1 1 DE OOE 14A rsTE telen v ar» leren Totaal 399 184 254 4820 403 276 580 148 131 231 10435 300 316 10369 2271 2960 1397 478 437 4380 9S68 50735 kerziekte. bbaar uitsluitend htsoentoonnen bij [oederen. goederen onal- ïgazijn. Wanneer lellijk wordt be- landeren worden Ir gewenscht dat - Innisgeving geen laats vindt. schoenwerk. libottw enz. heeft (zijn beschikking \ende' bepaald arikanten vertoo- [erkoopen, at te vorden verstaan In, pantoffels en Ize geheel of ge- li wel geheel uit |jn vervaardigd. In en handelaren Iverk verboden, Ite verkoopen, af ïen. Ihoenwerk wor- ^rten schachten, vaardiging van I omschreven, bepalingen kan Irleend door het tnhandelaren en [den zendingen Jenfatorikanten in ■nzij deze verge- R.H.L. afgege- hkelier verboden ban anderen dan Jen wenschen te |rbruiken, zijnde V'oofd aan hen, te koopen om en. Ihet laatste ver- Inkelier van den |den uitgesloten. nvaten. Iroenten, die in landerse boven- |leveren, worden gesteld dit te loiid a.s. In liet lal volgt geene f!d ineer. Ikskantoor voor dat de brood- Ijdvak geldig is Th. Lm tot en met 4 Meebaden geno- dames en 694 |n het zeewater graden. haking van den Jintoor zijn brie- liet Tuindorp en |n weg. ze stadsgedeel- lenoegen verne- legc herhaalde- gevolg gegeven. radio-telcgra- lagd de heer J. Ivan radio-tele- V P. Huilmand, cursus-Freiiev. [iet Regeerings- [n der Vluchte- berusten de Ibrieven Mme. younian Mme. li der Veken. |e helft van de uitgewekenen li ingeschreven, luit het binnen- pde- werden 12 wegens ver- Tot hoofdcommies aan Me provin ciale o-riffie van Noord-Holland is be noemd de heer mr. F. S. Wittevfen, secretaris der gemeente Delft, vroeger in gelijke betrekking te dezer stede werkzaam. Aan de universiteit te Utrecht is met goed gevolg het doctoraal examen in de geneeskunde afgelegd door den heer 1. Buskop. Voor het candidaats-examen in de geneeskunde slaagde de heer J. W. Ja- cdbze Jr. Kieskring Middelburg. Het hoofdstemlbureau te Middelburg ving gisterenmiddag te twee uur zijn werk aan, één voor één werden de pro- ccssenveitbaa! voorgelezen, althans de Hifers van iedere candidaat en dan de totaalcijfers iper lijst. Van 2 tot 6 en van 7 tot half elf was noodig om ai deze totaalcijfers op verzamellijsten aan te teekenen. Dit geschiedde natuurlijk in duplo. Nadat dit werk was afgeloopeii duurde het tot ruim half één eer alles was opgeteld en beide lijsten niet el kaar kfopten, eerst daarna kon het procesverbaal worden opgemaakt en geteekend. Volgens dit verbaal zijn nu uitge bracht op de algemeene Staatspartij 402 chr.ist. sociale partij 187 vertoond tot democratiseering van de weer macht 256 S. iD. A. P. 4917 bond van Christen-socialisten 406 sociale partij 276; vrij-lib. (2e lijst) 577 platte landspartij 145 neutrale partij 128 S D P. 237 anti-rev. 10421 Christ. Kist. (2e lijst) 304 vrije lib. (ie lijst) 307 lib. Unie 10269 Ger. partij 2270; vrijz.-dem. 2972 Ec. Bond 1391 ;.po- litiepartij 481 middenstanders 437 Chr.-Hisf. (Ie lijst) 4378 R. Katli. 9554. Direct na afloop van dit reuzenwerk werden de cijfers naar het Centraal stembureau te 's-Gravenhage geseind. ERIK»- GN SCHOOLföBUWSL Ned. Herv. Kerk. Beroepen te St. Annaland ds. L. G. Bolkenstein ie Kockengen te Ellewoutsdijk de heer W. A. Zeijdner, cand. te 's-Gravenhage. DE TOESTAND. De Duitsche rijkskanselier is den laatsten juni naar het hoofdkwartier vertrokken voor een persoonlijke ge- -dachtenwisseling met den keizer en de opperste legerleiding. Vermoedelijk zullen, naar de Frank!. Ztg." uit Ber lijn verneemt, Uaailbij ook de bond- genootschapelijke onderhandelingen met