I TIJDEN SJE VRIJDAG 5 JULI. istbode FEUILLETON beatlessen der leiding Ingenieurs, a. gaos-ga» cileit van ersgracbt JS PER len, Han- e, Werk» enen, Al- klsweten- .R BRIEF voor alle IplomaV oor vele e echrif- Recbten, siudie- teroepskeuze. |ën Goede mte brochure tramma's zijn alia examen* Mo. *56 i^ie Lotosico een op litandaaxdnummer. darde of vierde lelt uitgeloot, ont- chuldigde uitkee- hetwelk ketting» Imer in de eerste, erij uitgeloot, dan fop verschuldigde kettingmimmer en is van een num- de loterij uitloten Ijdens de trekkin- kans. Bovsndien fesa. Het is bekend,. I de beide premier |r hel bedrag van van 16 ketting- ner, In éêne loterij lemien. aan 5'.» of één- ilde winst. Onder |la netto opbrengst |koopswaarde van worden onmid- |gel«ot, geeft niet uitkeering, doch Ine, die één rijks» llgende loterij op- vordtn gehouden1.. f>terij slechts drie 3 termijnen, elk ben aan de Maat- |e 's-Graver, liage. RSE1HEISJE ne geplaatst op bede hand schiij- hegen schrijfwerk, Irnchten. grieven. „Vliss. Crt," \drasMevrouw |N, Badhuisstraat legen 1 Aug. a.s. i 'Amsterdain een El SJ E kunnende koken erken. Loon 150. pen 's avonds tus- uur bij Mevroaw IBoas, Boulevard ne! In. AdresSchel.» eden.) rstrd Zcndagsblid VLISSINGSCHE COURANT ADVERTENTIE-PRIJS Van 1-4 regels f 0.60 voor iedere regel meer 15 centplaatsing 3|2 X bij abonnement speciale prijs- mes 30 cent per regel. Dienstaanbie dingen en dienstaanvragen 7% cent per regei, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels 1.iedere regel meer 15 cent ABONNEMENTS-PRIJS Voor Viissingen en gemeenten op Walcheren ll55 per drie maanden. Franco door het geheeie rijk 1.75. Afzonderlijke nummers 3 cent. DE UITSLAG DER KAMERVER KIEZINGEN. (Nadruk verboden). Volgens de berekeningen van den ouderlingen verkiezingsfoerichtendiensi van de Nederlandsche Dagbladpers, zouden gekozen zijn van de Bond van Vrije Liberalen. Mr. ,H. C. Dresselhuys. Prof. Mr. A. C. Visser v. ljzendoorn. Mr. A. O. A. ridder van Rappard. J. W. Niemeyer (waarschijnlijk, anders B. Nierstrasz.) Liberale Unie. Jhr. R. R. L. de Murall. Dr. C. Lely. Mr. D. Fock. Prof. Mr. j. E. Heeres. P. Otfo. Mr. P. Rink. Vrijzmiiig-DemocraGsche Bomf. Th. M. Ketelaar, fhr. Mr. Dr. E. A. v. Beresteyn. Mr. H. P. Marchanl. B. M. Teenstra. Mr. P. J. Oud. Soc.-Desnocr. Arbeiders-Partij. J. Oudegeest. A. B. Kleerekoper. L. M. Hermans. J. ter Laan. A. B. de Zeeuw. Suze Groeneweg. A. W. Heykoop. j. H. F. v. Zadelhofi. K. ter Laan. F. L. Ossendorp. •Mr. P. j. Troelstra. J. v. d. Tempel. J. E. W. Duys. Dr. Tb. v. d. Waerdcn. F. W. N. Hugenholtz. W. P. G. Helsdingen. J. W. Atfoarda. J. H. A. Schaper. Mr. G. W. Sannes. E. Rugge. Jhr. W. C. de Jonge. (Mr. Troelstra heeft in Friesland en te Amsterdam den kiesdeeler behaald, zoodat uit een van beide kieskringen nog een der eandidaten gekozen is, welke zal van loting afhangen). Sociaal-Democratische Partij. D. Wijnkoop. Dr. W. v. Ravesteijn. Socialistische Partij. H. Kolthek. Bond van Chrtsten-Socfalisten. Ds. J. W. iKruyt. Christlijk-Hlstorische Unie. jhr. Mr. A. F. de Savornin Lobman. Dr. J. Th. de Visser. J. R. Snoeck Henkemans. Mr. 1. Schokking. Mr. R. v. Veen. Jhr. Mr. D. J. de Geer. j. Weitkamp. DOOS Jt. HAHS. 95 (Uim thIMu.) Ze gebruikten dikwijls het woord op offering, doelend op hun eigen daden, 'zonder dat de schilder eigenlijk be grijpen kon, wat ze uitgevoerd