36e Jaargang DONDERDAG' 1 AUGUSTUS. ImMÊENTÊBHTUuT No. 179 1918» VLISSINGSCHE COURANT ADVERTENTIE-PRIJS Van i4 regels 0.60 voor iedere regel meer 15 centplaatsing 3|2 X bij abonnement speciale prij3. Recla mes 30 cent per regel. Dienstaanbie dingen en dlenstaanvragen 7Yi cent per regel, bij contante betaling. Familieberichten van I6 regels f I.—iedere regel meer 15 cent. ABONNEMENTS-PR1JS Voor Vlissingen en gemeenten op Walcheren 1.55 per drie maanden, franco dcor het geheels rijk 7.75, Afzonderlijke nummers 3 cent. SUIKER-DISTRIBUTIE. De .Burgemeester van Vlissingen brengt ter algemeene kennis, dat de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel onder dagteekening van 20 Juli 1918 een nieuwe regeling heelt vastge steld betreffende de distributie van suiker. Inschrijving als tusschenhandelaar .of als winkelier. Volgens deze regeling is de handel in suiker onder anderen aan iusschen- handeiaars en winkeliers alleen geoor loofd als zij bij het Rijkskantbor voor suiker als tusschenhandelaar of als winkelier zijn ingeschreven. De in schrijvingen, geschied door liet voor malige suikerdistributiekantoor, wor den beschouwd te zijn geschied door bet Rijkskantoor voor suiker. Optreden als tusschenhandelaar en als winkelier gelijktijdig. Het is verboden tegelijk als tusschen handelaar en ais winkelier in suiker op te treden. Hiervan kan echter onthef fing worden verleend. De ontheffing kan worden verleend op door belang hebbende tot het iRijkskant<4§r voor suiker te richten verzoek. Aflevering van suiker aan winkeliers. De tusschenhandelaar mag aan den winkelier suiker alleen afleveren op een bestelbiijet van den winkelier. Alle be stellingen van winkeliers moeten door plaatsing van het gemeentestempel op de kaart zijn goedgekeurd. De goed keuring van bestelbiljetten voor een winkelier zal alleen mogen geschieden na inlevering door den winkelier van een aantal bons, waarvan de totaa! daarop afgeleverde hoeveelheid gelijk is aan het aantal kilogrammen suiker, uitgedrukt op het bestelbiijet. Nieuwe •bestelbiljetten worden echter na 27 Juli 1918 eerst dan goedgekeurd, in dien voor ten minste 50 van de op dien dag te !2 uur aanwezige en volgens goedgekeurde bestelbiljetten nog te ontvangen voorraad suikerbons worden ingeleverd. Was geen voorraad aanwezig gf besteld, of minder dan de wé- kelijksche omzet, dan behoeven geen of minder suikerbons te worden over gelegd, dan de eerste bestelling be draagt. Verkoop door winkeliers op bons. De verkoop'van suiker door winke liers mag alleen geschieden tegen af gifte, door den kooper, van een bon, welke daarvoor door hef gemeente bestuur is beschikbaar gesteld. iDe hoeveelheid suiker, die per week en per hoofd der bevolking wordt be schikbaar gesteld, is bepaald op J4 K.G. Melis no. 1, of bijsoorten, naar keuze. inrichtingen, instellingen en bedrijven. Inrichtingen, 'instellingen of bedrij ven, welke suiker wenschen te ontvan gen buiten het hoofdelijk rantsoen, woelen een aanvraag om inschrijving ,,!k vind, voor zooveel mijn dochter betreft, de geschiedenis uiterst nood lottig," zeide de vrijheer met een pein- zendeu blik op de gesloten deur van de zijkamer„Failersleben had voor 2|jn waanzinnige daad een andere plaats kunnen kiezen." ..Had ik slechts een vermoeden ge had, dat barones Ida in de nabijheid was> dan zou ik gezwegen hebben." „üii zijt er onschuldig aan," waarde naron „gij kondet dit niet