AO onkamsr, INBOND", E DUIF" RKOOP mindering EN f 5S.40 EN 3.20 ÖE8T. HI8III2I. PERATIEVE igstschif 3ERWUZES MAANDAG 29 JULI. "TIemeenteb estij ij r FEUILLETON lus a.s. n achter ÜLBURG. net muziek. titers. MIDDELBURG. bouwing) 5STU1JM8, tOSTUUM- 3KKBN EV. SKMAN. JWERK. met een bon. :t op bet juiste adres aase 1 SiloR-NeabflBB •t Meuhelmagazijn C 4. iSten spiegel, er a f 185 No. 176 36e Jaargang 1918 or Vlissingen er. meenten in Watcbera gd te Vlissinok.n. o voor schot ter* toll xlmum van f20001 gelden deposito! Rekening-Cour&nl rolongatie en be-j ng. vervoegen 's nam. vail endrikstraat 24, (Broti-f Meiboom")'s avonds| Seheldestraat 27. Het Bestuur: N N1ITRIK, Voorzitter. I rHACKE, Vice-Voonmt| VAN RAALTE. Secreta 'P een goed onderhoucfl ton, met volledigen ff Te bevragen bij f f R, schipper te Ossens EMF.F.STER en WE'I tS van Vlissingen, roepal 1 ten op voer de beltt'f L. onderwijs, weikiasl n aan school B (Hooll J I' ÜP DEN ZIKKlf oer Hoofdakte strekt 1 ling rwcrfde bedraagt volg®! is geldende verordetiintl 18 "f700 - 1300in ÏM'I 1400 en in 1920 f 700T het bezit der hooUlaMj en f 150.- vdtn boven di*n 28- jarifft genieten f 100 tegein'"'1! in de huishuur etting der jaarwedde f'J| g in behandeling. J ten in te zanden vóórj ts a.s. aan den Hurg®l ilri VL1SSINGSCHE COURANT ADVERTENTIE-PRIJS Van 1—4 regels J0.IK) voor iedere regel meer 15 centplaatsing 3|2 X i bij abonnement speciale prijs. "Recla mes 30 cent per regel. Dienstaanbie dingen en dlenstaarivragen 7'/2 cent per regel, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels ft.iedere regel meer 15 cent. ABONNEMENTS-PR1JS Voor Vlissingen en gemeenten op Walcheren: 1.55 per drie maanden. Franco door -het geheeie rijk - ƒ1.75. Afzonderlijke nummers 3 cent. UITREIKING BROODKAARTEN. Burgemeester en Wethouders van van Vlissingen brengen ter algetneenc kennis dat de broodkaarten voor het tijdvak 3 Augustus 1918 tot en met 30 Augustus 1918 zullen worden uitgereikt op de navolgende wijze Woensdag 31 Juli en Donderdag 1 Augustus tusschen 912 en 24 uur (dus op beide dagen) aan hen, wier domiciliekaart genummerd is van 1 tot en met 1050 in het distributie- gebouw, Wilbelminastraat 1051 tot en met 2100 op het Politie bureau 2101 tot en met 3150 in het Gymnas tieklokaal van school D aan de Grootc Markt 3151 tot en met 4200 in liet Vincen- tiusgebouw, -Prinsenboschje 4201 tot en- met 5370 in het Gymnas tieklokaal van School C aan de Bou wen Ewoudstraat. ©at de broodkaarten uitsluitend op bovengenoemde dagen verkrijgbaar zijn, en dus na die dagen geen brood kaarten meer worden uitgereikt. ©ut in het lokaal gelegenheid be staat het aantal broodkaarten te doen controleeren, en dat op reclames welke ingebracht worden, nadat men het lo kaal heeft verlaten, geen acht meer kan worden geslagen. Dat men verplicht is de domicilie- kaart mede te brengen. Vlissingen, 27 juli 1918. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, j. P. v. ROSSUM jr. VETRANTSOENEERING. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend dat vóór 15 Augustus 1918 aan het iRijks centraal administra tiekantoor voor de distributie van le vensmiddelen door het distributiebe drijf moet worden opgegeven hoeveel kilogrammen Normaal-margarine, Me lange A en B, benevens boter de inge zetenen wenschen te betrekken voor de 13 periodes beginnende 22 Septem ber 1918. iHet rijksbureau voornoemd dringt er op aan om het gebruik van boter zoo veel mogelijk te bevorderen en daar toe de beter gesitueerde ingezetenen aan