1913 DONDERDAG 27 JUNI. "TtÊMEENTEBESlUllR binnenland Mo. 149 FEUILLETON VL1SSINGSCHE COURANT ADVERTENTIE-PRIJS Van 14 regels ƒ0.60 voor iedere regel meer 15 centplaatsing 3|2 X bij abonnement speciale prijs. Recla mes 30 cent per regel. Dienstaanbie dingen en dienstaanvragen 7'/2 eent per regel, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels 1.iedere regel meer 15 cent. ABONNEMENTS-PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Walcheren 1.55 per drie maanden. Franco door het geheele rijk1.75. Afzonderlijke nummers 3 cent. MAXIMUM-PRIJZEN. De Burgemeester van Vlissingen inaakt bekend dat door den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel de volgende rnaximum-kleinhandelprijzen zijn vastgesteld*: Regeeiirgs-, Java en Siamiijst 28 cent per Va K.G 6 cent per 100 gr. Gort: 13 cent per '/a K.G., 2'/a cent per 100 gram. Havermout16 oent per '/s K.G., 3'/a cent per 100 grain. Aardappelmeel13 cent per pakje van V» K.G, 12 cent per l/i K.G. onverpakt 5 cent per 100 gram. Sago: 30 cent per pakje van '/s K.G. 271 s cent per >/s K.G. onverpakt, 5'/s cent per 100 gram. Eenheidsworst11 cents per 100 gr. Zachte zeep14 oent per 7s K.G., 27s cent per 100 gram, met dien verstande dat indien van bo venstaande goederen kleinere hoeveel heden dan van 100 gram worden ver kocht, bij breuken van halve centen naar boven mag worden afgerond. Vilssingen, 27 Juni 1918. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE, De Burgemeester van Vlissingen, maakt bekend, dat de minister van Landbouw Nijverheid en Handel heeft goedgevonden tc bepalen dat het ver voer van Ooftboombladeren, alsmede de verwerking daarvan is verboden. Ontheffingen kunnen worden verleend door de afdeeiir.g Crisiszaken van het departement van den minister voor noemd. Vlissingen, 27 Juni 1918 De Burgemeester voornoemd. VAN DOORN VAN KOUDEKERKE- De Burgemeester van Vlissingen, maakt bekend, dat de volger.de ma xirnumprijzen zijn vastgesteld voor- Paraffine fUO per 100 K. G. nette Eikels zonder doppen en stelen en na tuur gedroogd f0 34 per K. G. De be treffende circulaires no. 24112 en 28473 liggen ter Inzage op het distributiebu- reau ter kennisname van bizonderbeden bovengenoemde artikelen betreffende. Vlissingen, 27 Juni 1918. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE De.Burgemeester vau Viissingon, maakt bekend, dat de minister van Landbouw, Nijverheid en Handei beeft goedgevonden te bepalen dat bet aan fabrikanten van rijwielbanden verbo den is Rijwielbanden af te leveren. De betreffende circulaire no 28472 ligt Ier lezing op bel distributiebureau, waar inlichtingen zijn le bekomen omtrent verzoekschriften aan het Rijksbureau voor de distributie van Rijwielbanden. Parkstraat 18 te 's Gravenhage. Vlissingen, 27 Juni 1918. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. DOOP JL. S3 A. m s. 88) (laint YKititi.) Eeri triestige stemming overviel hem weer. Tot aan dit afgelegen, verlaten Zwin vervolgde hein de oorlog met zijn wreedheid. Vannacht weer had hij (te schoten géhoord,' die een leven afsne den, een weerloos burger doodden, hem ook hadden kunnen treffen. O, wat een tijd 1 De beschaving was wegge veegd en slechts 't geweld heerschte. En de weemoed verdoofde de eerste vreugde over het veilig bereiken van Hollands grond. LUI. Jockey zet jij nou eens koffie, zei Louise na 't middagmaal, dan ga ik een uiltje vangen. Goed, goed. Ja, slaap een beetje. Als d'oude maar van den vloer is, hé Maar ze is nog meester in haar huis 1 Zeventig jaar door. En nog ijzersterk, hernam de jon geling. Waarom minister Rambonnet heengaat. Naer men aan „de Avondpost" van goed ingelichte zijde meldt, gaat mi nister Rambonnet heen, omdat het con- vooi niet uitvaart. De minister is overluigd, dat deEn- gelschen het convooi niet lastig zou den vallen. En waar de regeering a had gezegd, moet ze z i. ook b zeggen. Voor de eer van het land ciscbte hij dat het convooi zou vertrekken, en waar dit niet gebeurt, gaat de