weten, en bovendien had Ida de tijding heden of morgen toch vernomen. Ik hoop dat zij spoedig hare kalmte zal herkrijgen en hen kwaden droom vergeten allengs n»et het haar immers duidelijk wor den, dat deze man hare liefde niet Haard was. Wij willen geduld hebben en hare zienswijze yoorloopig niet te kenwerken moge zij over de daad "enken wai zij wil, zij werpt altijd een op den naam van den overle dene." !)e baron draaide in gepeins aan de Duiten van zijn knevel. zenden aan 'het Rijkskantoor voor sui ker, Kloveniersburgwal 72 te Amster dam Formulieren voor die aanvraag zijn aan genoemd kantoor verkrijgbaar en zullen ten kantore van het gemeen telijk levensiniddelenbedrijf binnen en kele dagen verkrijgbaar zijn. Vlissingen, 1 Augustus 1918. Dc Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. NAAIGAREN. De .Burgemeester van Vlissingen maakt bekend, dat de maximumprij zen van naaigaren tijdelijk buiten wer king zijn gesteld, doch op 20 AUGUSTUS 1918 de vastgestelde maximumprijzen weder in werking treden. De kleinhandelsmaximumprijs wordt dan 80 70 67 en 47 cents per klos of spoel van 500 yards voor de bekende dikten. Vlissingen, 1 Augustus 1918. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. POTASCH, ETC. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend, dat op 5 Augustus 1918 de verkoop, de aflevering en ver voer is verboden van Koolzure potasch, kaliloog, Soapstock, vetzuren en afval- vetten van margarinefabrieken. Voor verdere bijzonderheden wordt verwezen naar circulaire no. 27397, welke ter lezing ligt op het distributie- bureau. Vlissingen, 1 Augustus 1918. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOÖDEKERKE. GEMEENTEREKENING 1917. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen maken bekend, dat, ter vol doening aan de voorschriften van art. 219 der Gemeentewet, de rekening van de inkomsten en uitgaven der gemeen te, alsmede die van het Havenbedrijf, het bedrijf der Groente- en Fruitvei ling, het Distributiebedrijf en het be drijf der Bad-exploitatie over 't dienst jaar 1917, ter Secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing zijn nederge- legd, en tegen betaling der kosten, al gemeen verkrijgbaar worden gesteld. Vlissingen, 1 Augustus 1918. Burg. en Weth. voornoemd, VAN 'DOORN VAN KOUDEK'E'RKE. De Secretaris, M. v. d. BEKE CALLENFELS, L. S. H t- i A 11 Oeconomische onderhandelingen met Duitschland. (Officieel.) Aangezien het, in af wachting van het optreden van een nieuwe regeering niet mogelijk bleek te zijn, de onderhandelingen, welke met Duitschland gaande waren over het af sluiten van een algemeene oeconomi sche regeling tot een einde te brengen, zijn er besprekingen gehouden om tot een voorloopige schikking te komen, welke den toevoer van Duitsche steen kool verzekert. "NJen zoodanige schikking nu hebben op 31 juli jl. de wederzijdsche gevol- I machtigden geteekend. 'De schikking houdt in, dat Duitsch land van 1 Augustus af voor een peri ode van vijf maanden 120.000 ton steenkool per maand zal leverexi. De prijs dier kolen is bepaald op 90 per ton, terwijl nog 30 per ton f crediet wordt gegeven. De schikking is van 15 October af met een termijn van 14 dagen opzegbaar. Van Duitsche zijde is bij de onder- „Jeis hebben wij nog vergeten", zei- de hij „dat mogen wij niet over liet hoofd zien." „En wat zou dat zijn „Ik kan wel openhartig met u spre ken gij zult zeker niet boos zijn, wan