beschikken, deze sigaren gekocht te gen 90, 100, zelfs voor den prijs van 110. Dat is niet boven de werkelijke waarde, doch het verlies der expor teurs aan deze goedkoope sigaar, wordt op den toegestanen export ge vonden. De „Nieuw-Amsterdam". Naar Reuter uit New-York seint heeft de „War Trade Board" op verzoek van de iNederhndsche regeering aan de „Nieuw-Amsterdam" toestemming ver leend om 10.000 ton graan voor Neder land te laden, op voorwaarde dat het schip de volgende maal een lading voor de Belgische relief-commissie zal ver voeren. Verhooging van het vteesch-rantsoen Naar de Haagsche correspondent van „de Tel." van welingelichte zijde verneemt heeft de veetelling verrassen de resultaten opgeleverd. Merkwaardig juist blijken de Duitschers op de hoogte geweest te zijn van de grootte van on zen veestapel, want thans is gebleken, dat men in ons tand omtrent het aan tal koeien, dat aanwezig is al heel slecht was ingelicht. De uitkomst van de telling is daarom zuik een verrassing en een succes, om dat onze veestapel zóó buitengewoon gunstig staat, dat thans wordt overwo gen per week 2 ons vleesch in plaats van 1 ons vleesch per week en per hoofd te distribueeren. Met deze distributie zal echter niet eerder dan over twee weken een aan vang gemaakt kunnen worden, omdat zich thans nog moeilijkheden voordoen met de aanwijzing van de centrale slachtplaatsen, waar het vee na keu ring zal worden geslacht. Voor het ge heele land, uitgezonderd voor Amster dam, is ni. een regeling gemaakt, dat voor 'n bepaalden kring een z.g. cen trale slachtplaats zal worden aange wezen, waardoor dus op de meest- econoniische wijze zal kunnen worden geslacht en gedistribueerd. Door de verplichte keuring wordt tevens een eind gemaakt aan den hoogst chaoti- schen en revolutionnairen toestand, die er op dit gebied in ons land heersche. Voor den slagersstand, die zulke el lendige en zeer moeilijke tijden heeft doorgemaakt is het resultaat van deze telling wei een nitkomsi. Uitwisseling van krijgsgevangenen. Na een voorspoedige reis zijn de hospitaalschepen „Sindoro" en „Zéé- waardigheid geen de minste afbreuk en daar wij rijk zijn, verliest dit ver- vrijt (door het huwelijk aiie kracht. De baron wenscht nu ook deze aangele genheid vereffend te zien li" heeft mij verklaard, dat slechts de innige liefde tot II..." „Houd op viel ld» hem met een zoodanigen ernst in de rede, dat de vrijheer haar ontsteld aanzag. „Wat nu nog komt, dat kan ik raden ik ken de frasen, waarachter die man zijn ware gedachten verbergt. Ik vraag u nog eenmaal zult ;gij u ook dan nog aan uw woord gebonden houden, wanneer de man, wien gij het verpand hebt, een eerlooze lafaard is „Ida 1" bruiste de vrijheer op maar de barones sloeg voor zijn vlammen- den blik de oogen niet neer. „Hebt gij niet straks zeir gezegd, dat slechts -een lafaard, een eerlooze laf aard, het Amerikaansch duel ais een geschikt middel kon bezigen, om een gehaien tegenstander uit den weg te ruimen „Ja. dat is mijn oordeel, en ik zal het steeds door bewijzen weten te staven." „En ik herhaal, dat Fallersleben ge vallen is als offer van zuik een tweege vecht, en Von .Felsen was zijn tegen stander." Verbazing en ontsteltenis toekenden zich op het gelaat van den vrijheer. wirÉliiiw« SriiPiBWMMnMMPwaBwwMwsw' i mmum. ng1 land" .gisteravond uit Engeland aan de (Üo.dkade te Rotterdam aangekomen. Aan boord van de „Sindoro" bevon den zich 12 officieren, onder wie drie brancardpatienten en een krankzinni ge, 186 andere militairen, onder wie 37 brancardpatiënten, 27, die op kruk ken loopen, 16 krankzinnigen en 40 man hospitaalpersoneel, alsmede 156 burgers, van wie 90 kinderen en verder bijna uitsluitend vrouwen. Onder deze vrouwen zijn een aantal Engelschcn, die met een Duitscher zij.n gehuwd. Van de meegekomen officieren wordt alleen in ons land geïnterneerd kapitein Frei- herr Max Carl von Brand zu