hadden, ten met weemoed dacht hij aan de arme l soldaten, die nu in de loopgraven zaten of elk oogenblik konden vallen op een j eenzame wachtpost. En 't trof hem pijnlijk, dat het groep- [jc kwaad zat te vertellen van mede- vluchtelingen. Kennissen traden binnen en dadelijk sprong Breetens recht en stelde aan de I nieuwen den mageren, vervallen sol daat voor. l-^Un de mes amis... un glorieux Die kerel w.il zicli met mij zelf interessant maken, dacht Brouwer en wrok rees bij hem op, toen een jonger i fijn uitgedost heertje, misschien vijf en twintig jaar oud, hem met een ge- haar van bescherming en goedwillige nederdaling geluk wensohte over zijn moedig gedrag. Anti-Revolutionaire Partij. A. W. F. idenburg. C. v. d. Voort v. Zijp. J. v. d. Moien. F. H. de Monté VerLoren. Dr. E. J. Beumer. Mr. V. H. Rutgers. Mr. Th. Heemskerk. C. Smeenk. Mr. J. A. de Wikte. Dr. J. G. Scheurer. L. F. Duymaer van Twist. A. Colijn. A. Zijlstra. Roomsch-Katholieke Staatspartij. Mr. J. A. Loeft. A. N. Fleskens. èj. Wintermans. r. L. N. Deckers. Mr. 1. A. Swane. W. H. Bogaardt, Mr. Dr. A. B. G. M. v. Rijckevorsel. A. H. A. Arts. W. j. F. Juten. Mr. A. 1. M. J. baron v. Wijnbergen. Mr. J. R. H. v. Schaik. Mr. J. B. L. C. C. de Wykersiootih de Weerdestevn. P. J. J. Haazevoet. G. Bulten. Mr. M. J. C. M. Kolkman. H. Stulemeijer. Mr. Dr. D. A. P. N. Kooien. C. I. Kuiper. J. B. v. Dijk. Mr. J. B. Bomans. Ch. L. v. d. Bilt. Mr. P. J. Reijmer. P. F. Fruytier. A. H. J. Engels. A. C. A. v. Vuuren. 'Dr. W. H. Nolens. M. Oh. E. Bongaerts. Mr. Dr. H. A. G. v. Groenendaei. H. G. M. Hermans. J. Poels. Cristelljk-Sodaie Partij. Mr. Dr. A. R. v. d. Laar. Christen-Democratische Partij. A. P. Staalman. Economische Bond. Mr. M. W. F. Treulb (heeft driemaal den kresdeéier behaald, zoodat van lo ting zal afhangen, welke twee andere eandidaten van den bond gekozen zijn). Neutrale Partij. H. J. ter Hall. Plattelandersbond (links). F. Bos. Middenstandspartij. A. Staalman. Verbond Democratiseering Weermacht. W. Wijk. De nieuwe leden. Over de nieuwe leden deeit de „Nieu we Ct." de volgende bijzonderheden mede De eenige nieuwe Unie-liberaal is de heer C. Lely, de minister van water staat. Onder de nieuwe mannen van de S. D. A. P. zijn er eenige bekende. De ingenieur Th. v. d. Waerden vestigde herhaaldelijk de aandacht op zich door publicaties, hij is Marxist J. Oude geest, is de man van de spoorwegsta king 1903, A. W. Heykoop is een der leiders van de transport-arbeiders, F. L. Ossendorp voorzitter van den Bond van Nederl. Onderwijzers E. Rugge is lid van den gemeenteraad in Gronin gen L. M. Hermans van dien te Arn hem. Suze Groeneweg is de eenige vrouw, Och, ik moest gaan,, zei Brouwer koel, en op zijn lippen rees even de vraag En waarom zijt gij hier en niet ginder Aïaar stil. zetie hij zich weer neer, luisterend naar de gesprekken om hem. 'Het jonge heertje begon over stra tegie, en luchtte zijn wijsheid, uitleg gend wat men volgens hem moest doen, om de Duitschers te verslaan. Dan viel men op een familie, en vertel de geheimzinnig, dat de zoon deser teur was. Iemand betwijfelde het, maar de jonge mijnheer zei half [luisterend II est deserteur... il est signalé Hij wist het goed, want hij was in de geheimen. Ge weet wat ik doe, wat mijn zending is, voegde hij er gewichtig bij. Er zullen veel deserteurs raar opzien, als ze hun vermaning