No. DINSDAG 13 AUGUSTUS. iëM EE NTE BESTUUR^ BINNENLAND 1913 FEU ILL 56e «Jaargang! VL1SSINGSCHE COURANT ADVERTENTIE-PRljS Van l~4 regels ƒ0.80 voor iedere regel meer 15 centplaatsing 3|2 X- nil abonnement speciale prijs. Recla mes 30 cent per regel. Bienstaanfcie- Itagea en dleasUmavragen 7!/j cent per regel, bij contante betaling. Familieberichten van 1 6 regels 11.iedere regel meer 15 cent. ABONNEMENTS-PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Walcheren 1.55 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.75. Afzonderlijke nummers 3 cent. KAAS. 'De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend, dat de vergunning aan detaillisten tot aflevering van kaas bij hoeveelheden van niet meer dan één K.O. tegelijk is ingetrokken en in de plaats daarvan deze vergunning wordt verleend, welke door bemiddeling van het distributiebedrijf is betrokken van het Rijkskantoor voor melk en kaas te 's-Gravenhage. 0e betreffende circulaire no. 43700 ligt ter inzage op het distributiebureau. 'Vlissingen, 13 Augustus 19 8. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. KAAS. Burg. en Weth. van Vlissingen ma ken bekend dat het aan winkeliers ver boden is kaas af te leveren, anders dan «p gemeentelijke .bonnen. In de „Vlissingsche Conrant" zal iedere week bekend gemaakt worden in de publicatie der regeeringsgoederen welke bon voor kaas gebezigd kan worden. Ook de 20 plus kaas valt onder deze regeling, doch blijven de kaaskaarten daarvoor bestaan. Men is evenwel niet verplicht deze kaas te nemen. Winkeliers behooren eiken Maandag, 's morgens vóór 12 uur hunne ingeno men bonnen in te leveren op het dis- tri biitieburèau en zal hun naar gelang van het aantal bonnen opnieuw .eene gelijke hoeveelheid kaas worden ver strekt. Op de betreffende enveloppe be hoort men dan te vermelden hoeveel bonnen worden ingeleverd, en hoeveel Voorraad men nog heeft. De kaas zal worden gemerkt met de cijfers 20, 30 of 40. Voorts behoort men on de rijksmerken acht te geven. Vlissingen, 13 Augustus 1918. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, M.VAN DER BEKE CALLENFELS, L.S. VOLLE CONSUMPTIEMELK. •Burg. en Weth. van Vlissingen ma ken, bekend dat blijkens missieve dd. ,26.) •Een hoogmoedige, stoute trek gleed over het gelaat va.n Borg hij opende |ijn portemonnaie en telde 25 Napo leons op de tafel de haast, waarmede jh'J dit deed,-getuigde dat hij niet zoo kalm was, als hij zich wél den schijn had wilien geven. had ik van dien inan te vree- 2e" zeide hij verachtelijk. „En welk herwijt kan hij mij maken Óf hij nu e daad al dan niet bedreven heeft, een ewtjjs werd gevonden, dat de achter- Milt bevestigde naar aanleiding aarvan heeft de ambtenaar de arreS- atie voltrokken. Ik vraag nogmaals: at heb ik er mede te waken „Hm, gjj Weet dat beter dan ik", ntwoordde de baron, terwijl hij de oudstukken ju zjj.n zak liet «jijden tot ,nu toe kan ik slechts vermoeden, am in den loop van den tijd zal ik «?ar wel vernemen," ..Wat moet dit bc-duiden „Niets." „In uwe woorden vind ik een be- eghf hdbt/aar't0€ fiii S6*nszins het lihderclgad spotte de baWji, „En 17 Juii 1918 van den Minister van Landbouw, 'Nijverheid en Handel no. 39473, afdeeling crisiszaken, bureau volksvoeding aan de -melkslijters en melkinrichtingen de keuze is gelaten te bepalen of de verkoop van aan hen te leveren melk al dan niet af boerderij zal plaats hebben, zoodat de winstmarge der melkslijters bij een maximumprijs van 16 cents per liter niet minder be hoeft te bedragen dan 3 cents per liter. De desbetreffende beschikking is thans in de Nederlandsche Staatscou rant no. 183 openbaar gemaakt en •wordt de maximumprijs voor de leve ring van volle consumptiemelk bepaald op 16 cents per liter door melkslijters en op 17 cents per liter door melkin richtingen. Vlissingen, 13 Augustus 1918. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE, iDe Secretaris, M.VAN DER BEKE CALLENFELS, L.S. KARNVERBOD. KAAS. 0e Burgemeester van Vlissingen maakt bekend, dat het met ingang van 20 Augustus 1918 verboden zal zijn kaas te maken, tenzij de verwerker in het bezit is van eene ontheffing van het Rijkskantoor voor melk en kaas te 's- Gravenhage. Formulier-aanvragen tot ontheffing zijn te bekomen op het distributie-bu reau, waar ook circulaire no. 43701 het bovengenoemde betreffende, ter lezing ligt. Vlissingen, 13 Augustus 1918. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE, De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend, dat het is verboden koe-, geiten- of schapenmelk, hetzij afzonderlijk, hetzij gemengd op boter te verwerker,, eveneens is het verboden wei of room op boter te verwerken. Voor verdere bepalingen wordt ver wezen naar circulaire no. 43702, dd. 2 Augustus 1918, welke ter lezing ligt op het distrvbutiebureau en naar den heer A. de Smidt, directeur van R. B. C., Rouaanséhe kade 124, Middelburg, die eenige formulieren ten gerieve van belanghebbenden aan hei distributie bureau zal toezenden. Vlissingen, 13 Augustus 1918, De Burgemeester voornoemd, VAN .DOORN VAN KOUDEKERKE. ZAAIZAAD. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend, dat op het distributie bureau ter inzage ligt circulaire no. 38712)46 betreffende eene wijziging der zaaizaadregeling. Vlissingen, 13 Augustus 1918. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. LANDBOUWPRODUCTEN. •De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend, dat op het distribu- tiebure.au ter.inzage ligt circulaire no. 379224|46 betreffende maximumprijzen van. landbouwproducten van den oogst 1918. Bovengenoemde circulaire bevat ook de bedragen, welke voor bewaarloonen voor aardappelen worden uitgekeerd. Aan de gewassen, welke in bezit ge nomen kunnen worden, worden toege voegd evene, spelt en aardappelen. Vlissingen, 13 Augustus 1918) De Burgemeester voornoemd, VAN 'DOORN VAN KOUDEKERKE. BIJTENDE POTASCH. De .Burgemeester van Vlissingen maakt bekend, dat de verbodsbepa lingen op koolzure potasch enz, ook van toepassing zijn op bijtende potasch in vasten vorm, voor zoover de ver koop, de aflevering en het vervoer plaats vindt in hoeveelheden van meer dan 2Vj) K.O. Vlissingen, 13 Augustus 1918. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. PERSONEELE BELASTING. Afkondiging van het kohier der perso- neele belasting no. 3, dienst 1918. De Burgemeester van Vlissingen wat, als ik u vragen mag, geeft u het recht, den steen te behouden, die im mers mijn eigendom is Oeef hem mij terug dan wil ik de nasporingen, die u schijnen te verontrusten, achterwege laten." „Bah, wat gij ook doen moogt, .mij verontrust niets", antwoordde Borg op denzelfden toon. „Ik bewaar den steen als gedachtenis aan dien avond, en mocht ik werkelijk eenmaal in de nood zakelijkheid verkeeren, er door uwe handelwijze gebruik van te maken, dan bezit ik tegenover u een wapen, dat nimmer zijn uitwerking