Neidsteih. De „Zeeland" bracht mee 21 bran cardpatiënten, 69 burgers en 86 vrou wen en kinderen. Van de (ditmaal meegekomen gewon den worden er heden een 30 tot 50 af gezonderd en naar de -orthopaedische inrichting te Schiedam overgebracht. Aan een aantal meegekomen vrou wen, wier mannen in ons land geïnter neerd zijn, zal toegestaan worden in ons land te blijven. Hulp bij tegenspoed. Te 'sGravenhage is opgericht de ver- eettiging Hulp bij Tegenspoed, die zich len doel stelt persenen (aanvankelijk alleen stadgenootenlater ook anderen) die buiten hun schuld tijdelijk in moei lijke omstandigheden geraakt zijn, de behulpzame hand ie bieden door het verstrekken van kleüne leeningen, kleine borgstellingen bij particulieren, winke liers, enz., een en ander na nauwkeurig onderzoek. De leeningen znllen öf ren teloos óf tegen zeer lage rente werden verstrekt. De veraeniging wil geen ar menzorg beoefenen, maar wil trachten, door in den rege! terugbetaling van het geleende te eischen, degenen, die geholpen worden, te prikkeien tot het doen van pogingen om den tegenspoed zoodra mogelijk te boveo te komen. Voor de vereeniging is het maken van winst, hoe klein ook, uitgesloten. Van hare zijde geschiedt atie arbeid be;an- geioos. Het weer in juli. Het Maandelijksch Overzicht van het Ned. Meteorologisch Instituut schrijft Van 14 Juli waren de Britsche eilanden en hun omgeving onder den invloed van hooge drukking, die van 57 in de richting van de Azoren te rugtrok, zoodat behalve op den 19, toen Midden-Europa, en 30 en 31, toen de Noordzee de hoogste drukking ver toonde, verder steeds hooge drukking in ;Z.W.„Europa werd aangetroffen. Bovendien was van 8tl, 1418 en 2128 hooue drukking in de omgeving van (Noord-Scandinavië dientengevol ge hielden gedurende deze tijdperken deoressies stand op de Noordzee, wier uitloopers h.t.I. veel regen en onweer brachten, tn dit gedeelte der maand waren de Z.W.-lijke tot Z.O.-lijke win den veel talrijker dan gewoonlijk. N.O.-lijke ontbraken bijna geheel de windkracht was boven de normaal. 'De temperatuur was gemiddeld on geveer een halven graad beneden nor maal, alleen in de derde week daar boven de weinige dagen met tempe ratuur boven 25 gr. kwamen hoofdza kelijk tusschen 16 en 20 Juli voor. De hoeveelheid neerslag was gemid deld over het gelieeie land 20 boven normaal, maar vrij ongelijk verdeeld in het N. was de hoeveelheid normaal, in Groningen zelfs 15 daar benéden, in Zeeland, Z.-Holland, Utrecht en Gel derland 3035 er boven, wat vooral aan de talrijke en uitgebreide onweders van .812, 16—18, 20, 21 en 25—27 ie danken of te wijten was het laatste vooral van toepassing op de „Kunt gij die vreeselijke aanklacht bewijzen vroeg hij. „Kon ik het, dan ware de baron wel licht reeds lang achter slof en grendel." „Het is dus slechts een vermoeden „Meer dan dat, het is overtuiging Hij was de eenige vijand van Gustaaf, en een vijand, die hem doodelijk haatte; zoolang Fallersleben leefde, kon de ba ron op de vervulling van zijn hoop niet rekenen. Geloof niet, dat de liefde is, wat hem noopt, aan deze hoop zich vast te klampen het is alleen hef ver langen. zijn netelige financieels en maatschappelijke positie te redden." De vrijheer was in liet midden der kamer blijven staan hij had de armen op dc borst gekruist en den blik somber op den grond gevestigd. Het kon den doordringenden blik zij ner dochter niet ontgaan, dat haar ver moedens een diepen indruk bij hem hadden teweeggebracht maar het was immers dwaasheid, aan dit beweren geloof te slaan, dat_ misschien alleen aan een overprikkeld* zenuwgestel zijn ontstaan te danken had. „Gij erkent zelve, deze vermoedens niet te kunnen bewijzen", brak hij ein delijk het stilzwijgen af, „dus kunt gij ook niet verwachten, dat ik er geloof aan zal hechten. Gij zoekt naar een reden voor den zelfmoord..." (Wordt vervolgd,)

Vlissingse Courant | 1918 | | pagina 1