neer ik het vermoeden uitspreek, dat onder de papieren van den overledene eenige brieven van Ida zich kunnen 'be vinden." Von Sfeinfels zag hem strak aan daaraan had hij nog niet gedacht. Het gevaar dat in deze mogelijkheid lag ■opgesloten, werd hem oogenblikkelijk duidelijk. „Gij kunt gelijk hebben," zeide hij ontroerd, „deze brieven moeten onder alle omstandigheden teruggeëischt worden." „ik vrees dat zij reeds in handen van Von Bremen zijn." „Waarop steunt dit vermoeden?" „Breinen is naar iBrunnen gereisd de brief van den overledene was zijn legitimatie hij zal zich portefeuille, horloge en beurs hebben toegeëigend." „Dan moet Von Bremen terstond na zijn terugkeer van Brunnen geïnterpel leerd worden", viel hem de vrijheer in de rede. „Mag ik u verzoeken, dit in miin naam te bewerkstelligen Mocht mijnheer het raadzamer achten, mij persoonlijk dc papieren ter hand te stellen, dan verzoek ik u, hem hierheen te brengen ik ben elk oogenblik be- teekening van die schikking medege deeld, dat werd aangenomen, dat de onderhandelingen over een algemeene oeconomische schikking zoo spoedig mogelijk na het optreden van de nieu we regeering zouden worden hervat en voor 15 October tot een bevredigend einde zouden worden gebracht. Verder houdt de schikking nog en kele bepalingen van technischen aard in nopens het transport, de kwaliteit van de steenkool, enz. De „Nieuw-Amsterdam". De „Nieuw-Amsterdam" is gisteren avond niet vertrokken. 'Het vertrek was op 7 uur bepaald en reeds eenigen tijd tevoren had een vrij groote menigte belangstellenden zich langs de Westerkade en op den Heuvel verzameld. Velen hadden kij kers meegebracht en zij, die hun zak doeken gereed hielden, om straks, wanneer in de boot beweging zou ko men, vrienden en verwanten vaarwel te wuiven, zij hebben hun zakdoek niet noodig gehad. Toen de kwartie ren verstreken, zonder dat er iets ge beurde, dat op vertrekken wees, begon men reeds te twijfelen. Om tien minu ten over achten had men zekerheid, de vlag werd neergehaald en de sleep- booten stoomden weg. Wanneer het vertrek nu zal plaats vinden en wat de reden van het uit stel is, kon men ons niet mededeelen, zegt de „N, Rott. Ct." Koffie. Betreffende het bericht over de ver wachte hoeveelheid koffie, deelt men nader aan de „N. R. Crt." mede, dat wij nog heel wat meer van dit artikel in bezit zouden kunnen krijgen als Amerika de voor ons bestemde ladin gen vrij gaf, In de Amerikaansche ha vens Charleston, New-York, Newport News en Norfolk toch, moeten zich o.rn. niet minder dan totaal 104.543 balen koffie bevinden, afkomstig uit de door Amerika in die -havens opgevor derde Neder), stoomschepen „Adonis," „Zeelandia", „üorontha", „Ternate" en „Celebes". De gelegenheid om deze koffie naar Nederland te verschepen, bestaat, en wel per „Nieuw-Amstcvhun*Met dit stoomschip werd eenige maanden ge leden een lading rijst aangebracht, overgenomen uit' een mede door de Amenkaansclie regeering opgevorderd Nederiandsch schip; er zuilen toch we! geen bezwaren bestaan nu ook dc hier bedoelde koffie mede te brengen. De Nederiandsche handei en de consum- iic zouden er niet weinig mee gebaat zijn. Aardappelen. Het bureau voor mededeeiingeri in zake de/voedselvoorziening meldt Na en dan verneemt men de klacht"," dat op deze of gene plaats op een be paald oogenblik niet voldoende aard appelen aanwezig zijn. De oorzaak ligt c!an vaak hierin, dat door het gemeen