te sporen. Mitsdien verwacht ik van laatstgenoemden verandering der margarinekaarten in boterkaarten voor de perioden bovengenoemd. Vlissingen, 27 Juli 1918. De Burgemeester voornoenïd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Belanghebbenden toehooren vóór 1 September 1918 aan yoornoemd bureau kennis te geven van hun voornemen om varkens voor huissiachting te mesten. Aan hen, die na 1 -September 1918 kennisgevingen inzenden, zullen geen ontheffingen van het slachtverbod wor den verleend vóór 1 Februari 1919. Voorts bevat bovengenoemde circu laire bepalingen omtrent oude of aan chronische ongeneeslijke ziekten lijden de paarden, runderen, varkens, schapen en geiten. Aan alle ontheffingen van het slacht verbod wordt de voorwaarde van vet- inlevering verbonden. Tevens worden 'belanghebbenden er op gewezen, dat voor de in staat van beleg verklaarde gemeenten toezicht op de slachtingen niet wel zonder hulp van de betrokken ambtenaren van het Departement van Financiën kan ge schieden. Vlissingen, 27 Juli 1918. De Burgemeester voornoemd, VAN iDOORN VAN KOUDEKERKE. SLACHTVERBOD, VLEESCHKEU- RING EN VLEESCHVERVOEK. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend dat op het dist'ributie- bureau ter lezing is nedergclegd cir culaire -no. 41402a, d.d. 20 Juli 1918, betreffende bovenaangehaalde. ©e gewijzigde bepalingen van 11 Aprii 1918, treden 15 Augustus 1918 in werking. •Naast het bestaande politietoezicht op de nakoming van het slacht- en het vervoerverbod wordt de handhaving van de keuringsbepalingën opgedragen aan de districtsveeartsen, ©e keuring omvat een onderzoek vóór en na het slachten. (Dieren, welke verschijnselen van ziekle vertoonen, worden gemerkt. -Bij de keuring van varkens wordt in het 'bijzonder gelet op voor den mensch gevaarlijke biaasvormen. Onbruikbaarmaking van vleesch ge schiedt door behandeling in een destructor. Voor verdere bijzonderheden wordt verwezen naar de uitgebreide voor schriften, welke aan bovengenoemde circulaire zijn toegevoegd en mede ter lezing liggen op hei bureau voor noemd. Vlissingen, 27 Juli 1918. ©e Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. SLACHTINGEN. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend, dat circulaire no. 41403a, d.d. 23 Juli 1918, bovenge noemde betreffende ter lezing ligt op het distributiebureau. 13.) „Vreemdsoortige denkwijze zeide *ij op sarkastischen toon. „.Men heeft mij 20.000 francs in.geld en al mijn ju- wcelen gestolen, en ik zou nog boven dien zwijgen 1" „Wanneer dit zwijgen noodzakelijk is, mama..." „Ach wat 1 de waard is bevreesd cenige gasten te verliezen, dat is de ecnige reden. -Intusschen vindt de dief ruimschoots tijd, zich uit den weg te maken, en behoort deze tot het dienst doende personeel dezer inrichting, dan kan het -den hotelhouder niet dan aan genaam zijn, wanneer hem de vlucht gelukt." „Meent gij dit werkelijk vroeg -Bella verbaasd. „Ligt de waarschijnlijkheid niet voor de hand Deze lieer denkt slechts aan zich zclven -hij mag wellicht wen schen, dat "ik mijn eigendom terug ont vang, -maar indien zijn persoonlijke be- langen daardoor gevaar mochten Ioo- pen, zal hij zich geen bijzondere moeite geven. iEn of hij tegenover mij verant- MESTEN VAN VARKENS IN EIGEN BEHEER. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend, dat circulaire no. 41401a het boven aangehaalde betref fende ter lezing ligt op het distributie- bureau. Het verzoek om te mogen slachten behoort veertien dagen vóór den aan- gevraagden slachtdag bij het Rijkskan toor voor Vee en Paarden te zijn in gekomen. Voor gemeenten, waar de staat van beleg is afgekondigd, zal het verleenen der vergunning tot slachten afhankelijk worden gesteld van de goedkeuring van den inspectour der directe belas tingen. Huisgezinnen, welke van huisslach tingen genieten, zullen tijdelijk worden uitgesloten van de -vleeschdistributie in casu door het inhouden door den keurmeester van het geslacht der ge meentelijke vleeschkaart. Voor „en pension" gegeven varkens zal noch vervoer noch slachtvergun- ning worden afgegeven. De door zelFmesters te mesten var kens mogen bij het opleggen een maxi- mumgewiebt hebben van 35 -K.iG. woordelijk is of niet, deze vraag kan slechts de rechtbank beslissen. -Heb ik den portier den sleutel mijner kamer ter hand gesteld, dan moet mij de heer dCs huizes ook borg blijven voor alles, wat zich in deze kamer bevindt dat is mijn meening, en ik kan niet gelooven. dat de rechter de juistheid niet erken nen zal. -Let op wordt -de zaak rucht baar, dan zal men ten slotte beweren, dat ik geheel niet in het bezit 'ben ge weest van een zoo groote som." „Dat ware afschuwelijk I" „Maar niettemin waarschijnlijk, en juist daarom wil ik mijnheer Von Fel sen om raad en 'bijstand in deze aange legenheid Vragen." „Den baron vroeg Bella met mis prijzend' hoofdschudden. „Ik zou dat maar niet doen, mama de baron kon uw verzoek verkeerd uitleggen..." „Daarvan kan immers geen sprake ziin 1" viel hare moeder haar haastig in de rede, „de baron zal mijn verzoek billijken en 'mij zijn raad niet weige ren". Zij drukte op den schelknop, en ceni ge minuten later bevond Lina zich op weg naar de kamer van den baron. In het oogen'blik dat zij binnentrad, reed -de hotel-omnibus voor de baron stond aan het open venster en staarde aandachtig naar de uitstappende gas ten, terwijl koetsier en conducteur de bagage aflaadden. Aanvragen om voedermiddelen kun nen gericht worden tot het Rijkskan toor voor veevoeder, Laan van Meer- dervoort 53, te 's-Gravenhage. -Het vet van deze huisslachtingen af komstig, moet worden ingeleverd. Voor verdere bepalingen wordt ver wezen naar bovengenoemde circulaire. Vlissingen, 27 Juli 1918. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. ZACHTE ZEEP. De -Burgemeester van Vlissingen maakt bekend dat eventueel de ver pakking van zachte zeep moet gemerkt zijn met de woorden Rijkszeepbureau. Tot vervoer toegelaten fabrikaat en dat voortaan geen andere zachte zeep mag worden verkocht -dan van een vetauurgehalte van ten minste Vlissingen, 29 Juli 1918. De Burgemeester voornoenïd. VAN DOORN V-A-N KOUDEKERKE. HARDE ZEEP EN ZEEPPOEDER REGELING. ©e. -Burgemeester van Vlissingen maakt -bekend dat de op 15 Mei 1918 in werking getreden regeling betref fende verbód tot aflevering en vervoer van genoemde zcepsoqrten binnen het Rijk ook van toepassing is op zeepen als bovengenoemd aangevoerd uit het buitenland. Voor verdere bijzonderheden wordt verwezen naar circulaire no. 26582, welke ter lezing ligt op het distributie- bureau. Vlissingen, 29 Juli 1918. De Burgemeester voornoemd, ZEEPSURROGATEN-REGELING. De Burgemeester van. Vlissingen makt bekend dat de op 1 Juli 1918 in werking getreden regeling betreffende het venbod tot aflevering en het ver voer van alle producten, welke, geen zeep bevattende, als wasch- 'of als rei nigingsmiddel in 'den handel worden gebracht of aangeboden ook van toe passing is op uit het buitenland aan gevoerde zeepsurrogaten. Voor verdere bijzonderheden wordt verwezen naar circulaire La. A. dd. 23 Juli 1918, liggende ter lezing op het distributiebureau. Vlissingen, 29 Juli 1918. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Oe» diers drempel van Oogstmaand. Nog enkele dagen, cri Hooimaand van dit jaar behoort alweder tot het verleden Oogstmaand doet dan haar intree. De zomer, met al zijn rijke glo rie, nu nog in vollen dosch prijkend, geraakt al reeds weder aan het afne men binnen enkele weken, en de na zomer kondigt zich dan dra aan. De snelle wisseling der seizoenen gaat on verminderd voort, ongeacht onze ver langens, die immers zoo gaarne den zomer verlengen, -den winter verkorten zouden willen ja sneller zelfs dan ooit schijnt het ons thans toe, dat de jaar getijden komen en gaan, de maanden in haastigen gang elkander opvolgen, de jaren zich in ijlende vaart 'aaneenrijgen. Sneller lijkt ons dat alles te wisselen, nu wij zelf ineer dan ooit onderhevig zijn aan allerlei wisselende indrukken, aanstormende invloeden, en gestadig -Een blijde glimlach gleed over zijn aangezicht in den stadgen, corpulen- ten lieer, d'te nu uitsteeg, had hij vrij heer Von Stetnfels herkend. Een jonge, slanke dame tvolgde hem zij waren dus vroeger aangekomen dan de baron gedacht ha'd. Hij wendde zich haastig om en nam zijn hoed, om hen te ontvangen en in de gereserveerde kamers te geleiden, en nu eerst bemerkte hij de kamenier, die aan de deur stond. ,,W-at wenscht gij vroeg hij. „Mevrouw -B!öte verzoekt u haar met een bezoek te willen vereeren me vrouw wenscht in een ernstige en drin gende aangelegenheid uwen raad." „En wat betretl deze aangelegen heid „Mevrouw zal het u zelve zeggen." „Het spijt mij", zei'de de baron, „oogenblikkelijk iieb ik geen tijd zoo even is een familie aangekomen, waar mede ik bevriend ben. Naar ik hoop, zal uwe meesteres tot morgen kunnen wachten, wanneer ik geheel tot baar beschikking ben." „Mevrouw heeft nog lieden behoefte aan een vriend, die met raad en daad Haar kan bijstaan." „Is de zaak zoo spoedcischend vroeg de baron «enigszins spottend. „Mevrouw '.Blóte rekent er stellig op, dat gij haar verzoek niet zult afwijzen", antwoordde het- meisje „gij kunt wel veranderende ervaringen. Wij konten oogen en ooren te kort om rondom ons te zien en op te merken, wat er al da gelijks op het wercldschouwtooneel zich afspeeltook hoofd en hart wordt geen oogenblik van rust gegund, zóó blijven -de gebeurtenissen van eiken dag, elk uur schier, op ons inwerken. En men mag zich met reden verbazen over het weerstandsvermogen van den menschelijken geest, dat deze na vier eindeloos lange jaren van allerlei in drukken, allerlei gewaarwordingen, al lerlei ontroeringen nog zooveel inner lijke kracht heeft overgehouden, om den gang van zaken onafgebroken te blijven volgen. -Inderdaad, het is thans vier volle jaren geleden, dat eveneens op de kentering van Hooi- en Oogst maand, de zomer zijn zonnefeest vierde en het mensch-dom lafenis en verkwik king vinden mocht in het festijn der natuur, doch dat het temidden dier zo merweelde plotseling uit zijn zonne- droom werd wakker geschud, om de afgrijselijkste aller weeën, het wereld oorlogswee, over zich te zien uitgestort worden. Toen schreven we einde-juli wij schrijven het ook nu, maar tusschen toen en nu, welk een afgrond van nien- sclielijk lijden 1 Miüioenen en millioe- nen onzer medemenschen vonden in dien afgrond wreedaardig den dood miltiarden en milliarden van 's werelds schatten liggen er in begraven de rouw, de