krijgen. En dan bestelde hij een fijn likeurtje. Maar waarom zijt gij geen sol daat vroeg Brouwer eensklaps. leder zag venbaasd op. Die vraag, zoo eenvoudig en natuurlijk toch, scheen de heeren te treffen. Moi vroeg de jonge, deftige fat. De regeering weet, wat ik doe. Zoo hernam Brouwer, ik begin te "elooven, dat de meeste jonge Bel gen hier allemaal onmisbaar zijn. Ja, wel gezeid sprak een Belgi sche loods, die aan een ander tafeltje zat en blijkbaar alles gehoord had. Hij stond gereed om heen te gaan, en her die werd verkozen, zij is lid van het hoofdbestuur der S.D.A.P. Nieuw zijn ook J. H. F. v. Zadelhoff en De Jonge. De anti-revolutionaire groep werd versterkt door den oud-premier Th. Heemskerk, den oud-gouverneur-gene raal A. W. F. Idenlburg, rnr. A. J. de Wilde, lid van den Haagschen Raad en redacteur der „Nieuwe Haagsche Ct.", C. Smeenk, den redacteur van „Patri monium" en C. Zijlstra, Van de nieuwe K.-K. leden is J. B. van Dijk, Amsterdammer hij was daar gedurende eenige jaren Raadslid J. J. Wintermarvn is wethouder van Stratum bij Eindhoven Oh. L. v. d. Bilt is onderwijzer dr. L. N. Deckers, medicus H. Stulemeyer is wethouder van Rotterdam.; voorts zijn nieuw mr. I. A. Swane, P. J. J. Haazevoet, G. Bulten, P. J. Reymer, advocaat en ge meenteraadslid te Hilversum J. J. Poels en J. Kuiper. Van de andere nieuwe leden zijn wel de meest genoemde minister Treub, die driemaal gekozen werd D. Wijnkoop, die bij de ongeregeldheden (e Amster dam een groote rol soeelde dr. v. Ra- vesteyn, die in de „Nieuwe Tijd" nogal eens publicistisch zich deed gelden H. Kolthek (S. P.) de revueschnïver H. ter Hall het oud-Kamerlid Staal man de strijdvaardige mr. A. R. v. d. Laar (chr.-soc partij) en de chr.-soc. dr. J. W. Kruyt. H. Wijk is redacteur van het orgaan van den onderofficie- rercbond A. Staalman en F. Bos, wa ren buiten hun eigen kring minder be kend. De niet herkozen leden. De vrij-libcralen verliezen mr. F. J. W. Drion, mr. Ter Spill, F. M. Knobel, W. Boissevain en jhr. mr. Van Foreest, terwijl het nog onzeker is of de heer Nierstrasz in de Kamer terugkeert. De Unie-I'tberalen zagen den fractie voorzitter mr. E. E. van Raalte, afval len, bovendien de heeren prof. dr. Eerdmans, jhr. mr. Van Doorn, mr. J. van Gitse. prof. mr. J. A. van Hamel, mr. De Kanter, J. Sibinga Mulder en mr. H. Smeenge. De vrijz.-democraten verloren W. O. A. Koster, mr. L. N. Roodenburg en mr. J. Limburg de soc.-dem. A. H. Gerhard. Van de Christ.-His,, Unie vielen uit mr. J. Ankerman, B. J. Gerretson en jhr. G. A. Schimmelpenninck. De R.-K. verloren Beckers, De Vlam en Duynstee. Meer dan veertig van de honderd le den der thans zittende Kamer keeren in September niet terug. BÜNNHNi Een rechts ministerie? Mr. M. J. C. M. Kolkman, die in een bqeenkomst van de Kath. kiesvereni ging te 's-Gravenhage niet geestdriftig gejuich was begroet toen hij het podium betrad, was van meening dat rie rech terzijde de opdracht tot vorming van een kabinet dient te aanvaarden. De uitslag der verkiezingen. De „Nieuwe Crt'" zegt dat het geen zin zou hebben te pogen den uitslag van de verkiezingen voor de liberale groe pen, in 't bijzonder voor onze geest verwanten (de vrij-liberalen) anders te karakteriseeren dan ais een zware ne derlaag. Strijdend voor de maatschappelijke vrijheid npar links, voor da geestelijke vrijheid naar rechts, heeft