Oosteorijk-Hongarije een groote rol speten. Bij het bezoek van keizer Karei toch is in het hoofdkwartier de grondslag voor verdere uitbreiding van het bondgenootschap gelegd. Hertling zal weldra ook naar Weenen gaan. Nauw met de Oostenrijk-Hongaarsche vraagstukken venbonden staat de Pool- sche kwestie en het is bekend, dat Duitschland en Oostenrijk-Hongarije het tot dusver daarover niet konden eens /worden. Oe Oostenrijk-Hongaar- sclie staatslieden beschouwen de op lossing van de Poolsche kwestie als voorwaarde voor de ibondgenoot- schapskwesfie, terwijl de Duitsche leringen geneigd zijn, deze oplossing als een van .zelf sprekend gevolg van liet nieuw politiek, economisch en mi- litair bondgenootschap te beschouwen. 'De reis van Hertling naar Weenen, waarvoor .de datum nog niet is vast gesteld, zal zeker ook de oplossing van 'i Poolsche vraagstuk gelden en daar uit volgt vanzelf, dat ook voor deze aangelegenheid naast menige andere bij de besprekingen in hel hoofdkwar tier een vereeniging- van het militaire met de politieke belangen van het rijk zal worden gezocht. Terwijl de nieuwe stoot op liet Westelijk front in angstige spanning veifbeid wordt, neemt de kracht van het Amerikaansche leger snel toe. Werd in Juni van het vorige jaar slechts 12.000 inan naar Frankrijk getransporteerd, dit aantal is in Juni van dit jaar tot 276.000 gestegen, dat is meer dan 20 maal .zooveel. Er staan thans reeds meer dan een miilioen Amerikanen in Frankrijk en zij werden en worden af gericht met een voortvarendheid, die we! geschikt is om in Duitschland ecni- ge ongerustheid te verwekken. On- I danksden duikbootoorlog zijn de Ame rikanen dus in staat om in één maand tijds ineer manschappen naar Etiropa te transporteeren dan het totaal aantal i gevangenen bedraagt, hetwelk door de Duitschers ten koste van zware verlie- I zen gedurende drie maanden op het Westelijk front gemaakt zijn. I En Amerika zendt niet slechts dit [menschenmateriaal, het zorgt ook voor de approviandeering, voor de munitie en bewapening, .voor de verpleging der zieken, voor het vervoer der toepen in •Frankrijk. Groote Amerikaanschc vlieg- [kampen zijn achter het front aange- 6 lego, ook zeer uitgebreide, modern in- Igerichte hospitalen. Amerikaansche !o- Icomotieven en Amerikaansche treinen lloopen op een in Frankrijk door de Amerikanen aangelegd spoorwegnet. Inderdaad, president Wilson is zijri toe- I lotton nagekomen, hij heeft het Met bij [woorden gelaten en het is te begrijpen [dat men in Duitschland een snelle bc- I missing begeert en poogt te forcceren. Waar zat dit teii slotte geschieden? Ziedaar de verontrustende vraag. DE STRIJD OP HET WESTELIJK FRONT. Van Fransche ziide Tusschen de Oree en de Aisne heb ben cJe Fransche troepen gisterenavond tegen 7 uur 30 over een front van twee K.M. een aanval gedaan op de vijande lijke linies bewesten Autreches en hun linie over een afstand van ongeveer 300 nieter vooruitgebracht. In den avond heeft een aanval, die in dezelfde streek tusschen Autreches en Moulin- sous-Touvent werd ondernomen, op 't oogenlblik dat de vijand zich gereed maakte om een tegenaanval te doen, ons in staat gesteld om opnieuw terrein te winnen. De totale vooruitgang der Franschen, die mcti over een front van viif K.M. uitstreki, heeft een diepte van 1200 meter bereikt. Het cijfer der on- gewonde gevangenen, die in den loop van deze krijgsverrichtingen zijn ge maakt, bedraagt 1086 man, waaronder 18 officieren. Eén enkel Fransch batal jon heeft meer dan 300 man gevangen genomen. Van .Engetsche zijde Onze krijgsverrichtingen gisteren- ochtend bezuiden de Somme