minister heen. Brandstof voor huisindustrie. Het bureau voor mededeelingen in zake dc voedselvoorziening meldt De directeur der rrjkskolendistributie heeft met nadruk onder de aandacht der brandstoffencommisiies gebracht, dat zonder zijn voorafgaande goedkeu ring geen voor huisbrand toegewezen brandstoffen voor klein-industrie of om gekeerd mogen worden bestemd. Dit is voor een goede administratie noodig. Nu door de omstandigheden de indu strie algemeen sterk moet worden ge rantsoeneerd, eischt bovendien de bil lijkheid, dat aan de klein-industrie niet méér brandstof beschikbaar wordt ge steld dan in verband met een juiste verdeeling der beschikbare kwantiteiten daarvoor kan worden toegewezen. De N.O.T. en de Ver. Staten. Naar wij vernemen heeft de Arneri- kaansche gezant aan de Uitvoerende Commissie van de N.O.T. bericht, dat de War Trade Board met goedkeuring van het Staaisdepartement besloten heeft definitieve betrekkingen met do N.O.T. aan le knsopen, in dier voege, dat, behoudens nader overeen te komen uitzonderingen, aiie naar Nederland uit de Vereenigde Staten uit te voeren goederen aan de N.O.T. zuilen moeten worden geconsigneerd, waarlegenover de N.O.T. bevredigende waarborgen zal moeten geven, dat de aan naar gecon signeerde goederen zullen worden ge bezigd overeenkomstig de bestemming, waartoe de Vereenigde Staten uitvoer vergunningen voor die goederen naar Nederland hebben gegeven. Kaas. Minister Hosthuma voerde plotseling oo een ongelukkig moment de verlen ging van den duur der broodkaarten in en nu wordt weer op een ongeluk kig tijdstip een scherpe rantsoeneering van kaas doorgevoerd. Er is nog steeds een verminderd broodrantsoen, waarvoor als compen satie voor de minvermogenden een ex tra verstrekking van kaas 20 werd toegezegd (welke toezegging nu wordt ontkend). Ten aanzien van de aardap pelen verkeeren wij in een overgangs stadium, waarbij vrij zeker door de dit jaar voor ihet eerst ingevoerde distri butie vau nieuwe aardappelen hier en daar een tekort zal zijn. Vleesch en eenheidsworst worden in minimale '.hoeveelheden verstrekt of ontbreken eieren, wild en visoh (uitgezonderd de sporadisch voorkomende regeerings- visch of gemeente-eieren) zijn voor ge wone beurzen onbereikbaar en nu wordt in eens een scherpe rantsoenee ring van kaas, 5 ons per persoon per maand doorgevoerd. Een beroep op de kaasconsumptie in 1917 toen ai die goede zaken nog v/el te krijgen waren is allerminst afdoende. Kaas is een best eiwithoudend voed sel vau eigen bodem, dat ook bij het Maar, schilder, vervolgde de vrouw lot Brouwer, wij werden niet opgekweekt ais de meisjes van tegen woordig. En zoo kweekte ik de mijnen ook niet op. Als ik een kleine knopen moest maakte ik Ko maar wakker, als 't kindje in z'n bussel lag, en 'k had niemand noodig. Den volgenden dag liem ik al weer m'n 'Werk te doen. De dokter van Zuidizande kon 't niet ge- looven en lcwarn den tweeden dag zien, maar ie vond de deur gestoten, want ik was naar 't land, en de kleine lag onder een struik te slapen. Maar tegen woordig... dokters moeten ze hebben en bakers, en zes, zeven dagen stil lig gen... en ze kweeken suikerpoojes 1 jockey, een goed bakje hoor 1 Ja, moeder Louise. Een goe<Pwijf, zei de jongeling tot Brouwer, toen de vrouw in haar kamertje was. F.n Ko is een goede vent. Ja, dat weet ik. Je moet ze wat kennen. Maar goed van herte. ■Hij ging den ketel vullen en stookte de kachel op. Dan maalde hij koffie. Ze schieten weer hard van-daag, zei hij. Maar de Duiischers komen niet over den Ijzer. Nooit 1 Ik heb een heer gesproken, die 't al goed weet. Wat voor een 'heer Hij woont op Kadzarrd, meneer Ddburze. -Spreek je van Dcbitrze vroeg middagmaal uitstekend vleesch kan vervangen. De centrale keukens ge bruiken het met succes en ook in het onder besdherniing der crisis-afdeeling1 aan Landbouw uitgegeven recepten boekje komén tal van met kaas bereide recepten voor. Om één paar boterhammen per dag behoorlijk met kias te kunnen beleg gen, is, als me» met 5 ons per maand moet toekomen, al kunst- en vliegwerk noodig en dan biij.ft er voor het mid dagmaal niets over. Blijkbaar is er zoo'n haast om kaas op groote sdhaa! itot groote schade van onze volksvoeding uit te voe ren, dat men geen tijd heeft om te wachten tot de overige voedingsmidde len weer wat beter verkrijgbaar zijn. („Nieuiwe Courant.") Uitvoer van Jonge aardappelen Het Ned. Corr.