zal missen." Von Felsen werd toornig zijn gloei ende blik rustte doordringend op het roode gezicht van zijn vriend, die hem half uitdagend .aanzag. „Waartoe dit alles?" zeide hij, „Ver geet mijn waarschuwing niet een onbedacht woord is schielijk gesproken en door een dusdanig woord kondet gij u zelf in het verderf storten. iHoe lang zult gij .nog hier blijven V" „Dat hangt af van hetgeen mevrouw Blote .doen zal." „Zijt ge reeds haar slaaf geworden?" „Dwaasheid ik houd vast, wat ik heb. Voortaan zal ik de schoone dame vergezellen, tot ik Tjjd en gelegenheid vind, dc beslissende vraag tot haar te richten Van de beantwoording dezer vraag hangt dan natuurlijk al het ove- rine af." De baron had de armen over den rug geslagen hij wandelde l.a.ng-z&am maakt bekend, dat op heden bij 'hem ontvangen .aan den rijksontvanger is gezonden het executoir verklaarde ko hier, wegens de personeele belasting no. 3, dienstjaar 1918. De daarop voor komende belastingschuldigen worden uitgenoodigd om hunne aanslagen op den bepaalden tijd aa.n te zuiveren, ook ter voorkoming van vervolgingen, en herinnert, dat de bezwaarschriften bin nen zes Weken na heden behooren te worden ingediend, terwijl de aangiften ter bekoming van ontheffing, ingeval van verhuizing, moeten worden gedaan bij den Directeur der directe belastin gen in wiens directie de aanslag is vastgesteld, binnen zes weken na het verlaten van het perceel. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort den 12 Augustus 1918. De Burgemeester voornoemd, M. LAERNOES, L.B. VERORDENING. De Commandant der Stelling van de Monden der .Maas e,n der Schelde, (•Commando Zeeland) gezien de Koninklijke Besluiten van 29 Augustus 1914 (Staatsblad no. 435), van 8 September 1914 (Siaatsblad no. 448), van 25 September 1914 (Staats blad .no. 463) en van II Februari 1915 (Staatsblad .no. 81), waarbij de ge meenten in de Provincie Zeeland zijn verklaard in „Staat van .Beleg" overwegende, dat het wenscheiijk is de Verordening va.n den 8en Mei 1918 te wijzigen gelet op de Wet van 23 Mei 1899 (Staatsblad no. 128) trekt bij deze de Verordening van den 8n Mei 1918 (Sciieepvaartverordenin-g) in, en stelt in stede daarvan het na volgende vast Artikel 1. Het is verboden zich te be vinden in a. het watergebied, ingesloten door de kust van Zeeuwsch-Vlaanderen, de liin welke de hooge lichten van Nieu- wesiuis en Kaapduinen verbindt, en de zuidkant van de Walvischstaart, tenzij het vaartuig is een stoomvaartuig en voorzien van een Nederlandschen loods. Hiervan zijn uitgezonderd de vaar tuigen bestemd voor, .of vertrekkende van Cadzand, aan wefke het. van '/2 uur voor zonsopkomst tot >/2 uur na zonsondergang geoorloofd is voor noemde ha.ven binnen te loopen, waar bij zij zich niet zullen mogen bevinden beoosten de gebroken lijn, die gevormd wordt door de lijn, welke het badhuis Cadzand verbindt met de roode spitse ton, liggende ter piaatse en in stede van .de lichtboei no. 2 van de Wielin gen, en het verlengde der lijn, die ge noemde ton met de westzijde van het huizencomplex Wielingen-sluis ver bindt. b, het watergebied, ingesloten door de kust van Walcheren, de lijn, welke den lichtopstand van Zuiderhoofd ver bindt met -de op 3 zeemijlen afstand in de richting W. t. N, van dien opstand gelegde zwarte stompe ton no. 13 met Nederlandsche vlag, de lijn welke die ton verbindt met de roode spitse ton no. 15 met Nederlandsche vlag, de lijn welke