tebestuur niet tijdig besteld is, en het niet mogelijk blijkt pfoiseiing voldoende aardappelen te zenden, immers de vroe ge aardappelen worden niet gedistri bueerd uit voorraden. De aardappelen houden zich r.u nog slecht, zooifat de dist-ibutie zich moet regelen naar den aanvoer op de veilingen. Daarbij speelt het weer een groote rol. Nu eens wor den er meer aangevoerd dan op dat moment verzonden kunnen worden, en op een ander tijdstip acht de verbou wer het beter zich met een ander ge was bezig te houden, zoodat de aan voer van aardappelen betrekkelijk ge ring is. Daarbij voegt zich a's iweede bemoeielijkende factor, dat bet vervoer zeer beperkt is, zoodat de aardappelen dikwijlslauger onderweg moeten blijven dan wel gewensebt was Het is dus raadzaam voor de ge meentebesturen steeds zoo vroeg mo gelijk hun bestellingen in te zenden. Er wordt intusschen voor gewaakt, dat niet nu reeds aardappelen gerooid worden, die beter nog in den grond blijven. De bestellingen door de gemeenten zijn thans teruggebracht tot 5 K. G. per hoofd der bevolking per week. Van de telers wordt, vooral nu ook vervroegde Eigenheimers en Borgers mogen ge veild worden, geëischt dat alleen tijpe, uitgegroeide aardappelen worden ge veild. Aan de veiiingsbesturen, leiders, inspecteurs enzis opgedragen hieraan streng de hand te houden. Onrijp en onuitgegroeid goed kan beslist worden geweigerd, en de veiling of de leider die daaraan nic-t voldoet, wordt met onmiddellijke schorsing bedreigd. Ook moet goed toegezien worden op de sorteering. Bovendien mag niet meer worden aangevoerd dan voor de dage- lijksche consumptie noodig is. De telers zijn dus niet vrij zooveel te rooien als zij maar willen. Rooien zij te veel, dan moeten die aardappelen aan de veiling geweigerd worden. Tenslotte de klacht dat in het bin nenland slechte aardappelen moeten gegeten worden, omdat de goede soor ten het land zouden uitgaan. Deze kiacht mist eiken grond. De zaak is juist dat, nu met het oog op de bin- neniandsehe voedselschaarschte, .de uitvoer van jonge aardappelen, in ver gelijking met andere jaren zoo sterk is beperkt, ook soorten van mindere kwa liteit, die vroeger "plachten uitgevoerd te worden, in de binnenlandsche con sumptie komen, boven en behalve de betere soorten. Vergoeding wegens kostwinnerschap. Blijkens een circulaire van den mi nister van oorlog luidt de maatstaf voor liet toekennen der vergoedingen thans als volgt Gezinnen van gehuwde militairen, Amsterdam: voor een vrouw ƒ1.45, voor 1 kind beneden 7 jaar 0.30, voor ieder volgend kind beneden 7 jaar 0.25, voor ieder kind van 7 tot bene den 16 jaar 0.40 en voor ieder kind of inwonend persoon van 16 jaar of dagrboven 0.50 per dag. Voor gemeenten vallende in de le klasse: vrouw ƒ1.35 p. d., overigens ais voor Amsterdam. Voor gemeenten vallende in de 2e kl. vrouw 1.25 p. d., overigens als voor Amsterdam. Voor gemeenten vallende in de 3e ki. vrouw ƒ1.20, 1 kind beneden 7 jaar ƒ0.30, ieder volgend kind beneden 7 jaar ƒ0.20, ieder kind van 7 tot beneden 16 jaar 0.35, en ieder kind of inw. persoon van 16 jaar of daarboven ƒ0.45 per dag. Voor gemeenten val lende in de 4e kl. vrouw ƒ1.10, ieder kind van 7 tot beneden 16 jaar ƒ0.30 en ieder kind ot inw. persoon van 16 jaar en daarboven ƒ0.40 per dag, ove rigens als voor de gemeente in klasse 3. Gezinnen waartoe ongehuwde mili tairen behooren. Amsterdam. Gezins hoofd 1.45, ieder volgend