zijn vol komen geslaagd. Wij kwamen in het ibezif van liet bosch van Hamel, zoo wel als van het dorp Hamel. In aan sluiting bij deze onderneming, slaagde onze aanval oostelijk van Ville-sur-An- ce volkomen. Onze linie werd over een front van 1200 yards, 500 yards naar voren gébracht. Wij namen ruim 1000 man gevangen en maakten talrijke .ma chinegeweren en ander materiaal buit. DE WENSCH NAAR EEN SPOED1- GEN VREDE. -In een hoofdartikel over het debat dat Woensdag in den Rijksdag is ge voerd, schrijft de „Vorvvarts" iDe weijsch van het Duitsche volk naar een spoetjigen eervollen vrede is thans 7.00 ,sterk, dat een tegemoetko ming van vijandelijke zijde hem zonder twijfel tot zijn doel zou brengen. Ook thans nog, of liever, thans weer, hadden de tegenstanders een gelegen heid om tot een goeden vrede te ko men, een vrede, die niet door de oor logskaart wordt voorgeschreven, maar berust op het evenwicht van de mili taire en economische krachten van beide zijden. De politiek van een „waarheidsoffen sief", zooals de spreker der sociaal democraten heeft verlangd, eischt de erkenning, dat de economische krachten van het Duitsche volk niet onuitputte lijk zijn en dat de afsluiting van de grondstoffenmarkten aan de andere zij de van den Oceaan steeds nijpender wordt. Hoe openlijker wij over dezen toe stand spreken, des te eerder zullen wij bü den tegenstander geloof vinden, als wij hem zeggen, dat deze drukkende toestand ons nog jaren lang zal heu gen. Een voor allen eervol einde van den oorlog, zooals de sociaal-democratie dien weilscht, strookt dus evenzeer met de belangen van onze tegenstanders, als met de onze. VREDESGERUCHTEN. De „Basler iNationalzeifung" maakt melding van geruchten over vredesbe sprekingen in Zwitserland door daar aangekomen hooggeplaatste Duitsche en Engetsche personen. Onder die per sonen bevond zich o.a. volgens het blad een gezant van naam a!s verte genwoordiger der Engelsche pq/tiek. Hij was vergezeld van consulair per soneel. Te Parijs loopt het gerucht, dat ko ning Atfons van Span je zich in de Fran sche hoofdstad zou bevinden om over de vredesvoorwaarden te spreken. Om die reden zou de beschieting van Parijs met ver-dragend geschut gestaakt zijn. DE BESTRIJDING DER DUIK- BÓOTEN. De „Manchester Guardian" be schrijft de moderne wijze waarop de onderzeeërs worden opgezocht en ver nietigd. Onlangs", schrijft het blad, „zag een torpedojager een vijandelijken on- iderzeeër die aan de oppervlakte voer, met volle kracht voer bij er heen. De manoeuvre was zoo snel uitgevoerd dat de IDuitseher geen tijd had gehad om te duiken. Binnen de dertig secon den van het oogenblik af waarop de onderzeeër het eerst was gezien was hij ook reeds geramd en had een groote scheur in den scheepsw'and opgeloo- pen. Tegelijkertijd werd een waiettoom uitgeworpen, welke „bevredigend ont plofte", zooals de commandant zich uitdrukte. De torpedojager zwenkte, keerde terug en liet weer een bom val len. Een groote massa olie kwam aan de oppervlakte drijven, maar andere kenteekenen van de verblijfplaats van den onderzeeër waren niet te zien. Later bij een onderzoek op die plaats, ibteek het vaartuig daar nog waar neembaar te zijn op de plaats waar het gezonken was. Een koopvaardijschip was dezer da gen van het convooi waartoe 't be hoorde afgedwaald en werd door een torpedojager weder daarheen geleid. Juist toen de beide schepen weer bij het convooi waren aangekomen, werd een daartoe behoorend schip getorpedeerd. De torpedojager zwenkte onmiddellijk en voer met volle kracht naar de plaats waar de aanvaller :zich moest bevin den. Even