-bureau meldt In de bladen heeft het bericht ge staan, dat uit besprekingen, te Londen gehouden, zou volgen, dat Nederland ter zake van den uitvoer van jonge aardappelen niet geheel vrij zou zijn. Uit is niet juist. Wel is als voorwaardu voor dc levering van kunstmest van overzee verlangd, dat de uitvoer van jonge aardappelen beperkt zou worden, evenwel is deze voorwaarde niet aan genomen. Voorraden kunstmest op weg naar Nederland zijn dan ook door de geassocieerde regeevingen niet door gelaten. Ook naar de zijde der centra- len is over den uitvoer van jonge aard appelen geen toezegging gedaan. De toestand is dus, dat men ten op zichte van den uitvoer van iong-e aard appelen, uitsluitend met Nederlandscfce belangen te rade kan gaan, err door geen overeenkomst is gebonden. De „Frisia". De minister van landbouw, nijver heid en handel heeft nader draadloos aan den kapitein van de „Frisia" ge seind, uat dc positie is opgehelderd. Het schip moei doorvaren naar Bergen, waar het op orders moe! wachter. De „l-risia" is gisternamiddag 1 u. 20 min. het lichtschip Doggersbank- Zuiri gepasseerd. Allés was wei aan boord, - Hongersnood in den a.s. winter? Vóór 1 August' ...voo deelde een der leden van het crisis-comité, dit uit Maastrioht naar Den Haag op bezoek zijn geweest, aan de „Limburger Koe rier" mede, behoeven we niet op den aanvoer van vleesöh te rekenen. Mis schien dat er nu en dan nog wat een heidsworst zal afkomen... misschien... maar dit is dan ook alles. Kaas zal ook niet meer in ruime mate voorhanden blijven er is nog •wel een flinke hoeveelheid kaas in het land, maar de regeering wil die bewa ren als reserve voor de wintermaan den. Er is nl alle kans, dat heel het land na 1 October in een sclraarschte zal komen, die van een hongersnood feitelijk niet veel verschillen zal. Dito dito zal het niet de eieren gaan. De winter zal ons misschien een nood brengen, als waarin Oostenrijk thans reeds verkeert. De nieuwe zilverbons. De Staatscourant bevat een beschrij ving van de nieuwe zilvenbons voor twee en een halve gulden. Aan de woorden „Wettig Betaal middel", „Koninkrijk der Nederlanden", „Zilverbon", „Groot Twee en een halve Gutden", „Wordt ier betaling aange nomen door De Nederlan<jsohe Banken aan alle Rijkskantoren", „Inwisselbaar in zilver na aankondiging" worden in een jonge man, dié nu binnentrad. Ha, Dries, gij 1 riep de jockey. Of je van Dobuitzc spreekt Ja- Een neuizemaker, een windbals I Een die doet, Of ie de grootste vaTer- lander is, maar met z'n mond Hij zei dat hij met de staf in be trekking is 1 Ja, dat zeggen er zoovee!, die 't eerst van al uit België weggeloopen zijn, en nu hun vrees achter groote woorden wegsteken. De bezoeker, die door den jockey •Dries genoemd was geworden, ging naar 't buffet en haalde uit een kistje een paar brieven. Zeg tegen Louise, dat ik geweest ben, hoort ge I hernam hij dan. Blijf, ik ga koffie opschenken. 'k Heb geen tijd Tot ziens Saluut, Dries De jonge man vertrok weer. !De jockey deed de gemalen koffie in den zak en zei Dit is Dries, de koerier. Maar ie spionneert ook 1 Dan zou ik dat zoo niet rond ba zuinen. Kun je peinzen Maar tegen jou kan ik het toch wel vertellen Dries gaat naar Knokke en Brugge, en ie kent geen gevaarMaar ie is voor zichtig. Een goede kerel. Dries was knecht op een hofstee bij Knokke, licht blauw, de overige voormelde woorden worden in zwart gedrukt. In het midden wordt in geel 2.50 ge drukt. Bovendien bevindt zich in het midden een lichtblauw vignet. iDit alles is gedrukt op een grijzen ondergrond, waarin een werkje in wit is uitgespaard, en waaromheen zich een rand in blauwe kleur, vermengd met geel, bevindt. In dezen rand zijn versieringen aangebracht de linker zijde bevat voorts in een cirkel in groote cijfers 2.50, terwijl in de reclr- tetiboven- en onderhoek eveneens 2.50 in kleinére cijfers voorkomt. 