het leger dat nam Een van m'n jongens is al van 't begin van den oorlog in den slag en eergisteren heb ik n'n tweede naar de mailboot gebracht. Maar die heertjes boffen 8ver neven, die ze in 't leger hebben en blijven zelf hier en hoe ze 't gedaan krijgen, is den Heere wijs, maar dat ze meer praat verkoopen dan de soldaten is zeker waar. Ik zal je vinden, zei de beleedigde dreigend. Mij moet je niet vinden, maar den Yzer, die moest je zoeken en de weg is niet moeilijk spotte de loods en kalm ging hij heen. Allons, allons, silence, wat moe ten de Hollanders denken, suste een uit 't gezelschap, maar hij vergat, dat ze zelf hun lawaaierigheid en bespottelij ke drukte den Hollanders opdrongen. Brouwer was ook recht gestaan. Hij nam den hoed af en uing heen. Bah, als dat afwisseling moet zijn voor me, keer ik naar Louise te rug, mompelde hij. Maar spoedig zag en kende hij an dere vluchtelingen, menschen, die wei nig spraken, maar veel mijmerden en aan hun familieleden dachten, in Belgié achtergelaten of aan hun zonen of echtgenoot aan 't iront. Er waren er, wier huis verbrand of in puin gescho ten, wier zaak geruïneerd was, en die hier hun laatste penningen verteren moesten. Er waren er die werk ver richtten, waarnaar hun handen niet stonden, maar liever het lijf afmatten, onze sympathie had, een ernstige ne derlaag geleden. Dat onder de honderdduizenden aan wien de nieuwe kieswet voor 't eerst een stembiljet tn handen gaf, geen geestverwanten voor ons zouden zijn te reeruteeren, dat stond wel a priori vast. De liberals idee eischt meer on derscheidingsvermogen, meer politieke scholing van haaraanhangers dan waar over deze nieuwe kiezers voor 99 pCt. beschikten. Daarop hadden wij dan ook Jfceen enkele verwachting gegrond vest. Zij behooren voor de óvergroote meerderheid tot dengenen, die onvoor waardelijk het parool volgen dat de leider uitgeeft en met name in het zui den moet dat parool in vete gevallen door de plaats vanwaar het werd ge geven dubbel Indruk hebben gemaakt. Als vaststaand mag voorts wel wor den aangenomen dat een zeer groot deel van de stemmen, die Woensdag zijn weggesmeten aan allerlei belan- genorganisatieljes van politie, artisten enz., aan malcontentencandidaturen als van de Alg. Staatspartij, in gewone omstandigheden zouden ten goede zijn gekomen aan de liberale groepen. Bij socialisten en katholieken er, anti-ra» voiutionairen heerscht een te straffe partij-discipline, dan dat men daar veel verlies zal hebben te boeken van dien aard. Als psychologische factor zal eok da creatie van minister Treub wel in het nadeel van de liberale groe pen hebben gewerkt. Dat zijn de voor de hand liggende conclusies. Er zijn er andere ook, wij zullen gelegenheid hebben daarop terug te komen, als wij over nadere gegevens beschikken. Zij verklaren de nederlaag maar verontschuidigen die niet. Het „Vad." schrijft o.z. De vrijzinnigen hebben het loodje gelegd, deeis door van hen onafhanke lijke omstandigheden, deels door eigen schuld. Zij hadden van het nieuwe con tingent, niets of weinig te verwachten, enzij wisten dat, waarom het zeker hun tot eere strekt, dat zij óf sinds jaren voor Algemeen Kiesrecht ijverden, óf zich daarbij ter. slotte hebben neder- gelegd. De nieuwe kiezers hebben hunne stemmen blijkbaar in hoofdzaak aan de S.D.A.P. en aan de kerkelijke par tijen gegeven en de