later gevoelde de torpedoja ger een hevigen schok en dadelijk daar- oo bemerkte een andere de periscoop j van een ondèrzeeër en liet op die plaats een wateitoom vallen. Een Irevige ontploffing volgde en de onderzeeër kwam achter den tweeden torpedojager boven water. Weder volgde een vlugge wending en de "En gelsche schepen openden onmiddellijk het vuur. Vlug na elkander werden drie treffers waargenomen. De tweede tor pedojager was het dichtst :bij den on derzeeër, voer recht op hem aan, en sneed hem volkomen in tweeën. Beide helften kwamen even boven water en zonken daarna voorgoed. Een andere torpedojager die op de jadht was, bemerkte aan stuurboord twee periscopen die op ongeveer 8 voet van elkander boven het water uit staken. De torpedojager voer er heen en was op een vijftig nieter afstands van de duikboot gekomen toen deze dook. Een waterbom werd uitgewor pen op den weg dien de onderzeeër moest volgen. Even na de ontploffing der lading een tweede en krach tiger ontploffing gehoord en gevoeld door allen die zich aan boord van den torpedojager bevonden en een zwart achtige waterzuil werd een tien meter hoog opgeworpen. Een dun huidje olie verspreidde zich over de zee, dat zicli vervolgens gedurende een paar uren steeds verder uitbreidde. SULTAN MOHAMMED V. f Volgens een uit Konstantinopel ont vangen berieht, is de Sultan Woensdag avond om 7 uur overleden. Suiian Mohammed V was de opvol ger van zfju broeder, den in 1909 van den trcon vervallen verklaarden Abdoel Hamid. De regeering van Mohammed is voor het Turksche i ijk niet voorspoedig geweest. Na herhaalde opslanden in Al banië en Yemen, brak in October 1912 tie oorlog tegen Bulgarije, Servië, Grie kenland en Montenegro uit, waarbij Turkije bijna zijn geheeie Eurofieesche bezit verloor De legeis van den Sultan werden tat de Tsjaliaidja-iinie terugge drongen en Turkije werd gedwongen tot een zeer onvolleiiigen, vrede. Do beweging van de jong Turken ver lamde do binneulandsche politiek en verzwakte het iljk nog meer tn tegen stelling tot zijn broeder hield Moham med zich geheel op den achtergrond en mengde hij zich nauwelijks in de poli tieke aangelegenheden. Ook in don oor- iog met Italië, die 29Sept. 1911 uitbrak dn waarbij een gedeelte van het Turk sche bezit in Afrika verloren ging, is het rijk van de Halve Maan niet ge lukkig geweest. Spoedig na het uHbre- ken van den wereldoorlog sloot Turkije zich bij de iniddenrijken aan, en in hoeverre ^deze keuze voordeelig ge weest is, ?al nog moeten blijken. 1 HET CONVOOI. 's-GRAVENHAGE. Volgens hier ter stede ontvangen bericht heeft het con vooi hedenmorgen half zes de reis naar Ned.-lndië aanvaard en is liet heden middag 12 uur het lichtschip Terschel- lingerbank gepaseerd. DE QUAEST1E VAN DEN LIMBURG- SCHEN SPOORWEG. De gezantschappen der Vereenigde Staten v5n Amerika, van Frankrijk, van Groot-Brittanië en Van Italië dee- len het volgend; mede De Nederlandsche Pers heeft onlangs een communiqué gepubliceerd dat kan doen meenen, dat, tijdens de bespre kingen welke in April 11. zijn gehoude.n naar aanleiding van het conflict dat met de Duitsche regeering gerezen was, de geassocieerde regeeringen over consessies zouden hebben gedacht ten opzichte van den doorvoer op den Lim- burgsche spoorweg. Het is van belang in deze meening, die niet overeenstemt met de getroffen overeenkomsten, verbetering aan te brengtt. In aanmerking nemende den toen voor Nederland geschapen toestand en bezielfT door een geest van oprechte sympathie en werkelijke toenadering hebben de geassocieerde regeeringen hoewel met r.lgehtele handhaving van