laatstgenoemde ton verbindt met de lichtbrulboei nabij Kaloo, de territo riale grens vanaf deze lichtbrulboei tot aan de stompe ten met daarop staande Nederlandsche vlag in het Westgat, de lijn, welke laatstgenoemde stompe ton verbindt met de zwarte sparboei be noorden Oostkapelle en de lijn welke deze sparboei verbindt met het strand- baken nabij 'het Oosterhoofd. heen en weer, en zijn gerimpeld voor hoofd bewees duidelijk dat zijn gedach- tenloop zich met zeer emsige dingen bezig hield. „Het zou mii aangenaam zijn, wan neer gij naar huis wildet reizen"; zeide hij na een poos. „Von Breinen haat mij; hii heeft vroeger ook eenmaal zelf een oog op Ida geslagen..." „Moet ook deze medeminnaar uit den weg worden .geruimdviel Borg hem sarkastisch in de rede. „Ik geloof niet, dat ik hem ais mede minnaar te vreezen heb, en zoo ge makkelijk zou hij zich niet onschadelijk laten maken want op het punt v.an eer is hij niet zoo .gevoelig en spoedig kwetsbaar, als gene, Mhar ik houd het voor noodzakelijk, dat men hem gade slaat want ik ben overtuigd, dat hij moeite .noch kosten zal ontzien, om het raadsel te ontcijferen, dat met den dood van zijn vriend i.n verband staat. Daar om zou ik wenschen, dat gij in zijn na bijheid bleeft en mij onderrichtte van al hetgeen hij onderneemt." „En mijn persoonlijke belangen zou ik .daarom moeten verwaarloozen Gij verlangt toch wa.t te veel; tot mijn spijt kan ik dien wensch niet vervullen. Voor het geval mevrouw Blötè de lust be kroop, van hare verdere reis af te zien en naar hare woonplaats terug te kee- ren, zal ik haar daarheen vergezellen, en daar zij in dezelfde stad als Von Bremen woont, kon ik in dit, maar ook alleen in dit geval, aan uw veria,ngen c. het Oostgat, bezuiden het sub b bedoelde gebied, de Deurloo, de Gal- geput en de Sardijngeul van >/2 uur na zonsondergang, of indien de zon vroeger dan 5.30 uur ondergaat, van 6 uur 's avonds, tot /i uur voor zons opkomst, of indien de zon later dan 6.30 uur opkomt, tot 6 uur 's morgens. Ingeval van zeegevaar, rekening hou dende met de grootte van het vaar tuig, een en ander ter beoordeeling van den met de controle belasten Zeeofficier, is het geoorloofd, de Deur loo en de Galgenput binnen te loopen, en .te ankeren benoorden de lijn die de spitse ton no. 6a van het Oostgat met de lichtboei nabij den Nolledijk ver bindt Ook het bevaren van het Oost- nat bezuiden het sub b bedoelde ge bied, is, in geval van zeegevaar, ter be oordeeling van den met de controle be-\ lasten zeeofficier, geoorloofd, mits gaande in Zuidelijke richting. Vaartuigen, welke in dit geval ver keeren, zullen duidelijk de voorge schreven! ichten toonen. j d. het watergebied der Wester- Schelde, ingesloten tusschen de lijn Hooge licht NieuwesluisHpoge licht Kaapduinen en de lijn Westhavenhoofd van de Westelijke haven te Ter.neuzen, Zuid (r. w.) van 9.15 uur 'savonds tot uur voor zonsopkomst, of indien de zon later dan 6.30 uur opkomt tot 6 uur 's morgens. e. het watergebied der Wester- Schelde, ingesloten tusschen de lijn havenhoofd van de Westelijke haven te Terneuzen, Zuid (r.w.) en de lijn, wel ke Hansweert verbindt met Walsoor den van 10'/2 uur 's avonds tot juur voor zonsopkomst, of indien de zon la ter dan 6.30 uur opkomt, tot 5% uur 's morgens. f. liet watergebied der Wester- Schelde beoosten de lijn Hansweert Walsoorden van uur na zonsonder gang tot i/2 uur voor zonsopkomst. g. het watergebied