'De achterzijde vertoont in het mid den het Nederlandsche wapen in licht bruin met de woorden „Het namaken of vervalschen van zilverbons met het oogmerk 0111 die als echt en onver- valsoht uit te geven of te doen uitge ven wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste negen jaren", omringd door de woorden „Koninkrijk der Ne derlanden" en „Wettig Betaalmiddel" en aan beide zijden geflankeerd door het getal 2.50 in verticale richting. De cijfers 2.50 komen ook voor in alle hoeken. De achterzijde is gedrukt in licht blauw met bruin en bevat, behalve den met versieringen aangevulden rand, een middenstuk, eveneens met versie ringen aangevuld. De bons worden gedrukt oip papier van ten naastenbij 12.9 bij 7.3 centime ters, waarin roode en blauwe vezels zijn verwerkt. Huisvesting en voeding van krijgs gevangenen. De huisvesting en voeding van de hier te lande geïnterneerde krijgsge vangenen brengen uitgaven met zich mede, die de Engelsche en de Duitsche regèering zullen vergoeden. Ten einde in afwachting van deze vergoeding de. noodige betalingen ge regeld te kunnen verrichten, moet de regeering over de noodige gelden kun nen beschikken. Een wetsontwerp is daarom inge diend, w,aarbij op de begrooting voor buitenlandsohc zaken voor 1918 nog ■wordt ingelascht een post voor ge noemd doel ad ƒ24.000.000. „De Heraut" en de boeren. De redactie van „de Heraut" zegt wei te kunnen begrijpen, dat de boeren wat rebelsch zijn geworden. Het was een ontactische maatregel dat de hee- ren der distributie die meer bureaucra ten dan mannen .zijn alle voorraden •Oipeischten en dan aan den boer niet de vrucht, die hij zelf geteeld had, lieten houden, maar het voedsel voor hem zelf en zijn vee van een geheel ander district hém deden toekomen. De boer wil leven van izijn éigen land. Maar al is dat zoo, toch neemt dit niet weg, dat die akker en de op brengst daarvan nooit door hem mag beschouwd worden als zijn eigen goed, waarmede hij naar zijn goedvinden handelen kan, maar dat hij wel heeft te verstaan, dat die akker hem is toe- betrouwd door God en hij nu, in dienst van God, die alleen den wasdom van het graan geeft, te zorgen heeft, dat het brood voor den eter er komt. Zelfs de meest strenge maatregel der regeering al ware deze niet alleen kren kend en onaangenaam, maar zelfs on rechtvaardig voor den boer, geeft hem geen recht zich fè .onttrekken aan de zen door God op hem gelegden plicht. Hij kan boer-a.f worden en óf een an der bedrijf kiezen óf van zijn renten leven gaan, maar, zoolang hij boer blijft en de akker zijne is, is hij geroe pen door God 0111 dien akker te bebou maar heeft eens een Duitscher afge rammeld en moest dan vluchten. Sedert is hij koerier geworden en spion I Dat 'hij koerier is weten sommigen, maar dat ie spionneert moeten we zwijgen, hé? t—Natuurlijk Dat mag toch gedaan worden. De Duiischers overrompelen ons [and, ze moorden en branden, bevechten nog onze jongens, en als wij nu kunnen weten, waar ze hun kanonnen zetten om ons eigen jongens dood te^sohie- ten, zouden we 't moeten zwijgen ze ker Dries is een felle gast 1 En ie doet veel voor 't land. De jockey babbelde nog wat voort, en schonk dan de koffie op, die een lekkere geur door de kamer ver spreidde. Louise verscheen weer en zei Nou, geef me maar eens een. goed bakje, jockey 1 - Dries is hier geweest, Zoo I Was ie haastig dan - Ja. Een brave kerel 1 Maar hij zal now wel eens varen als Wage. Toch een solroon werkje, brieven dragen. De vrouwen en ouders en kinderen in België willen wel eens wat hooren van hun soldaten en de soldaten van thuis. Maar dat mag niet van de Duitschers t De koeriers heibben gelijk, dat ze er zich