weeklachten, de ontzetting van talrijkg volkeren waren rond boven dien peilloos diepen afgrond van ellen de, en al hun klachten, al hun tranen, al hun zuchten zijn te vergeefs geweest. Nog dagelijks, nog elk uur, nog elke minuut wordt in die grondetooze diepte van volkerenhaat en volkerenverdel- ging geworpen en geofferd al wat de menschheid tot zege en voorspoed die nen moest moed, kracht en geest. Al wat -bestemd is om het leven tot een geluk te maken, wordt hier roekeloos misbruikt al wat ten voordeel der maatschappij kon strokken, wordt hier ter harer verdelging aangewend 1 In welk een wereld leven wij dan toch Zijn dan alle banden van broe dermin geslaakt, alle beginselen van de wereldorde prijsgegeven, alle geloof en vertrouwen in menschwaardigheid ver bannen, alle betere gevoelens vernie tigd Men zou, tot vertwijfeling geko men, het welhaast moeten gelooven. Want bespeurt iemand ter wereld, nu, na zooveel jaren van alles onivatten- den, alles vernietigenden wereldkrijg, nog maar het geringste symptoon, dat op wijziging, op vermindering, op het einde van het oorlogsgeweld wijst Het tegendeel is eerder waar ten doo- de toe afgemat, tot bloedens toe ge marteld zetten alle volken den wilden oorlogsdans in nóg feller warreling, nóg teller bedwelming voort, ja bereidt zich schier een geheet nieuw wereld deel op deelname aan de worsteling voor, waarvan het einde niet te voor zien is en wellicht verder af ligt dan ooit. "Want nog immer is niet gebleken, wie van beide elkander bekampende partijen, op afdoende wijze de sterkste is, wie van beide de ander de wet zal kunnen voorschrijven, den voet op den nek zal kunnen zetten en tot overwon nene zal kunnen maken. Over en weer hoopt en vertrouwt men op de naaste toekomst, dat deze den gewenschten begrijpen, dat alleen dringende om standigheden haar tot dit verzoek ge noopt hebben." „Zooveel tc meer doet het mij leed, dat ik voor het oogenblik aan de mij zeer vereerende roepstem geen gehoor kan geven", zeide de baron met klim mend ongeduld. „Wanneer mevrouw slechts raad noodig heeft, dan zal mijn heer Von Borg, dien zij immers ook kent, zeker met genoegen zich ter harer beschikking stellen morgen in den voormiddag zal ik de eer hebben, haar mijn opwachting te maken zooals ge zegd, voor 't oogenblik is het mij ten eenenmak; onmogelijk." 'Hij opende de deur en drong het meisje naar 'buiten, en mevrouw Blóte noemde den baron, toen zij zijn ant woord vernam, een onridderlijken man, die niet van goede manieren wist. Zij was in dit oogenblik niet ongenegen, zich met de meening van haar dochter te vereenigen en baron Von Felsen voor een 'avonturier tc houden, maar de drift waarin zij zich bevond, ver oorloofde haar niet, er lang over na te denken. „Noemde hij zijn vriend werkelijk mijnbeer Von Borg vroeg zij na een poos. „Ik wist niet, dat hij van adel is, maar ik had het wel kunnen denken. Goed, begeef u tot mijnheer Von Borg; ik Iaat hem dringend verzoeken om raad in een dringende aangelegenheid. uitslag moge geven, en telkens en tel kens blijkt de rekening verkeerd te zijn geweest. En inmiddels wordt de gan- sche wereld al meer en meer in de ijze ren banden wan den dreigenden onder gang en der onontkoombare uitputting geslagen. Voorzeker, ons oog wordt verduis terd, werwaarts ook de blik zich wendt. Schouwen wij terug, dan is het -een on afzien-bare reeks van gruwelijke erva ringen, welke wij in deze vier rouw jaren moesten doormaken toezien wij het heden met zijn al meer en meer nij