het standpunt dat zij ten opzichte van den doorvoer van zand en grint steeds hadden verdedigd, er in toegestemd de Nederlandsche regeering te ontslaan van zekere verplichtingen, welke zij ten hunnen opzichte in deze quaestie had op zich genomen. Niet alleen hebben zij geen enkele 'andere concessie over eenigerlei ande re quaestie onder de ongeil gezien, maar zij hebben integendeel uitdruk kelijk gestipuleerd, dat zij zeer hoop ten, dat de Nederlandsche regeering in geen enkel opz'iht zou afwijken van de begmsslen der onzijdigheid, welke zij tot dusver had betracht. Wanneer zich nieuwe quacsties zouden voor doen, wenschten de geassocieerde re geeringen dat zij tot oplossing werden gcibraeht in den geest der bestaande overeenkomsten. Uit deze verklaringen volgt dus terdege, dat de geassocieer de mogendheden met name geen enke le concessie ten opzichte van den door voer van „krijgsvoorraden" („appro- visionnements njilitaires") op liet oog hebben gehad. Kamer !s gekoien. is qnderwijzeres hij het openbacr onderwijs t# Rotterdam én maakt deel uit vqn het partijbestuur der S. D. A. P. Voor zij te Rotterdam kwam was zij werkzaam als onderwijzeres te Duiven- dijke, ta Krimpen a/d i|s«el en te Dor drecht. Voorts' is zij ongeveer een jaar als onderwijzeres verbonden geweast aan het Rijksopvoedingsgesticht voor meisjes te Montfoorf. Mej. Groeneweg heeft aokveelgear- b*id op het gebied de? geheel onthou ding. In Rotterdam is zij* algemeen bekend ais ,de juffrouw van het vacant tfeesi* omdat zij de eerste was, die aldaar zu'k oen kinderfeest organis er 1e. ERNSTIG ONGELUK. BR1ELLE. Bij schietoefeningen onder Rockanje is bij het inbrengen van een kanon een granaat gesprongen, waar door een soldaat afkomstig uit Rot terdam, onmiddellijk werd gedood. Twee andere soldaten werden ernstig gervond, terwijl een sergeant een vin ger werd afgeslagen. DÈ EERSTE VROUW IN DE KAMER. Mej. Suze Groeneweg, die in den kieskring Rotterdam tot lid der Tweede Verkiezingsvaria. iHet was Woensdag voor de ver pleegden van de Prins Hendrik-stich ting een gewichtige dag, wanf zij moesten stemmen De oude zeerobben, die tot de rechtsche partijen behoor den, wisten precies wien zij kiezen moesten, doch speciaal zij die tot de linker partijen konden gerekend wor den, zaten met de handen in 't haar. Natuurlijk werd den directeur om, ra,ad gevraagd, doch deze wilde niet den minsten invloed uitoefenen. Zij moes ten geheel als vrije mannen stemmen. Naar het „Hbl." verneemt, hebben de meesten, omdat zij niemand van de candidaien kenden, zeiden zij op .Treulb gestemd, omdat zij volgens hun inzicht aan hem de ouderdomsrente te danken hadden. Namens een groep van stemplicht- weigeraars, bestaande uit vrije socia listen en anarchisten, zijn 139 stembiljetten aan Burg. en Wetli. van Alkmaar teruggezonden met een bege leidend schrijven dat deze terugzen ding een demonstratief protest bedoelt tegen de huidige samenleving in het al gemeen en het parlementarisme en den stemdwang in het bijzonder. Als een buitengewoon groote bijzon derheid kan worden gemeld, dat de bijna 101-jarige oud-Indische militair j. v. d. Boem, te Voorthuizen, Woens dag nog zijn stemplicht heeft, vervuld. 