Evenredige Ver tegenwoordiging maakte, dat ook de persoonlijke eigenschappen der vrijzin nigen, die bij de dislrictsindeeling zoo vaak niet onbelangrijke winste hebben opgeleverd, (hans geen gewicht in de schaal legden. Toch had he* resultaat iets minder ongunstig kunnen wezen als de vrijzin nigen hadden begrepen, dat bij den overgang naar het nieuwe tijdperk hun samengaan eerste eisoh had behooren te wezeH. lrr zoo moeilijken tijd was de leiding van een eersten staaistman on ontbeerlijk, nooit is zooals in deze dagen Goeman Borgesius gemist. De vrijzinnigen van de drie fracties kunnen nu reeds niets anders dan betreuren, dat zij den onderlingen strijd hebben gewild of noodgedwongen hebben moeten aanvaarden en zich troosten met het denkbeeld, dat al gingen de partijen terug, de vrijzinnige idéé, dia de idéé Is der vrijheid en geleidelijke hervor ming onverwoestbaar bljjft leven. Op dien troost hebben echter slechts die vrijzinnigen recht, die uit het thans gebeurde de les trekken, die er uit te putten vait. Voor de S D.A.P zal het bij hare overwinning bittere nasmaak zijn, dat de S.D.P, e s. hare intrede in dé vingers vereeltten dan ondersteu ning vroegen. Velen woonden in een kleine achterkamer en verborgen hun armoede, staken hun versleten kleeren onder een gekregen overjas weg, maar droegen hun leed in stille fierheid. Doch die allen hoorde men niet. Zij maakten geen gerucht, al vormden ze de groote massa. Ze wilden met ande ren in broederschap leven, en omdat ze geen eerzucht kenden, moesten ze ook niemand benijden. Hun verdriet was eoht, hun leed gevoeld en ze behoefden het aan anderen niet in luidruchtige, holle woorden te verkondigen. Eenige dagen na zijn aankomst te Vlissingen, ontmoette Brouwer weer den heer Breetens. Zeg eens, zei deze, ge zijt onvoor zichtig geweest. Hoe dan Wel, dien avond in 't café Ge hebt een jongeling van voorname fa milie beleedigd. Ik dacht, dat cr alleen maar meer Belgische familie's bestonden. Voor naam of niet voornaam geldt nu toch niet meer Ja, ja, ge moet toch altijd zien wat ge doet. Die meneer heeft veel in vloed, hij is hier voor een werk, dat zeer belangrijk is. Ehwel, dan vind ik het een schan de, dat ze voor dat werk, 't is gelijk wat 't is, een jongen, kloeken kerel nemen. Zooveel anderen, die niet voor naam en veel ouder zijn moeten vcch- het Parlement doet, vooral ook omdat deze In de hoofdstad waar ze tot nog toe quantilé negligeablc was zoo'n buitengewoon groot aantal stemmen verkreeg. Voor de S.D.P. zelve is thans de nieuwe faze van het Parlementarisme begonnen, dat hel afdoend geneesmid del is tegen het revotutionarism», zoo- dat wij binnen weinige jaren eane nieuwe party kunnen verwachten die de S.D.P. met dezelfde imprecaties over hare verburgerlijking zal vervolgen als deze het thans de S.D.A.P. doet. De S D A.P. heeft, hoeveel voordeel haar ook de ontevredenheid, die in deze tijden troef Is, mocht brengen, ook dit nadeei te boeken, da* hare propaganda ■op de geloovige arbeiders zoo goed als geen effect had, zooals de wasdom van de anti-revolutionnaire partij en het stemmental op de Katholieken uitge bracht, bewijzen. Het „N, v. d. D." schrijft Hoewef men, natuurlijk, met gevolg trekkingen uit den uitslag nog voor zichtig moet zijn, kan 't voigende op gemerkt worden Het treffendst is bij deze eerste ver kiezing onder het nieuwe stelsel