persoon van 16 jaar of daarboven 0.50, ieder vol gend persoon van 7 jaar tot heneden 16 jaar ƒ0.40 en ieder volgend persoon beneden 7 jaar ƒ0.25 per dag. Voor ge meenten vallende in de le kl. gezins hoofd 1.35, overigens als voor Am sterdam. Voor gemeenten in de 2e ki. gezinshoofd ƒ1.25, ieder volgend per soon van 16 jaar of daarboven ƒ0.40, ieder volgend persoon van 7 jaar tot reid, hem te ontvangen." De baron stond op. „Onze eisch zou tot een ernstig too- .neel met dien heer aanleiding kunnen geven," zeide hij, „maar hij moet ge steld worden. Zoodra Von Bremen te ruggekeerd is, zal ik er onverwijld met hem over spreken. Gü zult van de reis vermoeid zijn ik wil u niet langer storen. Wanneer het niet te laat mocht worden, dan bericht ik u nog heden avond, welk antwoord ik ontvangen, en wat ik verder vernomen heb." Hij nam met een (handdruk afscheid en verliet de kamer. Nadat hij de deur achter zich gesloten had, zweefde een spótfende lach om zijn op elkander ge perste lippen. Het was zijn doel geweest, Ida met den piotseiingen dood van den graaf in kennis te stellen hij had dit oog merk spoediger en doelmatiger bereikt dan hij het iiad kunnen verwachten. Het verzoek van den vrijheer, hem ■op de reis naar Italië te vergezellen, was eveneens een triomf voor hem op deze reis moesf nu beslist worden, wat hij van de toekomst mocht ver wachten. (Iii ielk geval had hij een groo- ten stap voorwaarts gedaan, en ivjj lion daarmede 'tevreden zijn. Een bekende stem wekte hem uit zijn gepeins, toen hij juist voornemens was, zich naar zijn eigen kamer te be geven hij keek op en had tiet gelaat van Borg voor zich, wiens zichtbare opgewondenheid hem terstond in het oog moest loopen. „Wat is u overkomen?" vroeg hij bedaard. „Men zou denken, dat gij een spook hadt gezien." „Dwaasheid antwoordde Borg spijtig, „voor scherts ben ik nu niet ge luimd. Mevrouw Blöte heeft mij laten verzoeken, haar in een ernstige aange legenheid met raad en daad mijn bij stand te verleenen. Ik weet niet, hoe ik •dit moet uitleggen de dame kent> mij te naulvernood, en ik zou u willen ver zoeken „Waarde vriend, ik heb geen tijd. Mevrouw Blote liet het eerst dit ver zoek tot mij richten, maar ik moest een afwijzend antwoord geven." „Waarom „Omdat in dezelfde minuut vrijheer Von Steinfels aankwam. Naar aanlei ding daarvan heb ik deze .dame doen weten, dat zij zich tot een ander moest wenden gij zult u zeker volgaarne te harer beschikking stellen.'' „En gij weet niet, wat het hier be treft „Ik kon het niet vernemen?' „Gij hebt haar dus naar mij verwe zen vroeg Borg, diep ademhalend. jDat is iets anders." „En ik hoop dat gij er mij dankbaar voor zult zijn," antwoordde de baron spottend. beneden 16 jaar 0.30 en ieder vol gend persoon beneden 7 jaar 0.25 per dag. Voor gemeenten in de 3e kl. gezinshoofd ƒ1.20, overigens als voor de gemeenten in de 2e kl. Voor ge meenten in de 4e kl. gezinshoofd ƒ1.10, overigens ais voor de gemeenten in de 2e kl. Bovendien wordt voor de foerekenilig der vergoeding huur en fondsgeld ge steld op 0.40 per dag. Heeft evenwel het gezin nog andere inkomsten in geld of natura, dan zal het vergoedingsbe drag hiermede verminderd moeten wor den. v Eenbeidssigaren op bons. Men schrijft uit vakkringen aan de „Maasbode" De veel besproken eenheidssigaar zal, wanneer daartegen geen afdoende maatregelen worden genomen, den kettinghandel in sigaren geducht doen toenemen, met