'De afstand tusschen zijn kosthuis en het stembureau, ongeveer 15 minuten gaans, heeft hij heen en terug te voet afgelegd. Toen den krassen grijsaard door een vriend voor dit doel een rij tuig werd aangeboden, antwoordde hij „dank je wel, riSarvoor heb ik nog geen voertuig noodig dat kan ik nog wel op mijn beenen af." Te Wolvega heeft een 98-jarige kie zer aan de stemming deelgenomen. Hij was vergezeld van zijn 73-jarigen zoon. Vóór liet inwerking treden der nieu we kieswet was het oudje nimmer kie zer geweest. Als eert incident, dat zich bij het stembureau te Geldermatsum voordeed, mag worden gemeld dat zich aldaar een jonge dame vervoegde om den stemplicht uit te oefenen. Op de opmer king van den voorzitter, dat helj vrou wenkiesrecht nog niet was ingevoerd, gaf zij ten antwoord, dat ze niet voor haar zelf maar namens haar vader de zen plicht wenschte fc vervullen. De voorzifter van één der Utrecht- sche bureaux kreeg een oproepings- kaart terug van iemand, die niet stem men wilde. Gemoedsbezwaren. Hij had het biljet volgeklad inet een even breedvoerige als onsamenhangende uit eenzetting. 't Kwam hierop neer, dat hij alléén God mocht verkiezen en nimmer eenig mensch, „zelfs mijn eigen niet" Aan hetzelfde stemlokaal vroegen twee kiezers, vóór zij gingen stemmen, om een vergoeding. Zij vonden, dat als de overheid hen verplichtte te stem men, zij recht hadden op schadever goeding voor den verzuimden tijd. Na tuurlijk werd de schadeloosstelling ge weigerd. Ze beraadslaagden, wat nu te doen. Het resultaat was dat ze... stem den zonder vergoeding. In het vend li hp is te Utrecht had eene verkooping plaats van voor werpen, in treinen achtergelaten. De collectie bestond uit 1208 parapluies, 300 wandelstokken, stapels jassen en mantels, bergen biezen reismandjes en citybags, een paar honderd tietslan taarns, een dozijn officierssabels, bro ches, armbanden, ettelijke gouden en zilveren horloges, een partij ringen om een goudsmidszaak mee op te kuiven, de noodige medaillons, sigarenkokers, vingerhoeden, dasspelden, boeken, kinderspeelgoed enz. enz. Alles was netjes gesorteerd. ■En omdat het natuurlijk niet aanging om 1200 parapluies stuk voor stuk te verkoopen, w.erden deze gebundeld bij 5 of exemplaren en aldus als een se- ftctie gepresenteerd. Met de wandel stokken ging het dito dito. Voor 3. 3.50 of 4 was mem-de gelukkige eigenaar van een verzameling regen schermen. Men staat er werkelijk paf van, zegt het ,,U. D.", hoeveel de menschen. in hun nochalanchc in den trein laten lig gen, zoo goed als nieuwe jassen, capes met officierssterren er op, reistasschen van uitstekende kwaliteit, muziekin strumenten, kinderhoepels, zomer- en wintermantels. Het heeft er iets van of men in de spoor met opzet 'broches en ringen afdoet en maar naast zich neer legt op de bank, voor een aardigheid om de heele rataplan natuurlijk te ver geten als men uitstapt. Twaalf honderd paraoluies in een half jaar, dat is 200 in de maand, dat is 50 per week 1 Vijf tig mensöhen in zeven dagen, die er eenige guldens mee verspeten en hun eigendom maar niet meer opvragen. Een vrij groote onverschilligheid dus. Er was voor de veiling niet geringe belangstelling. Een werkster is Woensdag bij ds Roiterdamtche politie aangifte komen doen, dat in liet huis Haringvliet 50 alle kamers en kasten doorzocht waren en alles overhoop lag. De bewoonstecs van dit pand, mevr. H. C. de Wolf en twee andere o«de dames vertoefden ie De Steeg in Gelderland. Het onderzoek der pclrtie heeft «itgebracht, dat wit;r- schijniijk Zaterdagavond de inbrekers raeds het onbewoonde huis zijn bin nengegaan. De heeren hebben daar goeda sier gemaakt, o. a. pannekoeken gebak ken van tapiocameel, een paar ficsschen Bourgogne aangesproken en koffie ge zet. Zondagmiddag hebben ze het huis, dat ze aan de zijde van de Oosterkade zijn binnengekomen, br«U«lweg aan de voorzijde verlaten. Mee-geaoincn was een voorraad tafelzilver «it een buffet in de eetkamer. In den nacht van Maandag op Dins dag