de inertie („traagheid", d. w. z. het volgen van de eenmaal aangenomen lijn) van bet kiezersvolk aan het licht gekomen. De geweldige beweging, deor linksche en ontevreden groepen vóór de verkie zingen gemaakt, heeft de grooiste winst gebracht aan de Roomsch-Katho- lieken Van de door velen veiwaohte zwenking naar links komt niets. Ook de anti-revolutionairen en andere chris telijke partijen zijn niet, of weinig ach teruitgegaan. Wij schrijven dit verschijnsel toe, niet aan de nieuwe beweging of aan d# nieuwe leuzen en nog vee! minder aan nieuw inzicht. Het is o. i. als 't ware automatisch teweeggebracht door een rechtvaardiger verdeeling der zetels, ge volg van de Evenredige Vertegenwoor diging, maar een verdeeling in hoofd zaak volgens de partijgroepeering van vijf Jaar 'geleden. Reeds toen konden de Katholieken aanspraak maken (naar hun aandeel In de bevolking) op een grocter aantal zetels dan de distriefs- Indeeling en het oude kiesstelsel hun verschaften. Zij krijgen die nu. V^orloopig is de overgrooie meerder heid der R. K. nog met de R. K. Staats partij meegegaan. Dat kan wel anders worden. De sociaal democraten hebben een behoorlijke winst te boeken, overeen komstig de prognose, maar minder wel licht dan zij meenden te mogen ver wachten. De uitslag in de groote sleden heldert dit resultaat eenigszins op. Men vergelijke te Amsterdam stemden 33 510 kiezers op de S. D. A. P. (Troelstra) en 13;982 op de S. D. P. (Wijnkoop.) Te Rotte-dam waren deze aantallen resp. 39 397 en 3396. Het kolossale verschil zal wel toe te schrijven zijn aan de omstandigheiddat de Wibaut's en Vliegen's te Amsterdam zooveel meer mede-regeeren en mede-distribueeren, en dus het gros der malcontenten tegen zich krijgen. Van de nieuwere partijen en groepen is alleen de Econ. Bond meegevallen. Deze krijgt, mede door het handige op treden van den grooten leider in den verkiezingsstrijd, dadelijk de beschikking over drie Kamerzetels, wat wel zeer op merkelijk Is; slecht3 één minder dan de vrlj-liberale pari ij! Het staat reeds vast, dat deze ver kiezingen vooral een ware o'ébacle heb ben opgeleverd voor de liberale partij. De verdeeldheid onderling, het niet ten. En dan durft ie nog van deserteurs spreken. F.nrbusque's drijven deser teurs op, bah, wat een gemeenheid En gij verdedigt zoo een Zeker wat in de war nog van den oorlog Juist, wie zwart zwart en wit wit durft noemen, zonder met den grooten hoop mee te blaten, is in de war. Kom, maak u nn niet kwaad. Als ge wat noodig helbt, spreek maar Merci, ik heb niets noodig. En kom eens meer in onze com pagnie... om elf uur in 't café „Peli kaan", om zes uur in 't café „Gouden Leeuw" en na 't souper in 't café „de Zwaan". Neen, meneer Breetens, eens een glas bier drinken, goed, maar geregeld driemaal naar 't café, als mijn landge- nooten op''t slagveld zijn, ik kan het niet. En als ik ga, kom ik meest o.p de loodsensocieteit, waar ik landgenoo- tcn vind die wel niet zoo hoog staan ais die meneer met z'n geheime zen ding, maar meer den oorlog voelen. Eens en avond bijwonen in 't Concert gebouw of de „Oude Vriendschap", waar voor ongelukkiger landgcnoolen gewerkt wordt, met al m'n hart, maar heele dagen met bier en likeuren zitten en lawijd verkoopen, ik houd het dan liever met die honderden stille vluchte lingen. (Wordt vervolgd)

Vlissingse Courant | 1918 | | pagina 1