niet aan storen. Toch een gevaar wen en bet brood voor het volk te be reiden. Uit wrok over wat de regeering deed, het te veld staande gewas om te- spitten, opdat er van den oogst nfets terecht zou komen, of als de oogst bin nengehaald, dien moedwillig te laten bederven,-opdat, wanneer het voedsel daardoor voor den mensch niet meer geschikt is, de boer het voor zijn vee zon kunnen behouden, is niet alleen imisdaad tegen de maatschappij, maar een misdaad tegen God. We kunnen ons dan ook nauwelijks voorstellen, dat bij een boer, die öod vreest, zulke gedachten zouden opko men in het hart. Maar waar ze opko men want ons hart is een arglistig ding daar behoort elk Christen ze als een Satanische verzoeking te weer staan. Onrecht ons gedaan mag nooit tot (het doen van-onrecht ons verleiden. En dat te minder, waar van dit onrecht niet de rggeering, maar het volk, dat daaraan Béfeéel onschuldig is, het slachtoffer woÏBien zou. Onze bevolking. Blijkens opgave van het Centraal Bureau voor de Statistiek over den loop der bevolking van Nederland ge durende 1917, bedroeg bil een gemid delde bevolking van 6.653.945 zielen het aantal levend aangegevenen in dat jaar 173.112, het aantal .huwenden 98.088 en het aantal overledenen 87.273, van wie 15.075 beneden het jaar. Jaarwedden gemeenteambtenaren. De kosten welke verbonden zijn aan de voorgestelde verhooging der jaar wedden van gemeenteambtenaren, werk lieden enzin dienst van de gemeente Utrecht, bedragen ongeveer f 300,000 jier jaar. nl. voor de gemeentewerklie den f 150 000, de gemeenteambtenaren en - beambten f 80,' 00, de onderwijzers f30,000 en de politie f27,600. VOOR ZWAKKE KINDEREN VAN VLISSINGEN. De afdeeiing Vlissingen van het Cen traal Genootschap voor Kinder Herstel- lings- en Vacantiekolnies verzoekt me een woord van aanbeveling te schrij ven voor haar bloemendag op Zater- dae a.s. 29 Juni. En zeer gaarne vol doe ik hieraan, want toch boe dikwijls heb ik in dit blad gepleit voor een Bel gischen liefdadigheidsdag, en wat heeft Vlissingen voor onze noodlijdende landgenooten steeds mild geofferd Het doe! van bovengenoemde afdee iing is' het bevorderen van het licha melijk en zedelijk welzijn van kindéren van 6 tot 13 jaar, door hen in de ge legenheid te stellen eenigen tijd in een gezonde streek te verblijven. 'Kinderen van alle gezindten worden opgenomen en zij, wier ouders het verlangen, wor den in de gelegenheid gesteld hun godsdienstige 'dichten waar te nemen. Is er wel iets zoo teer als voor zwak ke kinderen te pleiten Guido Gezeile, de Vlaamsche dich ter, kon zoo dikwijls de kinderen na gaan, en dan mijmerde hij „Loop en speelt nu, blijde kinderen, noch en staat niet, omdat ik boog en groot en boven u ben gaat en speelt toch, kinderen... gaat, 'k Heb, 't is waar, 'n dieper voorhoofd, maar 't was eertijds blijde en glad, en 0, mocht het nu nog wezen lijk het uwe kinderkens 1 lijk wenkje. Die arme Wage ligt daar nou 1 Wat geven ze om een menschen- leven. Zoomin als dat van de konijntjes, die ik vanavond ga strikken, zei de jockey. Ja, maar je mot nog om de bood schappen naar 't Regiment Neem een stuk papier en schrijf op. Toe, toe, een stuk van die krant daar, 't papier is duur. Terwijl de oude vrouw van haar kof fie genoot dicteerde ze, wat de jockey mee moest brengen en een kwartier later vertrok de jongeling fluitend langs 't kanaaltje naar 't kleine dorp. •Brouwer ging dan ook wat wande- ten. Hij volgde eveneens de vaart en ging de brug van Retranohement voor bij. Hij zochi den toren van Sluis en eindelijk zag hij de vijf spitsen boven de boomen. O, zoo gaarne zou 'ik gaan, mom pelde hij. Maar ik doe 't niet, ik kom er niet als een bedelaar, die een plaatsje en een stuk brood vraagt. O, Anna I En 't was of hij Willems zuster weer voor zich zag, zoo dikwijls bad haar beeld voor zijn geest gezweefd, als hij droevig na een gevecht in zijn bivak zat of koortsig in de ambulance lag. (Wordt vervolgd).

Vlissingse Courant | 1918 | | pagina 1