had de politie, die toen van de in braak aog niets afwist, op de Spaan- 6che kade een paar verdachte indivi duen aangehouden, die naar den post Oosterkade werden geleid, doch daar men geen enkeie oanwijzmg tegen hen had, weer waren vrijgelaten. De politie heef! bij deze twea man nen, die ergens in de Sehavensteeg met een paar vrouwen leefden, huiszoeking gedaan. De heele familie hsd zich juist in het nieuw gestoken, Men vond op haar kamers een stuk toiletzeep en een klos gare*, die deor een der inmiddels uit De Steeg overgekomen dames her kend werd ais tc zijn ontvreemd uit hear huis aan den Haringvliet. Een nader oaderzoek bracht toen aan 't lioht, dat aan den diefstal twee dezer mannen schuldig waren met nog een derde. Wegene heling werd bovendien nog eenksopman aangehouden, die voor het gestolen tafelzilver f3 50 had betaald. Woensdagavond hoorden verschil lende personen te Maastricht schoten vallen in de richting van St. Pietcr. Het bleok dat bij het laatste huis op Holiandscb gebied (de woning van Wil- leke, aiciRar) twee Russen beproefd had- pen, over de grens te komen. Achter- velgd door Je Duitsche grenswacht,cn, hadden de vluchtelingen echier geen kans meer gezien, behouden over den draad of er onder docr te komen men vond hun lijken verkoold bij den draad. Dit voorval zal, naar men verwacht, een nader onderzoek noodig maken naar de omstandigheden waaronder de ach- tervo'ging is geschied, daar een der kogels een ruit van de woning van Willeke heefi verbrijzeld en een tweeda in een der kozijnen i6 gedrongen. Uit het anderzeek dei' politie is gebleken, dat de moord op den mili cien-soldaat W. Kruidenier te Harder wijk, waaivan we melding maakten, uitsluitend uit roofzucht is gepieegd geworden. Het was namelijk bekend, dat K. een bedrog van pl m. flOO bij zich droeg in «eu zakje dat op zijn flanel was genaaid. Het bezit van dit geld, dat verdwenen was toen men het slachtetfer vond, is zijn ongeluk ge worden. De doodeiijke slag is, zooals wij reeds medegedeeld hebben, loege- 'bracht met «en hard voorwerp. Dit voorwerp, een dikke boomtak, is in middels reeds gevonden op den jacht opziener B die, zooals wij reed:, ge-., meld hebben, is aangehouden, doch weer op vrije voeten gesteld. Op hem rust geen veidenking meer. Daarentegen is in het interneeringskamp een Belgisch soldaat aangehouden, die met den ver moorde in de nabijheid van de plaats, waar de moord is geschied, gezien werd door een Nederlanelsch soldaat. Deze herkende den Belgischen militair on middellijk toen hij hem in het internal- ringekamp zag. De Belg trachtte daarap te ontvluchten door op zijn fiets Ie springen. Door een schildwacht was echter een en ander opgemerkt en toen de geïnterneerde dezen wildepasseerea, werd hij aangehouden, om later onder militair gaieide naar het politiebureau te worden gebracht. De Belg blijft echter beslist ontkennen. Hij beweert zelf den vermoorde nooit gezien te hebbendaartegenover houdt de Ne derlandsche soldiet xljn bewering vol. dat hij boiden te zamon in de Koesieeg heeft ontmoet. De verdachte is gecon fronteerd met het lijk. Hij bleef echter daarbij zeer kalm en houdt zijn on schuld vol. Op den verdachte is een klein bedrag aan groot geld gevonden. Gisterennacht is ingebroken in een afdeling van het Zeemanshuis aan de Callandsiraat te Rotterdam. Alle kas ten en bureaux werden opengebroken, waarbij veel papieren vernield werden. Het geld, dat de inbrekers dachten te vinden, bevond zieh echter op een se cure plaats, zooéat niets vermist wordt. Het slot van de buitendeur is gcfor-

Vlissingse Courant | 1918 | | pagina 3