der Ooster-Schel- de bewesten de lijn welke den lichtto ren West-Schouwen met den toren van Oostkapelle verbindt, van uur na zonsondergang tot uur voor zonsop komst, voor zoover sub 'b niet anders is bepaald. Nochtans met dien verstande, dat het aan vaartuigen vergund zal zijn in het sub d, e e.n f bedoelde gebied ten anker te liggen, mits deze vaartuigen niet langer ten anker komen dan, voor wat betreft het gebied sub d ten 9.15 uur n.m„ voor wat betreft het gebied sub e ten 10.30 uur n.m. en voor waf be treft sub f een half uur na zonsonder gang, terwijl deze vaartuigen alsdan in die wateren ten anker- zullen moeten blijven gedurende de tijden sub d, e en f aangegeven. Art. 2. De, schipper van elk vaartuig, dat zich bevindt in het watergebied der Wester-Schelde, is verplicht op be vel van, of namens den commandant van een oorlogsschip, of van den zich aan boord van een vaartuig met bur- gerbemarming bevindenden officier, of onderofficier, dan wel, op bevel van of namens den commandant van eenige kustbatterij, onmiddellijk ten anker te komen en de door dien commandanf.of- Ficier of onderofficier te geven orders en aanwijzingen op te volgen. Art. 3. ,De schipper va.n elk vaartuig dat zich bevindt in het zeegat van Brouwershaven of in dat gedeelte van het zeegat van Zierikzee, hetwelk niet behoort tot het in artikel 1 sub a ge noemde watergebied, is verplicht op bevel van of namens den commandant van een oorlogsschip, of van den zich aan boord van een vaartuig met bur- begin van uitvoering geven. Voorts moet ik 11 wel in overweging geven, dat de rol van spion evenmin gemakkelijk als aangenaam is." „Gij hebt haar zoo vaak gespeeld, dat gij er wel eenige oefening in zult verkregen hebben", sprak de baron, „en mij kunt gij dien kleinen dienst niet weigeren de eene hand wascht im mers de .andere schoon. Ik zal tt steeds schrijven, waar uwe 'brieven mij aan treffen, en ik verwacht, dat gij mij al les mededeelt, wat voor mij van meer ot minder belang is. En nu willen wij afscheid nemen, want de vrijheer ver wacht mij wij dineeren in zijn kamer en breken terstond na tafel op. Op een vroolijk wederzien, August ik hoop, dat wij dan beidén van de zorg voor de toekomst ontheven zijn. Vaarwel „Vaarwel en neem u in acht voor de strikken, die barones Ida u leggen zal", antwoordde Borg, den vriend de hand drukkende „van haar hebt gij meer te vreezen dan van dien Von Bre men, die de belangstelling in de oplos sing van het raadsel spoedig verliezen zal." „Ik zal uwe waarschuwing niet ver geten vaarwel 1" Borg zond zijn vriend een blik na, die de oprechtheid zijner vriendschap sterk betwijfelen Hét daarna trad hij weer voor den spiegel, om een laatsten blik op zijn toilet te slaan, alvorens hij zich in de eetzaal vervoegde. gerbeoiattning bevindenden officier of onderofficier, dan wel op bevel van, of namens den commandant van eenige kustbatterij, onmiddellijk bij te draaien of te stoppen en de door dien comman dant, officier, of onderofficier, te geven orders of aanwijzingen op te volgen. Art. 4. Het in artikel 2 en 3 bedoelde bevel zal kunnen worden gegeven door aanroepen of aaniluiten, waaronder wordt verstaan het geven van herhaal de korte stooten op de stoomfluit, of beschijning met zoeklicht, dan wel door middel van een los schot, al dan niet gevolgd door een scherp schot, neer komende in de nabijheid van het vaar tuig, (de vaartuigen), waarop het be vel betrekking