pende tekorten aan de factoren, waar op het leven der volken, zoowel oor logvoerende als neutraal-gdblevene, gegrondvest is, dan dringen zich de ernstigste gedachten aan ons op rich ten wij den biik naar de naaste toe komst, dan ontwaart ons geestesoog nog feiler oorlogsdrift, nog grooter vter- delgingswaanzin, nog zwaarder rouw dan deze rampjaren reeds over de we reld uitstortten. Is, mag men waarlijk vragen, de lijdenskelk der geteisterde menschheid .nog altijd niet ten bodem toe geledigd Zoo wij deze vraag beantwoorden willen, laat dit dan niet in ontkennen- den zin zijn. Want bij alle uiterlijken oorlogsroes, ligt diep in de harten der menschen de onverwoestbare drang naar betere tijden verborgen. Die drang zal, het kan niet aitders, te eeni- ger tijd, zóó luide -medes$reken, dat hij aan alle andere begeerten" het zwijgen zal opleggen. Hoe eerder zulks geschic- den zal, iioe eerder ook de mensch heid van een harer grootste plagen zal verlost worden. Laat ons daarom met ernstige aandacht, maar niet met ter- neerslaande wanhoop den gang der ge beurtenissen volgen, dankbaar herden kend hoe wij in deze vier jaren nog in veie opzichten gespaard gebleven zijn, voor zooveel waarop wij, bij de kente ring van Hooi- en 'Oogstmaand in dat onvergetelijke jaar 1914, in de verbijs terende snelheid, waarmede toen de wereldkrijg ontbrandde, niet hadden d loven hopen. tfüN.NLNl VM.I De kabinetsformatie. Naar de ,,-N. -R. Ct." verneemt heeft prof. Nolens van den aanvang af zich voorgenomen, niet zelf als premier van het nieuwe kabinet zitting te nemen, en aangezien hij ook geen herhaling wenscht van hetgeen in 1905 met het kabinet-de Meester is geschied, omvat te zijne werkzaamheid niet 'alleen de besprekingen met verschillende partij en, maar was zij er ook op gericht, een der toekomstige ministers te bewegen, eventueel als formateur op te treden, indien de heer Nolens zelf terugtrad. In het nog niet slagen van dit laatste schijnt de moeilijkheid te liggen, aangezien overigens alles gereed schijnt te zijn. De uitwisseling van krÜgsgevangenen. Aan het persbureau „Vaz Dias" wordt uit Berlijn gemeld Naar aanleiding van het bericht in de Duitcche pers, dat Nederland geen geïnterneerden meer wil opnemen, we gens eigen voedsebnoeilijkheden, wordt offloieel medegedeeld, dat van een terug keer van de bi Nederland geïnterneerde Duitsche krijgsgevangenen naar Esge- ik hoop, dat hij ridderlijker zal zijn dan mijnheer Von Felsen, die zich thans de moeite, mij zijne opwachting te maken, kan besparen." „En wanneer ik van mijnheer Von Borg eveneens een afwijzend antwoord ontvang vroeg Lina. „Dan zijn wij aan ons zeiven overge laten, en in dit geval blijft mij niets over dan de politie met het voorgeval lene in kennis te stellen. Wij zullen dit afwachten." Het meisje verwijderde zich weder. Bella stond aan het venster en keek peinzend in de avonschemerin-g naar buiten. ,J3c jonge heer hier naast zou wel licht terstond gereed zijn", zeide zij „wilt gij u niet tot hem wenden „-Hij zou de laatste zijn 1" antwoord de mev-roifw Blóte schielijk, „ik meen een ontdekking te -hebben gedaan, die juist voor hem zeer onaangenaam zou kunnen worden." „Gij zult toch op hem geen argwaan koesteren vroeg Bella ontsteld „Neen, neen, ik beschuldig niemand ik wil het onderzoek niet vooruitloo- pen een achterdocht is schiclijker uit gesproken, en kan zoo goed den schul dige als den onschuldige treffen." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1918 | | pagina 1