het noodzakelijke ge volg, dat voor de winkelruit van den sigaren-winkelier spoedig een biljet zai prijken, waarop met vette letters staat vermeld „Eenbeidssigaren uitver kocht". De eemheidssigaar moet door fabri kanten, niet-exporteurs worden afgele verd aaff fabrikanten-exporteurs voor circa ƒ90 p. mille. Door deze expor teurs wordt ze aan de winkeliers van de hand gedaan tegen ƒ38 a ƒ40 per mille, terwijl de winkelier ze aan zijn klanten voor 5 cent per stuk moet ver- koopen echter niet meer dan 5 sigaren tegelijk. 'De eenheidssigaar heeft dus een waarde van ten minste 10 a 12 cent voor den particulier, den kettinghande- iaar, den smokkelaar of voor wien dan ook. Veronderstel het geval, dat bjj_^een sigarenwinkelier een kennis of klant 1000 eenheidssigaren bestelt. Voert hij de bestelling uit, dan bespaart het den winkelier moeite, zakjes, lucifers, pof- klanten, enz. En dan laten we nog maar buiten bespreking de kettinghandelaren of smokkelaars, die een prijs zullen bieden van 80 a ƒ90 per mille. Velen, dunkt ons, zullen bij zulk een aanbie ding in het vooruitzicht van een zoet winstje, bezwijken. Dat de punten inankeeren, is óók al niet zoo'n heel groot bezwaar de grossiers in sigaren-knippers onder vinden alleen daarvan de schade. Den fabrikant-exporteur, den winke lier zal het vrijwel onverschillig zijn, wie de eenheidssigaren koopt. Zijn er niet meer, de consument zal dan allicht weer aan de dure soort beginnen. ■Eeinbeidssigarenbons Eenheidssigarenbons kunnen het ge- zwendel voor 90 beperken. Gesjacher met bons kan den ketting- handel niet baten. ƒ1.75 aan sigaren per week (zeven bons) kan voor de categorie van con sumenten voor wie de eenheidssigaren zijn bestemd, voldoende worden ge acht, Of moet er eerst zoo lang gewacht worden, dat er slechts 5 sigaren per week op bons beschikbaar kunnen worden gesteld De stemplicht. De stemplicht heeft bij zijn eerste toepassing hier te lande geen reden tot ontevredenheid gegeven. Het opkomst- cijfer van 95 gerceni, waartoe men ge meenlijk in België kwam, hebben wij intusschen niet kunnen bereiken wë hebben het niet verder gebracht dan 92.6. Schuld hiervan zijn in hoofdzaak de drie groote steden, waar de opkomst maar 88.5 percent bedroeg. Het record in den goeden zin werd „Dankbaar om welke reden De kwestie dezer dame kan voor mij las tig en onaangenaam worden „Zooveel te beter Hoe meer gij deze dame aan u verplicht, hoe gemakkelij ker het u vallen, zal, haar hart en hand te veroveren. Voor n ware dit een schitterende partij, August ik zou in uwe plaats bet plan rijpelijk overleg gen." „Dus zoo staan de zaken zeide Borg peinzend, terwijl hij den hoed af nam en met een zijden zakcioek over den kalen schedel streek. „Nu, dan zal ik niet langer dralen ,en de dame mijn ridderdiensten apnbieden. Tot weer ziens „Eindelijk lispte de weduwe, toen August Borg onder een diepe buiging binnentrad. „Ik moet duizendmaal ver schooning vragen, dat ik het gevraagd heb, u niet dit verzoek lastig te val len, mijnheer." „Tot uw dienst," viel hij haar in de rede, „ik gevoel mij buitengewoon ver eerd door uw wensch en dank er u van ganscher harte voor, dat gij mij uwe vriendschap en uw vertrouwen hebt waardig gekeurd." Zijn iblik 2wCefde daarbij over het gezicht van 'Bella, die hem een stoel aanbood, waarna hij onder een buiging plaats nam. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1918 | | pagina 1