heeft. Art, 5. Onder Oostgat, Westgat, Deurloo, Galgeput, Sardijngeul, Zeegat van Zierikzee en Zeegat van Brouwers haven in den zin dezer verordening, worden verstaan, de wateren, en on der Walvischstaart en Domburger Ras sen de banken, omschreven in de des betreffende hoofdstukken van de jong ste c.q. gewijzigde uitgave van den „Zeemansgids voor de Nederlandsche Kust", uitgegeven door het departe ment van marine, afdeeling hydrogra- graphie. Art. 6. Aa.n lijfsgevaar stelt zich bloot, ai wie niet onmiddellijk het in art. 4 bedoelde bevel opvolgt. ■Het zich ophouden in het waterge bied bedoeld in artikel 1 sub a en b is levensgevaarlijk. Art. 7. Deze verordening is niet van toepassing op a. Nederlandsche oorlogsschepen en daarmede gelijkgestelde vaartuigen b. stoomvaartuigen van het Neder- landsch loodswezen. Art. 8. Met het opsporen, van de in deze bepalingen strafbaar gestelde fei ten .zijn belast, behalve de in artikel 8, lo, tót en met 60. van het Wetboek van Strafvordering aangewezen ambte naren, de ambtenaren der directe belas tingen, invoerrechten en accijnzen, alle als tijdelijk onbezoldigd rijksveldwach ter dan wel krachtens artikel 50 der Wet van 23 Mei 1899 (Staatsblad no. 118) aangestelde en beëedigde perso nen en alle ambtenaren van rijks- en gemeentepolitie. Art. 9. Overtreding dezer verorde ning wordt gestraft volgens de bepa lingen, opgenomen in hoofdstuk IV van de wet van 23 Mei 1899 (Staatsblad no. 128). Lasten en bevelen ieder overeenkom stig het hierboven geregelde zich te gedragen. 'Uitgevaardigd te Middelburg, den 7 Augustus 1918. De Commandant voornoemd, De Vice-Admiraa.1, W. C. J. SMIT. Afgekondigd te Vlissingen, als ter plaatse gebruikelijk, den 12 Augustus 1918. De Burgemeesier, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Onze aai dappeienuiti'oer. Toen omtrent den uitvoer van jonge aardappelen voor liet ectst iets werd bericht - in htt bekende dubbelzinnige communiqué van den 29en juni is van regeenngswege veiklaard, dat over eenkomstig de bestaande schikkingen de eene helft van den export naar Duitschland, de andere r.aar Engeland gaan zou. Van onze Oostelijke buren zouden wij, in ruil, 50,000 ton steen kolen ontvangen. VI. De schilder Rudolf iljrtman was in derdaad gearresteerd, maar het onder zoek tegen hem had tot niets geleid, wat zijn inhechierHsneming kon recht vaardigen. Hij hield vol niet te weten, hoe de ring in zijn kamer gekomen was, en dat hij ten eenenmale van het bestaan van kistje en inhoud geen kennis had gehad. De information, die langs lambtelij- ken weg omtrent zijn persoon werden ingewonnen, luidden alleszins gunstig ook bevestigde zich alles, wat hij aan gaande zijn positie gezegd had. Hij was, dus luidde hef bericht, een talentvol kunstenaar, en niet slechts om zijn talent, maar ook wegens zijn karakter, algemeen geacht. Zijn moe der leefde van een klein pensioen zijn vader was een ondergeschikt ambte naar in staatsdienst geweest broeders of zusters bezat hij niet. Hij had dus slechts in zijn eigen onderhoud te voor zien, en daar zijn behoeften de gren zen der bescheidenheid niet te buiten gingen, drukte hem deze zorg niet zwaar. Het bleek verder, dat hij kort voor zijn vertrek eenige schilderstukken ver kocht had, en dat het steeds zijn vu rigste wensch was geweest, een reis naar Italië te maken, om zich verder te bekwamen. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1918 | | pagina 1